Windhoos veegde over het strand bij de vuurtoren van Haamstede t tSS. Winkels in Ouwerkerk mogen voortaan op zondagen geopend zijn NOODWEER OVER SCHOUWEN-DUIVELAMD Op verschillende plaatsen sloeg bliksem in Het noodweer dat in de voor avond van donderdag over Neder land trok, heeft ook Schouwen- Duivcland niet onberoerd gelaten. Uit verschillende plaatsen komen meldingen binnen, vooral van blik seminslag, hetgeen wel hoorbaar was, daar de felle schichten en slagen elkaar met korte tussen pozen opvolgden. Dc tropische hitte, die donderdag de Westhoek veranderde in een stoomketel (op het strand was de temperatuur 34 graden Celcius), kon geen stand houden. Te onge veer vier uur naderde vanuit het zuidwesten een onweersbui, die af zwenkte naar het noorden en voor al in de buurt van het vliegveld- vuurtoren vielen enkele zware sla gen. Tevens ontstond een wind hoos, die vanuit zee over het strand, langs het stormsein, over een ge deelte van het kampeerterrein van de heer W. van den Berge raasde, om vervolgens in de lucht op te lossen. Op het strand moest een negen tal badhokjes het ontgelden; som mige werden omver geblazen met de baders er nog in, die de schrik van hun leven kregen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Op het kampeerterrein werden twee tenten eenvoudig weggebla zen. Verder moesten enkele ramen van woonhuizen het ontgelden. De consumptietent - evenals de omvergewaaide badhokjes eigen dom van de firma W. Gilijamse, heeft de vuurproef glansrijk door staan en bood een welkome schuil plaats aan de zeer vele badgasten. Ze hebben het wel een poosje erg kwaad gehad, want vooral de door de hoos hoog opgezwiepte golven boden een angstig gezicht. Tien minuten later trok een zware bui over de dorpen Burgh en Haamstede, waarbij een rood bonte driejarige os van de heer M. Dalebout in de weide door het he melvuur werd getroffen en gedood. De bui ging gepaard met een zware regenbui, die na lange tijd weer eens plassen op het verdroogde land bracht. Voor vele gewassen zal dit water te laat gekomen zijn, doch vooral voor de suikerbieten en bonen regende het „geld". Van verschillende gewassen zullen de bladluizen door deze regen wel af gespoeld zijn. Blikseminslag te Noordgouwe Te Noordgouwe sloeg de bliksem in de woning van de heer A. Ak kerdaas, van automobielbedrijf Ak kerdaas N.V. ter plaatse. Van het huis werd een schoorsteen afge slagen. Ook binnen deed de blik sem schade. Een lamp van het pla- Ingezonden mededeling I Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 I Verkoop en servicej fond werd afgeworpen, terwijl de bovenverdieping vol kalk lag, af geslagen van de muren. Een automonteur, die juist de benzinepomp hanteerde, kreeg een enorme schok, maar liep gelukkig geen letsel op. In de garage ver spreidde zich het hemelvuur over de vloer, maar vond een uitweg zonder brand te veroorzaken. Schoorsteen te Ellemeet Ook te Ellemeet moest een schoorsteen het ontgelden. Rond zes uur sloeg de bliksem in de wo ning van de heer L. C. Kr. aan de Burgemeester De Bruijnstraat. En kele stenen van de schoorsteen vie len naar beneden, terwijl het roet zich door de kamer verspreidde. De bewoners kwamen met de schrik vrij. Schuur getroffen te Kerkwerve Te Kerkwerve werd de schuur getroffen van de heer A. Landman aan de Zandweg. Een stuk van de achtertopgevel der schuur werd af geslagen, terwijl het dakbeschot werd geschroeid. Dat geen brand ontstond mag een wonder heten. Vlastol te Zonnemaire Te Zonnemaire trof de bliksem een vlastol, staande op het land van de heer Joh. v. d. Bijl aan de Bosweg. De vlastol brandde geheel af. V.N.