Fransen kennen gebied rond La Courtine zelf niet bijzonder goed De Zierikzeese zomeravondfeesten Huilen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 3 juli 195» No. usso Uiroestsjef wil westelijken kwijt uit Berlijn HU acht machtsevenwicht gewijzigd NEW YOKK. 2-7. De „New York Times" schrijft donderdag dat de Russische min.-president Chroesj- tsjef, zich zeer ruw heel't uitgela ten in een gesprek dat h(j vorige week dinsdag te Moskou met de vroegere gouverneur van de staat New York Harriman heeft gehad. Van welingelichte zijde werd ver nomen dat Chroesjtsjef bij het on derhoud zei „vastbesloten te zyn ons uit Berlijn te krijgen en ken- Vliegtuig verongelukt in de V.S. Tien doden NEW YORK, 2-7. Tien inzitten den van een zakenvliegtuig dat woensdagavond nabij Marion in de Amerikaanse staat Ohio is neerge stort, zijn omgekomen. Het toestel behoorde tot de „Continental Can Co". Onder de slachtoffers bevon den zich acht leden van de direc tie van de Maatschappij. Parlementaire geluk wensen naar België 's-GRAVENHAGE, 2-7. Dc voor- zitter van de Tweede kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft het vol gende telegram gezonden aan de voorzitter van de kamer van volks vertegenwoordigers te Brussel: „Als voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal sluit ik mij van ganser harte aan bij de vreugde van de koninklijke fami lie en van het Belgische volk bij gelegenheid van het huwelijk van prins Albert en prinses Paola. Mo ge Gods zegen het jonge paar op zijn levensweg vergezellen". Antibacteriële zakdoek De mens is wel zeer vinding rijk. Zo heeft hij onlangs een zakdoek „uitgevonden" die bacteriën te lijf kan. Zelfs bacteriën, die weer stand weten te bieden tegen allerlei antibiotica als bv. penicillinekunnen het niet tegen deze antibacteriële zakdoek opnemen. Het kle dingstuk heeft een perma nente antibacteriële eindbe- handeling ondergaan, Ever san genaamd. In deze eind- behandeling ivordt als het ware een zinkverbinding on verbrekelijk aan de textiel- vezels gehecht, tengevolge waarvan de moleculen der vezels permanent antibacte- rieel reageren. Na zeven ja ren experimenteren heeft men dit eindelijk bereikt en heeft men bevonden dat de zakdoek inderdaad in staat is de groei van vele bacte riën te remmen, met inbe grip van die micro-organis men, die de onaangename geur van transpiratie teweeg brengen. Met zo'n zakdoek gewapend hoeft men niet meer te vrezen voor onaan gename lichaamsgeuren. Ge noemde behandeling is ab soluut reukloos en tast de fabriekskleur van het stuk textiel beslist niet aan. Ver der is ze niet giftig voor de mensen, noch prikkelend bij gebruik. nelük denkt dat hij dat kan doen omdat h(j meeat dat het machts evenwicht in de wereld te zünen gunste is gewijzigd". Verder had Chroesjtsjef te ver staan gegeven dat hij de eerste plaatsvervangende premier Kozlof, die thans in de Verenigde Staten is, beschouwt als zijn opvolger als minister-president. Dit is, aldus het blad, in overeenstemming met eer der geuite veronderstellingen dat Kozlof's reis naar de Verenigde Staten een onderdeel is van een opleiding voor een grotere verant woordelijkheid, in het bijzonder op het gebied van de buitenlandse politiek, waarmee de vijftigjarige Kozlof tot nu toe weinig bemoeie nis heeft gehad. De meisjes van de Zierikzeese huishoudschool gooiden, toen eenmaal