Eisenhower„Het westen .ploetert' maar verder om met Russen eens te worden" Openluchiuitvoering G.V. „Rust Roest" In Bleriot's voetstappen Eisenhower en Kozlof wisselen telegrammen TUSSENVOORSTEL VAN RUSLAND MAAKT ONDERHANDELINGEN GECOMPLICEERDER Straf voor schilderij- vernieler REGERINGSNOTA KWAM IN HET VUUR DER DEBATTEN IN DE TWEEDE KAMER De internationale tarwe-overeenkomst Kolonel-vlieger haalde de scherpe tijd van 44 minuten en 37 seconden DONDERDAG 16 JULI 1959 No. 18597 115e jaargang ZIERffiMMESNlEUWSBOBE "."Mr ■**-.*rn ir ü'vnmnrrffSi -r r f v.atacjag^rmn 1«—I «■■iipi iiibim mi jcnou - S» ABONNÉMENTEN EN ADVERTENTIES: RSDAKTIE IN ADMINISTRATIE: WAARIN OPGENOMEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week Jannewokken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, ftC 7 I P 1? 11^ 7P F H F I IPüNT no 18-00 uur 1°'- 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs fc/C fclt l\ll\A.LLWVl IV UW Wlsfini Uitgave: N.V. Drukkerij vjfi. Lakenman Ochtman, 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 am.) f 1,- Der stuk. 1797 *- 1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitnodiging aan Chroesjtsjef als tijd rijp is WASHINGTON, 15-7. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington ver klaard, dat de Russen een duide lijk begrip moeten hebben voor de rechten en veranwoordclykheden van het westen in west-Berlijn, vóór er hoop kan bestaan op on derhandelingen over het uiteinde lijke lot van Berlijn en Duitsland. De Amerikaanse president vond de hervatting van de besprekingen te Genève nu niet bepaald hoop gevend. Maar, zo zei hij. het wes ten „ploetert" nog steeds verder om tot een overeenkomst met de Russen te komen. Eisenhower verklaarde weer met nadruk dat de argumenten die plei ten tegen een bezoek van Chroesjt sjef aan de V.S. sterker zijn dan de redenen die voor dit bezoek wor den aangevoerd. Maar ik zal Chroesjtsjef zeker uitnodigen als de tijd naar mijn mening hiervoor rijp is. De president zei voorts dat de V.S. er niet aan denken om oost- Duitsland, in welke vorm dan ook, als souvereine staat te erkennen. Zoals bekend heeft de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Harriman, gepleit voor erken ning van het Oostduitse bewind. De westelijke rechten Op de vraag of minister Herter de bevoegdheid heeft om hem, Eisenhower, te binden aan een top conferentie, antwoordde Eisenho wer dat hij en Herter het er vol komen over eens waren dat zij geen afstand zullen doen van de weste lijke rechten en evenmin een con cessie zullen doen, die een duide lijk bewijs zou vormen voor de zwakheid van het westen. Mochten de Russen echter de verzekeringen geven die Herter wil hebben, dan ls Herter bevoegd om een plan op LONDEN, 15-7. - De 63-jarige Franse luchtvaartpionier, Jean Sa- lis, die de luchtrace over Het Ka naal heeft gemaakt met een ge trouwe nabootsing van het toestel waarmee Bleriot de oversteek waagde, heeft een hoogte van on geveer achthonderd meter bereikt. Tevoren was hij met dit vliegtuig nooit boven driehonderd meter hoogte geweest. De vlucht duurde 1 uur en 21 minuten. Nog veel sóciale nood ill de wereld GENEVE, 15-7. De Neder- landse minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns, heeft in Genève verklaard, dat ondanks de verbeterde programma's voor sociale ontwikkeling in grote gebie den nog ontstellende sociale nood bestaat. Wij zullen nooit in staat zijn die vraag stukken op te lossen, aldus mr. Luns, tenzij en totdat er uit de rijke landen in de wereld een grote stroom van kapitaal gaat vloeien naar de minder ontwikkelde landen, kapitaal in de vorm van schenkingen of leningen te gen lage rente. Minister Luns die sprak tijdens een debat in de economische en sociale