|«-:Onze puzzelrubriek:-:-:| 1 „Maar ik zie zo tegen de reis op [7— r 6 7 V' v V 73 Vissers De puzzle van vorige week kreeg weer tientallen goede oplossingen, hoewel het percentage fouten groter was dan anders. Enkele woorden gaven aanleiding tot regelmatig terugkerende vergissingen. Het totaal aantal inzendingen was ook geringer, maar de grote warmte zal hieraan stellig schuld zijn. De erste prijs werd gewonnen door: de heer J. Fondse, Tellers weg 7, Kerkwerve. De troostprijs gaat naar de heer A. Brand, Touwbaan, Zierikzee. De oplossing van de puzzle van vorige week luidde: Horizontaal: 1. gras, 3. etter, 5. ramp, 7. pos, 9. kee, 11. Ie, 13. iets, 15. mond, 16. al, 17, kalf, 19. geld, 21. koren, 23. komma, 27. tel, 28. kegel, 32. ga, 33. ate, 35. arg, 36. l.s.k., 38. sta, 39. n.t., 41. aap, 43. oma, 45. on, 47. loens, 49. pit, 51. pampa, 53. merel, 54. akte, 57. erts, 60. of; 61. uier, 63. noga, 65. a.g., 67. inn, 68. roi, 69. geel, 70 tarwe, 71. lens. Verticaal: 1. gil, 2. spil, 3. est, 4. r.k.o., 5. rede, 6. pil, 8. oef, 10. eng, 12. e.k., 14. slot, 15. maal, 16. ad, 18. arm, 20. leg, 22 rek, 23. kg, 24. o.a., 25. ma, 26. atlas, 28. kramp, 29. eg, 30. es, 31. li, 34 esp, 35. a.t.o., 39. nl, 40. to, 41. an, 42. oir, 44. aa, 45. op, 46. na, 48 eek, 49. peer, 50. teen, 52. met, 54. af, 55. tuil, 56. ein, 57. ego, 58. rail, 59. s a., 60. oog, 62. ent, 64. ore, 66. gas. Hieronder volgt de nieuwe puzzle: t 6 m r /s V 9 y 2J S3 V tS Jo h JS J3 ff 9 JU Vo W3 w vs vl W </S fH SJ 1 sy Si ff 9 SS 00 6/ 03 4f 9 JÓ h F F ff F F n F Horizontaal: 1. kindergroet, 3. vogel, 6. krantenjongen, 9. vader, 11. verhoogde plaats, 14. bestendig, 16. rivier in Italië, 17. kostbare stof, 18. vreemde munt (afk.), 19. dubbelklank, 20. stand, 22. groot stuk steen, 25. duur van eb en vloed, 27. stoeltje zonder leuning, 28. afgod, 30. post, 31. landbouwwerktuig, 32. en andere (afk.), 34. klein takje, 35. familie lid, 36. water in Friesland, 37. telwoord, 40. drinkgerei, 42. insect, 43. hoofdbedekking, 44. grond, 47. plaats in Frankrijk, 50. goud (Fr.), 52. graafwerktuig, 54. het romeinse imperium (afk.), 55. jongensnaam, 57. jongensnaam, 58. vogel, 60. land in Europa, 61. deel van de dag (afk.), 62. Indisch vleesgerecht, 64. stenen wand, 66. pers. voornaamw., 69. voetbalclub (afk.), 70. zangnoot, 71. tot andere gedachten brengen, 74. uitstalkast, 78. voorzetsel, 79. insectendodend middel, 80. Technisch Hoger Onderwijs (afk.), 81. voegwoord. Verticaal: 1. lidwoord, 2. soort groente,*3. wintervoertuig, 4. uiteinde, 5, de somma van (afk.), 6. Engels voorzetsel, 7. bergplaats, 8. rivier in Siberië, 9. vermaak, 10. reeds, 12. meisjesnaam, 13. Nederlands vlieg veld, 14. soort vis, 15. pers. voornaamw., 19. in orde, 20. putemmertje, 21. vogelprodukt, 23. geogr. aand. (afk.)