DE ZIERIKZEESCHE COURANT Besprekingen om inktbevoorrading kranten te herstellen mislukte voor RUSSEN LANCEREN RAKET MET TWEE HONDEN EN EEN KONIJN ALS PASSAGIERS Geen werkloosheid in west-Duitsland Soekarno experimenteert met kabinet IN DEEL VAN EUROPA DUURT HITTEGOLF NOG VOORT Koningin Elizabeth en prins Philip in Chicago DE ONTWIKKELING IN INDONESIË Weer opstand in Amerikaanse gevangenis DINSDAG 7 JULI 1959 No. 18592 115e jaargang yjERMïSdMNIEUWSBODK ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummors 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (mox. 15 jbed.) 11,- cor stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. Ö1110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6i Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Engeland straks kranteloos Duizenden bedrijven zijn getroffen LONDEN, 6-7. De besprekingen op het ministerie van arbeid in Londen, die ten doel hadden de be voorrading van de kranten met inkt te herstellen en een sluiten van de bladen te voorkomen, ayn maandag mislukt. De vertegen woordigers van de 2500 arbeiders in de inktindustrie hebben ge weigerd ermee in te stemmen dat de werkgevers hun inktvoorraden vrijgeven en onderbrengen in een gemeenschappelijke voorraad, zo dat de kranten nog verscheidene weken zouden kunnen werken. Ook sloegen zij een voorstel van werkgeverszijde af om het loonge- schil aan bemiddeling te onder werpen, zo hebben de afgevaardig den van de inktfabrikanten ver klaard. De secretaris van de vak bond verklaarde echter dat de vertegenwoordigers van de arbei ders niet alleen maar het voorstel voor arbitrage hadden verworpen. Wij zullen alleen een regeling aan vaarden die uit directe onderhan delingen voortspruit, zei hij. Het ministerie maakte later be kend, dat de standpunten van de partijen, zoals ze maandag uiteen zijn gezet, nog zover uiteen liggen dat voortzetting van de besprekin gen geen zin had. Een hof van onderzoek De minister van arbeid, Iain Macleod, verklaarde maandag in het Lagerhuis, dat instelling van een hof van onderzoek op dit ogenblik geen zin heeft. Het zou weinig kunnen bijdragen tot een regeling van het geschil en ver moedelijk door geen van beide partijen toegejuicht worden. Tot inmenging door derden, en daarbij sloot de minister zichzelf niet uit, zou men pas moeten overgaan als het afdoende duidelijk is dat de betrokken partijen alle eigen mid delen om tot een vergelijk te ko men, hebben uitgeput. Door de stakingen van drukkers en arbeiders in de drukinktindu strie zijn 4000 drukkersonderne mingen en 1100 provinciale bladen getroffen. Dieren keerden veilig naar de aarde terug LONDEN, 6-7. In een deel van Europa duurde ook maandag de hittegolf voort. In België en Noor wegen daalden de temperaturen echter en bracht regen tijdelijk koelte. In Frankrijk zijn in het afgelo pen weekeinde 24 mensen verdron ken tijdens het warme weer. De ijscomannen in Parijs verkochten duizend ton ijs en de zwembaden waren zeer druk bezocht. Maandag zakte de. temperatuur in Parijs van 36 tot 26 graden. In Innsbruck stierf zondag een 61-jarige Britse tourist, die door de warmte was bevangen. Maandag was de temperatuur in Oostenrijk 31 graden. MOSKOU, 6-7. In de Sowjet- Unie is op 2 juli een een-traps- raket gelanceerd met twee honden en een konyn er in. De dieren zyn veilig naar de aarde teruggekeerd, zo heeft radio-Moskou maandag bekendgemaakt. De raket woog 2000 kg., doch welke hoogte er mee bereikt is, werd niet vermeld. In een officiële verklaring van het Sowjet-persbureau Tass wordt gezegd dat de raket een projectiel voor middelgrote afstanden was. De honden, „de moedige" en „sneeuwvlok" geheten, hadden te voren al raketreizen gemaakt. De raket bevatte, behalve de dieren, instrumenten voor het meten van de ultra-violette straling van de zon. De samenstelling van de ionosfeer, de stroom der micrometeorieten NEURENBERG, 6-7. West- Duitsland had in de afgelopen maand voor de eerste maal in de geschiedenis van het bestaan van het arbeidsbureau een groter aan tal openstaande plaatsen in het ar- beidsproces dan het aantal werk lozen. Het aantal werklozen is in juni met 65.464 gedaald tot 255.395, terwijl het aantal openstaande plaatsen 319.455 bedroeg. Het aan tal werklozen van juni j 1. was 72.165 kleiner dan het vorige laag ste punt, dat in september 1958 be reikt werd, aldus meldt de presi dent van het Centrale west-Duitse Arbeidsbureau, A. Sabel. Alleen de oceaan over NEW YORK, 6-7. Een voor malig lid van de Poolse luchtmacht, Grabowski, is in New York aangekomen, na dat hy alleen in een zeilboot van circa zeven meter de Atlantische Oceaan overge stoken was. De 57-jarige Grabowski, die thans Tunesisch staatsbur ger is, was op 12 april uit Tanger vertrokken. Hij had bij zijn aankomst nog slechts voor 5 dagen proviand aan boord. Onderweg had hij een paar keer met storm te kam pen gehad. DJAKARTA, 6-7. Naar Reuter verneemt, wordt in Djakarta ver wacht, dat president Soekarno nog deze week zijn presidentieel kabi net zal vormen ter vervanging van de maandag afgetreden regering van ir. Djuanda. Soekarno zou overwegen bij wij ze van experiment zijn kabinet in vier afdelingen te splitsen, die al le onder zijn leiding zouden staan, doch afzonderlijk van elkaar zou den werken. Elke afdeling zou onder een eerste minister komen te staan. en de snelheid van luchtstromen op verschillende hoogte. Voorts waren er instrumenten aan boord voor het registreren van luchtdruk en temperatuur. De raket werd op 2 juli 04.40 uur Nederlandse tijd afgeschoten. De gewichtsloosheid De dieren werden, aldus de of ficiële Russische verklaring, mee gezonden om een studie te kunnen maken van hun levensfuncties bij het stijgen naar grote hoogte. Ex- zijn nieuwe gegevens verkregen over het gedrag van dieren bij gewichtsloosheid. Doordat dezelfde dieren herhaalde malen in raket ten zijn gelanceerd, zijn gegevens ve2'kregen over de aanpassing van dieren aan ruimtevluchten. kc gezondheidstoestand van de dieren na hun terugkeer op de aarde is goed, aldus de verklaring. In meeste plaatsen is het bar heet Dit nummer bestaat uit 6 pagina's CHICAGO, 6-7. Koningin Eliza beth en prins Philip hebben maan dag Chicago bezocht. Duizenden Amerikanen stonden aan de oevers van het Michigan meer om de ko ninklijke gasten aan boord van de „Brittannia" toe te juichen. 21 schoten weerklonken, terwijl de scheepsfluiten loeiden, toen de ko ningin en de prins aan wal stap ten. Zeven gouverneurs van sta ten in het midden-westen en veer tig bui-gemeesters en andere be langrijke functionarissen waren voor de begroeting aanwezig. On geveer een miljoen mensen ston den langs de Michigan boulevard, een van de belangrijkste verkeers wegen van Chicago, toen de ko ninklijke gasten in een open auto vertrokken voor een bezoek aan de internationale jaarbeurs. Sevilla had zondag de warmste ig in het jaar, 41 graden in de schaduw. In Lissabon is het „afgekoeld". De temperatuur is thans 31 graden na 35 graden te zijn geweest. In Stockholm houdt het wai-me weer aan met temperaturen boven de 30 graden. In Londen daalde de tempera tuur van 32 graden op zondag tot ruim 25 graden op maandag. „GA NAAR HUIS" Nederlandse vissers niet welkom in Ierland IJMUIDEN, 6-7. „Nederlanders, ga naar huis", dat stond o.m. ge