Drukke diskussie over de nieuwe C-kwaliteit van de mosselen STAD EN PROVINCIE De hulp aan vluchtelingen IJSCO WAT UQT DE 61 n nieuw lfPomona"-lecJen met neus op ingeplante bedrijven aan Lage Zoom VERGADERING „ALGEMEEN VISSERSBELANG" „Zevibel" moet sterke organisatie worden" BRUINISSE, 29-6. In een vorige week te Bruinisse - in het „Veerhuis" gehouden ver gadering van de mosselkwekers- vereniging „Algemeen Vissersbe- lang" heette de voorzitter de heer D. de Koning, in het bijzonder wel kom de heer H. K. Michaëlis, bur gemeester van Goes en J. F. Bol- sius, toekomstig secretaris van „Ze- vibel". De eerste was een oude be kende, de laatste maakte voor het eerst kennis met de vergadering te Bruinisse. De voorzitter hoopte dat de heer Bolsius er in zou mogen slagen de organisatie van de vissers „Zevi- bel" tot een sterk bolwerk te ma ken voor de Zeeuwse visserij, iets wat buitengewoon nodig is, want de belangen der Zeeuwse vissers worden niet altijd overal erkend. Uitvoerig wordt gediscussieerd over de nieuwe C-kwaliteit mos seden, die speciaal in het leven is geroepen voor de mosselen van de Zeeuwse percelen. Bij een onder zoek bleek slechts één kweker van zijn percelen in Zeeland de B- kwaliteit te kunnen leveren, de an deren hadden alleen C-kwaliteit, maar de kwaliteit van de Zeeuwse C-mosselen is dan ook van een hoog visgewlcht, maar van een iets kleiner afmeting dan de gewone C-maat. Daar de heer Jan Jumelet Jz., die de vorige keer tot bestuurslid van de vereniging werd gekozen, deze benoeming niet heeft aange nomen moet opnieuw een bestuurs verkiezing plaats vinden. Besproken wordt de positie van de secretaris, de heer L. de Waal, die als secretaris niet te handha ven is, nu hij met zijn vaartuig on der Duitse vlag en met een Duits nummer werkzaamheden verricht op het Duitse Wad. Uit de verga dering wordt afkeurend gesproken over de nieuwe werkkring die de heer de Waal op het Duitse Wad heeft gezocht. Bij de daarvoor gehouden stem mingen wordt bij eerste stemming de heer Joh. de Koning Cz. tot penningmeester gekozen, terwijl als nieuw bestuurslid de heer A. Ju melet Sz wordt aangewezen. De voorzitter, de heer D. de Ko ning, wordt aangewezen als afge vaardigde naar de vergaderingen van de Mossel-advies-commissie (MAC). Als zijn plaatsvervanger de heer A. C. Verspoor. De Waddenzeecommissie Volgens de jongste bepalingen van het Produktschap mogen de leden van de Waddenzeecommissie geen belanghebbenden zijn. De Waddenzeecomnïissie behandelt onder meer de toewijzing van de percelen op de Waddenzee en de heer WyN. Hoogerheijde, die in deze commissie namens Bruinisse zitting had, zal zich dus moeten te rugtrekken. Namens Bruinisse wor den voor deze Waddenzeecommis sie de volgende kandidaten gesteld: 1. Jhr. mr. A. F. C de Casembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland; 2. H. K. Micha ëlis, burgemeester van Goes en 3. G. A. v. Poelje, lid van de Schelp dierencommissie Deltawet Zeeland en lid van Ged. Staten. Voor deelname van leerlingen aan de Visserijschool te Vlissingen blijkt vanwege de grote afstand geen animo te bestaan. Gesproken woz-dt bij de rond vraag onder meer over vernieti ging van opgeviste zeesterren door het bestrooien met zout, waarmee op Yerseke proeven worden geno men. Men wil ook op Bruinisse de ze proeven doen plaats vinden. Burgemeester Michaëlis van Goes v.h. van Bruinisse, zeide het ere voorzitterschap van de vereniging zeer te appreciëren. Hij was dan ook niet van plan daarvoor te be danken en zal waar hij kan de be langen van de Zeeuwse mossel kwekers behartigen, ook al komen mosselkwekers in zijn nieuwe ge meente niet voor. Moeilijkheden in Israël JERUZALEM, 28-6. Het Israëli sche parlement heeft maandag een motie van de communisten waarin gezegd wordt dat het parlement geen vertrouwen heeft in de regering van premier Ben- Goerion, en een motie van de rechtse Heroet-partij waarin wordt verzocht om een debat over de aankoop van wapens in de Duitse bondsrepubliek door Israël behan deld, aldus is in Tel Aviv bekend gemaakt. