alcohol... In ge-eigende sfeer vond diploma-uitreiking Landbouwhuishoudschool plaats de grootste vijand van 't verkeer STAD EN PROVINCIE DE aur LAATSTE NIEUWS „HUISVROUWEN ZO BELANGRIJK ALS Ml Ingezonden mededeling l. Samen met HEINZ^en TEO^ méér variatie op de a boterham C"". V HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige j schroefsluiting IlSiMHMHSÉ GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancierIndien een Heinz of Teo product niet voldoet. -rs.. -JA Een raketbrandweer g LONDEN, 1-7 Een Britse maatschappij heeft een vlie gende raketbrandweer ge maakt die in veertig secon den een brand op acht kilo meter kan bereiken. Het on bemande apparaat lijkt op een straalvliegtuig met een hefschroef. Door een druk op de knop gaat een raket werken en koerst het appa raat, „Firefly" genaamd, naar de plaats van de brand. Daar aangekomen, komt de hefschroef in werking en spuit het apparaat tot 1.000 kg. vloeistof in het vuur. De brandweer functioneert automatisch door middel van elektronische apparaten. KERKNIEUWS De doop en de kerkgang 's-GRAVENHAGE, 1-7. De ker- keraad van de Ned. Hervormde ge meente van Kolderveen in de clas sis Meppel, heeft met algemene stemmen besloten, dat voortaan bij doopaangifte van de ouders de be lofte zal worden gevraagd, dat zij geregeld de kerkdiensten zullen bezoeken. Ouders die geen lidmaat zijn, moeten bovendien beloven de e.v. wintermaanden de belijdenis catechisatie te zullen volgen, zon der verplichting ook belijdenis te doen. De kerkeraad nam dit voor stel aan, niet om de toegang tot de doop te verengen, maar om „de ouders de rijkdom en vreugde van de doop beter te doen verstaan. De bedoeling is niet, dat er zoveel mo gelijk kinderen zullen worden ge doopt, maar zoveel mogelijk en dat alle ouders de rijke vreugde, maar ook de diepe ernst van dit sacra ment zullen beseffen. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 juli 1.15 v.m. 13.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 juli 1.02 v.m. 13.29 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-7. Van de depressie ten zuiden van IJsland splitste zich een actieve storing af, die ver gezeld van flinke luchtdrukdalin gen naar het Skagerrak trok. Na het warmtefront dat niet veel tc betekenen had, drong door deze ontwikkeling ook het koufront van de depressie ons land binnen, met het gevolg dat plaatselijk meer dan 5 mm regen viel. Tegelijkertijd be gon het hogedrukgebied boven Frankrijk weer in betekenis af te nemen. Het front tussen zeer voch tige oceaanlucht in het zuiden en drogere koelere lucht in het noor den blijft in de komende 24 uur dichtbij ons land, zodat de kans op wat regen en motregen vrij groot blijft. Deze kans neemt later weer toe wanneer een storing die van morgen ten westen van Ierland lag, de Noordzee zal bereiken. Bij dit alles blijft het weer tamelijk zacht, maar winderig. DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzee Wedvlucht uit Achaffenburg, 412 km. In concours 27 duiven. P. Flikweert 1; Gebr. Stoutjes- dijk 2; C. Seijbel 3 en 6; Jac. Ver wijs 4; L. v. d. Hoek 5; W. Dale bout 7. De eerste duif behaalde de 62ste prijs in de Z.C.C. In concours 1043 luiven. Z.L.M. op de bres voor zo goed mogelijk onderwijs ZIERIKZEE, 1-7. „Huisvrouwen zyn zo bel&ngryk als economen, want zij beheren driekwart van het volksinkomen; zo belangrijk als doktoren, want zy dragen by aan de volksgezondheid en ze zjjn zo be langrijk als