Een droge zomer betekent een echte zwem= en een zonnebadzomer Financiën en Economie HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 22 JUNI 1959 No. 18584 DE TOESTAND IN DURBAN Onheilspellende stilte in rokende straten van Cato Manor DURBAN. Een onheilspellende stilte hing vrijdag in de rokende straten van Cato Manor, het Ban toedorp waar donderdag bij onlus ten vier mensen de dood vonden en vele gebouwen afbrandden Zwaar gewapende politiepatrouilles door kruisten de plaats. De Zuidafrikaanse minister van justitie, Swart, deelde in het par lement te Kaapstad mee dat er zo nodig „krachtig opgetreden" zal worden. Hij weet de oorzaak van het oproer aan de „koninginnen van Sjeba" die woensdagavond in een bierhuis een voorraad bier en drinkgerei vernietigden en aan de -hernieuwde relletjes van donder- Opzienbarende vondst in Rome ROME. Italiaanse oudheidkundi gen hebben te Rome een circus uit de derde eeuw na Christus ontdekt dat misschien even groots zal blij ken te zijn als het Colosseum De bouw ervan is begonnen in de ru moerige tijd van keizer Heliogabu- lus. Het bouwwerk is waarschijn lijk ongeveer 150 meter lang en 40 meter breed. Tot dusver zijn zeven meter zit plaatsen on trappen voor het pu bliek uitgegraven. De gevonden ge welven en gangen zijn in bijna on geschonden staat. Geheime raketproef bij Cape Canaveral CAPE CANAVERAL, 19-6. Een straalbommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht heeft vrijdag in het gebied van Cape Canaveral in de staat Florida op 10.000 meter hoogte een vast-brandstofraket van het type „Bold-Orion" gelanceerd. Over de „Bold Orion wordt de grootste geheimhouding in acht ge nomen. De raket heeft een rijk wijdte van bijna 2.000 kilometer. Het exemplaar, dat vrijdag door de bommenwerper, een B-47, werd gelanceerd, verdween boven de At lantische Oceaan. Vijf gewonden bij auto-ongelnk APELDOORN. Op het kruispunt Amersfoortseweg-Meerveldervveg heeft een aanrijding plaats gehad tussen twee personenauto's, afkom stig respectievelijk uit Den Haag en Bussum. De personenauto uit Den Haag, bestuurd door mevrouw W. J. L.-S. verleende op dit kruispunt geen voorrang aan de uit Bussum afkomstige wagen. Het gevolg was dat de wagens met een enorme klap op elkaar reden, waardoor de vijf inzittenden van de uit Den Haag afkomstige auto allen op de weg werden geslingerd. Daarbij liep de 40-jarige mejuffrouw M. S. een schedelbasisfractuur op en de 53-jarige mevr. C. A. de "W. zware inwendige kneuzingen en diverse beenbreuken. Zij werden, samen met de drie andere inzittenden, die lichte verwondingen kregen, ter verpleging in het Julianaziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. De bestuurder van de uit Bussum afkomstige wagen, de heer C. G. kwam met de schrik vrij. De beide auto's werden zwaar beschadigd. Nieuwe Nederlandse telefoongidsen 'S-GRAVENHAGE, 19-6. De bi- bliotheek der landelijke telefoon gidsen wordt ingekrompen tot zes delen, waarvan drie gewijd zullen zijn aan Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Daarnaast zullen der tien districtsgidsen verschijnen. Al le telefoonboeken zullen tot een maand voor hun verschijningsda tum geheel bijgewerkt zijn. Dit is mogelijk geworden door een geheel nieuw produktiesysteem, dat het „zetten" van vermeldingen in lood geheel overbodig maakt. dag, waarbij auto's vernield en hui zen in brand gestoken werden en de politie tenslotte van de vuur wapens gebruik moesten maken. Volgens de burgemeester van Dur ban waren de vrouwen kwaad op het vernietigen van hun vaten on wettig vervaardigd bier, naar hun mening om de bierverkoop in de gemeentelijke lokalen te bevoorde len, maar in werkelijkheid als on derdeel van een campagne tegen