m I gwOnze puzzelrubriek»™ Restaurant aan „De Val" fraaie middenmoot van provinciaal gebouwencomplex V/uurspuvA/ende berg vernietigde ganse stad m a* STAD EN PROVINCIE EEN BELANGRIJKE AANWINST Aan zee gesitueerde gelegenheid uniek voor Zierikzee (Van onze redacteur). ZIERIKZEE, 1-7. Beschouwt men het restaurant aan „De Val" - de pachter prakiseert nog over een geschikte naam - als middenmoot van het gebouwencomplex, dat de Provincie hier liet verryzen, dan kan een eerste conclusie slechts zyn, dat men van officiële zijde met deze zorgvuldig ingedeelde en knap afgewerkte gelegenheid, mid den in de roos heeft geschoten. „De Val" als aanlegplaats van de pro vinciale boot, met dichtbij het nieuwe zwembad, is als 't ware voorbestemd veel mensen tot zich te trekken en juist door de unieke ligging van het restaurant, wordt het publiek hier een mogelijkheid geboden zich even te vertreden in de beschaafde sfeer, dat het zo fraai gelegen restaurant ademt Reeds de ruime hall vertelt, dat men met het restaurant een royale opzet heeft beoogt. De ruimtelijke werking in het algemeen is groot, juist ook door een typisch juiste materialenkeuze. De restauratie- zaai bestaat uit twee gedeelten, het eerste parterre gelegen en de eet zaal, met de benedenruimte ver bonden door een fraaie open trap, afgezet met in frisse tinten gehou den hekwerk. Imponerend is de zijwand van masoniet, belegd met richelwerk van teakhout, waarme de de met blauwe colovinyltegels belegde vloer fraai contrasteert. Een trouvaille vormen de in geel en zwart uitgevoerde zuilen, die het plafond dragen. De zaal heeft in de hoek een moderne bar en is op passende wijze gemeubileerd. Zijn grootste sier ontleent evenwel de zaal aan de grote glazen wand, die het restau rant aan de zeezijde afsluit. Er voor gelegen is een ruim terras, dat door middel van aparte deuren, met de zaal in verbinding staat. De glazen wand en terras staan een bril jant uitzicht op zee toe, een uitzicht dat regelmatig wordt verlevendigd door aankomst en vertrek van de provinciale boot. Bij de stijl van beneden aange past is de hoger gelegen eetzaal, waar men verrukkelijke hoekjes vindt. Juist hier ook treft - door de brede ramen - het uitzicht op Zie rikzee, waarvan het gehele silhou et zichtbaar is. Een bedieningsluik met lift, geeft verbinding met de in de woning gesitueerde keuken. Aangebouwd aan het restaurant is de riante woning, betrokken door de familie v. d. Hoek. Aan de zijkant treft men een kleine bal- lustrade, voor de verkoop van ijs e.d. door hen, die het restaurant niet bezoeken. Aan de westelijke zijde van het restaurant, is een woning gebouwd, betrokken door de agent van de Prov. Stoomboot- dienst. De ruimten van de Provinciale Stoombootdienst Verder aansluitend - maar dit is uiteraard ook onder direct beheer van de Provinciale Stoomboot- dienst, vindt men aan de zijkant van het restaurant een ruime, han dig ingerichte abri voor de wach tende passagiers. De andere hoek- afsluiting wordt ingenomen door het kantoor van de Provinciale Stoombootdienst Daarmede zijn de ruimten, speciaal ten behoeve van deze dienst nog niet volledig op gesomd. Zo is er een opslagloods voor stukgoederen, een zeer ruim Een restaurant aan zee had Zierikzee voorheen nog niet. Toch is zo'n restaurant lo gisch, omdat het uitzicht op de zee borg staat voor het meest boeiende en telkens verrassende natuurlijke schilderij, dat men zich kan voorstellen. Des te prettiger is het derhalve, dat thans in 'deze ontspanningsyeemte is voorzien, met het fraaie restaurant aan de veerhaven „De Val", dat geleid wordt door de heer P. v. d. Hoek te Zierikzee, die het nieuwe, fraaie pand in pacht heeft gekregen van de Provincie. sous terrain gelegen fietsenstalling en een slaapverdieping voor de bemanning van de boot, bestaande uit een aparte kamer voor kapi tein en werktuigkundige en een manschappenverblijf, het geheel gecompleteerd door een waslokaal, douchecel en