°ZrnLm*%Ë& Hobby van gemeentesekretaris deed collektie van betekenis ontstaan heeft alles mee WAT- U6T Dl BI LT Nieuwe aardsatelliet niet in baan VANDENBERG (Califomië), 25-6 Van de Amerikaanse luchtbasis Vandenberg in Californlë is don derdag een aardsatelliet, »,de Ont dekker IV" gelanceerd. De lucht macht hoopt de neuskegel, die 135 kilo weegt, boven de Stille ceaan in de lucht op te vangen. Als de satelliet in haar baan komt, zal men trachten de capsule 26 uur na het lanceren uit te wer pen. Zij komt dan aan een para chute naar beneden in de buurt van Hawaii. Zij bevat geen levend materiaal. De kunstmaan is niet in een baan om de aarde gekomen, aldus heeft de luchtmacht later bekend gemaakt. DE STAATSMIJNEN IN 1958 AMSTERDAM, 26-6. De Staats mijnen in Limburg hebben over 1958, blijkens het verslag, een ex ploitatiesaldo (vóór aftrek van be lastingen) behaald van f 55,9 mil joen (vorig jaar f 58,6 miljoen), waarbij voor afschrijvingen f 62,5 miljoen (f 60 miljoen) in aanmer king is genomen. De uitkomsten zijn een gunstig gevolg van de veelzijdige samen stelling van het bedrijf, waarbij een ruime spreiding in het produk- tengamma en daarmede ook een verdeling van de risico's van markt en conjunctuur is verwezenlijkt. Oude Rotterdamse Bijenkorf verdwijnt ROTTERDAM, 25-6. De gemeen- teraad van Rotterdam heeft van middag f 653.286,- gevoteerd voor het slopen van het voormalige ge bouw van de Bijenkorf. In 1957 is dit voorstel ook aan de orde ge weest, maar het werd niet uitge voerd wegens de bestedingsbeper king, zeide de wethouder van openbare werken. Het slopen zal normaal een paar jaar vragen. Maakt de bouw van de Metrover binding het noodzakelijk, dan zal in twee ploegen gewerkt moeten worden, aldus spr. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag wie het pand zal neerhalen. OUWERKERK HEEFT VOGELPARK Doodgewaande i trouwt WARSCHAU, 25-6. In 1944, ten tijde van de opstand in Warschau, zijn er zoals bekend vele Polen door de nazi's terecht gesteld. Vele bewoners van de stad zagen dage lijks groepen Polen onder bewa king van Hitiers soldaten naar de plaats van terechtstelling marche ren. Zo zag een vrouw op zekere dag haar man in een van deze groe pen lopen. Ook bekenden van het echtpaar herkenden hem. In 1945 gaven de autoriteiten een officiële verklaring af dat de man was overleden. De vrouw her trouwde en ging in een andere stad wonen. In 1950 stierf haar tweede echtgenoot. Acht jaar later liep zij te wan delen in die stad. Zij moest ergens zijn maar wist niet precies de weg. Zij hield daarom een voorbijganger aan. Het bleek haar eerste echtge noot te zijn. Hij had op het laatste ogenblik weten te ontsnappen. 15 jaar lang had hij naar zijn vrouw gezocht. Zij zullen nu opnieuw trouwen. Op 18 juli zal het huwelijk ker kelijk ingezegend worden. Ingezonden mededeling I Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 Verkoop en service Amsterdam krijgt standbeeld voor dr. Wibaut AMSTERDAM, 24-6. Terstond nadat dr. F. M. Wibaut in een uit- voerige rede was herdacht, besloot de Amsterdamse gemeenteraad unaniem tot het oprichten van een standbeeld voor deze magistraat in het plantsoen aan de naar hem genoemde straat, de Wibautstraat, tussen de Platanenweg en de spoorbaan naar Utrecht. De raad voteerde hiervoor een bedrag van zestigduizend gulden. Een ontwer per voor dit standbeeld zal nog nader worden aangewezen. Van gezaghebbende diplomatieke z(jde te Ankara is vernomen, dat er in Irak 23 hoofdofficieren, die be schuldigd worden van communis tische sympathieën, gevangen ge nomen z(jn. In Ankara aangekomen reizigers uit Irak hebben meege deeld dat de sfeer in Bagdad ge laden is. De Russische marine-officier en het Poolse meisje die zoals bekend op 8 juni in een motorboot naar Zweden zijn gevlucht, hebben don derdag asiel ln Zweden gekregen. Effectvolle vorm van vrije tijdsbesteding HnBRaiSaMtS (Eigen foto) De heer Doornenbal niet het