het diploma in de zak hadden, er traditiegetrouw nog een uitje tegen aan. Het gezicht op zo'n negentig stralende meisjes was al feestelijk genoeg, maar wat tonelis- tische vrolijkheid mocht er ook nog wel bijkomenEn het kwam er bij. In de vorm van een poppekast. Er was een tragische Katrijn en een melancholieke Jan Klaassen en nog zo wat figuren er om heen als een Cerberus van een politieman, een grootmoedige koning en een barre heks, die lelijke dingen uithaalde, waarva-% na de tuinknecht, Ka trijn op afschuwelijke wijze slacht offer bleek te worden. De heks fluisterde Katrijn wat in het oor en de laatste strooide daarop met vrouwelijke zorgeloosheid een mespunt toverpoeder in het eten van de vorst, die zulks slecht be kwam, want hij werd prompt een krokodil, een metamorfose, waar aan zelfs lieden van koninklijken bloede een begrijpelijke hekel heb ben. Het mespuntig strooigedoe van Katrijn kwam natuurlijk aan het licht, want zo gaat dat wel in een poppespel. Gevolg: een Katrijn, die luide verkondigde dat ze in snik ken ging uitbarsten van pure el lende en het daarop ging doen ook. Welke metafysische krachten er in de zaal hebben geschuild is niet bekend, maar precies op de se conde gelijk met Katrijn gaf een eenjarig wicht in de zaal, zich over aan een hartstochtelijk huilen, veel luider en overtuigender dan pseu- do-Katrijnen dit ooit deden of zul len doen. De zaal kon het niet aan gelachen krijgen. Het peutertje werd daarop door een o zo gedien stig huishoudschoolmeisje naar loze ruimten vertransporteerd, waar het snikken vrij is. En Katrijnzij huilde voort! EILANDMAN. Zesduizend soldaten naar Frankrijk Bij manoeuvres gebruikt de artillerie scherp Om de lange reis naar La Cour tine te kunnen maken, zijn vaste kampstaven de troepen van het eerste legercorps vooruitgereisd naar Mourmelon, Bourges en La Cortine, om daar alles voor de ont vangst in gereedheid te brengen. Twee Nederlandse zendelingen verkenden onbekend deel van Nieuw-Guinea Gebied werd in kaart gebracht s-GRAVENHAGE, 2-7. Twee Nederlandse zendelingen van het Zendelingengenootschap der Ze- vende-dags adventisten, namelijk de predikant Tilstra en de ethno- loog-predikant G. Oosterwal, heb ben dezer dagen een onbekend ge bied op Nieuw Gunea verkend, dat nog niet onder bestuur is gebracht. Zij maakten te voet een tocht van de Boven-Torrivier in het oos telijk binnenland van Sarmi naar Mamberano rivier. Deze tocht, die hen door Gauttier- en het van Reesgebex-gte voerde, was 200 kilo meter lang. Onderweg hebben zij het gebied in kaart gebracht en zich een globale indruk gevormd van de bevolking in verband met nog onbekende stammen, waarvan die der Naidjbeedj de meeste men sen telt. Het tot nu toe onbewoond geachte gebied blijkt een bevolking van 1000 mensen te bezitten. Vooi zen deel leeft de bevolking noma disch, altijd op zoek naar voedsel. Daarnaast troffen zij ook dorpen aan, variërend van 40 tot zelfs 200 mensen. Kenmerkend voor het hele gebied zijn de sakrale mannenhui zen en heilige fluiten. OVERDENKING Geef mij een eigen graf stede bij U, opdat ik mijn dode moge uitdragen en begraven". (Genesis 23 4). Het leven van weinig mensen is zo vol diepe tragiek geweest als dat van de aartsvader Abraham en van zijn vrouw Sara. Weggetrok ken uit hun veilige vaderland, ver trouwend op Gods beloften, beleef den zij de ene