schreven op spandoeken, die wer den meegedragen door Ieren in Killibag, toen daar twee IJmui- dense kotters met vissers uit Kat wijk, IJmuiden en Egmond aan boord binnenliepen. De twee kot- tei-s de „Mercator" en de „Groen land", die in juni naar Ierland werden verkocht door de machine fabriek H. Zwart te IJmuiden, zijn bemand met 14 Nederlanders om de Ieren vex-trouwd te maken met de visserij methoden op deze mo derne stalen schepen.' Bij aan komst werden de Nederlanders met groot wanti-ouwen ontvangen, zo vertelde schipper G. Visser uit IJmuiden. De lei-en weigerden met de opvai-enden te spreken en in de winkels van Killibag werden zij met minachting bejegend. Schip per Visser meent dat de Ieren met hun visserij dertig jaren ten ach ter zijn. Ze weigeren echter om ook maar iets van de Nederlandse vissers aan te nemen. „We hebben de Nederlanders niet nodig om vissen te leren", aldus de Ieren, „we kunnen het zelf wel". Op het proefcentrum van de Amerikaanse Marine te China Lake in Californië dienen oude afgedankte B-29 bommenwerpers als doelen voor nieuwe verdediginswapens die op uitxoerking worden beproefd. Deze foto laat zien hoe een voormalige trotse luchtreus na een tref fer in stukjes uit elkaar spat. De V.S. houden zich afzijdig WASHINGTON, 7-7. In ambte lijke kringen in Washington houdt men zich strikt aan de politiek van „handen af" t.o.v. de kabinetscri sis in Indonesië. Het State Depart ment blijft zoals gebruikelijk wei geren commentaar te geven op de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. In privégesprekken verklaarde men in Washington echter dat het State Department de ontwikke ling in Djakarta met grote belang stelling volgt. Men vraagt zich in het bijzonder af of het nieuwe ka binet van Soekarno ook commu nisten onder zijn leden zal tellen. Deskundigen inzake het Verre Oosten waren er van overtuigd dat het Indonesische volk „geen illus- sies" heeft over de ware aard van het internationale communisme. EVERETT, 6-7. In een opvoe dingsgesticht nabij Everett, in de Amerikaanse staat Washington, hebben maandag vier jonge gevan genen onder bedreiging met sla gersmessen een twintigtal bezoe kers, onder wie vrouwen en kinde ren, in hun macht gekregen. Ook houden zij minstens drie bewakers als gijzelaar vast. De gevangenen eisen een auto, waarmee zij, zo nodig met één of meer gijzelaars als bescherming willen vluchten. Het gebouw is aan alle kanten om ringd door bewakers en politie mannen. o De koning van Marokko, Mo hammed de Vijfde, is naar Zwit serland vertrokken om zich onder behandeling van prof. dr. Paul Niehans te stellen. Prof. Niehans heeft indertijd ook de broer van de koning behandeld. ONGELUKKEN OP DE WEG 's-HERTOGENBOSCH. De 37- jarige bromfietser A. van den Boo gaard uit Berlicum is op de hoek van de Wilhelminabrug en de bui tenhaven te 's-Hertogenbosch door een militaire auto gegrepen en zo danig gewond, dat hij een half uur later in het Groot Ziekengasthuis is overleden. ERMELO. Zuster E. A. Putter, hoofd van paviljoen zes der stich ting 's-Heeren-loo-Lozenoord, lette toen ze bij het verlaten van de zendingskerk per rijwiel de Har- dewijkcrweg wilde oversteken, niet voldoende op het verkeer. Ze werd aangereden door de motorrijder H. uit Zwollcrkerspel. In ernstige toe stand werd ze eerst naar het zie kenhuis Salem te Ermelo ver voerd en nog dezelfde avond naar een ziekenhuis te Zwolle overge bracht. In deze inrichting is het slachtoffer overleden. VENLO. In het Sint Josephzie- kenhuis te Venlo overleed de 47- jarige Duitse vrouw A. Konnof, die vorige week op de Kaldenkirche- weg te Venlo door een auto werd aangereden. Onthouding