lievelingskonijn Teuntje (Van onze verslaggever). Ouwerkerk heeft zyn eigen vo gel- en dierenpark. Tot die con clusie komt ieder, die de fraaie verzameling van de heer R. Door nenbal te Ouwerkerk, onder ogen krygt. Deze gemeente-secretaris houdt het niet louter by cyfers een staten, maar exploiteert in zyn vrye tijd een veel liefde, zorg en toewy ding vergende hobby, n.l. verzamelen van pluimvee. Deze in teressante bezigheid heeft geleid tot een grote collectie veelal vreemdsoortig gevogelte. Daarnaast passen ander dieren - vooral ko nijnen - aardig by de boeiende collectie, die deze dierenvriend by uitnemendheid, nu reeds by elkaar heeft. Vreemdsoortig gevogelte vindt men in het park inderdaad. In de collectie treft men „vogels van di verse pluimage", als Chinese meeu wen, kanaries, zilver- en goudfa zanten, muskuseenden, Japanse zij dehoenders, parelhoenders (oftewel „poelepetaten"), wiandotters, pa- trijskriel, zilverpatrijzen, Japanse meeuwen, Mozambique-seisjes, rijstvogeltjes, ekstertjes, driekleur nonnen, saffraanvogels, parkieten en om het cantrast nog groter te maken kalkoenen en „gewone" kippen, dat zijn zo de bont geve derden die liefderijk worden ge koesterd door zowel de heer als mevrouw Doornenbal. In prachtige ruime volières in de tuin van vier hectaren, achter de vriendelijke woning van het ge^in Doornenbal, veroorzaakt deze bonte verzame ling het nodige lawaai. Gestart met twee parkieten De heer Doornenbal begon zijn verzameling in 1956 mettwee parkieten, een geschenkje van de goede Sint. Langzamerhand is dit bescheiden begint'wfgegroeid, o.a. door eigen kweek, ruil en aankoop. Alle volières en niet te vergeten de hokken voor de konijnen en marmotten, alsmede voor het peu- DE SIRENES LOEIEN Bos- en heidebranden op verschillende plaatsen in Nederland Talrijke mensen met blussen in de weer WELLERLOOI, 25-6. Bij een bosbrand, die vanmiddag te 15.45 uur in Wèllerlooi (gem. Bergen L.) uitbrak op het terrein van het klooster St. Joseph, zijn 7>Vz hectare 6-jarige dennen en 50-jarige den nen verbrand. De brand werd be streden door een 250-tal personen, zowel studenten van het Juvenaat dat in het klooster is gevestigd als militairen, en was omstreeks 17.30 uur geblust. MAASBREE, 25-6. De brandwe ren van Maasbree, Venlo, Blerick en Helden zijn rond het middaguur gezamenlijk langdurig in touw ge weest met het blussen van een aan tal branden in de bossen tussen Maasbree en Venlo. Op een stuk van enige kilometers lengte langs de weg Eindhoven-Venlo waren tal van branden, die het vermoeden wettigden, dat hier een brandstich ter aan het werk is geweest. Door krachtdadig ingrijpen kon echter het merendeel dezer branden be trekkelijk snel worden geblust. Het verkeer over de weg werd door de dichte rook enige tijd gestremd. EMMEN. In het Valtherbos na bij Emmen is vanmiddag omstreeks vier uur een felle bosbrand ont staan, die zich in korte tijd uit- Twee verdrinkings- gevallen DRACHTEN, 25-6. Vanmiddag is de elfjarige Pieter Kromkamp uit Drachtstercompagnie verdronken, toen hij na schooltijd met enige vriendjes in de Elijen bij Rotte- valle ging zwemmen. De jongen was de zwemkunst niet meester en is vermoedelijk in een diep gedeelte terecht gekomen. Zijn lijkje werd enkele uren later gevonden. LEEUWARDEN, 25-6. Te Eenre- woude is vanmorgen dé tweejarige Berend Öoonstra bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het jongetje speelde met een zusje op een woonark en viel overboord. Toen het meisje zonder haar broertje thuis kwam, ging de moe der zoeken. Zij zag haar zoontje in het water drijven. Het kind was toen reeds overleden. breidde over een oppervlakte van twee tot drie hectaren. De brand werd bestreden door. de brandwe ren van Emmen, Valthermond, Sleen, Exlo en (Schqonoord. Ook werd assistentie verleend door een groep militairen uit de legerplaats Assen. ZWOLLE. Tussen Hattem én, Hattemerbroek heeft een bosbranct gewoed, waarbij vijf