Gromiko wijst nieuw westelijk van de hand voorstel DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 21 JULI 1959 No. 18560 115e jaargang ZIHUKMSClEMNIEUWSiBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De vergadering te Genève GENEVE, 20-7. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft maandag op een voltallige vergadering van de Gc- neefse conferentie een nieuw wes telijk voorstel dat ten doel heeft van de huidige conferentie een se- mi-permanent orgaan te maken, van de hand gewezen. In westelijke kringen werd ver nomen dat Gromiko zich het recht heeft voorbehouden later meer te zeggen over het westelijke voorstel. Volgens het nieuwe westelijke plan, dat door de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter, werd ingediend en toege licht, dient een dergelijk semi-per- manent orgaan het Duitse vraag stuk als geheel te behandelen. Gromiko's voorstel onaanvaardbaar Herter, gesteund door zijn Britse en zijn Franse ambtgenoot, Lloyd en Couve de Murville, noemde Gro miko's voorstel voor een louter Duitse commissie, met evenveel West- als.Oostduitse leden, onaan vaardbaar. Volgens Gromiko zou een dergelijke commissie binnen anderhalf jaar plannen voor Duits lands hereniging moeten Opstellen. Volgens Herter zou een dergelijke commissie in een impasse geraken. De Amerikaanse minister zei ver der over het nieuwe westelijke plan dat de conferentie ook aandacht dient te besteden aan uitbreiding van de contacten tussen de twee Duitslanden. Chroestjsjef niet naar Scandinavië en Finland STOCKHOLM, 20-7. Cchroesj- tsjef heeft zijn voorgenomen be zoek aan Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland afgelast. Een woordvoerder van 't Zweed se ministerie van buitenlandse za ken verklaarde, dat de Russische premier als reden voor zijn besluit de ongunstige reactie had opgege ven, die zyn voorgenomen bezoek in de Scandinavische landen heeft uitgelokt. Een Noors blad had in dit ver band zelfs gesproken van een „reusachtige demonstratie", die in Oslo op touw zou zijn gezet tegen Chroesjtjef. Het Deense ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat men verwacht had, dat premier Hansen spoedig een verklaring zal afleggen. De Zweedse, Deense en Finse re gering hebben het besluit van de Russische premier officieel bekend gemaakt. Eisenhower over de V.N. WASHINGTON, 21-7. President Eisenhower heeft maandag als zijn oordeel te kennen gegeven, dat het voornaamste gevaar voor de V.N. wordt gevormd door het gebrek aan samenwerking van de zijde der Sowjet-Unie bij het verwezenlijken van de doelstellingen van de vol kerenorganisatie. De president zei dit in een schrijven aan het con gres ter voorbereiding van het jaarlijkse rapport over het Ame rikaanse aandeel in het werk der V.N. in 1958. Vlootschouw in Brussel BRUSSEL, 20-7. Koning Boude- wijn heeft maandag voor het eerst in de Belgische geschiedenis een vlootschouw afgenomen in de ha ven van Brussel. Met een barkas voer de koning, door duizenden Brusselaars toegejuicht, langs vijf tien mijnenvegers, escorteschepen en barkassen van de Belgische ma rine, die door het kanaal van Ant werpen naar Brussel naar de hoofd stad waren gekomen. De vloot schouw was een voorproefje van de viering van de Belgische onaf hankelijkheidsdag, die op 21 juli valt. Heden (dinsdag) zal de koning een parade van het leger afnemen Verder praten Gromiko schijnt - al bestreed hij het nieuwe westelijke voorstel - de deur te hebben willen openlaten voor verdere besprekingen. Tegen het einde van de vergadering, die drie uur heeft geduurd, verzocht hij de conferentie een vorm van onderhandelingen te zoeken, die voor allen aanvaardbaar is en die niet gebaseerd is op de politiek van één van de partijen. De Oostduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Bolz, verwierp de plannen van de westelijken even eens. Aanvaarding van het weste lijke voorstel leidt volgens hem