is gemakkelijker dan matiging. FLITSEN UIT HET BUITENLAND TAIPEH. Nationalistisch-Chinese straaljagers hebben in een lucht gevecht zuidelijk van de nationa listische Matsoe-eilanden vier com- munistisch-Chinese Mig-straalja gers neergeschoten, zo is te Taipeh bekend gemaakt. Het luchtafweer geschut schoot nog een vijfde toe stel neer. LONDEN. Volgens de politieke redacteur van de „Sunday Express" heeft de Britse premier, Harold Macmillan, nu definitief bepaald, dat op 15 oktober algemene verkie zingen zullen worden gehouden, tenzij er zich onvoorziene ontwik kelingen voordoen. De Britse con servatieven geloven dat het aan zien van hun partij nu een hoogte punt heeft bereikt en dat 70 pro cent van de kiezers zich voor hun partij zal uitspreken. LONDEN. Het vier-motorige schroefturbinevliegtuig, de Vickers Vanguard, is in bVz uur over de oceaan gevlogen. De start vond in Gander op New Foundland plaats, het doel was het vliegveld Wisley in Surrey. De gemiddelde uursnel heid bedroeg 720 km. De Vanguard heeft hiermede de snelste vlucht over de oceaan gemaakt voor een type vliegtuig, dat met van schroe ven voorziene motoren wordt aan gedreven. ALGIERS. Een kolonne Moham medaanse en Franse soldaten is ongeveer tachtig km. ten zuidwes ten van Algiers in een hinderlaag van de opstandelingen gelopen. 25 militairen werden gedood, aldus is zaterdagavond in Franse militaire kringen meegedeeld. De opstande lingen trokken zich snel terug om omsingeling door Franse verster kingen te voorkomen. Degenscliermer bij wedstrijd gedood EVREUX, 6-7. Tijdens een plaat- selijk schermtoernooi in het noord- Franse stadje Evreux, is de 28- jarige degenschermer Bernard Maillard gedood in een gevecht met een Zweedse dokter. De punt van de degen van de Zweed schampte op een gegeven moment af van Maillard's borstprotector, schoot onder zijn oksel en trof midden in een slagader. De Frans man overleed vrijwel onmiddellijk Het toernooi werd gestaakt. Vreemd bijgeloof op schip LIVERPOOL, 6-7. Een alba- tros, voor zeelieden het sym bool. van ongeluk, acht men verantwoordelijk voor een reis vol tegenslagen van het 14.200 ton metende Britse vrachtschip „Calpean Star". Het schip kwam zondag te Liverpool aan met een la ding vogels, waaronder een Albatros en andere dieren, die door een Dxtitse verza melaar in de V.S. waren ge vangen. Onderweg geraakte de voornaamste generator defect, waardoor de opva renden het gedurende drie weken zonder elektriciteit moesten stellen. Voorts werkte de verwarmingsin stallatie niet, zodat er ook geen warm water was. Bo vendien was de boot twee maanden later in Engeland terug dan aanvankelijk was verwacht. De bemanning weigerde met dit argument door te varen naar Noorwegen, zoals de orders luidden en zij begon een zitstaking. Kapitein Phi lip Everett-Price, die aan vankelijk geen bezwaar had gemaakt tegen het vervoer van de albatros, gaf nu te kennen, dat die vogel wel licht de schuld van alle na righeid was. „Ik had wel moed toen ik dat vermale dijde beest aan boord nam", verzuchtte hij. De overstromingen, die Karatsji, de provincie west-Pakistan en de len van Kasjmier hebben getrof fen, hebben tot dusver aan 70 mensen het leven gekost. Het do dencijfer zal wellicht nog stijgen, doordat het lot van velen op het platteland nog onbekend is. ■Twee Australische schoorsteen herstellers hebben maandag het leven van een collega gered, die boven op een schoorsteen van 34 meter hoogte in de omgeving van Melbourne een hartaanval had ge kregen. Zij hielden hem drie uur vast, tot dat de brandweer hen naar beneden wist te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1