Kunstmatig strand aan ringdijk bij Schelphoek zou 20.000 kosten Kunstmatig strand Gemeenteraad van Zonnemaire ging akkoord met begroting voor dienstjaar 1959 Gemeente Serooskerke kan het niet betalen De raad van de gemeente Se rooskerke (S.) kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer J. Klompc. Afwezig met kennisgeving waren de heren J. J. Kloet (P.v.d.A.) en J. Hun.se (c.h.) In behandeling komen diverse stukken betreffende de Vleeskeu ringsdienst. De voorzitter stipt en kele in deze stukken behandelde punten nader aan. In het bijzonder het voorstel van het hoofd van dienst tot instelling van een vol- ambtelijke dienst. De veterinaire inspeecteur kan zich de geopperde bezwaren wel indenken. Ten aanzien van een te bouwen laboratorium, dat voor het onder zoek wel noodzakelijk wordt ge acht, werd als bezwaar aange voerd, dat het hoofd van dienst zijn woning te Haamstede heeft, terwijl het laboratorium toch in Zierikzee als centrale plaats zou moeten komen. Voorts werd opgemerkt, dat er reeds slagers zijn, die niet zelf slachten, doch het vlees vanuit Rotterdam betrekken, hetgeen in de toekomst meer wordt verwacht. Een beslissing werd niet genomen. Zout water in riolering Ingekomen is een rapport van het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van het ingestelde con trolebezoek aan de rioolwaterzui veringsinstallatie, waarbij is ge bleken, dat er in de riolering zout water binnendringt. Hieromtrent hebben B. en W. nader inlichtingen gevraagd. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten met de N.V. Destructor Zeeland een nieuwe overeenkomst aan te gaan, overeenkomstig het door de centra le gemeenten gegeven ontwerp. Gunstig wordt beslist op de na volgende verzoeken om subsidie: a. ten behoeve van de algemene bibliotheek te Serooskerke (S.), die beheerd wordt door de heer W. D. Berrevoets, een jaarlijkse sub sidie van f 25,-; b. aan de Bond van Veehouders Schouwen en Dui- veland ten behoeve van de te hou den rundvee-Jfokdag, een bijdrage van f 5,- te verlenen. Afgewezen subsidies Afgewezen werden de verzoe ken om subsidie van de Stichting Dienst voor de Geestelijke Volks gezondheid in Zeeland, de centrale van Katholieke Militaire Tehuizen, de Kon. Ned. Mil. Bond „Pro Rege' het Unescocentrum Nederland, de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurig zieken en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme. Vastgesteld werden vervolgens de 3e en 4e begrotingswijziging 1958 en werden aangeboden de ge meenterekeningen 1956 en 1957. Bij de voorkomeride zaken deelt de voorzitter mee, dat hij overleg gepleegd heeft met een werkbaas van de aannemer van de delingsdijk over het opspui ten van zand aan de ringdijk ten behoeve van de vorming van een strand aldaar. Deze meent dat ongeveer 25.000 m3. zand opgespoten zal moeten worden en berekend naar een prijs van 80 cent per m3., zou dit een uitgaaf vorderen van f 20.000, hetgeen voor deze ge meente onbetaalbaar is. Bij de bespreking hierover geveri verschillende leden als hun mening te kennen, dat met een hoeveelheid van 2500 m3. wel volstaan zal kun nen worden. Herstel van zoutschade De voorzitter doet verder mede deling van het door de districtsop zichter opgemaakte bestek voor herstel van de zoutschade aan de vier woningwet-woningen aan de Dijkweg, alsmede de begroting en de inschrijving van de fa. L. C. Bom en Zonen. Op het een en an der is de goedkeuring aangevraagd. Tijdens de uitvoering van de werk- zaamhed enkunnen de betreffende zaamheden kunnen de betreffende de woonbarak van de N.V. Gront- mij. De secretaris deelde voorts nog mee, dat de in de vorige vergade ring naar voren gebrachte klachten inzake de schooltandverzorging door het bestuur van de stichting grondig zullen worden onderzocht De rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer C. de Rijke (P v.d.A.) naar de mogelijkheid van kleuteronderwijs voor de kinderen uit deze gemeente door bv. bezoek aan een kleuter school in een naburige gemeente. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Bouwman (C.H.) infor meert naar de plannen voor de bouw van een gemeentelijke berg plaats. De voorzitter deelt hem mee dat aan de districtsopzichter op dracht is gegeven voor het ontwer pen van een plan, doch dat dit nog niet is ontvangen. De heer de Rijke wijst tenslotte nog op het onogelijke uiterlijk van de houten garage van de heer A. C. Smits aan de Dorpsweg. De voor zitter zegt toe, betrokkene hierover te zullen onderhouden. PRESIDENT SOEKARNO TERUG IN INDONESIË Niet van plan als dictator op te treden Op de voorlaatste vergadering van de gemeenteraad van Seroos kerke is het allergelukkigste idee geopperd, om bij de ringdijk van de Schelphoek een kunstmatig strand aan te leggen, respektieve- de mogelijkheid te onderzoeken tot de aanleg van een dergelijk strand. In de jongste raadsvergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat de aanleg van een strand - door opspuiten van zand - wel mo gelijk is, maar de gemeente f 20.000 gulden zou gaan kosten, een bedrag waaraan niet te denken valt. Het komt ons begrijpelijk voor dat Serooskerke niet onmiddellijk twintig mille voor een strand op tafel leggen kan, maar het zou o.i. een zaak van groot nut zijn, als een dergelijk strand er niettemin kwam Gezien in het toekomstig kader van een zo groot mogelijke touristen- spreiding, zou 'n strand als boven bedoeld van onschatbare waarde zijn. Wij zien thans reeds hoe de drukte ook aan de peripherie van de badstreek toeneemt. „De punt van Westenschouwen" en niet te vergeten Scharendijke, zijn er dui delijke voorbeelden van. Bij de ontwikkeling van het sociaal tou risme zal er aan rekreatieterrei- nen steeds grotere behoefte komen en om opeenhopingen zoveel moge lijk tegen te gaan, zou een extra strand bijzonder aantrekkelijk zijn. De belangen van geheel midden- Schouwen en zijdelings van de Westhoek zouden er belangrijk mee gediend zijn. Misschien biedt het stichten van een „Strandschap", dat contact zoekt met en steun zoekt bij bestaande organisaties en cor poraties een oplossing. Het idee is naar onze bescheiden mening te fraai, om het te laten verzanden, al mag deze woordspeling natuur lijk niet averechts worden uitge legd. Wij zien in een nieuw strand, gecombineerd met de rondom be plante kreek te Serooskerke, ook aantrekkelijke mogelijkheden voor de Zierikzeese bevolking, dat er - wat d/chter bij huis - een interes sant TCkreatiegebied bij krijgen zou. Het zou prijzenswaardig zijn, als de te Serooskerke gerezen ge dachte, nog eens zorgvuldig werd gekoesterd in de broeikas der auto- riteitelijke belangstelling. Er lijkt ons wel enige kiemkracht aan wezig! 