teleurstelling na de andere. De beloften werden niet vervuld: zij kregen geen kind, Pa lestina bleef bezit van anderen, zij moesten steeds verder trekken. Sara hield het niet uit, zij wilde God de vervulling van Zijn belofte afdwingen. De zoon die toen bij de slavin Hagar geboren werd, was echter de beloofde niet. Eindelijk beschaamde God haar ongelovig, lachend schouderophalen van ,,'t zal toch nooit wat worden" door de geboorte van hun zoon Izaak. Maar ook deze moesten zij afstaan; slechts als door de dood heen ont vingen zij hem terug. De vlag die zij in het beloofde land voor God plantten, was steeds een altaar, kruisen op hun levensweg, een offer van eigen verlangen aan God. "Tenslotte stierf Sara. Niets had zij haar eigendom kunnen noemen. En het eerste (en voor hem ook laatste) wat Abraham zich in het nieuwe land met veel moeite ver wierf was een graf. W'erden daarin niet alle idealen begraven? Is de dood niet altijd een streep door de rekening van het leven? Goddank: nee! Over dit graf straalt het licht van de opstanding. Jaren later is er Eén geweest, Die zelfs geen eigen graf bezeten heeft, maar werd neergelegd in de graf spelonk van Jozef van Arimathea. Maar juist dat werd de inzet van de vervulling van de belofte. Hij behoefde geen graf te bezitten. Het graf zou niet meer het laatste zijn, maar de invalspoort van het leven. God zet Zijn offensief in de wereld in op de plaats waar wij volledig doödlopen. Daar begint het leven na de dood. Daar begint het werkelijke leven op aarde. De zekerheid ligt slechts in God., van hieruit dringt God ons leven bin nen. Het ligt onder een belofte. Alles keert terug, maar op een nieuwe wijze. Dat is de dubbele beweging van het geloof: want groot is het zijn wens op te geven, groter is het, hem vast te houden nadat hij is opgegeven: groot is het, naar het eeuwige te grijpen', groter is het, het tijdelijke vast te houden nadat het is opgegeven. In zijn lan ge leven is Abraham niet verder gekomen dan dit geloof. Maar juist dat maakte zijn leven de moeite waard. Juist dat maakte hem groot bij God. „Want", belijdt hij, „wij moeten onszelf inschepen in het schip van de hoop en leren achter te laten, waaraan wij ons hechten Want wat zou het baten, dat wij alle aardse schatten bezaten en het doel van ons leven misten?" Is God niet bezig ook U dat te leren? D. G. H. D. Om de toegang tot hun dorpen te beschermen heeft de bevolking daar scherpe doorns geplant, waar door de leden van de expeditie hun voeten vaak tot bloedens toe ver wonden. Van een vijandige hou ding der bevolking hadden onze landgenoten geen last. Ingezonden mededeling Overal „Vespa"-clul)s Twaalf arbeiders zijn omgeko men en twaalf gewond, van wie zes zwaar, doordat de vrachtauto, waarin zij zaten in een steengroeve in de Chileense provincie Antofa- gaste is gestort, aldus is donderdag uit Santiago vernomen. Een afdeling veldartillerie, een zes tal zware tanks, verkenningsbatal jons en het 15de bataljon infante rie, die voornamelijk als tegenstan der zullen optreden, zijn ook reeds vertrokken naar het nieuwe oefen terrein in Frankrijk. Aan deze eer ste nieuwe oefening nemen onge veer 6000 manschappen deel. In to naal zullen deze zomer 30.000 solda ten in La Courtine verblijven. Bij deze groots opgezette mano euvres zullen voor het eerst op het 10 km. lange en 6 km brede oefenterrein