toilet. Bovendien is er een kolenopslagplaats, terwijl het gehele gebouw onderkelderd is. In de kelderruimten treft met een bier- en wijnkelder onder het res taurant, en de kelder van de cen trale verwarming. Tenslotte zijn parterre in het complex ruimten gereserveerd voor o.m. de P.Z.E.M., en de Prov. Waterstaat. Aan de afwerking van het complex, waar van het restaurantgedeelte stevig is ommuurd, met de mogelijkheid de opgangcoupures met behulp van vloedplanken te sluiten, is alle zorg besteed. Het werd naar een ont werp van het ingenieursbureau Rothuizen en 't Hooft, gebouwd door de firma Walraven te Sint Laurens, onder dagelijks toezicht van de opzichter de heer M. J. Verburg. Met de bouw werd in april 1958 een begin gemaakt De datum van de officiële ingebruik neming is nog niet vastgesteld, maar zal stellig niet lang meer op zich laten wachten. (Foto: Joh. Ochtman) TONEEL EN FILM Liane, het meisje uit het oerwoud", film naar een roman „De gebroeders Karamazov" gaat te Haamstede De Concertzaal opent het week- eindprogramma met de film „Liane het meisje uit het oerwoud", naar de gelijknamige Duitse roman van Anne Day-Helveg. De hoofdrollen van deze merkwaardige film zijn bezet door Marion Michael en Hardy Krüger. Een wetenschappe lijke expeditie stuit in zuid-oost- Afrika op de stam van de Wo Do's. Een jonge cameraman ontdekt in dit gebied een blank meisje, die als „godin" leeft onder de bevolking. Zij treedt in het krijt voor de foto graaf en dat is zijn geluk, want anders was het hem slecht ver gaan. Het meisje blijkt later doch ter van een Engelse vliegerofficier en een Duitse redersdochter te zijn, die bij het uitbreken van de we reldoorlog bij een schipbreuk op de Afrikaanse kust aa nland is ge spoeld en door de Wo Do's is groot gebracht. Als dat allemaal bekend is komen er verwikkelingen, maar niet zo ernstig of het meisje is be reid naar de beschaving terug te keren, maar - ze wordt piotsteling rijk door een erfenis - niet voor goed, want aan de arm van de ge redde fotograaf zoekt zij tenslotte weer het land op, waar zij haar jeugdjaren sleet. Historische film Een historische film in optima forma is: „De gevangene van de koning" met Pierre Cressoy, An dree Debar en anderen. Het is een Italiaans produkt, spelend in de tijd van Lodewijk XIV, handelend over de avonturen van een jong edelman, die door de koning wordt gearresteerd en wordt opgesloten in de vesting van Pinerolles. Ro land de edelman - een Hugenoot - is in grote nood, maar geestver wanten trachten hem te helpen. Een poging van een jeugdvriendin hem te helpen mislukt en Roland wordt in een ijzeren masker ge sloten. Een zeer listig bevrijdings plan gelukt, maar Roland moet de poging met de dood bekopen. Een vriend van Roland, getuige van het drama, weet door te dringen tot de koning en doet de verbijs terende ontdekking, dat deze zijn tweelingbroer is. De koning wetet hem er van te overtuigen dat zijn gevangenschap „nuttig voor Frank rijk is" en zo keert hij terug in de kerker. Een tweede - later niet meer noodzakelijk gebleken be vrijdingsplan slaagt en Henri weet de weg vrij naar de geliefde van zijn vriend. Een dramatische film uit romantisch historisch Frank rijk. Te Haamstede tenslotte gaat de hier vorige week besproken film: „De gebroeders Karamazov", naar de roman van Dostojefski. NOORDGOUWE Burgerlijke Stand en loop dei- bevolking over juni 1959. Geboren: 8. Adriaantje Cornelia, d. van J. M. de Waaij en D. J. L. Fonteine; 9. Dina Maria Suzanna, d. van J. L. G. van den Broecke en W. Ovaa (geb. te Zierikzee). Ingekomen: 22. Mevr. S. Kalk man van Epe (Gld.) Vertrokken: 9. P. den Hollander en gezin naar Ouwerkerk (Z.)25. J. L. Straaijer naar Mijdrecht. MEUWERKERK Reisje Zangvereniging Een naam is onze Hope" In verband met ziekte van de directeur, de heer Joh. Schouls, moest de zangvereniging van haar oorspronkelijk plan tot deelname aan het concours afzien en heeft daarvoor in de plaats