1 DJAKARTA, 29-6. President Soe- karno is maandag van zijn reis om de wereld in Djakarta terugge keerd. Hij verklaarde bij aan komst, dat hij niet van plan is als een dictator op te treden. Hij zal zich bij een besluit over de kwestie van terugkeer tot de grondwet van 1945 uitsluitend baseren op de wensen van 'de meerderheid van het volk, zo verklaarde hij. Aan de vooravond van zijn ver trek uit Indonesië, op 22 april, had de president "de grondwetgevende vergadering gevraagd een terug keer tot de revolutionaire grond wet goed te keuren, doch bij drie stemmingen in het parlement werd niet de vereiste meerderheid van twee derde behaald, zodat de kwestie nog niet is geregeld. Het Indonesische persbureau P. I.A. meldt voorts dat de minister van buitenlandse zaken, Subandrio met de minister vanlandbouw Sadjarwo, en de minister van staat Jamin heeft gesproken over het verplaatsen van de markt voor Indonesische produkten van Ne derland naar Antwerpen, Bremen en andere Europese havensteden. BAARN. De 31-jarige jongeman H. uit Amsterdam, die met zijn broer onder Baarn een lift trachtte te krijgen naar Amsterdam, is aan gereden door een auto en op slag gedood. EINDHOVEN. De Australische minister-president, Menzies, is gis termiddag om twaalf uur uit En geland op het vliegveld Welschap bij Eindhoven aangekomen, verge zeld door zijn echtgenote. HAAMSTEDE Chauffeur vergistte zich Wellicht door een vergissing van de chauffeur kwam zaterdagmor gen de bus van 6.30 te Westen- schouwen niet opdagen. Tesamen met wachtenden aan de J. J. Boeyesweg waren er achttien pas sagiers, meest bestemd voor over- water. De R.T.M. charterde een hulpbusje, bestuurd door een der werklieden, die de bus Brouwers- haven-Zierikzee nog wist in te ha len, waarmede de passagiers toen verder werden vervoerd. SEROOSKERKE Twee motorrijders verongelukt Twee jongelui uit Bruinisse, de 21-jarige W. van den Berg en de eveneens 2I-jarige Jac. de Waal, reden op een motorfiets, -komende uit de Westhoek, in de buurt van Serooskerke in een sloot, waar zij maandagmorgen omstreeks 5 uur bewusteloos werden gevonden. In het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee werd bij beiden een zware hersenschudding geconsta teerd. SIRJANSLAND Zeer vroege erwtenoogst Er staan thans „erwten aan de ruiter" en zelfs de oudsten van het dorp kunnen zich niet herinneren, dat erwten reeds voor St.-Jan ge oogst werden. Dit „wonder" is te zien op het perceel bouwgrond van de landbouwers K. en v. d. V. Wij vernemen echter, dat niet louter de grote droogte de oorzaak is, maar veeleer het feit, dat op het bewuste perceel slechts een dunne kleilaag aanwezig is op een ondergrond van zand. Het perceel is de vroegere z.g.n. Staartweide. De te dunne kleilaag zou oorzaak zijn dat het produkt niet tot volle wasdom is gekomen. De opbrengst zal dan ook stellig minimaal zijn. De gehouden collecte voor het Hoge Land heeft ruim f 18 opge bracht. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afd. Zeeland Zomeravondcompetitie Het gewijzigde programma voor deze week luidt: Dinsdag 30 juni; Provinciale Wa- terstaat-P.Z.E.M. (kwart voor 8). Woensdag 1 juli: Herverkaveling Zeelandia (half 8). Donderdag 2 juli: Drukerij L. O.-P.Z.E.M.; C.W.S.-Neptunus (half 8). BADHUIS KOST BIJNA F 4.- PER INWONER Veel bezwaren tegen kerkgracht en R.T.M.-abri (Van onze redakteur) Op de maandagavond gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester L. J. van Leeu wen, heeft de gemeenteraad zich in snel tempo heengepraat door de begroting over het dienstjaar 1959, die tenslotte m.a.s. werd aangeno men. nadat ook kennis genomen was van enkele opmerkingen van de begrotingscommissie. De Ge wone Dienst vertoont in ontvang sten en uitgaven een bedrag van f 207.373,88, met een (zeer geringe post voor onvoorzien van f 171,14. De Kapitaalsdienst toont in ont vangsten 'n bedrag van f 405.777,44 en in uitgaven f 508.135,34, zodat een nadelig saldo resulteert van f 102.357,90. De begrotingscommissie advi seerde tot