Minister mr. E. H. Toxopeüs bracht oriënterend bezoek aan Schouwen-Duiveland DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 14 JULI 1959 No. 18596 115e jaargang ZfERlKZEESCBEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES! Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag cn vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f \r oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2110, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikxee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2936 De gemeentelijke herindeling Streefdatum (1 januari 1960) niet precies te handhaven (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 13-7. In gezelschap van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de leden van G.S. van Zeeland, heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeüs, vandaag een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. De nieuwe bewindsman wilde zich voordat het in de Kamer komt tot behandeling van het desbetreffende wetsontwerp zich nog eens nader oriënteren over de wensen die er leven in de res pectievelijke gemeenten op Schouwen-Duiveland. Bovendien wilde de minister de geqneenten een laatste kans geven zich over be paalde aspekten van de voorgenomen herindeling uit te spreken, terwijl uiteraard eveneens voor de laatste maal bezwaren naar voren konden worden gebracht. Zoals te begrijpen is, hebben juist de gemeenten van deze laatste kans gebruik gemaakt, die ook tijdens de voorgeschiedenis der herindeling bezwaren hadden. De eerste besprekingen voerde de minister te Ouwerkerk, welke gemeente ten overvloede uiteen zette, bezwaren te hebben tegen samenvoeging met de gemeenten Nieuwerkerk en Oosterland. Ge vraagd naar het oordeel van de bewindsman over de aangevoerde argumenten, merkte hij op: „Ik zie de bezwaren heel wel, maar Ouwerkerk is een kleine gemeen te". Ook Dreischor werd bezocht, de gemeente die bezwaren uitte tegen samenvoeging met de ande re „corridor"-gemeenten Brou wershaven, Noordgouwe en Zon- nemaire. Noch ten aanzien van Ouwerkerk, noch ten aanzien van Dreischor had de minister even wel reeds een beslissing genomen. „Nuttig is het in ieder geval ge weest, om zelf nog eens in die ge meenten te kijken en de bezwaren aan te horen", zo verklaarde mi nister Toxopeüs, die de gehouden betogen in de verschillende ge meenten als „verstandig" kwalifi ceerde. Hij toonde begrip voor de typische plaatselijke belan gen en hetgeen historisch is gegroeid, maar aan een defini tieve uitspraak wilde de mi nister zich op de in „Mondra- gon" gehouden persconferentie niet wagen. Hij vond - maar dat was slechts een vergelij kend oordeel - de bezwaren van Dreischor wat minder zwaar dan van Ouwerkerk. Te Renesse Via de zuidkant maakte de mi nister de tocht naar Renesse, de badgemeente, die zeker met de voorgenomen unifikatie met de andere westhoekgemeenten niet ingenomen is. In het algemeen ge sproken had de minister wel be grip voor de gedachten van samen voeging op Schouwen-Duiveland gevonden. Op onze vraag naar de toekomst van Schuddebeurs, ant- DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË MELBOURNE, 13-7. De Australi sche minister voor immigratie, A. R. Downer, die pas in Australië is teruggekeerd van een reis door Europa, heeft maandag verklaard dat Australië in de komende 12 maanden 11.000 Duitse en 15.000 Nederlandse immigranten hoopt aan te trekken. Ons land, aldus mi nister Downer, is er zeker van dat er steeds meer emigranten uit de Scandinavische landen en west- Duitsland naar Australië zullen ko men, hoewel de Westduitse rege ring weinig sympathie heeft voor emigratie van haar onderdanen. Minister Downer verklaarde voorts dat er meer activiteit in de vorm van bijstand nodig is om de 15.000 Nederlanders naar Australië te laten komen. Enorme bosbrand in Labrador In het gebied van Goose Bay op Labrador zijn 4.000 ha. bos door brand vernield. Het vuur bedreigt nu een grote radarbasis. Van Gan der op Newfoundland worden vrij willigers gehaald om bij het blus- singswerk te helpen. woordde minister Toxopeüs, met de gemeenten in dit gebied van mening te zijn, dat Schuddebeurs bij de „corridor" behoort. Na deze uitspraak ziet het er o.i. niet naar uit dat Zierikzee Schuddebeurs zal mogen „claimen". Kortheidshalve had Kerkwerve verwezen naar de reeds eerder naar voren gebrachte bezwaren. Wanneer een feit Een belangrijke vraag aan de bewindsman gesteld, was naar het tijdstip waarop de herindeling een feit