flatci Seizoen- opruiming Zes sleepboten trekken „Phoenix"=caisson van Zijpe naar het Veeregat Voorbeelden van verantwoorde en stijlvolle bungalowbouw in de Westhoek Gebr. Thien EEN GESLAAGD EXPERIMENT Niet detoneren in, maar harmoniëren met de natuur (Van onze redakteur) WESTHOEK, 14-7. De laatste jaren is de luxueuse variant op het kamperen - het bewonen van zomerbungalows - hand over hand toe genomen. In aanleg was het geen nieuw verschijnsel, want reeds voor de oorlog plaatsen velen zomerhuizen in de „Schouwse lustwaranda". De na-oorlogse ontwikkeling is aanleiding geworden tot een expansie In dit opzicht, die voorheen nauwelijks voorstelbaar was. Om begrijpe lijke redenen is er evenwel in de loop der jaren van overheidswege een rem gezet. Men zag niet zo graag luk-raak huisjes gebouwd, omdat men toch wel voorvoelde, dat aan een zekere mate van ordening niet zou zijn te ontkomen. Een huisje eenmaal geplaatst, zou dan een sta- in-de-weg kunnen worden, binnen het raam van die gedachte ordening. De laatste 'jaren echter heeft er een duidelijker afbakening plaats gehad van de geografische grenzen, waarbinnen bungalowbouw moge lijk was. Wjj denken in dit verband aan de uitbreidingsplannen der gemeenten die tot stand kwamen. Bovendien - en dat was voor de hand liggend - kwamen er voorschriften met betrekking tot de vorm cn inhoud der huisjes, want het gevaar dat de Westhoek by ongebrei deld experimenteren op dit gebied, onberekenbare schade zou worden toegebracht, was niet irreëel. In verband met het bovenstaan de, scheen het ons dienstig een en kel voorbeeld uit de zeer vele te lichten, van verantwoorde bunga lowbouw. Een ander facet van dit artikeltje is de mededeling, dat er op het gebied van de bungalow bouw ook een belangrijke expan sie plaats vindt, getuige het feit dat voor het eerst op duidelijker schaal zomerhuisjes te Scharen- dijke werden gebouwd, een plaats die niet ongaarne ziet, mede op genomen te worden in de ontwik keling van het Schouwse badge- bied. De bungalow's in het betere gen re troffen wij op het zeer fraai gelegen terrein van de heer D. Viergever aan het Watergat te Re- nesse. Niet noodgedwongen be hoeft - en de hier gebouwde bun galows bewijzen het - een zomer huis uit de toon te vallen en een gevoel van wrevel te wekken, dat feitelijk een onaangetast stukje na tuur is geschonden. Wie het mo dernste type zomerhuis eens heeft gezien op genoemd terrein, zal snel concluderen: „dit is het". Hier is gebroken met de tradi tionele vorm van wandjes met een dakje. Hier is styi en smaak sa mengekomen en heeft een aan vaardbaar resultaat opgeleverd, dat niet detoneert in het natuur lijke milieu, maar juist harmoni eert. Het is dan ook begrijpelijk, dat de gemeente Renesse tegen de bouw van dergelijke zomerhuizen geen bezwaar heeft (mits uiter aard op de plaatsen, die hiervoor zijn aangewezen), maar er veel eerder toe neigt deze zomerhuizen tot exempel te stellen. Exterieur en interieur De asymetrische daklijn van het huisje, de ruime glazen voordeur en het windhalletje aan de zij kant, suggereren een voornaam heid en allure die herinneringen wekt aan het stenen - en uiter aard zoveel duurdere - zomerhuis, waarvan in de omgeving natuurlijk ook voorbeelden zijn te vinden, maar die nu eenmaal ver liggen boven het gemiddelde vermogen van de het in huisjes zoekende vakantieganger. Een voorname factor, die „zicht" aan het huisje geeft, is de geko zen kleurencombinatie van blauw, grijs en roodbruin. Ruime ramen, aan één zijde zelfs reikend tot de grond, waarborgen een opvallend sterke lichtinval. Met de ruimte van het interieur is gewoekerd. Er zijn een inderdaad ruime woonka mer, een keuken en twee slaapka mers. De huisjes hebben voor de verhuur een standaarduitrusting Onnodig te zeggen, dat boorden en kasten te vinden zijn op de plaat sen, waar ze nodig zijn. Er zijn op het terrein van de heer Viergever thans drie van der gelijke huisjes gebouwd, maar er komen er totaal zestien op logische en verantwoorde wijze ingepast in de groengezoomde weidestukken, die het ideaal gelegen terrein be zit. De huisjes werden ontworpen door de directeur van de centrale dienst de heer A. J. Argelo en ge bouwd door de timmerman-aan nemer de heer L. Tieleman te Nieuwerkevk. die hiermede een sympathieke en stijlvolle primeur op zijn naam heeft gekregen. Te Scharendijke In Scharendijke lag de situatie Drie uieuxogebouoode zomerhuisjes te Scharendijke. (Eigen foto's). In de Maa$ verdronken VIERLINGSBEEK, 13-7, Van- daag is rond het middaguur door de Rijkspolitie uit de Maas bij Maashees (gemeente Vierlingsbeek) het stoffelijk overschot opgehaald van de 33-jarige H. J. Jans, een verpleegde uit de psychiatrische inrichting „St. Servatius" te Ven- ray. Eerste appels aangevoerd KAPELLE, 14-7. De eerste appels zijn weer aangevoerd op de veilin gen. In Zeeland is maandag het nieuwe seizoen voor de appels be gonnen. Het ras Yellow Transpa rant vanaf 60 mm. werd aange voerd en reeds vele telers hadden een partij op de veiling. Alleen in Kapelle-Biezelinge was een aanbod- van ruim 15 ton export kwaliteit. De prijzen waren zeer bevredigend. Voor de grote maat (65 mm. en groter) werd 60 tot 75 cent per kg. betaald en voor de kleine maat (doorsnede 60/65 mm.) 47 tot 54 ct. per kg. Over het algemeen zijn de eerste appels dit jaar mooi van kleur en goed van kwaliteit. Het is duidelijk merkbaar dat ze veel zon hebben gehad. Ook de smaak is hierdoor in gunstige zin beïnvloed. BURGH Nog een blikseminslag Tijdens het noodweer van vori ge week, sloeg de bliksem ook nog in de duinbegroeiing vlak bij de ijsbaan achter Burgh. De daar aan wezige G.M.C. chauffeurs en de dragline machinist schrokken he vig. De begroeiing die begon te branden, werd in een ogenblik geblust door de juist neersuizende stortbui. HAAMSTEDE Vergadering gemeenteraad Vrijdagavond a.s. zal een open bare vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. De agenda vermeldt dertien punten, o.m. di verse verzoeken om subsidie. Voorts komt aan de orde een voor stel van b. en w. tot intrekking van het raadsbesluit tot uitgifte in erfpacht van gronden aan de heer Chr. Tordoir. In behandeling komt verder het bezwaarschrift van mr. drs. A. W. Bokma namens de heer P. van Est tegen het be sluit van b. en w. tot het afbreken van kampeerhutten. Verder di verse voorstellen van b. en w. in zake elektrifikatie van enige per celen. RENESSE De zeehengelwedstrijd Door de minder gunstige weers gesteldheid waren er ditmaal bij de door de V.V.V. Renesse georgani seerde zeehengelwedstrijd minder deelnemers dan vorige jaren. Hoe wel de vangst over het geheel ge nomen niet groot was, heerste er spanning tot de laatste minuut, wie uiteindelijk met de eerste prijs zou gaan strijken. C. H. van Schelven, die met 