KIEKEN DE MAN UIT CHICAGO STAKING IN AMERIKAANSE STAAL BEDRIJVEN IS EEN FEIT GEWORDEN Nog sneller van Londen naar Parijs Zee en strand: geknipt om te STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOHF DONDERDAG 16 JULI 1959 No. 18596 Enig motief: hogere lonen NEW VORK. 15-7. Woensdag tc een minuut na middernacht is de staking in de Amerikaanse staal bedrijven een feit geworden. Hier aan zjjii tien weken van vruchte loze onderhandelingen en ver scheidene beroepen van president Eisenhower, om tot een regeling der loongeschillen tc komen, voor af gegaan. Aan de staking wordt deelgeno men door een half miljoen metaal arbeiders. De produktie in bedrij ven, waarin 85 pet. van het Ame rikaanse staal wordt vervaardigd, is tot stilstand gekomen. De Ame rikaanse industrie, die weer eens een hausse-periode beleeft, is in zeer sterke mate afhankelijk van de staalaanvoer. Vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers hebben nog tot enkele uren voor dinsdagmid dernacht onderhandeld. Zonder er Gasolie, autogasolie en huisbrandolie goedkoper 'S-GRAVENHAGE, 15-7. Als ge- volg van een daling van de wereld marktprijs zullen met ingang van donderdag 16 juli a.s. de verkoop prijzen in Nederland voor gasolie, autogasolie en huisbrandolie I met f 0,30 per 100 liter worden ver- laagd. In diverse delen van het land, o.a, in het Rotterdams havengebied is op deze prijsverlaging reeds ge heel of gedeeltelijk vooruitgelopen. Vorige week gunstig voor oesterbroedval De week van 6 tot 11 juli, die be kend zal blijven door zijn uitzon derlijk hoge temperaturen, was uitermate geschikt voor het voor komen van oesterbroedval. Men verwacht dat juist in het hoogsei zoen van deze bi-oedvaltijd, de aan slag op pannen en uitgezaaide schelpen bijzonder hoog zal zijn, zodat de „pannenboeren" en an dere oesterkwekers althans over de kwantiteit van de val niet te kla gen zullen hebben. Intussen doemt in de schelp ziekte, die optreedt als het water meer dan 21 graden Celcius warm is, een gevaar op voor de jonge oesters. In 57 minuten en 3 seconden PARIJS, 15-7. De Britse luite nant Barry Lynch heeft het record van de Britse kapitein Walker in de luchtrace tussen Londen en Pa rijs verbeterd. Hij legde woensdag ochtend de afstand tussen de Mar ble Arch te Londen naar de Are de Triomphe te Parijs af in 57 minu ten en drie seconden. Kapitein Walker deed er maan dag 57 minuten en 47 seconden over. Luitenant Lynch heeft op zijn snelle tocht nog tegenslag gehad. Toen hij met een motorfiets van de Marble Arch naar de heliport van Londen reed, werd hij opgehouden door een kolonne militairen. Bo vendien liet hij op het vliegveld van Villacoublay bij Parijs zijn paspoort liggen. De pas werd snel naar de controlepost gebracht om disqualificatie te voorkomen. Reus gaat riskant te water ALBLASSERDAM, 15-7. Zater- dagmiddag om drie uur gaat op de Verolmewerf in Alblasserdam een reuzetanker voor Brazilië te water. De 33.000 ton metende „Presidente Dutra", gebouwd voor Petrobras in Rio de Janeiro, zal worden gedoopt door madame Maria de Lourdes d'Alamo Lousada, echtgenote van de Braziliaanse ambassadeur in Noorwegen. De extra spanningen bij deze stapelloop worden veroor zaakt door de breedte van de ri vier de Noord, die ter plaatse circa 240 meter is en de lengte van de tanker, die 202,54 meter bedraagt. Een groter schip dan de „Presi dente Dutra" zal men in Alblasser dam niet kunnen bouwen. Nog al tijd zijn de technici er niet geh'eel zeker van of deze spectaculaire te waterlating zonder enig ongeluk zal geschieden. Prins Bernhard bezocht Krupp ESSEN (W. Did.), 15-7. