Gevolgen van droogte in Nederland doen zich in ernstige mate gevoelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tussen twee schelven hooi DONDERDAG 25 JUNI 1959 No. 1858G 115e jaargang z«KZEEsnwNiEtimoi« ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zlerikxee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Na Genève DOEN RUSSEN STRAKS „OPZIENBARENDE CONCESSIE" WASHINGTON. 24-6. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, schynt, zo hebben diplomaten te Washington gezegd, minder optimistisch tc zyn over de uitslag van de Geneefse conferentie dan de Britse minister-president. MacMilIan. MacMillan zei tot het Lagerhuis, dat het fout zou zyn de mate van succes van de conferentie te onder schatten, terwijl Herter enkele uren later voor de televisie zei dat er geen vorderingen van belang ge- Conflict Adenauer- Erhard opgelost BONN, 23-6. Het Westduitse pers- bureau DPA meldt dat het conflict tussen Bondskanselier Adenauer en prof. Eihard is geregeld. Dit is het resultaat van een brief wisseling tussen beide staatslieden na twee dagen onderhandelingen. De formele overeenstemming volgde na besprekingen in de CDU- fractie Bijzonderheden inzake de samenwerking tussen de Bonds kanselier en minister Erhard wor den nog verder besproken, aldus DPA. Atoomverrader Fuchs naar oost-Dnitsland LONDEN, 23-6. De atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, die in 1950 door de Britten werd gevangen genomen wegens spionage voor Rusland, is dinsdag met een Pools vliegtuig naar oost-Berlijn vertrokken. Hij zou van plan zijn om naar zijn va der in Leipzig te gaan. Fuchs werd door rechercheurs naar het vlieg veld in Londen gebracht. Verslag gevers werden niet tot Fuchs toe gelaten. Zoals bekend heeft de 48-jarige atoomgeleerde 9 jaar in de gevan genis doorgebracht. Hij werd des tijds veroordeeld tot 14 jaar maar kreeg kwijtschelding wegens goed gedrag. Italië vraagt bijeenkomst NAVO-raad ROME, 25-6. Italië heeft verzocht een bijeenkomst van de Navo-raad te beleggen, voordat de ministers van buitenlandse zaken van de „grote vier" op 13 juli hun confe rentie te Genève hervatten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Rome had de Italiaanse re gering twee of drie dagen geleden tot dit verzoek besloten. Politieke waarnemers te Rome wijzen er op, dat Italië altijd voor stander is geweest van nauwer overleg tussen de Navo-landen, al vorens er door enkele leden beslui ten worden genomen die alle ra ken. De vluchtelingen in Oostenrijk WENEN, 24-6. Van de anderhalf miljoen vluchtelingen en ontheem den die zich tussen 1945 en 1955 in Oostenrijk ophielden, zijn er 200 duizend naar overzee geëmigreerd, 870.000 gerepatrieerd of opnieuw gevestigd en verkregen er meer dan 350 000 het Oostenrijkse staatsbur gerschap, terwijl 19.000 vreemdtali- gen en 36.000 Volksduitsers zich nog steeds in Oostenrijk bevinden. Voor de 30.000 in 1955-58 naar Oostenrijk gekomen vluchtelingen is 69 miljoen schilling besteed. Be vredigende hulp van het buitenland bleef uit. Voor 1959 moest Oosten rijk weer een bedrag van 123 mil joen schilling voor de hulp aan vluchtelingen uittrekken Deze gegevens heeft de Oosten rijkse minister van binnenlandse zaken, Helmer, dezer dagen op een bijeenkomst te Genève verstrekt. 's-GRAVENHAGE. Op 1 juli a.s. legt mejuffrouw mr. M. A. Telle- gen haar functie, van directeur van het kabinet der koningin neer. Op haar verzoek is haar met ingang van die datum eervol ontslag ver leend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan ons en den lande bewezen. Woensdag middag is met het oog op haar heengaan in het gebouw van het kabinet een receptie gehouden. maakt z(jn in de richting van een oplossing van het Berljjnse en het Duitse vraagstuk, aldus de diplo maten te Washington. Waarnemers te Washington ach ten het niet onmogelijk dat de Rus een opzienbarende concessie zullen doen om de Amerikanen ertoe te brengen aan een topconferentie deel te nemen. Deze concessie zou bekend worden gemaakt bij de her vatting van de ministersconferentie op 13 juli. Deze mogelijkheid