DE MAN UIT CHICAGO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 13 JULI 1999 no. 13594 CONSUMENTENBOND OVER REGERINGSNOTA Te weinig aandacht voor verlaging bouwkosten bij huurbeleid 's-GRAVENHAGE, 11-7. Het hoofdbestuur van de Nederland se Consumentenbond heeft de re geringsnota over het te volgen sociaal-economische beleid be sproken en heeft het A.N.P. over deze bespreking een communi qué gezonden, waarin over het huurbeleid wordt opgemerkt, dat het het hoofdbestuur is opgeval len, dat in de nota zo weinig aan dacht is besteed aan een verla ging der bouwkosten als één der factoren om meer evenwicht te brengen tussen de huren van oudere en nieuwe woningen. Bij vorige huurverhogingen is name lijk gebleken, dat deze spoedig werden gevolgd door vrijwel evenredige stijgingen van de bouwkosten. Een beroep op het bedrijfsleven om al het mogelijke bij te dragen tot bevordering van verlaging der bouwkosten, zal gepaard moeten gaan met het beschikken over middelen om zo nodig bindend in te grijpen, indien dit beroep on voldoende zou worden gehono reerd. In het bijzonder wordt de aandacht gevraagd voor de struc tuur van het bouwbedrijf en de prijzen van bouwmaterialen. Voorts acht de bond het een zaak van billlijkheid dat, wanneer de huren opnieuw aanzienlijk wor den verhoogd, de huurders de no dige garantie verkrijgen voor een redelijk woongenot. Onder dit laat ste dient in ieder geval te worden verstaan een behoorlijk onderhoud, ook binnenshuis. In zeer vele ge vallen toch laat dit onderhoud ern stig te wensen over of zijn de las ten daarvan van de verhuurders overgeheveld naar de huurders, die daarvoor zelfs geen fiscale tege moetkoming kunnen claimen. Het verband tussen huren en woonge not is hierdoor verstoord en her stel daarvan dient als een voor naam punt te worden gezien voor de aanvaarding ener huurverho ging. POLIO IN FRANKRIJK PARIJS, 11-7. De Franse medi cus prof. Pierre Lepine, de uitvin der van het Franse vaccin tegen kinderverlamming, heeft vrijdag gezegd, dat het aantal gevallen van kinderverlamming in Frankrijk nu zo groot is, dat gesproken moet worden van een van de ernstigste epidemieën die Frankrijk ooit ge kend heeft. Volgens prof. Lepine is de toe stand zeer ernstig, maar kan de uitbreiding van de epidemie wor den tegengegaan. Overstromingen in Zuid-Korea SEOEL, 11-7. In Zuid-Korea zijn in de afgelopen twaalf dagen 56 mensen om het leven gekomen en 60 gewond door overstromingenen aardverschuivingen. Vrijdag vielen er 14 slachtoffers. Een zevendui zend mensen zijn dakloos. Chr. Bedrijfsgroepen- centrale over de loonpolitiek GRAVENHAGE. In een commu nique van de bestuursraad van de Christelijke Bedrijfsgroepencentra le in Nederland wordt gezegd, dat het bestuur een verantwoorde to- passing van de gedifferentieerde loonpolitiek in het belang van de werknemers acht en de vrijere loonontwikkeling in overeenstem ming met het streven van de Christelijke vakbeweging. De be stuursraad kwam bijeen ter be spreking van de regeringsnota. De vergadering kwam tot de con clusie dat het voorgenomen beleid van de regering ongetwijfeld bij de overgang naar een meer gedif ferentieerde loonvorming na een 14-jarige geleide loonpolitiek enige aanpassingsmoeilijkheden zal ge- Jaarrede AVRO-voorzitter MIDDELBURG, 11-7. Naar de mening van de voorzitter van de AVRO, jhr. Th. Röell, is reclame in de televisie slechts dan toelaat baar en verantwoord, als zij onder auspiciën van de bestaande om roepverenigingen, c.q. de Neder landse