Nieuwe Westelijke tegenvoorstellen op Geneefse conferentie -- k DE ZIERIKZEESCHE COURANT FIDEL CASTRO afgetreden Rokken worden langer ONGEREGELDHEDEN EN BOTSINGEN IN N00RD-IRAK LOONVORMING THANS VRIJER - 2 DRIE DODEN EN EEN GEWONDE BIJ ONTPLOFFING VAN RAKET Bouwvakvakantie 1960 Overheidssubsidie voor bouw van kerken en bezinningscentra MAANDAG 20 JULI 1959 No. 18599 115e jaargang zierikzeeskhehnieuwsbode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De kwestie Duitsland Besprekingen op lager niveau GENEVE, 19-7. Deskundigen van de westelijke ministers op de con ferentie in Genève hebben nieuwe tegenvoorstellen voor de kwestic- Duitsland opgesteld, die erop neer zouden komen dat onder-ministers of ambassadeurs op semi-pcrma- nentc basis de conferentie voor het uitwerken van een politieke oplos sing voor Duitsland voortzetten, terwijl in die tussentijd voor Ber lijn een Interim-regeling zou moe ten gelden, zo is zondag uit ge woonlijk betrouwbare bron in Ge nève vernomen. De westelijke ministers, Herter (Ver. Staten), Lloyd (Engeland), en Couve de Murville (Frankrijk) zul len deze voorstellen maandagoch tend bespreken en zo nodig nog wat bijschaven. Daarna zullen zij aan een werklunch hun Russische col lega, Gromiko, er over polsen waar na de voorstellen officieel zouden kunnen worden ingediend op de plenaire vergadering die voor maandagmiddag op het programma staat. HAVANA, 17-7. De Cubaanse pre mier Fidel Castro heeft vrijdag avond j.l. te Havana in een televi sie-uitzending medegedeeld dat hij zal aftreden wegens meningsver schillen met president Manuel Ur- rutia. HU voegde hier, volgens het radiostation van de „New York Times", evenwel aan toe dat hij de zaak van de revolutie toegedaan zou blijven. „Al mijn handelingen zullen er slechts toe dienen de zaak van de revolutie te bevorderen", zo verklaarde hij. PARIJS. Enkele bijzonderheden zijn uitgelekt over de nieuwe win termode die de Parijse couturiers voorbereiden (collecties van 26 juli) Deze betreffen een langer silhou et roklengte enkele centimeters langer, taille op de normale plaats, gemarkeerd maar nooit ingesnoerd, kleuren kastanjebruin en fuchsia. De mantels hebben enorme kragen maar laten de hals vrij. Lichte hoe den voor overdag. Zeer overdadige avondkleding van effen zijde of lame broché, dikwijls naar oosterse motieven. Explosie aan boord van motorjacht AMSTERDAM, 18-7. Twee per- sonen zijn vanmiddag om half zes gewond geraakt bij een ontploffing aan boord van een motorjacht in het IJ nabij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij. De slacht offers zijn de 22-jarige jongeman J. ten Have en de 49-jarige mevrouw A. Westink, beiden uit Amsterdam. Zij werden door de ontploffing vanaf de boot in het water geslin gerd. Mevrouw Westink is in zorg wekkende toestand, overdekt met brandwonden naar het Binnengast huis vervoerd. De jongeman was er minder ernstig aan toe, maar ook hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De drijvende brand spuit Jan van der Heijden heeft de brand op het jacht geblust. Adoptie van Algerijnse wezen AMSTERDAM, 18-7. In het kader van het wereldvluchtelingenjaar heeft het bestuur van de interna tionale vrijwillige hulpdienst, de Nederlandse afdeling van de inter nationale hulporganisatie „Service Civil International", besloten om 10 Algerijnse kinderen te adopte ren. Deze kinderen, allemaal we zen, zijn door de strijd in Algerië op de vlucht gegaan naar Tunis, waar zij