ook tanks en veldar tillerie kunnen worden ingezet. Het sluitstuk van de manoeuvres .vormt een oefening met de gehele gevechtsgroep, die onafgebroken zal duren en waarbij alle wapenen met inbegrip van de luchtmacht, worden ingeschakeld en waarbij eveneens de luchtmacht zich zal doen gelden. De artillerie begint met afzonderlijke oefeningen,, waarbij gedurende twee dagen met scherp zal worden geschoten. Verder neemt zij deel aan de compagnies en bataljonsoefeningen der infanterie en in haar geheel is zij present bij de. gevechtsgroep- Defening. Pelotons en eskadrons van het verkenningsbataljon en het bataljon zware tanks zullen wor den ingedeeld bij de oefenende in fanterie. Het plaatsje La Courtine, gelegen op ongeveer 100 km ten westen van Clermont Ferrand, is een dorpje, dat slechts rnkele duizenden inwoners telt. Het is ook voor de meeste Fransen onbekend terrein. Slechts een en kele tourist, jager of hengelaar, brengt in dit gebied zo nu en dan enkele dagen door. La Courtine telt echtere zoals vrijwel alie Fran se dorpjes, heel wat eafé's (het grootste café heeft als eigenaar de burgemeester) en het is dan ook niet toevallig, dat in de handlei ding, die iedere militair meekrijgt, naar dit dorpje in de Frans-Neder landse lijst van woorden en uit drukkingen, die welke betrekking hebben op het bestellen van een biertje of het glas wijn, de voor naamste plaats inneemt. Vliegende kunstenaars Er is een kleine bioscoop, die plaats biedt aan 300 man en ont spanning zal dan ook voorname lijk van Nederlandse kant moeten komen. Elk weekeinde zal daar om een gezelschap kunstenaars naar La Courtine worden overge vlogen, dat de Nederlandse mili tairen van cabaretvoorstellingen zal laten genieten. Daar het leven in Frankrijk duurder is dan in Ne derland, ontvangen de soldaten een extra toelage van één gulden per dag Frans geld. Drie cadi-wagens zullen kantine-artikelen verkopen, die in Frankrijk niet te krijgen zijn Op vrije dagen zullen tevens ex cursies worden georganiseerd, naar Clermont Ferrand, Vichy en naai de beroemde grotten van Lascaux, waar in 1940 fraaie wandschilde ringen uit het stenen tijdperk wer den ontdekt. Over Hasselt en Namen trokken de Nederlandse militairen donder dagmorgen in vlot tempo door Bel gië, hierbij doeltreffend geassis teerd door leden van de gendarme rie. Tegen 11.30 bereikten zij de Franse grens bij Philipville, waar dan voor de Nederlandse soldaten het Franse avontuur La Courtine begon. De programma's voor de maand augustus van de Zierikzeese Zo meravondfeesten zijn ook reeds gereed gekomen. Om een totaal beeld te kunnen geven van hetgeen deze zomer op stapel staat, lijkt het ons nuttig thans ook reeds de augustus-programma's hierbij af te drukken. Programma 1 augustus 1959 Revue „Cocktail-klanken" 1 Kennismaking met André Meurs. 2 The Wico's met vrolijke accor deonklanken. 3 The Brothons brengen plasti sche acrobatiek. 4 Rexis, de bekende muzikaal exentriek. 5 Doea Melatti, twee zingende zusjes. 6 De Wama's, Neerlands meest bekende dwazen. PAUZE 7 Co v. d. Heide Wijma speelt op verzoek. 8 André Meurs vertelt. 9 José en Tonny brengen komi sche acrobatiek. 10 De Wama's 11 The Wico's spelen populaire melodieën. 12 Afscheid. Programma 8 augustus „Jazz-festival" 1 Kennismaking met Peter Piekos. 2 The Down Town Jazz Band, Neerlands meest populaire jazz orkest. 