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Een straaljager F-100 van de Amerikaanse luchtmacht is dins dagochtend op het terrein van een school in Naha op het eiland Oki nawa in de Stille oceaan neerge stort. Men schat het aantal doden of gewonden op 40. Het aantal doden als gevolg van de ontploffing van gastanks op een trein bij Meldrim is door het over lijden van twee zwaargewonde slachtoffers gestegen tot 19. In Torre del Greco, een kleine haven in de Golf van Napels, zijn maanda'g 21 mensen gewond bij gevechten die ontstonden doordat zeelieden de sluiting van winkels en café's eisten, uit solidariteit met hun staking die reeds drie weken duurt. Canada zal een miljoen dollar bijdragen voor onderzoek naar kinderziekten. Dit is een gift van Canada aan koningin Elizabeth ter gelegenheid van haar bezoek aan dit land. a LONDEN, 29-6. De Londense nationale bladen, die tot dusver niet te lijden hadden van de druk kersstaking, waardoor 1.100 pro vinciale kranten al tien dagen niet kunnen verschijnen, lopen nu ge vaar door een stopzetten van de drukinktvoorziening. Kustvaartuig voer hei stelling omver APPINGEDAM, 29-6. Het in Gro- ningen thuishorende 330 ton me tende kustvaartuig „Gronitas" heeft vanmiddag een langs het Eemskanaal opgestelde heistelling omvergevaren, doordat de mast van het schip de over het kanaal ge spannen staaldraden van de hei stelling deed afknappen. Aan het werk met de heistelling is een schade van naar schatting f 30.000 veroorzaakt. De werkzaamheden zijn vermoedelijk drie weken ge stagneerd. (Ingezonden) Zondag j.l. - zaterdag in de sy nagogen - is in het kader van het Vluchtelingenjaar 1959-1960 in alle kerken van Nederland en in een groot deel van de wereld gebeden. Gebeden voor het lot van de hon derdduizenden vluchtelingen, die deze wereld (nog) kent. Een bewijs, dat de mensheid besef krijgt van en gevoel voor de noden van de vluchteling en zijn wanhoop. Koningin Juliana heeft, aan het begin van het Vluchtelingenjaar, vier weken geleden, gezegd: „Het Vluchtelingenjaar kan werkelijk belangrijke resultaten opleveren, wanneer allen medewerken in het gevoel, dat nu niemand meer ach ter kan blijven in de uitoefening van de meest elementaire gastvrij heid - en om een groot onrecht te niet te doen". De vrije landen heb ben, zo verklaarde de koningin bij diezelfde gelegenheid, een ere schuld aan de vluchtelingen. Een weg om een deel van die ereschuld te delgen loopt voor ons in dit vrije land via het gironum mer, dat dezelfde cijfers draagt als het jaar, waarin het vluchtelingen probleem zo ver mogelijk uit de wereld moet worden geholpen: 9 5 9 6 0 (t.n.v. Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 1959/1960, Amsterdam). Gedribbel (en gezwem, in het wa ter natuurlijk) van jeugd op het betonnen platform van het zwem bad. Krukjes op kurkjes in het on diepe en al heel stoere jongetjes in het grote bassin, waar het klitst en klatst van het water. De leraar geeft zijn instructies en zijn waar schuwingen, want die zijn soms ook drommels hard nodig. Pietje die al wel honderdmaal in het prille bestaan van het bad, de lage plank is afgedoken, kijkt steeds verheerlljkender naar „die hoge", die daar verlokkend op durvers staat te wachten. Dan, eindelijk, wordt de verleiding te sterk. Hij klautert naar boven en nadert voetje voor voetje de afgrond, die aan het uiteinde gaapt. Daar krijgt de meester Pietje in de gaten en roept: „Toe Piet, geef 'um van katoen". „k Bin dur nog nooit afgeweest", schreeuwt Pietje terug, die nu echt in het middelpunt van de belang stelling is komen te staan. Aller ogen zijn gericht. „Toe maar", roept meester nog eens, die wel weet dat deze „beul van een jongen" tegen een zetje kan. Pietje, die eigenlijk toch niet erg goed durft, gooit zijn laatste troef in het water. „Meester, vö