^ 24. klap, 26. dunne, 29. gewicht, 33 .bloem, 35. afstandsmaat, 28. ik (Lat.), 39. jongensnaam, 40. vrucht, 41. eerste vrouw, 44. knorren, 45. zachte kleine veertjes, 46. plaats op de Veluwe, 48. beest, 49. knorrige, lastige, 50. bevel, 52. harde stof, 53. behoeftige toestand, 56. muil, 58. heilige (afk.), 59. op dit moment, 63. karakter, 65. deel van de V.S., 68. merk, 70. naaml. vennootschap (Fr. afk.), 71. bismuth (afk.), 72. jongensnaam,, 73. Frans voegwoord, 75. bekende motorraces (afk.), 76. soort onderwijs (afk), 77. voegwoord. Voor de winnaar van de puzzle komt weer beschikbaar een set visite kaartjes, met opdruk naar eigen verkiezing en als troostprijs een pocket boek. DE GOUDEN COBRA 33. Verschrikt is Aram opgesprongen. Zijn Touaregg-muts, door boord door de pijl, valt met een plof in het zand. Op korte afstand, op een heuvelrug, staat een groepje mannen met breedgerande hoeden op. De voorste legt snel een nieuwe pijl op zijn boog. Maar dan stormt Kleine-Kim met opgeheven handen naar hem toe. „Niet schieten! Niet schieten!" schreeuwt de jongen luid. „Hij is geen echte Touaregg. Hij heeft zich alleen maar als Touaregg ver momd!" „Vermomd?", grauwt de boogschutter, met een wantrouwende blik op Aram. „Ja", schreeuwt Kleine-Kim, „hij is een even grote vijand van de Touareggs als jullie' mannen van Zlass!" De boogschutter wendt zich tot zijn makkers en begint op ge dempte toon met hen te overleggen. Dan komt hij op Aram en de dikke matroos toegelopen. „Jullie gaan mee naar ons kamp", zegt hij gebiedend, „daar kun je dan je verhaal doen aan onze hoofd man El-Seiff, de heerser der Zlass-stammen". TONEEL EN FILM ,Dracula" - handelend over vampiers een uitzonderlijke griezelfilm „Western" als tweede film op programma Minister van Defensie in La Courtine LA COURTINE, 9-7. De minister van defensie, Sydney van den Bergh, en de chef van de generale staf, luitenant-generaal Le Fèvre de Montigny, zijn donderdag in La Courtine aangekomen voor een be zoek aan het Nederlandse oefen kamp. Zij waren met een Nederlands legervliegtuig naar het vliegveld van Aulnat bij Clermont Ferrand gereid, vanwaar zij per auto, ge ëscorteerd door Franse motorpolitie naar La Courtine reden. Daar wer den zij ontvangen door de com mandant van het Franse vierde mi litaire gebied, generaal Lecocq, de commandant van de Nederlandse eerste divisie, generaal-majoor van den Wall Bake, de Nederlandse kampcommandant, kolonel Bouw man, en de Franse autoriteiten van het kamp La Courtine. Hartpatiëntje terug naar Suriname SCHIPHOL, 9-7. Een beetje on der de indruk van de drukte op Schiphol en van al die mensen, die haar wegbrachten, stapjte de ze venjarige Ingrid Haime uit Para maribo donderdagmiddag in het grote K.L.M.-toestel, dat haar naar huis zou terug brengen. Ingrid is een hartpatiëntje en kwam op 12 april in Amsterdam aan waar zij op de kinderafdeling van het Bin nengasthuis werd onderzocht. Prof. dr. S. van Creveld stelde na onder zoek vast, dat het meisje niet be hoefde te worden geopereerd. En nu kon zij per vliegtuig naar Suri name terugkeren, uitgeleide ge- daa ndoor dr. Tjon, assisterft van prof. Creveld en hoofdzuster Ste- gerbroek van de kinderafdeling van het Binnengasthuis. In het a.s. weekeinde wordt in de Concertzaal vertoond de film „Dra- cula" met o.a. Peter Cushing en Melissa Stribling. De film is ge maakt naar de roman „Dracula" van Bram Stoker en handelt over het bestaan van vampiers, hetgeen nooit wetenschappelijk is bewezen, maar alle verhalen er over zijn gebaseerd op een oud volksgeloof, dat ontstaan is in de Slavische en Balkanlanden. Deze verhalen heb ben één