raad der Ver. Naties, zei dat de Nederlandse regering steeds de nadruk op deze noodzaak heeft gelegd. te stellen dat natuurlijk wat de bij zonderheden betreft, de goedkeu ring van do president behoeft. De president meende voorts dat het Westduitse plan om een com missie van de grote vier, bijge staan door oost- en west-Duitse ad viseurs, de vraagstukken van de Duitse hereniging te laten bestu deren, al enige tijd geleden is inge diend en toen door de Russen is verworpen. De staalstaking Op zijn persconferentie verklaar de Eisenhower dat hij niet zal trachten om door middel van een rechterlijk ingrijpen een einde te maken aan de staalstaking, die zo als bekend in de V.S. is uitgebro ken. Hij zei dat de noodtoestand die een dergelijk ingrijpen zou wetti gen, niet bestaat. WASHINGTON, 16-7. President Eisenhower heeft de Sowjet-Rus- sische vice-premier Kozlof, die een bezoek aan de Verenigde Sta ten heeft gebracht, een boodschap gezonden waarin hij de hoop uit sprak, dat Koslofs bezoek zal lei den tot een beter begrip door de Sowjet-Unie van de Amerikaanse levenswijze. Kozlof zond van zijn kant een boodschap aan de president, waar in hij het vertrouwen uitsprak dat het Amerikaanse volk, evenals het Russische, vrede wenst. De Geneefse conferentie Tocli weer eerst praten over gehele Duitse kwestie? GENEVE, 15-7. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murviile, die de tweede voltallige by eenkomst na de her vatting der ministersconferentie te Genève voorzat, heeft woensdag verklaard dat het Sowjet-voorstel waarin een tussentijdse regeling voor west-Berlijn in verband wordt gebracht met de vorming van een geheel uit Duitsers be staande commissie die binnen 18 maanden de hereniging van Duits land moet voorbereiden, het vinden van een akkoord niet vergemakke lijkt. Hy wees evenals de andere westelijke ministers dit voorstel van de hand. Hij stelde de Sow jet-minister twee vragen: één aangaande de motieven die Gromiko ertoe heb ben gebracht de onderhandelingen te compliceren en de tweede aan gaande het feit dat de Sowjet-de- legatie door twee zeer verschillen de problemen met elkaar te ver binden hervatting uitlokt van alle discussies over het Duitse vraag stuk in zijn geheel welke op een mislukking waren uitgelopen. Levendige discussie De vragen van de Franse minis ter lokten een levendige discussie uit. Gromiko antwoordde met een wedervraag: hij had een voorstel ingediend dat nog geen antwoord had gekregen, „stemmen de weste lijke mogendheden er mee in dat oost- en west-Duitsers aan het werk gaan om het Duitse vraag stuk op te lossen? De Amerikaan Herter stelde daarop voor dat Gromiko eerst de vragen van Couve de Murviile zou beantwoorden, maar de Sowjet- minister maakte een soortgelijke opmerking als de eerste. De Britse minister Lloyd, stelde eveneens de vraag of Gromiko op behandeling van het Duitse probleem in zijn CHROESJTSJEF TE WARSCHAU WARSCHAU, 14-7 De Russische minister-president, Chroesjtsjef, is per vliegtuig te Warschau aange komen, waar de leider van de Pool se communistische partij, Gomulka, en de Poolse premier, Cyrankie- wicz, hem op het militaire vlieg veld welkom heetten. Er had zich een menigte van 15.000 mensen met vlaggen en spandoeken bij het vliegveld verzameld om Chroesjt sjef te begroeten. MUNCHEN, 15-7. De man die op 26 februari in de pinakotheek van München een schilderij van Ru bens onherstelbaar heeft bescha digd, is woensdag door een rechter in München veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De man, de 53-jarige west-Duitse schrijver Walter Menzl, zal voorts aan het museum 800.000 mark schadever goeding moeten betalen. Menzl, die bijtend zuur tegen het schilderij „De afdaling der ver doemden