nieuw Deze maand juli gaan de Zierikzeese Zomeravondfeesten van start KIEKEN Het is straks zover Eerste programma's op 18- en 25 juli a.s. Watersport: geknipt om te BRÜINISSE ZAL DE NIEUWE BURGEMEESTER OP WAARDIGE WIJZE ONTVANGEN DE MAN UIT CHICAGO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 JULI 1959 No. 18589 Z1ER1KZEE, 1-7. - Dank z\j de voortvarende activiteiten van de Vereniging „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" gaan deze maand - juli - de Zomeravondfeesten van start. De feesten vinden in deze maand plaats op 18 en 25 juli en beloven gezond en opbeurend amusement voor burgerü e" vreemdeling. De bedoeling der feesten is uiteraard Zierikzee schouwtoneel te doen zün in het zomerseizoen, van verschil lende manifestaties, die de belangstelling trekken vooral van vreemde lingen, die in deze tijd immers in grote getale het eiland bevolken. Uitgangspunt van de organisa toren is nog altijd de gedachte dat ook het achterland aan de in de Westhoek vertoevende vreemdelin gen iets moet bieden. Er zijn vaak weekend-avonden, waarop een be scheiden eilandelijk „reis-uitje" de vreemdelingen wel aanstaat en wat is dan geschikter als Zierikzee, waar de oude gebouwen baden in een zee van floodlight en dan straks bovendien aantrekkelijke programma's worden gebracht door een keur van topmensen, die landelijke bekendheid genieten? Zoals in het verleden bleek - en wij verwachten dat het dit jaar niet anders zal zijn - hebben ook onze „eigen mensen" belangstel ling voor de feesten. En met „eigen mensen" bedoelen wij uiteraard de bewoners van Schouwen-Duive- land. Historische schoonheid Het is bij vernieuwing dat wij op deze plaats - juist in verband met de komende zomeravondfees ten - de aandacht willen vestigen op de historische schoonheid van Zierikzee. We hopen het nog eens te beleven, dat eigen speelgroepen in de toekomst weer een open luchtspel brengen. In afwachting daarvan brengt de Vereniging „Z. O.V." voor ieder aanvaardbare programma's, die - hoe kan het anders in het opwekkend zomer seizoen - licht van toets zijn en daarom gemakkelijk aanspreken. De avondfeesten vormen een waar dig besluit van de zaterdagse marktdagen, waarop het zonder twijfel gezellig zal zijn. Bovendien is de kans uniek een oogje te wa gen aan het „oude schoon", dat bij de voortduur waar is te worden bewonderd. Dc programma's Volledigheidshalve laten wij hieronder de twee programma's volgen, die respcktievelijk op 18 en 25 juli zullen worden uitgevoerd. Programma 18 juli 1959 Revue „Humor is troef" 1 Rudi Carrell komt kennismaken 2 The Pico's met vrolijke accorde onklanken. 3 Het Rivers Trio brengt plastische acrobatiek 4 Tonny Schifferstein speelt een piano-medley. 5 Orkest Maria Zamora, het popu laire radio-ensemble. een oogje op de historische schoonheid Nederland en Australië Zelfde beleidslijn ten aanzien van Nieuw-Giiinea 's-GRAVENHAGE. 30-6 De Aus- tralische minister-president, de heer Menzies, die een bezoek van twee dagen brengt aan ons land, heeft hedenmorgen in Den Haag een langdurig onderhoud gehad met de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. i Tijdens deze bespreking zijn al gemene vraagstukken ter sprake gekomen, welke beide landen ra ken. Blijkens een hedenmiddag uit gegeven communiqué, kon daarbij worden vastgesteld, dat „de be- De 21-jarige Hongaarse „vrij heidsstrijder" Endre Papp stond woensdag te Bern terecht voor zijn aanslag op het Hongaarse gezant schap in Zwitserland van augustus vorig jaar. Papp en een vriend, die later aan schotwonden stierf, ver schaften zich toen met geweld toe gang tot de legatie maar werden door de Hongaren met pistoolscho ten ontvangen. leidslijn, zoals die tot nu toe door de regeringen van Australië en Nederland is gevolgd, zal worden voortgezet". Luchtmacht schaft „Friendships" aan 's-GRAVENHAGE. 