ding gemeen: de vampier is een uit de dood herrezen wezen, dat zich opnieuw in leven houdt door menselijk bloed. Zij leven soms eeuwen lang in grrafkelders en doodkisten. Licht is hun grootste vijand en zij zijn allergisch voor de geur van knoflook. Tenslotte heb ben zij een hevige angst voor het kruis, symbool van het goede dat het kwade overwint. Een vampier- ziel kan alleen bevrijd worden, wanneer het hart doorboord wordt met een puntige houten staak. Man als vampier. In „Dracula" besluit Jonathan Harker naar het oude kasteel van graaf Dracula in Duitsland te gaan, vastbesloten om te bewijzen dat de graaf een vampier is. Bij zijn aan komst in het oude slot wordt Jo nathan zelf een vampier als een vreemde vrouw plotseling haar tanden in zijn hals zet. Jonathan weet dan een houten staak door haar hart te boren waardoor de vrouw tot een oud wijf verschrom pelt maar Dracula valt Jonathan in het donker aan en legt hem in een kist in de grafkelders van het slot. Verschillende personen vallen nog aan de bloedlust van de vrees wekkende vampier ten offer, tot het lichaam van Dracula eindelijk onder invloed van het licht tot stof uiteen valt door toedoen van dr. von Helsing, een vriend van Jona than die zijn vriend in het kasteel kwam zoeken. Deze film is een grote griezelsensatie, die velen kippevel zal bezorgen. „De dag der geweldenaren" Tweede film van deze week is „De dag der geweldenaren" met o.a. Fred McMurray en Joan Wel don. De film is een „western" en speelt dus in het wilde westen, waar in een klein stadje op een dag vol spanning de rechter vonnis moet wijzen in de zaak Rudy Hayes die koelbloedig een moord beging toen hij bij een diefstal betrapt werd en door de jury schuldig be vonden werd in eerste graad. On danks de terreur van Hayes' ka meraden in het stadje verzaakt rechter Scott zijn plicht niet en veroordeelt hij de moordenaar tot de strop. De moedige rechter wordt echter in zijn ranch door de ban dieten aangevallen die hun leider willen wreken. Scott zegeviert echter en zo komt dus alles nog op het nippertje voor elkaar. SIRJANSLAND Luis in gewassen Behalve de droogte doet zich het euvel voor van de luis, die zich aan aardappelen, bieten en bonen ves tigen. Er is praktisch geen enkel luisvrij perceel. Intussen is de be strijding met succes begonnen. Reeds enkele uren na de bespui ting laat d© luis het afweten. De motorspuit wordt ingezet, maar deze week kwam zelfs een sproei- vliegtuig in actie boven een bieten veld. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 11-12 juli: H. Backer te Noordgouwe, telef. 01112-480. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 11-12 juli: C. M. van Hoorn, telef. 01110-2080. zeeziek De bewegingen van het schomme lende, slingerende en stampendej' schip worden door de lijders aan zeeziekte niet verdragen. De beweging van het vliegtuig, dat plotseling enige tientallen me ters in een zogenaamd luchtgat valt, is teveel voor het evenwichts orgaan van de mens die aan lucht- ziekte lijdt. Van deze op zichzelf onschuldige afwijking - de verschijnselen ver dwijnen immers vrijwel onmiddel lijk wanneer de patiën weer onder normale omstandigheden komt - heeft de zeeziekte, sociaal gezien, steeds de