Ministers op reces Zierikzee wacht nog op officiéél rapport over een zuiveringsinstallatie Gebied rond de „Duinhoeve" tussen Haamstede en Renesse uniek kampeerterrein WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Galgelaantje bij Galgepolder Wat levert onderbreking in Genève op Na zes weken te hebben gedebat-. teerd, zijn de ministers van buiten-| landse zaken, die in Genéve verga derden over de Duitse kwestie en Berlijn, voor drie weken naar huis gegaan. Men kan niet zeggen dat er helemaal niets was bereikt. Van de zijde van de Sowjet-Unie is toe gegeven, dat de westelijke troepen recht hadden, op grond van de overeeenkomst van 1944, in Berlijn te zijn. Maar Moskou meent, dat daarin verandering moet worden gebracht langs vredelievende weg. Die wijziging zou dan moeten in houden, dat west-Berlijn een neu trale staat wordt, waarvan de zelf standigheid internationaal wordt gewaarborgd. Na een aantal jaren zou die stad echter economisch zo afhankelijk zijn geworden van de Oostduitse omgeving, dat ze wel geleidelijk, zo niet officieel, zou worden opgezogen door de Oost duitse republiek. Het westen wil dus het betwiste stadsdeel onder zijn bescherming houden. Maar van zijn kant was het bereid tot con cessies. Omdat west-Berlijn nu eenmaal in het midden van oost-Duitsland ligt, zou dit controle mogen uit oefenen op het verkeer door zijn grondgebied, mits dit verkeer zou blijven, zoals het nu is. Dan zou den de westelijke troepen beperkt zijn, en niet worden voorzien van kernwapens of raketten. Voorts zou de anti-communistische propagan da verminderen, en zouden de be langen der Oostduitse regering en der Russen worden ontzien. Men kan dus zeggen, dat er een aantal punten voor een compromis voor handen waren. Duits verzet Maar de Russen konden niet in stemmen met zulk een regeling, die toch allerlei concessies inhield. Hun standpunt is, dat oost-Duitsland wordt bedreigd door de tegenwoor dige situatie, wat ook wel waar is. Er wordt druk gesmokkeld in Ber lijn, met zijn twee sectoren, waar van de grenzen niet kunnen wor den gecontroleerd. De anti-commu nistische propaganda van west- Berlijn uit de spionagediensten over en weer maken het de Oostduitse communisten moeilijk, hun regime te consolideren. Ook is west-Ber lijn een asiel voor ieder die vluch ten wil. Vandaar dat Moskou er op staat, dat west-Berlijn wordt ge neutraliseerd. Alleen als 'het westen in beginsel zou instemmen, met zulk een veran dering, desnoods na een aantal ja ren, zou de Sowjet-Unie een voor lopige regeling kunnen aanvaarden. Dan zou ook oost-Berlijn nog niet aan de Oostduitse republiek wor den overgedragen. Maar het westen kon niet instemmen met een ak koord, dat weer zou moeten plaats maken voor een verdrag, zoals de communisten dat wensten. Zij zei den: „Wij willen onze nieuwe rege ling handhaven tot aan de eenheid der Duitsers". Dat betekent na tuurlijk: tot Sint Juttemis. Daarop ontstond zulk een impasse, was men zo in het sl'op beland, dat men maar besloot voor drie weken uit een te gaan. Franse eisen De Fransen waren in Genève minder soepel danr de Engelsen en Amerikanen. Zij steunden het standpunt van Adenauer, dat het beter is, helemaal niets nieuws te bepalen en de zaak te laten zoals zij is. West-Berlijn blijft dan bezet en de Russen moeten zorgen, dat het verkeer daarmee wordt verze kerd. Zouden zij overgaan tot een blokkade van west-Berlijn, dan moest het westen dit risico maar nemen, met het daaraan verbonden oorlogsgevaar. NIEUWS IN HET KORT PARIJS. Te Parijs is van welin gelichte zijde vernomen dat konin gin Elizabeth president de Gaulle van Frankrijk heeft uitgenodigd in maart 1960 