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan Alfred Krupp van Bohlen und Halbach, het hoofd van het Krupp-staalcon- cern, aldus meldt Reuter uit Essen. De heer Krupp toonde zijn gast de tentoonstelling „5000 jaar (voor-) Indische kunst", die thans gehou den wordt in villa „Hügel", het voormalig familiehuis van de Krupps, dat thans ingericht is als museum. Daarna bezochten zij de Krupp fabrieken te Rheinhausen. echter in te slagen de impasse te doorbreken. Beide partijen hebben thans in krachtige bewoordingen opgestelde verklaringen uitgege ven, waarin zij elkander weder zijds koppigheid en onwil om de werkelijke feiten onder de ogen te zien, verwijten. De arbeiders willen een verho ging van het uurloon met vijftien dollarcent. Zij verlangen ook een zeker aandeel in de winst. De lei ders der staalindustrie, die wordt vertegenwoordigd door de twaalf grote Amerikaanse staalgieterijen, zeggen dat elke loonsverhoging tot verhoging der staalprijzen en toe nemende inflatie zal leiden. TWEEDE KAMER Motie-Burger verworpen 's-GRAVENHAGE. De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag een motie van de heer Burger (arb.), waarin deze de regering uitnodig de er zorg voor te dragen, dat de weduwen- en wezenwet niet later dan 1 oktober a.s. in werking zal treden, verworpen. De motie-Bur ger werd verworpen met 81 tegen 45 stemmen. Voor: P.v.d.A., CPN en PSP. Tegen: AR, VVD, KVP, CH. en SG. Kon. Ned. Landbouw- comité adresseert aan Kamer 's-GRAVENHAGE, 14-7. - Het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité heeft een telegram gezon den aan de Tweede Kamer over het sociaal-economische beleid. In dit telegram geeft het comité te kennen, vooral, zoals het zegt, naar aanleiding van de door de drie vakcentrales uitgeoefende aandrang om de in onze econo mie aanwezig geachte ruimte te besteden tot opheffing van de be stedingsbeperking, dat ook in het landbouwprijsbeleid de beperkin gen allerminst overwonnen zijn. Met name moet hier gewezen wor den op het afwentelen van een deel van het zogenaamde markt risico van de melk op de produ centen, alsmede op de zeer onvol- doehde beloning, welke aan de produktiefactoren grond en ge bouwen wordt toegekend, aldus het telegram. De Nederlandse boerenstand ver wacht, dat er voldoende armslag blijft bij hét te voeren sociaal-eco nomisch beleid, om een goede land bouwpolitiek te voeren, waarbij met name met genoemde factoren rekening wordt gehouden, zo zegt het comité. Resten van zeer oude boerderij gevonden SCHIEDAM, 14-7. Er is bij graaf werkzaamheden ten behoeve van een nieuwe wegenaanleg in Schie dam weer een interessante vondst gedaan. Op een diepte van onge veer twee en een halve meter trof men in een kleilaag de resten aan van de fundering van een boerderij uit de zogenaamde Fries-Bataafse periode, dus uit de eerste twee eeuwen na onze jaartelling. Behal ve dat een aantal aangepunte pa len werd aangetroffen, stiet men ook op enkele vierkante meters vlechtwerk. Bij nader onderzoek bleek, dat de hofstede waarschijn