Regering zwicht voor meerderheid: huurverhoging drie maanden later DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1959 No. 18598 115e Juargong ZIERH(ZEES«®NE!IWSB»E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES! Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losio nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 no.) 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE IN ADMINISTRATIE! iennewekken II, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wijziging van Sociaal Economische Nota Ttydens de zeer belangrijke vergadering van donderdagmiddag, heeft de regering geantwoord op hetgeen talrijke Tweede Kamer-leden naar voren hebben gebracht met betrekking tot de regeringsnota. Op diverse aspecten van het politieke beleid ging minister-president De Quay in, waarna hy een samenvattend oordeel velde en een over zicht gaf van de uiteindelijke resultaten, die de jongste overwegingen der regering hebben teweeg gebracht. Daarbij zijn wijzigingen ontstaan, in vergelijking met hetgeen ln eerste instantie in de regeringsnota was geponeerd. De minister-president merkte on- dan worden iler meer op: april I960. Nu ik mag aannemen, dat de doelstellingen van het regerings beleid die hier in het geding zijn - en het scheppen van kansen voor verantwoorde welvaartsverbetering bij werknemers en het tot stand - brengen van sanerende maatrege- 1 len terzake van huren en melk- subsidie - de nodige steun onder vinden en nu vertrouwd mag wor den, dat het maatschappelijk leven zelf voldoende is geconfronteerd met de noodzaak om bij de onder handelingen over CAO's reeds re kening te houden met de nog te treffen compensatiemaatregelen, nu meent de regering, dat zij van haar kant, gezien al hetgeen naar voren is gebracht, geen onzeker heid moet laten bestaan en als haar standpunt duidelijk te stellen dat zij in de nog in te dienen wets ontwerpen iets andere tijdstippen zal kiezen. Ook bij de keuze daar van wil de regering tot uiting brengen de grote waarde, die zij hecht aan het gemeen overleg met de staten-generaal. De regering stelt zich dan ook voor, per 1 januari 1960 een alge mene verhoging van de consumen tenprijs van de gestandaardiseer de melk en karnemelk met 2 cent per liter door te voeren. De com pensatie voor deze mclkprysstij- ging zal door een verhoging van de kinderbijslag per 1 oktober '59 worden opgevangen. Per 1 april 1960 wenst zjj dan de resterende maatregelen te doen ingaan, een huurverhoging van 20 pet. en een verdere verhoging van de con sumentenprijzen van melk en kar nemelk met 2 cent per liter, waar mede dan definitief de consumen tensubsidie op melk zal zijn afge schaft. Hiervoor kan dan de com pensatie worden opgeheven die ook in de nota is voorzien. Aan deze verschuiving wil de regering dan nog een tweetal andere wijzi gingen van haar in de nota aan gekondigde stappen koppelen. teruggebracht tot 1 Minister de Pous vatte in zijn beschouwing enkele punten van het economische beleid van de regering als volgt samen: Een eerste uitgangspunt is dat de regering in overeenstem ming met het S.E.R.-advies van oordeel is, dat een sanering van de subsidielast noodzakelijk is. is. Deze sanering liet zich niet denken zonder compensatie maatregelen van een algemeen karakter. Gegeven dit feit zal bij de be oordeling van de mate van loon stijging, welke mogelijk is in 1959 en I960, rekening moeten worden gehouden met de ge noemde looncompensatie. In het programma ligt een be langrijke overcompensatie be sloten. In totaal neemt de loon som hierdoor met 4 toe, ter wijl de kosten van levensonder houd met 2.5 zullen stijgen. In zoverre voor bepaalde cate gorieën nog van een bestedings beperking zou kunnen worden gesproken, zou deze door de reële loonsverbetering, die ligt besloten in het compensatie