Talrijk publiek was getuige van onver getelijk hippisch feest te Noordgouwe DE ZIERIKZEESCHE COURANT 20 jaar Schouwse Ruiters De kemproefconferentie te Genève Zeer grote hangbrug SAARLAND 00K ECONOMISCH BIJ WEST-DUITSLAND BETROKKEN Soekarno zet de klok terug naar 1945 VRIJWEL GEHEEL WEST-EUROPA BELEEFDE EEN KOKEND HETE ZONDAG BEN GOERION TREEDT AF Tanker voer tegen brugpijler Samenwerking overheid, bedrijfsleven en handel noodzakelijk MAANDAG 6 JULI 1959 No. 18591 115e jaargang ZIENKZEEHSmWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlarikxee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Prachtig paardemateriaal inzet van vreedzame strijd (Van onze redakteur) NOORDGOUWE, 5-7. Het 20-ja- rig jubileum van de „Schouwse Ruiters", de vereniging waarvan tientallen amazones en ruiters in de loop der jaren bij talrijke cour ses hebben geloreerd, was vol doende aanleiding voor landelijke rijverenigingen uit Zeeland en ook uit Noord-Brabant de verre tocht met de paarden naar Noordgouwe te ondernemen en een vreedzame hippische strijd tegen elkaar aan te binden, op het tegen het „cor- ridorse groen" aangevleide terrein van de heer E. Verburg. De „Schouwse ruiters" hadden een gedurende het concours een tweelingschap aangegaan met de Culturele Vereniging te Noordgou we, die het tot haar taak rekent trouwens allerlei publieke mani festaties op touw te zetten. Men mag gerust zeggen, dat dit „twee lingschap" voor Noordgouwe, of liever voor Schouwen-Duiveland", een appetijtelijk resultaat heeft ge had, want het concours hippique is volkomen geslaagd en kende en kele onvergetelijke hoogtepunten. Tot die hoogtepunten behoorde par droit de nature de parade van alle deelnemers, in linie opge steld, met daarvoor de comman danten, die voor de tribune een groet brachten aan jury en autori teiten en stram het door „Con Amore" gespeelde Wilhelmus aan hoorden. Amazones, ruiters en die ren werden geïnspecteerd door burgemeester N. A. van Wijk van Noordgouwe, de Federatieverte genwoordiger het concours werd gehouden onder reglement van de Kon. Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen - de heer P .W. de Jong de Leeuw en ir. J. Dorst. Nadien volgde in draf een figuratie van alle deelneemsters en deelnemers, voorgereden door de commandant van de „Schouwse Ruiters", de heer L. M. Moermond, die op deze concoursdag een uiterst belangrijke rol heeft gespeeld. De voorrijders der respektieve- lijke verenigingen voerden trots hun vaandel; de werkelijke orde van de rond en over het veld dra vende paarden bleek aanwezig te zijn in de schijnbare chaos. Het was een symbool van hetgeen in de we reld van de paardensport werkelijk gehalte heeft en spelend in een sfeer gekruid door dampende paar- delijven, tuigleder en vers opge worpen graspollen, voor de vele toeschouwers onvergetelijk. „Er was een terrein en de cultu rele vereniging heeft de zaak hel pen regelen", zo verklaarde bur gemeester van Wijk - in zijn toe spraak bij de officiële opening van het concours - het voor hem op wekkende feit, dat het hippisch festijn te Noordgouwe werd ge houden. „Het is wel een bewijs, dat Noordgouwe recht van be staan heeft", aldus de burgemees ter, die daarop zijn hartelijke ge lukwens sprak tot de jubilerende „Schouwse Ruiters", de vereniging, GENEVE. De voltallige bijeen komst van de kernproefconferentie in Genève is vrijdag uitgesteld om de deskundigen meer tijd te geven om het vraagstuk van proeven op grote hoogten te bestuderen. Naar verluidt hebben de deskun digen bijna overeenstemming be reikt, hun rapport zal waarschijn lijk begin volgende week worden ingediend. De hangbrug van Tancarville, de grootste brug van dit type in Europa, die de Seine tussen Le Havre en Rouaan overspant, is vrijdag voor het verkeer geopend. De brug hangt op meer dan 50 me ter hoogte boven de