lijk door een overstroming is ver nield, waarna de fundering vrijwel direct door een kleilaag is bedekt en aldus goed behouden bleef. In de bodem werden nog resten aan getroffen van ijzerfosfaat dat als een residu kan worden beschouwd van vergane beenderen en andere afval. Er zijn tussen het vlecht werk ook enkele scherven van aar dewerk gevonden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNELAND UTRECHT. De 13-jarige A. W. J. van Amerongen uit Utrecht is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij stak plotseling met zijn fiets aan de hand Rijksweg 2 (Amsterdam-Den Bosch) over, ter hoogte van de oprit naar Utrecht. Een passerende automobilist, de 49-jarige P. S. uit Amsterdam, kon hem niet meer ontwijken. De jon gen overleed direkt na de aanrij ding. GRONINGEN. In de havens in de stad Groningen is een staking uitgebroken. Ruim zestig haven arbeiders zijn het niet eens met de hun door een aantal werkgevers voorgelegde C.A.O. VLAARDINGEN. De vijfjarige Arie Maurits is, toen hij speelde bij de Spoorsingel in Vlaardingen, in een sloot gevallen en verdron ken. Het lijkje werd later door een voorbijganger opgemerkt en op het droge gebracht. ROTTERDAM. In diergaarde Blijdorp is voor de vijfde maal een orang oetang geboren. De jong-ge- borene, die de naam Freddy kreeg, is reeds de derde zoon van het orang oetang-wijfje Tineke. Moe der en kind maken het uitstekend. Ingezonden mededeling (ook in kleur) Deze foto-combinatie toont twee modellen voor de komende herfst, welke in New York op de markt zijn gebracht. - Links een mantel pakje uit de collectie van het Huis-Dior, ontworpen door Yves Saint Laurent. Het is gemaakt van grijze wol, sluit ver over elkaar en heeft behalve de ceintuur ook bandjes om de korte mouwen. - Rechts: een creatie van Mollie Parnis, uitgevoerd in glimmend geel-zijden brokaat. Het geheel is nauwsluitend gehouden. BRUINISSE HEEFT DE VLOEDPLANKEN NIET MEER NODIG Machinefabrieken moeten worden verplaatst Heeft Zierikzee zijn voltooide keersluis en worden de jaren lang zowel door de gemeente als door particulieren gebruikte vloedplan ken overbodig, ook in Bruinisse heeft men deze nuttige zaken die zorgden dat men van waterover last gevrijwaard bleef, niet meer nodig, nu de nieuwe dijk over de gedempte haven zover gevorderd is, dat het water de huizen niet meer kan bereiken. Juist om deze huizen, die feite lijk bij een hoge vloed als water kering dienst deden, van deze taak te ontheffen wordt de dijk juist voor deze huizen gelegd, maar dit heeft tot gevolg dat ook de enige industrie van betekenis die Brui nisse heeft, te weten de beide ma chinefabrieken achter deze dijk komen te liggen, terwijl straks ook de scheepswerf van de landzijde moeilijk te bereiken zal zijn. De beide machinefabrieken krijgen een plaats aan de oude haven, al zal het nog wel enige tijd duren eer de nieuwe fabrieksgebouwen daar zijn verrezen. Beide fabrieken zijn ruim van orders voorzien en het inbouwen van motoren gaat regelmatig door. Waar al deze schepen gereed wor den v gemaakt op de scheepswerf van de firma van Duivendijk, heeft men ook daar volop werk. De namen Maaskant, Padmos en ZIERIKZEE De zaterdagmiddagmarkt Zaterdagmiddag a.s. om 2 uur be gint de markt op 't Havenplein, die vrij toegankelijk is. Deze markt zal attractief worden gemaakt