onderwijzers, gelet op hun paedagogische bezigheid". Dit vleiend mannelijk oordeel over de vrouw des huizes, vloeide heden middag uit de mond van de heer B. R. G. ter Haar Romeny, voorzitter van de Commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs, bij gelegen heid van de diploma-uitreiking aan geslaagde leerlingen van de „Prin ses Juliana"-school te Zierikzee, een omvangrijke bezigheid, waarvan de presidente van de Commissie van Toezicht, mevr. Dijckmeester geb. jvr. de Brauw zich belastte. Haar taak impliceerde o.m. het drukken van ongeveer negentig vlot uitgestoken meisjeshanden. De heer Ter Haar Romeny had tevoren een geheel gevulde zaal van het Ned. Hervormd vereni gingsgebouw een welkom toegeroe pen. inzonderheid de dames-leden van de C. v. T., de leden van het Z.L.M.-bestuur en mej. A. v. d. Leeden, inspektrice van het land- bouwhuishoudschoolonderwijs. Spr. wees in het vervolg van zijn toespraak op de moeite, die de Z.L.M. zich getroost, om het huis- houdschoolonderwijs zo goed mo gelijk te verzorgen en hij achtte een woord van waardering voor het personeel op zijn plaats. Pret tig noemde spr. het, dat ter plaat se het gemeentebestuur geheel achter dit onderwijs staat, uit gaande van de stelling: „de cost gaet voor de baet uit". Burgemees ter Ter Haar Romeny besloot met een gelukwens tot de geslaagden. De diploma-uitreiking Hierna reikte mevr. Dijckmees ter de diploma's uit en drukte de stralende meisjes de hand. De di rectrice mej. C. N. van Liere sprak dankwoorden tot het Z.L.M.-be stuur, het Kringbestuur, mevr. Dijckmeester en het personeel en vond het gelukkig dat de meisjes zelf wel inzien „er nog niet te zijn". Vooral de geslaagden met goede cijfers ried zij enige of verschil lende vervolgcursussen te volgen. Met name noemde zij de Inas-op- leiding, waaraan echter de cursus assistente in de huishouding voor af dient te gaan. In dit verband deed spr. ook een beroep op de ouders hun meisjes opnieuw naar school te sturer^ Zij hoopte ten slotte dat het op school geleerde zal mogen bijdragen tot meer le vensgeluk en wenste de geslaagden een gelukkige toekomst. Eigen programma Hierna werd een alleraardigst programma door de leerlingen uit gevoerd, beginnend met een pop penkastspel, waarin Jan Klaassen en Katrijn weer zeer bizarre avon turen beleefden. O.l.v. de muziek leraar de heer J. M. Luykenaar zong een koortje een serie aller liefste liedjes. Prachtig waren de gezongen schetsjes „Op de markt" en „Het zigeunerkamp"; een extra pluim voor de soliste is zeker niet misplaatst. Het programma werd besloten met een modeshow van eigen gemaakte kleren. De show bewees dat vooral de naaldvakken op school op uitstekende wijze worden beoefend. Hieronder volgt tenslotte een gedeeltelijke lijst van geslaagden. Voor het tweede deel der lijst mo gen wij verwijzen naar het vrijdag nummer. Onderstaande leerlingen ontvin gen een getuigschrift der primaire opleiding: J. de Graaf, P. F. Berrevoets, J. M. de Feijter, P. H. de Graaf, M. N. Londen-Parijs zo snel mogelijk LONDEN, 1-7. In totaal 167 lief- hebbers zullen trachten de afstand tussen Marble Arch in Londen en de Are de Triomphe te Parijs in zo kort mogelijke tijd te overbruggen. Zij hopen hierdoor beslag te leg gen op de beloning van 10.000 pond Sterling (ongeveer 100.000 gulden) die de Londense Daily Mail voor de snelste deelnemer heeft uitgeloofd ter herdenking van het feit dat de luchtvaartpio nier Louis Bleriot vijftig