un ijsko van een kwartje". Meester heeft heel even alle pae- dagogische snorrepijperij vergeten en riep gul en goedmoedig: „Nu, vooruit dan!" Onder daverend aplaus ging Pietje van de plank af. Hij kwam goed terecht. Nu, dat wist meester van tevoren wel. Het was echt een sprong van een kwartje! EILANDMAN. ZELDZAME VIS IJMUIDEN, 29-6. De IJmui- dense motortreiler Postboy IJM 35 van de N.V. Visserij - onderneming de V. E. M. heeft vandaag aan de vis- afslag te IJmuiden een voor deze omgeving zeldzame vis aangevoerd. Het betrof hier een lintvis, die als diepzee- vis gewoonlijk in de Indische oceaan wordt aangetroffen. De „Postboy" ving dit ex emplaar in de Noordzee. Voor de twee meter lange vis bestond bij de IJmuiden- se groothandel geen belang stelling. De rederij heeft het beestje voor onderzoek afge staan aan het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden. ONGELUKKEN OP DE WEG ZWOLLE, 29-6. De 17-jarige H.B.S.-leerling L. Gils uit Apel doorn is vanmiddag te Zwolle do delijk verongelukt. De jongen was, tesamen met een zoon van de ex pediteur H. Mulderij te Apeldoorn, met een gesloten auto van dit be drijf meegereden naar Zwolle. In de Dijkstraat moest de auto ach teruit door een poort een pleintje oprijden. G. ging opzij uit de laad ruimte om de chauffeur aanwijzin gen te geven, maar desondanks mislukte de manoeuvre. De jongen raakte bekneld tussen de auto en een muur en was onmiddellijk dood NIEUWENDIJK, 29-6. Het 2Vz- jarig zoontje van de familie de Haan uit Nieuwendijk, is zaterdag middag, toen hij plotseling de Kil- dijk overstak, door een motor aan gereden. Hij wilde naar zijn moe der lopen, -die aan de overkant stond. In het ziekenhuis te Raams- donkveer is hij vandaag overleden. BARNEVELD, 29-6. Vanavond omstreeks half acht is op de Valk- seweg in Barneveld een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de 53-jarige G. D. Geijtenbeek uit Barneveld het slachtoffer werd. Hij werd met zijn motor door een auto gegrepen, toen hij, komende van een uitrit, de rijweg opreed. De man was onmiddellijk dood. DRACHTEN, 30-6. Maandag avond is in Frieschepalen (Fries land) een bejaarde wielrijder, de heer B. Overwijk, die plotseling de weg overstak, door een autobus aangereden en ernstig gewond. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen en is daar kort na aan komst overleden. ZIERIKZEE Examen Rode Kruis-helpster 3e klasse Op vrijdag 26 juni werd in het Wijkgebouw te Zierikzee het exa men Helpster 3e kl. afgenomen aan leden van de R.K. kolonne Zie rikzee. De examinatoren waren dr. C. M. van Hoorn en Zr. E. C. de Ruiter, bijgestaan door de gedelegeerde, dokter van. Leeuwen, arts te Brui nisse. Van de 9 candidaten slaagden er t.w.: mej. M. Hamelink, mevr. M. Legemate-v. d. Sluis, mej. J. van Liere, mej. J. Schot, mevr. P. Stuik •Indenbosch, mevr. R. v. d. Velde- r. Splunter, mevr. de Vries- Bij de Vaate,' mej. G. F. v. d. Westen. De kandidaten werd opgeleid door zr. E. C. de Ruiter en dokter C. M. van Hoorn, die hierin hun werk met succes zagen bekroond. G.V. „Rust Roest" maakte mars Ter gelegenheid van de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard maakte de G.V. „Rust Roest' maandagavond een mars door de stad, welke veel belangstelling trok Bejaarden naar ^.Avifauna" De bejaarden uit onze gemeente maken vandaag hun jaarlijkse reis en. wel naar het Vogelpark „Avi fauna" te Alphen aan de Rijn. Om streeks 8 uur hedenavond worden zij weer terugverwacht. In afwij king van de andere jaren komt de stoet niet door de Zuidhavenpoort de stad binnen, maar over de Westbrug, waar de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" gereed staat om hen te ontvangen. Door de West straat, langs het Kerkplein Z.Z. en door de Poststraat en Appelmarkt, gaat het naar het Havenplein, waar de stoet ontbonden wordt. Rode Kruis-groep had succes te Middelburg Op zaterdag 27 juni heeft een groep helpsters van de Rode