Televisiestichting, wordt uitgezonden. Dit standpunt formu leerde de heer Röell vandaag tij dens de in Middelburg gehouden algemene vergadering van de AV RO. Overigen sverzekerde de heer Röell, dat de AVRO zeker geen medewerking zaL onthouden aan de door hem verwachte positieve uitspraak van de Kamer over het onlangs genomen princnpiële be sluit van de regering invoering van reclame in de televisie toe te staan De AVRO heeft zich reeds bezon nen over de wijze waarop een en ander zal moeten geschieden en in samenwerking met de andere om roepverenigingen zal de studie hierover worden voortgezet. Wat de prijzen in het algemeen betreft was het voor de bond weer teleurstellend te moeten constate ren, dat nergens uit de nota blijkt van het streven der regering tot het voeren van een krachtig, op prijsdaling gericht, beleid. Slechts terloops wordt bij de behandeling van het loonbeleid een enkele zin snede gewijd aan de betekenis van dalingen. Moord op geestelijke in België GENT. Pastoor Notebaert te Le- deberg, een voorstad van Gent, is vrijdagochtend in zijn pastorie ver moord. Een jonge man, die onge veer dertig jaar oud leek te zijn en een zwarte bril droeg, had bij de pastorie aangebeld en was door het meisje in de spreekkamer ge laten, waar hij een onderhoud van ongeveer een half uur met de pastoor had. Op een gegeven ogen blik hoorde het meisje, dat in de keuken bezig was, de pastoor roe pen: „als u mij wilt vermoorden, doe het dan maarEr klonken vier schoten en toen het meisje in de spreekkamer kwam, vond zij daar de geestelijke dood op de grond liggen. De politie vond vier hulzen. De hervormde kerkbouwactie ï-GRAVENHAGE, 11-7. De dit jaar ingezette grootscheepse actie voor de hervormde kerkbouw, die beoogt te komen tot de bouw van niet minder dan 160 nieuwe ker ken, lijkt te zullen slagen. 65 pro cent van de hervormde gemeenten heeft zich namelijk reeds bereid verklaard actief mee te werken. De bereidverklaring houdt onder meer in, dat in de betokken gemeenten allen, die tot de hervormde kerk behoren, een persoonlijk bezoek kunnen krijgen om hen op de hoogte te brengen van de noodzaak van de kerkbouwactie. Zoals men weet, beoogt deze actie, dat ieder, die tot de hervormde kerk behoort Vz procent van zijn belastbaar in komen voor eenmaal afstaat. De gemeenten, die positief meewer- kn, zullen ook naar gelang van hun noden profiteren van de opbrengst ZESTIG JAAR STAATSBOSBEHEER Het zal op 21 juli 1959 zestig jaar geleden zijn dat het Staatsbosbe heer als een zelfstandige dienst in het leven werd geroepen. Van een organisatie, aanvanke lijk slechts belast met het beheer van 3.000 hectare staatsbos en met een opdracht tot bebossing van een uitgestrektheid „woeste grond" aan duinen, zandverstuivingen en heide, is het Staatsbosbeheer in de afge lopen zestig jaar uitgegroeid tot een veelzijdige rijksdienst. Het do- meinbeheer strekt zich thans uit over 68.000 ha, waarvan 40.000 zijn bebost. Begon men met een handje vol technische krachten, waaron der één houtvester, thans vinden 210 technische krachten, 180 admi nistratieve krachten, 100 voorwer kers, 360 vaste en een wisselend aantal losse arbeiders een arbeids veld bij deze dienst. Appeloogst begint vandaag KAPELLE, 13-7. Vandaag begint in Zeeland de appeloogst. Maan dag 13 juli a.s. mogen namelijk de Yellow Transparant op de veilin gen in deze provincie worden aan gevoerd. Als voorwaarde is ge> steld, dat de appels niet grasgroen mogen zijn en dat ze minstens 60 mm doorsnede moeten hebben. Door het aanhoudend warme weer is de ontwikkeling van het fruit zeer vlug gegaan en op vele be drijven voldien de vructen reeds aan deze eisen. Met ingang van 16 juli mogen alle maten van de Yel low Transparant op de Zeeuwse veilingen worden aangevoerd. Ver der heeft de Provinciale Zeewse afzetcommissie voor fruit besloten dat met ingang van 16 juli ook de appels van het ras Stark Earlyst aangevoerd mogen worden, echter onder voorwaarde dat ze voldoen de gekleurd zijn. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND" 'S-GRAVENHAG, 11-7. In de eerste 5 maanden van dit jaar be droeg volgens opgave van het C.B. S. het aantal huwelijken in ons land 31.929 tegen 34.738 in de eer ste 5 maanden van 1958. Het aan tal levend geborenen gaf een stij ging te zien van 99.405 tot 104.051 en het aantal overledenen nam toe van 38.268 tot 38.920. Het aantal immigranten vermin derde aanzienlijk, n.l. van 39.835 in de eerste 5 maanden van 1958 tot 12.906 in de eerste 5 maanden van dit jaar, terwijl het aantal emigranten een minder grote da ling te zien gaf van 23.829 tot 21.535 Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 juni j.l. 11.334.219 Restaurant op top van Euromast ROTTERDAM, 10-7. Van de Euromast werd vuurwerk afgesto ken en scheepsfluiten in de Park haven gingen tekeer toen vanmid dag om kwart voor vijf het res taurant 't Kraaienest z'n plaats op honderd meter hoogte bereikte. Er waren 131 uren voor dit vij- zelwerk uitgetrokken, maar bijna een etmaal eerder is het gereed gekomen. Het weer heeft bijzonder mee gewerkt, en ook de opvallende be langstelling van de Rotterdammers voor dit werk was een stimulans, zei de chef van de montage-afde ling van Werkspoor N.V., de hee W. J. M. Sonnemans. Na het konijn: de kangeroe SYDNEY, 10-7. De Australi- sche weidevelden, die eens door de konijnen-legers ge teisterd werden, worden thans door de kangoeroe be dreigd. Hele horden van de ze spring-in-het-velds gra zen de beste weiden kaal en hebben sedert de oorlog het land reeds zeker een miljard gulden gekost. De veehou ders hebben bij de regering aangedrongen op gelijksoor tige maatregelen tegen de kangoeroes als destijds te gen de konijnenplaag zijn genomen met gebruikmaking van het myxomatose-virus dat miljoenen konijnen heeft weggevaagd en het gras op de weiden terugbracht. Vol gens schattingen van vee houders zouden er in het westen van Nieuw-Zuid- Wales een twee miljoen kan goeroes rondhuppelen die met elkaar de kost voor een vier miljoen schapen opeten. RECHTZAKEN Acht jaar in zaak-Garijp. LEEUWARDEN, 10-7. De recht bank te Leeuwarden heeft heden morgen uitspraak gedaan in het drama-Garijp. De 37-jarige onge huwde veehouder Wijtse Benedic- tus, die ervan werd verdacht in de nacht van 16 op 17 november j.l. de 21-jarige vertegenwoordiger Jouke Kloosterman met een auto opzettelijk te hebben aangereden, waardoor deze in een sloot terecht kwam en verdronk, werd veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hem werd ten laste gelegd zware mis handeling, de dood tengevolge heb bende en bovendien een drietal ze dendelicten met minderjarigen. De officier van iustitie had j.l. woensdag tien jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring geëist. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNELAND VENLO. Voor de tweede maal is vorige week in de Maas te Arcen een Duitse jongen verdronken. Zo verdronk de 8-jarige T. Müller toen hij met andere kinderen bij het water aan het spelen was en te ver de rivier in ging. De jongen was met zijn oom met vakantie in Nederland. Langdurige kunstmati ge ademhaling mocht geen resul taat meer hebben. ZWOLLE. De negenjarige Zwolse jongen J. van Raay is op de Groe- neweg te Zwolle door een autobus van de stadsdienst overreden en gedood. Hij fietste zo dicht langs een geparkeerde auto, dat hij deze raakte, waardoor hij begon te slin geren en ten val kwam. Dit gebeur de juist op het ogenblik, dat de bus passeerde. ROOSENDAAL. Twee 18-jarige scholieren van het St. Norbertus- lyceum te Roosendaal, F. Verheyen uit Leur en H. Meyers uit Curasao zijn op de rijksweg Roosendaal - Breda bij Seppe dodelijk veronge lukt. DORDRECHT. In de Oude Maas voor de Groothoofdspoort te Dor drecht is verdronken de zes-jarige Wilhelmus Antonius Dirk Maria Baan. Het kind zat met zijn twee lingzusje op de onderste tree van een in het water lopend trapje te spelen en verloor het evenwicht, toen het met een dekseltje een vis uit het water wilde scheppen. Een half uur na het ongeluk vond de walerpolitie het lijkje. WINSCHOTEN. In het R.K. zie kenhuis te Winschoten is overleden de 59-jarige J. Kuiper, wonende te Winschoten. De man wilde op zijn bromfiets de rijksweg ten noorden van Winschoten oversteken. Hij werd toen gegrepen door een over de weg rijdende personenauto en zeer ernstig gewond. ROTTERDAM. De 73-jarige H. J. Visser te Rotterdam, die op de 's-Gravendijkwal bij het overste ken werd aangereden door een auto is in de Boezembarakken overle den. ROTTERDAM. Uit de rivier de Maas is ter hoogte van de Ooster kade het stoffelijk overschot opge haald van de 7-jarige Bernardina Wijling. Zij was vorige week za terdag van een sleepschlp bij de Steenplaat gevallen. MARKERS KUNNEN NU OOK BROMFIETSEN Dijk naai- Marken officieel in gebruik gesteld MARKEN, 10-7. De dijk naar Marken is vanochtend officieel in gebruik gesteld. Om elf uur knipte het hoofd van dienst der Zuider zeewerken, ir. F. J. B. G. Geers, het tussen twee palingfuiken be vestigde touw door, dat aan de grens van het eiland over de nieu we dijk gespannen was. De Mar kers, die al geruime tijd van te voren te voet en per fiets over de dijken van bet eiland naar de plaats van de plechtigheid waren getrokken, lieten luidkeels het Wil helmus schallen over het stille water van de Gouwzee. Overal op het eiland waren de vlaggen uit gestoken en de bruggetjes met den- negroen versierd. Korte tijd later knipte de burge meester van het eiland, de heer B. G. van Hout, het lint door, dat voor de nieuwe autoparkeerplaats mid- denop het eiland was bevestigd. Op deze verkeerplaats was nage noeg de gehele Markense bevol king samengestroomd. De school jeugd liet ballonnen op en het plaatselijke fanfarekorps „Juliana" speelde het Marker volkslied. Na dat de burgemeester vanuit de mu ziektent een kort welkomstwoord had gesproken, gaf ir. Geers een uiteenzetting over de totstandko ming van de dijk. De nieuwe dijk maakt deel uit van de bedijking der Markerwaard en loopt van de Nes op het vaste land naar de Zuidoost oever van Marken. De Markers zelf hebben al vanaf december van het vorig jaar van de dijk gebruik gemaakt en sedertdien hebben niet minder dan 60 eilandbewoners een brom fiets aangeschaft, een vervoermid del dat voordien op Marken nog maar zelden gebruikt werd. De droogteschade aan landbouwgewassen Slot 's-GRAVENHAGE, 9-7. Van de peulvruchten zullen de schokkers tegenvallen, de opbrengst zal waarschijnlijk meer dan 20 procent onder de normale opbrengst ko men te liggen. De stambonen heb ben ook erg veel last van