tot eindeloos voortduren van de Ge- neefse conferentie, die stenen in plaats van brood heeft opgeleverd. Internationale juristen veroordelen nationalisatie in Indonesië Geen claims tot schadeloosstelling van Nederlandse eigenaren 's-GRAVENHAGE, 21-7. Voorde eigenaren van de door Indonesië genationaliseerde ondernemingen heeft het in dit stadium geen zin claims tot schadeloosstelling in te dienen by de daartoe door de In donesische regering ingestelde commissie. Dit heeft de voorzitter van de ondernemersraad voor Indonesië, mr. J. van Oldenborgh, vandaag verklaard. Deze mededeling valt samen met de publikatie van de meningen van drie vooraanstaande volkenrechtsgeleerden over de In donesische nationalisatie, waarin de maatregelen tegen de Neder landse ondernemingen .unaniem, worden veroordeeld. De raad doet voorts een beroep op de Indone sische regering, mede te werken om een oplossing te vinden voor deze kwestie, bijvoorbeeld door middel van arbitrage, of interna tionale rechtspraak. De drie internationale juristen, lord McNair te Cambridge, prof. H. Rolin te Brussel en prof. dr. A. Verdross te Wenen, hebben onaf hankelijk van elkaar hun mening over de volkenrechtelijke mérites van de Indonesische nationalisatie- wet van december 1958 kenbaar gemaakt op verzoek van de on dernemersraad voor Indonesië, waarin de Nederlandse investe- ringsbelangen in Indonesië zijn verenigd. De raad beoogde daar mede een objektief oordeel uit te lokken over de bij herhaling van officiële Indonesische zijde ver kondigde stelling, dat bij de natio nalisatie van Nederlandse bedrij ven in Indonesië de regels van het internationale recht in acht zouden zijn genomen, aldus deelde de voorzitter van de raad mede. Beer viel auto aan Een kennelijk zeer wilde beer heeft maandagochtend vroeg bij Hamburg een luxe auto aangevallen. Het beest rende zo hard tegen de wa gen op dat deze onderstebo ven op de tweede rijbaan van de verkeersweg terecht kwam. De drie inzittenden liepen vrij ernstige verwon dingen op. De wat gekal meerde beer verdween, ogenschijnlijk onbeschadigd, op een sukkeldrafje in het bos langs de weg. Miniinuinprijsregeling voor bonen 's-GRAVENHAGE, 21-7. De pro- duktencommissie voor bonen van het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen heeft besloten ook dit jaar weer een minimumprijsre geling te doen gelden voor bonen op de Nederlandse veilingen. Met ingang van maandag 20 juli geldt voor alle bonen een ophoud- prijs van 25 cent per kg. terwijl er f 0,50 per 100 kg. heffing zal wor den ingehouden voor het fonds waaruit eventuele doordraai wordt vergoed. Wanneer de bonen geen 25 cent per kg. opbrengen krijgt de teler voor de kwaliteit 1 van de dubbele princessebonen een vergoe ding van 20 cent per kg, voor de tweede kwaliteit 15 cent per kg. en voor de afwijkende kwaliteit niets. Voor de rassen Wagenaars, Sabo en Imuna is de vergoeding voor de le kwaliteit bij doordraai 15 cent per kg. terwijl voor tweede en afwij kende kwaliteit van deze rassen geen vergoeding wordt gegeven. 111 Onderzoek naar postcensuur Ned. Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 20-7. De mi- nister van Zaken Overzee, a.i. de heer Korthals, zal een grondig en met voldoende waarborgen voor strikte onpartijdigheid omkleed on- 4 en Prinses Beatrix op het hoofdplein van het stadje Amalfi. Een visser derzoek doen instellen naar de vraag of, al of niet met medeweten van de gouverneur, in Nederlands Nieuw-Guinea door ambtelijke in stanties onwettige postcensuur werd en/of wordt uitgeoefend. Hij heeft dit geantwoord op hem schrif telijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer de Graaf. De minister heeft zich bereid ver klaard de Kamer omtrent de re sultaten van het onderzoek in te lichten. Commercieel adviseur op Defensie 's-GRAVENHAGE, 20-7. De mi- nister van Defensie heeft met in gang van 1 augustus benoemd tot algemeen commercieel