een officieel bezoek aan Groot-Brittannië te brengen. WARSCHAU. De secretaris-ge neraal van de Poolse communisti sche partij, Gomoelka, heeft in een bijeenkomst van het centrale co mité der partij aangekondigd, dat er een „semi-versoberingsplan" aan het Poolse volk zal worden gepre senteerd. STOCKHOLM. Zweedse architec ten en andere technici hebben plan nen ontworpen voor de bouw van een satellietstad voor Moskou, die 25.000 mensen zou kunnen bergen. Deze plannen zullen spoedig aan de Sowjet-autoriteiten worden voor gelegd. NEW YORK. Flora Lewis, corres pondent te Bonn van de „New York Times" meldt aan zijn blad: „Ik heb van gezaghebbende zijde vernomen dat west-Duitsland streeft naar een Brits-Frans-Ame rikaans-Westduitse topconferentie voor de hervatting, op 13 iuli a.s., van de besprekingen tussen de „igrote vier". PARIJS. De Sowjet-Russische partijleider Mikhail Soeslof is in Parijs aangekomen, waar hij het woensdag begonnen congres der Franse communistische partij bij woont. In Bonn en Parijs is men over tuigd, dat Moskou terugkrabbelt. In Londen en Washington heeft men dat toch wel wat te gevaar lijk gevonden. Maar de Fransen zuil enook wel bijdraaien, als aan wensen wordt voldaan, die met Berlijn niets te maken hebben. Zij willen namelijk meepraten met de atoom-mogendheden en van de V.S. de middelen ontvangen, om eigen atoombommen te vervaardigen. Dan wensen zij meer zeggenschap in de N.A.V.O. En tenslotte hulp bij hun oorlog in Algerije. Zij zul len niet alles krijgen, maar iets er van wel, en dan soepeler kunnen worden. Wat nu? Men verwacht nu, dat de Britten en Amerikanen de Fransen en Westduitsers zullen willen overha len om in te stemmen met: beper king der westelijke troepen en der anti-communistische propaganda in west-Berlijn: erkenning dat de Oostduitse communisten de verbin dingswegen met Berlijn (door hun land) mogen controleren, mits zij het normale verkeer eerbiedigen; en eventueel zich maar neerleggen bij het feit, dat de Russen de Oostber- lijnse sector overdragen aan de Oostduitse republiek. (Dit betekent, dat het west-Berlijnse stadsbestuur dan voor allerlei technische rege lingen omtrent familiebezoek, wer ken in een andere sector dan waar in men woont, enz., met de oost- Duitsers moet praten en niet meer met de Russen, wat overigens toch al nauwelijks gebeurde). De Russen moeten dan nogmaals de vrijheid van west-Berlijn garanderen. Van hun kant zullen de Russen wel aandringen op een top-confe- rentie over allerlei kernproblemen. De V.S. en Engeland zouden daar mee willen instemmen, als de Rus sen hun voorstellen inzake Berlijn aannemen. Maar vooral Adenauer moet dan worden bewerkt. Want met name de feitelijke erkennnig van rechten der oost-Duitsers is voor Bonn moeilijk te slikken. In de komende weken moet het wes ten nu proberen tot een eenheids standpunt te komen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Meisje verongelukt in zwembad De 17-jarige mej. S. te Zierikzee is tijdens het baden in het zwem bad lelijk verongelukt. Een lezing van het geval wil, dat zij, staande op de betonnen steiger, door enkele meisjes in het water werd geduwd. Niet aan de zijde van het diepe bassin evenwel, maar in het ondiepe randwater tussen steiger en wal. Mej. S. kwam met het hoofd op de betonnen rand te recht. Zij liep een vrij ernstige kaakverwonding en een hersen schudding op en werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis-zie- kenhuis. Een andere lezing van het onge luk wil, dat het gebeurd zou zijn bij het springen van de duiktoren, hetgeen hoogst onwaarschijnlijk is. Over de preciese toedracht ontbra ken ons echter verdere bijzonder