rivier. De grootste schepen kunnen er onder door varen. De bouwkosten bedroe gen meer dan 8 miljard francs. De nieuwe brug bekort de afstand tus sen Le Havre en Parijs met 30 km. die in oorlog en ramp moeilijke tijden heeft gekend, maar in 1954 een geslaagde come back maakte. „Schouwen zonder paarden gaat niet", zo sprak de heer van Wijk, die amazones en ruiters hierna verwelkomde op het grootste con cours hippique van Zeeland. Opgesteld langs een door verblindend zonlicht over straald terrein, heeft een compacte mensenmenigte, zaterdagmiddag te Noord gouwe met volle teugen ge noten van het paard, de edele viervoeter, die de hoofdrol speelde in een hip pische symfonie, zoals wij die op Schouwen-Duiveland waarschijnlijk nog niet heb ben beleefd. Iets van Ascot hing over het fraai gelegen veld, want de dames had den hun gebloothalsde ja ponnen er voor aangetrok ken, de heren waren in smetteloos overhemd of licht zomercostuum en op het veld de amazones en ruiters in stijlvol zwart. Het was een schitterende dag, staande in het teken van de jubilerende „Schouwse Ruiters". Tevoren waren de diverse auto riteiten verwelkomd door de voor zitter van de culturele vereniging, de heer M. Kosten, inzonderheid ir. Dorst - voorzitter van de Ge westelijke Bond en andere be stuursleden, de heer en mevr. Ly~ sen, het college van b. en w. der gemeente Noordgouwe en de deel nemers aan het concours. „Bento" en „Bonzo" Een aparte noot in het program ma vormde het voorrijden van de paarden „Bento" en „Bonzo" van de heer L. M. Moermond, 17-jarige dieren, die gedurende 12Vz jaar met groot succes in wedstrijden zijn uit gekomen. De dieren verrichten normaal landbouwwerk, maar staan in de ring hun paardje. Zij overleefden de ramp, hoewel zij drie dagen in het zeewater stonden. In 1954 werd de eigenaar op „Bon zo" kampioen van Zeeland en werd daarmede „sterruiter"een hippische onderscheiding van be lang. De heer Kosten deelde mede, dat de voorzitter van de „Lande lijke Rij vereniging", de heer P. Klompe en de algemeen adjunct met de vereniging, als bestuurslid hun 20-jarig jubileum vieren. De wedstrijden Voor de officiële opening vonden in de morgenuren dressuurproeven voor achttallen in de klasse L.M.Z. (handicap) plaats, de dressuurproef voor viertallen Klasse I, de indivi duele dressuurproef klasse B I en B II, idem klasse L.M.Z., idem klasse N (jeugdruiters). In de mid dag werd gereden om de grote beker voor de B-dressuur. Rijk vertegenwoordigd waren de ver schillende springnummers in de diverse klassen; er wer duitmun- tend gesprongen en de foutloze parcourses waren niet van de lucht, terwijl aan de tijden werd geknabbeld. In het nummer: „Kla vertje Drie", gewonnen door een drietal van de „Schouwse Ruiters' kreeg het publiek eveneens een beeld voorgeschoteld van het prachtige materiaal op dit con cours aanwezig. Een grapje voor de jeugdruiters was de stoelen dans. Andere nummers Zeer de aandacht trok het num mer Caroussel-rijden, gebracht door 4 groepen van 4 rijders van de „Schouwse ruiters", uitgemon sterd, in de kleuren oranje, rood, wit en blauw. Om der wille van de tijd, moesten de nummers groepsspringen en vrijheidsdres suur van het programma worden geschrapt. Na afloop van het con cours bleek, dat de „Schouwse Ruiters" totaal het hoogste aantal punten, gerekend over de verschil lende nummers, hadden behaald, zodat de jubilerende vereniging beslag wist te leggen op de dr. H. Ezendam-beker. Voor de verdere uitslagen moeten wij kortheids halve verwijzen naar het nummer van morgen (dinsdag). Rest nog te melden, dat tussentijds de talrijke bekers, medailles en lauwerkran sen werden uitgereikt, doorgaans door degenen die ze beschikbaar stelden, of waar het firma's of in stellingen betrof, door de verte genwoordigers hiervan. LEEUWARDEN. Te Jubbega (F.) zijn twee boerderijen door