jaar ge leden voor het eerst over het Ka naal vloog. Van 13 tot 24 juli zullen de gega digden hun krachten beproeven. Alle wettige middelen en combi naties van vervoer zijn geoor loofd. Sommige deelnemers zullen zes pogingen doen. 1 WIE ZIJN KIND LIEF HEEFT f TAVARES, 1-7. In de recht- 8 zaal van Tavares in Florida hebben woensdag acht jon- V gens van tien tot vijftien jaar es een flink pak slaag van hun 5 ouders gekregen. Met behulp V van een leren riem die de 6 politie ter beschikking had T 2 gesteld werden zeven jon- V gens door hun vader en de m achtste door zijn moeder ge- t1 g tuchtigd. De jongens hadden Y zich schuldig gemaakt aan w misdrijven. De rechter liet T 2 de ouders de keuze tussen Y een eigenhandig toe te die- nen pak slaag of gevangenis- t 2 straf van drie maanden voor Y hun lieverdjes. - Zij kozen w E. v. d. Houten, J. Kleppe, E. P. Klinke, A. A. G. Kouijzer, M. Maijs, H. M. W. Mol, K. P. Schef- fers, A. C. Snijders, M. M. Snijder, T. F. Verdoorn, A. v, d. Welle, M. J. Willemse, allen uit Zierikzee. E. M. van Nieuwenhuize, T. J. L. van Nieuwenhuize, M. A. S. Keizer, al len van Brouwershaven. L. C. de Later en C. A. Nelisse van Drei- schor. M. v. d. Houten, Eikerzee. E. Manni en E. C. Ooms van Kerk- werve. W. L. L. Scholten, A. T. C. Dalebout, K. M. Flikweert, J. Sies, L. G. C. v. d. Vate, J. M. Visser, allen van Nieuwerkerk. L. J. van As, M. J. de Blonde, A. J. v. d. Werf, P. E. de Regt, allen van Noordgouwe. H. D. Bakker en J. U. Manni van Ouwerkerk. H. J. W. Stoutjesdijk van Oosterland. A. v. d. Berg en J. J. Bienefelt van Re- nesse. A. M. Deurloo, E. P. van Dijke, A. M. M. Hartog, J. M. Ja- kobsen, allen van Zonnemaire. Afgewezen 4. Onderstaande leerlingen ontvin gen een diploma der Naaisterop leiding: J. W. Jumelet, Bruinisse en D. J. de Jonge, Oosterland. Onderstaande leerlingen ontvin gen een diploma costumière: P. C. Beekman, Bruinisse en C. J. Vane, Nieuwerkerk. ZIERIKZEE Tafelronde Schouwen-Duiveland Voor de Tafelronde Schouwen- Duiveland hield de heer C. van Weele, fotograaf te Amsterdam, in „Mondragon" een causerie over het onderwerp: „Wat kinderen zien". Voor het te Goes gehouden exa men, ter verkrijging van het M.U. L.O.-diploma A, met aantekening Middenstandsdiploma, slaagde op woensdag 1 juli onze stadgenote mej. E. A. Ochtman, leerlinge van de openbare U.L.O.-school te Zie rikzee. BURGH Aanvang dijkverzwaring Oude Burghsluis Vorige week is een aanvang ge maakt met de verzwaring van de zeedijk, die het oude Burghsluis tegen het zeewater beschermt. Dit grote werk wordt uitgevoerd door de N.V. Handelsmij. Gebr. v. Oord uit Werkendam. Tevens wordt de oude zeesluis, die het overtollige water uit de polder Burgh en Westland in zee sueerde, gesloopt, daar de genoemde polder zijn wa ter kwijtraakt aan het Waterschap Schouwen. De, dijk wordt aan de voet veel breder, met het gevolg, dat een stukje vogeldomein, een binnenmeertje de „Driehoek" ge naamd, met zand wordt dichtgere- den. Het zand wordt betrokken van de ijsbaan. De kans is groot, dat de baan door het vele zand dat voor dit werk nodig is, zijn oor spronkelijk be-oogde grootte zal krijgen. Nederlandse troepen naar Frankrijk vertrokken ONZE MILITAIREN HAAR LA COURTIHE iNOORDZEt ENGELANDjpBlgfi^ljyi^, lEDERLANPj^ I EERSTE DAG~ I Rcisduur Puur .'BEL ->x H1LÏW- W AMicg. VUIC^NAHIH OROUEN <L'j liSiSUJiroi^TOii o 'imui ®Mourirttoji\ HARTne» w fmmnt cL —gr Maxime Cr°sses/yf I TWEEDE DAG |R«l*duur* 10 uur UM0GE9 >ii - I DERDE DAG UCoUrti/li |Rcl«duur7ftuur IVOH lv.PCt.Tl ^mÊ==,mm '"l2g0,<m|WM OIRSCHOT, 2-7. Bij het vroege ochtendgloren zijn vanmorgen uit de legerplaats Oirschot de eerste onderdelen van onze parate divi sies vertrokken, die in het Franse oefenkamp La Courtine gedurende zes weken zullen deelnemen aan manoeuvres van grote omvang. Even zes uur verlieten het 14e bataljon infanterie uit Arnhem, het 16e en 17e bataljon uit Oirschot, de 13e gevechtsgroep en een aan tal detachementen van luchtmacht, verbindingsdienst en technische dienst de kazernepoorten om zich in een hier en daar onderbroken colonne van 70 km. lengte dwars door België naar het 300 km af stand in noord-Frankrijk gelegen Mourmelon te begeven, waar het bivak voor de eerste nacht is in gericht. Morgen zullen deze onderdelen van ons eerste legercorps opnieuw 340 km. afleggen tot Bourges, waar weer overnacht zal worden om daarna zaterdag, na nog eens 200 km. door een heuvelachtig terrein gereden te hebben, La Courtine te bereiken. Ingezonden mededeling „Berini" bromfiets vele modellen HAAMSTEDE Inzegening R.K. Hulpkerk (Eigen bericht) Wy vernemen, dat de inzegening van de nieuw gebouwde R.K. hulp kerk alhier „Onze Lieve Vrouw op Zee", staande aan de Provinciale weg, zal plaats vinden op zondag 19 juli a.s. De inzegening zal ge schieden door de bisschop van Breda Monsigneur J. W. M. Baetcn Na afloop van de plechtigheid zul len de bisschop en het R.K. kerk bestuur receptiërcn in hotel „Het Wapen van Burgh". SCHARENDIJKE Onze dorpsgenoot de heer J. W. Ringelberg slaagde een dezer dagen te Arnhem voor het P.B N.A. examen ter verkrijging van het di ploma adspirant bouwkundig op zichter-tekenaar. ELLEMEET De opbrengst van de onlangs gehouden Rode Kruis-collecte be droeg f 92,74. ELKERZEE De onlangs in de gemeenten Eikerzee en Duivendijke gehouden collecte voor het Rode Kruis bracht samen f 195,08 op. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over juni 1959. Overleden: Suzanna P. F. de Keijzer, oud 73 jaar. Vertrokken: Klara Lievense naar Serooskerke (W.). Van de vele gevaren, die het wegverkeer bedreigen, neemt het alcoholmisbruik ongetwijfeld de belangrijkste plaats in. Er gaat welhaast geen dag voorbij of de dagbladen maken melding van een auto- of motorongeval waarbij drankmisbruik als oorzaak wordt genoemd en het zou beslist van een onjuiste opvatting van zaken ge tuigen, dit gevaar door een pas sieve houding te onderschatten. Wij willen in dit verband geen oordeel vellen over de wenselijk heid van het wettelijk verplichten zich in twijfelgevallen aan de bloedproef te onderwerpen, doch stellen slechts vast dat het nood zakelijk is dat de overheid het vraagstuk van het alcoholmisbruik in het verkeer met kracht - en met meer kracht dan thans het geval is - ter hand neemt. Onder alle categorieën Het aantal alcoholisten in ons land bedraagt naar schatting 30- lot 40.000, welk aantal jaarlijks nog met ca. 2000 wordt uitgebreid. Men kan gevoeglijk aannemen dat er onder deze alcoholslachtoffers tal van automobilisten en motorrij ders zijn. En het zijn niet alleen deze categorieën, die het verkeer in gevaar brengen; ook de fietsers en bromfietsers en zelfs voetgan gers vormen hier een gevaar, niet alleen voor zich zelf, maar boven dien voor anderen. Alcoholmisbruik en snelverkeer behoren niet bij elkaar, doch deze waarheid houdt niet in dat het langzame verkeer zich daarom wel aan deze