de droog te gehad, maar een normale hoe veelheid neerslag kan hierbij nog veel goedmaken. De schade aan de peulvruchten is in het zuidwesten het grootst. Ook het blauwmaan- zaad en het vezelvlas uit deze stre ken hebben meer geleden dan el ders. De maanzaadopbrengst zal mogelijk een kwart lager uitvallen dan gewoonlijk. Het vlas is kort, maar gezond. De aardappelen, bie ten en uien bleven weliswaar in ontwikkeling achter, maar omdat het tijdstip van oogsten nog vrij ver verwijderd is zal mogelijk een flink gedeelte van de schade in gehaald kunnen worden. De pootaardappelopbrengst zal waarschijnlijk door de vroegere oogst verhoudingsgewijs lager uit vallen dan die van de andere aard appelen. Het gevaar is groot, dat in de aarddappelen bij veel neer slag doorwes optreedt, waardoor glazige aardappels en veel kriel ge vormd zouden worden. De bieten. De bieten staan in het algemeen niet slecht, maar ze hebben veel last van luizen, waardoor een sterk optreden van vergelingsziekte ge vreesd wordt. Met voldoende neer slag zullen deze zich nog goed kunnen ontwikkelen. De stand van de zaai-uien laat nogal wat te wensen over. Dit gewas heeft be hoefte aan veel regen. Na de win ning van klaver- en luzernehooi staat de groei vaak enkele dagen stil. Als de stoppel niet verschroeid is, gaan deze gewassen bij vol doende regen weer groeien. Erger is het met het gras, dat zich in het voorjaar wel vlot ontwikkeld heeft, maar waarvan de groei een poos stilstond, zodat een grastekort in verschillende streken is ontstaan De hooilanden leverden geen nieuw gras en de weiden waren kaal, waardoor in vele gevallen in de weide 'bijgevoerd moest worden. Het gras op de hogere zandgron den had hiervan het eerst last, maar ook in de lager gelegen per celen eindigde de groei. De totale melkgift was tot 20 juli in alle pro vincies nog hoger dan in 1958 en het vee is rustig gebleven. Het laatste is waarschijnlijk mede een gevolg van de betere drinkwater voorziening, vergeleken met voor heen. De slotsom is, dat de winter gewassen, met uitzondering van de rogge, geen droogteschade onder vonden. Bij de zomergewassen, welke vroeg en op gronden met goede structuur werden gezaaid, valt de schade in het algemeen wel mee. Op de laatgezaaide klei- percelen en op de lichtere zand gronden is de schade hier en daar belangrijk. De gewassen, welke na 1 september geoogst zullen worden, kunnen zich, als er niet weer een droogteperiode komt, geheel of grotendeels herstellen. Hoewel dus voor het land als geheel niet van een ramp gesproken kan worden, zullen verschillende bedrijven van bepaalde gewassen zeer geringe opbrengsten krijgen. STAD EN PROVINCIE zIerikzbe Vrachtauto «n personenauto botsten Op het kruispunt Melkmarkt- Dam is vrijdag een vrachtauto, be stuurd door J. J. de J. te Zierikzee in botsing gekomen met een Duit se personenauto, bestuurd door E. D. H. De vrachtauto reed van de Melkmarkt in de richting Mol. De Duitse auto kwam de Dam afrij den. De personenauto liep nogal schade op, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De politie maakte procesverbaal op. Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 15 juli a.s. houdt de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in het „Huis van Nas sau". Een kooklerares bij de „Huis houdelijke Voorlichting ten Platte- lande" zal het klaarmaken en op maken van koude schotels behan delen. Op het vorige week te Sche- veningen gehouden examen ter verkrijging van het Patroonsdiplo ma van vakbekwaamheid voor het Automobiel en Garagebedrijf, in opdracht van de BOVAG, slaagde onze stadgenoot de heer M. C. Glerum. UTRECHT. Na een grondig on derzoek is de officier van Justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, tot de conclusie gekomen dat de 17-jarige Duitser Jochem Filz, de moordaanslag in Utrecht waarvoor hij was gearresteerd, niet heeft ge pleegd. Bloembollenseizoen te Lisse LISSE, 11-7. In Lisse is vrijdag- middag en zaterdagmorgen het grote bloembollenexportseizoen in gezet. De veilingen te Lisse hebben hun eerste verkopingen gehouden. Dit kan men beschouwen als het begin van de zogenaamde „drukke tijd". De exporteurs van bloembol len brengen op het ogenblik alles in gereedheid voor de komende verzending. Van eind juli tot eind september moet het grootste ge deelte van de ongeveer vijftig mil joen kilogram bollen verzonden worden. Gezien de vraag kan men wel aannemen, dat de exporteurs de van de kwekers gekochte voor raden nog zullen moeten aanvullen. Over de oogst heerst nog steeds onzekerheid. In de zandstreken, tussen Haarlem en Leiden, in Ken- nemerland en in de omgeving van Breezand zijn de tulpen goed ge groeid. In de kleigebieden (West- Friesland, Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden, Noordoostpolder en Brabant) schijnen ze het minder goed te hebben gedaan. Hieraan is waarschijnlijk de kooplust toe te schrijven. AMSTERDAM. De directie van de N.V. Blauwhoed te Amsterdam schat, dat de schade aan de bij de brand verloren gegane of door het vuur en de enorme hoeveelheden bluswater beschadigde goederen in de loods, zeker het miljoen zal overschrijden. Bij de door blik seminslag veroorzaakte brand gin gen enige partijen tabak verloren. De smeulende resten werden door de brandwachts op de handelskade geworpen en geblust. LEXMOND. De 14-jarige J. Mou- rik, varende aan boord van „Melk- vervoer 3" is in de rivier de Lek nabij Lexmond, over boord gesla gen en verdronken. Westelijke en Russische ge leerden hebben vrijdag voorstellen gedaan voor het ontdekken van kernproeven op grote hoogte door middel van een reeks satellieten die om de aarde en de zon draaien In Belgrado is officieel bekend gemaakt, dat de Belgische konin gin-moeder Elisabeth in de tweede helft van juli Zuid-SIavië zal be zoeken. Zij zal een deel van de zo merspelen in Dubrovnik bijwonen. De twee Cisterciensermonniken die vorige week door de Algerijnse opstandelingen werden ontvoerd, zijn donderdag vrijgelaten. Een Franse patrouille trof hen aan on geveer 100 km. ten zuidwesten van Algiers. De Japanse premier Noboesoeke Kisji gaat morgen (zaterdag), een wereldreis in snel tempo beginnen. In dertig dagen tijds wil hij be zoeken brengen aan vijf hoofdste den in west-Europa en evenveel in Latijns-Amerika. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierlck" - Zierikzee Wedvlucht uit Regensburg, af stand 651 km. Jac. Verwijs 1; A. M. Berrevoets 2; A. J. Stoutjesdijk 3 en 9; P. Flikweert 4 en 7; Gebr. Stoutjesdijk 5 en 6; L. v. d. Hoek 8. Wedvlucht uit Niederlahnstein, afstand 297 km. A. Timmerman 1; W. Dalebout 2, 5 en 6; A. Flikweert 3; C. Seijbel 4 en 7. FEUILLETON door LUCIEN LELONG De burgemeester trad naar vo ren en verzocht de aanwezigen met hem en de Amerikaanse gast een glas wijn op diens gezondheid te drinken. Daarna werd de bijeen komst wat minder formeel en mengde mr. Clarenbough zich on der de aanwezigen, maakte hier en daar een praatje, drukte handen en informeerde zeer belangstellend naar de toestanden in Holland en in Meeldam in