een ontspan ningsuitstapje gemaakt. Reeds 's morgens vroeg werd de reis aan gevangen; de eerste pleisterplaats was 's-Hertogenbosch in de beken de „Postzegel". Achtereenvolgens bezocht men de Grebbeberg en Westerbouwing, waar de leden met een pleziertreintje door de bossen reden. Daarna kwamen „De Be driegertjes bij Arnhem aan de beurt, waar velen een natte broek of rok haalden. In Berg en Dal werd een poos gestopt en gegeten en tevens genoten van het verge zicht op Duitsland. In Grave werd nog een speeltuin bezocht. On de terugweg was Steenbergen de laat ste pleisterplaats en omstreeks half 10 was men weer op het punt van uitgang terug. De reis werd gemaakt met een autobus van de firma van Oeveren met als chauffeur de heer v. Aken, die dank werd gebracht voor de goede zorgen gedurende de reis en voor de mooie tocht. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Zaterdag 4 juli 7 uur: ds. M. van de Ketterij uit Alblasserdam. SIRJANSLAND Mutatie bestuur Oranjevereniging Wegens vertrek van de heer P. Minderhoud werd door het bestuur der Oranjevereniging tot penning meester benoemd de heer P. de Graaf. ANNA-JACOBAPOLDER Koloradokever gevonden Sinds haar bestaan werd hier voor het eerst de Koloradokever gekonstateerd. De heer Jac. v. d. Velde alhier zag een exemplaar in zijn aardappelveldje. Direct deed de vinder aangifte en werden de nodige maatregelen genomen. KANTONGERECHT ZIERIKZEE Op de dezè week gehouden zit ting van het .Kantongerecht, onder presidium van mr. W. E. van Vlo ten kwamen nog enkele zaken in behandeling. J. H. B. te Zierikzee gaf de hem ten laste gelegde aanrijding op St. Philipsland niet toe, nadat P. H. als getuige was gehoord, maar de officier vroeg f 60 of 12 d.h., welke eis verminderd werd tot f 50 of 10 dagen. B. voelde zich onschuldig en gaat in hoger beroep. C. A. te Noord gouwe had daar de bouwverordening overtreden, volgens getuige H. de B., opzichter bij de Centrale Dienst. A. had zijn eigen initiatief gevolgd wat nu eenmaal niet mag. f 50 boete of 6 d.h. vroeg de officier. Uitspraak f 15 of 8 d.h. M. V. had geen licht uitstralen de richtingaanwijzers, wat hem f 10 of 2 d.h. kost. Eis f 15 of 3 d. Tijdens dichte mist in februari had J C. D. te Oosterland onver antwoordelijk hard gereden met zijn motor, met het gevolg dat hij vele narigheid had gekregen, nl. arm- en beenbreuken, f 15 of 3 d. h. luidde de eis en de uitspraak. J. A. M. had zich eveneens t'e verantwoorden ter zake van over treding van het wegenverkeersre- glement. f 10 boete of 2 d.h luid- de de eis. f 7,50 of 1 Ö.h. was de uitspraak. J. F. te Zierikzee had f 16 moe ten betalen wegens gemaakte scha de aan een auto door een aanrij ding die hij naar het oordeel van het kantongerecht had kunnen voorkomen door even te wachten. Eis en uitspraak f 20 of 4 d.h. J. M. de J. te Haamstede moest zijn overtreding van het wegen verkeersreglement betalen met f 10 of 2 d.h. J. C. V. te Zierikzee, beschuldigd van overtreding van art. 2 Radio- luisterbeschikking, werd conform de eis veroordeeld tot f 10 of 2 d.h. De zaak tegen A. J. O. te Brou wershaven, beschuldigd van een te Dreischor gemaakte verkeersover treding, werd tot 5 augustus ek. aangehouden. Onze eerste puzzle in de wekelijkse rubriek, opgenomen in het num mer van vrijdag 26 juni is een succes geworden. Een tachtigtal inzenders stuurde de oplossing in. Zes en zestig hadden een foutloze oplossing. Na loting kwam als prijswinnares uit de bus: mevr. I. L. van Burgh-Juranic, Kaveslootstraut 56, Zierikzee. De oplossing van de puzzle luidde als volgt: Horizontaal: 1. penseel. 6. glazuur. 11. s o.s. 12. ako; 14. lik. 15. r.r. 17. haard. 19 e k. 20. tik. 22. pan. 23. tot. 25. ode. 26. renkum. 29. men nen. 31 iron. 32. dek. 34. zenz 35. toe. 37. treuren. 40. ein. 42. ijl. 43 ee. 44. ens. 46. antenne. 49. apa. 51. ooi. 53. art. 54 net. 56. armada. 59. ma laga. 61. los. 62. aga. 64. aak. 65. pon. 66. at. 68. eland. 