Onweer, regen en zelfs hagel trok spoor door kokend heet Nederland Herter spreekt zich uit over kansen op vergelijk tussen oost en west DE ZIERIKZEESCHE COURANT JOELEN" VOOR DE VORSTEN <&05cS<90S0r VRIJDAG 10 JULI 1959 No. 18594 115e jaargang ZlERIKZEESCIIESNlEUmBODE w ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi] vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 am.) f 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2116, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wild einde van hittegolf Hemelvuur deed op vele plaatsen verwoestend werk 'a-GRAVENHAGE, 10-7. Duizen- dcn en duizenden Nederlanders in de randstad Holland, die gisteren hun dagel(jks werk moesten ver richten in een temperatuur die op sommige plaatsen - zoals te 's-Gra- venhage - op liep tot 33 graden Celsius, werden, toen zü eindelijk naar huis konden, verrast door on weer, regen en zelfs hagel. Een kort maar hevig onweer trok in de na middag en avond van west naar oost over Nederland en richtte overal sohade aan. Vele malen ontstond brand door blikseminslag. In Amsterdam, waar de brand weer grote hoeveelheden koel wa ter op het heet zinken dak van de Koninklijke Schouwburg spoot om te zorgen, dat de koninklijke gasten die avond in een redelijke tempe ratuur de galavoorstelling zouden kunnen bijwonen, brak te ongeveer 20 uur, vermoedelijk tengevolge van blikseminslag brand uit in de Aziëloods van het Blauwhoeden veem. De brandweer pakte het vuur aan met zes autospuiten, drie ladderwagens, drie gereedschaps- wagens, drie commandowagens en circa 60 manschappen, van wie er drie door de verstikkende tabaks rook het bewustzijn verloren. Ook het waterkanon van de „Jan van der Heijde" en een spuit van de sleepboot „Albatros" waren betrok ken bij de strijd tegen de vlammen. Behalve tabak heeft ook een voor raad koffie ernstig geleden, door vuur of bluswater. In de stad zelf veroorzaakte het onweer ongerief in de elektriciteitsvoorziening. On geveer 200 meldingen van doorge slagen zekeringen kwamen binnen. Te 22 30 uur was de storingsdienst nog in touw om deze euvelen te verhelpen. Bliksem in schuren en wegdek In Rotterdam sloeg de bliksem in een schuur met landbouwmate- rialen, die geheel afbrandde. Op verscheidene plaatsen in de stad werden bomen ontworteld. Hier en daar stagneerden deze het verkeer. De hevige regen had tot gevolg dat op diverse plaatsen gaten in het wegdek ontstonden. Een zieken auto waarin een patiënt vervoerd werd, werd beschadigd door een van een gevel gerukte markies. De chauffeur kreeg snijwonden door brekend glas. In 's-Gravenhage was de brand weer enkele uren in touw om stormschade te herstellen of hulp te bieden bij ondergelopen kelders. Een motorwagen van lijn 12 werd in de omgeving van het station Staatsspoor door de bliksem getrof fen en in de remise aan de Lijster besstraat sloeg de bliksem in de bovenleiding. D'e N.Z.H.V.M. had het heel wat moeilijker, doordat de bliksem in de centrale aan de Loolaan te Voor burg sloeg. Enkele delen van het bovenleidingnet kwamen zonder stroom, juist op het spitsuur. De gala-avond van dansleraren, die donderdagavond in hotel Weij- enbergh te Oisterwijk gehouden zou worden, kon niet doorgaan om dat de bliksem de bovenverdieping van het gebouw vernielde, juist voordat het feest zou beginnen. Treinverkeer gehinderd Het treinverkeer ondervond even eens hinder van het onweer. De bliksem sloeg in de bovenleidingen van de baanvakken Delft-Schie- dam, Schiedam-Hoek van Holland, Zwijndrecht-Dordrecht en Dor- drecht-Lage Zwaluwe. Van de in ternationale lijnen kreeg Austria- espres een uur vertraging. De T.E.E. Amsterdam-Parijs kwam 112 minuten achter op de dienstrege ling. In Utrecht, vlak bij de renbaan, sloeg de bliksem in in een hooizol der van een boerderij annex café, welk bedrijf daarmee werd getrof fen door de derde ramp op één dag. Enkele uren tevoren was de ver gunninghouder van het café - de 72-jarige heer A. van Wijk ge troffen door