meeste betekenis gehad. Merkwaardig, doch achteraf zeer begrijpelijk, is het feit, dat het woord „NAUSEA" waarmee in de geneeskunde het woord misselijk heid wordt aangeduid, letterlijk vertaald niet anders betekent dan: „met een schip te maken hebbend". Op de loopplank. Misselijkheid is het meest ken merkende verschijnsel van de kwaal die men oorspronkelijk zee ziekte noemde. Het ziektebeeld wordt gecompleteerd door enkele andere symptomen als braken, hoofdpijn en ernstig algemeen on welzijn. Precies deze zelfde narigheden kunnen zich echter evengoed voor doen in vliegtuigen: men is hier gaan spreken over luchtziekte. In trein, personenauto of autobus kunnen deze moeilijkheden even goed optreden: hier is het begrip wagenziekte ingeburgerd. wagenziek luchtziek FARMACEUTISCHE INDUSTRIE BRACHT UITKOMST VOOR MENSEN MET GEVOELIG EVENWICHTS ORGAAN De Engelsen spreken tegenwoor dig van „MOTION SICKNESS", de Fransen van „MAL DE MOUVE MENT". Ons Nederlands, woord reisziekte is treffender omdat er bij dit alles nog verschillende an dere factoren in het spel zijn dan alleen het ondergaan van heftige bewegingen. Er zijn namelijk gevallen be kend waar de verschijnselen van zeeziekte reeds optreden bij het be treden van de loopplank van een boot die nog rustig in de haven ligt. De op een vroegere zeereis door gemaakte ziekte wordt hier blijk baar de oorsprong van angstige verwachtingen, die op zichzelf reeds in staat zijn de gevreesde symptomen op te roepen. Bij ruw weer Sommige mensen hebben een al te gevoelig evenwichtsorgaan. Be wegingen die door een ieder zon der enig© hinder worden verdragen worden door hen als buitengewoon onaangenaam ondervonden. Hierbij bestaan grote individuele verschillen. De een voelt zich al leen maar wat onprettig, de ander is er al spoedig tamelijk miserabel aan toe. Ook de soort van bewe gingen waartegen de overgevoelig heid kan bestaan, is tamelijk uit eenlopend. Het is óok bekend dat mensen met neiging tot zeeziekte op de duur kunnen wennen aan schom melende scheepsbewegingen, maar dat behoort helaas tot de uitzonde ringen. Te allen tijde zijn er zeelieden geweest, die bij ruw weer wensten, dat zij maar weer rustig bij moe der de vrouw aan tafel zaten. Met de nieuwe geneesmiddelen tegen zee-, lucht- en wagenziekte wordt dat nu wel anders. De farmaceutische industrie is er namelijk in geslaagd uitsteken de medikamenten tegen deze kwaal samen te stellen. De tabletten zijn al weer lang genoeg in gebruik om hun bestaansrecht te hebben bewe zen. Zeer tevreden Met deze nieuwe geneesmiddelen ziet het er naar uit, dat we de moeilijkheden met het evenwichts orgaan aardig te boven kunnen ko men en dat de reisziekte een stoor nis is, die niet meer behoeft te worden gevreesd. De grote vervoersmaatschappijen zijn er reeds toe overgegaan deze tabletten onder hun reizigers te verdelen. De resultaten zijn steeds weer even frappant en alle par tijen zijn dus zeer tevreden. Dr. H. W. SCALONGNE e>*>5 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Noorddijk (Gron.): R. J. de Boer, em. pred. te Veessen. Beroepbaar: kand. Joh. Kortleve, Papendrecht; kand. W. Kalkman, Capelle aan de IJssel en kannd. C. Nieboer, Hoogezand. Beroepen te Oud-Beijerland: R. de Bruin, Barneveld; te Willige- Langerak: kand. W. Kalkman, Ca pelle aan de IJssel; te Utrecht (toez.), (vac. dr. A. F. N. Lekker- kerker): J. Germans, Enschedé; te Scherpenisse: kand. W. Kalkman, Capelle aan de IJssel; te Hoogvliet (3e pred.pl.), (toez.): K. Verbeek, Hontenisse; te Monster (vac. H. G. Abma), toez.): D. v. d. Ent Braat, Elspeet. Aangenomen naar Katwijk aan Zee (wijkgem. noord-oost): W. L. Tukker, Rotterdam. Bedankt voor Boven-Hardinx- veld, Oosterwolde (Geld.), Ouddorp, Sliedrecht en voor Wijk bij Heus- den: W. L. Tukker, Rotterdam. Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Oost- zaan, ds. H. G. Meynen, Emmen, em.-pred. van Soerabaja. Tweetal te Hoogvliet (2e pred.pl.) R. D. Beukema, Doorn en W. van Wijk, Nederhorst den Berg. Beroepen te Maasdijk: B. Be rends, Beetsterzwaag; te Goor: kan didaat F. H. Veenhuizen, Huizen (N. H.); te Wolphaartsdijk: kand. J. C. W. v. 't Hof, 's-Hertogen- bosch; te Dirkshorn: kand. J. C. W. v. 't Hof, 's-Hertogenbosch. Aangenomen naar Westerbork: W. Blanken, Rutten (N.O.P.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Doesburg: kand. H. P. Brandsma, Sneek en kand. T. Harder, Leeuwarden; te Elburg: G. Blom, Meerkerk en kand. P. v. Zonneveld, Bussum; te Lutjegast: kand. H. P. Brandsma, Sneek en kand. M. Rebel, Hilversum; te 's-Gravenmoer: kand. H. P. Brands ma, Sneek en kand. W. W. v. d. Linden, Santpoort, van wie eerst genoemde is beroepen. X Mannen gaan met klein bootje de zee op. Zes mannen waren er. Ze gingen vissen, omdat mannen vaak vissen. Het vissen kalmeert de zenuwen en de kans ligt er dat er straks wat in de pan sputtert hoewel vele loze vissers hiervoor eerst bij de visboer langs moeten. De mannen waren hun visavonluur al enige dagen van plan en hadden de geijkte, maar noodzakelijke voorbereidingen getroffen. Deze bestonden uit het opspitten van zagers en wormen, want paling houdt niet van snijkoek, hetgeen eenvoudiger zou zijn. Eilandman weet niet of de man nen sajet aan boord hadden. Eerst kortgeleden is hij er achter geko men, dat het gebruik van sajet, of tewel „sjeite", een typisch Schouws visrecept is. De wormen of zagers, hebben het voordeel dat ze de vts langer vasthouden. Maar dit ter zijde. Mannen roeiden de boot de zee op, niet zonder hartstocht want' ze waren tuk de hengel uit te wer pen. Aangekomen op de „visgronden", begonnen ze koortsachtig te wer ken. De hengels waren schiet- en werpklaar gemaakt, terwijl de za gers aan haakjes gingen. Een van de vissers was het eerst klaar. Hij stond op het punt de hengel uit te werpen; had hij het maar gedaan. Ziet vrienden, hoe een al te groot visenthousiasme tot rampen kan leiden. In zijn voortvarendheid wierp hij niet de hengel overboord, maar de pot met wurmen en za gers, waarnaar de mannenuren hadden gespit. Ja, ja, er is vlijtig gedregd en gepeurd naar het peur- sel, maar geen zagers te vinden. De „kapitein" heeft noodgedwon gen het sein tot de terugtocht ge geven. De viszak bleef leeg. De pan heeft niet gesputterd. EILANDMAN. Ingezonden mededeling Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Belangrijke korfbalontmoeting tussen Burgh en DSS. MEVO kan wellicht kleine zege behalen op SVOWK. Zeehengel- wedstrijd