LEXINGTON LEXINGTON v PRIJSVRAAG Eerste groepen leerlingen der verschillende scholen legden zwemproeven ai De samenwerking in de dierenwereld Zwembad werpt vruchten af Ingezonden mededeling Wisselbeker der gemeente ging naar o.l.-school ZIERIKZEE, 8-7. Nauwelijks is het zwembad aan „De Val" ge opend, of de resultaten worden ai zichtbaar. Niet alleen komen drom men jeugd en ouderen naar het bad om te pogen de zwemkunst meester te worden of te verbete ren, maar de scholen tellen thans reeds hun gediplomeerden, hetgeen vandaag bleek bij het proefzwem- men door de jeugd van de lagere scholen hier ter stede, een gebeur tenis die een officieel tintje kreeg doordat een door het gemeentebe stuur beschikbaar gestelde beker (een geschenk btf gelegenheid van de opening van het bad), inzet was van een verfrissende en vreedzame strijd. De beker is een schoolbeker, d.w.z. komt beschikbaar voor de school, die onder de leerlingen de meeste leerlingen heeft met een zwemdiploma. Zegvierend kwam voor deze eerste keer de o.l. school uit de bus. De geslaagden van de verschil lende scholen kregen het zwemdi ploma, ter verkrijging waarvan een serie praktische zwemoefeningen moest worden uitgevoerd. De proef werd genomen op de school slag en de rugslag, terwijl ook het „watertrappelen" belangrijk onder deel van de „examenstof" was. De examens werden afgenomen door de gymnastiekleraar de heer D. Ensing. Voor het behalen van de zwemdiploma's, met de beker als inzet, behaalde - gelijk gezegd - de o.l.-school het hoogste percen tage, nl. 28,9. De r.k.-parochiale school behaalde een percentage van 21 pet. en de chr. nat. school een percentage van 15,9 pet. Er was deze morgen ook gelegenheid voor leerlingen van andere scholen het STAD EN PROVINCIE ZIERIKZHE E. Meester sprak voor P.v.d.A. Tijdens de woensdagavond in het „Huis van Nassau" gehouden le denvergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Zierikzee, on der voorzitterschap van dc heer J. Pompcr, heeft de algemeen secre taris van de partij, de heer Eibcrt Meester, gesproken over de nieuwe positie van de Partij van de Ar beid in de huidige politieke situ atie in Nederland. De heer Mees ter belichtte hierbij uitvoerig het begrip „politieke partij" - een machtsconcentratie - en stelde hierbij, dat de P. v. d. A. een zeer open partij is. De jaarlijkse con gressen bijv. worden openbaar ge houden, terwijl ook de verantwoor ding van de middelen, de jaarver slagen, etc. openbaar worden ge maakt. Kiezers van een partij heb ben recht op objectieve voorlich ting. De leiding moet zich van zijn grote verantwoordelijkheid bewust zijn en staan voor datgene wat men stelt. Vervolgens memoreerde de heer Meester de oprichting van de Partij van de Arbeid in 1946, waar door een geheel nieuw partij type ontstond,, dat niet is in te delen bij het vooroorlogse begrip „links" of „rechts". Voor de eerste maal nu is dit nieuwe partij type in de opposi tie geraakt. De bestaande oude groeperingen vormen samen de re gering, waardoor een zelfde toe stand is ontstaan als voor de oor log. Dc kabinetscrisis. Vervolgens schetste dc heer Mees ter de gang van zaken die aanlei ding gaf'tot de jongste kabinets crisis, waarbij spr. concludeerde dat thans bewezen is, dat dc so cialisten de regering werden uit gejaagd, omdat de nieuwe regering nu zelf op de proppen gekomen is met het voorstel de bekende be lastingverhogingen - het struikel blok van de crisis - met twee jaar te verlengen. Dc heer Meester meende dat men momentcel alles in het werk stelt om de kracht van dc vakbeweging te breken. De P.v.d.A. zal, aldus de heer Meester, de oppositie fris en loyaal voeren, er