Het gonst van geruchten over komende ernstige gebeurtenissen in Irak DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 23 JUNI 1959 No. 18585 115e jaargang ZIERIKZEEMjHESNIEQWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, par week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIS! Jannewekken 11, Zlerikree, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lokenman Ochtman, Zierikxee. Redakteur: M. J. Bij de Vaote, tel. 01110-2938 Zal leger zich tegen^Kassem keren? LONDEN, 22-6. Het radiostation „Stem van de Arabieren" in Cairo heeft maandag meegedeeld dat de gebeurtenissen in de Iraakse hoofd stad in de afgelopen uren erop dui den dat binnen afzienbare tijd ernstige gebeurtenissen plaats zul len grijpen". Volgens de radio had de Iraakse premier, Kassem, een persoonnljjk onderzoek ingesteld naar opmer kingen die worden toegeschreven aan zijn secretaris, kolonel Wasfi Taher. Een officier van het tankkorps had de premier meegedeeld dat ko lonel Taher met officieren van het tankkorps de „ondemocratische neigingen" in Irak had besproken. Deze „neigingen" betroffen ken nelijk de maatregelen van Kassem om aan de uitbreiding van het communisme in Irak een halt toe te roepen. Het radiostation zei dat de pre mier verscheidene officieren van genoemd korps had ontboden en hen had ondervraagd over het be zoek van Taher. (Volgens dagbla den in Cairo is Taher een voor aanstaand Iraaks communist). Na het onderzoek zou Kassem de hoogstgeplaatste communist in het Iraakse leger, kolonel Taha Els- jeikh Ahmed, huisarrest hebben gegeven. Het te Cairo verschijnende blad „Al Akhbar" meldde zondag dat Levenslang voor blanke aanranders TALLAHASSE, 22-6. Vier blan- ken zijn maandag veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het aanranden van een neger meisje. Zij werden op 14 juni schuldig bevonden door een jury die geheel uit blanken bestond. De jury vroeg echter clementie. Als geen clemen tie gevraagd was zouden zij vol gens de in Florida geldende wetten ter dood worden veroordeeld. Nog nooit is een blanke naar de elektrische stoel gegaan voor het aanranden van een negermeisje of schoon een aantal negers is terecht gesteld wegens het aanranden van blanke vrouwen. Bij het uitspreken van het von nis zei rechter W. May Walker tot de vier veroordeelden wier leeftij den variëren van 16 tot 23 jaar, dat hij nooit minder dan doodstraf of levenslange gevangenisstraf had opgelegd wegens aanranding. Drieduizend ha bos in w.-Duitsland in brand LUENEBURG (west-Duitsland), 22-6. Meer dan vijfduizend men sen zijn bezig een grote brand te bestrijden, die woedt in een bos van 27.000 ha tussen Lueneburg en de grens van oost-Duitsland. Meer dan 3.000 ha staan in brand. Het vuur beweegt zich met grote snel heid over een front van zes km in noordoostelijke richting. Grote groepen herten zijn op de vlucht voor de vlammen. Alle brandspuiten uit de omge ving, de grenspolitie, legereenhe den met tanks en helikopters en talrijke vrijwilligers nemen deel aan het blussingswerk. Gevangenen in V.S. in opstand Kassem een communistische po ging om zijn bewind omver te wer pen, had verijdeld. Volgens het blad poogden de communisten een tankdivisie er toe te bewegen een aanval te doen op het ministerie van defensie en een communistische republiek te ves tigen. De militairen die bij dit komplot waren betrokken, zijn ge arresteerd. Mutaties Het te Bagdad verschijnende blad „Al Ahali" schrijft dat het hoofd van de politie in Bagdad, Abdel Baqu Kadhem, is overgeplaatst en is benoemd tot inspecteur bij het directoraat van de algemene politie. Als zijn opvolger wordt Taha Sjei'k- ly genoemd, een aanhanger van premier Kassem. Er werd geen reden gegeven voor deze wijziging. Kadhem werd voor de Iraakse revolutie van juli vorig jaar uit het leger gestoten op beschuldiging van communistische activiteit. Culemborg zat zonder water CULEMBORG, 22-6. Vanmorgen heeft men in Culemborg de water toevoer naar de stad vrijwel ge heel moeten stopzetten. Het water verbruik was zo toegenomen, dat het ver uitging boven de 260 ku bieke meter per uur die het ge