71 md. 72. hei 74 let. 75. ore. 77. ellende. 78. ignobel. Verticaal: 1. portret. 2. n.s. 3. sol. 4. es. 5. laan. 6. gort. 7. al. 8. zin 9. uk. 10. rekenen. 13. ka. 16. rie 17. ham. 18. dom. 19. ode. 21. knie. 22. punt. 24. teen. 25. onze. 27 ko. 28. keu. 30. n.n. 32. delta. 33. krent. 36. olm. 38. rijn. 39. een. 41. iep. 44. etalage. 45. soms. 46. aida 47. erf. 48. enak. 49. stap. 50. amandel. 52. o.a. 55. el. 57. rot. 58. age. 59. mad. 60 gom. 63. alle. 64; anti. 67. lee. 69. a.e. 70. pro, 72. hl, 73. in, 75. on, 76. lb. De nieuwe puzzle Hieronder publiceren wij de volgende puzzle, waarvoor andermaal een set bedrukte visitekaartjes beschikbaar wordt gesteld en verder als troostprijs een pocket-boek Horizontaal: 1. plant. 3. wondvocht. 5. ernstig ongeluk. 7. soort visje. 9. meisjesnaam. 11. Frans lidwoord. 13 klein beetje. 15. deel van het hoofd. 16. reeds. 17. jong dier. 19. betaalmiddel. 21. heilig boek der Mo hammedanen. 23. leesteken. 27. seconde. 28. wiskundige figuur. 32. bevel. 33. godin. 35. boos. 36. zangnoot. 37. luchtmacht (afk.). 38. bevel; 39. deel v.d. bijbel (afk.). 41 zoogdier. 43. familielid 45. Frans pers. voornaamw. 47. scheel. 49. kern. 51. boomloze vlakte. 53. vogel. 54. filmdeel 57. delf stof. 60. voegwoord. 61. melkklier. 63. taaie lekkernij. 65. naaml. ven nootschap (Duitse afk.). 67. rivier in Oostenrijk. 68. koning (Fr). 69. kleur. 70. gewas. 71. optiek. Verticaal: 1. schelle kreet. 2. as. 3. Europeaan. 4 filmmaatschappij (afk5. verstand. 6. geneesmiddel. 8. uitroep. 10. nauw. 12. maanstand (afk). 14. sluiting. 15. keer. 16. de somma van. 18. behoeftig. 20. kippen eigenschap. 22. elasticiteit. 1$3. gewicht (afk.). 24. onder anderen (afk.). 25. familielid. 26. kaartenverzameling. 28. nare pijn. 29. landbouw werktuig. 30 verlaagde toon. 31. Chinese maat. 34. boom. 35. vèrvoer- onderneming (afk.). 39. Nederland (afk.). 40. meisjesnaam. 41. meisjes naam. 42. nakomelingschap. 44. water in Brabant. 45. voorzetsel. 46 voorzetsel. 48. eikenschors. 49. vrucht. 50. deel v. d. voet. 52 .voor zetsel. 54. klaar. 55. ruiker. 56. Duits lidwoord. 57. ik (Lat.). 58. spoor staaf. 59. naaml. vennootschap (Franse afk.). 60. deel v.h. hoofd. 62. klein takje. 64. vreemde munt. 66. ijle stof. Van de 40.000 inwoners van St. Pierre slechts één gespaard In de west-Indische wateren ligt het Franse eilandje Martinique. De voornaamste plaats op het eiland heet St. Pierre. Ten noorden van deze stad ligt een vulkaan, de Mont Peleé (d.i. naakte berg). In de zo mer van het jaar 1902 was een verschrikkelijke uitbarsting er de oorzaak van, dat het stadje in zyn geheel door hete as en gloeiende lava werd bedolven en aan elk leven een einde maakte. Elk? Neen, één, maar dan ook zegge en schrqve één van de 40.000 inwo ners werd gered. Wat er in het be gin van deze eeuw op Martinique gebeurde, vertellen wjj hier onder. Martinique telde talrijke suiker plantages en de Franse planters leidden er een goed bestaan. De nabijhe.id van de vulkaan Mont Pe leé verontrustte de mensen aller minst. Zeker, in vroeger dagen moesten er Wel erupties geweest zijn, maar dat was voor de huidi ge bewoners alleen maar gunstig. Immers, lava brengt vruchtbaar heid en de hellingen van de berg waren derhalve rijk 'begroeid; zij boden plaats aan winstgevende plantages. Bovendien, boven in de krater lag het mooie meer van Palms en dit was een geliefkoosd plekje voor de bewoners van St. Pierre en Fort-de France, die er eens even tussen uit wilden. De voortekenen In de lente van 1902 bleek de bewoners van de streek echter, dat de Mont Peleé toch niet zo on schuldig was als hij er uit zag. Op een goede dag bespeurde men na melijk rookwolken, die opstegen uit het ingewand van de berg en die zijn top hulden in een wit waas. En toen de mensen van de plantages op de morgen van de 2e mei zoals gewoonlijk naar hun werk gingen, vonden zij hun ar beidsterrein bedekt met een laagje grijze as. De volgende dagen werd de wit