België wil vóór hervatting overleg bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'HULDE AAN JARIGE PRINS' DINSDAG 30 JUNI 1959 No. 18588 115e jaargang ziERiiai:ns(ai:»NiiuwsBoi)i; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Met het oog op Genève Kleine landen mogen geen satellieten worden BRUSSEL, 29-6. De Belgische ambassadeurs in Londen, Washing ton en Parijs hebben opdracht ge kregen van de Belgische regering de ministers van buitenlandse za ken van de drie grote grote weste lijke mogendheden mede te delen, dat België erop staat dat voor de hervatting van het ministersover- leg op 13 juli in Genève de minis terraad van de Navo bijeen zal ko men. De vorige week steunde België krachtig een soortgelijk voorstel van Italië. De westelijke grote mo gendheden hebben dat echter niet willen aanvaarden. Geen satellieten Bedoelde Belgische ambassa deurs schijnen ook opdracht te hebben gekregen er op te wijzen dat België geen belang heeft bij een Atlantisch bondgenootschap dat van de kleinere landen satel lieten maakt die zich moeten neer leggen bij de directieven van de grote mogendheden. In Belgische regeringskringen verluidt dat de regering veronder stelt dat de westelijke grote mo gendheden in Genève met nieuwe voorstellen zullen komen. Van de nieuwe voorstellen wenst de Bel gische regering tevoren op de hoogte gesteld te worden. Verklaring van gevluchte Rus POGINGEN BIRMA ONDER COMMUNISTISCH JUK TE KRIJGEN Alle Russische diplomalen spioneren RANGOON, 27-6. De voorlich tingsfunctionaris van de Sowjet- ambassade in Rangoon, Kaznatsjef, die van de Amerikaanse ambassa de in de Birmaanse hoofdstad po litiek asiel heeft gerkegen, heeft zaterdag op een persconferentie verklaard dat de Russische en de Chinese ambassade in Rangoon samenwerken om Birma „onder het communistische juk" te brengen. Zijn persoonlijke mening was dat communistische China hierbij de hoofdrol speelde. De journalisten stelden Kaznat sjef vragen over kolonel Michail Stryguine, de militaire attaché van de Sowjet-ambasade, die de vori ge maand nogal hardhandig door het Russische ambassadepersoneel in een vliegtuig naar Moskou was gezet, nadat hij had geprobeerd zelfmoord te plegen. Kaznatsjef zei dat er op een partijvergadering in de ambasade hevige kritiek op Stryguine was geoefend. De kolo nel bekleedde een belangrijke post en zou de Birmaanse autoriteiten heel wat over de activiteit van de Sow jet-ambassade hebben kunnen vertellen als hij erin geslaagd was asiel te krijgen. „Wederzijds vertrouwen" Kaznatsjef, die 27 jaar oud is, sprak vloeiend Engels. Hij ver klaarde voorts dat de atmosfeer op de Sowjet-ambasade „gespan nen" was door „wederzijds wan trouwen". Alle Russische diploma ten in de vrije wereld zijn ver plicht te spioneren, zei hij. Op de vraag wat er met zijn ouders in Moskou zou gebeuren, antwoordde Kaznatsjef, dat men wat dit aangaat „niets goeds" van de Sowjet-autoriteiten kon ver wachten. De diplomaat is geschei den. Hij heeft een zoon van twee jaar, die bij zijn ouders in Mos kou woont. Kasnatsjef was sedert december 1957 aan de Sowjet-ambassade in Rangoon verbonden. Hij zou bin nenkort attaché worden, doch moest daarvoor eerst terug naar Moskou. Hij verklaarde dat hij een boek over het communisme zou schrijven. President de Gaulle bij de Paus ROME, 27-6. President en me vrouw de Gaulle zijn door paus Johannes in plechtige audiëntie ontvangen. Op het Sint Pieters plein stonden detachementen van de Zwitserse garde, gendarmes en leden van de Palatijnse erewacht aangetreden toen de auto's van de president en zijiT gevolg aankwa men. Nadat de klaroenen van de pau selijke garde hadden weerklon ken, traden prins Carlo Pacelli. algemeen raadgever in Vaticaan stad en de speciale delegaat graaf Enrico Galeazzi naar voren om president de Gaulle en