30-6. Thans is tussen Fokker en het Directoraat Materieel Luchtmacht over de aan koop van twaalf F-27 vliegtuigen overeenstemming bereikt. Van deze twaalf toestellen zullen er drie in normale passagiersuitvoering wor den gebouwd en negen als vracht vliegtuigen. De ondertekening van het contract zal nog deze week ge schieden. De vrachtvliegtuigen verschillen van de normale uitvoering van de „Friendship" doordat deze vlieg tuigen door het aanbrengen van verschillende wijzigingen geschikt worden gemaakt voor het uitwer pen van vracht en van parachu tisten. 6 Tobi Rix, de gevierde muzikale parodist PAUZE 7 The Pico's spelen populaire me lodieën. 8 Rif Gerardy brengt zijn balance- act. 9 Rudi Carrell vertelt. 10 Orkest Maria Zamora met radio-suksessen. 11 Afscheid. Programma 25 juli 1959 Revue „Sterrenparade" 1 Kennismaking met Mans uut Twente. 2 Jack Smith comp. met hun accordeonshow. 3 Frans van Dusschoten, de be kende radio-imitator. 4 Mary Matonel brengt plastische acrobatiek. 5 Joop de Knegt, de gevierde radio-zanger. 6 Mans uut Twente vertelt. 7 Het Cocktail-trio o.l.v. Ad v. d. Gein met muzikale paradieën. PAUZE 8 Jack Smith comp. met vrolijke klanken. 9 Mary Matonel brengt een Hon gaarse dans. 10 Joop de Knegt brengt zijn suksessen. 11 Frans van Dusschoten vertelt verder. 12 Het Cocktail-trio. 13 Afscheid. Prinses Irene wil singels behouden UTRECHT, 30-6. Vandaag was 't de laatste dag waarop adressen tegen 't verkeersplan-Feuchtinger voor de stad Utrecht bij de ge meenteraad van deze stad konden worden ingediend. Het comité „Binnenstad en Singels" heeft ruim honderd lijsten, met bijna vierdui zend handtekeningen aan de raad verzonden. Het plaatsen van hand tekeningen op de lijsten betekent, dat de betrokkenen verzet willen aantekenen tegen het plan de Utrechtse singels te dempen en de binnenstad in haar karakter aan te tasten en voorts, dat zij verlan gen, dat door deskundigen een ver keersplan wordt ontworpen, waar bij deze „schendingen" worden vermeden. Volgens het comité heeft ook prinses Irene, die voor de tijd van haar universitaire studie te Utrecht woonachtig is, haar naam op een van de lijsten gezet. Koningin en prins naar Den Helder 's-GRAVENHAGE, 30-6. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard zullen zondag 5 juli in Den Helder een deel van het feestpro gramma bijwonen van de Kon. Ma rine Jachtclub, die die dag haar zestigjarig bestaan viert. Scheveningen krijgt nieuwe pier 's-GRAVENHAGE, 1-7. Dezer dagen zal de rijksgoedkeuring wor den .verleend voor de bouw van de pier in Scheveningen, zodat in sep tember met de uitvoering van het werk kan worden begonnen. Dit heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heden aan de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheve ningen medegedeeld. OVERSTROMING IN COLUMBIA Las Juntas, een dorpje met 200 inwoners in het Columbiaanse de partement Tolima, is dinsdag door een overstroming van de rivier de Combeima geteisterd. Gehele ge zinnen werden in de slaap verrast en door het water meegesleurd. Volgens Reuter zijn er 150 mensen omgekomen. De regering heeft de nationale' mobilisatie van het Rode