programma, in ieder geval zijn opgeheven. Telt men de verschillende loons- verhogende faptoren in 1959 en De einddatum van 1 juli I960, waarop volgens de oorspronkelij ke gedachte alle - ook in de daar na experimenterende - CAO's zouden moeten zijn herzien, kan 1960 tezamen, dan komt men met uitsluiting van de invloed van de differentiële loonvor ming reeds tot een totale loon stijging van 8 °/o. Wordt hierop in mindering gebracht de stij ging van de kosten van levens onderhoud uit hoofde van het regeringsprogramma, dan res teert een stijging van de reële loonsom per werknemer met 5.5 °/o. Houdt men dan nog re kening met het effect van de differentiële loonsverhogingen, dan kan zeker niet van een ach terstand in de loonontwikkeling worden gesproken. Integendeel, de lonen kunnen in 1960 gemak kelijk een voorsprong op de ge middelde inkomensontwikke ling krijgen. Tevens kan in het licht van deze cijfers onmoge lijk staande worden gehouden, dat een bepaalde groep - de huiseigenaars - wordt bevoor deeld ten gunste van de werk nemers. In feite betekent de huurverhoging een verschui ving binnen de categorie van zelfstandigen. Wil inderdaad de loonontwik keling in 1960 volledig inlopen op de inkomensontwikkeling, dan moet een algemene prijs stijging worden voorkomen. Vandaar dat in het regerings programma zoveel nadruk is gelegd op de verantwoordelijk heid van de ondernemers in deze, welke verantwoordelijk- ment vormt van de grotere vrij heid op het gebiod van de looi— vorming. De regering zal de prijsontwikkeling nauwgezet volgen en deze toetsen aan de terzake gestelde normen. Het bedrijfsleven dient bij zijn prijs zetting dan ook rekening te houden met een mogelijk over heidsingrijpen, wanneer een kritische grens wordt over schreden. DE STAKING IN DE AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE 20.000 andere arbeiders werden werkloos PITTSBURGH, 16-7. Volgens een door Dow Jones gehouden enquête vertegenwoordigen de staalfabrie ken, die ondanks de staking nog werken, tezamen circa 20 procent van de Amerikaanse staalcapaci- teit. Tot de fabrieken, die nog aan de gang zijn, behoren die van de Ford Motor Company, de Internationale Harvester Company en de Weir- ton-staalafdeling van de National Steel Corporation. Het personeel Met een enorme Turbo-Prcrp-vliegtuig van het type Ilyusjin is Nikita Chroesjtsjef naar Warschaugevlogen om daar in alle toonaarden de lof te zingen van Wladislaw Gomoelka, de eerste secretaris van de Poolse communistische partij. Het is nog maar drie jaar geleden dat Chroesjtsjef woedend naar Warschau vloog om te pogen te verhinderen, dat Gomoelka weer aan het bewind zou komen - De foto toont de begroeting tussen Chroesjtsjef (links) en Gomoelka op het vliegveld van Warschau. van deze fabrieken is aangesloten bij vakbonden, die los staan van de Verenigde staalarbeidersbond. Er wordt o.a. ook bij de Granite City Steel Company, de Detroit Steel Company en de Jessop Steel Company doorgewerkt. De arbei ders van deze maatschappijen wer ken onder contracten met de Ver enigde staalarbeiders bond, die ver lengd zijn. Door de staking in de staalindu strie zijn reeds ruim 20.000 arbei ders van andere bedrijfstakken werkloos geworden, namelijk on geveer 10.000 spoorwegarbeiders, 3.700 zeelieden, die op de grote me ren varen, 5.000 kolenmijnwerkers en bijna 2.000 man personeel van vrachtauto-ondernemingen. Economische vooruitgang in België BRUSSEL, 16-7. De Belgische minister van economische zaken, van der Schueren, heeft donder dagavond in een persconferentie, waarin hij een toelichting gaf op de door het parlement goedge keurde wetgevende maatregelen inzake de economische en financi ële problemen, hun toepassing en resultaten, verklaard, dat zich ge leidelijk een verbetering in de eco nomische