thans verzorgd worden in een speciaal voor hen door S.C.I. ingericht kindertehuis. Deze kinde ren zullen daar verzorgd worden, een vakopleiding en verder onder wijs krijgen tot ze voor zichzelf kunnen zorgen. De nieuwe westelijke voorstellen verwerpen Gromiko's plan voor een commissie van Westduitsers en Oostduitsers, op basis van pariteit, voor het tot stand brengen van meer contacten tussen de beide Duitse staten, ter voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland en hereniging van het land gedu rende een periode waarin voor Berlijn een tussentijdse regeling zou moeten gelden. Het westelijke denkbeeld van een semi-permanent orgaan voor on derhandelingen is een variatie van een Westduitse suggestie voor een commissie van de grote vier met medewerking van Oost- en West duitse deskundigen. Dreigt volslagen burgeroorlog BEIROET, 18-7. Westelijke cor respondenten hebben na aankomst uit Bagdad in Beiroet verklaard, dat botsingen in Kirkoek in noord- Irak deze week aanzienlijk bloed vergieten hebben veroorzaakt. Ook kwamen er op de verjaardag van de Iraakse revolutie in Bagdad on geregeldheden voor. De censuur maakte het onmogelijk berichten daarover door te geven. Het leger heeft nu de toestand in Kirkoek, het centrum van de be langrijkste olievelden van de Iraak se petroleum maatschappij, circa 250 km ten noorden van Bagdad, volledig in de hand. In Bagdad deden communisti sche groepen woensdag een aanval op het huis van kolonel Sjamsoed- din Abdoellah, de voorzitter van de eerste legerraad, die bekend staat als anti-communist. Dit gebeurde toen premier Kassem de parade gadesloeg. De kolonel vroeg telefo nisch om hulp en bestreed daarna de aanvallers met zijn revolver, waarbij minstens vier werden ge- 's-GRAVENHAGE. Een ruime meerderheid van de Tweede Ka mer heeft vrijdag haar goedkeu ring gehecht aan het regeringspro gramma van vrijere loonvorming, huurverhoging en afschaffing van de consumentensubsidie op melk Het bedrijfsleven heeft hiermee dus een grotere vrijheid gekregen op het stuk van het vaststellen van de lonen. De minister-president, de heer de Quay, zei zich er over te verheugen dat het regeringsprogramma in ruime mate instemming heeft ge vonden. De drie socialistische mo ties welke waren ingediend door de heer Roemers werden verwor pen met 87 tegen 47 stemmen. BOSBRANDEN BIJ APELDOORN APELDOORN, 19-7. De Apel- doornse brandweer- en bosbrand- weercorpsen zijn vandaag vier maal uitgerukt voor het bedwingen van bosbranden, 's Morgens brak brand uit in een perceel heide- en vliegdennen aan de Richtersweg te Ugchelen. Terwijl deze brand nog woedde brak brand uit aan de Mar ten Orgeslaan, eveneens in Ugche len Later op de middag brak voor de tweede maal aan de Richtersweg uit en toen deze brand nauwelijks was bedwongen, werd de brand weer gealarmeerd voor een brand aan de Crimweg te Hoenderloo Het vermoeden bestaat dat in Ugchelen een pyromaan aan het werk is. Reeds verscheidene malen is er in de omgeving van dé Rich tersweg brand uitgebroken. De brandweer wordt steeds krachtig geholpen door burgers die in Apel doorn met vakantie zijn. In het gebied van Coquilhatstad in Belgisch Kongo zijn veertig mensen om het leven gekomen door het eten van vissen, die met be hulp van vergif waren gevangen. Het vergif, een insektendodend middel, was tevoren gestolen. woncT. Later arriveerde een leger eenheid die de aanvallers ver dreef. Het huis van de kolonel staat nu onder