zal geen demagogie wor den bedreven door de socialisten, die willen waarmaken wat zij stel len. „De-oppositie zal onze partij nog meer achting moeten bijbren gen dan de grote achting welke zij verkreeg in dc dertien jaar welke door haar aan de regering werd deelgenomen", zo besloot spr. De voorzitter bracht hierop de heer Meester zijn dank voor diens duidelijke uiteenzetting, waarna overgegaan^ werd tot het huishou delijk gedeelte van deze. door het warme weer maar matig bezochte, vergadering. Auto botste tegen groentewagen Hedenmorgen, omstreeks 11 uur, kwam een onbekende automobilist, komende van de Nieuwe Haven, met zijn wagen gereden door de Nieuwe Boogerdstraat. Juist ter hoogte van de o.l.-school kwamen enkele kinderen van het plein de straat opgerend, waardoor de auto mobilist werd gedwongen een uit wijkmanoeuvre te maken, tcnein- zwemdiploma te halen. Voor de ge vorderden bestond verder gelegen heid te tonen of zij al of niet rijp waren voor het diploma „geoefend zwemmer", waarvoor de eisen uiteraard belangrijk hoger liggen. Twee meisjes-leerlingen van de o.l.-school wisten het diploma g.z. te bemachtigen. De beker-uitreiking In aanwezigheid van de bei de schoolhoofden de heren G. H. B reet velt en L. Th. Fenne- ma, wethouder Koevoets en de gemeente-secretaris de heer R. van Ommeren, reikte na af loop der examens burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester de wisselbekeri uit aan het meisje Paula Schiettekatte, die de tro- phee voor de o.l.-school in ont vangst nam. Vriendjes en vriendinnetjes stonden rondom Paula geschaard, die met een stralende lach haar nog voch tige handjes naar de beker uitstrekte. Wat de andere scholen betreft, volgen hier nog enkele cijfers: openbare u.l.o. (z.p. 25 en g.z. 10), chr. u.l.o. (z.p. 28 en g.z. 5), Prof. Zeeman lyceum (z.p. 7), landbouw- huishoudschool (z.p. 5), lagere tech nische school (z.p. 32, g.z. 11). de de kinderen mis te rijden. Hfet gevolg was dat de auto tegen de groentekar van de heer S. alhier opreed. Een deel der groenten ver spreidde zich over de straat, ter wijl de groentekar aan de achter zijde werd beschadigd. Ook een langs de straat geparkeerd staande auto van de heer d. B. liep lichte schade op. Een met al liep het on geluk nog goed af. De politie stelde een onderzoek in. G.V. ,,Rust Roest" bestaat 40 jaar Dit jaar bestaat de G.V. „Rust Roest" alhier veertig jaar. Eén sympathiek en sportief aanloopje tot de herdenking van dit jubileum vormt een openlucht-uitvoering, die zaterdag 11 juli a.s. (7.30) op het Havenplein zal worden gehou den. Een aantrekkelijk programma met grond- en toesteloefeningen is voorbereid, dat stellig de aan dacht van hef publiek zal krijgen, vooral als het weer zich houdt zo als het thans is. Door warmte bevangen Woensdagmiddag werd de heer S., werkzaam bij het z.g. „betonnen" t.b.v. de silobouw aan de Engelse Kade alhier, door de warmte be vangen. Hij moest naar huis wor den gebracht. De heer S. is in dienst van de firma K. te Zierikzee RURGH Openluchtconcert en taptoe Apollo" De muziekvereniging' „Apollo' uit Brouwershaven hoopt a.s. za terdagavond een uilwisselingscon- cert op de tent te geven. Bij gun stig weer wordt een zeer gevari eerd programma uitgevoerd, be staande uit de volgende nummers: 1. Hunter Mars, van Ton Kotter; 2. Blumenfest, concertouverture van J. Meister; 3. Ouverture Militaire, van Johan Pala; 4. In de Ardennen, Fantaisie, van P. B. Bisselink; 5. De Gladiator, Mars van J. Ph. Sousa; 6. Beatrice, Marche-Cortège van Alfred Delbecq; 7. National Emblem, Mars van F. C. Bagley; Pauze. 