gaat worden. Vast staat wel, volgens de minister, dat de streef datum van 1 januari 1960 niet zal kunnen worden gehaald. Het reces van de kamer valt er tussen. Na dien komen de begrotingsdebatten en met de provincie moet nog con tact gezocht worden over de tech nische kanten van de gemeentelij ke herindeling. „Ik streef nog wel naar genoem de datum, maar er komt nog wel wat tijd bij", zo merkte de minis ter op, die overigens verklaarde dat de zaak klemt. De mensen op het eiland hebben last van de on zekerheden rond de indeling en daarom moet deze zaak als urgent worden beschouwd. De Commissaris der Koningin herinnerde er nog aan, dat de eer ste gedachten inzake herindeling dateren van 1920, toen de commis sie van der Weijde over deze ma terie rapporteerde. Tenslotte ka rakteriseerde de minister het be zoek als bijzonder prettig en wees er nog op dat voor gemeentelijke herindelingen nog altijd geen al gemene objektieve norm bestaat. Plaatselijke toestanden, politieke en levensbeschouwelijke verhou dingen spreken een woordje mee, hetgeen vanzelfsprekend ook geldt voor Schouwen-Duiveland De conferentie te Genève GROMIKO ONTKETENT VERRASSENDE NIEUWE PROCEDURE-TWIST GENEVE, 13-7. De Sowjet-mi- nister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft maandag btf de hervatting van de conferentie te Geneve, een verrassende nieuwe proceduretwist ontketend door te eisen dat oost- en west-DuitsIand voortaan aan de beperkte zittingen deelnemen welke tot dusver alleen door de ministers van buitenland se zaken van Engeland, Frankryk, de Sowjet-Unie en de V.S. werden bijgewoond. Op de eerste voltallige zitting na een onderbreking van drie we ken zei Gromiko, dat hij er alleen mee kon instemmen dat de vol gende bijeenkomst beperkt zou zijn indien alle deelnemers aan de conferentie zouden worden uitge nodigd. De westelijken, die hadden voorgesteld, dat de volgende bij eenkomst een besloten karakter zou hebben, beschouwen de minis ters van de grote vier als deelne mers en de west- en oostduitse delegaties slechts als adviseurs. Gromiko heeft door zijn houding het procedure-geschil over de deelneming waardoor de eerste bij eenkomsten van het eerste stadium der conferentie werden geken merkt, opnieuw acuut gemaakt. Men besloot om alle moelijkhe- den te vermijden dat er dinsdag geen vergadering - beperkt of vol tallig - zou zijn. Men zal woens dag weer een voltallige bijeen komst hebben. De westelijken vragen zich af of de taktiek van Gromiko slechts een obstructiemanoeuvre is of duurzame gevolgen zal hebben. Men acht het mogelijk dat de moeilijkheid door tweezijdige on derhandelingen kan worden opge lost. Poging van Eisenhower staalstaking te voorkomen WASHINGTON, 13-7. Kort na de oproep van president Eisenhower werd in New York bekend gemaakt dat de vakvereniging van de staal- arhpiders zich bereid heeft ver klaard de onderhandelingen met de werkgevers te hervatten. President Eisenhower heeft van daag een beroep gedaan op werk gevers en werknemers in de Ame rikaanse staalindustrie een staking te vermijden. Als geen overeen stemming wordt bereikt zal morgen middernacht deze staking beginnen. De pers-secretaris van de presi dent, Hagerty, zeide, dat de pre sident in het belang van de leden der vakbonden, der staalmaat- schappijen en van het publiek hoopt dat de vakbond en de indus trie zullen blijven voortgaan te streven naar een regeling. REGERINGSWIJZIGING IN IRAK BAGDAD, 13-7. Generaal Kos sem. heeft maandag, aan de voor avond van de eerste verjaardag van de Iraakse revolutie, zijn regering aanzienlijk gewijzigd. Er zijn zeven nieuwe ministeries bijgekomen. Voor het eerst heeft ook een vrouw haar intrede in de regering gedaan. Het is mej. Nazinah Di- loeni, presidente van de liga voor de verdediging van de rechten der vrouw, een para-communistische organisatie die kort na de revolutie werd opgericht. Een der nieuwe ministeries is be last met het toezicht op de olie- industrie. Hoofd ervan is Ibrahim Koebba, die in de voorgaande re gering minister van economische zaken was. Chroesjtsjef in Polen WARSCHAU, 14-7. De Sowjet- premier en partijleider Nikita Chroesjtsjef wordt vandaag, dins dag van de Poolse volksrepubliek, een officieel vriendschapsbezoek van tien dagen aan Polen, het enige oost-Europese land dat hij sedert de Hongaarse opstand van 1956 nog niet heeft bezocht. Aan het eind van het bezoek valt de viering van de vijftiende verjaar dag, in Warschau verwacht voor op 22 juli. Chroesjtsjef