Vreugde der vakantiegangers in Europa tegenover zorgen der boeren INGEBOEKT 21m\ 1959^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT .Z.K.H Prins Bernhard jarig VRIJDAG 26 JUNI 1959 No. 18587 115e jaargang ZIERIKZlKMaiiWNIlUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, por week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- Der itutc. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzoe, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij do Vaate, tel. 01110-2938 Dlt nummer bestaat uit 10 pagina's Dwazen hollen binnenwaar engelen nauwelijks een voet 1 durven zetten. Zwemmers, past op! Zwemmers! Eén ding nooit vergeten LONDEN, 25-6. De zon biyft over het Europese vasteland schijnen. Tegenover de vreugde der vakan tiegangers staat echter de bezorgd heid van plaatselijke autoriteiten en boeren in vele gebieden, die zich als gevolg van de droogte voor een cristocstand geplaatst zien. Een uitzondering vormt Spanje, waar stortregens in de afgelopen twee weken schade aan de gewas sen hebben toegebracht. In Parijs is er een grote toeloop naar de zaken die lichte zomerkle ding' verkopen. Een zaak heeft een televisietoestel voor de wachtende klanten neergezet. In Noorwegen ls de droogte ern- Les in schieten voor Z.-Afrikaanse vrouwen KAAPSTAD, 24-6. De Zuidafri- kaanse minister van defensie, Francois Erasmus, heeft woensdag in de Senaat verklaard dat het naar zijn mening een goed ding zou zijn met het oog op de toe stand in Zuid-Afrika als vrouwen schieten zouden leren. Hij zei dit in antwoord op een vraag van senator Thuynsma, die wilde weten of de regering al me thoden had overwogen voor het organiseren van huisvrouwen en jeugdige personen met het oog op eventuele onlusten. Erasmus zei dat er al enkele jaren geleden door de regering een commissie was in gesteld om deze kwestie te bestu deren. Britse premier over een topconferentie LONDEN, 25-6. Premier Mac- millan van Engeland heeft donder dag in Londen op een bijeenkomst van vrouwelijke leden van de con servatieve partij uit de doeken ge daan, wat hij van een eventuele topconferentie verwacht. Op een dergelijke conferentie kan men niet alle belangrijke internationale vraagstukken tot oplossing bren gen. Hij hoopt echter dat er op de besprekingen van de regeringslei ders een kleine vooruitgang kan worden geboekt en misschien over eenstemming kan worden bereikt over de meest dringende kwesties. Mocht dit lukken dan kunnen wij, na onderlinge overeenstemming, bepaalde ander vraagstukken van de overige loskoppelen, die dan na der bestudeerd zullen moeten wor den, aldus Macmillan. Hij ver klaarde voorts, dat een topconfe rentie naar zijn mening gezien moet worden als een „keten van overleg" en niet als een enkele conferentie. stig. Er zijn strenge bepalingen voor het besproeien van de tuinen. In Zweden worden de gewassen door de droogte bedreigd. Op som mige plaatsen zijn zij door nacht vorst vernietigd. In veel Deense steden is men tot rantsoenering van water overge gaan. De melkproduktie in België is in de afgelopen twee maanden twin tig procent minder dan vorig jaar. In noord-Duitsland zijn opnieuw bos- en heidebranden uitgebroken. Er blijft een tekort aan water heer sen, maar nog niet in de grote ste den. Volgens het populaire Ham- burgse blad „Bild Zeitung" bere kenen de autoriteiten in sommige gebieden van Friesland en Ems- land twee pfennig per liter water dat in tankwagens wordt verdeeld. H.M. de Koningin bezocht Groningen GRONINGEN, 25-6. Vanmiddag heeft H.M. Koningin Juliana Gro ningen bezocht, voor een bezoek aan de Rijksuniversiteit en de stadsschouwburg ter bijwoning van tic gala-voorstelling van het toneel spel „Poof", ter gelegenheid van het 69ste lustrum van de universiteit. BREDA, 25-6. In de grote zit tingszaal van het Bredase paleis van justitie is het vanmorgen tot een gevecht gekomen tussen een verdachte, de Hagenaar E. Butter, bijgenaamd Bob, en de deurwaar der en drie wachtmeesters van de rijkspolitie. Met de kreet: „Jou krijg ik nog wel, jongen", richtte hij zich tot de officier van justitie, mr. A. van Overveldt, waarna ver dachte in wilde drift ontstak. Te gen de drie wachtmeesters hield hij het ongeveer een halve minuut vol, waarna hij de zaal uitgebracht kon. worden om in het huis van bewa ring tot kalmte te komen. De officier van justitie had twee en een half jaar gevangenisstraf geëist wegens poging tot inbraak. Samen met de Hagenaar B. van