450 gram lange tijd a§n de leiding had gestaan, zag zich in het laatste half uur nog gepasseerd door de zoon van de bekende sport visser R. v. d. Berg, de jeugdige tienjarige en jongste deelnemer Si mon v. d. Berg. De volledige uitslag van de wed strijd was: 1. S. v. d. Berg: 525 gr.; 2. C. H. v. Schelven: 450 gr.; 3. C. Verloo: 400 gr.; 4. P. Duson: 250 gr.; 5. A. de Rijke 150 gr.; 6. P. v. Splunder: 100 gr. en 7. A. J. de Lange: 55 gr. „Crescendo" concerteerde Het muziekgezelschap „Crescen do" uit Dreischor gaf zaterdag avond op de muziektent een uit stekend verzorgd concert. Jammer was het dat de vrij sterke wind een langdurig verblijf op het Dorpsplein nu niet bepaald aan lokkelijk maakte, waardoor velen vroegtijdig het bezoek afsloten. Hopelijk zal „Crescendo" een vol gend maal onder gunstiger om standigheden te Renesse kunnen optreden, waarbij het dan zeker de belangstelling zal krijgen, welke het gezelschap gezien de muzikale prestaties ten volle toekomt. SEROOSKERKE De dames Willy en Aartje Moeilijker slaagden voor het di ploma ziekenverpleging A. Zij kre gen hun opleiding in het Diakones- senziekenhuis te Arnhem, waar zij werkzaam zijn. Ingezonden mededeling Profiteert van de vele koopjes uit onze die begint op Woensdag 15 Juli Zierikzee - Tel. 2604 NIEUWERKERK Reisje o.I.-school Begunstigd door prachtig zomer weer hebben de leerlingen der drie laagste klassen van de openbare lagere school vorige week hun jaar lijks uitstapje gemaakt naar de Schouwse duinen. Dit werd hen mogelijk gemaakt doordat een acht tal autobezitters belangeloos voor het vervoer heeft gezorgd. In de eerste uren hebben de kin deren zich kostelijk vermaakt in het water en op het strand. Hiei-na werd nog een korte wandeling over het strand gemaakt en te Renesse werd nog een poosje in de speel tuin vertoefd. Geheel voldaan aan vaardde men daarna de terugtocht en precies om zes uur arriveerde het gezelschap op het Koningin Maudplein, waar door de heer M. Dalebout nog een ijsje werd aan geboden. De autobezitters werd dank gebracht voor de gezellige dag die zij de kinderen hebben ge geven. SIRJANSLAND De collekte voor de blinden- bond „Fakkels Bijeen", gehouden door de jongedames Adri de Jonge en Els Zeeman heeft het bedrag van f 17,60 opgebracht. Een foto van het moderne type zomerhuis te Renesse. wat moeilijker. Het verkrijgen van de benodigde grond was om prak tische redenen nog niet zo eenvou dig, maar - gelijk reeds gezegd - van gemeentewege is alle mede werking verleend. Wij vinden daar thans - met de golvende duinen- lijn als achtergrond - een drietal prototypes van huisjes, waarvan er in de toekomst meer worden gebouwd. De huisjes hebben een verantwoorde afstand van elkaar. Met de uitbouw is de ruimtelijke werking groot, maar het is heus niet „dat de schijn bedriegt", want ook in deze huisjes is gewoekerd met de ruimte. Ze hebben een rui me zitslaapkamer en een riant keukentje en bezitten ook weer 'n moderne en frisse standaarduit- I rusting voor de verhuur. Voor de bewoners komt binnen kort een kantine gereed, in de schuur van de heer J. Lemson, die zich wat toeristisch gaat oriënte ren. Het opgesomde is een met al een voorbeeld van vooruitstre vende en evenwichtige bungalow bouw en daarmede van een zaak, die de uiterste zorg verdient. De voorbeelden intussen staan niet op zichzelf en dat geeft - bij alle on rust die de ontwikkeling