uitspattingen te buiten zou mogen gaan. Het gebeurt maar al te vaak dat een automobilist een hem aangebo den borrel weigert, omdat hij nog rijden moet en alle eventueel mo gelijke moeilijkheden wil voorko men. Dat is alleen maar toe te jui chen, maar de fout die daarbij vaak wordt gemaakt is, dat hij wel een glas bier aanvaardt, omdat het WAT tlQT Verwachting tot vrijdagavond: Iets warmer Over het algemeen veel bewol king met hier en daar wat motre gen, maar voornamelijk in het zuidoosten van het land ook enke le opklaringen. Matige tot krach tige westelijke tot zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. 3 juli. Zon op 4.25, onder 21.03. Maan op 2.49, onder 18.30. alcoholpercentage van bier lager is dan dat van sterke drank. Op zich zelf volkomen juist, doch men ver geet daarbij dat de hoeveelheid bier per glas veel groter is dan de borrel en dat 't gewichtspercentage alcohol dat men binnenkrijgt dus ongeveer gelijk is. Een groot glas pils bevat ca. 12 gram alcohol en een glas jenever ca. 14 gram, dus zo groot is het verschil niet. Onthouding geboden Voor degene, die een werkelijke bijdrage wil leveren tot de verho ging van de verkeersveiligheid in het algemeen en die bereid is daar toe een klein persoonlijk genoegen opzij te zetten, is er maar één weg, nl. de volkomen onthouding van elke alcoholhoudende drank, zolang hij nog achter het stuur moet. Dit loil absoluut niet zeggen dat hij die bij een maaltijd een glas wijn drinkt, beslist een gevaar voor het verkeer zal vormen, doch toel dat de eventuele mogelijkheid dat de rechter hem bij een ongeval in het ongelijk stelt, door dat ene glas ivijn in het leven wordt geroepen. In Frankrijk bv., waar toyn een uitgesproken volksdrank is, is het aantal ongevallen tengevolge van drankmisbruik eerder kleiner dan groter dan bij ons en ook in ons land moet men wel degelijk ver schil zien tussen het werkelijk al coholist zijn en een enkele maal een glas bier of wijn nuttigen. Het blijft echter noodzakelijk vóór alles voorzichtig te zijn en zichzelf voldoende onder controle te hebben. In dit laatste zit juist de grote moeilijkheid, want zo als het spreekwoord zegt, „als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan" - er komt in vele ge vallen van die controle nog maar weinig terecht. De automobilist met verantwoor delijkheidsgevoel zal daarom steeds voor ogen houden dat matigheid een eerste vereiste is. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling „Berini" bromfiets Geen last van tegenwind KORTE BERICHTEN UIT HET BINNELAND VENRAY. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten heeft de Com missaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben het proefbedrijf „Vredepeel" in Venray geopend. Ir. G. A. Horsmans, voorzitter van de stichting proefbedrijf „Vredepeel" en ir. Lumens, directeur van het proefbedrijf gaven een uiteenzet ting over het doel en de opzet van „Vredepeel'. Het bedrijf omvat drie boerderijen van in totaal veertig hectare, waarop het effect van kunstmatige beregening (met be hulp van regeninstallaties) en van watertoevoer via de bodem (infil tratie) op de stand der gewassen wordt nagegaan. De derde boer derij wordt ter vergelijking zonder kunstmatige watervoorziening ge laten. ARNHEM. De burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Matser heeft het nieuwe kampeercentrum in Arnhem officieel geopend. Het centrum ligt nabij rijksweg 12 in Schaarsbergen en heeft