muskietenlarven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Van 27 juni tot 12 september a s. zal in het museum Boymans-van Beuningen te Rot terdam een collectie sieraden en ge bruiksvoorwerpen van omstreeks 1900 geëxposeerd worden. Dit is een stijlperiode die de laatste jaren in ternationaal in de belangstelling is gekomen en genoemd wordt „Art Nouveau", „Jugendstil" of „Modern Style". KAMPEN. Bewindvoerders van de N.V. Scheepswerf Kampen, die enige tijd geleden failliet werd ver. klaard wegens een schuldenlast van een miljoen gulden, zijn er toe moe ten overgaan aan de 70 werkne mers, dat is nagenoeg het gehele personeel, ontslag aan te zeggen. Aan 20 personeelsleden is verzocht de werkzaamheden nog enige tijd voort te zetten, totdat de laatste opdracht is afgewerkt VOORTHUIZEN. De 55-jarige heer A. van Kampen uit Scherpen- zeel, die met zijn bromfiets dezer dagen werd aangereden op de Bar- neveldseweg onder Scherpenzeel, is in het St. Elisabeth-ziek'enhuis te Amersfoort aan zijn verwondingen overleden Hij was zonder voldoen- de op het verkeer te letten de rij baan overgestoken. ROTTERDAM. De rivierpolitie heeft in de Nieuwe Maas te Rotter dam het stoffelijk overschot aan getroffen van de 10-jarige Alida Bras, wonende Mariahof te Dor drecht. Het meisje was vorige week aan het zwemmen in de Noord Zij deed dit met behulp van een auto binnenband. Op zeker ogenblik is zij uit de band gegleden en ver dronken. AMSTERDAM. In zijn woning in de Gravenstraat te Amsterdam heeft de door buren gewaarschuw de politie het stoffelijk overschot aangetroffen van de 68-jarige kleer maker W. B. De alleen wonende niet getrouwde man, die zich wei nig met zijn omgeving bemoeide, was ongeveer een maand al niet door zijn buren gezien. ROTTERDAM. De 4-jarige Jaap- je Vos van de Van Adrichemweg te Rotterdam is bij het spelen op een bruggetje bij de Van Noortwijck- singel door de opening van de brug- leuning gevallen en verdronken. Twee gealarmeerde gemeentewerk lieden hebben hem boven water ge. haald, maar het was reeds te laat. In New York zijn zes negerjon gens, in de leeftijd van 14 tot 17 jaar, gearresteerd. Zij worden er van verdacht donderdagavond een blank meisjes van veertien jaar te hebben aangerand. Het is in New York zeker al de vijfde keer dit jaar dat blanke vrouwen door ne gers zijn verkracht. BRAZZAVILLE 19-6, In de plaatsen Linzolo en Kinkala, op 65 km. van Brazzaville, zijn na drie dagen ongeregeldheden ontstaan tussen aanhangers van premier Joeloe en de godsdienstige sekte Mat Soea. Gestolen ketel GRONINGEN, 19-6. In de af gelopen nacht heeft een groep leden van het Gronin ger studentenkorps Vindi- cat Atque Polit" de koperen ketel van het waaggebouw te Deventer afgehaald en naar Groningen meegevoerd. De ze ketel heeft een grote rol gespeeld in het muntrecht van de stad Deventer. In 1433 is hierin op last van de stadsregering van Deventer een valse munter in kokende lijnolie „levend gezoden". Deze man was een munt meester in dienst van de pachter van de Deventer muntslag, de heer van Ba tenburg. Hoewel het niet meer gebruikelijk is, dat ste den hun eigen munt slaan, wordt in Gronopolis (de naam van de stad Groningen tijdens het 69ste lustrum van de rijksuniversiteit) door de studenten eigen geld aange maakt. Ter voorkoming van eventuele pogingen om dit geld na te maken is de ketel nu als afschrikwekkende waarschuwing aan de stu dentensociëteit „Mutua Fi des" gehangen, direct voor gebruik gereed. Naar ver luidt is dit attribuut, u>aar Deventer trots op is, sinds vijfhonderd jaar niet meer van zijn plaats geweest. In 1813 is de ketel beschoten door Franse soldaten. Overeenkomst tussen grote tarwe-landen Geen verstoring normaal