verhoging van de pre sentiegelden van leden van het stembureau tot f 15,-. De voorzit ter zag de billijkheid van het voor stel in, maar wees er op dat de wethouderssalarissen met ingang van 1 januari reeds zijn verhoogd. Bovendien zag hij het zitting heb ben in de stembureaux als uit vloeisel van hun taak. De raad ging akkoord met het voorstel, waardoor het mogelijk wordt, dat ook anderen zitting nemen in het stembureau. Vooral de heer Bra- ber vond de tot dusverre gegeven vergoeding beneden peil. Bij de hoofdstuksgewijze behan deling van de begroting werden verschillende opmerkingen ge maakt. Gewezen werd op de post van f 1200 voor vervanging van het tonnenstelsel in de gemeente. Voor het uurwerk is een post van f 300 uitgetrokken. De voorzitter wees op de noodzakelijkheid in de toekomst te komen tot een elektri sche installatie. Bij begrafenissen zijn voor het luiden twee mensen nodig en mechanisering zou de zaak vereenvoudigen. De begraafplaats Wat betreft de algemene be graafplaats, deelde de voorzitter mede, dat bij toepassing van enkel voudige begraving, de ruimte nog voor 25 jaar voldoende is. Ingrij pende wijzigingen kunnen slechts plaats vinden in het kader van de Begrafeniswet. Een ander plan zou per kist meer ruimte bieden. Op vallend hoog is de post voor krank- zinnigenzorg. I Aan het Technisch Adviesbureau I van de Ver. v. Ned. Gemeenten is een rioleringsplan gevraagd. De heer Braber zou graag zien, dat de onwelriekende kerkgracht uit het plan wordt gehouden. De voorzit ter merkte op dat het de bedoeling is te komen tot een open riolering. In het achterste deel bij de muziek tent worden, aldus de heer Braber, ook veel ratten gesignaleerd. De voorzitter deelde mede dat men het plan van 1954 heeft moeten la ten rusten, omdat toen de uitwa teringen (herverkaveling) nog niet bekend waren. Een nieuw plan komt stellig en dan kan rekening gehouden worden met de geuite wensen. Het badhuis De heer Braber wilde aan dé ge meentewerkman overuren betaald zien voor zijn werk in het badhuis. De hele personeelsvoorziening op dit punt leek wat ingewikkeld. De werkman krijgt donderdagmiddag als compensatie voor de zaterdag middag, maar met de vergoeding zit het daardoor wat scheef. De voorzitter wees er op, dat het bad huis f 3,90 per inwoner kost. Ook al wordt er veel gebruik van ge maakt, dit is toch wel uitzonderlijk hoog, zodat verhoging van ver goedingen heel moeilijk is. Moge lijk ware te denken aan een aparte badmeester. Wat betreft het sport veld, wees de voorzitter er op, dat men vertrouwen moet hebben in de sportvereniging; die het veld exploiteert. Dit is geen taak van de gemeente. Het veld is - als zijnde niet-geëgaliseerd - ook niet goed gekeurd door de K.N.V.B. Ander maal kwam het badhuis ter sprake Vijf cent voor kinderen als tarief werd bijzonder weinig gevonden. De grote slokop blijkt de gasver- warming. Dit systeem is veel te duur, maar al zou een verwar mingsketel beter zijn, hoe komt men van het gassysteem af? Het Centraal Inkoopbureau van de Ver. v. Ncd. Gemeenten deed offerte voor verkeersborden i.v.m. de verplichte maximum-snelheids aanduiding. De begroting 1959 van de Dienst Maatschappelijk Hulp betoon werd goedgekeurd. De in- struktie voor de gemeente-genees heer werd goedgekeurd. De beide wethouders de heren P. van de Velde en J. M. Goemans werden benoemd tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. De heer A. P. du Bois werd benoemd tot bezoldigd ambtenaar van de B. S., zulks met ingang van 1 juli a.s. De abri van de R.T.M. De heer L. M. v. d. Have