meentelijk waterleidingbedrijf van Culemborg kan leveren. Een uur - van half twaalf tot half één - had het waterleidingbe drijf nodig om weer wat voorraad bij te pompen, waarna weer aan de vraag kon worden voldaan. a CONSTANTINE, 19-6. Franse strijdkrachten hebben in de afge lopen 48 uur bij grote operaties in oost-Algerië 86 opstandelingen ge dood en 34 gevangen genomen, al dus hebben Franse autoriteiten vrijdagavond meegedeeld. De ope raties duren nog voort. SPRINGFIELD, 23-6. Gevangenen in de gevangenis van Springfield in de Amerikaanse staat Missouri hebben maandagavond een oproer ontketend. Zij plunderden het zie kenhuis van de strafinrichting waar zij zich meester maakten van vijf of zes gijzelaars. Een deel van het ziekenhuis is in handen van de op roerlingen. De gijzelaars worden gevangen gehouden in een gebouw met 110 gevangenen. Tijdens een vrij hevige brand in het hotel „Ambasciatori" te Rome zijn drie vrouwelijke leden van het hotelpersoneel het slachtoffer geworden van haar paniekstemming. Uit angst voor het vuur, dat later haar ka mers niet beroerd bleek te hebben, sprongen de drie vrouwen van een hoogte van twintig meter op straat, waarbij zij de dood vonden. - Deze telefoto laat zien hoe brandweerlieden en politiemannen het hotel bin nendrongen. Duidelijk is de beschadiging te zien aan de auto, waarop een van de meisjes te pletter viel. Lancering kunstmaan mislukt CAPE CANAVERAL, 22-6. De Verenigde Staten hebben maandag tevergeefs getracht een „Vanguard- kunstmaan", uitgerust voor meten van de warmte die zon en aarde uitstralen, in een baan om de aarde te brengen. Volgens het Amerikaanse bureau voor ludht- en ruimtevaart schijnt de tweede van de drie trappen van de raket niet goed te hebben ge werkt. Van welingelichte zijde in de basis bij Cape Canaveral in Flo rida waar de raket gelanceerd is, werd vernomen dat het mislukken waarschijnlijk moet worden toege schreven aan een kleine ontploffing veroorzaakt door slecht functione ren van een drukregelaar in de tweede trap. President De Gaulle zal vermoe delijk een officieel bezoek aan En geland brengen. Dit wordt in ge woonlijk goedingelichte kringen te Parijs vernomen. Polen wil „landbouwkringen" WARSCHAU, 22-6. Vandaag heeft de secretaris-generaal van de Poolse communistische partij, Go- mulika, in een rede bij de opening van de voltallige bijeenkomst van het centrale comité van de partij, de landbouwers opgeroepen zich aaneen te sluiten in „landbouw kringen". Een dergelijke landbouw- kring omvat een dorp waarvan de inwoners het eigendomsrecht op hun land behouden, doch zich vrij willig in coöperaties verenigen waar het betreft het kopen van zaad, het gebruiken van machines en het opstellen van produktiepro- gramma's. Gomulka beloofde dat de regering financiële en technische hulp zou verstrekken aan de aldus gevormde coöperaties. In Italië zijn zware stakingen op komst ROME, 22-6. - Alle vakbonden van de arbeiders in de Italiaanse staalindustrie - in totaal een mil joen - hebben besloten dat op 26 en 27 juni zal worden gestaakt ter ondersteuning van eisen tot loons verhoging en een werkweek van 42 in plaats van 48 uur. Vanaf vandaag zal voor onbe paalde tijd geen overwerk meer worden verricht. Op 3 juli zal men weer bijeenkomen om over verdere actie te beslissen. Door de staking zal naar ver wachting ook het werk in vele tak ken van de industrie komen stil te liggen, onder meer op scheepswer ven en in autofabrieken, twee voor name exportindustrieën. Intussen breidt de arbeidsonrust reeds tot uiting gekomen in de sta kingen van' zeevarende en bank- employé's, die nog aan de gang zijn, zich uit tot andere sectoren van de economie. Militaire pot voor kinderen s-GRAVENHAGE22-6. Uit de legerplaats Oirschot is vanmorgen een complete veldkeuken met personeel gezonden naar het kinderte huis in Son (N.B.), dat zater dag ernstig heeft geleden door brand. De manschappen die deel uitmaken van het 17de bataljon infanterie, zul len maaltijden voor de kin deren koken zolang als dat nodig is, aldus heeft de le- gervoorlichtingsdienst mee gedeeld. m Nationalistisch