bewaking, aldus de cor respondenten. Volgens het semi-officiële Egyp tische blad „Al Gomhoeria" dreigt er een volslagen burgeroorlog in Irak te ontstaan. Bij de gevechten in Kirkoek zouden honderden do den en gewonnden zijn gevallen. Eenheden van het leger zouden zich bij het verzet tegen de regering hebben aangesloten. Communisten zouden een aantal nationalisten aan lantarens hebben opgehangen. r -W - iar S« Nog zijn in Londen niet alle wonden geheeld, welke zijn geslagen door Duitse bombardementen tijdens de laatste wereldoorlog, nog treft men naast moderne nieuwe bouwwerken oude ruines aan. - Deze foto toont het nieuwe flatgebouw „Great Arthur House" gezien door de ruines van de Welsh Chapel aan de Golden Lane bij Cripplegate in het hart van de city. ;-GRAVENHAGE, 18-7. - Van middag te ongeveer 16.45 uur heeft zich op de vliegbasis Eindhoven bij het ophangen van raketten onder een vliegtuig een ongeval voorge daan, dat aan drie mensen het le ven heeft gekost, tervvyl een vierde licht gewond werd. Het ophangen van deze raketten geschiedde voor schietoefeningen op maandag. Hierbij is door nog onbekende oorzaak een raket ont- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNELAND BREDA. De 60-jarige scooterbe rijder W. H. B. Logheir uit Den Plaag die met zijn echtgenote als duo-passagier op het viaduct nabij de Beekse Baan onverwacht van richting wilde veranderen, kwam daarbij in aanraking met een busje, bestuurd door J. H. uit Vlaardin- gen. De bestuurder van de scooter en zijn echtgenote moesten worden opgenomen in het Diaconessenzie- kenhuis, waar de bestuurder even na aankomst is overleden. ROTTERDAM. In samenwerking met de Nederlandse Vereniging tot Dierenbescherming zal de com missie vakantiebesteding te Rotter dam ook dit jaar een hondenshow organiseren en wel op woensdag 22 juli in het openluchttheater „Dijk- zigt" aan de Westzeedijk. Bij de beoordeling zal het zwaartepunt niet vallen op het ras, maar op de verzorging van het dier. APELDOORN. De 21-jarige S. v. U. uit Apeldoorn is als door een wonder aan de dood ontsnapt. Toen hij op het dak van het perceel Waltersingel 48 bezig was dakpan nen te leggen rond een pas gemet selde schoorsteen, gleed plotseling zijn voet uit met het gevolg, dat hij van een hoogte van ongeveer twaalf meter tuimelde. De val werd gebro ken door een brede dakrand, waar hij dwars doorheen viel. Een am bulancewagen bracht de man over naar het Julianaziekenhuis, waar bij een onderzoek bleek, dat hij geen noemenswaardig letsel had opgelopen. BERGEN OP ZOOM. Het vijf jarig zoontje van de familie Hage naars, wonende aan de Rijkebuurt straat te Bergen op Zoom, is in het stadsriool verdronken. Het jongetje is aan de achterzijde van het huis, in de Moeregrebstraat in de open ingang van „De Grebbe", het hoofd riool van Bergen op Zoom geraakt. Toen het kind in het rioolwater werd gevonden, bleek het reeds te zijn overleden. De politie onder zoekt waarom de rioolingang niet, zoals dit behoort, was afgesloten. ploft met het gemelde noodlottige gevolg. Twee mannen werden ter stond gedood. Het waren sergeant H. B. van Rossum uit Eindhoven 26 jaar, gehuwd en soldaat J. D. J. van Maasakkers uit Nunen, 21 jaar, ongehuwd Zwaar gewond werd soldaat J. M. Hakkaart uit Leiden, 21 jaar, ongehuwd, hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg overge bracht, waar hij later is overleden. Licht gewond werd sergeant eerste klasse G. van Londen uit M'eer- veldhoven, 34 jaar, gehuwd. Nader blijkt dat, toen de oefen raket al onder aan het vliegtuig hing, de lanceerinrichting onver wacht in werking is getreden. De raket werd daardoor afgevuurd en kwam vijftien meter verder in een berm terecht. Het vliegtuig werd niet beschadigd. Dit vliegtuig was het laatste van een reeks, die men met het oog op maandag boven de Vliehors te houden oefeningen, van raketten had voorzien. Alle raket ten hingen al aan het toestel toen het ongeluk gebeurde. 