hectare jonge, dennen een prooi van het vuur* werden. De brand, die omstreeks half twee is ontstaan, waarschijn lijk doordat vakantiegangers on voorzichtig zijn geweest met vuur, werd bestreden door de brandweer van Hattemerbroek, Oldebroek, Hattem, Zwolle en Heerde en door militairen die toevallig in de buurt aan het oefenen waren. Pleidooi contra titels LONDEN, 26-6. Emry Hug hes, die voor de Labourpar- tij zitting heeft in het Lager-; huis, wil de titels in Enge land afschaffen. Hij zal a.s. dinsdag premier MacMillan verzoeken hiertoe de ge- eigende mtyfitregelen te ne men. Hugi}<2$ verklaarde dat kort geleden 'n aantal „nul len in de conservatieve par tij" een titel heeft gekregen. Zweden heeft de titels af geschaft en wij kunnen dat ook best doen, aldus Hughes. Volgens hem zijn alleen middelmatige mensen op ti tels gesteld. Hughes is de man geweest die de „titels" heeft willen nationaliseren. Zoals bekend is de poging daartoe mislukt. ZIERIKZEE Tydcns de hevige regenbui he denmorgen, deed zich als gevolg van een verstopt riool in de Molen straat alhier een vry ernstige over stroming voor. De straat stond blank. terige hamstert je, worden door de heer Roornenbal zelf vervaardigd. Een prachtig voorbeeld van effect volle vrijetijdsbesteding. Een lief hebberij overigens waaraan elk vrij moment, iedere avond en alle vakanties worden opgeofferd. Maar het resultaat is dan ook indruk wekkend en de bewondering er voor kan slechts groot zijn. De jeugd van Ouwerkerk en ook de oudere vogelliefhebbers weten in tussen wel de weg naar de tuin van de familie Do^nenbal te vinden en het zij gezegd, dat een liefheb ber nog nimmer voor een gesloten deur is gekomen. Ingezonden mededeling Jonge zwaantjes OUWERKERK, 25-6. De veronderstelling dat alle zwanen in de kreek „bene den de leeftijd" waren, is onjuist gebleken, want vori ge week zijn enkele eieren van een broedend zwanen paar uitgekomen. Een drie tal jonge zwaantjes zwemt nu in de kreek. Een verruk kelijk gezicht! Ratten beten kind dood Een baby van vier maanden is donderdag in een slop te New York door ratten dood gebeten. De moe der werd wakker door het geschrei van het kind, dat toen al flinke bloedende wonden had. Bij haar nadering sprongen verscheidene ratten uit de wieg. Het kind over leed een uur later in het ziekenhuis STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Mosselkwekerij eerst aan bod De eerste mosselen in het seizoen werden te Yerseke aangevoerd door het mosseikwekersbedrijf J. Schot Zn. alhier. De mosselen waren van uitstekende kwaliteit en had den een maximaal visgewicht, nl. 25 kilogram. Koe dook de haven in Een koe die per auto naar het slachthuis van een Zierikzeese sla ger werd geleid, wist zich tijdens het uitladen vrij te maken en koos het koeienpad, zeer tot ongenoegen van de slager, die uiteraard voor nemens was biefstuk van het dier te maken. De bedoelingen van mens en dier stonden dus weer eens lijn recht tegenover elkaar. Na herwon nen vrijheid draafde de koe de Nieuwe Haven op, met de slager er achter aan.. Het wat wild gewor den koebeest bedacht zich niet lang, maar dook het water in. De slager trok enkele hinderlijke kle dingstukken uit en ging de bief stukdrager achterna. Nabij de zg. Steenbakkerij klom de koe de wal op en draafde de Zuidhoek in. Na veel moeite schijnt de koe toch nog in het slachthuis terecht te zijn ge komen. Het koebeest kan zijn avonturen niet meer navertellen, maar de slager wel. Laatste bijeenkomst bejaardensociëteit Heden (vry dagavond) vindt 7.30 u. onder auspiciën van het U.V.V.- damescomité - de laatste seizoens- byeenkomst plaats van de bejaar den sociëteit. Het U.V.V.