den BOMBAY, 25-6. Premier Nehroe van India heeft in een gesprek met een redakteur van het week blad „Blitz" gezegd, dat Tibet auto nomie binnen de Chinese staat moet hebben. Afgezien van histo rische, godsdienstige en andere factoren, maakte de bodemgesteld heid van Tibet het onmogelijk het volk te overheersen of te koloniali seren. De grootste moeilijkheid ziet Nehroe in het feit, dat er geen „mentale en emotionele brug" tus sen de beide landen bestaat. Toestand van Armstrong ernstig SPQ1/ETO, 25-6. De Ijjfarts van Louis Armstrong heeft donderdag avond, nadat de patiënt door de Italiaanse prof. Cassano uit Rome was onderzocht, verklaard, dat Armstrong lijdt aan een acute long kwaal. Bovendien lijdt hij aan chroni sche emphysema, een verzwakking van het longweefsel als gevolg van het trompetspelen. Van een hart aanval was volgens de lijfarts geen sprake. Ook was de patiënt niet buiten kennis geweest. Prof. Cassano noemde de toe stand van Armstrong ernstig. Berg was verdachte, die een zwaar strafblad heeft, 9 februari van dit jaar naar Breda gekomen. Volgens de tenlastelegging hadden ze aan de Wilhelminasingel een vergeefse poging gedaan een woning binnen te dringen en zich in Prinsenbeek schuldig gemaakt aan het stelen van enkele kleine onderdelen van een auto. Toen de president aan verdachte vroeg of hij het toch ook niet wenselijk achtte, dat hij eens door een psychiater werd onder zocht, was het antwoord: „Ik heb lange tijd bij die ter beschikking gestelden gezeten en daar wordt iedereen gek van, ook die dokter". „Dus u wilt het niet", zei de presi ded „Niet", zei verdachte. Toen hield de officier zijn requistoir. Na de eis vroeg de president: „Wat hebt u daarop te zeggen, verdachte". Het antwoord luidde: „Ik zou willen voorstellen, dat de officier van justitie zich eens door een psychiater laat onderzoeken", direct daarop volgde het gevecht. Donderdagochtend tegen negen uur is in de chemische fabriek „Noord Holland" te Beverwijk, welke vismeel en visolie vervaardigde, een grote uitslaande brand uitgebroken. - De foto toont de brandweer in actie bij het fel brandende gebouw. De rookontwikkeling was enorm, het vuur ond in de opgeslagen materialen gretig voedsel. Verdachte vocht in Bredase rechtszaal met deurwaarder en politiemannen Man ontstak in wilde drift CLINGE DOORENBOS. Auto reed tegen boom Twee doden Alleen in Spanje heeft het gestortregend NEHROE WIL AUTONOOM TIBET Een recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard, die op maandag 29 juni a.s. zijn 48e jaardag hoopt te vieren. (Foto Paul Huf). VUUR IN BOS EN HEIDE Brand vernielde 30 ha bos in Wapenveld Groot alarm door catastropliale dreiging ZWOLLE, 25-6. Om kwart over één vanmiddag is brand uitgebro ken in een perceel bos in Wapen veld (gemeente Heerde), dat toe behoorde aan particulieren en dat het „Groot Stokkert" is geheten. Het „Groot Stokkert" is gelegen aande weg Zw.oUe-Apeldoorn. Om dat men eerst niet goed de plaats wist te bepalen, waar de brand woedde, werden als vuurhaarden gemeld het landgoed „Victoria", het landgoed „De Dreef", bos, toe behorende aan de gemeente en bos dat toebehoorde aan het rijk. Om kwart over twee was men zo ver, dat men de brand onder de knie had en er geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aan zien. Aangewakkerd door de straf fe wind, sloeg het vuur van „Groot Stokkert" over op percelen in het „Zwolse bos", dat eigendom is van Staatsbosbeheer. Omdat de wind toen draaide, sloeg het vuur ver volgens weer over op een ander perceel bos, dat aan een particu lier behoort. De brand dreigde een catastro fale omvang aan te nemen en daar om werd er groot alarm gemaakt. Weldra bonden de brandweren van Rotterdams Kamer orkest even uit financiële nood ROTTERDAM, 25-6. Het Rotter- dams Kamerorkest kan weer voor uit, want de Rotterdamse gemeenr teraad, minus de heer C. N. van Dis (SGP), was het eens met b. en w. om dit orkest voor het seizoen 1959-1960 een subsidie van maxi maal f 85.500 in het vooruitzicht te stellen. Het bestuur had zelf f 14.500 aan giften bijeengebracht en f 6.000 van de provincie Zuid Holland ge kregen. Het bestuur moet nu voor 21 december a s. aantonen, dat voor de seizoenen '60-'61 en '61-'62 ge rekend kan worden op een zodani ge financiële steun van derden, dat het voor de gemeente Rotterdam verantwoord is een subsidie, be dragende het viervoudige van deze steun, te verlenen. Zwolle, Heerde, Hattem, Oldebroek