25 jaar N.V. haven van Vlissingen VLISSINGEN. Met een lunch en een druk bezochte receptie in „Brit- tannia" heeft de N.V. Haven van Vlissingen haar 25-jarig bestaan herdacht Zoals bekend participeren in deze N.V.: de Staat, de gemeen te Vlissingen, de Nederlandse Spoorwegen, de provincie Zeeland, de Kamer van Koophandel, de Steenkolen-handelsvereniging en de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Tot de oprichting van deze N.V. heeft indertijd geleid de ovérweging, dat de gemeente het kapitaal, nodig voor het exploite ren van de buitenhaven, niet alleen zou kunnen fourneren en omdat het ook noodzakelijk was beheer en onderhoud der haven in één hand te leggen. De vorige burge meester van Vlissingen, wijlen de heer C. A. van Woelderen, heeft destijds een belangrijke bijdrage geleverd aan het tot stand komen dezer vennootschap. Te Saltjoebaden bij Stockholm begint vandaag (maandag) de con ferentie over een „kleine vrijhan delszone", waaraan Zweden, Noor wegen, Denemarken, Engeland, Portugal, Zwitserland en Oostenrijk dëelnemen. Het internationale treinverkeer naar Wenen ondervindt vertraging doordat spoorwegbruggen niet meer te gebruiken zijn door overstromin gen die gisteren in Opper-Oosten- rijk zijn ontstaan. Boerderijbrand te Tholen THOLEN, 19-7. Bij een boerderij- brand die vanavond te 21 uur in de boerderij van de heer L. W. de Rij ke te Tholen is uitgebroken zijn twee ton hooi en een aantal land bouwmachines verloren gegaan. De brandweren van Poortvliet en Oud-Vossemeer geholpen door de brandweren van Tholen en St. An- naland konden het aangebouwde woonhuis tegen het vuur bescher men. De brand is vermoedelijk door hooibroei in de grote schuur ontstaan, en heeft een schade van naar raming f 200.000 tengevolge. De boerderij is verzekerd. IN ZEE VERDRONKEN ;-GRAVENHAGE, 19-7. Van middag omstreeks 16 30 uur is de 16-jarige leerling-banketbakker L. Beukenholdt'uit de Regentesselaan in Den Haag in zee verdronken. De jongen, die samen met een 14-jarige vriend' naar zee was gegaan, werd ter hoogte van golfbreker 36, welke gelegen is tegenover dé Fuutlaan, ongeveer tien meter buiten de wa terlijn drijvende gesignaleerd. De politie, die terstond werd gewaar schuwd, paste nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toe, het geen echter niet mocht baten. Niet wie veel ideeën, maar I wie een overtuiging heeft is I een groot mens. 's-GRAVENHAGE. De Bedrijfs- raad voor het Bouwbedrijf heeft bekend gemaakt, dat de bouwvak vakantie voor het volgende jaar, 1960, zal vallen van 9 juli tot 18 juli en van 30 juli tot 8 augustus. De eerste periode is de vakantie- tijd voor werknemers ten noorden van de lijn Rijn, Lek, Nieuwe Maas, Oude Maas, Hartelse kanaal en Brielse Maas, met dien vérstande dat de gehele gemeente Arnhem en de gehele gemeente Rotterdam be horen tot deze groep. De tweede periode is voor werk nemers ten zuiden van deze lijn. Deze vakantieperiodes zijn be paald in overleg met de andere grote bedrijf