te rook van de berg vervangen door zwarte en od 5 mei stootte de berg een lavastroom uit, die zich een weg baande naar het dal. Daar lag de suikerfabriek van Guerin en deze werd geheel door de lava bedolven; geen mens ontkwam. Nu schrokken de planters toch op en zij begonnen hun op de hellingen van de Mont Peleé gelegen planta ges te verlaten. De berg had im mers een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende waarschu wing laten horen. Veilig in St. Pierre? Het nabijgelegen St. Pierre telde normaal 25.000 inwoners, maar dit getal groeide door de steeds toe nemende vluchtelingenstroom spoedig aan tot 40.000. Hier zou men veilig zijn. Ja, zou men dat inderdaad? De nacht van 6 op 7 mei lever de een onheilspellend vuurwerk, dat voortkwam uit de rommelende ingewanden van de vulkaan. Velen offerden aan het zien hiervan hun nachtrust op, maar niet alleen van wege de schoonheid van het schouwspel. Sommigen raakten van bange voorgevoelens vervuld. Niet zodra was de dag aangebroken; of verschillende planters verlieten de stad en begaven zich naar veiliger oorden. Maar och, zo'n vaart zou het toch niet lopen, meenden de meesten. Men was hier tenslotte een behoorlijk eind van Me onrust- verwekkkende berg verwijderd en waarom zich dan nog verder van huis te begeven? Op anderen echter werkte het voorbeeld van de planters aanste kelijk. Zij raakten in een soort paniekstemming en verlieten over haast de stad, al spoedig gevolgd door vele anderen. Waarom zou men zich niet naar het verderop gelegen Fort-de-France begeven Daar was men toch altijd nog een beetje veiliger dan in St. Pierre. Doodbrengcnde orde. De Franse gouverneur van Mar tinique, de heer Monttet, vreesde echter chaos en een volkomen pa niek. Daarom nam hij onmiddellijk maatregelen. Op de middag van de 7de mei trok een afdeling soldaten de stad binnen om de orde te her stellen en te handhaven. En de gouverneur zelf begaf zich met zijn echtgenote onder het volk, om de mensen moed en kalmte in te spre ken. Er was immers in 't geheel geen reden, zich bezorgd te maken. Toen brak de morgen van de 8ste mei aan. Tegen 8 uur steeg er een enorme rookzuil uit de 1350 m. hoge Mont Peleé ten hemel. En dit verschijnsel werd onmiddellijk ge volgd door een onderaards gerom mel als van een zwaar onweer, ja, als van een krachtige kanonnade. De gloeiende lava perste zich om hoog en sloeg de hele top van de vulkaan eenvoudig weg. De hemel werd verduisterd en een zware as- regen daalde neer op de wijde om geving. Toen spleet de berg, als door een machtige houthakkerhand ge kloofd, open en stroomde de lava stroom, die naar schatting een tem peratuur van ongeveer 220 graden had, met een( snelheid van 150 m. per seconde (d.i. 540 km. per uur) in de richting van het 8 km ver der gelegen St. Pierre. Binnen de minuut was de stad bereikt, werd zij bedolven door de gloeidene massa en werden haar inwoners verstikt door de hete lucht. Door de dood overvallen Pas tegen het eind van de dag konden de eerste reddingsploegen de toen tenminste enigszins afge koelde bodem betreden. Zij moes ten zich door een 2 m dikke aslaag heenwerken en zochten overal naar overlevenden. Maar géén werden er gevonden. Wel bleek, dat de mensen vol komen door de ramp waren ver rast. Een kantoorbediende zat nog met de pen in zijn hand achter de lessenaar. Een man was zich klaar blijkelijk aan het wassen geweest en stond nog gebogen over de wa terbak, waar het water geheel uit was verdampt. Vier dagen na de ramp liepen twee negers door de dodenstad, toen zij plotseling zwakke kreten lióorden. Nadat zij eindelijk met veel moeite het puin hadden wég- gegraven, vonden zij een 25-jarige neger. Hij had opgesloten gezetpn in de kelder van de gevangenis en bleek later de enige overlevende te zijn uit een stad, die op het mo ment van het vreselijke gebeuren niet minder dan 40.000 mensen bergdc binnen zijn gebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6