heden. SCHARENDIJKE Vokaal concert „Sursum Corda" Zaterdagavond hoopt de zang vereniging „Sursum Corda" een vokaal koncert te geven in de tent. De beide nummers die op het volgende week te houden koncours zullen worden uitgevoerd wor den ook morgenavond ten gehore gebracht. Het is uiterst gewenst, dat het publiek vooral de jeugd zich tijdens de zang rustig houdt BRIJDORPE Onze dorpsgenote, mej. L. Hoge- boom, slaagde voor het diploma machineschrijven. Zij ontving haar opleiding bij de heer K. Koetsdijk. OUWERKERK Tentconcert „Nieuw Leven" Het muziekgezelschap „Nieuw Leven" te Ouwerkerk is voorne mens a.s. zaterdagavond 27 dezer, een concert in de tent te geven. Gemeenteraad geeft steun aan Zomeravondfeesten ZIERIKZEE, 23-6. Op vry snelle wyze heeft de gemeenteraad tijdens de hedenavond gehouden vergadering zich heengepraat door een agenda die meer lang dan important was. De vergadering stond onder voor zitterschap van loco-burgemeester M. C. Verheyen, bij ontstentenis van burgemeester mr. Dyckmeester, die in Berlin vertoefde in verband met het in deze stad gehouden congres van gemeentebestuurders. In verband met een samenspreking tussen het college van b. en w. en enkele vertegenwoordigers uit de burgerij over de toestand der grachten, wilde de heer v. Duin op spoedige maatregelen aandringen. Hij wilde gaarne weten wie de beslissing moet nemen en had gedacht aan de bouw van een zuiveringsinstallatie in A.W.-verband. Wethouder Koe- voets lichtte toe dat het college nog steeds wacht op het rapport inzake eventuele toepassing van de (goedkopere) Pasveer-methode. Een be slissing moet - zoals ook mr. Keuning opmerkte - uiteindelijk door de raad worden genomen. Uitvoering in A.W.-verband geschiedt experi menteel te St. Maartensdijk. Het geldt een proefobject van een grootte waarmede Zierikzee zich niet kan vergelykcn. Wethouder Koevoets achtte het indienen van een motie op dit moment prematuur. De 'heer van Duin wilde op het ontvangen van het aangevraagde rapport van het Technisch Advies bureau aandringen, hetgeen zal ge schieden, aldus de voorzitter. De vereniging „Zierikzee Ont vangt Vreemdelingen" verzocht om een subsidie, gelijk aan de te be talen stedelijke 'belasting, het be schikbaar stellen van een podium, het schoonmaken van het Haven plein en gebruik der gdsflambou- wen, en gebruik van de Beurs, zulks i.v.m. de komende zomer avondfeesten. De voorzitter wees op de mogelijkheid een verplaats baar podium van Noordgouwe te huren. De raad ging akkoord met het verzoek. Schenking van f 1.000, Een schenking ad f 1000 van me vrouw S. W. E. Eeuwes-Gasille te Zeist, t.b.v. het herstel van Noord en Zuidhavenpoort werd met een warm dankwoord van de voorzitter, door de raad aanvaard. Onder de hamer door ging het voorstel tot aankoop van het pand Lange Groendal 20 van de heer L. J. v. d. Houten (48 c.a.). Voor de bouw van een garage annex apotheek zal aan de heer C. J. H. Scheuerman een stuk grond van 77 m2. worden ver kocht. Geen bezwaar ontmoette hèt verzoek van de Coöp. Telersvereni ging „Schouwen-Duiveland" tot koop van een gedeelte van het in dustrieterrein voor het bouwen van een aardappelkoelhuis annex grote sorteerhal. Met de Z.L.M. vindt een grondruil plaats, in verband met vroegere ongunstige schadesnij din gen bij de aanleg van de Caustraat. De heer Cashoek' had gezien, dat op het plan een loopbruggetje in het gemeentelijk deel is ingetekend. Dit krijgt de aandacht. Met ingang van 1 december 1958 worden gratifikaties bij ambtjubi lea ook gerekend over kindertoe lage en -toeslag. Over 1959 ont vangt het daarvoor in aanmerking komende personeel een duurtetoe- slag. De