in de hel" had geworpen verklaarde voor de rechter dat hij met zijn daad de culturele wereld een schok had willen bezorgen om do aandacht te vestigen op zijn filosofie voor een nieuwe wereld vrede. geheel stond. Gromiko zei daarop: wij weten dat de westelijke mo gendheden het probleem niet zo als wij zien. Waarom laat men de Duitsers niet zelf over hun lot be slissen. Wij willen, aldus Lloyd, de omstandigheden scheppen waar door vrije verkiezingen in Duits land mogelijk worden. Indien de westelijke mogendhe den, zo repliceerde Gromiko, zo voor dergelijke verkiezingen zijn, waarom zullen we dan de Duitsers niet zelf er over laten beslissen v v Am. Als „aanloop" op de viering van het 40-jarig jubileum, gaf de G.V. „Rust Roest" te Zierikzee een geslaagde openluchtuitvoering op het Havenplein. Op de foto ziet men de meisjes in actie aan de brug. (Eigen foto). Koninklijk gezin naar Italië 's-GRAVENHAGE, 16-7. H.M. de koningin en de oudste twee prin sessen hopen heden voor 'n vakan tie van enkele weken naar Italië te vertrekken, waar zy zullen ver blijven in de omgeving van Napels. Z.K.H. prins Bernhard is reeds gisteren vertrokken en hoopt zich vandaag by de koninkijlke fami lie te voegen. Veel kritiek en bedenkingen Hier en daar angst voor sociale spanningen De regeringsnota over het soci aal-economisch beleid, die in de weken verlopen na het verschij nen, zoveel stof heeft doen op waaien en van alle kanten kritiek ondervond, is deze week onder werp van de debatten in de Twee de Kamer. Zoals bekend werden in de nota verhogingen van de hu ren en van de melkprijs in het vooruitzicht gesteld, maar tydens de Kamerdebatten is gebleken, dat de meerderheid der leden voor dergelijke verhogingen alleen ge voelt, wanneer er loonsverhogin gen tegenover staan. Opvallend was dat vooral van de zijde der K.V.P. hierop werd aan gedrongen. Bovendien wenste deze partij uitstel van de voorgenomen verhogingen tot I april I960. De woordvoerder van de P.v.d.A. diende een motie in, waarin wordt aangedrongen op welvaartsverbe tering voor huurverhoging en melkprijsverhoging. De woordvoer der van de A.R.-partij wilde uit stel van de in uitzicht gestelde maatregelen, tot de genoemde da tum van 1 april 1960. Zulks in te genstelling met de woordvoerder van de C H.U., die voorstander was van een huurverhoging, ingaande 1 januari e.k. Zowel K.V.P. als P.v.d.A. had den kritiek op de regeringsnota, waarin de omschreven maatregelen huns inziens onvoldoende waren gemotiveerd. De kritiek was verder gericht op het feit, dat de regering te weinig rekening had gehouden met het verstrekte advies van de Sociaal Economisch Raad. Bij door voering van de voorgenomen maat regelen, vreesden de fracties van K.V.P. en P.v.d.A. het uitbreken van sociale spanningen. De her Roemers van de P.v. d.A. kantte zich verder vooral tegen de vrijere loonpolitiek, opheffing van de huurblokke- ring e.d. waardoor het gevaar van een nieuwe bestedingsbe perking om de hoek komt kij ken. Conservatief karakter De heer Roemers zegt, dat de nota het conservatieve karakter van het kabinet nog duidelijker doet zien dan in het debat over de re geringsverklaring was gebleken. Het kabinet toont een duidelijke voorkeur voor huur- en melkprijs verhoging boven welvaartsverbete ring voor de werknemers. De nota is een miskenning van de vakcen trales, die scherpe kritiek hebben geleverd. Dat was een zo scherpe kritiek als geen kabinet na 1945 ooit heeft ondervonden. De heer van Dis zegt een open oog te hebben voor de noodzake lijkheid van huurverhoging, maar men zal er op bedacht moeten zijn, dat ook de vergeten groepen com pensatie nodig hebben. Dat er met geen woord gerept is over vermin dering der staatsuitgaven verwon