Kruis ge last. Veel kritiek op Nehroe NEW YORK, 1-7. Het Ameri kaanse weekblad „Time" heeft in zijn editie van woensdag geschre ven dat de afgelopen week in India steeds „luidere protesten zijn ge hoord tegen het leiderschap - of ge brek er aan - van Nehroe". Nehroe verloor veel van zijn glans door zijn vruchteloos verblijf van drie dagen in Kerala. Nehroes bezoek liet de communisten in het zadel. Zijn pogingen tot compromis en vrede lieten zijn aanhangers weer eens onbevredigd". „PAS OP ONZE JEUGD" Toenemende misdadigheid van jeugd in hoofdstad Politiekorps is onderbezet AMSTERDAM, 1-7. Jaarlijks ont vluchten circa 1500 delinquenten, voor het merendeel jeugdigen, uit alle mogelijke inrichtingen. Deze groep pleegt gedurende die ge zochte vrijheidsperiode heel veel misdrijven. Doordat het politie apparaat zo onderbezet is, wordt de gemiddelde tijd van voortvluch tigheid steeds langer. Bovendien neemt het aantal aangiften van misdrijven en de overtredingen der verkeersvoorschriften belang rijk toe. Het aantal aangiften van misdrij ven in Amsterdam was in 1958 bij na driemaal zo hoog als in 1929, Postmuseum heeft „Regulus-brief" 's-GRAVENHAGE, 30-6 In het Nederlandse postmuseum te Den Haag, wordt momenteel de brief geëxposeerd, die door de Ameri kaanse postmaster, Arthur Sum- merfield, is gezonden aan zijn ambtgenoot in ons land, prof. ir. G. H. Bast. De brief is op 8 juni jl. vervoerd met de Regulus I, een geleid pro jectiel van de Amerikaanse ma rine, dat werd afgevuurd van de onderzeeër U.S.S. „Barbedo" in de Atlantische oceaan naar de ma rinevliegbasis Mayport in de staat Florida. De Regulus werd draad loos bestuurd van een begeleidend vliegtuig uit. De brief behoort tot de eerste zending brieven, die ooit met een bestuurbaar projectiel zijn verzonden. Ingezonden mededeling toen er ruim 600 agenten meer be schikbaar waren voor de straat dienst. De burgerij zal derhalve het onderbezette politie-apparaat moe ten helpen in de dagelijkse strijd tegen de misdaad. De jonge men sen dienen voorts te weten, dat er voor hen bij de politie een mooie en belangrijke taak is weggelegd. Deze woorden sprak de Amster damse hoofdcommssaris van poli tie, de heer H. J. van der Molen, vanochtend in de hal van de Ci neac aan het Damrak, waar het bureau ter voorkoming van mis drijven een kleine expositie heeft ingericht onder de titel „Pas op onze jeugd", gewijd aan de jeugd misdadigheid. Burgemeester van Hall heeft deze politietentoonstel- ling met een kort woord geopend. Zeeuwse veebezetting uitzonderlijk hoog MIDDELBURG. De rundveehou derij in Zeeland ondergaat niet on belangrijke wijzigingen. De veebe zetting bereikte in 1958 een uitzon derlijk hoog niveau van 90.000 stuks. Op de grotere akkerbouwbe drijven zet de verschuiving van melkerij naar mesterij zich voort. Op het kleinere gemengde bedrijf daarentegen is er sprake van enige toename van de melkveestapel. De produktie van kalfvaarzen voor de handel verloor plaatselijk wat ter rein. Dit lezen wij in het pas ver schenen gecombineerde jaarverslag 1958 van de Prov. Vereniging voor de Veeverbetering, de Prov. Com missie voor de K.I. en de Prov. Melkcontrole dienst. Ingezonden mededeling (ook in kleur) Een van de belangrijkste per sonen uit het gevolg van Koslof heeft gezegd dat de Sowjet-Unie deze week een actie zal beginnen ter vergroting van de uitvoer uit de Sowjet-Unie naar de Ver. Sta ten, aldus meldt de „New York Times". Het Belgische voorstel voor een bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO voor de hervatting van de Geneefse ministersconferen tie is met weinig enthousiasme door de Britse pers ontvangen. Al leen de „Manchester Guardian" h^eft zich voorstander van het voorstel getoond. FEESTPROGRAMMA IS IN KANNEN EN KRUIKEN Plechtige installatie op openbare raadszitting Door het feestcomité is in samen werking met het gemeentebestuur van Bruinisse het volgende feest programma opgesteld voor de fees telijke ontvangst van burgemeester C. H. van de Linde. Om 10 minuten voor 10 zal op Zijpe de heer C. Kik, als oudste raadslid in jaren, samen met wet houder van Gilst de nieuwe bur gemeester verwelkomen. Het doch tertje van' de loco-burgemeester (D. van den Berg) zal aan mevrouw van de Linde bloemen aanbieden. Aan de ingang van het dorp, voor „Huize 't Hof", zal een erepoort worden opgericht. Bij deze ere poort wordt de van Zijpe komen de commissie van ontvangst voor noemd, samen met de burgemeester en zijn gezin opgewacht door de juniores van de voetbalclub „Bruse Boys" en de padvindsters. De voor zitter van het feestcomité, de heer S. J. P. Jumelet, zal daar een toe spraak houden. Hier worden op nieuw bloemen aangeboden. Aan de ingang van de Chr. Landbouwhuis- houdschool zal een commissie van ingeleide, bestaande uit de heer en mevrouw Hoogerheijde (het oud ste raadslid in dienstjaren), burge meester en mevrouw van de Linde naar de raadszaal (het podium) ge leiden, waarna een openbare raads zitting volgt. Rondrit door gemeente Om 1 uur volgt dan een rondrit van de burgemeester en de ge meenteraad door de gehele ge meente. Gestopt wordt bij de kleu terschool; bij het Hervormd Ver enigingsgebouw zullen de leerlin gen der beide lagere scholen zich bij de stoet aansluiten. Om 2.30 uur zullen de kinderen op het sportterrein ballonnen op laten en zal de jeugd worden ge- tracteerd. Daarna volgen kinder spelen en een voetbalwedstrijd tus sen leerlingen der beide lagere scholen. Van 5 tot 6 uur volgen volksspe len en van 7 tot 9 uur behendig heidswedstrijden op bromfietsen en gewone fietsen (Ds. Waarden burgstraat en Deestraat). Om 9 uur volgt dan populair muziekprogramma van „De Jan tjes", waarbij stoelendans, polo naise, enz. zullen worden gehouden. Van half 5 tot 6 uur zal het pu bliek tijdens een officiële receptie gelegenheid' hebben de burgemees ter en zijn echtgenote te felicite ren. Het is ons bekend dat som mige buurtverenigingen de straten zullen versieren. Het publiek wordt met nadruk verzocht de vlaggen uit te steken. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Dat wordt een ramp!" steunde burgemeester Dikkenburg. Zijn bril trilde op zijn brede, rode neus en zijn handen speelden zenuwach tig met de kleine gouden tierelan tijntjes, bengelend aan de horloge ketting, die breed gespannen was over zijn burgemeesterlijke buik. „We maken ons oorverdovend belachelijk in heel het land!" knik te de droge apotheker Kruiderink, met een gezicht, alsof hij dat altijd wel had voorspeld. Inderdaad was het de heer Kruiderink geweest, die van stonde af aan tot voorzich tigheid, tot bezinning, tot kalmte had aangemaand. En men zou dat van hem hebben gewaardeerd, had hij nift heel z'n leven nooit anders gedaan dan andere mensen vertel len, hoe ze de dingen moesten doen, waarmee men soms meer succes en aanzien bereikt dan door zelf de handen uit de mouwen te steken - en zéker geen fouten maakt. Want loopt het goed af, dan deelt men in de zege en loopt het verkeerd af, dan heeft men het