toestand van het land voordoet. De aanpassing van het bedrijfsleven aan de gemeenschap pelijke markt blijft echter nopen tot een grote inspanning op het gebied van de structuurwijzigin gen en het concurrerend vermogen van de Belgische kostprijzen, zeide de minister. WOUW. Een hevige brand heeft de landbouwschuur van de heer A. J. Goosens te Wouw verwoest, waardoor de tot nu toe binnenge haalde oogst totaal verloren ging. De schade wordt geschat op een ton, de oorzaak van de brand is hooibroei. Woensdagmiddag is een 7500 tons caisson in het Veersche Gat tot zin- I ken gebracht, waarmee een nieuwe mijlpaal in de afsluiting is bereikt. I Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De caisson is door zes sleepboten op zijn plaats gebracht. Dat de tegen- stellingen in de vakantietijd overigens groot zijn, bewijst deze foto wel. Een heer in zuidwester en een dame in badkostuum stonden naast Leer denken met het hart en elkaar te kijken of het allemaal wel goed zou gaan. I J voelen met de geest. TWEEDE KAMER Socialisten dienen drie nieuwe moties in 's-GRAVENHAGE, 16-7. De re plieken in de hedenavond gehou den vergadering van de Tweede Kamer werden geopend door de heer Roemei's (Arb.), welke zich erkentelijk toonde voor de toezeg gingen van de regering. Hij trok daarom zijn motie van dinsdag in, maar verving die door drie nieuwe, omdat hij eerst nadere gegevens wilde over de loonontwikkeling voordat zou worden vastgesteld of en zo ja wanneer een huurverho ging mogelijk zal zijn. De eerste motie luidde aldus: „De Kamer, van oordeel, dat de i de nota inzake enkele hoofdpun ten van het sociaal-economisch be leid in de naaste toekomst uitge stippelde politiek ook na de wijzi gingen, welke de regering daarin heeft aangebracht, 'onvoldoende waarborg biedt, dat een redelijke verbetering van de welvaart voor alle werknemers zal zijn tot stand gekomen, voordat de woninghuren zullen worden verhoogd, nodigt de regering uit de Kamer tijdig de no dige gegevens omtrent de loonont wikkeling te verstrekken, teneinde haar in staat te stellen te beoor delen, of en zo ja met ingang van welke datum een huurverhoging mogelijk zal zijn, die de thans bij voorrang noodzakelijke welvaarts verbetering voor trekkers van sa larissen, lonen en sociale uitke ringen niet in gevaar brengt, en gaat over tot de orde van de dag". Vervolgens diende hij de vol gende motie in: „De Kamer, gehoord de beraad slagingen over de nota inzake en kele hoofdpunten van het sociaal- economisch beleid in de naaste toe komst, van oordeel, dat mede uit een oogpunt van volksgezondheid verhoging van de prijs van con- sumptiemelk ongewenst is, nodigt de regering uit onder de gegeven omstandigheden door handhaving van een prijssubsidie op consump- tiemelk, prijsverhoging van dit ar tikel te voorkomen, en gaat over tot de orde van de dag". Voorts dient hij een motie in ten aanzien van de gemeenteclassifi catie. Amerikaanse raket bij lancering ontploft CAPE CANAVERAL, 16-7. Een raket van het type Juno 2, waar mee dc Amerikanen een verken ningssatelliet de ruimte hadden willen insturen, is donderdag by de lancering op Cape Canaveral ont ploft. Van de basis, waarvandaan de raket gelanceerd zou worden, ste gen zwarte rook en vlammen op, die gevolgd werden door een ont ploffing. De 24 meter lange raket kwam nog geen 45 meter van het blokhuis vanwaar hij werd afge vuurd, op de grond terecht. De ra ket had een 41.5 kilo zware satel liet - de grootste die de Amerika nen tot nu toe voor lancering ge reed hebben gemaakt - in een el liptische baan om de aarde moeten brengen. De satelliet had o.m. ge gevens moeten verzamelen over de kosmische straling. In het blokhuis bevonden zich 55 mensen op het ogenblik van de ontploffing. De dikke betonnen muren van het huis beschermden hen