adviseur van het departement van Defensie, de heer J. Ph. van de Water, oud-lid van de Directie Verre Oosten en laatstelijk onder-directeur inkoop van de directie van de Borneo-Su matra Handelmaatschappij N.V. Aan de algemeen commercieel adviseur van het departement van Defensie is opgedragen, de minis ter en de staatssecretarissen van Defensie van advies te dienen over het aanschaffingsbeleid, de aan schaffingsprocedure en de organi satie van de aanschaffingsdiensten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In Italië geniet de Nederlandse koninklijke familie op het ogenblik van een zonnige vakantie. - De foto toont v.l.n.r. de Koningin, prinses Irene staat belangstellend toe te zien. ONBEKENDE BROMFIETSER PLEEGT MOORDAANSLAG Rotterdammer na nachtelijke fietstocht neergestoken AMSTERDAM, 20-7. De 21-jarige I een man van ongeveer 35 jaar oud Rotterdamse monteur H. van den Berg, die zondagochtend om 9.30 uur ernstig gewond door drie mes steken in de borst, bewusteloos in de bossen van Maarheeze langs de autoweg te Eindhoven-Weert werd aangetroffen, heeft in het Sint Jozefziekenhuis te Eindhoven aan zijn moeder, de enige die, gezien zijn toestand, by hem werd toege laten, verteld, wat hem is overko men. Zijn ouders verbleven in het kampeerkamp bij Weert, waar de jongen zich bij hen wilde voegen. Daartoe was hij omstreeks mid dernacht per fiets uit Rotterdam vertrokken. Hij moest 's nachts dus een afstand van ongeveer 140 km. afleggen. Na vijftig kilometer had hij omstreeks twee uur in Breda TENGEVOLGE VAN DE DROOGTE Duizenden hectaren hos in Frankrijk door brand verwoest PARIJS, 21-7. Tengevolge van de droogte zijn de laatste dagen in Frankryk duizenden hectaren bos door brand verwoest. Intussen duurt de hittegolf in vele delen van het land voort. In Montpcllier - in het zuiden - werd maandag een temperatuur van ruim 38 gra den Celsius gemeten. In het bos van Roüvray, ten zui den van Rouaan, ging in twee da gen 600 hectare in vlammen op. Ook in de Provence bij Salon en Martiques, en in het gebied van Nice en Toulon, gingen grote stuk- ROTTERDAM. Maandagavond is de 52-jarige bootsman A. O. Els- hout, uit de Cothenstraat te Rot terdam ,aan boord van het In de Waalhaven liggende Duitse m.s. Berkersheim" bekneld geraakt. Hij werd met inwendige kneuzin gen naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aankomst bleek dat hij was overleden. ken bos verloren. Bij Chalons-sur- Marne werd door een grote bos brand een benzine-opslagplaats van de Amerikanen bedreigd. Door verdrinking kwamen alleen afg-lopen zondag al tien mensen om het leven. Aanvoer bramen begonnen KAPELLE, 21-7. Op de fruitvei- ling in Kapelle-Biezelinge is maan dag een begin gemaakt met de ver koop van bramen voor de industrie. Dat is belangrijk vroeger dan in voorgaande jaren, want normaal begint de aanvoer van bramen voor de industrie in Kapelle eerst in augustus. Het vorig jaar werd de eerste veiling voor dit doel gehou den op 11 augustus. Het aanhou dende droge en warme weer is de oorzaak van deze vroege aanvoer. Er was maandag een aanbod van 3 ton bramen in kratten. Deze wer den verkocht voor f 0,87 per kg. met een kale schedel ontmoet, die op een bromfiets reed en die hem vertelde dat hij in het Westland woonde en de weekeinden in Eind hoven placht door te brengen. Aangezien de Rotterdammer de zelfde kant uit moest, bood hij hem aan hem met zijn bromfiets voort te trekken, hetgeen geschiedde. In Eindhoven aangekomen besloot deze onbekende zelfs de Rotter damse monteur nog verder weg te brengen. Op nog slechts 10 km afstand van Weert besloot het tweetal in het bos langs de weg wat te gaan uitrusten. Hier bracht de onbeken de bromfietser de jonge monteur de drie messteken in de borst toe. Zwaar gewond strompelde de Rot terdammer, wiens fiets verderop in het bos is teruggevonden, naar de weg toe, doch zeeg bewusteloos ineen nog voor hij