een attaque, op een melkwagen weggevoerd naar de buren. De eigenaar van de bij deze boerderij liggende renstallen, en tevens de bedrijfsleider van de boerderij, de 34-jarige heer Nico Bloemzaak, was te 16 uur bij een auto-ongeval in de omgeving van Ede om het leven gekomen. De boerderij was nog maar vijf jaar oud. Het vorige gebouw brandde zes jaar geleden tot de grond toe af. Koning Boudewijn, Vorstenpaar en oudste prinsessen in Amsterdamse schouwburg Voorstelling van Shakespeare's „Troilus en Cressida" AMSTERDAM, 10-7. Ter gele genheid van het statiebezoek van koning Boudewjjn, heeft het vor stelijk gezelschap donderdagavond in de Amsterdamse Stadsschouw burg een galavoorstelling bijge woond, die werd aangeboden door het gemeentebestuur van de hoofd stad. Extra voorzieningen waren getroffen met het oog op de grote hitte en daarom had vanaf de middaguren de Amsterdamse brandweer het dak van de schouw burg nat gespoten om enige ver koeling te brengen. Meer verkoe ling bracht echter nog de zware regenbui, die om circa zeven uur boven de stad losbarstte. Koning Boudewijn, koningin Ju liana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene, werden bij het betreden van de zaal, die met tienduizend rozen uit Aalsmeer in diverse kleuren was versierd, ver welkomd met de volksliederen, waarna op het reeds lang tevoren geopende toneel het spel een aan vang nam. Opgevoerd werd „Troi lus en Cressida" van William Sha kespeare, in de vertaling van Bert Voeten. De voorstelling werd ge geven door de Stichting „Toneel manifestatie 1959", in het kader van het Holland Festival. In de pauze werden de acteurs en actri ces aan de vorstelijke personen voorgesteld. Naar Soestdjjk Nadat aan het einde van de voor stelling een langdurige bijval had weerklonken en het publiek een hartelijk applaus ter ere van de vorstelijke personen had gebracht, vertrok het koninklijke gezelschap om even na elf uur dertig. In de hal van de Schouwburg werd af scheid genomen van de Commissa ris der Koningin in Noord-Holland de burgemeester van Amsterdam en andere autoriteiten. Onder luide toejuichingen van een op het Leidseplein verzameld talrijk publiek, reden de auto's met de vorstelijke personen vervolgens door de verliëhte hoofdstad naar het paleis Soestdljk. Aan boord van een Deense plezierboot met ongeveer zestig vakantie gangers heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor zeker 44 men sen om het leven zijn gekomen. De boot was op weg naar Haderslev, toen de explosie zich voordeed. Er ontstond brand, waarna paniek is uitgebroken. Reddingsploegen zoeken in de omgeving van het scheeps wrak nog koortsachtig naar slachtoffers. De bemanning van Hr. Ms. „Karei Doorman" joelt bij het voorbijvaren door de „Erasmus" met de vorsten aan boord tijdens het bezoek aan Rotterdam. Harriman wil topconferentie in New York WASHINGTON, 10-7. Averall Harriman de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou, die on langs een bezoek aan de Sow jet Unie bracht en een onderhoud met premier Chroesjtsjef heeft gehad, heeft donderdag bij zijn terug komst in New York verklaard, dat een eventuele topconferentie in New York zou moeten worden ge houden. Harriman verklaarde dat Chroe sjtsjef gelooft, dat het Amerikaan se volk de regering niet steunt. Hierin schuilt het gevaar, aldus Harriman, dat Chroesjtsjef wel eens te ver zou kunnen gaan. Harriman zal vrijdag spreken met vice-president Nixon, die bin nenkort een bezoek aan de Sowjet- Unie zal brengen. Hogere looneisen in Engeland YORK, 9-7. De uitvoerende raad van het Britse verbond van arbei ders in de scheeps- en machine- bouwindustrie heeft te York be sloten terstond om een aanzienlijke loonsverhoging en invoering van een veertigurige werkweek te ver zoeken. Dit betreft ongeveer drie miljoen arbeiders met inbegrip van employé's van autobedrijven en dergelijke. De voorzitter van het Verbond, Frank Foulkes, zei dat functiona rissen van de organisatie bespre kingen zouden