tegen de vlammen en gloeiende stukken metaal van de uiteenvallende raket. DE CONFERENTIE TE GENEVE GENEVE, 16-7. De ministers van buitenlandse zaken te Genève houden vrijdagmiddag om 13 uur hun eerste informele bijeenkomst sedert de hervatting van hun overleg op maandag. De Fransman Couve de Murville heeft name lijk Lloyd van Engeland, Herter van de V.S. en Gromiko van de Sowjet-Unie uitgenodigd voor een lunch in zijn villa aan het meer. De ministers zullen hun topadvi seurs bij zich hebben. Zoals bekend weigerde Gromiko maandag informele besloten bij eenkomsten zonder de Duitsers te houden, maar uit latere uitlatin gen van communistische zijde bleek de mogelijkheid van infor meel contact - dat in het verleden zeer nuttig was gebleken - tijdens maaltijden. IN ZWEMBAD VERDRONKEN OOSTERHOUT, 16-7. Vanmiddag omstreeks vier uur is in het zwem bad „De Warande" te Oosterhout de dertienjarige Bruno Kostuchow- ski bij het zwemmen verdronken. De jongen, woonachtig in Ooster hout, maakte in het herenbad een duik van de springplank, onmid dellijk gevolgd door een andere jongen, die tijdens de duik met hem in botsing kwam. Laatstgenoemde jongen meende, dat er niets ern stigs gebeurd was en zwom gewoon door. Bruno kwam echter niet meer boven en moest enkele minuten la ter door de badmeester uit het water worden gehaald. Een ontbo den arts trachtte nog hem met be hulp van een zuurstofapparaat te redden ,doch deze poging bleef zonder resultaat. Koiiingin Juliana in Italië NAPELS, 16-7. Koningin Juliana donderdagmiddag per vliegtuig, met de prinsessen Beatrix en Irene, in Napels aangekomen. Zij werd er begroet door de Nederlandse consul in de stad, waarna zij per auto naar Ravello aan de Golf van Salerno, ten zuiden van Napels is gereden. De Koningin en de prin sessen hebben daar voor een va kantie van een maand ongeveer hun intrek genomen in de villa van hertog Riccardo di Sangro. In Ravello werden de Koningin en de prinsessen begroet door de burgemeester en de gemeenteraad. Op het kleine dorpsplein hadden zich vele inwoners verzameld die de koninklijke gasten hartelijk toe juichten. Prins Bernhard is donderdag middag, komend uit west-Duits- land, per auto in Rome aangeko men, vanwaar hij later op de dag naar Napels zou doorreizen. Geen nieuwe kabinets crisis verwacht ZEIST, 17-7. Mr. H. K. J. Beer- nink, voorzitter van de Christe lijk Historische Unie, verwacht geen nieuwe kabinetscrisis. De kamervergaderingen zijn de laat ste dagen bijzonder levendig ge weest, zo zei hij, maar nu de re gering is tegemoet gekomen aan de voornaamste verlangens van de verschillende partijen, is de rust in de Nederlandse politiek weer gekeerd. Mr. Beernink zei dit gisteravond in de rede, die hij hield na de opening van de zomerconferentie van de C.H.U., die in het confe rentieoord „Woudschoten" te Zeist wordt gehouden en tot en met za terdag zal voortduren. Jongetje in Maashaven verdronken ROTTERDAM, 16-7. Vanavond is de zesjarige Maarten Nieuw- dorp uit de Wapenstraat te Rotter dam in de Maashaven gevallen en verdronken. Met een vriendje stond hij aan de waterkant, hij zag enkele bananen drijven. Toen hij er een van wilde grijpen, ver loor hij het evenwicht, viel in het water en verdween in de diepte. Het vriendje, dat ook niet kon zwemmen, holde weg om hulp te halen. De politie is direct gaan dreggen, doch slaagde er pas na twee en een half uur in het stof felijk overschot van de jongen op te halen. SCHOORL. De 64-jarige B. J. El- horst uit Amsterdam is in de zee bij Schoorl verdronken. Het slacht offer was met zijn zoon aan het zwemmen in het gedeelte bij het onbewaakte strand. Tijdens het te- rugzwemmen naar het strand ver dween hij onder water. Vermoede lijk heeft hij een hartaanval gehad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1