-verslag over Hongarije niet te schrijven NEW YORK, 9-7. Sir Leslie Munro, voormalig voorzitter van de algemene vergadering der V.N. die van dit orgaan opdracht had gekregen een onderzoek in te stel len naar de Hongaarse opstand van 1956 en de onderdrukking er van, heeft donderdag tot journa listen gezegd, dat Hongarije en de Sowj et-Unie weigeren met hem samen te werken om het onder zoek tot een succes te maken. Sir Leslie zal op de komende al gemene vergadering een rapport indienen over zijn pogingen en de onmogelijkheid om zich van zijn taak te kwijten wegens het ont breken van samenwerking ,der voornaamste betrokken partijen. Deze laatsten stellen dat de op stand een binnenlandse aangele genheid was. Maria Callas in Nederland SCHIPHOL, 9-7. Maria Meneg- hini-Callas, de opera- en concert zangeres is donderdagavond met de K.L.M.-constellation uit Milaan op Schiphol gearriveerd, waar zij ver welkomd werd door de heer Peter Diamand, secretaris van het Hol land Festival. Balans van de schadelijke gevolgen der droogte op landbouwgewassen Praktisch alle gewassen hebben van droogte geleden (I.) 's-GRAVENHAGE, 9-7. Een of ficiële publicatie in de Staatscou rant van heden, bevat de volgen de gegevens over de droogteschade landbouwgewassen: doordat er in mei en het grootste deel van juni zeer weinig regen is gevallen, heb ben practisch alle gewassen van de droogte geleden. In het gehele land viel er in de periode van 1 mei tot 20 juni 1959 nog geen twee vijfde van de normale hoeveelheid. Dit V^rjeerde tussen 18 procent (Gemert) en 66 procent (Ouden bosch). Zeer droog was het vooral ook in-Drenthe (Witteveen), de Bilt en Vlissingen. Behalve deze grote verschillen in het tekort aan neer slag is er ook een belangrijk onder scheid in droogtegevoeligheid van de gronden. Vooral de ontginnings- gronden en de kleigronden met een slechte structuur hebben gauw last van de droogte. Op de zandgron den van midden- en oost-Brabant, de Veluwe en Drenthe alsmede op de rivierklei is dit jaar schade ge leden. Voorts bestaat er veel verschil in waterbehoefte tussen de gewassen. Dit alles veroorzaakt grotere ver schillen in de stand van het gewas dan andere jaren. Op betrekkelijk korte afstand van elkaar zijn hier door volledig mislukte percelen te zien en percelen, die er nog redelijk of soms zelfs goed bijstaan. Niet vergeten mag worden, dat de zon veel meer heeft geschenen dan an ders, wat de gewassen, die in deze periode behoefte hebben aan zon en over voldoende water beschik ten, ten goede kwam. Nachtvorst en slechte structuur. De groei werd behalve door de droogte, ook door nachtvorst en slechte structuur belemmerd. De schade is moeilijk te ramen en is voor tal van gewassen nog hele maal niet vast te stellen. In de jaren 1918 en 1929 was het weers- verloop tot eind juni enigszins ver gelijkbaar met dit jaar en toen bleken de opbrengsten uiteindelijk nog niet slecht te wezen. Over het algemeen vallen droge jaren mee en natte jaren tegen. Uit de gegevens, welke door de Rijkslandbouwconsulenten werden verstrekt, blijkt het volgende. Van de granen hadden haver en mengteelt (haver met zomergerst) het hard te verduren, maar ook rogge, zomergerst en zomertarwe ondergingen de invloed van de droogte. Ze bleven kort van stro en zullen een lage korrelopbrengst opleveren, mede doordat op ver schillende percelen noodrijpheid optrad. De haveropbrengst zal voor het land als geheel vermoedelijk ongeveer 25 procent lager uitval len dan normaal. Va de mengteelt zal de opbrengst waarschijnlijk ruim 2o procent lager blijken te zijn en van rogge, zomergerst en zomertarwe 15 h 20 procent. In de genoemde gebieden is uiteraard de schade veel groter. Pakhuis te