Honderd zeven en twintig Schouwen» Duivelandse bedrijven kregen predikaat Satelliet met schoepen Algemene ledenvergadering C.M.M.C. MELKPRODUKTIE TOONT STIJGENDE OPBRENGST De algemene C.M.M.C., voor Coöp. Melk en vergadering der niet ingewüden Melkprodukten Centrale, onder presidium van de neer D. Eveleens, donderdagmid dag op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" gehouden, was zeer druk bezocht, wat de voorzitter zeer verheugde en o.m. toeschreef aan het feit dat in deze bijeen komst 127 bedrijven het predikaat «hygiënisch melk winningsbedrij f" zal worden uitgereikt, plus een variërende bedrijfspremie over '58. Bij de aanvang der vergadering waren o m. aanwezig dr. ir. H. A. Franken, directeur der V.Z., de heer C. Zee, adm. van de Zeeuwse Melk Federatie, terwijl later ir. W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsulent verscheen. De vice-voorzitter, de heer JA. v. Nieuwenhuijzen, 'had bericht van verhindering wegens ongesteldheid gezonden, waarbij hij tevens meedeelde dat hij zijn bestuursfunctie wenste te beëindi gen. Stijgend ledental »mededelingen" consta- teerde de voorzitter dat het aantal leden zich in stijgende lijn be weegt. Totaal aantal thans 482, waaruit geconcludeerd mag wor den dat leder die melkvee houdt van enige betekenis bij de C.M.M.C is aangesloten De mei-telling 1958 gat een cijfer van plm. 7.5 miljoen ke'min,Van l kan op 8 mUioen kg. melk worden geraamd. De pro ductie toont een stijgende op- brfgst maac zuiks kan niet on begrensd doorgaan. Opvoering der productie hangt samen met de uit- stekende kwaliteit van de veesta pel. Een vergelijking met 1950-'58 toont aan dat aan de fabriek de afzet met 11 pet. is gestegen. Het gaat in de goede richting! Wil de de hf ,SUCCenVo1 werken dan dient de beste melk afgeleverd. 25 pet van het ledental verkreeg het pre- hidïf.."^?g.iënisch Melkwinnings- b«drijf Met 1 januari 1959 is een nieuw contract met de V.Z. afge- kleinn'h derm°-edelijk zal n°S hen klein bedrag in de vorm van na- n "itgekeerd. Ook de slijters krijgen een kleine winst- margeverhoging. De si ij tersmarge op S.-Duiveland n M,°JTenteel wordt op ons eiland nagegaan wat een verantwoorde slijtersmarge is. De verhoudingen veehouders, slijters en fabriek die nen gelijk te blijven, als de groe pen beseffen elkaar nodig te heb ben, al dient ieder op eigen terrein telblijven en geen personeel op de v®ebouderij slijter optreedt. In middels is men overgegaan tot aan- NeUderTandbij LCC Zuidwest De exploitatierekening 1958 geeft fTnnoT061^, suald0 aan van P'm dnhh id kaPitaal is ver dubbeld en plm. f 7000 aanwijst. De vacatiegelden werden met f 300 verhoogd evenals het salaris van de heer W. v. Sluijs. Hoer de,bas'uursvacature, ontstaan door het bedanken van de heer J A. V. Nieuwenhuijze, werd als ver tegenwoordiger voor de landbouw gekozen de heer A. Schooff te Oos- terland. De heer J. c Flikweert te Nieuwerkerk werd bij acclamatie herkozen. Tot leden van de Raad van Commissarissen werden zon der stemming herbenoemd de he ren G. L. Beuzenberg te Haamste- Ingezonden mededeling I Automobielbedrijf 1 FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 ^^^^Verkoog^r^ennc^^^ de en E. Verburg te Noordgouwe. De kascommissie voor de rekening 1959 werd samengesteld uit de he ren C. Beije en P. Zandijk. Melk en zuivel De heer C. Zee gaf een uiteen zetting van de huidige positie van melk en zuivel, waarbij hij een vergelijking trof tussen 1958 en 1959, waaruit blijkt dat er een dras tische stijging van melkgebruik valt te constateren op de vrije we reldmarkt. Ook de boterprijzen zijn enorm gestegen en wel met 55 pet. Ook in ons land is de afzet van melk toegenomen, terwijl ook de boterprijzen met plm. f 1 stegen. Blijven deze laatste de hoogte in gaan dan zullen velen weer over schakelen op margarine. Verkoop van koelhuisboter wordt de ko mende winter niet verwacht. De voorraad boter ligt nl. 79 pet. la ger. De melkproduktie echter ligt hoger dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Wanneer, zoals is aangekondigd, dat de subsidie op de melk wordt ingetrokken, zal de prijs van de consumptiemelk aan de hoge kant komen te liggen. Gelukwensen Na uitreiking der predikaten en premies, 127 totaal, sprak dr. ir. H. A. Franken een gelukwens tot de bedrijfsvoerders voor de hen ver leende onderscheiding, waarna hij er op wees dat de kwaliteit dei- melk vooraan diept te staan, zodat men dan de buitenlandse concur rentie niet behoedt te vrezen. Tot slot sprak ir. W. L. Harmsen, welke wees op het feit dat de C.M. M.