door het optreden van de gymnastiek verenigingen „Olympia" en „Rust Roest". Tijdens deze markt zullen verdere attracties per microfoon worden aangekondigd. SCHARENDIJKE Concert „Sursum Corda" Bij gunstig weer hoopt de zang vereniging „Sursum Corda" alhier zaterdagavond a.s. een concert te geven in de muziektent. NIEUWERKERK Met ingang van 13 augustus a.s. is onze oud-dorpsgenote mej. T. Westerhof benoemd als onder wijzeres te Rotterdam. KERKNIEUWS Gereformeerde gemeenten in Ne derland. - Nieuwerkerlc donderdag 16 juli 7.30 uur ds. Mallan van Bruinisse. UTRECHT. De Ned. Spoorwegen zullen eind dezer maand beginnen met de uitgifte van reischeques in coupures van f 5,- en f 2,50. Deze reischeques, die aan ieder station verkrijgbaar zijn, houden hun waarde en kunnen ingewisseld worden tegen spoorkaartjes voor vervoer in het binnenland. De cheques kunnen daarentegen niet verzilverd worden. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbetaald. van Duivendijke hebben in de loop der jaren zowel bij de bin nenvaart als bij de kustvissers van Goeree Overflakkee een goede be kendheid gekregen. DREISCHOR Aanbesteding bouw rioolwater-zuiveringsinstallatie Dinsdag jl. vond in het Dorps huis alhier de openbare aanbeste ding plaats van de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie „systeem Pasveer", te 'bouwen aan de Welleweg in deze gemeente. Er waren lY inschrijvers. De uitslag was als volgt: J. A. van Honselt, Bergen op Zoom f 35.831; Fa. Colijn Ippel, Nieuwendijk f 34.600; P. B. van Velthoven, Zierikzee f 31.700; C en A. van Velthoven, Z.zee f 31.292; Van Dongen en de Voogd, Haam stede f 30.600; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 29.500; Fa. H. Stouten, Brouwershaven f 28.600; S. P. Wijsman, Zierikzee f 28.4'48; Fa. D. Rentier, N.gouwe f 26.655; Fa. A. W. Wandel, Nieuwerkerk f 25.535; C. A. Prince, Haamstede f 25.390; J. Pleune, Noordwelle f 24.800; J. van de Velde, Drei- schor f 23 400; M. Slager, Dreischor f 23.250; D. Ornee, Scharendijke i 23.100; A. J. Verjaal, Dreischor f 22.900; W. J. Verjaal, Scharen dijke f 22.700. De raming van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" is f 24 603. ONDERWIJS Geslaagden V.E.V.-examens Voor het op 13 juli te Rotterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma V.E.V.-monteur, slaagden van Schouwen-Duiveland, de heren P. Overbeke te Kerkwer- ven, H. Hage te Dreischor en J. van Loo te Zierikzee. De geslaagden zijn allen werkzaam bij de techni sche dienst der P.T.T. Bevorderingen Lagere Technische School te Zierikzee Dinsdag 14 juli 1959 had de be vordering plaats van de leerlingen der Lagere Technische School te Zierikzee. Toegelaten tot de 2e klas „Alge meen metaal": W. Barrevoets, L. v. d. Berg, T. v. Beveren, T. v. d. Bijl, W. L .Bil, J. bij de Vaate, C. Bolijn, M. Boot, H. v. d. Bos, A. Bosma, C. P. Brekelmans, J. v. Dommele, J. L. v. Duivendijk, J. v. Duivendijke, G. Duinhouwer, C. Fiere, S. Geelhoed, D. Geluk, J. N. P. H. Goedegebure, M. v. d. Heu vel, L. C. v. d. Hoek, C. P. de Jonge, C. W. Jonker, H. JjCesteloo, C. A. Klink, W. Kloet, IA. Kostense, J. Kostense, A. L. Kouwenberg, G. Legemaate, C. C. Lems, J. M. Ma liepaard, D. M. de Meij, C. J. Ra demakers, H. W. Remmers, J. A. Schiettekatte, C. Schilperoort, W. B. Schot, W. K. Schot, T. Sietsma, A. Talen, T. Thiel, J. de