het bijzonder. Tot eindelijk burgemeester Dikken- burg hem zachtjes bij de arm pak te. „U zult zo langzamerhand toch wel eens wat willen eten, mr. Cla renbough", vroeg hij glimlachend. „U logeert bij mij zoals U weet. We hopen later eens met het ge hele comité een gezellig dineetje te hebben, maar ik had gedacht, de eerste dag dat U hier bent, zijn er al zoveel indrukken.... dat ik het gezelliger zou vinden de eerste maal eens „onder ons" te eten?" „Burgemeester, u bent een man naar mijn hart. Ik mag de dames en heren dan wel groeten? We zul len elkaar nog wel eens vaker zien, die week dat ik hier ben". In de woning van de burgemees ter heerste een opgewekte stem ming. Mevrouw was vreselijk blij, dat die „Amerikaan" zulk behoor lijk Hollands praatte, maar Corrie vond het jammer, dat ze haar En gels niet luchten en eventueel ver beteren kon. „Maar we zullen nog tijd genoeg vinden voor een friend- lijk chat met elkaar", glimlachte Clarenbough haar toe „en dan pra ten we alleen Engels, of liever Amerikaans". Daarmee had hij de gehele fami lie Dikkenburg wel zowat inge palmd. Met de burgemeester was dat niet moeilijk, die goedhartige dikzak vond zijn Amerikaanse gast een jongen om mee uit vissen te gaan. Mevrouw, nu ze over haar angst voor het moeilijke Engels heen was, zat met een vertederd gezicht toe te zien, hoe hij zich haar zorgvuldig toebereid maal liet smaken en de oude begeerte naar een zoon kwam weer bij haar op. Als haar eigen jongetje was blij ven leven, overpeinsde zij, terwijl ze nauwlettend haar ogen over de tafel liet gaan om te zorgen, dat het niemand aan iets ontbrak, zou hij nu zo'n twintig jaar zijn ge weest. Clarenbough keek op en ontmoette haar blik, hij knipte even met de ogen, als in verstand houding. En daarmee nestelde hij zich vaster dan ooit in het hart van de burgemeestersvrouw. De enige, die hem nog wat wan trouwend, ondanks het toegezegde gezellige praatje, bekeek, was Cor rie. Ze had het niet erg op Ameri kanen. Die waren met zichzelf veel te veel ingenomen. Die dachten, dat succes maar alles was op de wereld en dat je, wanneer je geld had, in alles je zin kreeg. Ze had wel gehoord van die Amerikaanse meisjes, die „gold- diggers", die er altijd op uit waren een man met geld aan de haak te slaan. Nu, haar vader was niet rijk, maar Corrie zag zich iedere morgen in de spiegel, kamde zorg vuldig haar witte krullen en poe derde de eigenwijze wipneus met de héél lichte sproetjes en ze be sloot, dat ze nog altijd een flinke Hollandse jongen kon krijgen, die op geen stukken na zoveel ver beelding had als die Yankees. Hoe wel, déze Yankee viel nogal mee. Hij kletste met vader over zaken als een ouwe zakenvriend, hij deed moeders maal eer aan, als was hij uitgehongerd en kijk ze vriende lijk lachen tegen hem. Ja, bij de ouwelui zat mr. Clarenbough er al geheid in. Maar daarom bij haar nog niet! Aboe! En ze nam nog een saucijsje. „Wat jij me verteld hebt, vader tje", zei Clarenbough tegen zijn vriend De Gooyer, „is, dat ik hier een hele week moet blijven. Kerel, hoe hou ik dat uit?" „Heb je het zo slecht naar je zin gehad?" „O nee. Wat je me ook niet ver telde, was, dat die burgemeester van jullie een beste ouwe brom beer is en een bar gezellige pra ter. En dat zijn vrouw verrukke lijk kookt en met aandoenlijk moe derlijke zorg over m'n welzijn waakt. En wat je me óók niet ver teld hebt, is, dat hij een schat van een dochter heeft." „Corrie?" „Ja, vind jij van niet?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5