Eindhoven en Den Haag hoogtepunten bij bezoek van koning Boudewijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Britse drukkersstaking f—KONING BOUDEWIJN'S BEZOEK—5 RUSSISCHE EN AMERIKAANSE MINISTERS LEGGEN VERKLARINGEN AF Staking in Amerikaanse staalindustrie op komst? Plaatjes van de zon DRIE VAKCENTRALES MALCONTENT OVER DE REGERINGSNOTA STUKKEN IJS VIELEN OP ASSEN LIMBURG LEEFDE ZICH UIT BIJ BEZOEK VAN KONING BOUDEWIJN MAANDAG 13 JULI 1959 No. 18595 115e jaargang ZIERUffKIiSaiMMliUWSltODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, por week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 cam.) f 1,- Der stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTtE EN ADMINISTRATIE! Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 0(110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. j. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Technische demonstratie in Philips fabrieken Zoals gemeld heeft Koning Bou dewijn van België vrijdag een be zoek gebracht aan de Phillps- tabrieken tc Eindhoven. Hy be reikte de zuidelijke lichtstad met een Dakota, tesamen met Prins Bernhard, die het toestel bestuur de en Koningin Juliana. By aan komst werden op een platform de autoriteiten voorgesteld. De loco- burgemeester van Eindhoven bood ,;cen fotoboek van de gemeente aan. In snelle rit ging het hierna per auto door de stad Eindhoven. Voor al de jeugd zorgde voor het nodige enthousiasme langs de route. Uit de langs de weg geschaarde rijen steeg gejuich op en druk werd met Belgische en Nederlandse vlagge tjes gezwaaid. Tijdens een opont- 1 houd werden op de stoep van een der ziekhuizen bloemen aangebo den aan koning Boudewijn en aan koningin Juliana. Na aankomst in de Philipsfa- brieken volgde de begroeting door de directieleden. Verschillende af delingen werden bezocht, waar meisjes en vrouwen bezig waren aan'de lopende band met het ver vaardigen der televisietoestellen. De koning bleek zeer geïnteres seerd in de methoden van werken en onderhield zich met verschil lende meisjes over de samenstel ling van de apparatuur. Via de inkasterij van TV-toestel- len togen de vorstelijke bezoekers en hun gevolg naar de elektrisch- acoustische studio. Op weg daar heen werd de koning door de da mes Clairette Lemmen uit Leo- poldsburg en Charlotte Dijkmans uit Oosthoven en de heer A. Segers uit Arendonk namens 2.500 Belgi sche werknemers een televisietoe stel aangeboden. Hij kan dit be stemmen voor een charitatief-soci- aal doel. Talrijke technische snufjes, zo als deze in Nederland alleen bij Philips zijn te vinden, werden ko ning Boudewijn gedemonstreerd, zoals een gefilmde Röntgenopna- me, waarbij de werking der men selijke organen op de filmband kan worden vastgelegd. Ook een speci aal filmprojektiesysteem kreeg de aandacht. Tot slot van de excursie kreeg de koning een bandrecorder aangeboden. In de Residentie 's-GRAVENHAGE, 10-7. Het was vanmiddag tegen drieën druk bij het oude stadhuis te Den Haag, ondanks het sombere weer en de regen die steeds maar dreigde te vallen. Vele Hagenaars en Belgen stonden er om een glimp op te van gen van het vorstelijk bezoek. Ook waren er vele schoolkinderen met vlaggetjes, onder leiding van non nen. Buitenlandse toeristen die, omdat het geen „Scheveningen- weer" was, naar Den Haag waren getrokken, stonden ook bij de in gang van het oude stadhuis aan de Drie Hoekjes en ze juichten mee. met de Nederlanders en de Belgen, toen om tien voor half vier, twin tig minuten later dan het tijdsche ma aangaf, koning Boudewijn, ko ningin Juliana en prins Bernhard aankwamen. De toeschouwers rek ten hun halzen om maar goed de aankomst van de vorstelijke gas ten te kunnen zien. Glimlachend stapten de hoge gasten uit de fraaie limousines, enkele ogenblikken keerden ze zich tot de verheugd groetende toeschouwers en beant woordden hartelijk deze toejuichin gen. Buiig weer Het weer liet zich helaas niet gunstig