definitieve uitgaven voor het openbaar onderwijs over het jaar 1953 werden vastgesteld. Een overeenkomst werd aangegaan met de N.V. Destructor Zeeland. Verschillende zaken Met de Kring Schouwen-Duive land B.B. werd een rekening-cou rant-overeenkomst aangegaan. Een kasgeldlening zal worden ge sloten van f 400.000. Enkele pachtposten van 1944-1945 worden oninvorderbaar verklaard. Op een vraag van de heer Rameijs deelde de voorzitter mede, dat in de eerste jaren! na de oorlog uitkering werd verwacht op grond van scha deregelingen. Het 'betreft hier geen wanbetaling. Onder dankzegging voor de dien sten aan de gemeente bewezen, werd - op zijn verzoek - aan de heer A. C. Kwaak eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare u.lo.-school. Eveneens werd eervol ontslag verleend aan de gemeente-ontvanger de heer M. Wieringa. De voorzitter deelde me de dat de staten van inlichtingen van sollicitanten binnen zijn, zodat in een volgende raad een opvolger van de heer Wieringa kan worden benoemd. Wegens huwelijk werd eervol ontslag verleend aan mej. M. J. T. van Velthoven, typiste bij de Centrale Dienst. Door de droogte tientallen branden in west-Duitsland Crisis in Deense veehouderij LONDEN, 24-6. In de Westduitse deelstaat Nedersaksen woedden woensdag bij elkaar 29 bos- en hei debranden, die een gevolg zijn van de aanhoudende droogte. Bij de bestrijding van de branden zijn circa 2.500 militairen ingescha keld. De grootste brand woedt reeds drie dagen bij Cuxhaven, aan de monding van de Elbe. Daar staat een stuk bos van negen vierkante kilometer in brand. In Denemarken dreigt door de aanhoudende droogte een crisis in de veehouderij. Veel boeren moe ten hun dieren op rantsoen zetten; een deel van hun vee laten slachten. Als echter teveel vee voor de slacht wordt verkocht, zal de melk-, bo ter- en vleesproduktie in moeilijk heden komen. De vakantieregeling voor de sla gers werd vastgesteld. Enige discussie lokte de naam „Galgelaantje" uit, die het college voorstelde te geven aan de toe gangsweg naar., het nieuwe zwem bad. De heer v. d. Doel kon het ar gument: „handhaving van de tra ditie" niet begrijpen. De heer v. d. Schee en anderen voelden meer voor „Zwembadlaan", omdat hier van nog een zekere propagandisti sche werking uitgaat. Het werd uiteindelijk toch „Galgelaantje". Het havenplateau aan „De Val" kreeg de naam die het al draagt. DE RONDVRAAG Bij de rondvraag verzocht de heer v. d. Schee maatregelen te ne men dat grotere jachten ligplaats kunnen kiezen aan de ponton. De goede plaatsen worden herhaal delijk ingenomen door schepen van de Visserijpolitie, de Rijkswater staat, tonnenleggers e.d. Bovendien verzocht spr. opheffing van de slag boom, omdat het voor zeilers lastig is de kade te betreden. Wethouder Koevoets vond het juist, als jach ten op genoemde plaats aanleggen. In verband met het toeristensei- In verband met het komende toe ristenseizoen zal hij de zaak op nemen met de havenmeester. De afsluiting is gedaan uit veiligheids overwegingen voor de jeugd. De heer v. Duin wilde graag ban ken geplaatst zien in de Wandeling, ter hoogte van „Parklust" en het aanleggen van een trapje bij de Touwbaan tegenover de Drieko ningenlaan. Publieke Werken bleek reeds een beslissing terzake te heb ben genomen. De heer v. d. Doel attendeerde andermaal op het zeer slechte weg dek vanaf de Zuidhavenpoort tot aan de kruising naar „De Val". Spr. vond de wegen nergens zo slecht in Schouwen. Wethouder Koevoets deelde mede dat de weg t.z.t. in eigendom van de gemeente komt. Eerst echter zal door de Rijkswa terstaat het wegdek worden her steld. Hij zal zich tot de Rijkswa terstaat richten. Mr. Keuning