in dit natuurgebied meebrengt - toch wel enige zekerheid voor de toe komst. Er zijn - en dat stemt tot vreugde - verantwoorde krachten aan het werk! DREISCHOR Geslaagd schoolreisje Vorige week vrijdag ondernamen de oudere leerlingen van de open bare lagere school alhier hun jaarlijkse schoolreis. Begunstigd door prachtig warm zomerweer vertrokken de kinderen 's morgens te half acht uit het dorp met een bus van de firma van Oeveren. Ze bezochten allereerst het „Bosbad Hoeven", een ideaal vermaakcen- trum met speeltuin, zwembad, roei- vijver en natuui'park. Zelfs was er een echte Cataline-vliegboot te be zichtigen. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan de „Wa randa" te Oosterhout, eveneens een recreatieoord van de eerste rang. Na een wandeling door het mooie Liesbos bij Breda ging het weer huiswaarts. De kinderen kunnen terugzien op een genotvolle dag. ONDERWIJS Lagere Landbouwschool Zierikzee Bevorderd van klasse 2 en 3 com binatie naar klasse 4: D. J. Bezuijen, J. W. Olree, K. Brouwer, C. J. de Jonge, J. Berrevoets, L. de Later, M. J. Bolle, J. v. d. Wekken, J. C. v. As, A. J. Romeyn, B. M. de Rijke, C. D. Stoutjesdijk, C. J. Elenbaas, R. J. v. d. Wekken, A. Vijverberg. Bevorderd van klasse 1 naar klasse 3: H. M. Flikweert, P. A. bij de Vaate, A. Hanson, M. v. d. Wek ken, J. L. v. d. Hamer, A. Steen- poorte, D. Schouls, F. v. Bloois, J. Th. Kik, A. J. bij de Vaate, J, Wandel, A. J. Steendijk, J. C. Ver munt. Niet bevorderd: 1 leerling. Tot de nieuwe tweede klasse zijn toegelaten 11 leerlingen en tot de nieuwe eerste klasse 29 leerlingen. Examen V.E.V.-monteur Bij het op 2 en 3 juli jl. gehou den examen voor V.E.V.-hulpmon- teur zijn o.m. geslaagd de heren J. de Ruiter te Bruinisse, C. van Ham te Brouwershaven en B. A. Moe lij ker te Zierikzee. Deze drie heren zijn allen werkzaam bij de N.V. P.Z.E.M. op Schouwen-Duiveland. Ingezonden mededeling f. 6.95.... £.9.95. Wat? Zijn. dit prijzen? Prijzen waarvoor TJ schoenen hunt hopen? Led eren schoenen Gelooft U het niet Ga dan hijhen. Vanaf 15 juli a.s. in de seizoen-opruiming; bij Scheepvaartberichten Bonita, 14-7 te La Ceiba. Langkoeas, 13-7 van Belawan naar Colombo. Lemsterkerk, 12-7 te Antwerpen van Rotterdam. Limburg, 11-7 van Rotterdam naar Londen. Musillyod, 11-7 van Rotterdam naar Port Said. Verwachting tot woensdagavond: Droog weer Droog weer met zonnige perio den; dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere; matige tot zwakke veranderlijke wind. 15 juli. Zon op 4.36, onder 20.55. Maan op 15.47, onder 0.45. 16 juli. Zon op 4.37, onder 20.54. Maan op 17.00, onder 1.23. Volle maan: 20 juli te 4.33. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 juli 9.54 v.m. 22.20 n.m. 16 juli 11.12 v.m. 23.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 juli 9.41 v.m. 22.15 n.m. 16 juli 10.58 v.m. 23.28 n.m. Doodtij: 15 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 14-7. De depressie tus sen Schotland en Noorwegen, waar omheen koelere lucht via Engeland en de Noordzee naar het vaste land van west-Europa stroomde, is snel opgevuld. Gelijktijdig breidde hei hogedrukgebied nabij de Azoren zich over west-Europa uit hetgeen met afnemende wind en stabilise ring^ van de atmosfeer gepaard ging. Op de oceaan ten zuiden van Groenland is een nieuwe depressie verschenen, die tot nu toe weinig activiteit vertoont. Aan de zuid kant van deze