China heeft be kendgemaakt, dat tot dusver onge veer anderhalf miljoen Chinezen uit communistisch China zijn ge weken. De vluchtelingen wonen op ruim 100.000 na in Hongkong. „SIBAJAK" OP REIS NAAR DE SLOPER ROTTERDAM, 23-6. Vandaag neemt het 12.324 brt. metende m.s. „Sibajak" voor goed afscheid van Rotterdam. Wanneer het ruim der tig jaar oude schip, dat in zijn loop baan ongeveer een kwart miljoen passagiers over de wereldzeeën ver voerde, in de loop van de middag zich zal losmaken van de Lloyd- kade, betekent dit het begin van de laatste reis. Deze zal eindigen bij de sloper in Hongkong. De „Sibajak" werd gebouwd door de Koninklijke Maatschapij „De Schelde" te Vlissingen. In de oor logsjaren werd het ingericht als troepentransportschip en vervoer de het ruim 75.000 militairen naar en uan de verschillende oorlogs fronten. Daarbij werden rond 410 duizend mijlen afgelegd (760.000 km., d.w.z. negentien maal rond de aarde). Nederlandse boter maakt kans in west-Duitsland DUSSELDORF, 22-6. Volgens de voorzitter van de Westduitse ver eniging van groothandelaren in bo ter en kaas H. Mahn, zal de West duitse consumptie van boter dit jaar waarschijnlijk tussen de 395 duizend en 400.000 ton liggen. De binnenlandse produktie zal volgens Mahn omstreeks 383 000 ton bedragen. De handel zou het op prijs stellen indien in juli met de invoer van boter zou kunnen worden begonnen, omdat de Ne derlandse en Deense boter in die maand van de beste kwaliteit is, aldus Mahn. Bermen langs de spoorbaan in brand UTRECHT, 22-6. De Nederlandse spoorwegen vestigen er de aandacht op dat door de droogte in de afge lopen week reeds verschillende bermbranden zijn ontstaan langs de spoorbaan. Het reizende publiek wordt verzocht gedurende de reis brandende sigaren- en sigaretten eindjes niet uit de treinraampjes te werpen. Spoorbrug jarenlang ondermijnd STADSKANAAL, 22-6. Kinderen die aan het spelen waren bij de spoorbrug over de Boerveensemond te Stadskanaal, ontdekten vandaag onder die brug enkele bussen. Een van de jongens waarschuwde de politie. Toen deze een onderzoek instelde, 'bleek de gehele brug te zijn ondermijnd met trotyl, dyna miet en handgranaten. De oprui mingsdienst is gewaarschuwd. Men vermoedt dat de munitie er door de Duitse bezetting of door verzetsstrijders tijdens de tweede wereldoorlog gelegd is. Kind stierf na mishandeling door vader VOORTHUIZEN, 22-6. De politie t'e Voorthuizen heeft de 31-jarige machinefabrikant J. Dekkers uit Voorthuizen gearresteerd, nadat diens vierjarig zoontje onder ver dachte omstandigheden was overle den. De heer J. D. wordt er van beschuldigd zijn zoontje woensdag jl. zodanig met stokslagen en schop pen mishandeld te hebben dat het ventje nog dezelfde dag aan de ge volgen is overleden. De man zal voor de officier van justitie te Utrecht worden geleid. De begrafenis van het jongetje is in stilte geschied op de algemene begraafplaats te Voorthuizen. Ver moed wordt dat D. een haat koes terde tegen het jochie, omdat dit kind van 'hem, noch een kind uit het eerste huwelijk van zijn vrouw, de 31-jarige J. C. D.- van der L., zou zijn. Het gezin, dat aan de Blotékam- perweg in Voorthuizen woonde, stond in de buurt als rustig bekend. „Vat"-reis mislukt 1 ST. JOHN (Newfoundland), 22-6. De poging van drie jon- gelui om aan boord van een stalen cylinder van zes me- ter met de golfstroom van i' Newfoundland naar Europa j te drijven, is 320 km. uit de kust van New foundland op een mislukking uitgelopen, omdat het vaartuig in brand, geraakte. De avonturiers - 1 Richard Melisch, Albert Barth en Robert Frantz - werden aan boord van het Britse vrachtschip „Ramo de la harriniga" genomen, dat hen naar Rotterdam zal mee nemen. De tocht was op 13 juni begonnen. Men dacht toen zeven weken over de reis te doen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wat U ook in een ander te genstaat, verbeter dat eerst bij U zelf. Kerk afgebrand te Purmer PURMEREND, 22-6. Vanmiddag heeft een felle brand het kerkge bouw van de nederlandse herv. gemeente Purmer, gemeente Pur- merend, geheel verwoest. De brand ontstond vermoedelijk