Zierikzee Te Zierikzee werd bij het on weer van vrijdagmorgen de boven topgevel getroffen van een pakhuis aan het Lange Groendal. Gruis en stenen kwamen op straat terecht. Kapscliuur te Burgh Blikseminslag vond ook plaats in de kapschuur van de boerderij van de heer M. van der Weel in Brabers te Burgh. Er ontstond geen brand maar het houtwerk werd flink beschadigd. Kouiug Boudewijn krijgt bloembollen NOORDWIJK, 9-7. Als symbool van de schoonheid van dorp en streek, heeft burgemeester mr. G. F. C. van Berckel tijdens het op onthoud van koning Boudewijn te Noordwijk tienduizend tulpen- en narcisbollen voor de tuinen van het paleis te Laeken aangeboden. De ongedwongen sfeer in de tent waarin het hoge gezelschap ver frissingen gebruikte, bood de bur gemeester de gelegenheid even een apartje met koning Boudewijn te hebben om het geschenk namens de gemeentenaren aan te bieden. Aan de hand van kleurenfoto's kon de koning zien, welke bloemen het volgend voorjaar de borders van zijn paleistuin zullen sieren. Koning Boudewijn zeide blij ver rast te zijn en het geschenk zeer op prijs te stellen. Ingezonden mededeling JJUJIULO. Babyderm-zeep Een geurige kerstmis WILTON, 9-7. De Ameri kaanse zakenman Charles Granville hoopt Engeland een geurige Kerstmis te be zorgen. Hij wil de volgende week woensdag 45 liter reukolie en meer dan 100 kilogram speciaal rood poe der van zijn „Angelique Perfume Company" bij Mi ami (Florida) in de golf stroom uitstrooien. Granville verwacht dat de geurstroom tegen Kerstmis de Engelse kust zal bereiken. Storm teisterde circus ARNHEM, 9-7. Het onweer, dat in de loop van de avond van west naar oost Nederland trok, heeft grote schade toegebracht aan het circus Boltini, dat te Epe staat. De stallen van de internationale cir cusshow zijn door de storm ver nield. De dieren zullen worden on dergebracht bij boeren in de om geving. De eigen circusbrandweer heeft de showtent door natspuiten kunnen overeind houden, zodat de voorstelling, die om 8 uur was be gonnen, doorgang kon vinden. Men hoopt morgen alles weer in orde te hebben. De schade beloopt naar schatting f 30.000,-. In Uden dreigde vanavond ook een circus tijdens een onweerstorm in de lucht te gaan. De brandweer kon het gevaarte door natspuiten aan de grond houden. Motorboot overvaren op Bergse Maas HERPT, 9-7. Hedenmorgen te ongeveer 11.45 uur, is op de Bergse Maas bij Eethen, bij de monding van het Heusdens kanaal, een klei ne motorboot overvaren door een tanker. De schipper van de motor boot de 37-jarige de Geest uit El- ten, is hierbij verdronken. Hedenavond te 20 uur werden nog pogingen in het werk gesteld om de motorboot te lichten. Het onweer echter belemmerde de gang van zaken. S.s. „Rotterdam" kiest zee ROTERDAM, 10-7. Het nieuwe vlaggeschip van de Holland Ame- rikalijn, het s.s. „Rotterdam", thans in aanbouw bij de N.V. Rotter- damsche Droogdok Maatschappij, zal zaterdag a.s. voor een korte machineproefvaart naar zee ver trekken. Meestal worden de ma chines van een schip beproefd wanneer het vaartuig nog aan de kade ligt, doch gezien de zware motoren van de „Rotterdam" be hoort een dergelijke proef in dit geval tot de onmogelijkheden. NOORDGOUWE Zaterdagavond (8 uur) hoopt de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" alhier te concerteren. Het concert wordt ingeleid met een mars door dc gemeente. Te Bruiuisse werd groots opgezette B.B.-oefeniug gehouden Verschillende groepen Een grootscheepse B.B.