zijn echt genote te begroeten. De paus ont ving de gasten in de troonzaal. Hij bood de president een groot moza ïek aan, de aartsengel Raphaël voorstellend, een gouden medaille van zijn pontificaat en een foto met opdracht. Mevrouw de Gaulle kreeg een gouden rozenkrans. Keizer van Abessinië in Rusland MOSKOU, 29-6. Keizer Haile Selassi van Ethiopië is maandag i.x Moskou aangekomen voor een be zoek van twee weken. Hij werd op het vliegveld begroet door premier Chroestsjef, president Worosjilof en diplomatieke vertegenwoordi gers. In antwoord op Worosjilofs welkomstrede verklaarde de keizer dat hij hoopt de bronnen van Rus- lands „succes en macht" te leren kennen. Nieuwe Sowjet-ambassa- deur in Nederland MOSKOU, 29-6. De voormalige Russische ambassadeur in India en Nepal, Panteleimon Ponomarenko, is benoemd tot Sowjetambassadeur in Nederland. Zijn voorganger, Stepan Kirsa- nof, is op een ander post benoemd, zo meldt Tass. Deze luchtmacht - eens met uiterste precisie gemaakt en door het grond personeel vertroeteld - ligt nonchalant opeengestapeld by een Ameri kaanse luchtbasis in Arizona. Nog maar één trip wacht de machines: naar de hoogovens, waar zij omgesmolten zullen worden a - v Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft het cadettentamboerkorps „Prins Bernhard" gisterochtend op Soestdijk een uitvoering gegeven. Vooraf werden de musici door de Prins ge ïnspecteerd. De foto geeft hiervan een beeld. VOOR VERVOER VAN TOERISTEN Zeeuwse veerboot in dienst Terschelling-Harlingen VLISSINGEN, 29-6. De redertf Doeksen uit Terschelling heeft van de provincie Zeeland het m.s. „Oos- terschelde", een veerboot voor de veerdiensten over de Westerschelde voor een tweetal maanden gehuurd Het schip vertrekt in de loop van morgen binnendoor naar Rotter dam, daarna over zee naar Den Helder en vervolgens over de Wad denzee naar Terschelling. Personeel van de firma Doeksen is in de loop van maandag in Vlis- singen aangekomen om het schip te bemannen en klaar te maken voor de reis van Vlissingen naar Terschelling. De „Oosterschelde" is een reser veschip voor de veerdiensten over de Westerschelde en men heeft ge meend dit schip in huur te kunnen afstaan, omdat in de zomermaan- GRAF VAN VIKINGSCHEPEN KOPENHAGEN, 29-6. De Okilde-baai in Denemarken blijkt een waar graf van vikingschepen te zijn. Ge deelten van die in oude tij den gezonken schepen zijn reeds omhoog gebracht en in het nationaal museum on dergebracht. Men heeft ech ter tot nog toe geen com pleet schip kunnen bergen. Het zou hier gaan om han delsschepen die met opzet door ze met stenen te ver zwaren tot zinken zouden zijn gebracht, dwars over het vaarwater, mogelijk als verdedigingsmaatregel tegen invallers. De Deense kikvorsman- geleerde .dr. Olaf Olsen is van plan een diepgaand on derzoek naar een aantal wrakken, wel van twintig meter lang, in te stellen. Rode Kruishulp in Marokko 's-GRAVENHAGE, 29-6. Op ver- zoek van de Liga van Rode Kruis verenigingen vertrekt een dezer dagen de heer J. Geijsman, plaats vervangend heefd van de inten dance van het Nederlandsche Roo- de Kruis naar Marokko. De heer Geijsman zal gedurende drie maan den deel uitmaken van het liga team, dat in Marokko is gestatio neerd om hulp te bieden aan Alge rijnse vluchtelingen. den een tweede reserveschip, de „Prins Hendrik", beschikbaar is. Om moeilijkheden te voorkomen heeft men in het huurcontract de bepaling doen opnemen, dat bij eventuele moeilijkheden op ver keersgebied de Oosterschelde binnen tweemaal vierentwintig uur in Zeeland terug zal zijn. De „Oosterschelde" zal dienst doen op de lijn tussen Terschelling en Harlingen voor het vervoeren van toerristen. Eisenhower ontmoette Kozlof NEW YORK, 29-6. - President Eisenhower heeft maandagmiddag voor de officiële opening, een be zoek gebracht aan de Russische