schijnt Herter in zijn verslag te hebben aangeduid met „mogelijke terrei nen van overeenstemming over be paalde schikkingen vonr Berlijn". Duitser bekent vier moorden KARLSRUHE, 24-6. De openbare aanklager te Karlsruhe, dr. Müller, heeft woensdag meegedeeld dat de politie zaterdag een 21-jarige land arbeider heeft gearresteerd die vier moorden en vijftien inbraken zou hebben gepleegd. Volgens dr. Müller heeft de man bekend op 28 februari een 44-jarige fabrieksarbeidster, op 17 maart een zeventienjarige kapster, op 18 mei een 22-jarig kantoormeisje en op juni een achttienjarig dienstmeisje te hebben vermoord. Hij pleegde deze moorden achter een terrein nabij Freiberg en te Baden-Baden. Dure viool Voor een in 1730 door Anto nio Stradivari te Cremona vervaardigde viool is dins dag op een Londense veiling 8.190 pond ongeveer 85.000 gulden) betaald, hetgeen als een record wordt beschouwd. De viool, „Dancla" genaamd naar de Franse violist Char les Dancla, die het instru ment vorige eeuw twintig jaar bezat, is gekocht door Jim Reno, een handelaar uit Manchester, die voornemens is de viool uit te loven als eerste prys een later te houden wedstrijd voor veel belovende jonge violisten. Heeft koning Boudewijn verlovingsplannen? BRUSSEL, 24-6. Het Brusselse katholieke dagblad „La Cite" maakt woensdag opnieuw melding van ge ruchten volgens welke koning Bou dewijn zich spoedig zal verloven. De verloving zou onmiddellijk na het huwelijk van prins Albert en prinses Paola Ruffo, op 2 juli, be kend worden gemaakt. Volgens „La Cite" worden nu echter andere na men dan die van de Franse prinses Maria-Theresa van Bourbon-Parma genoemd. Men zou nu het meest de naam horen noemen van de Itali aanse prinses Maria-Christina van Aosta. Groot verlies voor Engelse spoorwegen LONDEN, 24-6. Blijkens het he den verschenen jaarverslag van de Engelse commissie voor het ver voerswezen, hebben de Engelse staatsspoorwegen en het staatsweg- vervoer in 1958 een verlies van bij na 89 miljoen pond sterling geleden tegen een verlies van 63,5 miljoen in 1957. Het exploitatieverlies op de spoorwegen bedroeg 48 miljoen pond sterling of 21 miljoen pond meer dan in 1957. De winst op an dere takken van het vervoerswe zen daalde in het afgelopen jaar met 3,5 miljoen pond sterling. Droogte drukt rundveeprijzen UTRECHT, 24-6. Het prijsbeeld op de rundveemarkt is sterk gewij zigd. Door de langdurige droogte^ is het aanbod groot en de prijzen zijn dan ook, al naar gelang de kwali teit, gezakt met dertig cent en meer per kilo. De situatie zal bijzonder moeilijk worden, als deze droogte nog langer voortduurt, omdat dan zowel de produktie als het prijs beeld verstoord zullen worden. Aldus de voorzitter van het pro- duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, vanmorgen bij de opening van de openbare be stuursvergadering van het produkt- schap in Utrecht. De slagers volgen langzaam het zich wijzigende prijsbeeld op de rundveemarkt. President De Gaulle bracht historisch bezoek aan Italië Banket in styl van een eeuw geleden SOLFERINO, 24-6. Woensdag is voor president de Gaulle van Frankrijk, die momenteel Italië be zoekt, een banket in de stijl van een eeuw geleden gehouden nadat hij een bezoek had gebracht aan het slagveld van Martino en Solferino - het toneel van twee Frans-Itali aanse overwinningen op de Oosten rijkers in 1859. Het originele banket werd des tijds gehouden in de villa Pastore Silifrandi, te Cavriana, waar Na poleon III koning Victor Emmanuel II van Piémont na de overwinning ontmoette. Toen de Franse troepen in 1859 de villa binnendrongen vonden zij daar de tafel gedekt voor de Oostenrijkse keizer Franz Josef, die op de overwinning had gere kend. Het banket werd echter niet door hem maar door Napoleon en diens bondgenoot genoten. De Gaulle wandelde tussen jui chende menigten de heuvel op naar de plaats waar het gebeente van zevenduizend Franse en Oostenrijk se soldaten een rustplaats heeft ge- Rubens verkocht voor bijna f 3 miljoen LONDEN, 24-6. Rubens' „Aanbid ding der wijzen" is woensdagoch tend bü Sotheby