mm VenkaSt BESCHUIT BESCHUIT De omvang van de vaderlandse veestapel Droogte onderbrak dalende werkloos heidstendens DRIE MENSEN GEDOOD DE MAN UIT CHICAGO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 9 JULI 1959 No. 18592 's-GRAVENHAGE. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling van mei 1959, steeg de rundveesta pel t.o.v. mei 1958 met bijna 189.000 stuks (en 6 pet.) tot bijna 3,4 mil joen. Het aantal melk- en kalf- koeien nam toe met 38.300 stuks (en 3 pet.) tot bijna 1,6 miljoen stuks. Het drachtig jongvee ver minderde in geringe mate, terwijl het gust jongvee steeg met bijna 25.000 stuks (en 5 pet Er werden ruim 14.000 stuks mestkalveren (en 33 pet.) meer ge teld. Een nog sterkere stijging ver toont de categorie „ander jongvee voor de mesterij", nl. met 59.700 stuks (en 52 pet.). Van „overig mest- en weidevee" nam het aantal toe met ruim 5.700 stuks (en 6 pet.). De varkensstapel steeg in zijn geheel met 114 700 stuks (en 5 pet.). De paardenstapel is vrijwel ge lijk gebleven op 194.800 stuks. Bij de paarden „jonger dan 3 jaar" is een toeneming van bijna 3.500 (en 11 pet.) te constateren; het aantal paarden „3 jaar en ouder" liep te rug met bijna 3.300 stuks 2 pet.) De schapenteelt omvat 517.700 stuks, hetgeen t.o.v. 1958 een terug gang van 25.500 dieren 5 pet.) betekent. De hoenderstapel heeft nu de nooit gekende omvang bereikt van ruim 43 miljoen dieren, d.i. 5.3 mil joen (en 14 pet.) meer dan in 1958. Het aantal slachthoenders steeg met 661.000 (en 29 pet.), dat der henkuikens voor legdoeleinden met ruim 3.2 miljoen stuks. Prinses Beatrix haalt haar candidaats 'S-GRAVENHAGE. H.K.H. Prin- ses Beatrix heeft aan de Rijks universiteit te Leiden met goed ge volg haar candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid afgelegd. Mannelijke- en vrouwelijke ziekten De diverse ziekten zijn niet gelijkelijk over beide ge slachten verdeeld. Professor Franke van de medische universiteitskliniek te Würz- burg kan dit wel weten. Te zamen met zijn medewer kers heeft hij een grondige studie gewijd aan de ge slachtverbondenheid van de meest voorkomende ziekten. Veel meer dan het vrouwe lijke loordt z.i. het manlijke geslacht aangetast door an gina pectoris (met beklem ming gepaard gaande hart ziekte), hartspierver sterf ziekten van de luchtwegen, longtuberculose, maag- en darmaandoeningen (met uit zondering van zg. blinde darmontsteking, die veel meer bij vrouwen voorkomt) voorts door chronische lever aandoeningen, vooral lever- cirrhose. Daarentegen wordt het vrouwelijke geslacht veel meer bezocht door ziek ten van de galwegen, door krop, door ziekten veroor zaakt door een te sterke afscheiding van schildklier- hormonen, door tetanie' (soort krampziekte), door bloedarmoede, chronische gewrichtreumatiek en stoor nissen van het vegetatieve zenuwstelsel. In de laatste tijd is eveneens aannemelijk geworden, dat het vrouwelij ke geslacht meer dan het manlijke aan multiple skle- rose (ruggemergaandoening) lijdt. Over de oorzaken van deze geslachtsgebondenheid laat zich tot nu toe niets ze kers zeggen, maar niet on mogelijk spelen daarbij o.m. de verschillen tussen man en vrouw op het gebied van de lichaamsbouw en fysiolo gie (leer der levensverrich tingen) een voorname rol. 's-GRAVENHAGE, 7-7. Volgens mededelingen, gedaan door het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid, is de geregistreerde arbeidsreserve in juni gedaald van 53.796 tot 52.950. Deze daling was voor de tijd van het jaar slechts gering en het gevolg daarvan is geweest, dat het voor het normale seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve steeg van 65.000 tot 71.000. Dit wil, al dus het ministerie, geenszins zeg gen, dat er van een wezenlijke verslechtering sprake is. De oor zaak van de stijging is namelijk incidenteel. In juni werd namelijk de gunstige ontwikkeling in de meeste bedrijfsklassen overgecom penseerd door een gedeeltelijk wegvallen van seizoenwerkgele genheid in de landbouw tengevol ge van de uitzonderlijke droogte. Er kan dus gezegd worden, dat de droogte de dalende tendens van de werkloosheid