Vin, C. A. M. Vis, H. v. d. Wekken, W. F. Wisse, J. J. v. d. Zande. Toegelaten tot de 2e klas „Alge meen .hout": L. J. Bakker, J. v Dijke, D. A. Feijtel, W. J. Hage, C. J. Heijboer, C. W. de Jonge, J. A. C. Kik, J. Kloet, L. Kouijzer, H. Kurvink, M. Leijdens, U. J. Neele, M. O. Pleune, P. C. v. d. Schee, T. J. Slager, C. K. A. Snij ders, L. J. Straaijer, M. Tanis, D. J. Viergever, A. de Vlieger. Toegelaten tot de 2e klas Schil deren: L. J. v. d. Have, A. J. Heij boer, P. M. Koek, P. Landman, W. Stoutjesdijk, J. A. v. Strien. Bevorderd naar de 3e klas Afd. Machine-bank werken: J. M. Bevelander, M. Bezuijen, C. F. J. J. den Boer, M. de Boer, L. J. M. van Dijke, J. P. Evertse (voorw), J. A. Fondse, W. v. Ham, J. Hatzman (voorw.), W. A. Heijboer (voorw.), L. A. Jonker, B. de Jonge, M. A Krabbe (alleen praktijk), A. L. Mol, L M. v. Oeveren (alleen praktijk), L. v. d. Spek, J. Stoel, J. A. J. Stoel, A A. v. d. Velde, J. M. J. Visser (voorn.), B. de Voogd, I. J. v. d. Zande. Niet bevorderd 7. Afd. Motorherstellen: M. D. Braai, C. de Boer, H. J. Dorst (voorw.), N. A. de Graaf, C. J. Groenleer, J. W. H. Gudde, H. A. Jonker, J. Noordhoek, H. J. v. d. Ouden, A. A. Quist, J. C. Rijnberg, J. de Ronde, C. v. d. Sande. Niet bevorderd 6. Afd. Elektrotechniek: J. J. v. Beveren, J. B. v. Dienst, J. J. Jon ker (4 maanden proef), P. H. Kraayeveld, J". L. Luijendijk, P. Verwest. Afd. Timmeren: R. J. Aarnoudse, J. Beijert, S. Clerx, A. Deurloo (voorw.), A. J. van Dijke, J. C. v. d. Hoek, L. W. Kort, C. P. de Moor (voorw.), B. v. Popering, A. Rodoe (taak), J. M. N. v. Steijn, C. J. Stouten, C. v. Wanrooy. Niet be vorderd 4. Afd. Schilderen: J. Bal, A. H. Coomans, N. Fokker, C. Fonteine (alleen praktijk), W. Groen, J. M. Hart, M. Jonker (alleen praktijk), G. A. Kristalijn, M. P. Kristelijn (alleen praktijk), A. Rijnberg, D. C. de Vries, A. v. d. Zande. Niet be vorderd 1. Bevorderd naar de 4e klas Afd. Motorherstellen: K. A. v. Ast, A. J. C. Blom, S. A. Bos, H. Bouwman, K. Buijs, J. A. Deurloo, J. C. v. Dienst, M. C. Dooge, M. D. Goudzwaard, M. v. d. Have, A. de Jonge, F. A. R. Kik, C. Kloet, P. Manni, J. Th. v. Nieuwenhuijzen, W. J. Vis. Niet bevorderd 4. Afd. Elektrotechniek: A. A. v. d. Berge, J. H. Overbeeke, L. L. M. Peute (voorw.), L. J. Platteschorre, A. F. de Vos, P. Willebroordse. Niet bevorderd 1. a De 46-jarige zakenman Kurt Dostal, die honorair-consul is van Paraguay te Wenen is door de Oos tenrijkse douane gearresteerd. In zijn auto waarmfee hij naar Zuid- Slavië wilde rijden werden 20 kilo goud en 2.000 Zwitserse horloges aangetroffen, die op uiterst geraf fineerde wijze waren verborgen. FEUILLETON door LUCIEN LELONG De kellner kuchte heel nadruk kelijk. „Blijft u vannacht hier, meer?" vroeg hij. „Ja, dat was wel de bedoeling". „Wilt u dan even het formulier invullen? Als u mij uw paspoort geeft, zal ik het zelf voor u doen". „Ach nee, dan moet ik eerst mijn pas weer tussen al die papieren uit de wagen halen! Nee, geef maar hier". De vreemdeling haalde z'n vul pen voor de dag en vulde beide formulieren snel en handig in. De ober las: „William Colverton, journalist; Clare Watt, secreta resse". „Ik zal het maar geloven", brom de hij. „Als zijn geld goed is, kan me dat paspoort niks schelen". En de fooi overtuigde hem, dat dit het enige juiste