te Renesse. Oriënteringsrit m.c. „Sparta". KORFBAL. De belangrijkste ont moeting in de SDKB-competitie van deze week is ongetwijfeld het treffen in de le klas tussen Burgh en DSS. Met nog twee wedstrijden te spelen heeft Burgh momenteel 1 punt voorsprong op DSS. Slaagt Burgh er in revanche te nemen voor de te Nieuwerkerk geleden nederlaag dan kan de titel hen practisch niet meer ontgaan. Zee meeuwen is zo goed als zeker van de puntjes bij het bezoek aan Zwa luwen. Bij de ontmoeting tussen Velocitas en Stormvogels kan het terreinvoordeel de doorslag geven, terwijl Unitas wel kans heeft in eigen omgeving tegen Brouwers haven een. kostbaar puntje in de wacht te slepen. In de 2e klas maakt WIK een uitstekende kans tegen DES om in het bezit te blij ven van de 2e plaats op de rang lijst. NOAD moet een bezoek yaan brengen aan de reserves van Burgh waarbij xvij de club uit Dreischor weinig kans geven enige winst te boeken. MEVO kan wellicht op het sportpark een kleine zege behalen op SVOWK, terwijl DOSKO niet geheel kansloos is bij het bezoek dat het in Steenbergen aan KIK gaat brengen. In de 3e klas A kan Renesse weer iets dichter bij de titel komen door thuis van Zee meeuwen II te winnen. Brouwers haven II zal wel weinig moeite hebben om in eigen omgeving van Stormvogels II te winnen, terwijl Zwaluwen II en Velocitas II het wel eens op een puntenverdeling kunnen aansturen. In de 3e klas B is de ontmoeting lussen Unitas II en DSS II van groot belang voor de bezetting van de bovenste plaats. Ver van een gelijk spel zal de uitslag in deze wedstrijd dan ook ivel niet liggen. DES II heeft thuis de beste papieren tegen WIK II terwijl MEVO II voor een zware opgaaf staat om bij NOAD II zijn eerste winstpuntje binnen te halen. In de junioren groep A staat de overwinning van Burgh A tegen Stomwogels vrijwel vast. Zee meeuwen A is op de Brouwerij niet geheel kansloos tegen Rexiesse ter wijl de DOSKO/Velo-combinatie er wel voor zal zorgen dat Zwa luwen met lege handen de thuis reis kan aanvaarden. J.n groep B zullen de leiders SVOWK bij NO AD op hun tellen moeten passen willen zij geen kostbaar puntje verspelen. Brouxvershaven kan baas blijven in eigen huis tegen DSS, terwijl MEVO en WIK elkaar niet veel ontlopen, zodat een gelijk spel hier het meest in de lijn der Verwachting ligt. HENGELSPORT. Zondagvoor middag organiseert de attraktie- comxnissie van de V.V.V. Renesse haar jaarlijkse zeehengelwedstrijd aan de duinovergang aan het eind van de Laone, waarvoor van de zijde der hengelaars ongetwijfeld grote belangstelling zal bestaan. MOTORSPORT. Zondagmiddag organiseert de M.C. „Sparta" een oriënteringsrit voor auto's, scoo lers en motorrijwielen. Daar deze rit door de fraaie omgeving van de Westhoek van Schouwen voert zul len de deelnemers veel kunnen ge nieten. ATLETIEK. Een kleine groep at leten van Delta Sport, helaas we gens het gebrek aan vervoer, ne men zondag deel aan de regionale atletiekxoedstrijden te Hulst, welke x oorden georganiseerd door de vereniging RKHAV. De atleten van ons eiland zullen zeker xoeer hun beste beentje voorzetten om met behoorlijke resultaten naar huts terug te keren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6