handelstentoonstelling in het colo- seum in New York. Hij werd rond geleid door de Sowjet-vice-premier Kozlof, die voor de opening naar New York is gekomen en die later naar Washington zal gaan voor besprekingen met de Amerikaanse leiders. Aanval op Leinbang DJAKARTA, 2-6. Een bende van ongeveer 100 man, behorende tot de fanatieke „Darul Islam" bewe ging heeft zondag een aanval ge daan op Lembang, een vakantie oord in de bergen, ongeveer 15 km ten noorden van Bandung. De aan vallers maakten gebruik van mor tieren, zware machinegeweren en andere automatische wapens. Vijf burgers werden gedood. De ver liezen aan de zijde van het leger en bij de aanvallers zijn nog niet bekend. De berichten maken geen melding van de duur van de ge vechten. Het C.N.V. en de regeringsnota UTRECHT ,29-6. Het verdient geen aanbeveling de algemene maatregelen op het gebied van de huren en de melk reeds per 1 janu ari 1960 in te voeren. Tot deze con clusie kwam vandaag de verbonds raad van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die een langdurige bespreking aan de jongste rege ringsnota gewijd heeft. De argumenten, waarmee de re gering de afwijking van het S.E.R.- advies met betrekking tot de da tum van ingang van deze bepleit, hebben de verbondsraad van het C.N.V. niet overtuigd. Nadat gedurende ongeveer twee jaar een loonstop heeft bestaan, dient volgens het C.N.V. thans de mogelijkheid te worden geschapen om de lonen te herzien, voordat de woninghuren en de melkprijs wor den verhoogd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hoe scherper uw verstand, hoe zachter uw oordeel. België voor de Neder landse radio HILVERSUM, 29-6. De Neder- landse Radio Unie zal zich, zo deelt ztf mede, ter gelegenheid van het staatsiebezoek van Z.M. Koning Boudewijn aan Nederland, niet be perken tot het geven van reporta ges, maar in een „Belgisch-Neder landse week" ook uitdrukking ge ven aan de bijzondere verbonden heid tussen de beide nabuurlanden. Op zondag 5 juli zal deze worden geopend met een uitwisselingscon cert tussen het omroeporkest van het N.I.R., onder leiding van Hugo de Groot. Op maandag en dinsdag zullen verschillende Belgische orkesten en ensembles in het Nederlandse ra dioprogramma optreden. Militaire dienst van onderwijzers 's-GRAVENHAGE, 29-6. In het afgelopen jaar is aan ruim 200 on derwijzers uitstel van eerste oefe ning voor militair© dienst verleend. De minister van Defensie heeft thans aan zijn ambtgenoot van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen meegedeeld, dat aan deze on derwijzers vrijstelling zal worden gegeven, indien het uitstel in de eerste plaats was verleend omdat de betrokken onderwijzer bij het onderwijs een plaats innam welke beslist niét onvervuld kon worden gelaten. Op deze plaats moet hij ook thans nog onmisbaar zijn en in zijn vervanging moet op gener lei wijze kunnen worden voorzien. Voorts moet hij nog niet in werke lijke dienst zijn of zijn geweest. Verder heeft de minister van De fensie medegedeeld, dat voor het schooljaar 1959-1960 hoogstens aan enkele tientallen onderwijzers uit stel van eerste oefening kan wor den verleend. De betrokkene moet dan een vacature vervullen of gaan vervullen aan een twee- of drie- mansschool bij hét gewoon-, voor gezet- of uitgebbreid lager onder wijs in Zeeland, op de Zuid-Hol landse eilanden of in een afgelegen gehucht in het overige gedeelte van het land. 's-GRAVENHAGE. In egn der vijvers van het Haagse Bos is het driejarig jongetje A. J. Rutjes ver dronken. Een surveillerende poli- tie-agent zag het kind drijven. Hij ging gekleed te water, bracht het op het droge en paste kunstmatige ademhaling toe. Dit hielp echter niet meer. Een arts van de G.G.D., die even later kwam, kon alleen de dood constateren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1