brand verwoest. Tolhekken werden opgeheven SAARBRUCKEN, 6-7. Zoridagnacht om 12 uur precies zijn de tolhek ken tussen Saarland en West- Duitsland opengegaan en is Saar land economisch met west-Duits- land verbonden. Het verkeer kon zijn weg vervolgen zonder douane onderzoek. Op de grens bij Eichelscheid hielp de premier van Saarland, Roeder, bij het omhoog halen der hekken. Hij zei: „moge alle nog bestaande grenzen die ons vader land nog verdeeld houden eens ver dwijnen en moge de dag niet ver zijn dat alle grenzen in Europa ver dwijnen. Kort na middernacht reden er honderden vrachtauto's en lange goederentreinen uit west-Duitsland het Saargebied binnen. Zij ver- Endre Papp, de 21-jarige Hon gaar die in augustus van het vo rige jaar een aanval deed op het Hongaarse gezantschap in Bern, is vrijdag door een Zwitsers gerechts hof veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij zal na het uitzitten van zijn straf niet uit Zwitserland worden uitgewezen. voerden o.m. auto's, televisïetoe stellen, ijskasten, dameskousen, to maten en roomkaas. Nog deze week zullen de Saar- landers hun franken inwisselen tegen marken (voor een miljoen franken krijgt men 8 507 marken) de benzine zal goedkoper worden. Tabaksartikelen, cognac en nog enkele andere goederen zullen ech. ter duurder worden. DJAKARTA, 5-7. President Soe karno heeft zondag voor een jui chende duizendkoppige menigte bü het Vryheidspaleis in Djakarta bekendgemaakt dat hy de grond wetgevende vergadering heeft ont bonden en gelast heeft terug te keren tot de revolutionaire grond wet van 1945 (waarby hy in feite dictatoriale macht krygt). Hy be val voorts de vorming van een voorlopige raadgevende volksver gadering om de grondwetgevende taak van de ontbonden constituan te over te nemen. Uit kabincts- kringen is vernomen dat Djocan- da's kabinet maandag zyn ontslag zal aanbieden. Temperaturen tot 36 graden (Parijs) LONDEN, 5-7. In het grootste I turen tussen 20 en 30 graden. Mid- tal .rati uract-T, urnno ine hf-i 7nn. Invon fntcan on nn O rt-1... it trJ deel van west-Europa was het zon dag zeer warm .In Parys was het 36 graden. Overal in Frankryk heerste een hitte die het meedoen aan de „Tour de France" tot een verschrikking maakte. In Milaan was het 33 graden in de schaduw. In heel Oostenrijk was het mooi weer. Er werden temperaturen tot 30 graden gemeten. Ook in west-Duitsland was het zeer warm, 30 graden. In het door droogte geteisterde zuidoosten van Noorwegen zagen de boeren nog uit naar regen. Deze viel wel in midden-Noorwegen. Elders in het land straalde de zon. TEL AVIV, 5-7. Premier David ben Goerion van Israel heeft zon dagavond zijn ontslag aangeboden na moeilijkheden in zyn coalitie regering over zyn voorstel om wa pens ter waarde van tien miljoen gulden aan west-Duitsland te le veren. Na een onderhoud van veertig minuten met president Ben Zwi zei hij echter aan verslaggevers: „Tot mijn spijt zal ik premier en minister van defensie moeten blij ven in dezelfde regering die een interim-regering zal zijn De 72-jarige in Polen geboren regeringsleider had gedreigd te zullen aftreden, tenzij de vier mi nisters die tegen het besluit in zake de wapenleverantie stemden, zouden heengaan. Het kabinet had besloten het aftreden van deze mi nisters te eisen. Wrekende vogel ROME, 5-7. In het gebied van Castiglion Delia Pescaia nabij Grosetto is een vreem de wreker verschenen, die katten de oorlog heeft ver klaard. Een vogel ter groot te van een mus en lichtgrijs, die alleen zaterdag al vier slachtoffers maakte, heeft een goede techniek om zijn soortgenoten te wreken: hij duikt neer op katten, rijt hun de ogen uit met zijn bek en stijgt weer snel en steil op voordat de ongeluk- kigen de tijd hebben te rea geren. De bevolking van Castiglion Delia Pescaia heeft een vrijwilligersgroep gevormd die de vogel