bracht de abri van de R.T.M. ter sprake. Spri gevoelde voor afbraak, omdat hij volkomen verkeerd staat. De voorzitter zeide dat dit moeilijk kan, want de abri is gebouwd in overeenkomst met de gemeente, op fifty-fifty-basis. Hij gaf overigens toe, dat het ding er allerongeluk kigst staat. Er wordt derhalve wei nig gebruik van gemaakt, buiten de jeugd die het glaswerk vernielt. Men zou de abri gedeeltelijk op palen over de sloot moeten zetten, maar de verplaatsingskosten zijn stellig hoog. Er is geen oplossing, temeer daar bleek dat voor de bouw ook reeds uitvoerig naar een betere plaats is gezocht. De heer J. A. v. d. Bijl wees op de enorme wind, die er altijd staat bij de ingang van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. Hij ver zocht de gemeentelijke vertegen woordiger (wethouder Goemans) hierop in de bestuursvergadering eens de aandacht te vestigen en aan te bevelen, dat een hoog op gaande haag wordt geplant. De heer v. d. Bijl kreeg die toezeg ging. De heer Duinhouwer wilde maatregelen genomén ^ien, dat op de vergadering van de Woonruim tecommissie altijd de stukken aan wezig zijn. De heer Braber had 's nachts de hor onder eet raam van het gemeentehuis zien staan, hetgeen hij fout vond. Zulks zal niet meer voorkomen. Dezelfde spreker wilde snel overgaan tot afbraak van een onbewoonbaar verklaarde woning. De voorzitter beloofde met de huidige bewoner (die nog geen aanvraag voor een ander huis inzond) contact te zul len opnemen. Tenslotte wees de de heer B. op een schuur, die ge heel open ligt, zodat de jeugd hier bij opgeslagen vergifstoffen komen kan. De voorzitter deelde mede dat met de eigenaresse van de schuur te Naarden ,is overeengekomen dat bedoelde schuur wordt afgebroken. De voorzitter deelde nog mede dat voorzieningen aan een woningwet woning zullen worden getroffen, om inregenen tegen te gaan. In het huis is het beschermend lood niet goed geplaatst, maar een „lat met kit" kan een goede oplossing ge ven, volgens de aannemer in wie vertrouwen bestaat bij het ge meentebestuur. ADVERTENTIES Voor de vele blijken van be langstelling bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij har telijk dank I. J. DEN BOER D. M. DEN BOER-NOLET Capelle, juni 1959 Rijksweg 9 Tandarts Poldermans I» 1 JULI tot en met 31 JULI AFWEZIG Voor afkoopsom zoutschade verstrekken wij u gaarne deskundig advies L. TIELEMAN Aannemer - Nieuwerkerk Telefoon 237 Tandarts Michaëlis BRUINISSE is woensdag a.s. AFWEZIG Techn. bureau VAN DEN BERGE Zevenhuisstraat 6 - Zierikzee Naar oogarts x geweest? Dan om een goede BRIL naar BERGMANS Moderne brilmonturen Sterke schoolbrillen Ziekenfondsleden korting Prima zonnebrillen Opticien Zierikzee SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0.15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1.20. Te koop: B.S.A. motor 54, 250 cc., Z.K. H. Kaspers, A 91, Zonemaire. Diversen: Grote sortering behang in vele moderne tinten. - Mol, Nieuwe Boogerdsfcraat 27, Zierikzee. Overgangsleeftijd? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuist jes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak f 1,85, bij elke drogist Geef schutting en schuur een buitenbijtskuur! Voorradig in alle kleuren bij Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Waterslang f 0,40 per meter. Loodgietersbedrijf M. Koiiwen- berg Zn., St. Domusstraat 36 tel. 2618, Zierikzee. Neem goede verf, neem Ral ston verf, in veel kleuren, met prima dekking. Ralston dealer: Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Weckketels en inmaakglas. M. Kouwenberg n., St.