accomoda- tie voor auto-kampeerders, zowel als voor trekkers. Het nu in ge bruik genomen stuk omvat onge veer 12 ha. Het terrein beslaat in totaal 34 ha., die prachtig bebost zijn. WASSENAAR. Het stoffelijk overschot dat in het gebied van de duinwaterleidingdienst te Wasse naar werd gevonden,-is geïdentifi ceerd als dat van de 47-jarige pompbediende J. M. Strucker uit Rotterdam, die reeds twee weken geleden als vermist werd opgege ven, aldus de Wassenaarse politie. De overledene heeft liggen zonne baden en moet toen onwel gewor den zijn en door de dood verrast. auen ae goeanope, zy nez ook pijnlijke regeling. Het huwelijk in Brussel BRUSSEL, 2-7. Met een glimlach antwoordde vanochtend de 21-ja- rige prinses Paolo Ruffo di Cala bria bevestigend, toen burgemees ter Lucien Cooremans van Brussel haar vroeg of zij de 29-jarige prins Albert van België tot echtgenoot aanvaardde. De bruidegom keek ernstiger toen hij zijn ja-woord gaf. De prinses zag er stralend uit in haar bruidskleed van wit satijn met een sleep van vijf meter en een sluier van kostbaar Brussels kant, die nog had toebehoord aan haar grootmoeder van moeders zijde en die haar moeder, prinses Luisa, ook bij haar huwelijk had gedragen. Prins Albert droeg de uniform van kapitein-ter-zee met de sjerp van de Leopoldsorde. Waarschijnlijk zestien gevange nen hebben in de nacht van woens dag op donderdag het leven ver loren bij een brand in de gevan genis van Kjulo in Finland. Vijf tien verkoolde lijken zijn gevonden. Een zestiende gevangene schijnt eveneens te zijn omgekomen. De politie meent dat een geestelijk ge stoorde gevangene de brand heeft gesticht. Aangenomen wordt dat de brandstichter tot de omgekome nen behoort. RIO DE JANEIRO, 1-7. Brazili aanse duikbootjagers hebben een niet geïdentificeerde duikboot bij de Braziliaanse kust ter hoogte van Bahia aangevallen, aldus berichten die woensdag in Rio de Janeiro zijn ontvangen. Gemeente krijgt moderne straatverlichting Tot dusverre brandt er na elf uur 's avonds te Burgh geen ver lichting, maar dit gaat snel anders worden. P.Z.E.M.-personeel heeft een begin gemaakt met het aan brengen van 7 nieuwe lichtmasten, van 7 meter lengte, voorzien van het modernste lichtmateriaal waar de P.Z.E.M. momenteel over be schikt, n.l. een 2 maal 40 Watt gro te lichtbron, uitgevoerd in 2 T.L.- buizen. Na elf uur valt een van de buizen uit, de andere voorzien het dorp de gehele nacht van ruim voldoende verlichting. Ook op Westenschouwen komen meer lichtmasten. Er worden 4 masten aangebracht van 50 H.P.L. sterkte. Verder komen er nog 3 overtollige uit de kom van Burgh naar Wes tenschouwen, zodat ook Westen- schouwen binnenkort over een goede verlichting beschikt. Burg. stand en loop der be volking over juni. Geboren: 8. Leendert, z. van Jan A. Fondse en Maria E. van Dijke; 27. Job Adriaan, z. van JohanL. Speelman en Pieternella Linde. Vertrokken: 26. Hendrik M. Dijk- rik graaf en gezin naar Heemstede. HAAMSTEDE Oorlogsbodems in de Oosterschelde Dinsdagavond voeren drie mij nenvegers, nl. de M 805, de M 808 en de M 817, de Oosterschelde op om vlak voor de Koudekerkse to ren het anker te laten vallen. Woensdagmorgen vertrok het flot- tile weer. 's Avonds keerde het van een oefentocht terug en liet het anker vallen ter hoogte van Flaau- wers. In plaats van de heer J. Quist is tot administrateur van V.V.V. benoemd de heer M. A. Quist te Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2