3 Dick Harris brengt zijn ballon- act. 4 De Selvera's, de gevierde zingen de zusjes. 5 Peter Piekos: „En die van mij, zei toen PAUZE 6 De Selvera's zingen hun succes- 7 The Down Town Jazz Band 8 Afscheid. Programma 15 augustus 1959 Revue „Lachparade" 1 Kennismaking met Frans Vrolijk. 2 The 3 Jacksons met vrolijke accordeonklanken 3 De Spelbrekers, de bekende parodisten. 4 De Osmani's brengen hun inter nationale acrobatiek-show. 5 Bueno de Mesquita, de gevierde televisie-artiest. 6 Bert Visser, de bekende radio zanger. 7 Frans Vrolijk vertelt. PAUZE 8 The 3 Jacksons spelen populai re melodieën. 9 Bueno de Mesquita heeft nog iets te vertellen. 10 De Dsmani's brengen hun Hol land-show. 11 Bert Visser zingt zijn successen. 12 De Spelbrekers. 13 Afscheid. Programma 22 augustus 1959 1 Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer". 2 Willy Vervoort met muzikale begeleiding van Tonny Bakke- nes. 3 Groots vuurwerk over de poor ten der stad. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Leiden (geestelijke ver zorging der Oosterse studenten): B. Arps, v.h. zendingsp red., Oegst- geest. Beroepen te Vreeswijk. J. van 't Ende, Noordeloos. Aangenomen naar Zundert als 2e pred.plaats voor Princen- hage: M. J. van den Berg, Etten- Leur. Bedankt voor Ophusden: A. J, Timmer, Huizen (N.H.). Ger. Kerken Beroepen te IJsselmonde-west: H. C. Kersten Jr., Wissenkerke (Z.) te Winsum: kand. C. A. Verhoog, Voorschoten. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. J. C. Hagen): G. Meyste2-, Ede. Bedankt voor 's-Gravenhage- Loosduinen (6e pr.plaats): J. Wil schut, Zeist; voor Zwolle (5e pr. pi): A. L. Janse de Jonge, Oost- voorne; voor Wolphaartsdijk: W. A. Jelsma, Woudsend; voor Rijs wijk (3e pr.pl.): H. J. Kouwenho- ven, Rotterdam-Delfshaven. Ger. Gemeenten Tweetal te Aagtekerke, te El- speet, te Oud-Beijerland, te Goud swaard en te Tholen: kand. P. Blok te Rotterdam-west en kand. C. Wisse, Tholen. Beroepen te Veen, Wolphaarts dijk, Aagtekerke, Apeldoorn-Beek- bergen, te Klaaswaal, te Melisker- ke, te Oudemirdum, te Tholen, te Vlissingen en te Benthuizen: kand. P. Blok, Rotterdam-west. Oud-Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Rijssen: J. van der Poel, Ede. ONDERWIJS Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" Zierikzee Onderstaande leerlingen der Land bouwhuishoudschool „Prinses Ju liana" te Zierikzee, ontvingen een getuigschrift der tweedags naai cursus: P. J. Bolkenbaas, Brouwershaven; L. Bal, Dreischor; C. Jonker, Dui- vendijke; M. W. Viergever, J. C. Kooman, A. Hanse, W. G. v. d. Have en M. van Leeuwen, Kerk- werve; J. Vane, A. G. Bom en C. J. L. Folmer, Nieuwerkerk; G. Hil- leman, Noordgouwe; A. P. v. d. Werf, A. C. v. d. Werf en C. Hen- drikse, Ouwerkerk; C. P. de Vlie ger, Zonnemaire; J. Pannekoek, J. Fiere, C. Legemaate en J. v. d. Wekken, Zierikzee. Onderstaande leerlingen der Land bouwhuishoudschool „Prinses Ju liana" te Zierikzee ontvingen een getuigschrift der ééndagsnaaicur- sus: C. L. Bal, Bruinisse; M. v. d. Weele, Eikerzee; P. K. Bil, Kerkwerve; W. A. Kik, J. M. C. Bom, E. Stou ten, Nieuwerkerk; A. Zwager, J. W. v. d. Have, E. Bouman, T. J. Steen- poorte, M. A. Hage en M. G. de Bruine, Oosterland; P. C. Bakker, Ouwerkerk; J. Hanse, Sirjansland; M. Kloet, M. E. Bolle, N. W. Bil, Ch. Schot, K. A. Snijders en N. Schouls, Zierikzee. Onderstaande