dert hem. Van de voornemens der regering op fiscaal gebied zegt de heer Ha- zenbosch met belangstelling te hebben kennis genomen. Hij ge tuigt van zijn bereidheid mede te werken aan een financiële politiek, die inflatie tegengaat. Geen wonderen De heer Andriessen (K.V.P.) merkt op, dat er sinds de troonrede van september 1958 een verbete ring van de economie is te consta teren. Men moet zich echter hoe den voor de gedachte, dat er zo danige wonderen zijn geschied, dat een beduidende verruiming van de bestedingen zijn gerechtvaardigd. De heer Koopman zegt het te betreuren, dat in de nota de over heidsinvesteringen in de ontwikke lingsgebieden buiten beschouwing zijn gelaten. Prioriteit van deze in vesteringen moet z.i. speciaal voor het noorden worden gewaarborgd. Ingaande op de voorgenomen maatregelen vraagt spr. o.m. welke aanleiding de regering ziet om het inkomen der huiseigenaren te ver hogen. WASHINGTON, 16-7. De Ame- rikaanse Senaat heeft woensdag jl. met 92 stemmen tegen één zijn goedkeuring gehecht aan Ameri kaanse toetreding tot de 31 augus tus a.s. van kracht wordende nieu we tarwe-overeenkomst. De overeenkomst, die drie jaar van kracht zal zijn, voorziet in een minimum-verkoopprijs van een dollar vijftig cent per schepel tar we. De maximale verkoopprijs is vastgesteld op een dollar 89 cent per schepel. BIJVROUW VAN IMAM GEVLUCHT? ROME, 15-7. Een der bijvrouwen van de Imam van Jemen heeft tij den het verblijf van de vorst en zijn harem in Rome kans gezien om aan de Arabische haremwachters te ontsnappen. Ze vertoeft nu in een klooster in Rome, zo is uit goedingelichte Romeinse bron ver nomen. Het zou een Syrisch meisje zijn, Saud Bint, die indertijd als kind door nomaden werd gestolen en later aan de Imam cadeau ge daan. De Imam heeft drie maanden in Rome doorgebracht, waar hij we gens gewrichtsreumatiek is behan deld. Dinsdag vertrok hij met een K.L.M.-vliegtuig naar Samara, doch hij liet het toestel kort na het vertrek terugkeren omdat hij zich niet goed gevoelde en liever per schip naar huis terugging. De vorst heeft al eerder tijdens zijn verblijf in Italië moeilijkheden door zijn harem gehad. Een onder nemende fotograaf heeft nl. gepro beerd enige haremvrouwen te fo tograferen. Hij was bedreigd door haremwachters met kromzwaarden. De fotograaf diende hiertegen een klacht in bij de Italiaanse autori teiten, doch men heeft er geen ge volg aan gegeven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alleen 'zij, die niets doen, vergissen zich nooit. DEPARTEMENTEN REAGEREN TE TRAAG 's-GRAVENHAGE, 16-7. In het verslag van de vaste commissie voor de rijksuitgaven van de Tweede Kamer, op het verslag van de algemene rekenkamer 1958, wordt gezegd dat het de commis sie is opgevallen dat de verschil lende departementen zo traag ple gen te reageren op de opmerkin gen van de rekenkamer. Soms een jaar en zelfs langer duurt het, al vorens de departementen de dooi de rekenkamer gevraagde inlich tingen verstrekken. Ook worden aanmerkingen ge maakt op het feit, dat de jaarre keningen van de staatsbedrijven, speciaal de Staatsmijnen en de P.T.T. zo laat worden ingediend. De commissie zegt dat het haar voorkomt dat inzending van be doelde jaarrekening zelfs voor een groot staatsbedrijf als de P.T.T., binnen een termijn van drie maan den mogelijk moet worden geacht. Dit mede gezien de ervaringen die verschillende grote partikuliere bedrijven op dit punt te zien geven De spreidingspolitiek van tie regering BERGEN OP ZOOM, 16-7. Naar wij hopen, zal dit najaar de nota over de ruimtelijke ordening in Nederland ^eindelijk - verschijnen, dat zei drs. Verburg, de directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, woensdag middag tijdens de