Hattemerbroek, Apeldoorn en Epe de strijd met het vuur aan. Uit vliegtuigen en helikopters, werden aanwijzingen gegeven voor het blussingswerk. Een groot aantal tankwagens voerde water aan en bulldozers groeven brandsleuven. Volgens de eerste schattingen zou 30 hectare bos door het vuur zijn vernield. Bij het blussingswerk werd ook een dankbaar gebruik gemaakt van de assistentie van miliairen. De brand in de Harskamp. Vandaag is in het infanterie- schietkamp „De Harskamp" het vuur weer opgelaaid dat gisteren ongeveer vijftien hectaren bos ver nielde en dat men meende be dwongen te hebben. Vandaag wer den ongeveer vijftien hectaren hei- brand werd geblust door de in De brand werd geblust door de in het kamp gelegerde militairen. LEGEROEFENING „PANTA REI" Tweeduizend voertuigen in actie OVERLOON, 25-6. In de nacht van woensdag op donderdag zijn 11.000 manschappen van de land macht, gesteund door 2000 voer tuigen, begonnen aan het hoogte punt van de vijfdaagse legeroef e- ning „Panta Rei": de oversteek van de Maas tussen Mook en Venlo Omstreeks vier uur in de nacht bij het krieken van de dag, heeft de aanvallende partij (de blauwen), het regiment infanterie Oranje Gelderland, onder leiding van ko lonel P. A. Christen, commandant van de 41ste gevechtsgroep Ermelo, de grote aanval ingezet. De verdedigers (de groenen), het regiment infanterie voormalige Limburgse jagers onder aanvoering van kolonel P. A. Coors, comman dant 44ste gevechtsgroep Steen- wijkerwold, kon niet voorkomen, dat de „blauwen" de rivier over staken en zich op de andere zijde nestelden. Vanaf maandag hebben de troe pen zich vanuit het gehele land verzameld. LEEUWARDEN, 25-6. Op de rijksweg Harlingen-Leeuwarden, vlak bij het dorpje Herbayum, is vanmiddag om halfzes een perso nenauto met vier inzittenden tegen een boom gebotst, waarbij twee personen op slag gedood werden en twee anderen levensgevaarlijk ge wond raakten. De auto werd bestuurd door de ongeveer 65-jarige heer F. van de Burg uit Langezwaag, raadslid van de gemeente Opsterland. Door on bekende oorzaak reed de auto met een snelheid van ongeveer zestig kilometer tegen een boom. Het on geveer 65 jaar oude echtpaar D. uit Vlissingen, kennissen van de fami lie van de Burg, werd op slag ge dood. De heer en mevrouw van de Burg werden met zeer zware ver wondingen naar het Diakonessen- huis te Leeuwarden vervoerd. Voor hun leven wordt gevreesd. De auto werd zwaar beschadigd. Ook visvergiftiging in Breda BREDA, 25-6. In de singels rond om Breda is visvergiftiging opge treden. Bedwelmde en dode vis komt aan de oppervlakte. De oor zaak is nog niet bekend. Misschien is er vervuiling of zuurstofgebrek in het spel. De Bredase jeugd probeert de vis uit het water te scheppen. De inspectie van de Volksgezond heid en de G.G.D. in Breda hebben onder andere via plaatselijke draad omroep laten waarschuwen, dat het eten ervan gevaar kan opleveren. HEEFT IRAK KERNWAPENS LONDEN, 25-6. In officiële Brit se kringen is men verbaasd over een verklaring van de president van de volksrechtbank te Bagdad, kolonel Fadhel Mahdawa, dat de wederuitrusting van het Iraakse leger met moderne wapens, kern wapens incluis,, voltooid is. Men staat hier in Londen scep tisch tegenover. Als er kernwapens zijn verstrekt, zo meent men, moet dat door de Sowjet-Unie zijn ge beurd. Russische verklaring MOSKOU, 25-6. Op het Russische ministerie van buitenlandse zaken is donderdag aan de ambassadeurs van de V.S., Frankrijk, Engeland, Italië en Turkije en aan de diplo matieke vertegenwoordigers van de Balkanlanden de tekst overhandigd van een verklaring, die de Russi sche regering zal afleggen over de instelling van een atoomwapen- vrije zone in de Balkan en het ge bied van de Adriatische zee. De in houd van de verklaring is nog niet bekend. Juist in deze zwemmerstijd: Porceleinkast is nog altijd Dochter der Voorzichtigheid. Plonst niet nat bezweet in 't water, Hetzij zout of brak of zoet, Want dan zwemt u vrijwel zeker 't Eigen uiteindtegemoet. Zwemt bij voorkeur onder toezicht En in géén geval alléén: 't Helpt niet, of u „Help" gaat roepen Zonder helpers om u heen. V/eest te land zo eigenwijzig Als een mens maar wezen kan, Maar de wenken van de badman Stoort u daar steeds dankbaar an. Denkt er aan, dat élke zwemmer, Schoon hij graag in 't water leeft, Ondanks véél vis-eigenschappen Nog maar stééds geen kieuwen heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1