Ö: heeft bijgedragen tot de we deropbouw van de veestapel na de ramp van 1953. De produktie per koe hield gelijke tred met de toe name van het vee. Alleen de pro- duktie-controle dient te stijgen, al zit er ook groei in. Met klem wees spr. op 16 dezer te Zierikzee te houden toondag met 140 van de beste fokdieren. Na dank te hebben gebracht aan de sprekers sloot de heer Eveleens deze geanimeerde vergadering. Ingezonden mededeling 1 X per week naar de BIOSCOOP Engeland worstelt nog met zijn drukkersstaking Pogingen om impasse te doorbreken LONDEN, 2-7. De Britse minis ter van arbeid, Ian Macleod, heeft donderdag voorstellen van de T.U. C. in overweging genomen, waar mee het algemene Britse vakver bond hoopt het einde van de druk kersstaking naderbü te kunnen brengen. De voorstellen zyn door een aantal T.U.C.-leiders tüdens een onderhoud van een half uur met de minister naar voren ge bracht. Na deze bespreking maakte het ministerie bekend, dat vrijdagoch tend vertegenwoordigers van de tien bonden die bij de drukkers staking betrokken zijn, op het mi nisterie kwamen, om de mogelijk heden voor een regeling te onder- Ingezonden mededeling „VESPA" Geen kettingsltftage Zeeuwse mosselexport begonnen Woensdag is de mosselexport naar België en de campagne van de inmakerijen weer begonnen. De mosselkwekers zijn reeds een week lang bezig de handel te bevoorra den. De meeste mosselen die thans door de kwekers worden aange voerd en die voldoen aan de ge stelde leverings- en kwaliteits eisen komen van de mosselperce len in Zeeland (Ooster Schelde en Roompot). BRUINISSE. Aan het strand van Ouddorp is dezer dagen door twee jongens een skelet gevonden. De politie schatte de ouderdom van het geraamte op 100 tot 200 jaren. Vermoed wordt dat het afkomstig is van een destijds uit zee aange spoeld lijk van een vrouw, dat door de werking van zee en wind onder het zand is geraakt en nu door diezelfde werking weer is bloot gespoeld. De Verenigde Staten zijn voornemens binnenkort een kunstmaan met schoepen te lanceren. De kunstmaan zal een gewicht hebben van 20 tot 30 kg. Een bijzondere nieu wigheid vormen de vier wieken, die voorzien zijn van zonne cellen, die de tonne-energie in elektricitèit omzetten. Door het grotere oppervlak zal het vermogen van deze cellen veel groter zijn dan die welke in vroegere satellieten wer den ingebouwd (de Vanguard I). Men hoopt op deze wijze tal van gegevens te verkrijgen die nodig zijn voor de voor genomen ruimtevaarten naar de planeet Venus. zoeken. Wat de voorstellen van de T.U.C. behelsen is niet bekendge maakt, doch in goedingelichte krin gen verluidt dat de T.U.C. een on afhankelijke bemiddelaar zou wil len laten benoemen die een basis voor onderhandelingen tussen de partijen in het geschil zou moeten zoeken. Hij zou echter niet als scheidsrechter moeten optreden. Ingezonden mededeling WIE IS DE BÉSTE KRUIDENIER ZIET U ZELF MAAR.. NOTITIE j Sd. OunwriJb totfisbi ïfttouflQct. rtw, tmt mrt 3o kimtj&f e*ba 1 iiïrKndiinj 1-tn/kM, fomaA IVniAfa ..DAT IS DEj{t00nKRUIDENIER! Het binnenmeertje „De Driehoek" In ons nummer van gisteren werd gemeld dat het binnenmeertje „De Driehoek" te Burghsluis in verband met dijkverzwaring zal worden dichtgereden. Gelieve hiervoor te lezen: gedeeltelijk dichtgereden. BROUWERSHAVEN Bejaarden maakten kostelijke reis naar Goeree-Overflakkee Woensdagmorgen vertrokken de 70 ouden van dagen plm. half ne gen per motorschip „Drie Gebroe ders" van gebr. de Jonge te Scha- rendijke uit de haven van Brou wershaven, voor het maken van hun jaarlijks reisje, dat ditmaal bestond uit een bezoek aan Goeree- Overflakkee. Na een voorspoedige reis werd Ouddorp bereikt, waar eerst een kopje koffie werd gebruikt. Ver volgens ging het met een tweetal bussen der RT.M. over het eiland, waarbij