studiedag van de N.C.B in Bergen op Zoom. Hij hield daar een inleiding over de Zeeuwse plannen voor de verdere industrialisatie van de provincie die, aldus spreker, met uitzonde ring van het Kreekrakplan, nog meer van nationale betekenis zijn dan de plannen voor west-Brabant. Drs. Verburg zeide ook de sprei dingspolitiek van de regering, dat deze tot dusver alleen maar tot na tionaal structuurbederf heeft ge leid. Hij verwachtte van de rege ring, die zelf heeft uitgesproken, dat het gebied rond Rotterdam en overigens de gehele randstad Hol land „vol" raakt, een duidelijke lijn voor de regionale ontwikkeling met het accent, dat juist deze ont wikkeling in het belang van het ge hele land is. RACEN TUSSEN LONDEN EN PARIJS LONDEN, 15-7. V«f maal is woensdag het record gebroken, ge vestigd door de Brit kapitein Ro derick Walker in de luchtrace tus sen Londen en Parys of omge keerd, die gehouden wordt ter her denking van de eerste vlucht over Het Kanaal door Bleriot. Het was een dag van hevige stryd tussen onderdelen van de Britse strijd krachten. De kortste tyd werd ge maakt door kolonel-vlieger Edgar Norman Ryder, die de afstand tus sen Londen en Parys aflegde in 44 minuten en 37 seconden. Luitenant Barry Lynch van de verbindingstroepen deed 57 minu ten en drie seconden over het tra ject Londen-Parijs. Hij maakte ge bruik van een motorfiets, een hef- schroefvliegtuig, een Hunter- straaljager, een auto en voor het laatste stuk in Parijs naar de Are de Triomph weer van een motor. Zijn tijd werd spoedig daarna ver beterd door kolonel-vlieger Ryder, die over hetzelfde traject 47 minu ten en 45 seconden deed. Daarop was het de beurt van een marine man, kapitein ter zee Ian Foster Martin. Hij maakte een tijd van 46 minuten en 58 seconden. Op de motor reed hij naar Issy. Vandaar ging het per helikopter naar Villa- coublay, waar hij overstapte in een straaljager van het type Scimitar. Deze bracht hem naar de Britse helihaven Wisley. Per hefschroef- vliegtuig vloog hij naar een lichter op de Theems. Hier stapte hij over in een race-boot, die hem naar de kust bracht. Tenslotte reed hij op de motor naar Marble Arch. Gebroken record Zijn record zou niet lang stand houden. Luitenant Westlake van de verbindingstroepen, die de tocht per motorfiets, helikopter, straal jager en motor maakte, slaagde er in de afstand nog sneller af te leg gen. Hij maakte een tijd van 45 minuten en 53 seconden. Dit was het sein voor kolonel Ryder om het nog eens te probe ren, maar dan in omgekeerde richting. Hij vertrok van de Are de Triomph als duo-passagier op een motor naar de Helihaven Issy en „wipte" vandaar over Parijs in een hefschroefvliegtuig naar het vliegveld Villacoublay, waar hij naar een gereedstaande straaljager rende^ De straaljager bracht hem naar Engeland, waar een helikop ter hem naar de oever van de Theems vervoerde. Vandaar ging het - het was spitsuur - naar Mar ble Arch. Zijn tijd bleek 44 minu ten en 37 seconden te zijn. Ryder verklaarde dat hij het hierbij niet zou laten en een poging zou doen om zijn eigen record te breken. Drieling te Nuland NULAND, 15-7. In het dorp Vin kei (gemeente Nuland) zijn de heer J. van Erp en mevrouw van Erp- Schijk vanavond om ongeveer half negen verblijd met de geboorte van een drieling. Het zijn drie meisjes. De burgemeester van Nuland, de heer G. van Heereveld, heeft het voornemen de ouders van de drie ling namens de gemeente een ge schenk aan te bieden. Een Amerikaan heeft woensdag op een veiling in Londen 150.000 gulden betaald voor een bock dat in 1481 door William Caxton in Londen is gedrukt. Het was een eerste uitgave van „Myrrour of the Worlde" van Vincent de Beauvais.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1