aanzien, want telkens vie len plensbuien, die echter de geest drift over de komst van het hoge gezelschap niet vermochten te do ven. Per dakota arriveerden de vors ten op het vliegveld Ypenburg, vanwaar de tocht per auto was voortgezet naar de Trèveszaal in de residentie, waar het noenmaal werd gebruikt. In „De Vierschaar", een der zalen van het Haagse stad huis vond nadien een ontvangst plaats door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage. Een der hoogtepunten voor ko ning Boudewyn van zijn bezoek aan Den Haag moet stellig zyn ge weest de ontvangst van zijn in Nederland wonende onderdanen in de zalen, terrassen en tuinen van hotel kasteel Oud Wassenaar. In de tuinen hing na een zware regenval de volle zomerse geur der bloemen onder de warme zon. On bevangen, omstuwd door zijn on derdanen en enige Nederlandse uitverkorenen, wandelde de ko ning meer dan een uur lang rond, pratend, lachend, Schertsend en vaak personen herkennend, met wie hij dan een nog langer praatje hield. Bijzonder genoeglijk was het aanbieden van een camera met elektronische diafragma en slui tersnelheid, hem overgereikt door LONDEN, 11-7. Het Britse mi- nisterie van arbeid heeft bekend gemaakt dat lord Birkett de uitno diging heeft aanvaard om als on afhankelijk voorzitter de bespre kingen tussen partijen in het druk kersgeschil te leiden. Hij is rechter bij het hof van beroep en rechter hij het hooggerechtshof geweest. Men hoopt dinsdag de eerste bij eenkomst te houden. de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten, de heer P. van Breukelen. Diner in Belgische ambassade Tijdens een diner, dat koning Boudewijn het Ned. koninklijke gezin vanavond heeft aangeboden op de Belgische ambassade, heeft de Belgische koning op spontane wijze uitdrukking gegeven aan de gevoelens die dit bezoek bij hem hebben gewekt. De koning gaf uit drukking aan zijn bewondering voor de wijze waarop hij onder de kundige leiding van het Neder landse koninklijke paar Nederland had kunnen beleven, zowel in kleine als in grote kring. Hij richt te deze dank tot alle leden van het koninklijk gezin afzonderlijk. Daarna hief de koning het glas op het welzijn van de ganse konin klijke familie. In haar weerwoord zij koningin Juliana, dat het haar bijzonder veel plezier had gedaan een vorst, die zich in zo korte tijd in Neder land bemind had weten te maken, aan ons volk te mogen voorstellen. „Het is voor ons allen een voor recht geweest", zo zei koningin Juliana, „U in ons midden te heb ben". Na het galadiner woonden ko ning Boudewijn, koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene het nieuwste zo- merevenement van Den Haag bij. het lichtspel „Glorie van het Bin-^j nenhof". Tenslotte vertrok men naar het Huis ten Bosch. De vorige week stond Nederland in het teken van het bezoek van koning Boudewijn van België. Tijdens het bezoek van de vorst aan Rotterdam was er gelegenheid voor een rondvaart door de havens van de Maas stad. Op de foto ziet men ook H.M. de Koningin. Genève opnieuw van start Blijvende westelijke verplichtingen jegens Berlijn GENEVE, 11-7. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft by zyn terugkeer in Genève voor de ministersconfe rentie gezegd te hopen dat de her vatting van het overleg op maan dag het beginpunt zal worden van een werkelijke verbetering van de internationale sfeer. Hij noemde de Russische voor stellen inzake west-Beriijn en een commissie van geheel Duitsland die voor de verdaging van het over leg waren ingediend, „een goede basis voor het bereiken van over eenstemming". „De Sowjet-Unie is bereid op elke wijze bij te dragen om tot positieve resultaten te ko men". „De conferentie kan slagen als aan westelijke zijde rekening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers". Eindeloos geduld nodig De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christian Her ter, heeft bij zijn vertrek naar Ge nève verklaard dat de