tracht te vangen. Uitstromende benzine geraakte In brand SETE, 3-7. De 33.000 inwoners van de zuid-Afrikaanse stad Sete zijn vrydag aan een groot gevaar ont snapt. Omstreeks het middaguur voer de Italiaanse tankboot „Umbrina" van 6155 ton met een lading van 5000 ton vliegtuigbenzine in het kanaal, dat via de stad de in het meer van Thau gelegen oliehaven met de zee verbindt. Midden in de stad raakte de voorsteven een pij ler van een brug, waardoor er ben zine uit een scheur in de scheeps wand stroomde. Deze verspreidde zich over het kanaal waar een aantal schepen voor anker lag. De „Umbrina" voer vervolgens tegen een Brits jacht aan, waardoor er een brandend komfoor aan boord van dit vaai'tuig omviel en de laag benzine op het water werd aange stoken. Het jacht was dadelijk één vlammenzee, waarin de eigenaar om het leven kwam. Aan boord van de „Umbrina" verloren twee Italiaanse bemanningsleden het leven. SCHIPHOL. Het is thans zeker dat het nieuwste produkt van de Vertol Aircraft Corporation, de Vertol 107 op 5 augustus enkele de monstratievluchten op de vliegvel den van Schiphol en Zestienhoven zal uitvoeren, terwijl het tevens in de bedoeling ligt een afzonderlijke demonstratie te houden voor de marine-autoriteiten op het vlieg veld Valkenburg. turen tussen 20 en 3 Ograden. Mid den- en oost-Engeland gingen evenals midden-Schotland onder een hittegolf gebukt. In west- Engeland regende het. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OIRSCHOT. Aan het eidne van de Veilig Verkeersdag te Oirschot gebeurde op rijksweg 63 (Eindho- ven-Tilburg) tussen Moergestel en Oirschot een dodelijk verkeerson geluk. De heer L. van Heerbeek die als wielrijder bij de kruising met de Lubberstraat onder Spoor- donk deze rijksweg overstak kon door een naderende auto niet meer word enontweken. De heer H. was onmiddellijk dood. LEIDEN. De minister van On derwijs Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals heeft in Lei den een nieuw fysiologisch labo ratorium van het Leids Akade- misch ziekenhuis geopend. De bouw van dit laboratorium heeft bijna tien gedetailleerde ontwerpen en bouwplannen gevergd. De kos ten van het enorme complex be dragen ruim zes miljoen gulden. SCHEEMDA. De 57-jarige Antje Bos-Meijer uit Twaar (gem. Nieu- wolda) is in het Zijldiep te Nieuw- Scheemda verdronken. Zij was des morgens per bromfiets van huis vertrokken en moest op haar weg ook een smal pad, waarin een steile verhoging voorkwam, langs het Zijldiep passeren. Op deze plaats moet zij door nog onbekende oor zaak te water geraakt zijn. Haar stoffelijk overschot werd door een schipper ontdekt. DELFT. Dit jaar houdt het ge meentebestuur van Delft voor het eerst een zogenaamde burgerdag, die voor deze gelegenheid burger avond is genoemd. Op 10 juli aan staande zal 's avonds te 8 uur in de Stads Doelen een bijeenkomst worden gehouden. Het doel van deze avond is de band tussen de jonge kiezers en het gemeentebe stuur te verstevigen. ROTTERDAM. Tijdens de werk zaamheden aan het administratie gebouw op het terrein van de Esso raffinaderij Rotterdam is de 56- jarige uitvoerder P. C. Nederpelt uit Overschie, die in dienst was van Geerdink Aannemersbedrijf, van een ongeveer 3 meter hoog dak gevallen. Per bedrijfsambulance werd hij naar het Westerziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hij enkele minuten na aankomst is overleden. CULEMBORG. Op de Lek^nabij Culemborg heeft een aanvaring plaatsgehad waarbij de 60-jarige heer B. van Stijn uit Culemborg is verdronken. Wil niet de eerste schijnen, maar wil de eerste zijn. Gepensioneerden wenden zich tot ministerraad 's-GRAVENHAGE. De 64.000 Ie- den tellende „Algemene Nederland- Bond van Gepensioneerden" heeft zich in een adres tot de mi nisterraad gericht. De bond uit zijn teleurstelling over het feit, dat in de jongste regeringsnota