Kruis Kolonne te Zierikzee met succes deelgenomen aan de Kring-Beker wedstrijden te Middelburg. Zij be haalden de 2e prijs met slechts 20 punten achterstand op de le prijs winnaar. Deze groep heeft hierme de een zeer mooie prestatie gele verd, temeer daar zij in mei de le prijs in de wacht sleepte op de dis trictswedstrijden te Goes. De op leiding van deze dames is in han den van zr. E. C. de Ruiter, aan wie dan ook een groot deel van het succes is te danken. De groep be stond uit de dames mej. H. Jonker, mevr. P. Stuik-In den Bosch, mevr. H. v. d. Velde-van Splunter en mevr. H. Pannekoek-v. d. Weele. Voor het'diploma B (hoofdleid- ster Chr. kleuteronderwijs) slaag den te Middelburg, o.a. de dames J. J. Noordhoek te Nieuwcrkerk en E. L. Quant te Zierikzee. RENESSE Aan de „Prinses Wilhelmina' school te Utrecht slaagde voor het diploma Mulo-B onze vroegere plaatsgenoot de heer A. J. de Rui ter. NOORDGOUWE Muzikale rondgang „Con Amore" Ter gelegenheid van de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard maakte de muziekvereniging „Con Amore" te Noordgouwe een muzi kale rondgang, waarvoor, ondanks dat „Pluvius" zich nog even ver toonde, behoorlijke belangstelling bestond, vooral van de zijde van de jeugd, welke dergelijke evene menten altijd nog zeer apprecieert. Spido nogal regende. Het hoogte punt vormde het bezoek aan dier gaarde Blijdorp. Voldaan keerde t gezelschap in Brouw terug, waar Apollo" en de vele ouders de kin deren afhaalden. Het hoofd der school de heer H. P. de Munck dankte allen, die tot de totstandko ming van belde schoolreizen had den meegewerkt, in het bijzonder Apollo" voor de muzikale ont vangsten en chauffeur Mol uit Burgh voor de prima reis. Concert „Cresendo" In het kader der uitwisselings- eoncerten zal de muziekvereniging „Crescendo" uit Dreischor a.s. za terdag 4 juli, des avonds 8 uur, een concert geven in de muziektent te Brouwershaven. Het uit te voeren programma luidt: 1. Saint Tripon, mars, A. Ney; 2. Venise la Belle, fant. Italienne, L. Pivet; 3. Rêves de Jeunesse, ouverture, M. H. Forster; 4. Flots du Danube, wals, J. Ivanovici; 5. Italiaanse ouverture, E. Deneuf- bourg; 6. Marche Lorraine, Louis Ganne; 7. Pauze; 8.Jubelklange, mars, E. Eubel; 9. Pergo et Perago, ouverture, M. J. Cerfontaine; 10. Fêtes d'Hiver, fantasie, G. Gadenne De verkoop van zomerpostze- gels heeft te Brouwershaven opge bracht de som van f 198,50, BROUWERSHAVEN „Apollo" maakte mars Traditiegetrouw maakte de mu ziekvereniging, „Apollo" maandag avond t.g.v. de verjaardag van Z.K H. Prins Bernhard een mars door de gemeente. Burgemeester en mevrouw van Leeuwen namen op het bordes van het stadhuis de mu zikale ovatie in ontvangst. Behalve het Wilhelmus werd ook marsmu ziek gespeeld. Na afloop der rond gang door de gemeente bood bur gemeester van Leeuwen het korps een verversing aan. Schooljeugd op reis Vorige week donderdag maakten de kinderen der drie laagste klas sen van de o.l.-school te Brouwers haven het jaarlijks schoolreisje, dat ditmaal per R.T.M.-bus ging naar Bergen op Zoom en omstre ken. Na een half uurtje aan de dijk te hebben vertoefd bij St. Philips- land ging het op Bergen op Zoom aan, waar de kinderen de markt bezochten. De inwendige mens werd verkwikt in het vakantie oord „De Kloof", waar in de plaat selijke zandverstuiving gelegenheid was te spelen. Naar hartelust ge noot de jeugd in de speeltuin „Ro- zenoord". Bij de terugkomst wer den de kinderen door „Apollo" af gehaald. Des vrijdags gingen de leerlin gen der hoogste klassen naar Rot terdam. De tocht over de Moerdijk en door de Maastunnel werd per voet afgelegd. De Bijenkorf werd bezocht, welke op de kinderen grote indruk maakte. Jammer was het dat het tijdens de rondvaart per NIEUWERKERK Leerlingen van de O.L.