9. Imperial Echoes, Mars van Arnold, Safroni; 10. Fierial Ouverture, van P. B. Bisselink; 11. Egerlander Polka, van Eduard Spieier; 12. Westkapellemars, van P. de Rooy; 13. Sons of the Brave, Marche Militaire, van T. Bidgood. Na afloop van dit concert geeft „Apollo" nog een TAPTOE, die uitgevoerd wordt op het grasveld in de Zwarte Hoek tegen de kerk muur. Deze taptoe wordt op dit ge deelte van het dorp gehouden, om dat vooral des zaterdagsavonds op de grote weg het lawaai van het verkeer te hinderlijk zou zijn. Vriendelijk verzoeken we onze lezers dit concert bij hun gasten aan te bevelen, daar het onmoge lijk was dit concert nog op de eve- nementenlijst en in de Badcourant te plaatsen. RENESSE Concert „Crecendo" Op zaterdag 11 mei a.s. hoopt het muziekgezelschap „Crescendo" te Dreischor alhier een tentconcert te geven. Het programma luidt als volgt: 1. Saint Triphon, mars, A Ney; 2. Venise la Belle, fant. Italienne, L. Privet; 3. Rêves de Jeunesse, ouvert., M. H. Forster; 4. Flots du Danube, wals. J. Ivanovici; 5. Ita liaanse Ouverture, E. Deneufbourg; 6. Marche Lorraine, Louis Ganne. Pauze. 7. Jubeiklange, mars, E. Eubel, arr. P. J. Molenaar; 8. Pergo et Perago, ouvert., M. J. Cerfon- taine; 9. Fêtes d'Hiver ,fant., G. Gadenne; 10. Une fête d'Eté, potp., populaire, A. Korn; 11. Kaukasus Grenadiers, mars, G. Meister. Zeehengelwedstrijd Zondagmorgen a.s. organiseert de atlraktie-commissie van de V.V.V. Renesse haar jaarlijkse zeehengelwedstrijden. Ditmaal zul len deze worden gehouden op het strand bij de duinovergahg Loano. De deelnemers kunnen zich voor de wedstrijd melden in de theetuin bij de wed. Gloude-v. d. Hoek, waar dc commissie aanwezig zal zijn. Voor de dag van de wedstrijd kan men zich opgeven bij het dorpshuis. Voor de prijswinnaars zijn weer mooie prijzen beschik baar gesteld. HAAMSTEDE Ballonnetje gevonden De heer P. Slager alhier vond in een boomgaard in de büurt van het vliegveld een luchtballon. Het aangehechte kaartje wees uit dat de ballon in Knocke was opgelaten, tijdens het Grand Concours des Ballonnettes, organisé par les Grands Magasins I'Innovation. De vinder stuurde het kaartje retour. NOORDGOUWE Kleuterschoolleerlingen naar het strand Dinsdagmiddag j.l. vertrokken de leerlingen van de kleuterschool in een 7-tal personenauto's voor een trip naar het strand te Renesse. De heenreis vond plaats over Zonnemaire, Brouwershaven en de rampdijk naar Renesse. Aldaar aangekomen werd onmid dellijk het strand aangedaan. De kleuters troffen het bijzonder, daar het bij aankomst bijna hoog water was. Zij vermaakten zich dan ook uitstekend in het zilte nat en wis ten niet van ophouden. Ook wer den diverse spelen uitgevoerd en kregen de kleuters de nodige ver snaperingen. Te ongeveer half zes verliet men het strand en begon de terugreis. Over Renesse ging de tocht langs de Schelphoek, waar een ijsje zich best liet smaken. Vervolgens ging het via Nieuwerkerke (Schutje) weer op Noordgouwe aan. Na een kleine rondrit door de kom van het dorp te Noordgouwe, werden de_kleuters weer aan de moeders (die intussen reikhalzend daarvoor klaar stonden) overgege ven. Voor de leiding waren, behalve het hoofd der school mej. Provoost, een aantal dames van de ouder commissie meegegaan. Een woord van dank aan de lei ding en aan de autobezitters is ze ker niet misplaatst. OÜWERKERK Loop der bevolking over de maand juni 1959. Ingekomen: M. P. Pankow van Zierikzee; P. den Hollander en ge zin van Noordgouwe. Vertrokken: M. P. Pankow naar Vreeswijk. De collecte voor de christe lijke blindenhulp „De Fakkels Bij een", heeft in deze gemeente opge bracht f 20,26. Bouw derde woningwetwoning Er is begonnen met de bouw van de derde