voeren met verte genwoordigers van vakbonden van de elektriciteitsbedrijven en de mijnbouw om de politiek ten aan zien van werktijden en lonen te co- ordineren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Volharding is geconcentreerd geluk. Waarschuwing tegen parathion GRONINGEN, 9-7. Dr. R. Man- tingh, geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in de pro vincies Groningen en Drente, heeft een ernstige waarschuwing doen uitgaan voor parathionvergiftiging. In een ziekenhuis te Groningen zijn vandaag vier ernstige gevallen van parathionvergiftiging opgenomen en eergisteren kreeg een huisarts te Groningen al twee gevallen te behandelen. Parathion is een vergif, dat ge bruikt wordt als besproeiingsmid del tegen insecten. Het is ook do delijk voor de mens via opneming door de huid. Vooral nu tengevolge van het warme weer velen met de armen bloot onder vruchtbomen lopen, is oppassen dringend gebo den, aldus dr. Mantingh. Chroesjtsjef heeft verkeerde opvatting over leven in V.S. Op een eerste conferentie, sedert zyn benoeming tot minister van buitenlandse zaken, over de ver houding tussen oost en west, heeft minister Herter gezegd, dat er eni ge kans op een vergelijk was, maar hij kon zichzelf niet optimistisch noemen. Volgens hem vormen de V.S., Engeland en Frankrijk een hecht front dat doeltreffend stand zal kunnen houden. Hij hoopte dat het laatste stadium van het over leg te Genève niet langer dan drie weken zou duren. Een suggestie om Chroesjtsjef voor een bezoek aan de V.S. uit te nodigen, opdat deze van zijn ver keerde opvattingen over het leven in de V.S. geneest, noemde de mi nister zeker de moeite van het overdenken waard. De kernwapenproeven Aangaande de proeven met kern wapens zei Herter, dat de Ameri kaanse regering het wellicht dien stig zal achten, dat er met een verbod van dergelijke proeven in de Amerikaanse dampkring zal worden begonnen. In de eerste fase zouden de ge leerden kunnen onderzoeken op welke wijze men onderaardse kern proeven van aardbevingen kan on derscheiden. De minister herhaalde het stand punt van de V.S., dat president Eisenhower niet bereid is naar een topconferentie te gaan, als de re sultaten van de ministersconferen tie zulks niet rechtvaardigen. In antwoord op de vraag, of dit het geval zal zijn, als de russen niet langer een tijdslimiet voor de rech ten van het westen in \vest-Ber- lijn stellen, antwoordde Herter, dat er ook andere kwesties moeten worden bestudeerd. Ontmoeting Eisenhower-de Gaulle De minister verklaarde voorts, dat de tijd gekomen is voor een ontmoeting tussen Eisenhower en de Gaulle. Hij zou president Eisen hower vragen, het Franse staats hoofd voor een bezoek uit te no digen. „De aanwezigheid van pre sident de Gaulle op Amerikaanse bodem en zijn komst op een ge meenschappelijke bijeenkomst van het congres zullen de coalitie van de vrije wereld versterken", aldus Herter. Naar aanleiding van de belang rijke besnoeiing van het geld, dat de regering voor militaire steun aan het buitenland had gevraagd, verklaarde de minister, dat nog altijd de mogelijkheid bestaat, dat de vijandelijkheden in het gebied van Formosa opnieuw zullen uit breken. Hij toonde zich optimistisch over de toestand in het midden-Oosten. De V.S. handhaafden hun houding van vriendschap met Irak en de V.A.R., hopend dat de betrekkin gen zouden verbeteren. FRANSE PRINS NA GENERAAL? PARIJS, 10-7. Het Parijse week blad „France Oservateur" wijdt in zijn editie van deze week onder de kop „Zal de prins de generaal op volgen?" een beschouwing aan wat er zou kunnen gebeuren na een af treden van generaal de Gaulle. Met de prins bedoelt het blad de 51-jarige graaf van Parijs, afstam meling van koning Louis Philippe, die door de grondwet van de vijfde republiek niet, zoals bij de vroe gere grondwetten het geval was, als „afstammeling van vroegere re gerende geslachten" van het presi dentschap is uitgesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1