met geen woord gerept is over de huurcom- pensatie voor de gepensioneerde ambtenaren en hun weduwen. Gevraagd wordt voor deze groep een overeenkomstige compensatie regeling in het leven te roepen als voor de actief dienende ambtena ren zal gelden: hetzelfde percen tage van hun pensioeninkomen met een bepaald minimum, aldus een communiqué van deze bond. Dijk naar Marken open op 10 juli MARKEN. De dijk naar Marken zal vrijdag 10 juli a.s. officieel ge opend worden. Een dag later zal het autoverkeer met uitzondering van autobussen, van de dijk ge bruik kunnen maken. Het gemeen tebestuur van Marken raadt de automobilisten reeds thans aan, de eerstkomende zondagen niet in grote getale naar het voormalige eiland te rijden aangezien dan ze ker verkeersopstoppingen zullen ontstaan. De D.C.-8 toestellen van de K.L.M. SCHIPHOL. Het ligt in het voor- nemen van de K.L.M. om midden maart 1960 de eerste vlucht tussen Amsterdam en New York met het viermotorig straalverkeersvliegtuig DC-8 uit te voeren waarvoor een vliegtijd van 8 uur 5 minuten is vastgesteld. Het is de bedoeling met 3 diensten per week te starten. Dankbaarheid bleek niet groot PURMEREND, 3-7. In een caié te Purmerend vond een van de diensters onder een tafeltje een portefeuille met circa f 15.000. De eigenaar van het café herinnerde zich, wie aan dat tafeltje had ge zeten en wist de man op de Pur- merender markt op te sporen. De verliezer, een veehouder uit west- Friesland, bewees zijn dankbaar heid door het uit vijf man be staande bedienende personeel te belonen mettotaal drie gul den. VERGADERING NED. BOND VAN VEEHANDELAREN Inkrimping veestapel zou levensgevaarlijk zyn Op de 49ste algemene ledenver gadering van de Nederlandse bond van veehandelaren te Hilversum heeft de algemene voorzitter, de heer K. W. ten Ham, gesproken over de noodzaak van een hechte samenwerking tussen de overheid, het bedrijfsleven en de handel, in het bijzonder met betrekking lot de ontwikkelingen in de Euro-, markt. Daarbij moet door middel van deze samenwerking alle aan dacht worden geconcentreerd op het handhaven en verbeteren van de kwaliteit van het Nederlandse De heer ten Ham nam stelling tegen de plannen, die destijds be staan hebben om de veestapel in te krimpen. Het inkrimpen van de Nederlandse veestapel zou voor ons land, met betrekking tot de positie van Nederland op de Euromarkt „levensgevaarlijk" zijn. De huidige regering, aldus spreker, heeft een aanlooptijd nodig om zich in de agrarische problematiek te verdie pen, alvorens een uitgewerkt be leid ter hand te nemen. Tot zo lang zal ook moeten worden afgewacht, wat van de kant van de nieuwe minister van Landbouw is te ver wachten. Diverse voorstellen Naar aanleiding van een voorstel van de afdeling Friesland om te onderzoeken of de tijd is gekomen voor één bond van veehandelaren, werd het prea-advies van het hoofdbestuur aanvaard. Het hoofd bestuur, en ook de vergadering, was van mening, dat hieraan een degelijke studie moet voorafgaan. Binnen commissariaat verband zal deze kwestie worden onderzocht. De afdeling Utrecht had voor gesteld te bevorderen, dat in 's-Hertogenbosch voor de veemarkt een marktcommissie wordt inge steld. De vergadering aanvaardde het voorstel van het hoofdbestuur om te wachten tot de nieuwe di recteur is benoemd. De afdeling Zuid-Holland drong er bij het hoofdbestuur op aan, stappen te ondernemen bij de be trokken instanties om meer uni formiteit te verkrijgen in de be strijding van de tb.c. onder het rundvee. Men was van mening, dat de betreffende regeling, een uit veterinair oogpunt noodzakelijke belemmering is van de handels functie. Besloten werd het voorstel van Zuid-Holland te aanvaarden en bij de overheid aan te dringen om op dit stuk van zaken meer uniformiteit te betrachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1