heeft onderbroken Een nieuwe fabriek, een nieuwe beschuit! Op slag ver overt deze nieuwe ZACMT- BRQSSE Verkade be schuit hart en tong van iedere fijnproever. Proef en overtuig f NIEUW:,. ZACHT-BROS Als U deze nieuwe beschuit hebt geproefd, kunt U zich voorstellen, dat het feest Is bij Verkade. Voor U is het een dubbel feest: terwijl U geniet van deze heerlijke beschuit spaart U voor een gratis reep. Spaar de bonnen van de beschuitrollen. Prijs per rol 30 cent. Voor 5 bonnen ontvangt U van Uw winkelier gratis een Verkade reep van 20 cent. Keus uit 6 smaken. Helikopter van Marine-luchtvaartdienst neergestort in Marsdiep 's-GRAVENHAGE. Een Sikorsky S-55 (de 114) van de Marine Lucht vaartdienst is dinsdagmiddag bo ven het Marsdiep nabü Den Hel der verongelukt. Het toestel, dat werd gebezigd voor observatie werkzaamheden bü het inschieten van torpedo's, was op de voorge schreven wijze boven Hr. Ms. on derzeeboot 0-27 gekomen om de hoofdinschieter, de luitenant ter zee der eerste klasse P. D. van Bochove, aan boord te nemen. Tijdens het optakelen van deze officier schoot de helikopter plot seling naar boven tot 80 meter bo ven de waterspiegel om vervolgens voorover in het Marsdiep te stor ten. De luitenant ter zee van Bo chove, nog hangende aan de lier, FINANCIEEL NIEUWS Het sparen by de Boerenleenbanken UTRECHT. Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenban ken, aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raifeisen-Bank te Utrecht bedroegen de stortingen en terug betalingen in juni 1959 respectie velijk f 139.400.000 en f 104.600.000, zodat er een spaaroverschot was van f 34.800.000. (vorige maand spaaroverschot f 32.300.000). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Leerlingengroep Chr. Nat. school op „Hedenesse" Een leerlingengroep uit de ho gere klassen van de Chr. Nat. school alhier, heeft een meerdaags bezoek gebracht aan Cadzand, waar de jeugd verbleef in het va kantieoord „Hedenesse". De lei ding was in handen van het korps van onderwijzeressen en onderwij zers. De jeugd bracht een gezellige tijd door in de omgeving van het kamp. Bezoeken werden gebracht aan het strand. Ingelast was een busreisje naar Brugge, waar de vele bezienswaardigheden in ogen schouw werden genomen. Vooral dit tripje naar de zuiderburen maakte het reisje onvergetelijk. De tocht heen zowel als terug werd per fiets gemaakt. Eerder vorige week maakten de jongere leerlingen een busreisje naar de Wouwse Plantage. Geslaagd voor het pedago gisch getuigschrift ingevolge arti kel 34 der Nijverheidsonderwijswet, onze oud-stadgenoot de heer J. van der Sande. Hij was werkzaam als zetter bij de N.V. Drukkerij v.h. Lakenman Ochtman en is thans leraar letterzetten aan de Nijver heidsschool voor Grafische Vakken te Rotterdam. kwam daarbij op het water terecht en overleed vrijwel onmiddellijk. Ook de twee inzittenden van de helikopter, de luitenant ter zee der tweede klasse, oudste categorie, A. K. Robbe (vlieger) en de sergeant- vliegtuigmaker algemeen G. W. Niesveld, konden zich niet meer in veiligheid stellen. Zij verdwenen met het verongelukte vliegtuig in het Marsdiep en worden sindsdien vermist. Reddingsvaartuigen van de Koninklijke Marine voeren na het ongeval onmiddellijk uit, hun snelle komst mocht echter niet meer baten. Het stoffelijk over schot van de luitenant ter zee van Bochove werd spoedig daarna ge borgen en naar Den Helder over gebracht. ZONNEMAIRE Uitstapje Reisvereniging „Nooit Gedacht" De reisvereniging „Nooit Ge dacht" te Zonnemaire maakte deze week het jaarlijkse tochtje, ,dat ditmaal voerde via Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, langs het Oor logsmonument, naar Volendam, vanwaar per boot Marken werd bezocht. De reis werd gemaakt o.l.v. de chauffeur, de heer van Aken, met een bus van firma van Oeveren te Zierikzee. Van Marken voerde de reis het gezelschap weer naar Rotterdam, waarbij in Utrecht werd gepauzeerd. In Rotterdam werd het middagmaal gebruikt. Op de terugweg werd als laatste pleisterplaats Steenbergen aange daan, waar de voorzitter, de heer Dooge, dankwoorden sprak tot de chauffeur. De vereniging ziet terug op een uitstekend geslaagde dag, OUWERKERK Bromfietser contra wandelaarster Een uit Ouwerkerk afkomstige dame werd zondagavond tijdens een wandeling over het rijwielpad bij de „Blauwe Keet", plotseling van achteren aangereden door .een bromfietser. Dame en bestuurder maakten een salto en belandden op de tegels. Het ongeluk liep met enige schrammen goed of. De wan delaarster schijnt het belsignaal van de bromfiets niet te hebben gehoord. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,05-3,38, f 2,85-3,05, f 2,70- 2,85; vette kalveren f 2,90-3,10, f 2,70-2,90, f 2,40-2,60; slachtpaar- den f 2,40-2,10-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 425-375-275; nuchtere kalveren f 80-70-50; schapen f 90-70-50; lammeren f 70-60-40; kalf- en melkkoeien f 1175-1000-850; vare koeien f 875-800-675; vaarzen f 900- 800-600; pinken f 600-500-400. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Velocitas I-Burgh I 4-13 Burgh heeft in deze wedstrijd minder moeite gehad met de club uit Serooskerke die een invaller telde voor J. de Jonge, dan alge meen werd verwacht. Tegen de veel betere productiviteit van de groen-witten bleek de thuisclub niet opgewassen en met de regel maat van de klok slaagden deze er dan ook in de stand op te voeren. Reeds direct slaagden de bezoekers er in een 2-0 voorsprong te nemen door de dames C. v. Nieuwenhuize en G. Mellema. Door N. Schrier en A, v. d. Zande werd het na de vakverwisseling 0-4, waarna mej. T. Flohil en A. v. d. Weele de rust lieten ingaan met 0-6. Na de her vatting kwam Burgh door J. Hanse weer spoedig aan bod (0-7), waar na H. Geluk wist tegen te scoren (1-7). Door N. Schrier werd het 1-8 en nu was de beurt aan mevr. v. d. Hoek om voor Velocitas de stand op 2-8 te brengen. De vreugde was echter van korte duur want even later schoot A. v. d. Weele weer raak (2-9). Geleijnse benutte hier na een kans voor Velocitas (3-9). In de beginopstelling brachten J. Hanse en M. G. Wentel de stand op 3-11. Door mevr. v. d. Hoek kwam Velocitas nog eenmaal aan bod (4-11), waarna ten slotte N. Schrier en M. Kloet de eindstand op 4-13 brachten. Stormvogels I-Zwaluwen I 3-1 Door deze wedstrijd te winnen heeft Stormvogels zijn kans om de degradatie te ontlopen behouden. Voor de rust zag het er niet naar uit dat de club uit Ellemeet hierin zou slagen, daar de bezoekers door lopend in de aanval waren, maar deels door pech d'eels door slecht schieten, wisten zij het niet tot scoren te brengen. De 1-0 voor sprong die Stormvogels na een half uur spelen door D. Fontein© wist te nemen gaf de krachtsverhou ding in het veld bij het ingaan van de rust dan ook niet weer. Reeds na 30 sec. spelen in de 2e helft slaagde Meganck er in de verdien de gelijkmaker te scoren (1-1). Na 13 min. spelen profiteerde K. Bou- terse handig van een fout in de Zwaluwen-verdediging (2-1). Nu werd Stormvogels sterker en ten slotte was het L. Boer die met een fraai schot de eindstand op 3-1 wist te brengen. Velocitas II-Renesse I 0-7 Een beter spelend Renesse heeft weinig moeite gehad om beide puntjes in de wacht te slepen. De rust ging in met een 3-0 voor sprong voor de bezoekers door treffers van J. de Vrieze, J. Dale bout en W. Hoogerhuis. Na de her vatting was het overwicht van de bezoekers nog groter dan voor de rust. Door mevr. Vlaander-Kap pers, Jac. Dorreman, mej. Berre- voets en J. Dalebout werd de eind stand op 0-7 gebracht. H. L. O. Het H.L O.-diploma 3e graad werd behaald door de heren B. F. J. Bouman te Nieuwerkerk, J. M. Doeleman te Zierikzee en P. Kik te Bruinisse. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door de heren J. L. Kuijper te Ouwerkerk en A. C. van Vloten te Zierikzee. Het diploma 4e graad werd be haald door mejuffrouw P. W. Zoe ter te Ouwerkerk en de heren E. A. Franke en C. van Wanrooij, beide te Zierikzee. FEUILLETON door LUCIEN LELONG MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 7 juli. Aanvoer 2876 stuks vee (weektotaal 4626), t.w.: 250 vette koeien en ossen; 570 stuks gebruiksvee; 550 vette kalve ren; 152 graskalveren; 457 nuchtere kalveren; 28 varkens; 16 biggen; 65 paarden; 16 veulens; 747 scha pen en lammeren; 25 bokken en geiten. Corrie kon het burgemeesterlijk kwajongensgedoe niet langer aan zien, bevreesd, dat ze in lachten zou uitbarsten en haar aanwezig heid verraden. Ze sloop op haar tenen naar haar moeder. „Als vader binnenkomt, zorg dan dat de wijnfles bij de hand is. En vraag nou meteen die bal schoentjes voor me". „Kind, wat bezielt je?" vroeg mevrouw Dikkenburg, die de prik keldraadstemming van haar echt genoot maar niet zo een-twee-drie vergeten kon. „Je vader is gewoon niet te benaderen!" „Moeder, geloof me, vader keert als een engel uit de hal terug. En we kunnen alles van hem gedaan krijgen". En als om alles te ver klaren, voegde ze er aan toe: „Kla- renbos is tóch gekomen". Nu, dat merkte mevrouw Dik kenburg twee minuten later ook, toen haar man, nog steeds op pan toffels, haar optrok van haar stoel en met haar door de kamer walste zonder muziek en alleen maar roepend: „Hij komt.... hij komt!" 0 „Dus mij nvader heette Huibert Klarenbos en m'n moeder Neeltje de Jager. Ze was een dochter van de Jager, de kruidenier en hij zelf had een timmerwinkel. En in 1908 is hij naar Amerika gegaan en heeft daar zijn fortuin gemaakt in meubelen. En toen ben ik, na zijn dood, de zaak gaan uitbreiden, deelgenoot geworden in de Illinois Company en heb tenslotte de Cla- renbough Chain Stores gesticht Kerel, ik mag het wel op een pa piertje schrijven, want straks ver tel ik, dat ik een dochter van Neeltje de Jager ben die in Illinois een kruidenierswinkel had en met de grootvader van burgemeester Kruiderink „Dikkenburg! Die zuurpruim is Kruiderink!" „Hoe ziet die er uit?" „Dat zie je zo. Een groter stuk sagerijn is er in heel Nederland niet. Maar misschien zal hij nu wel bloemzoet lachen". Een blauw bord met witte letters kondigde aan „Meeldam". De Gooyer gaapte zenuwachtig, maar Wim haalde uit de achterzak van zijn broek een platte metalen fla con. „Hier jó, neem een slok, je zult het nodig hebben. En vergeet nou maar helemaal, dat ik iemand anders ben dan Klarenbos en je zenuwachtigheid houden ze natuur lijk voor blijdschap. Hierde eerste vlaggen. Verroesteen erepoort! Daar muziek! Zwarte jassen! Jan, jongen, houdt je taai, het spel gaat beginnen!" De grote Cadillac stopte. Jan zag hoe de burgemeester in deftig zwart naar voren stapte. Hij zag 't zuurzoete gezicht van Kruide rink, het welgedane, nu ook breed grijnzende slagersgelaat en daar achter de vrolijke, bruine ogen en het krullende, zwarte haar van Riek de Ruiter. Enkele comitéle den, die op de ramp-vergadering niet tegenwoordig waren geweest, waren thans ook present. Mevrouw Boom, een eerzame weduwe die van haar renten leefde en als het gouden kalf was uitgedost met al haar sieraden en dokter Ooyevaar, die nuchter en een weinig grinne- kend terzijde stond. „Vooruit, jij eerst", porde Wim en nerveus stapte de Gooyer uit de wagen en recht op de burgemeester af. „Burgemeester, dames en heren", zei hij, „mag ik voorstellen meneer William Clarenbough, die zojuist in Holland is gearriveerd en het allereerst zijn vaderstad heeft op gezocht". Dit was het sein voor de harmo nie om in te zetten en de blazers deden dit zo onverschrokken en met zodanig élan, dat mr. William Clarenbough niet anders kon doen dan glimlachen en handjes geven, waar het volslagen onmogelijk was één woord te verstaan. Daarna volgde het Wilhelmus, dat van al len een onbeweeglijke houding eiste en to eneindelijk kon mr. Cla renbough zijn tocht voortzetten. Er was enig stil gekibbel over, wie er met Clarenbough in de auto zou gaan. Mevrouw Boom meende, dat zij als dame het meest in aan merking zou komen, maar ze be dacht, dat dan ook dat aanstellerig wicht, die kale schooljuffrouw, in aanmerking zou komen. Kruide rink bewoog zich als de meest im posante van de groep naar voren, de burgemees'ter stond even be duusd en de dokter maakte alvast een pas naar zijn eigen wagen, die terzijde van de weg stond. Maar mr. Clarenbough zelf maakte een einde aan alle getreuzel. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9