westelijke bondgenoten zullen pogen „een re delijke overeenkomst" met de Sow- jet-Unie over Berlijn en Duitsland te bereiken. NEW YORK, 11-7. Conrad Coo- per, die de leiding heeft van de on derhandelaars der Amerikaanse staalindustrie bij de besprekingen met de onderhandelingscommissie van de United Steelworkers Union, heeft zaterdag verklaard geen mo gelijkheid te zien voor het berei ken van overeenstemming overeen collectief contract, waardoor het uitbreken van een staking dinsdag te middernacht voorkomen zou kunnen worden. Hij zei, dat aan de betrokken maatschappijen de raad gegeven zou worden de noodzakelijke maat regelen te nemen om de hoogovens op een gewenst tijdstip te doven Hij zei dat bij onderhandelingen met de Sowjet-Unie eindeloos ge duld vereist is. Hij uitte zijn ver trouwen dat de westelijke bondge noten de „eensgezindheid" die hun werk in de eerste zes weken van de besprekingen in Genève ver licht had, zouden handhaven. „Wij gaan evenals tevoren naar Genève om in goed vertrouwen te onderhandelen en wij zijn net zo vastbesloten om onze verplichtin gen jegens de ruim twee miljoen vrije inwoners van west-Berlijn fe handhaven". ST. PAUL (Minnesota), 11-7. Zaterdag is op het vliegveld van St. Paul in Minnesota een onbemande ballon met een telescoopcamera opge laten om opnamen van de zon te maken. Toen de bal lon tot ongeveer 25 km. was gestegen kon een sterrekun- dige van de Princeton uni versiteit, dr. M. Schwarz- schold, de teruggezonden op namen bestuderen. Keker van Ethiopië in Moskou MOSKOU, 11-7. Op een ont vangst ter gelegenheid van het be zoek van de keizer van Ethiopië aan Moskou heeft de Russische premier Chroesjtsjef, verklaard dat beide landen een handelsover eenkomst hebben getekend die voorziet in een aanzienlijke uit breiding van de handel. Oost-Indonesische jongeren heb ben de Indonesische regering mee gedeeld dat zij gereed zijn en wachten op de opdracht om te strijden voor de terugkeer van Ne derlands Nieuw-Guinea. Waarschuwing tegen sociaal-economische gevolgen UTRECHT, 11-7. Het verschil van opvatting tussen de vak centrales over de vorm van het te voeren loonbeleid - een verschil, dat genoegzaam be kend is - verhindert niet, dat bij alle centrale organisaties van werknemers een groot on genoegen bestaat met betrek king tot de door de regering aangekondigde maatregelen alsmede terzake de procedure welke de regering zich daarbij voorstelt. Zij menen dan ook tegen dit be leid ten krachtigste stelling te moe ten nemen en zij waarschuwen voor de uit het voorgestelde be leid voortvloeiende sociale en economische gevolgen. Aldus de inleiding van een adres dat een overlegorgaan, gevormd door het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, de Katholieke arbei dersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond, vandaag aan de leden van de tweede kamer der Staten Generaal hebben ge zonden. De drie vakcentrales heb ben dit adres opgesteld na een ernstig onderling beraad over de jongste regeringsnota inzake en kele hoofdpunten van het sociaal en economisch beleid in de naaste toekomst. VELE VERDRÏNKINGS- GEVALLEN MILLINGEN, 11-7. Bij 't zwem men in de Rijn te JVIillingen aan de Rijn juist op Duits gebied, is zaterdagmiddag verdronken de 25- jarige ongehuwde G. Gerritsen uit Millingen. Het slachtoffer, dat de zwemkunst niet goed machtig was, kwam in een vrij diep gedeelte te recht en kon niet meer worden ge red. Ondanks vele uren dreggen door de Duitse en Nederlandse rivierpolitie is men er nog niet in geslaagd het stoffelijk overschot op te halen. IJMUIDEN, 12-7. De 21-jarige dienstplichtige sergeant J. Bakker uit IJmuiden is zondag in 't Zuid- laardermeer verdronken. Het slachtoffer kon vermoedelijk niet zwemmen en is, evenenes vermoe delijk, in de vaargeul de Hunze terechtgekomen. Het stoffelijk overschot is tot op heden nog niet gevonden. Het slachtoffer behoorde tot de stafcompagnie van een ba