woningwetwoning aan de Ring. Ais deze gereed is, zijn de „gaten' rond de Ring verdwenen. Brandweeroefening O l.v. de commandant, dhi\ K. Doornenbal, vond dinsdagavond een (geslaagde) brandweeroefening plaats, welke ook werd bijgewoond door b. en w. Binnen drie minuten gaf de pomp water, zeer ten ple- ziere van de jeugd-in-badcostuum. De pomp geeft 600 liter water per minuut en bei'eikt een hoogte van plm. 25 meter. SIRJANSLAND Water voor moeilijke gebieden Door dc firma de Jong van Re nesse werd de buisleiding van de waterleiding door een nieuwe ver vangen. Tegelijk werd een nieuwe leiding voor de bewoners van Dil- lingsweg aangelegd. Men is hier mede reeds zover gevorderd dat binnen afzienbare tijd water kan worden getapt. Voor de betrokken bewoners betekent dit een grote verbetering. Om praktische reden krijgen de gebroeders de Ronde aansluiting op de leiding vanaf Bruinisse. Ofschoon men nog geen water kan betrekken is de leiding reeds klaar. Hiermee is dan ook het geheel voltooid, daar de bewoners van de andere zijde van het dorp reeds eerder op de waterleiding werden aangesloten. ANNA-JACOBAPOLDER Jongen brak pols Maandagavond waren een aantal jongens op een weiland aan het voetballen. Op ccn gegeven mo ment liep het ongeveer 10-jarig zoontje van de heer L. Th. Quist de bal tegemoet en struikelde er over, V Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand juni De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter C. Krouivel reclamedeskundige beeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Parijs. Th. Knoups, Maaseikerweg 21, Weert Mej. N. Kramer, Jozef Israëlskade 1301, Amsterdam-Z B. H. Stokman, Noordeinde 2A, Den Haag K. Teeuw, Leeuwenlaan 313, 's Graveland - NH C. Veldhuizen, Delftsestraatweg 99, Delfgauw (post Delft) A. H. Bruins, de Savornin Lohmanlaan 62b, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Grote Noord 130, Hoorn A. H. Machielsen, Veldsweg 42, Nijverdal Tevens werden de vijftig winnaars van een slof d 200 Lexington - sigaret ten door de jury ge kozen, die hun pr\js krijgen toegezonden U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopenhagen. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft de goede raad Steek er een LEXINGTON bij op from. America's Best Tobaccos Koning Boudewijn luistert naar uiteenzetting over Deltawerken Geen gevaar voor waterstand in Wcstcrscheide AMSTERDAM, 9-7. Koning Bou dewijn heeft vanochtend in het pa leis op de Dam een wel zeer des kundige voorlichting gekregen over Deltaplan tot afsluiting van de zee armen in Zuid-Holland en Zeeland Niemand minder dan de direc teur-generaal van Rijkswaterstaat ir A. G. Maris, gaf de Belgische vorst in drie kwartier tijd een al gemeen overzicht van deze gigan tische onderneming. Hij vertelde o.m., dat men zich in België over de waterstanden in de Wester- schelde niet bezorgd hoeft te ma ken. De Belgen tonen zich n.l. ver ontrust over het Deltaplan, omdat zij menen dat de waterstand in de Westerschelde aanzienlijk zal stij gen, Zij baseren hun vrees op het feit, dat de dijken langs de kust van Zeeuws-Vlaanderen twee me ter worden verhoogd en sommigen trekken daaruit de conclusie, dat het water dienovereenkomstig zal stijgen. Op een persconferentie, die aan de uiteenzetting op het paleis vooraf ging, vertelde ir. Maris, dat de waterstand in de Westerschelde na voltooiing der Deltawerken hoogstens 2 tot 5 cm. zal stijgen, zoals dat ook langs de Nederlandse kust het geval zal zijn. „De dijken worden alleen maar verhoogd, om dat wij een ramp als in 1953 wil len voorkomen", zo zei de directeur Scheepvaartberichten Bloemfontein, 7-7 van Bombay naar naar