Ongeluk met Deense plezierboot eist vier-en-veertig doden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zondoorstoofd Amsterdam zag koning Boudewijn op staatsiebezoek in Nederland LL0YD WIL DAT MINISTERS HUN BESPREKINGEN HERVATTEN IN EUROPA Eerste Kamer over aanbesteding Delta-werken Zuidslaviër dwong piloot naar Italië te vliegen DE HITTEGOLF DONDERDAG 9 JULI 1959 No. 18593 115e jaargang ZIERIKZEESCflEHNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 ntn.) 11,- Der stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 RIDAKTIE EN ADMINISTRATIE) Jannewelcken II, Zlarlkzae, Poilbti> nr. I, lol. OlltO-2255 oo 18.00 uur tol. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakleur: M. 1. Bij de Vaalo, tel. 01110-2938 Hoog bezoek uit België Kranslegging bij Nationaal Monument op^de Dam AMSTERDAM, 7-7. Koning Boudewyn van België heeft van daag, onder uiterst zeldzaam fraaie weersomstandigheden, zyn intrede in ons land gedaan voor een static- bezoek, waartoe hy met een DC-6 van de Belgische luchtmacht uit zyn land naar Amsterdam reisde. Boven Nederland werd het toestel geëscorteerd door twaalf straal vliegtuigen van de Kon. Ned. Luchtmacht. Na aankomst van het vliegtuig werd de Belgische vorst hartelijk begroet door koningin Juliana en Prins Bernhard, waar na de luchtmachtkapel de Braban- Qonne speelde. Nadat de laatste tonen waren weerklonken, gaf een batterij in het Amsterdamse bos een saluut af van 21 schoten. In gezelschap van de Belgische koning, waren eerste minister G. Eyskens, de minister van buitenlandse zaken, P. Wigny en de groothofmaarschalk. Enkele autoriteiten werden aan de Belgi sche koning en diens gevolg voor gesteld, waarna koning Boudewijn de erewacht inspekteerde. In de intercontinentale hal van Schiphol - fraai met bloemen versierd - hadden zich vele autoriteiten ver zameld om de koning van het be vriende België te begroeten. Kortte tijd nadien maakte het hoge Bel gische gezelschap een rijtoer in de hoofdstad, toegejuicht door duizen den uit het publiek, gezeten in een hof auto. Na een tussentijdse be groeting, o.m. door de burgemees ter van Amsterdam, arriveerden koning Boudewijn met gevolg in een open calèche voor het stadhuis, waar de erewacht werd gevormd door het garderegiment Jagers. Staande tussen koningin Juliana en prins Bernhard, luisterde de Belgi sche vorst, front makend naar de vaandel wacht der Jagers, naar het gespeelde volkslied. Om elf uur verscheen koning Boudewijn, met zijn koninklijke gastvrouw en gast heer op het paleisbalcon. Een har telijk gejuich steeg op uit de me nigte. Krans by monument De eerste officiële daad van ko ning Boudewijn was het plaatsen van een enorme krans met gele en rode bloemen, bij het monument ter herdenking van de oorlogs slachtoffers, op de Dam. Na deze plechtigheid liep de vorst, langs een erehaag van manschappen der Studentenweerbaarheidsvereniging terug naar het paleis, waar de ge bruikelijke officiële staatsiefoto ge maakt werd. Ten paleize gebruik ten de hoge gasten het noenmaal. In de middaguren bereidde het ge meentebestuur vorst en gevolg een hartelijk welkom in het stadhuis, waar burgemeester van Hall een welkomstwoord sprak. Amster dam's hoogste magistraat bood ko ning Boudewijn een uniek exem plaar aan van de „Atlas van Fou- quet", die omstreeks 1775 is gepu bliceerd. De atlas bevat een 80 prenten van het Amsterdam uit die tijd. Koning Boudewijn dankte har telijk voor het fraaie geschenk, waarna de talrijke gasten aan hem werden voorgesteld. Na hst bezoek aan het stadhuis bracht het hoge gezelschap, na een vaart door en kele grachten per rondvaartboot, een bezoek aan het Rijksmuseum. Galadiner ten paleize Gisteravond zat koning Boude wijn aan bij een luisterrijk diner, dat te zijner ere in het paleis op de Dam was aangericht. Ook de prinsessén Beatrix en Irene waren aanwezig. Koningin Juliana sprak een offi cieel welkomstwoord, waarin zij grote nadruk legde op de saamho righeid, die België en Nederland bindt. Zij citeerde daarbij een