na het verrichten van loodgieters werkzaamheden. De kerk was na melijk juist geheel gerestaureerd maar omstreeks het middaguur moest nog een van de loodgieters een kleine karweitje aan het dak verrichten. Kort daarna stond het gehele dak in brand en nog voor de vrijwillige brandweer van Pur- merend water kon geven, stortte een deel van dit dak omlaag. Een kwartier later sloegen de vlammen dwars door de toren. De brand weerlieden, die niet over ladder materiaal beschikten, moesten zich ijlings terugtrekken om niet ge troffen te worden door de neerval lende brokken puin en brandend hout. Toen ook de toren omlaag was gestort, kon worden begonnen met nablussing. Van het meubilair van de kerk kon niets worden gered. De permanente NAVO-raad heeft maandag uitdrukking gege ven aan zijn vertrouwen in de wijze waarop het Westen op de mi nistersconferentie te Genève is op getreden. Tevoren had de raad een verslag aangehoord van de Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Deze beant woordde ook vragen van leden van leden van de raad. De dr. Albert Plesman luchthaven op Curacao WILLEMSTAD, 22-6. De opbouw van de Dr. Albert Plesman lucht haven tot een luchthaven met alle noodzakelijke faciliteiten voor straal-passagiers-vliegtuigen maakt goede vorderingen. Er is alle reden te hopen, dat Curagao eerder zover zal zijn dan Caracas, de Venezo laanse hoofdstad. Een extra punt voor Curagao is, dat op geen enkele luchthaven in het Caribisch gebied dank zij een bijzonder systeem - vliegtuigen zo snel zullen kunnen tanken als op Curagao. Geen aftrek vakantiegeld bij sociale voorzieningen 'S-GRAVENHAGE, 22-6. De mi- nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, dat het va kantiegeld of de verzilverbare va kantiebonnen, toekomende aan in de sociale voorziening opgenomen werkloze werknemers, zomede aan hun eventuele echtgenoten en ge zinsleden, niet op hun uitkering in mindering zullen worden gebracht. Met deze regeling wordt tege moet gekomen aan de gedachte, dat het vakantiegeld in zekere zin tot het spaargeld van de werknemers moet worden gerekend en derhalve niet bij werkloosheid van de uitke ring ingevolge de sociale voorzie ningsregeling behoort te worden afgetrokken. Brand in Fries veen OOSTERWOLDE, 23-6. Omstreeks twaalf uur in de nacht van maan dag op dinsdag is in het Fochteloo- veen onder Oosterwolde in Fries land een veenbrand ontstaan. Aan vankelijk liet de brand zich ernstig aanzien omdat er geen bluswater aanwezig was. De brandweer van Oostenvolde zag echter kans het vuur te lokali seren. Om drie uur kon met na blussen worden begonnen. Er zijn ongeveer 20.000 turven verloren ge gaan. De brand is waarschijnlijk ver oorzaakt doordat arbeiders een brandende sigaret in 'het veen heb ben achtergelaten. HEITJESACTIE: f 330.000 's-GRAVENHAGE, 22-6. De in april gehouden padvindersactie „En heitje voor een karweitje" heeft dit jaar een recordopbrengst van f 330.000 opgeleverd. Er werd f 17.000 meer verdiend dan het vo rig jaar. De opbrengst is bestemd voor versterking van de fondsen van het Nederlandse Padvindsters- gilde, de Vereniging de Nederland se Padvinders, de Nederlandse Gid- senbeweging en de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Atoomgeleerde Fuchs in vrijheid LONDEN, 22-6. Volgens de Lon- dense „Evening News" is de in Duitsland geboren atoomdeskundige dr. Klaus Fuchs die in 1950 tot veertien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het doorgeven van atoomgeheimen aan Rusland, in vrijheid gesteld. Wegens goed ge drag kwam Fuchs in aanmerking voor kwijtschelding van vijf jaar gevangenisstraf. 's-GRAVENHAGE. De minister van Landbouw en Visserij laat na gaan van welke omvang de schade aan de visstand is geweest en in welke mate herstel langs natuur lijke weg plaats vindt. Zodra het resultaat van dit onderzoek bekend is, zal hij overwegen of, en zo ja welke, maatregelen dienen te wor den bevorderd om de gevolgen van de schade zo gering mogelijk te doen zijn. Van enige schade aan landbouw, tuinbouw en veeteelt is niets gebleken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1