-school naar Walcheren Op vrijdag 1.1. werd het jaarlijk- schoolreisje voor de hoogste klassen der openbare lagere school weer gehouden. Ditmaal stond Walcheren op het programma. De reis ging via „De Val". Bij aankomst aan het Katse Veer stond daar de autobus van de Gebr. de Jonge, die de reis via Zijpe gemaakt had, te wachten. Deze bracht het gezelschap op de markt te Middelburg. Door de chauffeur werd op de gehele route op de bezienswaardigheden gewe zen als de T.V.-toren, de opgeleg de schepen, de Sloedam, e.a. Na het mooie stadhuis bekeken tê hebben wandelde de jeugd naar de Abdijgebouwen, langs het Ge rechtsgebouw en het museum. Verschillende afdelingen der Ab dijgebouwen werden onder leiding bezichtigd, als: kloostergangen, muntplein, bibliotheek, statenzaal, die juist in gereedheid werd ge bracht voor de statenvergadering op (heden) dinsdag 30 juni. Gewe zen werd op de zitplaatsen van de voor de leerlingen bekende leden der Provinciale Staten. Een overtocht met een der prach tige veerboten op de Westerschelde en een tocht door Vlissingen volg de, waarbij meester Luwema als geboren en getogen Vlissinger op vele merkwaardigheden wees. Ver der ging de tocht Walcheren rond met een wandeling door West- kapelle, over de zeedijk en door Veere. Weer terug in Middelburg bezocht men Miniatuur Walcheren. Op 't programma stonden nu nog een bezoek aan een kersenboom gaard in Zuid-Beveland en de speeltuin in Bergen op Zoom. Een mooi slot op dit geslaagd school reisje volgde op het dorp, waar aan „De Wereld" de muziekvereni ging stond te wachten. Onder vro lijke marsmuziek trok men door het dorp, waar nog een verrassing Verwachting tot woensdagavond: Morgen opklaringen Aanvankelijk veel bewolking en plaatselijk buien, maar morgen ook opklaringen. Matige, tijdelijk nog krachtige wind tussen west en noord. Aanhoudend koel. 1 juli. Zon op 4.23, onder 21.03 Maan op 1.43, onder 16.35. 2 juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 2.14, onder 17.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 juli 11.51 v.m. 2 juli 0.14 v.m. 12.52 n.m. BROUWERSHAVEN 1 juli 11.38 v.m. 2 juli 0.05 v.m. 12.37 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT. Het weer in Neder land wordt nu geheel beheerst door een kleine depressie, die voor de kust van Denemarken is gele gen en slechts weinig van plaats verandert. Aan de achterkant van deze depressie voeren westelijke winden onstabiele lucht aan, waar in buien tot ontwikkeling komen. De meeste vielen in het noorden van het land. In Eelde werd de laatste 24 uur 17, in Leeuwarden 12 mm. afgetapt. Een diepe depressie, die nu op het midden van de Oceaan is aan gekomen, beweegt zich naar het noordoosten. Samenhangend hier mede verplaatst een gebied van hoge druk, dat de Azoren is ge passeerd, zich naar de Golf van Biscaye. Bovendien komt ten wes ten van de Britse eilanden een rug van hoge druk tot ontwikkeling. In onze omgeving wordt dien tengevolge de wind noordelijk, zo dat de aanvoer van polaire lucht aanhoudt. Hoewel de naderbij ko mende rug van hoge druk enige stabilisatie van de atmosfeer be werkstelligt, zullen toch morgen ook nog buien voorkomen. De kans op tussentijdse opklaringen wordt echter groter. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland. RENESSE. Donderdag 7.30 uur n.m. ds. F. Mallan, uit Bruinisse. wachtte. Kregen de bejaarden bij aankomst een conmsumptie aange boden, ook de jeugd werd niet ver geten. De leerlingen kregen een uitnodiging voor een laatste ver frissing in de zaal van de heer M. Dalebout. HAAMSTEDE Vruchtbomen zijn aan hun vierde groeijaar toe Het gebeurde voor de ramp van 1953 nog al eens dat de leden van „Pomona" een bezoek aan een be drijf gelegen aan de Lage Zoom be zochten. Toen deze bedrijven door het water totaal verwoest werden, is hier na de drooglegging door de Herverkaveling en door de eige naars vooral, zeer veel werk ver richt. Alles moest opnieuw gebeu ren. Men begon methet planten van het windschut, wat op deze kale vlakte een eerste vereiste was. Toen de (voornamelijk) populieren en elzen