woord, dat de vader van koning Boude wijn, koning Leopold, in 1939 tij dens een bezoek aan Nederland ge sproken had: „De toenadering van kleine staten verruimt de sfeer van hun actie en van hun gezag". „Noodgedwongen en moeizaam went Europa aan deze gedachte, die oorspronkelijk te danken is aan de vooruitziende blik van enige grote wijze figuren en aan de stoe re volharding van het oprechte idealisme van velen die trachten het nog trage gemoed van de Euro pese kolos in beweging te zetten'', zo zei de koningin. Toespraak koning Boudewyn Koning Boudewijn gaf in zijn antwoord blijk dezelfde overtuiging te zijn toegedaan. „Tegenover de geweldige coali ties die in de wereld tot stand kwamen, moeten de kleine naties zich verenigen, willen zij niet ten onder gaan Deze, louter defensieve verstandhouding kan niemand hen euvel duiden: haar vredelievend karakter is immers de weerspie geling van onze volksverzuchtin gen en van onze aangeboren be hoeften aan veiligheid. Wij willen in vrede leven". De Geneefse conferentie LONDEN, 8-7. De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, heeft woensdag ver klaard, dat de ministers hun Ge neefse besprekingen moeten her vatten met het vaste voornemen een nieuwe poging te doen om overeenstemming te bereiken over Berlyn. Lloyd, die sprak aan het begin van het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek, meende dat gezien de huidige stand van de betrekkingen tussen Oost en West, de een of andere overeen komst, hoe beperkt ook, moet wor den verwezenlijkt. Een welslagen van de tweede fase der Geneefse ministersconferentie zou een vol gende stap zijn in de richting van een conferentie aan de top. Hij geloofde dat overeenstem ming over Berlijn mogelijk is, ook al zou men op de ministersconfe rentie niet tot een definitieve re geling behoeven te komen. Een be perkte overeenstemming zou de weg voor verdere vorderingen ef fenen en met die overtuiging ging hij naar Genève. Zijn verklaring werd luide toe gejuicht door de conservatieve af gevaardigden. Saarland, dat sedert 1956 politiek met west-Duitsland was verbonden, doch nog economisch met Frankrijk, behoort nu sinds middernacht 5-6 juli ook economisch aan west-Duitsland. Een enorme mensenmassa was naar de grenspost in Homburg getrokken om het definitieve om hooghalen van de afsluitbomen te zien. De eerste officiële foto in het paleis op de Dam. LONDEN, 8-7. In een groot deel van Europa heeft de hittegolf zich ook woensdag weer doen gevoelen. In Parys, waar een middagtempe- ratuur van 93 graden Fahrenheit werd gemeten, zyn twee mensen aan een zonnesteek overleden. Aan de Franse Rivièra was het negen graden koeler. In het noorden van Portugal zijn drie dorpen ontruimd met het oog op een grote bosbrand die tot op vijftig kilometer afstand zichtbaar was. Duizenden mensen hebben Brus sel verlaten om verkoeling te zoe ken aan de Belgische kust. In Brus sel was het 's ochtends reeds 60 graden. Ook in de Duitse Bondsrepubliek duurde de hittegolf voort. In Bonn was het 89 graden. Even warm was het in Londen en Genève. Op het meer van Zürich zullen binnenkort proeven worden geno men met een „vliegend schip", dat met behulp van turbines op tien tot twintig cm. boven het water oppervlak met een snelheid van 75 tot 100 km. kan voortbewegen. Drama voor de Deense kust HADERSLEV, 9-7. Aan boord van een Deense plezierboot met on geveer zestig vakantiegangerrs, heeft zich woensdag een ontplof fing voorgedaan, waardoor zeker 44 mensen om het leven zyn ge komen. De boot was van een restaurant aan de kust op weg naar Haderslev toen zich de explosie voordeed. Er ontstond een brand, die aan een aantal opvarenden het leven kostte. Anderen, onder wie mensen die niet konden zwemmen, spron gen overboord. Een deel van hen wist een klein vaartuig te bereiken dat te hulp was gekomen, maar er klampten zich zoveel mensen aan vast dat het bootje omsloeg, waar door het aantal slachtoffers nog steeg. Intussen had de eigenaar van de plezierboot getracht het brandende schip