men bezoeken bracht aan Stellendam (Deltawerken Haring vliet), Dirksland (bezichtiging zie kenhuis met door Zweden geschon ken nieuwe vleugel) en Middelhar- nis, waar werd gewinkeld. In Acht huizen bezocht men de R.K. kerk, waar de pater een rondleiding hield met een heldere uiteenzetting over de kerkelijke gebruiken. Een aar dige geste was het van de zijde der R.T.M., dat de hoofdcontroleur de heer van Burg de reis meemaakte om onderweg de oudjes de beziens waardigheden nader toe te lichten. In Ouddorp terug gekomen ge bruikte men de koffiemaaltijd, waarna het ondanks het iets bui- iger weer, zingend op huis aan ging. Vele inwoners en daarbij de actieve muziekvereniging „Apollo" verwelkomende het gezelschap. De heer J. Dekker sprak namens het organisatiecomité woorden van dank tot alle ingezetenen, die het weer mogelijk maakten dit reisje te organiseren. Een speciaal woord van dank richtte spr. tot Gebr. de Jonge voor de mooie en gezellige reis en tot „Apollo" voor de ont vangst. Namens de bejaarden sprak de heer N. Remeijn een dankwoord voor het gebodene. Smakelijk brok folklore uit Achterhoek werd te Haamstede bezorgd Familie verrast met krentenwegge van 1.30 meter HAAMSTEDE. In de vorm van een reusachtige krentenwegge, met afmetingen van 1.30 by 30 cm., heeft een Haamstecdse familie ge profiteerd van een folkloristisch gebruik, zoals het in de Achterhoek te vinden is. Gelukkige aanleiding tot deze imposante gift was een nieuwe wereldburger, die zyn in trede deed in het gezin van de fa milie D. Looman, waarvan man en vader - gelijk bekend - werkzaam is in de vlasfabriek. Mesten van kalveren is daar zijn „hantering", want met het vlas gaat het tegen woordig helaas niet al te vlot. Wat in Gelderland „gewoon" is, speelde zich ditmaal dus te Haam stede af. De naaste familieleden van het Gelderse slepen - bij de geboorte van een baby - krenten broden aan. Zelfs het geéchenk van de grootouders bestaat uit zo'n krentebrood. Een fabriek van kal- vermelkpoeder te Doetinchem is zo folkloristisch ingesteld, dat zij dit gebruik als attentievolle re- klame heeft overgenomen en daar - gelijk gezegd - de heer Looman zich bezig houdt met het mesten van kalveren, zijn de achtergron den van het reuze-brood wel vol doende verklaard. Een verre klant Het betrof hier een verre klant van de fabriek, en daarom werkW de directies wat betreft het brood ook met grotere dimensies, alles ter ere van de jongedame Neeltje Jacoba, die er overigens nog niet van heeft kunnen profiteren. De heren J. Glasbergen en P. Ebbes van de Doetinchemse fabriek heb ben persoonlijk het brood „over handigd" aan de heer en mevrouw Looman, een heel karwei, want reuzekenteweggen zijn lastig han teerbaar, temeer daar het brood 40 kg. woog. De bovenkant van het brood was geheel versierd met mocca en vruchtjes. In de bruine mocca was over de gehele lengte van het brood een gelukwens neer geschreven. Hoe de familie Loo man het krenteweggeproblecm verder heeft opgelost, is verder onbekend, maar zij zal zeker op zijn Achterhoeks gesmuld hebben. 4281 STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Met ingang van 1 sept. e.k. is tot onderwijzer aan de ulo-school te Middelharnis benoemd de heer P. van Zijp te Sommelsdijk, voorheen alhier woonachtig. SCHARENDIJKE Succes voor „Sursum Corda" De chr. gemengde zangvereniging „Sursum Corda" alhier behaalde onder leiding van haar dirigent, de heer L. C. Hoogerhuis te Renesse, op het deze week te Hilversum ge houden zangconcours in de tweede afdeling een tweede prijs met 285 punten. Vorig jaar werden in de zelfde afdeling 265 punten behaald, zodat van vooruitgang sprake is. BROUWERSHAVEN Winkeliers boden klanten reis aan De plaatselijke Vé-Gc-winkelier de heer J. de Nooijer heeft in sa menwerking met collega's uit an dere gemeenten zijn clientèle een mooie reis naar Hilversum en Loosdrechtse plassen, waar het ge- Brabant werd de koffie gebruikt, waarna het over Rotterdam, Gou da, Bodegraven, Woerden en Utrecht op Soestcrbcrg aanging. Men bezichtigde het vliegveld Soestcrberg en het paleis Soestdijk. De inwendige mens word versterkt in de speeltuin „Anna's Hoeve". Bijzondere