te Londen voor 275.000 pond sterling (bijna drie miljoen gulden) verkocht aan de Londense kunsthandelaar Leonard Koetzer. Hij verklaarde voor een Britse opdrachtgever te zijn opgetreden en zei dat het stuk Engeland niet zou verlaten. Het stuk zou waar schijnlijk in een particulier huis onderdak vinden. kregen. Tevoren had hij Italiaanse en Franse troepen geïnspecteerd, op de terugweg moest de politie hem de al te enthousiaste menigte van het lijf houden. Een meisje dat in een boom was geklommen zat daar „Viva MacMahon" (een van de Franse bevelhebbers in 1859) te roepen. De enig aanwezige muziek automaat in Solferino speelde de gehele morgen door 'het Franse en het Italiaanse volkslied. Granaat onverwachts ontploft Twee doden 's-GRAVENHAGE, 24-6. Heden morgen omstreeks tien uur is bij beproeving van een vuurmond op de afsluitdijk bij Kornwerderzand een granaat voortijdig ontploft, waardoor twee onder-officieren be horende tot een inspectieploeg van de 105 technische dienst, basis veld- herstelcompagnie uit Amsterdam om het leven zijn gekomen. Het zijn de sergeant eerste klasse P. Hopman, oud 31 jaar, gehuwd, vader van een kind, wonende te Amsterdam en sergeant eerste klas W. C. P. Kat, oud 35 jaar, gehuwd, vader van twee kinderen, wonende te Haarlem. De oorzaak van deze voortijdige explosie is nog niet vastgesteld. De commandant van dc compagnie leidt het onderzoek. Omdat men voor een volkomen raadsel staat heeft men kolonel W. G. Vrind, een deskundige van de commissie proefnemingen, uit Den Haag verzocht om samen met de marechaussee een onderzoek in te stellen. Deze deskundige is inmid dels naar Kornwerderzand vertrok ken. In de partij, die de Australische mej. Fay Muller op Wimbledon speelde tegen de Amerikaanse Sally Moore, in de tweede ronde van het dames enkelspel, kwam zij, zoals deze foto laat zien, in een bijzonder moeilijke situatie. Terwijl de bal kwam aanvliegen (rechts) verloor zij haar racket (links) zodat zij als een bijzonder lieftallige „ezel" tussen twee schelven hooi kwam te staan. Fay verloor met 5-7, 8-6, 6-4. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In uw ziel moet godsdienst i zijn, als in uw godsdienst ziel i zal zijn. i H.M. <le Koningin naar Utrecht 's-GRAVENHAGE, 24-6. Het ligt in het voornemen van H.M. de Ko ningin op 14 juli de nieuwe cen trale Lage Weide van de N.V. Pro vinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf te Utrecht officieel in gebruik te stellen. Aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede. Auto's voor oudere wegenwachten 's-GRAVENHAGE, 24-6. Wegen- wachten, die langer dan 10 jaar in dienst van de AN.W.B. zijn, gaan in september aanstaande met lichte Franse, knalgeel geschilderde be stelauto's patrouilleren. Ofschoon de dienst op de motor volgens de medische expert gezonder is, dan in een auto, blijkt, dat andere li chamelijke bezwaren tegen de mo tor bij het ouder worden optreden. De patrouillewagens worden niet verwarmd, omdat anders het ge vaar van kouvatten bij veelvuldig in- en uitstappen te groot zou wor den. De manschappen blijven dus hun op alle weer en wind berekende uniformen dragen. Situatie de laatste weken zeer verslechterd 's-GRAVENHAGE, 24-6. - Kon enige ttfd geleden nog gezegd wor den, dat niet gesproken mocht wor den van een zorgwekkende toe stand in de landbouw als gevolg van de droogte, thans moet wor den vastgesteld dat de situatie in de afgelopen veertien dagen be langrijk is verslechterd. Het effect van de droogte varieert met de locale omstandigheden, doch in het algemeen geldt, dat de op brengsten dit jaar aanzienlijk min der zullen zijn dan normaal, zo deelde men desgevraagd mee van de zijde van het departement van Landbouw. Enige weken geleden nog was de melkopbrengst van het vee nor maal, de melkopbrengsten begin nen thans merkbaar te dalen. Op de hoge gronden zijn de weiden verbrand, zodat het vee wordt ge voerd met hooi, waarvan de op brengst dit jaar echter 50 pet. be neden normaal is gebleven. In de lage weidegebieden is de toestand uiteraard wat gunstiger, maar ook hier zijn