-bestuur maakt ons er op attent, dat deze slotbijeenkomst toegankelijk is voor alle bejaarden te Zierikzee en dus niet louter voor hen, die gewoonlijk de bijeenkom sten van de sopiëteit bezoeken. Op de slotavond zalN de heer M. J. Bij de Vaate vertegen over zijn reis naar Zweden, 'met projektie van kleurendia's. De gehouden geitenkeuring Op het plein van het „Huis van Nassau" werd alhier de jaarlijkse geitenkeuring gehouden. Als keur meester trad op de heer C. den En gelse, bijgestaan door de heer A. Verboom. De uitslagen luiden: Lammeren: le prijs R. Bienefelt; 2. Joh. Pannekoek; 3. C. v. d. Welle; 4. G. de Wit; 5. C. J. Geleijnse. 1-jarige geiten: 1. M. Straaijer. 2-jarige geiten: 1. G. de Wit; 2. G. M. Bij de Vaate. Stamboekgeiten: 1. R. Bienefelt; 2. C. v. d. Welle; 3. C. v. d. Welle; 4. J. v. d. Zande. Oudere geiten: 1. G. de Wit. De verenigingsbok bleek in prima conditie te verkeren. De prijzen werden beschikbaar gesteld door de winkeliers. De veerdienst Zierikzee-Katseveer Het E.T.I.-Zeeland heeft een rap port uitgebracht over de te ver wachten verkeersdrukte op de dienst Zierikzee-Katseveer in de toekomst. De cijfers geven een re gelmatige stijging te zien, in af hankelijkheid van de strukturele wijzigingen, die als gevolg van het Deltaplan in deze streek plaats vin den. Op grond van deze verwach tingen concludeert het E.T.I. dat tot dusverre getroffen voorzienin gen onvoldoende zullen blijken te zijn. Bovendien zal niet kunnen worden volstaan met het voldoende geacht materieel in de toekomst, zodat gedacht wordt aan een nieu we veerboot met koplading van 75 meter lengte, teneinde een moge lijkheid te scheppen op de dienst Zierikzee-Katseveer een uurdienst in té stellen in de toekomst. Aan de veerhaven „De Val" zullen in verband hiermede opnieuw uitge breide voorzieningen nodig zijn, ter zake waarvan G.S uiteraard nog definitieve beslissingen moeten ne men. Uit het rapport blijkt dat het veer in de toekomst veel aandacht zal moeten krijgen, om de toene mende verkeersdrukte te kunnen opvangen. Vooral als de verbinding met Goeree tot stand is gekomen en de Haringvlietbrug is gebouwd, wordt het veer over de Ooster- schelde van grote importantie. ZIERIKZEE Aan de Chr. Nationale school alhier is, in de vakature-O. Smilde m.i.v. 10 juli a.s. tot onderwijzer benoemd de heer W. v. d. Velde te Chaam (N. Br.) en, in de vakature- G. Wiegers, m.i.v. 1 oktober a.s. de heer E. J. Brouwer te 's-Graven- hage. BURGH Uitbreiding Cafétaria „De Westhoek" De toenemende vraag naar café- taria-ruimte, heeft de eigenaar van het cafétaria „De Westhoek" doen besluiten zijn pas enkele jaren oude zaak te doen uitbreiden. Daartoe zijn een 25 vierkante meter bijge bouwd, waar tijdens de winter maanden een biljard komt te staan, terwijl in het hoog-seizoen hier een aantal stoelen en tafels komt te staan. Een dezer dagen is het meu bilair, dat met de heel lichte en verschillende kleuren fraai af steekt, in deze ruimte geplaatst. De entree tot dit nieuwe gedeelte is zeer artistiek uitgevoerd door een grote en een kleinere toog in rode steen te bouwen. De capaciteit van dit bedrijf is door deze uitbreiding bijna met de helft vergroot en de eigenaar hoopt dat in het hoogsei zoen ieder een zitplaats zal kunnen vinden, wat vorig jaar wel eens gemist heeft. RENESSE Concert „Luctor et Emergo" Bij gunstig weer zal a.s. zater dag 27 juni a.s. te 20 uur door het fanfarecorps „Lustor et Emergo" op de muziektent het volgende programma worden vertolkt: 1. Sons of the Brave, mars, T. Bidgooi; 2. Ouverture Militaire, Joh. F. Pala; 3. Versmade liefde, wals, Paul Lincke; 4. Millöker Herinneringen. Pauze. 6. De goede oude tijd, mars, Alb. Kappert; 7. Die Post im Walde, Schaeffer Mey- vos; 8. Beatrice morche cortége, Alfred Derbecq; 9. Mondnacht auf der Alster, wals, Osc. Fètras; 10. American Patrol, Meacham-Del- haye; 11. Jubel Klange, mars, Ernst Nebel. DREISCHOR Herbestrating weg Burgemeester en wethouders hebben de aannemer D. Rentier te Noordgouwe gegund het gedeelte lijk herbestraten van de weg Drei- schor-Schuddebeurs. De trekking van de loterij, die ten bate van de „Stichting Dorps huis Di'eischor" wordt gehouden, zal woensdagavond 1 juli a.s. in het Dorpshuis plaats hebben. Verwachting tot zaterdagavond: Eindelijk regen Veranderlijke bewolking met van avond en vannacht plaatselijk nog een bui of onweer; morgen van het westen uit opkomende regen; zwakke tot matige wind draaiend naar zuidelijke richtingen; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 27 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 0.05, onder 12.23. 