immers altijd voorspeld? „En al dat geld uitgegeven voor niets!" steunde slager Speknek, die niet gewoon was een cent onnodig uit te geven, al behoorde de helft van de huizen in de Molenstraat hem toe en al ging hij als Jeremia door het dorp om te klagen over slechte tijden en hoge belastingen. De man die niets zei, was de man die het hele zaakje op touw gezet had. De opmerkingen der anderen, al keken ze zorgvuldig een andere kant op, waren in de grond der zaak alle op hém gericht. Want zo wel de burgemeester als de apo theker en de slager bedoelden met hun verzuchtingen niets anders dan: „Wanneer die idioot van een gemeente-opzichter ons niet het hoofd op hol had gebracht met z'n dwaze plannen, beleefden wij thans dit tragisch uur niet!" Hij voelde het onuitgesproken verwijt nog die per, dan wanneer ze het hem rond uit naar 't hoofd hadden geslingerd. Want hij was het geweest, die van een verslaggever van de Pro vinciebode het bericht vernomen had, dat de zoon van Huibert Kla- renbos naar Holland zou terugke ren. Huibert was al lang dood. De zoon had in Amerika met het geld van zijn vader geweldige zaken ge daan en was nu directeur van het bekende warenhuis Clarenbough met „chain-stores" in en rondom Chicago. Hij was het geweest, die op het idee was gekomen meneer Clarenbough te schrijven, dat wan neer hij in Holland kwam, hij toch zeker niet het oude Meeldam moest overslaan. En meneer Clarenbough had via z'n privé-secretaris geant woord, dat hij zeer zeker gaarne naar Meeldam zou komen. En toen was het begonnen Met uitzondering van de apothe ker was ieder, die hij er over sprak, enthousiast geweest. De zoon van Huibert zou waardig ontvangen worden. Men zou er een groot feest van maken. Er moest een comité worden benoemd. De burgemeester werd voorzitter. Er waren erepoorten opgericht. De schooljeugd had liederen inge studeerd, en de hoogste klas zou 1 het Amerikaanse volkslied zingen. En de oudste zoon van de boven meester zou een Engels gedicht voordragen, want je kon nooit we ten of de zoon van Huib nog wel één woord Nederlands sprak! De Provinciebode had er over ge schreven en in Kwardam, waar men sinds onheuglijke tijden met de Meeldammers, die daar „bloemzak ken" werden genoemd, op voet van oorlog leefde, had men reeds aller lei minderwaardige en afgunstige grapjes verkocht. Het was de ge dachte aan wat zijn ambtgenoot van Kwardam op de burgemees tersvergadering zou zeggen, die burgemeester Dikkenberg het bloed naar het hoofd joeg. Hij hoorde reeds dat winderige, jonge jonk heertje, dat droomde van een mi nisterszetel, met zijn kraakstem zeggen: „En hoe maekt het uw vriend meneer ehu weet wel, die Amerikaanse winkelier?" Moest hij dan erkennen, ten aan_ hore van alle collega's uit de streek dat meneer Klarenbos niet meege komen was met de boot, waarmee men hem verwachtte? Dat de fijn opgepoetste Cadillac, speciaal voor de gelegenheid gehuurd en met de Amerikaanse vlag voorop, hem niet binnen Meeldam zou voeren? Dat de erepoorten weer stiekumpjes zouden worden afgebroken en de kinderen misschien 's avonds ho nend op straat voor het. burgemees tershuis het Amerikaanse volks lied zouden zingen? Dat spulleba- zen van de draaimolen en de zweef molen en de wafelkraam, die nu al stonden opgesteld op het weitje dat men het .gemeentelijk speelterrein' noemde, scheldend hun biezen zou den pakken en overal vertellen wat die „Meeldamse bloemzakken" hadden uitgespookt? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5