-oefening waaraan door meer dan 50 perso nen werd deelgenomen, werd don derdagavond 9 juli te Bruinisse gehouden. Verondersteld werd dat op de in de nieuwe haven te Brui nisse liggende marinevaartuigen een vijandelijke bomaanval had plaats gevonden, met brand-, bri sant- en tijdbommen. Voor het bezichtigen van de ma rinevaartuigen was veel publiek aanwezig en onder dat publiek vielen veel slachtoffers. Er waren zelfs twee drenkelingen, een met een gewonde rechterarm en een met een kogel door de borst en voor het eerst werd bij deze oefe ning gebruik gemaakt van de B.B.- reddingsboot met aanhangmotor. De ambtswoning van de voor malige burgemeester (Michaëlis) was ingericht als gewonden-laza ret en hierin werden niet alleen de drenkelingen gebracht, maar ook de anderen met scherfwonden, brandwonden en verbrijzelde li chaamsdelen. Een patiënt had een shock en hierbij kwamen de E.H. B.O.-sters en de Roode Kruishel- pers en helpsters in aktie. Voor een brand op het opslagterrein van de marine (werkhaven) werd om acht uur ook nog de brandweer gealar meerd. De leiding De B.B.-oefening stond onder leiding van de plaatselijke com mandant, de heer H. Dobbelaar, de E.H.B.O.-ers onder leiding van de heer B. van der Kloot uit Zie rikzee, de Roode ICruis-helpsters werden aangevoerd door dokter K. van Leeuwen. De brand, die om 8 uur was ge meld, was om 9 uur geblust, de gewonden waren omstreeks de zelfde tijd geborgen en behandeld en na de met veel animo uitge voerde oefening, werd in „Het Veerhuis" een nabespreking gehou den. De heer den Dekker, waarne mend kringhoofd van de B.B. en de heer van der Kloot, gaven ieder op hun beurt hun zienswijze over het verloop der oefeningen, die beiden goed geslaagd noemden. De gemeente werd vertegen woordigd door wethouder W. van 's-GRAVENHAGE. Op zaterdag 18 juli, 's morgens te 11 50 uur zul len in de ere-galerij van de Ko ninklijke Militaire Academie twee ere-tafels van gevallen officieren en van ridders van de Militaire Willemsorde, oud-leerlingen van de voormalige hoofdcursus voor offi cieren worden onthuld. UTRECHT. De export van pluim- veehouderijprodukten had in de eerste zes maanden van dit jaar een totaalwaarde van f 221.198.180, te gen f 210.226.037 in de overeenkom stige periode van 1958. Dit werd medegedeeld op de openbare be stuursvergadering van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren, die in Utrecht is gehouden. medewerkers in actie Giïst, die de nadruk legde op de goede verstandhouding en het be lang van de gemeente bij een goed functionerende B.B. Hij dankte al len die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Dit zelfde deed ook de heer Dobbelaar. De politie zorgde voor afzetting van het terrein. Ingezonden mededeling Blus dat branden van overtollig maagzuur. Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik". 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen - zonder water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies - en niet zonder reden. Trouwe hond In Little Rock (V.S.) is don derdag een hond begraven die zijn dertienjarige mees ter overal was gevolgd. Vo rige week was zijn baas bij een aanrijding gedood. De hond at en dronk niet meer en lag tot de begrafenis bij de kist. Volgens de veearts stierf de hond aan een ge broken hart". BONN, 8-7. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. Luns, zal wellicht zondag avond in Genève aan het westelijk vooroverleg voor de hervatting van de ministersconferentie met de Russen, op maandag 13 juli, deel nemen, zo heeft de woordvoerder van de west-Duitse regering, Felix von Eckhardt, woensdag in Bonn verklaard. Een Japanse arbeider in Hok kaido is twintig jaar lang dronken geweest. Donderdag heeft prof. Sjoeji Sasaki van de bacteriologi sche afdeling van de universiteit in Hokkaido de oorzaak meege deeld: een gistzwam in de maag. Hij voegde er aan toe dat de pa tiënt wiens naam niet bekend ge maakt werd, is genezen. De 26-jarige Robin Douglas- Home, die de vorige zomer naar de hand van prinses Margaretha van Zweden dong, is donderdag in het huwelijk getreden met Sandra Paul een 18-jarig Londens fotomodel en mannequin. Robin, die bar-pianist is geweest, is thans werkzaam in een reclame-bedrijf. Hij is een neef van de earl of Home, staats secretaris voor betrekkingen met het gemenebest. Verwachting tot zaterdagavond: Opklarend Aanvankelijk een regen of on weersbui. Morgen over het alge meen zonnig en droog weer. Zwak ke tot matige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 11 juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 10.46, onder 23.16. 12 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 12.00, onder 23.43. 13 juli. Zon op 4.34, onder 20.57. Maan op 13.15, onder Eerste kwartier: 13 juli te 13.01. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 juli 6.30 v.m. 18.42 n.m. 12 juli 7.12 v.m. 19.24 n.m. 13 juli 7.58 v.m. 20.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 juli 6.04 v.m. 18.32 n.m. 12 juli 6.49 v.m. 19.15 n.m. 13 juli 7.39 v.m. 20.07 n.m. Doodtij: 15 juli. Ingezonden mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren was het de warmste dag in juli sedert 1933. In De Bilt steeg de temperatuur tot 34 graden, in het zuiden van het land tot 36 graden. Aan het einde van de dag maakten onweersbuien een einde aan de tropische warmte. Deze buien brachten van plaats tot plaats sterk variërende regenhoe- veelheden. De grootste hoeveelheid tot vanmorgen zeven uur, nl. 31 mm, werd in Hoek van Holland gemeten. De vore van lage luchtdruk waar langs het onweer voorkwam, ver plaatste zich in de nacht van de Noordzeekust naar het oosten van het land en tegelijkertijd stroomde met wind uit noordelijke richtin gen koelere lucht van de Noordzee binnen. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren naai de Noordzee, zal de komende 24 uur zijn invloed verder over onze omgeving uitbreiden; daardoor neemt de bewolking af en wordt de buienactiviteit snel kleiner. Ten zuiden van IJsland koerst een oceaandepressie in de richting van Schotland en Ierland, maar deze heeft nog geen betekenis voor het weer op korte termijn. VERGADERING GEMEENTERAAD Gemeente zal opnieuw pleiten voor zelfstandigheid Onder voorzitterschap van bur gemeester J. Romeijn kwam don derdagavond de gemeenteraad van Ouwerkerk in openbare vergade ring bijeen. Afwezig was de heer J. van Klinken. In bespreking kwam het bezoek van de minister van binnenlandse zaken op 13 juli a.s. De minister zal in Ouwerkerk arriveren om half tien en vertrek ken om tien uur. In die tijd zal de bewindsman de gevoelens van de raad peilen inzake de samen voeging van gemeenten, welke geen nieuwe gezichtspunten opent. De bekende bezwaren van Ouwer kerk zullen opnieuw krachtig naar voren worden gebracht door wet houder Kuijper. Met algemene stemmen werd vervolgens besloten tot openstel ling van de winkels op zondag, waartoe door drie plaatselijke middenstanders een verzoek was ingediend, met het oog op de vele Belgen welke 's zondags in de ge meente verblijven. In verband met de ontwikkeling van de recreatie te Ouwerkerk was dit verzoek door de Kamer van Koophandel van een gunstig advies voorzien. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten aan de betref fende winkeliers toestemming te verlenen hun winkels op zondagen te openen van 8 tot 18 uur. De heer J. L. Kuijper was er wat huiverig voor, omdat ieder zijn rust dient te hebben. Hij wilde echter de recreatie zoveel mogelijk bevorderen en stemde niet tegen het voorstel. Verschillende subsidies Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangeno men. Zonder bezwaar besloot de raad ingevolge het schrijven van G.S. tot verhoging van de jaar wedde van de wethouders. Dc sub sidie aan de Vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen op Schouwen en Duiveland werd ver hoogd van Vz toot 2 cent per inwo ner per jaar. Een bijdrage van 9 cent per inwoner werd verleend aan de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen voor de indertijd aan de gemeente Amsterdam geschon ken monumentale bank. Zoals be kend bleek bij de afrekening het oorspronkelijk beschikbare bedrag niet toereikend te zijn. Conform het voorstel van B. en W. werd afwijzend beschikt op het subsidieverzoek van de Prot.-Chr. Stichting voor Maatschappelijk werk t.b.v. doofstommen te Voor burg. Eveneens afgewezen werden subsidieverzoeken van de Kath. Militaire Tehuizen en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholis me. Een bedrag van f 10,werd beschikbaar gesteld aan de Bond van Veehouders Sch.-D. t.b.v. de vijfde Rundvee-fokdag. Ook voor de gehouden rundvee-premiekeu ring te Ouwerkerk werd f 10,- be schikbaar gesteld. Evenals vorig jaar besloot de raad een subsidie van f 10,- te verlenen aan het Hu manistisch Thuisfront. Aan de Fe deratie van Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken werd een subsidie verleend van 0.1 cent per inwoner. De subsidie aan de Stich ting Dienst Geestelijke Volksge zondheid in Zeeland werd ver hoogd van 3 lot 6 cent per inwo ner. Een bedrag van f 5,- werd be schikbaar gesteld aan de commis sie „aankleding Griffie". Dc havengelden Accoord werd gegaan met de gunning van de onderhandse aan besteding van de ijsbaan, welke gefinancierd zal worden uit de zg. „geschcnkpot". Vastgesteld werd een nieuwe overeenkomst met de Destructor Zeeland. Besloten werd tot aanbrenging van enige wijzi gingen in de haven-, kade- en lig geldverordening in verband met in de praktijk gerezen moeilijkheden Het tweede lid van art. 3 werd als volgt gewijzigd: „Het liggeld be draagt voor alle goederen f 0,05 per m- per week of gedeelte van een week". Eveneens werd gewij zigd het 2e lid van art. 3. De be groting 1957 werd aangepast aan de werkelijke uitgaven. Enige voor stellen tot aankoop en ruiling van grond werden goedgekeurd. De rondvraag De voorzitter deelde bij de rond vraag in antwoord op een vraag van de heer J. L. Kuijper mee, dat er nog geen bestemming is voor het terrein van 1 ha. aan de Hane- weg. Gedacht wordt o.a. aan een hertenkamp, in elk geval wil men het een recreatieve bestemming geven. De heer Smits merkte op dat de bouw van het verenigingsgebouw slecht vordert. Eveneens is dit het geval met de afwerking van de wo ningwetwoningen. De heer Smits kreeg toegezegd dat de gemeente werklieden het terrein achter Totté zullen schoonmaken. Zelfde spre ker wees er op dat de beplanting van de Wereldveteranenlaan door de bewoners zelf wordt ingekort. Er zal van de gemeente een schrij ven uitgaan dat zij hiertoe niet ge rechtigd zijn. De gemeente zal zelf voor het onderhoud zorgen. Voorts wees de heer Smits er op dat de brandput volgegroeid is met rom mel. De heer Bolijn informeerde of er weer een ijsbaan bij de gedempte sloot zal komen. Weth. Kuijper meende dat het water zal wegzak ken. i De heer Bakker wees er op dat er lood van de oude school wordt weggehaald. Aan een varkenshouder in de gemeente werd bericht gezonden er voor te zorgen dat zijn dieren niet al te veel stank veroorzaken en dat er geen gier op de weg komt. Gezorgd zal moeten worden voor schone ligging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2