Calcutta. Bonita, 8-7 te New York. Esso Amsterdam (t.), 8-7 te Rotter dam. Esso Nederland (t.), pass. 7-7 Fini- sterre naar Fao. Kelletia (t.), 8-7 te Suez. Lemsterkerk, 8-7 van Port Said te Rotterdam. Sliedrecht (t.), 8-7 te Rotterdam. LAATSTE NIEUWS Het ongeluk met (le Deense plezierboot Donderdagmorgen bleek dat vijf tig personen door verdrinking of verbranding om het leven zijn ge komen bij de ramp op het Haders- levmeer, een inham van de Kleine Belt. Vier-en-veertig mensen konden worden gered. De boot bood maxi maal plaats aan 75 personen. On der de doden bevonden zich, be halve Denen, ook enkele Belgen. Het N.V.V. over de regeringsnota AMSTERDAM, 7-7. In zijn van daag gehouden vergadering heeft het verbondsbestuur van 't N.V.V. de regeringsnota over enkele hoofdpunten van het sociaal-eco nomisch beleid in de naaste toe komst aan een beschouwing onder worpen. Het verbondsbestuur onderschrijft - zo deelt het mede - unaniem het door het dagelijks bestuur ingeno men standpunt, zoals neergelegd in een perscommuniqué van 26 juni 1959. Het vervolgt: „De door de regering in uitzicht gestelde maatregelen en de daar voor gekozen tijdstippen, waardoor prioriteit wordt gegeven aan huur- en melkprijs verhoging boven op heffing van de gevolgen van de be stedingsbeperking voor de werkne mers acht het verbondsbestuur niet alleen een sociaal onrechtvaar dige daad. doch tevens een mis kenning van het optreden van de bonafide vakbeweging in Neder land. Het verbondsbestuur vindt in de nota geen enkele motivering voor deze regeringspolitiek. Noch de beschouwing over de economi sche toestand, noch die over de hu ren en subsidies kunnen het ver bondsbestuur overtuigen van de juisthfeid van het standpunt van de regering. Geen mogelijkheid tot loonsverbetering. Zonder nader bewijs wordt stel ling genomen tegen de gerecht vaardigde verlangens van de werk nemers. De regeringsmaatregelen snijden voor grote groepen werk nemers praktisch elke mogelijkheid tot loonsverbetering af. Hoe de primaire verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven - het plechtanker van de door de regering voorge stane gedifferentieerde loonvor ming - tot gelding moet komen, is het verbondsbestuur niet duidelijk. Het heeft het verbondsbestuur bijzonder getroffen, dat bij de be schouwingen over de huren en de bouwsubsidies, de regering blijk geeft de moed te missen het vraag stuk van de bouwkosten aan te pakken. De regering had hiervoor waardevolle aanknopingspunten kunnen vinden in het SER-advies. Dit regeringsstandpunt betekent, dat het huurprobleem geen stap nader tot een oplossing wordt ge bracht. KERKNIEUWS Oud-Geref. Gemeenten BRUINISSE. Vrijdag 10 juli, half acht: ds. E. du Marchie van Voort- huijsen uit Leersum. SPEURTOCHT IN DE NATUUR Wie oppervlakkig de dierenwe reld gadeslaat zou makkelijk tot de conclusie kunnen komen, dat hier geldt „ieder voor zich" en dat er hoogstens van enige samenwerking sprake is waar een paartje tezamen is of een echtpaar met jongen. Toch is dit niet helemaal juist, want er is meer samenwerking in de die renwereld dan men zo op het oog zou menen. Samenwerking en wederzijdse hulp tussen dieren van dezelfde soort is heel gewoon. Een troep wolven is een eenheid. Zij jagen gezamenlijk en al is er dan wel eens hooglopende ruzie wanneer de buit verdeeld moet worden, toch werken ze samen om deze te be machtigen. Hetzelfde 'is het geval bij een troepje leeuwen. Bij oli fanten zien we hetzelfde, al gaal het hier niet in eerste instantie om het voedsel te bemachtigen. Wan neer een olifant in een kudde ge wond raakt, verzamelen de ande ren zich om hem heen, trachten hem op