standpunt was. 0 Inmiddels was mr. Clarenbough gewikkeld in een allergezelligst gesprek met de dochter van de burgemeester. Corrie had in 't eerst haar schroom voor het door haar zo weinig beoefende Engels moe ten overwinnen, maar nu ze er doorheen was, ontwikkelde zich de conversatie uitermate vlot. Clarenbough bleek een gezellig prater en al sprak hij weinig over Chicago, over New York wist hij des te meer te vertellen. Hij bleek bijzonder op de hoogte van de po litiek, zoals die door de UNO be dreven werd en Corrie verwonder de er zich over, dat een zakenman zo goed in al dergelijke dingen thuis was. Haar afkeer van de Amerikanen smolt langzamerhand weg, maar toch kon zij de ge dachte niet van zich afzetten, dat deze meneer Clarenbough het toch wel een beetje erg met zichzélf ge troffen had endat hij voort durend een rol speelde. Ze vroeg zich af, met de intuïtieve scherp zinnigheid die vrouwen eigen is, of die Clarenbough die zich hier presenteerde, zich nu werkelijk voordeed zoals hij was Midden in het gesprek kwam de burgemeester binnen en ging er in z'n gemakkelijke stoel bij zitten. Hij verstond het Engels beter, dan hij 't sprak en vergenoegde zich derhalve met luisteren. Maar toen een pauze in het gesprek ontstond, wendde hij zich tot zijn gast. „Ik heb al veel gehoord van jullie Amerikaanse journalisten", zei hij glimlachend, „maar dat ze zulke speurneuzen hadden, wist ik toch niet!" Clarenbough keek hem verwon derd aan. „Hoe bedoelt u?" „Wel, zoeven hoorde ik van de eigenaar van het Rode Hert, dat daar een Amerikaanse journalist met z'n secretaresse zit te lunchen, die van plan is mr. Clarenbough te interviewen over zijn belevenissen in Holland en de indrukken die hij in Meeldam heeft opgedaan". De burgemeester praatte nog een tijdje voort over de sensatiezucht van de Amerikaanse bladen en de volharding van de daaraan ver bonden persridders en bemerkte daardoor niet, dat zijn gast een weinig bleekjes was geworden en diens woordenstroom geheel opge droogd scheen. Maar Corrie voelde de verandering in de sfeer aan. „U lijkt niet bijster ingenomen met het vooruitzicht van een inter, view", plaagde ze. „Och", zei Clarenbough, niet zonder enige wreveligheid, „als u eens wist hoe verschrikkelijk lastig, indringerig en onbescheiden de Amerikaanse krantenheren kunnen zijn, zoudt u begrijpen, dat ik er nu helemaal niet bijster op gebrand ben één van die heren te ontvan gen. Mocht hij zich hier vervoegen, weest u dan zo vriendelijk en maak hem duidelijk, dat ik hier voor mijn plezier ben en dat een inter view mijns inziens zeer beslist niet tot m'n vakantiegenoegens be hoort". „Ja maar, als die man nu spe ciaal ervoor gekomen is", protes teerde de burgemeester, die een beetje internationale reclame voor zijn gemeente en wellicht voor zijn persoon helemaal nog niet zo gek vond, „dan kunt u toch maar niet zonder meer „niet thuis" geven?" „Die vent is hier natuurlijk toe vallig in de buurt verdwaald", ant woordde Clarenbough. „Geloof maar niet, dat hij speciaal uit de Staten naar Meeldam is gekomen om een onbetekenend zakenman te interviewen". „Nuonbetekenendvlei de Dikkenburg. „Och, burgemeester, zakenmen sen zoals ik groeien in Amerika aan de bomen. Ik ben nog lang geen Ford of Rockefeller!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5