28 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 0.28, onder 13.28. 29 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 0.52, onder 14.32. Laatste kwartier: 27 juni te 23.12. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 juni 7.58 v.m. 20.09 n.m. 28 juni 8.46 v.m. 20.58 n.m. 29 juni 9.43 v.m. 21.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 juni 7.35 v.m. 20.01 n.m. 28 juni 8.26 v.m. 20.53 n.m. 29 juni 9.25 v.m. 21.54 n.m. Doodtij: 30 juni Ingezonden mededeling HET WEEROVERZICHT DE BILT. Een vore van lagedruk bereikte ons land vanuit het zui den, waardoor de bewolking toe nam, terwijl in het zuiden van het land en vooral in België enkele buien begonnen te vallen. De vore wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, maar op de Oceaan ongeveer 1000 km. ten westen van Ierland, koest een depressie met tamelijk grote snelheid in de rich ting van Het Kanaal. Het is deze depressie die in eerste instantie in Frankrijk en in Zuid-Engeland re gen zal veroorzaken en het is mo gelijk dat de regenzone later weet door te dringen tot in de zuidelijke provincies. De wind draait daarbij naar zuidelijke richtingen, terwijl de temperaturen iets lager blijven dan vandaag. Ingezonden mededeling als 't „jonge" moet zijn! ARNHEM. Zevenduizend mensen zijn donderdagavond op het ver lichte marktplein te Arnhem getui ge geweest van een kleurige Navo- taptoe, die thans voor de tweede maal in Arnhem wordt gehouden. De eerste Navo-taptoe vond het vorig jaar plaats en was een zo groot succes - meer dan 35 000 be zoekers - dat het bestuur van de Stichting Navo-taptoe besloot tot het organiseren van een taptoe in 1959. KERKNIEUWS Generale Synode Ned. Herv. Kerk geëindigd ZEIST, 25-6. De Generale Synode v. d. Nederlandse Hervormde Kerk heeft vandaag op de laatste dag van de vergadering de voorgestel de „generale regeling voor de zee- mansraad" aanvaard. Deze regeling schept onder meer voor de Her vormde zeemansraad de mogelijk heid aan te wijzen in welke plaats de koopvaardijpredikant gevestigd zal zijn. Voorts aanvaardde de Sy node een nieuwe regeling voor de opleiding van evangelisten, jeugd werkleiders en diakonaal maat schappelijke werkers. In deze re geling worden enige richtlijnen ge geven voor de opleiding van hen, die kerkelijk medewerker willen worden en er worden bepaalde voorwaarden omtrent hun ge schiktheid ingesteld. De Synode besloot het bekend maken van de namen van nieuwe lidmaten der kerk voortaan min stens tien dagen voor het onder zoek door de kerkeraad te doen geschieden. Ook een dispensatie-] regeling, die het mogelijk maaktj dat kerkeraadsleden zich herkies baar stellen, ook als zij reeds twee maal herkozen zijn, kon de goed keuring van de Synode wegdragen. Benoemd werden tot lid van de commisie voor het schippersjeugd- werk ds. W. van der Ende te Gre- venbicht en tot gecommitteerde voor de kerkelijke planning mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Graven- hage. Het belyden als kerk Prof. dr. C. G. van Niftrik zeide bij de rondvraag zeer geschokt te zijn door een artikel dat prof. dr. P. Smits onlangs in het tijdschrift „Kerk en Wereld" had geschreven over het belijden der kerk. Prof. van Niftrik verwachtte een syno dale uitspraak over dit artikel. Er wordt reeds, zo deelde de voorzit ter der synode mede, over deze zaak gecorrespondeerd tussen het breed moderamen van de generale synode en de provinciale kerkver gadering van Zuid-Holland. De vergadering der synode werd daar na gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2