zijn poten te brengen en hem te helpen. Het gaat om dc soort. Ook bij groepen kraaien kunnen we iets degelijks waaimemen. Een zieke of kreupele kameraad wordt door de anderen geholpen om zijn nest te bereiken. Laten wc geen menselijke maat niet het gevolg dat hij zijn pols brak. Nadat door dr. Menger eer ste hulp was verleend, werd hij naar het Algemeen Burgergaslhuis te Bergen op Zoom vervoerd waar de pols werd gezet. staven aanleggen en menen, dat de dieren onderling medelijden met elkaar hebben, want dan zijn we fout. Sentimenten spelen in de die renwereld geen rol. Onderlinge hulp is een instinctmatige hande ling, die voortvloeit uit de drang de soort te beschermen en in stand te houden. Het merkwaardige is, dat de hulp dikwijls zeer ver kan gaan en het individu zich soms wel opoffert voor de groep. Dergelijke hulp en onderlinge bijstand bij dieren van dezelfde soort is heel gewoon. Anders liggen de zaken wanneer er sprake is van een samenwerking tussen dieren van verschillende soort. In zo'n geval is er beslist weer sprake van de noodzaak tot instandhouden van de soort. Kro kodillen, nijlpaarden en neushoorns leven samen met vogels. Bij de krokodil die heerlijk ligt te zonnen en te rusten, hipt een vogeltje vro lijk in en uit zijn wijd geopende bek en het behoeft beslist niets te vrezen van het monster. Wat is hiervan de oorzaak? Wel, het vo geltje pikt tussen de tanden van de krokodil de resten vandaan, voedt zich hiermede en blijft dus hierdoor in leven, maar de krokodil tolereert dit omdat de reiniging van zijn gebit voor hem een levens noodzaak is. Specht en das werkt toch voordeliger De vogels die samenleven met nijlpaarden en neushoorns doen iets soortgelijks. Zij reinigen de huid van deze dieren van allerlei para sieten, leven hiervan en deze grote zoogdieren profileren van de werk zaamheid van deze vogels. Boven dien vliegen deze gevleugelde vrienden bij naderend gevaar met luid geschreeuw omhoog, waardoor hun gastheer ook gewaarschuwd is. Er is een Afrikaanse specht, die ten nauwste samenwerkt met een De specht leeft van de maden van bijen, maar is niet in staat een bijennest aan te vallen. De das is een groot liefhebber van honing, maar is door zijn korte pootjes niet in staat verre zwerftochten te ma ken op zoek naar bijennesten. Heeft de specht nu een bijenkolonie ont dekt, dan vliegt hij naar de das en leidt deze naar de bijen. De das valt de kolonie aan en smult van de honing, terwijl de specht in de gelegenheid komt zich te voeden met de bijenmaden. Kreeft en rasp. Op de schelpen die door de zo genaamde heremietkreeften wor den bewoond, vinden we aan onze kusten een poliepenkolonie: de zee- rasp, die van het voedselafval van de kreeft leeft, doch als tegenpres tatie bij naderend gevaar de ingang van de schelp hermetisch afsluit eh met haar netelbatterijen de kreeft beschermt. Koraalvissen kunnen zonder risico's tussen de netelbatterijen van zeeanemonen vluchten, want zij bewijzen deze anemonen de dienst van afvalop- ruimen en waterverversen. Zo zouden we door kunnen gaan met het opsommen en aanhalen van voorbeelden van uiterst nuttige sa menwerking in de natuur zowel tussen dieren van dezelfde soort als van dieren van totaal verschil lende soorten. De gehele natuur is een gigantisch werk, waarin alle onderdelen, tot in de kleinste de tails, op elkaar zijn afgestemd en beslist geen schepping, waarin elk dier op zichzelyf staat. In de na tuur heeft het ene schepsel het an der beslist nodig en ook wij men sen ontkomen daar niet aan, want wat zouden wij zonder onze mede schepselen moeten beginnen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3