de opbrengsten toch wel minder. De landbouwvoorlichtingsdien sten hebben de boeren op de hoge gronden aangeraden het vee in de eerste plaats oude voorraden hooi en ingekuild voer te geven. Daar Overnameprijs bacon- varkens verhoogd 's-GRAVENHAGE, 24-6. Gezien het gestegen prijspeil op de var- kensmarkt heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de overnameprijs voor baconvarkens ingaande maan dag 29 juni met vijf cent per kilo te verhogen. Dientengevolge zal dan voor baconvarkens van 63 t.m. 70 kilo in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden respectievelijk van f 2,27, f 2,23, f 2,19 en f 2,15 per kilo koud geslacht gewicht. bovendien de graanoogsten voortij dig moeten geschieden, wordt aan geraden op de dan vrijgekomen gronden ruwvoeders te verbouwen, waardoor een deel van de tegen de winter te verwachten voedermoei lijkheden zal kunnen worden op gevangen. Voorts wordt het advies gegeven verschroeide weidegronden om te ploegen en ook daar ruwvoe- der te verbouwen. Overigens zal het resultaat van deze maatregelen af hangen van de weersontwikkeling. Zonder regen wil nu eenmaal niets groeien. De akkerbouw Ook voor de akkerbouw is de toestand in de jongste periode slechter geworden. Om enige cijfers te noemen: de haver op de hoge zandgronden zal een opbrengst ge- van van '40 pet. beneden normaal, de aardappeloogst zal slecht zijn, de stand van de zomergranen is schraal. Om misverstand te vermijden legt het departement van Land bouw er de nadruk op, dat hier en daar van een ernstige toestand voor de landbouw moet worden gespro ken, maar dat er geen sprake is van een bedreiging van de Nederlandse voedselvoorziening. De droogte raakt in de eerste plaats de porte- monnaie van de boer. Australië wil steeds meer Nederlandse emigranten Er komen er veel te weinig SCHIPHOL, 24-6. „Er doet zich met de Nederlandse immigranten in Australië maar één probleem voor", aldus vanmiddag de Australische minister van immigratie, de heer A. R. Downer na zijn aankomst op Schiphol, „en dat is dat wij er niet genoeg krijgen". Wel zijn er nu reeds meer dan 100.000 Nederlanders in Australië werkzaam, doch terwijl in 1952 15 duizend Nederlanders naar Austra lië vertrokken, zijn het er in de af gelopen twaalf maanden nog geen 8000 geweest. De Australische mi nister, die voor de vijfde maal ons land bezoekt en met bijzonder veel waardering over onze landgenoten sprak, zeide dit uitermate te be- WASHINGTON. De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat zegt in een rapport aan de Senaat dat zonder Amerikaanse hulp „grote vitale de len van de vrije wereld met totale ineenstorting zouden worden be dreigd" in de loop van het komen de jaar. SPOLETO. De beroemde jazz- trompettist Louis Armstrong is we gens longonsteking in een zieken huis te Spoleto, 90 km. ten noorden van Rome, opgenomen en dus niet wegens een hartaanval, zoals eer der gemeld. treuren en deed een beroep op de Nederlandse pers de jonge landge noten, die in de wereld vooruit wil len komen en daartoe in Nederland zelf naar hun mening geen gelegen heid vinden, aan te moedigen bij hun emigratieplannen de keuze op Australië te laten vallen. Cabaretier Lou Bandy overleden ZANDVOORT, 24-6. De cabaretier Lou Bandy (eigenlijke naam L. F. Dieben) is vanmiddag op 69-jarige leeftijd in zijn woning te Zand- voort overleden. Lou Bandy werd op 19 april 1890 in Den Haag geboren. Na de lagere school doorlopen te hebben, was hij achtereenvolgens o.m. werk zaam in het hotelbedrijf, de zee vaart en als orgelman-straatzanger in Londen. In 1915 trad hij voor de eerste maal officieel als artiest op in een zang- en dansnummer te zamen met zijn broer Willy Derby. Lou Bandy kwam op de planken in revues van Bob Peters, René Sleeswijk en mevrouw Bouwmees ter. Hij verwierf zich o.a. bekend heid door zijn aandeel in de revues „Zoek de zon op", „Dat zou je wel willen" en „Lach iedere dag". Ook trad hij op in films („Het meisje met de blauwe hoed" en ,,'t Leven is niet zo kwaad") en in toneel stukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1