informeerde naar de verhuur van het gebouwtje aan het Luitje. Het college acht het mogelijk dat scheepsbevrachters of anderen (clubhuis) hiervoor zijn ge ïnteresseerd. Het gebouwtje is der halve geannonceerd. De heer Cashoek vroeg wat te doen met de rest van de 13 ha grote Galgepolder. De voorzitter deelde mede dat voor verdere „planning" van dit gebied nog geen gelden voorhanden zijn. De heer Cashoek wilde het aangrenzende dijkstuk ook in erfpacht genomen zien, i.v.m. sluitingsmogelijkheden voor de gemeente. Deze zaak zal worden onderzocht. Eerst moet ech ter worden gewacht tot de zeedijk ter plaatse is vex-hoogd. Ingezonden mededeling SCHILDER MET SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Elfvoudige moordenaar terechtgesteld LINCOLN, 25-6. Charles Stark weather is donderdag in de vroege ochtenduren te Lincoln in de V.S. terechtgesteld. De executie ge schiedde door middel van de elek trische stoel. Starkweather was de 20-jarige moordenaar van elf mensen. Hij was uiterlijk volkomen rustig naar de stoel gegaan. De gevangenisarts, dr. Finkei, die de dood zou moeten constateren, kreeg kort voor de executie een hartaanval en over leed ter plaatse. Tot kort voor de voltrekking van het vonnis was getracht uitstel en herziening te krijgen. Het aantal doden als gevolg van de botsing tussen een trein en een autobus bij Heilbi'on, is woensdag to 39 gestegen, doordat een der zes zwaar gewonden, een 65-jarige vrouw, in een ziekenhuis is over leden. WAT" UQT VI 6i ir Verwachting tot vrijdagavond: Meer bewolking Minder zon en plaatselijk een re genbui of onweer; zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk in hoofd zaak oostelijk, later veranderlijk; iets lagere middagtemperaturen. 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op onder 12.23. Laatste kwartier: 27 juni te 23.12. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 juni 7.13 v.m. 19.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 juni 6.48 v.m. 19.16 n.m. Doodtij: 30 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. De onweersstoi'ingen in Frankrijk hebben voornamelijk bij Het Kanaal en in de omgeving van Parijs enige regen veroorzaakt. In België kwamen ook enkele buien voor, maar deze waren van weinig betekenis. Het hogedruk- gebied boven Scandinavië, waar omheen di-oge lucht over Duitsland naar ons land stroomt, verplaatst zich de afgelopen 24 uur naar het westen en breidde zich over Groenland uit. De depressie op de Oceaan vulde op naar een nieuwe depi-essie, die bij New Foundland ontstond, neemt zijn plaats in. Het front van de oude depressie is tot de ingang van Het Kanaal gevor- dex^d, maar is weinig actief. In Ne derland is het gedrag van het la gedrukgebied boven Frankrijk voor het weer van de komende 36 uur van belang. Het breidt zich langzaam in oordelijke richting uit waardoor het weer over het alge meen minder zonnig zal worden en de kans op enkele buien groter wordt. Overigens komt er niet veel verandering in de temperatuur. KAMPEREN BIJ „PIMMELAAR" Ingrijpende wijzigingen in kader sociaal touristisch plan Velen op ons eiland kennen wel de naam „Pimmelaar", maar de naam „Duinhoeve" is minder bekend. En toch stamt de naam „Duinhoeve" reeds uit de tijd van Jan Willem Friso, maar toen woonde het geslacht Pimmelaar nog niet op deze typische duin boerderij. Dit boerderijtje, heerlijk verscholen tussen het hoog opgaande houtgewas, is op het ogenblik bakermat van een aantal ingrijpende plannen, waardoor in de toekomst hier grote veranderingen gaan plaatsvinden. Veranderingen, die het sociaal-recreatieve plan, dat in het gigantische uitbreidingsplan der gemeene Haamstede