staat aan het hoofd van een delegatie van negen partij- en regeringsfunctio narissen. Resten van hittegolf in Europa WARSCHAU, 13-7. In Polen zijn zondag tijdens de hittegolf waarin het kwik tot 35 graden Celsius op liep, tenminste 29 mensen verdron ken. Er zijn tekenen die op een weersverandering duiden. In Zuid-Slavië, dat zondag zijn warmste dag van het jaar beleefde, verdronken vijf mensen. Er werden op sommige plaatsen temperaturen tot 35 graden gemeten. De Engelse kapitein R. M. Bamford-Walker is maandagochtend de eerste geweest, die zich vanaf Marble Arch in Londen heeft gewaagd aan de luchtrace naar de Are de Triomphe in Parijs. Hij ging van Marble Arch per motor naar Chelsea Reach, per roeiboot naar een drijvend platform in de Theems, waarop een helikopter wachtte, met deze wentelwiek naar het vliegveld Biggin Hill aan de rand van Londen, per straalvliegtuig naar Villa Coublay, een vliegveld bij Parijs, per helikopter naar Issy en naar de Are de Triomphe verder per motor fiets. - De telefoto toont de kapitein bij zijn vertrek per motor uit Londen. MINISTER ZIET GEEN ANDERE OPLOSSING Noodwachtplicht ook voor hen die militaire dienst in Indonesië vervulden 's-GRAVENHAGE, 13-7. In de memorie van antwoord op de voortduring van de toepassing van de artikelen 80 tot» 86 van de wet op de noodwachten, zeggen de mi- nister-president en de minister van binnenlandse zaken, dat uit het voorlopig verslag is gebleken, dat het voor enige leden een ernstige vraag blijft waarom de noodwacht plicht mede wordt opgelegd aan tienduizenden landgenoten, die ge durende een aantal jaren onder vaak moeilijke omstandigheden hun militaire dienstplicht in Indo nesië hebben vervuld. De ministers zeggen de as pecten van dit vraagstuk op nieuw ernstig te hebben over wogen, naar hun inzicht kan echter niet verder worden ge gaan dan reeds is gegaan, na melijk met het stellen van de leeftijdsgrens waarop de nood wachtplicht eindigt op 35 jaar voor diegenen, die in Indonesië als soldaat hebben gediend. Aantal mankrachten Hierdoor valt het totale aantal beschikbare gewoon militair dienst plichtigen zonder mobilisatiebe stemming van ongeveer 78200 te rug op 64000. Van dit aantal heb ben er ongeveer 30200 in Indonesië gediend, het buiten de noodwacht plicht laten van deze personen zou een verlies van bijna de helft aan getrainde mankracht betekenen. Als men alle personen die in Indo nesië als militair hebben gediend vrij zou stellen van de noodwacht plicht, zouden buitengewoon dienstplichtigen moeten worden in geschakeld, die geen training in teamverband achter de rug hebben. Dat zou het verkrijgen van een pa rate bezetting van de B.B. belang rijk vertragen. Intussen zegt de minister van binnenlandse zaken in de memorie van antwoord toe, dat indien in de alsnog voor de noodwachtplicht aan te wijzen gemeenten of krin gen het aantal voor de BB. be schikbare, gewoon militair dienst plichtigen daartoe ruimte laat, dat hij zal bevorderen dat daar dege nen die hun militaire dienstplicht in Indonesië hebben vervuld, niet in de noodwachtdienst worden op geroepen. Jongen in verkeer gedood NIJKERK, 13-7. Vanavond om- streeks halfacht is op de Voort- huizerweg onder de gemeente Nij- kerk een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de twaalfjarige jongen, H. A. W. van der Noordt werd gedood en een man zwaar gewond werd. Een bestelwagen, bestuurd door de heer Bos uit Nijkerkerveen, kwam uit de richting Voorthuizen. Uit een van de zijwegen kwam de bromfietsrijder J. van de Biezen uit de Deulekampersteeg te Nij- kerk, die 's zomers een pension houdt. Een van de pensiongasten, de twaalfjarige jongen, die woont in Amstelveen, zat bij hem ach terop. Doordat van de B. geen voorrang verleende, werd hij door de bestelauto gegrepen. Als gevolg van de botsing werd de jongen op slag gedood. De heer van de B. moest naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort wor den overgebracht. Militair omgekomen in La Courtine 's-GRAVENHAGE, 13-7. De le- gervoorlichtingsdienst meldt, dat vanmorgen tijdens de manoeuvres bij La Courtine bij een ongeluk met een drietons vrachtwagen van het Nederlandse leger is omgeko men de 20-jarige dienstplichtige soldaat L. de Leeuw uit Naarden. Het slachtoffer behoorde tot het transportbataljon uit Strce. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Methode is de moeder van het geheugen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Veertigjarig jubileum de heer J. P. J. den Boer De heer J. P. J. den Boer alhier heeft gisteren onder grote belang stelling de dag herdacht, waarop hij veertig jaar geleden als veer tienjarige jongen in dienst kwam van R. Koolc en Zoon's Bank. De heer den Boer, die momenteel sinds vijftien jaar als procuratiehouder aan de bankinstelling is verbonden, werd aangenomen door de vader van de directeur de heer C. v. d. Vliet A. Czn., wijlen de heer A. C. v. d. Vliet. Tijdens een intieme huldiging, welke in aanwezigheid van echt genote en kinderen van de jubila ris, directie en voltallig personeel in de morgenuren in het bankge bouw plaats vond, werd de heer den Boer toegesproken door de heer A. C. v. d. Vliet, waarbij deze de jubilaris namens de directie een enveloppe met inhoud over handigde. In een hartelijke toe spraak haalde de heer v. d. Vliet talrijke herinneringen op uit de loopbaan van de jubilaris. Een broer van de jubilaris, de heer W. B. M. den Boer, overhan digde een horloge met inscriptie namens het gehele personeel. Ver der werden nog geschenken aan geboden van de zijde der cliëntèle. De heer den Boer mocht in de middaguren nog talrijke geluk wensen in ontvangst nemen tijdens een druk bezochte receptie in res taurant „Mondragon", o.m. van burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester. Kinderen geven carillonconcert Zaterdag 18 juli a.s. zullen twee leerlingen van de heer W. L. Hart- hoorn, stadsbeiaardier te Goes, van kwart voor vier tot half vijf, het carillon van Zierikzee komen be spelen. De leerlingen zijn het 13- jarig meisje Ine Bierens te Nieuw- dorp en de 11-jarige Sjoerd Tam- minga te Goes. De beide kinderen, die een programma van volkslie deren zullen spelen, zijn 's werelds jongste beiaardspelers. Ze zijn reeds opgetreden voor radio en te levisie. DEVENTER. Het 2-jarige doch tertje van de familie Oosterveld uit de Ruysdaelstraat te Deventer geraakte maandagmorgen bij het spelen in een rioolputje. Het kind was spoedig uit de put gehaald doch was reeds overleden. VAARTOCHT MET DE „J. HENRY DUNANT" Twaalf patiënten van Schouwen-Duiveland scheepten zich te Zijpe in Fraai uitzicht vanuit vier ruime ligzalen Was de „Kasteel Staverden", de van de Holland-Veluwe lijn ge huurde boot, waarmee door het Rode Kruis zomertochten over onze binnenwateren werden georgani seerd, reeds een prachtig schip, de „J. Henry Dunant", het Rode Kruis schip dat speciaal voor deze toch ten is gebouwd, overtreft zeker aller verwachting, van wie het voorrecht heeft dit schip van on der tot boven te bezichtigen. Het meest in het oog vallend zijn natuurlijk de vier grote ligzalen, waar 70 patiënten een prachtig uit zicht hebben op wat langs komt of gepasseerd wordt, maar ook in alle andere verblijven voor personeel en helpsters is de outillage en ac- comodatie tot in de perfectie door gevoerd. Voor de jaarlijkse tocht werden aan het provinciale steiger, waar dit prachtige schip gemeerd lag, op maandagmiddag 13 juli 12 patiën ten ingescheept, te weten 5 uit Zie rikzee, 2 uit St. Philipsland2 uit Oud Vossemeer, 1 uit Zonnemaire en 1 uit Dreischor. De inscheping te Terneuzen le verde 18, die te Vlake-Schore 40 patiënten op. Scheepsarts is weer dokter J. Stumphius uit Vlissingen. Mevr. J. G. Boelkes-Navis maakt voor het vierde jaar de tocht als scheepsmoeder mee. Kapitein is de heer M. Poot uit Rotterdam. De recreatiezaal is ruim en ge zellig, de verblijven voor het per soneel zijn uiterst doelmatig; de keuken en de spoelkamer zijn won deren van technisch vernuft. Veel belangstelling Er was veel belangstelling, onder meer waren de afdelingsbesturen van St. Philipsland en Bruinisse aanwezig, terwijl ook burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester uit Zierik zee van zijn belangstelling blijk gaf en zich persoonlijk met de ver pleegden en verpleegsters uit Zie rikzee onderhield. Het Jeugd Rode Kruis uit St.- Philipsland had weer erg zijn best gedaan om de tocht voor de deel nemers te veraangenamen en zo had men plakboeken gemaakt voor iedere patiënt, waarop de vaarroute was aangegeven. De afd. St.-Phi- lipsland van de Bond van Platte landsvrouwen had voor versnape ringen gezorgd, de afdeling Brui nisse had enige taarten geschonken. De vaarroute is als volgt: 13 juli Vlake-Zijpe-Alblasserdam; 14 juli Alblasserdam-Utrecht-IJmuiden; 15 juli Amsterdam-Wijhe; 16 juli Wijhe-Wijk bij Duurstede; 17 juli Wijk bij Duurstede-Moerdijk; 18 juli Moerdijk-Zijpe-Vlake.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1