belangstelling bestond er in Hilversum voor het fraaie stadhuis en de verschillende radio studio's. Het hoogtepunt der reis vormde wel het bezoek aan de Loosdrectse plassen, waar het ge zelschap een rondvaart per salon boot wachtte. Na in restaurant „De Postzegel" te 's-Hertogenbosch nog iets te hebben gebruikt ondernam men de terugtocht naar Schouwen. DREISCHOR Bij het gehouden examen te Middelburg voor de akte hoofd leidster bij het kleuteronderwijs slaagde mej. L. Snoek, werkzaam als hoofdleidster aan dc openbare kleuterschool alhier. Aanbesteding „Pasveer" - zuiveringsinstallatie Van de rijksinstanties T.N.O. en R.I.Z.A. is thans goedkeuring ont vangen op het door de C.D. „Noord- Zeeland" opgemaakte plan voor dc bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie volgens het systeem „Pasveer", aan de Welleweg alhier. De openbare aanbesteding zal op dinsdag 14 juli a.s. plaatsvinden. Verwachting tot zaterdagavond: Iets warmer Bewolkt met aanvankelijk plaat selijk enige regen, maar morgen overdag ook enkele opklaringen, voornamelijk in het zuiden van het land; matige tot vrij krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind; iets hogere temperaturen. 4 juli. Zon op 4.25, onder '21.02. Maan op 3.30, onder 19.21. 5 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 4.18, onder 20.08. 6 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 5.12, onder 20.48. Nieuwe maan: 6 juli te 3.00 uur. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 juli 2.06 v.m. 5 juli 2.50 v.m. 6 juli 3.30 v.m. BROUWERSHAVEN: 4 juli 1.48 v.m. 5 juli 2.26 v.m. 6 juli 3.02 v.m. Springtij: 8 juli. 14.30 n.m. 15.11 n.m. 15.48 n.m. 14.11 n.m. 14.49 n.m. 15.26 n.m. Ingezonden mededeling Jlondragon HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing die gisteren op de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland lag, is in de afgelopen nacht met de sterke westelijke stroming in de hogere luchtlagen, met grote snelheid naar de Noord zee getrokken. Tengevolge hiervan begon het vanmorgen na kortston dige opklaringen gedurende de nacht, in een groot deel van het land weer te regenen. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hogedruk, waarachter zich midden op de oceaan een nieuwe depressie bevindt. Het ziet er echter naar uit dat deze nieuwe depressie morgen nog geen invloed op het weer hier te lande zal uitoefenen, zodat morgen enkele opklaringen mogen worden verwacht, met iets hogere tempe raturen. Rollende asceet COLOMBO, 2-7. De Indische asceet Swami Thiroevanaka- roesoe wil een afstand van 90 kilometer rollend afleg gen, opdat Ceylon de vrede herkrijgt. In twaalf dagen heeft hij onder grote belang stelling al 56 km. afgelegd. Hij leeft uitsluitend op het regenwater dat hij op kan vangen. Kale bol liever dan kortere vakantie Zeven jaloerse jongens van het Baarnse lyceum hebben met een schaar de schone haardos van een medescholier geschonden. Hun vol ledige bekentenis maakte hen na tuurlijk niet straffeloos. Het wijze schoolhoofd heeft nu een beste boete bedacht. Hij begon met de eis: één week verkorting van hun vakantiedit maakte een diepe indruk. Enkele minuten lang liet de rector het daarbij. Toen liet hij er een „of" op volgen: .of jullie laten je nog vandaag totaal kaal knippen. De jongens kozen het laatste. Dat vonnis is intussen vol trokken. Ondergrondse communistische organisatie ontdekt NEURENBERG, 2-7. De west- Duitse politie heeft donderdag in Neurenberg en het nabij gelegen Fürth negen mensen aangehouden die deel uitmaakten van een on dergrondse communistische orga nisatie. Voorts is een hoeveelheid propagandamateriaal en een be drag van 1.300 mark in beslag ge nomen, zo is officieel in Neuren berg bekend gemaakt. Men ver wacht dat in verband met deze zaak ook in Schweinfurt en Würz- burg een aantal arrestaties zal worden verricht. In Keulen Is een bibliotheek over de geschiedenis van de Joden in Duitsland geopend Met deze in stelling die op particulier initiatief tot stand kwam, wil men meer be kendheid geven aan de 2.000 jaren Joods leven in Duitsland en de vooroordelen uit het verleden uit wissen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2