storing stroomt een hoeveelheid warmere en vochtige lucht in de richting van de Britse eilanden. Voor onze streken wordt echter de komende 24 uur weinig verandering in de weerstoestand verwacht. Op een drieluik voorstellende Maria met het kind, dat zich in het museum van Dresden bevindt, zijn bij een restauratie de handteke ning van Jan van Eyck en het jaar tal 1437 voor de dag gekomen. Jan van Eyck leefde van 1390 tot 1441. Drijvende kolos bood imposant schouwspel (Van onze redakteur) ZIJPE, 14-7. Getrokken door zes sleepboten is de „PIioenix"-cais- son hedenmorgen om negen uur vertrokken uit de Zypse haven op weg naar het Veerse gat, waar de kolos zal worden gebruikt voor de komende dyksluiting. De sleepbo ten „Amerika", „Australië", „Afri ka" en „Engeland" voeren op kop, terwijl de slepers „Brazilië" en „Chili", allen van P. Smit, zorgden voor de besturing van de kolos aan bak- en stuurboordzijde. De drijvende gigant vormde een im posant schouwspel, dat grote be langstelling trok. Vooral de bewoners van Bruinis se hebben lang aangekeken tegen de „Phoenix"-caisson. maar toch nog onverwachts is het betonnen gevaarte toegekomen aan zijn be stemming, waaraan overigens heel wat aan vooraf is gegaan. De tijd dat de „Phoenix" wat lag te suf fen in het immer kabbelende wa ter van de haven is reeds geruime tijd voorbij, want op en rond de caisson ontstond heel wat drukte, toen de bestemming voor de cais son bekend werd. Slijk had zich afgezet in het interieur van de caisson en dat moest er uit wor den verwijderd. De afsluiters moesten in orde gemaakt en de caisson kreeg „vleugels", een tech nische toevoeging die verband houdt met de sluitingstcchniek, die voor het Veregat wordt toegepast. Uitgesteld vertrek Feitelijk had de caisson gisteren al moeten vertrekken, maar toen was het wat rauw op zee en de ge vaarlijke sleep werd dus 24 uur uitgesteld. Vanmorgen was het dan zover en Bruinisse was er een beetje onderste boven van, getuige het feit dat de scholen vrij af had den gekregen. Een varende caisson is immers zo uniek, dat geen kind het missen mag. Overigens hadden ook do volwassenen alle belangstel ling, hetgeen begrijpelijk is. Het varende monster torende hoog op boven het grauwe v?ater 'van het Zijpe, de golven sloegen er tegen aan. De sleepboten lieten zware rookpluimen los en over dit zeld zame tafereel koepelde zich een echt Hollandse wolkenlucht, met zwart-grijze wolkenstoeten, die heel vaak schoven legen de schaarse blauwe plekken aan de hemel. „Behouden vaart Hard ging het natuurlijk niet met de „Phoenix" al zal het trans port geen half uur langer duren dan strikt nodig is. De mannen van de sleepboten immers willen hun riskante vracht zo snel mogelijk af leveren. Vertragingen echter zijn niet uitgesloten, want wachten bij de „Schaar van Onrust", in ver band met de getijstand, is nood zakelijk. De varende „Phoenix" intussen was overtuigend symbool van het voortschrijdende Deltaplan, dat het „gezicht" van Zeeland ingrijpend zal wijzigen Of het allemaal winst zal zijn is een vraag, die vanmor gen werkelijk niet aan de orde ko men kon. De „Phoenix" voer en dat was zo'n imposant gezicht, dat de vele toeschouwers op de dijken voor niets anders oog hadden. Zij het niet met zoveel woorden, maar al len wensten de „Phoenix" een „goede vaart en een behouden thuiskomst".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2