seen trales, ter bevor dering van de vakantiespreiding. Te water geraakt en verdronken AMSTERDAM. Voorbijgangers hebben uit de Albardagracht in Geuzenveld het lijk opgehaald van het 6-jarige meisje Thonia van der Bos, die sedert enige uren vermist werd. De politie vermoed dat het kindje bij het spelen te water is geraakt. MAASTRICHT. De 23-jarige jon geman Loijens uit Hulsburg is in de Rijn bij Dusseldorp verdronken. Hij was tijdens het weekeinde op bezoek gegaan bij twee bevriende mijnwerkers in de omgeving van Dusseldorp en daarna in de Rijn gaan zwemmen. UTRECHT. Gunter Nietsche, een twintigjarige matroos uit Lahn (Duitsland') is bij Utrecht in het Amsterdam-Rijnkanaal verdronken Hij voer op een 84 meter lange Rijnaak, die langs de Amsterdamse straatweg aangelegd moest worden DRACHTEN. In Drachten is de 17-jarige J. Wiersma uit die plaats bij het zwemmen in het kanaal langs rijksweg 43 (afsluitdijk-Gro- ningen) om het leven gekomen. Na een duik kwam hij ogenschijnlijk normaal weer boven, doch toen hij de oever had bereikt, zakte hij le venloos in elkaar. Aangenomen wordt, dat de jongen bij zijn duik in aanraking is gekomen met de harde bodem van het kanaal. Prins Bernhard is vrijdag met zijn auto in Ravello aangekomen, waar donderdag Koningin Juliana en de prinsessen, Beatrix en Irene arriveerden voor een vakantie van een maand. Het koninklijk gezel schap vertoeft in een villa aan zee die toebehoort aan de hertog van Sangro. Rapport van dr. Wiardi Beekman Stichting AMSTERDAM, 18-7. De dr. Wi- ardi Beekman Stichting, het we tenschappelijk bureau van de P. v. d. A. heeft een rapport uitge geven, waarin het vraagstuk van de overheidssubsidie b\j de bouw van kerken en bezinningscentra wordt behandeld. De samenstellers van het rap port zijn de heren mr. G. E. van Walsum (voorzitter), drs. G. W. B. Borrie (secretaris), H. van Es, H. Molendijk, J. Reehorst, ds. L. H. Ruitenberg, dr. G. Stellinga, N. Stufkens en dr. Th. van Veen. Aan leiding tot het uitgeven van dit rapport was voor de stichting de publikatie van het rapport der staatscommissie Sassen in april '57, waarvan zij verwacht dat dit eer lang zal leiden tot het kenbaar maken van een regeringsstand punt. Wettelijke regeling gewenst In haar rapport komt de com missie van de dr. Wiardi Beekman Stichting tot de conclusie dat een wettelijke regeling voor de over heidssubsidie voor de bouw van kerken en bezinningscentra ge wenst is en dat de rijksoverheid hier een primaire taak heeft te vervullen. Voor de P. v. d. A. is een discriminatie bij de betreffen de subsidieregeling tussen de kerk genootschappen en geestelijke or ganisaties op niet-godsdienstige grondslag onaanvaardbaar. Het is in strijd met het wezen van de overheid indien zij zelf ten aan zien van de godsdienstige waar- heidsvraag een standpunt zou in nemen. Het rapport stelt als een eis van billijkheid en rechtvaardigheid dat zij, die niet tot enig kerkgenoot schap behoren, op overeenkomsti ge wijze door de overheid' in staat worden gesteld hun geestelijk le ven te ontplooien en te bevorde ren. Uitdrukkelijk wordt daarom gesteld dat de rechtsgrond voor de overheid voor het verlenen van subsidies in de bouw van kerken, evenzo gesteld moet worden voor andere organisaties, die zich een bevordering van het geestelijk le ven ten doel stellen, indien van hun kant het subsidie wordt ge vraagd voor de bouw van bezin ningscentra.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1