ligt opgesloten, wel een flinke duw in de goede richting zullen geven, daar dit 35 hectare grote bedrijf bestaat uit voor de kampeerder beste en geschiktste terreinen bestaat. Er zijn de bekende „meetjes", waarop de tenten geplaast kunnen worden; er is een speciaal ter- ren gereedgemaak voor het ontvangen van caravans en er is een stuk open terrein van één ha groot, dat gebruikt kan worden voor het beoefenen van allerlei sporten. Dit alles „is" er reeds. Doch de eigenaars, de heren J. S. Korte- weg uit Den Haag en mr. Th. J. Trip uit Amsterdam, zien veel verder en wanneer we in de gezellige huiskamer van de familie Pimmelaar de kaarten op tafel zien, dan komen we tot de conclusie dat hier een kampeerterrein in wording is, dat met de beste in ons land kan worden vergeleken. Toen het stedebouwkundig bu reau Schaft en Schutte klaar was met het ontwerpen van het uitbrei dingsplan Haamstede, maakte dit bureau voor de heren Korteweg en Trip een ontwerp voor de „Duin hoeve", dat volkomen in het grote Haamsteedse uitbreidingsplan past, en ook verantwoord is. Het kleine gedeelte wat op gemeentegrond van Renesse ligt, is hier uitgehouden. Door de natuurlijke gesteldheid (meetjes en beplanting) was een ge deelte van circa 10 ha, gereed voor direct gebruik. Alleen werden hier hinderlijke braamdorens en bi'and- nelels chemisch verwijderd. Een gedeelte van 15 ha. zal zo spoedig mogelijk klaargemaakt worden, o.a. moeten hier sommige te smalle meetjes samengevoegd worden. In 'het uitbreidingsplan Haamste de ligt een grote verkeersweg ge projecteerd, die dwars door het Duinhoeve-gebied zal lopen. Als de weg er eenmaal ligt zal de oude boerderij gerestaureei*d moeten worden. De boerderij zal dan het middelpunt worden van een motel. Ook zal In de toekomst het aan wezige caravan-terrein moeten worden vergroot. Een hoofdgebouw waar alles wat met kamperen te maken heeft in zal worden onder gebracht, komt in het centrum van het teri-ein. De verkeersweg dient ter ontsluiting van het achterlig gende strand. Systeem van zy wegen Door een vernuftig aangepast systeem van zijwegen, zal de kamp leiding een goede controle kunnen uitoefenen, ondanks het feit dat de grote weg het terrein in twee stuk ken snijdt. Over het gehele terrein men toilet- tevens douchegelegen heden, waarvan de eerste zijn vol tooiing nadert. Verder ligt het in de bedoeling als de verbinding met het vaste land een feit is geworden, een 30 a 40 luxe bungalows te bou wen, waarvoor gi'ond aanwezig is. Voor verdei-e bijzonderheden over dit unieke kampeerterrein verwij zen wij naar het nummer van mor gen (vrijdag). Unieke kaart AMSTERDAM, 24-6. Het scheepvaartmuseum te Am sterdam heeft de afgelopen anderhalf jaar enkele bij zonder waardevolle aanwin sten kunnen verwerven. Een van de meest unieke aanko pen is een kaart van de eer ste Nederlandse zeereis naar Indië, waarop de route, die Cornelis de Houtman in de jaren 1595-1597 heeft afge legd. De kaart dateert uit liet jaar 1598 en is bij toeval door een Amsterdamse anti- puair in Portugal ontdekt. Soldaat h'j verdronken oefening 'S-GRAVENHAGE, 25-6. Tijdens de militaire oefening „Panta Rei", die op het ogenblik in het zuiden des lands wordt gehouden, is gis- tei*avond om half elf een militair om het leven gekomen. De dienst plichtige soldaat E. Bunskoek, die deel uitmaakte van een patrouille die als infiltratiegroep optrad, is tijdens het zwemmend oversteken van de Maas nabij Puttei'swijk vei'dronken. Naar de Legervooi-lich- tingsdienst mededeelt., wordt aan genomen, dat de soldaat, die plot seling wegzakte, kramp heeft ge kregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2