op de kust te zettten, maar het vaartuig zonk voordat het strand was bereikt. Paniek Volgens de eigenaar waren er genoeg reddingsgordels aan boord om allen te redden. De meeste op varenden waren echter in paniek geraakt en zo maar overboord ge sprongen. Enkele passagiers waren te bang om in het water te springen en kwamen in de vlammen om. Alle opvarenden schijnen Denen te zijn. Al na een uur dreven de eerste lijken van drenkelingen aan land. Er waren baby's bij en moeders met hun dode kinderen in de ar men geklemd. Tot de geredden behoort de schipper van het totaal uitgebrande bootje. Hij is zwaar gewond en kon nog niet worden verhoord. Op de wal hebben zich verschrik kelijke tonelen afgespeeld toen ge redden op zoek gingen tussen de aangespoelde lijken naar hun fa milieleden. Overal zag men men sen van de hulpkolonnes bezig met het toepassen van kunstmatige ademhaling - in vele gevallen te vergeefs. De televisieprogramma's in De nemarken zijn woensdagavond in verband met het ongeluk afgelast. Bezwaren tegen onderhands aanbesteden 's-GRAVENHAGE, 8-7. In het eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet hou dende verlenging van de termijn voor het aangaan van overeen komsten nopens werken als be doeld in de Deltawet, worden enige opmerkingen gemaakt over aanbestedingen van Deltawer ken. Het had de aandacht van ver scheidene leden getrokken, dat Del tawerken dikwijls onderhands wor den aanbesteed. Tegen deze wijze van aanbesteden hadden de hier het woord voerende leden - vooral nu de prijzen, naar zij meenden te weten, bij de openbare aanbe stedingen een dalende tendens ver tonen - bezwaar, daar zij deze niet in 's lands belang achtten. Nog werd gewezen op de aarze ling, welke in België en Luxem burg valt op te merken ten aanzien van de beantwoording van de vraag, of bij onderhandse aanbe stedingen de gelijkgerechtigdheid BARI, 9-7. Een 23-jarige Zuid slaviër heeft woensdag de piloot van een passagiersvliegtuig, dat van Cattaro, aan de kust van Dal matic, op weg was naar Belgrado, met een revolver gedwongen naar Italië te vliegen. Het toestel landde veilig te Bari in zuid-Italië, waar de man politiek asiel vroeg. HU is in een vluchtelingenkamp in de omgeving ondergebracht. Kort nadat het toestel van Cat taro was opgestegen, drong Cuclco- vic Obrad de cockpit binnen en dwong de piloot met behulp van een revolver koers te zetten naar Italië. Onder de 27 inzittenden be vonden zich zes kinderen. Het Zuid- slavische toestel is later uit Bari naar Belgrado vertrokken. in de Benelux-landen van de aan nemers uit die landen wel tot haar recht komt. De regeringsnota en de middenstand 's-GRAVENHAGE, 8-6. Het heeft het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsvereni gingen, bij zijn beraad over de nota van de regering inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-eco nomische beleid in de naaste toe komst, getroffen dat het in het voornemen ligt van de regering de tijdelijke belastingverhogingen ook voor 1960 te handhaven. Het be stuur van het N.V.M. constateert thans dat de verwachtingen die destijds op dit punt bij het bedrijfs leven werden gewekt niet zullen worden geëffectueerd. Het bestuur van het N.V.M. acht de maatregel tot verhoging van de consumentenprijs voor melk uit sociale overwegingen niet verant woord, omdat iedere verhoging van deze prijs in het verleden steeds tot vermindering van het melkver- bruik heeft geleid. De uit de melk prijsverhoging resulterende daling van de omzet zal anderzijds tot ge volg hebben dat de melkslijters ex tra in hun bestaansmogelijkheid worden getroffen op een moment dat zij reeds als gevolg van rege ringsmaatregelen met kostenverho gende factoren te maken krijgen. n Bij Paradela in Portugal is een stuwdam in gebruik genomen die de hoogste ter wereld zou zijn, na melijk 112 meter boven het water oppervlak van de rivier. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie niet kan zwijgen, kan ook niet spreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1