deze bereikt had. Hij, die bij alles wat hij doet, vraagt: „Wat zal ik er aan heb ben?", zal aan het einde van zijn leven vragen: „Wat had ik er aan?" Geslaagde lancering van „Atlas" CAPE CANAVERAL, 21-7. - De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdagochtend met succes een „Atlas"-raket van de basis in Cape Canaveral gelanceerd. De raket be vat een ncuskcgel met veel instru menten, die men b(j het eiland Ascunsion (in de zuid-Atlantische Oceaan) hoopt terug te vinden. De laatste geslaagde lancering van een „Atlas" dateert van 4 febr. Daarna zijn vijf pogingen mislukt. Nationale Oranje-tentoonstelling BAARN, 20-7. Zaterdagmiddag is te Baarn in de oudheidkamer der gemeente een nationale Oranjeten- toonstelling geopend. De tentoon stelling die open blijft tot 20 augus tus, wordt gehouden ter gelegen heid van de 50ste verjaardag van Koningin Juliana en het twintig jarig bestaan van de Baarnse oud heidkamer. De tentoongestelde voorwerpen zijn voor het grootste deel afkomstig uit het koninklijk huisarchief. De collectie omvat dermeer schilderijen, voorwerpen die gebruikt zijn bij allerlei ope ningsplechtigheden, penningen en medailles, gelegenheidsborden en een 150-tal, merendeels nooit ge publiceerde foto's. Jumbo in voetspoor van Hannibal CHAMBERY, 20-7. In het voet- spoor van 37 beroemde voorouders die een 21-tal eeuwen geleden on der leiding van de Carthaanse ge neraal Hannibal over de alpen trok ken is de Indiase olifant „Jumbo" maandagochtend uit Chambery in Frankrijk vertrokken voor een tocht over de alpen naar Italië. Zij is de ster van de „Britse al penexpeditie" onder leiding van de historicus John Hoyte die zijn theorie wil bewijzen dat Hannibal en zijn olifanten de 2.478 meter hoge Clapierpas overstak tijdens zijn expeditie tegen Rome 218 jaar voor Christus. Jumbo die in het weekeinde per trein uit een dierentuin in Turijn was aangekomen, zal vermoedelijk over negen dagen Italië bereiken. Zij heeft een speciale jas en hoe zen om haar tegen de kou in de alpen te beschermen. Na de laatste erewijn - niet voor Jumbo - vertrok de expeditie on der de tonen van een plaatselijk muziekgezelschap. Tot de expeditie behoren ook twee ezels die de rant soenen voor Jumbo vervoeren. Onder ideale weersomstandigheden Zesde Vierdaagse van Apeldoorn ging vanmorgen van start APELDOORN, 21-7. Onder Ideale weersomstandigheden, een bewolk te hemel en een frisse wind, is vanmorgen in Apeldoorn de zesde vierdaagse van de Nederlandse Wandelsportbond begonnen. Om 6 jkiur precies vertrokken de eerste wandelaars, die een tocht van 30 kilometer voor de boeg hebben. De stemming was opperbest en al heel vroeg klonken door Apel- doorn's straten de vrolijke wandel liedjes van de kleurige groepen, die de een na de ander afmarcheerden. Vier jarigen waren er op deze eer ste dag en zij werden door de N. W.B.-leiding verrast met de tra ditionele rose anjer. Om acht uur vertrok als laatste de wandelclub Hohenheim van de Sint Joseph- stichting in Apeldoorn. Toen wa ren nog niet alle deelnemers op pad, want enkelen konden door om standigheden eerst vanmorgen de reis naar Apeldoorn ondernemen. Zo kwam de voorzitter van de Zaanse wandelsportvereniging „De laatste loodjes"( Jan Lubbers, eerst t'egen half negen aan het startbu reau. Gisteravond laat was hij te ruggekeerd van een zakenreis, maar hij wilde toch voor de zesde maal in Apeldoorn van de partij zijn. Vanmorgen in alle vroegte meldden zich overigens nog vier enthousiaste wandelaars aan, die prompt van de nodige papieren werden voorzien. Zodoende kwam de totale sterkte van het Apel- doorn's vierdaagse leger op 1068. Want van de aanvankelijk inge schreven 1076 lieten er namelijk twaalf verstek gaan. Vandaag gaat het via Niersen en Gortel naar Elspeet, waarbij de genen die vijftig kilometer lopen, dan nog een omweg maken over Vierhouten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1