-Do- oiusstraat 38, tel. 2618, Zierik zee. Ralston verf nu ook in extra buiten-kwaliteit. Ralston dea ler: Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Pension gevraagd „Eén nacht" op 7 aug. a.s. in Zierikzee f 8,- p. p. voor deelnemers 10e „Tocht van Nederlafid". Voor aanmeld, v. burgers te Zierikzee, adres: Secr. VVF, Bergweg 73, Zeist. Binn.k. bezoek aan gemeld, adress. GEMEENTE BRUINISSE Burgemeester en wethouders van BRUINISSE maken het na volgende bekend: 1. Op vrijdag, 3 juli 1959 te 10.30 uur voormiddag, zal tijdens een bijzondere openbare vergadering van de gemeenteraad in de Chr. Landbouwhuishoudschool alhier, de installatie plaats vinden van de weled. gestr. heer C. H. van de Linde als burgemeester van die gemeente. Voor zover daartoe plaatsen over zijn, zullen ook andere belangstellenden dan genodigden tot deze vergadering worden toegelaten. 2. Des middags van half vijf tot half zes wordt in de Chr. Landbouwhuishoudschool een algemene ontvangst gehou den voor de burgerij van Bruinisse. Tijdens deze ontvangst kan dus een ieder vrijelijk zijn gelukwensen aan de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote aanbieden. Bruinisse, 30 juni 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, wnd. D. VAN DEN BERG De secretaris, wnd. A. KIK MKWKWWHWWWWHW Scheepvaartberichten Bloemfontein, 29 juni te Bombay. Bonita, 27 juni van New York naar La Ceiba. Friesland, 26 juni van Beira naar Dar es Salaam, 28 juni te Dar es Salaam. Friesland s.s.m., 28 juni te Rotter dam. Kenia (t.), 30 juni te Saltend. Kryptos (t.), 29 juni te Rotterdam Lemsterkerk, 26 juni van Port Said naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 29 juni 1959 Aardappelen (bonken) f 30,- (gewone) f 20-22, id. (kriel-poters) f 6-17; Rabarber f 17; Stambonen f 124; Peulen f 134. Rode bessen f 69-101; Aardbeien I f 122-141, id. II f 60-113; Prui men f 200; Perziken II f 82. Komkommers A f 25-30, id. B f 18-25, id. C f 14-15, id. krom f 13- 18; Kropsla f 3-8; Bloemkool afw. f 17-31; Perziken f 10-18. Bospeen f 18-35; Boskroten f 17- 18. - Per 100 kg., stuks, bos. Frambozen f 0,30-0,40 p.d.; Prui men f 0,40 p.d. ROTTERDAM, 29-6. Officieuze noteringen per 100 kg),. Voedergranen - alles af. Zomergerst, naar kwaliteit met weinig belangstelling f25-26; haver - ongepunte op monster - naar kwaliteit f 24,50-26,50. Peulvruchten, franco Rotterdam: groene erwten - op monster f 30- 52; schokkers f 45-80. Ongelukken op overwegen in Duitsland NEUSTADT, 28-6. Twee auto's zijn zaterdagavond op overwegen in de Duitse Bondsrepubliek door een trein gegrepen, waarbij zes mensen zijn omgekomen. Een van de auto's reed nabij Keulen met grote snelheid onder de voor een derde gesloten bomen van een overweg door en werd door een trein gegrepen, aldus de lezing van de overwegwachter. Vier mensen, onder wie een Amerikaans mili tair, vonden hierbij de dood. De overwegwachter is in hechtenis genomen. De andere auto slipte bij de ge sloten bomen van overweg bij Neustadt am Rübenberge en bots te tegen een goederentrein. Twee personen kwamen om en een werd zwaar gewond. Volgens de politie heeft de bestuurder van de auto te laat gezien dat de bomen geslo ten waren. SPORT VOETBAL Zomeravondcompetitie Drukkerij L. O.-Neptunes 0-2; Zierikzeeveteranen-Herverkaveling ROTTERDAM. De 41-jarige ha venarbeider J. Lammerse uit Breda is in het ziekenhuis te Rotterdam overleden. Woensdagmorgen was hij aan boord van een schip in de IJsselhaven door een vallende baal getroffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3