leerlingen ontvin gen een getuigschrift Assistente Huishouding: T. P. van Beveren, E. C. Duinhou wer en M. Tanis, Brouwershaven; A. Stoel, Brijdorpe; J. W. de Ruij- ter, Burgh; M. J. J. de Keizer en M. G. v. d. Linde, Dreischor; A. C. Bos, M. S. Hansen en P. C. Roskam Duivendijke; I. W. van Waveren, Haamstede; J. J. Schiettekatte, en C. Stouten, Nieuwerkerk; J. de Graaf en G. C. van Tiggelen, Noordgouwe; H. J. Ista, Oosterland L. Roseboom, Renesse; P. A. Geluk, Sei'ooskerke; J. Bal, Sirjansland; J. B. v. d. Houten, H. M. Meerdink, C. A. de Ruitei-, J. J. Schot, C. B. Slagboom en C. P. v. d. Woestijne, Zierikzee. Onderstaande leerlingen ontvin gen een diploma Vormingsklas: C. M. Barendse, Burgh; C. Hoo- genboom, Duivendijke; J. M. I. Bom, Haamstede; S. L. Verburg, Nooi'dgouwe; A. J. Dalebout te Ouwerkerk; A. J. Padmos, W. Schults, C. P. T. van Sluis en C. M. Bolijn, Zierikzee. Ingezonden mededeling „VESPA" hele wereld service ZIEBIXZEE Gevonden voorwerpen Afdruiprek; halskettinkje; 2 schroevendraaiers; 2 fototoestellen; snoer kralen; armband; 7 munt biljetten; 14 portemonnaies; kin dertasje; vier Engelse leesboeken; reflector van een lamp; kinder jas je; 3 autopeds; kinderhangertje; 3 hoofddoeken; 3 duimstokken; i*ub- berlaars; jute zak; broche; 4 vul pennen; staaf zaklantaarn; handtas; kindermuts; reistas met inhoud; 2 kettinkjes; damestasje; veilingkis- ten; windjack; kinderwagen; meis jesblouse; 2 pair wol was; 3 pop pen; dop benzinetank; 25 stuks zakkammen in étui's; ring; cein tuur; gymnastiekschoen; gebeden boekje; oorknop; sjaal; speelgoed- i-evolver; militaire baret; kindei'- hoed; 2 ballpoints; kniebeschermer; portemonnaie met rozenkrans; wit kapje (Rode Kruis); kinderschopje; gereedschapstrommel; étui met vulpen en ballpoint; handzaag; kindervest; 3 zonnebrillen; bal; ko peren gewicht; Duitse herder; da mes x-egenmantel; konijn; aktetas met inhoud ;onderbroekje met handdoek; regenjas; rammelaar; kinderjurk; badmuts; brillekoker; 1 paar regenpijpen; tas van een kinderpistool; plunjezak; regen kapje; insigne; diverse handschoe nen, wanten en sleutels. DE GOUDEN COBRA 29. Vanachter de sluier, die hij op Touaregg-wijze voor het ge zicht gebonden heeft, slaakt Aram een zucht van vei-lichting als zijn rijdier werktuigelijk in de brede voetsporen der andere ka melen op de karavaan begint in te lopen. Spoedig heeft hij de achterste kamelen bereikt. Met vastgesnoerde polsen sloffen de gevangenen gelaten door het hete zand tussen de kamelen. Ai-am herkent van een afstand reeds de atletische gestalte van Ares, de Grieksce vuistvechter, die door wraakzucht gedreven, Ambre naar dit hete land heeft ontvoerd. Van Ambre zelf bespeurt Aram aan vankelijk niets. Voor hem drijft een der Touareggs zijn kameel tot grotere spoed door met zijn hiel tegen de flank van het dier 'te schoppen. Aram beproeft haastig hetzelfde en zowaax-, ook zijn kameel versnelt zijn passen en loopt langs de kaï'avaan naar voren. En opnieuw slaakt Aram een zucht van opluchting, want op een der kamelen, in de schaduw van een baldakijn, krijgt hij Ambre in het oog. Naast hem bax*st opeens een der gevangenen, een korte, dikke man, in jammei'en uit. „Ik hou het niet langer vol.... die ver wenste woestijnboeven laten ons lopen tot we er bij neervallen. Ikik kan niet meer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5