eenmaal aan de vat wa ren, konden de vruchtbomen in gestoken worden. Nu deze aan hun vierde groeijaar zijn, besloot het bestuur van „Pomona" de vooruit gang eens in ogenschouw te nemen. Daartoe ^bracht men allereerst een bezoek' aan de nieuwe proef tuin aan de Hoge Zoom te Haam stede, een bedrijf dat na het ver loren gaan van de oude proeftuin aan de Sluispad, hier opnieuw werd aangelegd, gedeeltelijk op oude boomgaardgrond, en op onder wa ter gestane grond. Dat beide gron den niet bevorderlijk zijn voor een goede groei, blijkt wel uit het nog niet zo lang schot, dat de bomen maakten. Vooral de peren bleken hier nog zeer van te hebben gele den. Bovendien deed de droogte ook hier zijn schadelijke invloed zien, zelfs zo groot dat de topscheu- tcn van de Conference reeds afge sloten waren, d.w z. de bomen ge ven hetzelfde beeld als in het na jaar de groei ophoudt. Mogelijk dat de regen nog een uitlooppoging kan veroorzaken, maar dan wordt het wel heel gek, want dan ziet het er net uit alsof we een groei van twee jaar aanschouwen in een éénjarige periode. Opvallend zijn de strook jes rogge die hier als windscherm dienen en goed bevallen, zoals de bedrijfsleider van de tuin, de heer J. Jonker uiteenzette. Grote proe ven zijn nog steeds niet opgezet, alleen is wat verschil te zien in diverse zwarte bessenrassen. Het beste beviel ons de Roodknop, een forse struik met grote bessen. Ook de Wellington doet het hier goed. Minder goed was de Malvern Cross harde groei, veel hout, maar wei nig vruchten. De Mendip Cross is weer beier, evenals de Silvergieter, de Goliath en de Cottswall Cross. Ook in de nieuwe onderstammen 101, 194 en 109 bij de appels was nog weinig verschil te zien. Het tweede bedrijf Het tweede bedrijf dat werd be zocht, was het nu voor de derde maal ingeplante bedrijf van de heer J. W. de Vrieze aan de Lage Zoom, de eerste maal werd het ver nietigd dooiNdat Schouwen onder water werd gezet tijdens de oorlog en de tweede maal bij de ramp. Na de windschermen te hebben aan geplant, werd ineens 10 ha. tege lijk ingestoken. Dit perceel werd voor negen tiende ingestoken met maar vier rassen appels, allen op onderstam VII, in de volgende va riëteiten: één vroeg ras, nl. Stark Earliest, een middelvroege, de Lax- ton's Fortune en de late Cox's Orange en Golden Delicious. Dit kleine sortiment heeft zeer veel voordelen: gemakkelijk te bewer ken, eenvoudige ziektebestrijding enz. maar mocht een der rassen minder gevraagd worden en op het tweede plan komen, dan zijn nog al ingrijpende maatregelen nodig om de achterstand te achterhalen, in tegenstelling met een groter sor timent. In totaal staan op dit per ceel 4000 bomen, elk ras beschikt over 1000 bomen. Als tussenbe- planting staan hier 6000 bessen- struiken, allen Wellington. Wat zo'n weinig kosten vergende tus- senbeplanting van bessen op kan leveren, als we de opbrengst op 2 kg. per struik schatten, leert ons het eenvoudig rekensommetje: 6000 maal 2 maal f 2,50 (dit is de hui dige bessenprijs). Een sommetje waarop de kweker de eerste jaren een heel eind wegdrijft. Aan de overzijde van de Lage Zoom is het perenperceel aangeplant in de ras sen Conference, Triomphe de Vien- ne en Dyonné du Cornice, ook weer met Wellington als tussenbeplan- ting. Als tussenvrucht zijn bruine bonen en erwten gezaaid. Met dit kwantum bessen weet de heer de Vrieze heus wel wat hem de ko mende veertien dagen te doen staat. Vérder staan op dit bedrijf nog een druivenkas met een goedhangende Allicante en een warenhuis toma ten, wat voor de fruitkweker weer erg nauw en bekrompen aandoet, zo vol en gul stonden deze planten. Een bedrijf, dat in de toekomst met nog 4 ha. uitgebreid zal worden, dat bovendien op deze goede grond in de toekomst een hoge produktie zal geven. Voor de excursie, die geopend werd door de voorzitter, dc heer J. C. de Feiter, bestond goede be langstelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2