taljon infanterie, dat gelegerd is in Zuidlaren. AMSTERDAM, 11-7. In het Jan van Galenparkbad te Amsterdam is de 5-jarige Geert van den Ham verdronken. Het knaapje, dat niet zwemmen kon, verdween onder de ogen van het toezichthoudend per soneel in het diepe gedeelte van het bad. De Amsterdamse recher che deelt mede, dat zij terstond met een diepgaand onderzoek is begonnen, aangezien er volgens haar aanwijzingen zijn, dat het jongetje door een circa 14-jarige belhamel met opzet in het diepe water is geduwd. De V.S. hebben zaterdag een Russisch voorstel voor een zone zonder kernwapens in het gebied van de Balkan en de Adriatische Zee verworpen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Goede manieren staan beter dan goede kleren. ASSEN, 11-7. Nadat het aanvan kelijk erg broeierig was, ontlastte zich boven Assen na de middag een flinke donderbui, die evenwel wei nig regen bracht. Even later kwam uit het zuiden, een dreigende lucht opzetten, waarna zich een hevige bui ontlastte, die veel hagel mee bracht. Er vielen stukken ijs naar beneden, vaak nog dikker dan dui veneieren. De mensen vluchtten van de straat af. Er werd bijzonder veel groen van de bomen geslagen en zelfs kwamen jonge vruchten op de straat terecht. Dit duurde ongeveer zeven acht minuten en toen kwamen er tal van telefoon tjes binnen bij de politie, dat ©r nogal enige schade was aangericht. Veel ruiten moesten er aan gelo ven, terwijl ook tal van dakpannen de geest -gaven. Prachtige voorstelling te Maastricht Voor zyn vertrek naar België heeft koning Boudewyn zaterdag nog een bezoek gebracht aan Lim burg, naar welke provincie hy werd begeleid door het Nederlands vorstenpaar. Vooral Maastricht heeft de Belgische vorst een on- vergeteiyke ontvangst bereid en op het Vrythof werd een voorstel ling gegeven, die de koning stellig niet licht vergeten zal. Kleurige jachtstoeten van de Belgisch-Limburgse adel met meu te en hoornblazers openden de op eenvolging van taferelen van het leven in de beide Limburgen. Groepen stoere werkers van het golvende rijke Limburgse land sloten zich hierbij aan. Zij voer den de produkten aan van hun zwaar beladen fruitweiden en het gouden koren van de akkers. Groe pen zaaiers en maaiers, fokkers van glanzend vee wisselden af met de grote stoet paarden, die de enorme St. Brigaden van Noor beek voorttrokken. Paarden van de landelijke rijverenigingen draafden deze boden van lente en vruchtbaarheid tegemoet en toen allen zich gewend hadden tot voor de koninklijke loge, luidde de kerkklok over de glooiende akkers. Gebed voor de vorsten Men hoorde het orgel van de St. Servaas en toen het geheel stil was geworden over het Vrijthof, klonk er de muziek van een koraal van J. S. Bach. Men boog de knie- en en daarna volgde een gebed voor de vorsten, een smeekgebed om wijsheid van beleid, om kracht en liefde van de vorsten. „Geef hun wijze helpers, sta hen bij, ook als de tijden keren, zegen hun vorsten. Zij staan voor ons op de bres". Onmiddellijk daarna kwam er een nieuwe beweging op het plein. „De arbeid" marcheerde aan. Mijn werkers uit de beide Limburgen, arbeiders uit de Keramische, kris tal-, rubber- en papierindustrie verzinnebeeldden met hun mijn werkershelmen en hun overalls en hun produkten, welke zij in kleu rige groepen meevoerden, de werk kracht van hun landen, de zeker heid van hun voortbestaan. DEN HELDER, 11-7. Vanmiddag is de 15-jarige Gerhard Höher uit Dusseldorp, die met zijn ouders in Julianadorp (gem. Den Helder) lo geerde, bij het baden in zee ver dronken. TILBURG, 11-7. Zaterdagmiddag ging de 10-jarige Johannes A. M. Claassens te Tilburg met zijn 8- jarig broertje tegen het verbod van de politie in pootje baden in de vijver van het Wandelbos bij Tilburg. Hij wilde naar een in de vijver gelegen eilandje lopen. De jongen kwam terecht in een diepte van ongeveer 1.70 meter en ver dronk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1