handelsverkeer WASHINGTON, 19-6. De grote tarwe-producerende landen zijn in beginsel overeengekomen te ver mijden, dat de export van tarwe op speciale voorwaarden, versto ringen van het normale handels verkeer gaat veroorzaken. Dit is het belangrijkste resultaat dat de deze week voor het eerst bijeengekomen „intern, commisie voor het nuttig gebruik van tarwe" in Washington heeft bereikt. De commissie is samengesteld uit ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten, Canada, Australië, Argen tinië en Frankrijk. De commissie is opgericht na een beroep van pre sident Eisenhower op de grote pro- duktielanden om gemeenschappe lijk te zoeken naar middelen om economisch minder ontwikkelde landen te steunen door het leveren van tarwe. Wat deze laatste vorm van hulp aan de achtergebleven landen be treft, hebben de werkzaamheden van de commissie voor de naaste toekomst weinig nieuws opgeleverd Het badpak krijgt zijn kans Overweldigende keus in bad- en strandensembles Het land kreunt om water, maar er is geen aardse macht die het verschaffen kan. By alle narigheid die de grote droogte met zich meebrengt, is er althans het voordeel, dat zwemmen en zonnebaden deze zomer hun grote kans krO'gen.Flaneren (vooral flaneren) en zwemmen is een ontspannende bezigheid, maar ztf vereist uiteraard de juist passende badkledü, op welk punt de ontwerpers zich trou wens in een veelheid van vormen en kleuren hebben uitgeleefd. Deze dames tonen samen zo'n nieuw katoenen zwem-, strand-, zonne- en boulevard-ensemble. Rechts ziet u het tweedelige bad pakje en links een soort overgooiertje en een ruime rok. Alle vier onderdelen zijn op dezelfde wijze gedessineerd met in dit geval een motief dat slanker maakt. Er is zoveel keus, dat de kans iemand te ontmoeten die hetzelfde draagt voor de dames bijna uit gesloten is. Katoen is ook dit jaar het toverwoord voor de badmode. Speelse dessins hebben hun intre de gedaan en juist die merkwaar dige dessins hebben een afslankend effekt. In de katoenen badpakken is doorgaans elastiek in het rug pand verwerkt, waardoor het een perfekte pasvorm krijgt. Het a.b.c van de badmode is het moderne ka toenen ensemble, bestaande uit tweedelig badpak, een strandblouse en een strandrok. Eén- en tweedelig Het één-delige badpak wint meer en meer terrein, maar ook vele Nederlandse jonge vrouwen blijven de bikini trouw, het grote model dan wel te verstaan, want de bui tenlandse bikini is vaak zo mi niem, dat de degelijke Nederlandse vrouw daarvoor niet te vinden is. Zeer geliefd blijft ook het rokjes model, waarvan de fabrikanten nu reeds dubbel zoveel hebben ver kocht dan vorig jaar. Het ballon model flatteert doorgaans slechts het slanke type. Bij de meeste mo dellen behoren afneembare schou derbandjes. Keus en variatie in tussen genoeg. Een fabrikant deelde kort geleden mede, dat in zijn bad- assortiment 3000 mogelijkheden aanwezig waren, nog afgezien van de maten. j Gewapend met de nodige zelfken nis, kiezen dus maar en dan ge nieten van zon en zomer. Het sierlijke rokje op het badpak is in Nederland zeer in trek. Dit zuiver katoenen badpak, dat ook zonder banden gedragen kan wor den, laat goed zien hoe aardig de werking der moderne dessins is. ANNA-JACOBAPOLDER Inzamelingsactie Door de drie plaatselijke vrou wenbonden werd dezer dagen een inzamelingscollecte georganiseerd voor Hongarije. Dit was de laatste inzameling omdat vanaf 1 juli a.s. de grenzen onherroepelijk gesloten worden. Aan gelden werd nog on geveer f 80 ingezameld. Het aantal goederen ging de verwachting ver te boven. Dacht men het eerst in een paar koffers te kunnen bergen, bij het einde van de actie bleek men van een vrachtwagen (zij het een kleine) gebruik te moeten ma ken voor het vervoer. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water heeft bij de Oranjesluizen te Amsterdam het lijk opgevist van een onbekende, naar schatting 55 jaar oude man. De politie kon nog niet zeggen door welke oorzaak de man te water is geraakt. Dalende Amerikaanse goudreserve WASHINGTON. De goudreserve van de Verenigde Staten staat op het punt te dalen tot het laagste peil sedert twintig jaar. President Eisenhower heeft het regeringsbe sluit getekend, waarbij de over dracht van 344 miljoen dollar aan 'goifü aan het internationale mone taire fonds in het kader van de overeenkomst tot versterking van de middelen der instellingen van Bretton Woods wordt goedgekeurd. Als gevolg van deze overdracht die iedere dag kan plaats vinden zul len de Amerikaanse goudreserves voor het eerst sedert 1940 dalen tot minder dan twintig miljard dollar. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen: J. J. van der Krift, Ermelo; te Ede (5e pred. pl.) (toez.): H. N. van Hensbergen, Renkum; te Ouddorp: D. van der Ent Braat, Elspeet; te Rotterdam- Hillegersberg (vac. F. D. Emous): W. H. den Ouden, Harlingen. Ger. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde: J. Tevel, kand. te Middelburg. Aangenomen naar Bant (N.O.P.): J. G. H. Schout, Den Bommel. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Leerdam (voor de zendingsarbeid op Nieuw-Guinea): W. Boessenkool, Capelle a.d, IJssel. Ger. Gemeenten Bedankt voor Lthbridge (Alber ta, Canada): C. Molenaar, Leiden. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Het programma voor deze week luidt: Maandag 22 juni: Provinciale Waterstaat-Neptunus (7 uur)Zierikzeeveteranen-Rijkswa terstaat (half 8); P.Z E.M.-Kon. Zeelandia (8 uur). Woensdag 24 juni: Drukkerij L. O.-C.W.S.; Herver kaveling-Kon. Zeelandia (half 8). Donderdag 25 juni: Rijkswaterstaat-P.Z.E.M.Provinci ale Waterstaat-Zierikzeeveteranen (half 8). KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 23 juni: 3e klas B: Unitas II-MEVO II; NOAD II-WIK II (half 8). Woensdag 24 juni: Juniorencompetitie groep A: Re- nesse-DOSKO/Velo; Burgh B-Zee- meeuwen B; Zwaluwen-Burgh A (7 uur). Vrijdag 26 juni: 3e klasse A: Brouwershaven II- Burgh III; Velocitas II-Zeemeeu- wen II; Zwaluwen li-Stormvogels II (half 8). 3e klasse B: MEVO II-WIK II; NOAD II-DES II; DSS II-Unitas II (half 8). Zaterdag 27 juni: le klasse: Brouwershaven I-Zee meeuwen I; Velocitas I-Burgh I; Stormvogels I-Zwaluwen I; DSS I- Unitas I (7.20 uur). 2e klasse: MEVO I-WIK I (7.20 u.); Burgh II-DOSKO I; KIK I-DES I (6 uur). Juniorencompetitie groep A: Renes- se-Burgh B; Zeemeeuwen A-Zwa luwen; Burgh A-DOSKO/Velo (half vier). Groep B: SVOWK-WIK; NOAD- Brouwershaven; DSS-MEVO (half vier). P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de wedvlucht Trois- dorf van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland. In concours waren 40 duiven. De snelheid van de eer ste duif was 1132.70 m./m. De snel heid van de laatste duif 1026.94 m. per min. G. van Nieuwenhuijzen 1, 2, 3, 6, 8, 12, 13; A. Faasse 4; K. Reijngoudt 5; Joh. Reijngoudt 7, 11; J. C. Ver wijs 9; Bakker en zoon 10; Joh. Verwijs 14. FEUILLETON Snel liep hij nu door. Met moeite baande hij zich een weg door de overvolle straten en even later stond hij voor de grote ramen van oom Eine's geheel lege showroom. Vlug sloeg hij de hoek om en bons de op de deur dat het dreunde. Ma rie en Betsy kwamen tegelijk naar voren. „Welja, kom jij nu ook nog maar hier! Er kan nog veel meer bij! Je bent mager geworden, Pierre! En hoe heb jij het gehad al die tijd?" „Zijn vader en moeder hier?", was zijn eerste vraag. „Ja natuurlijk! Waar zouden ze anders naar toe moeten?" ant woordde Marie. „Bij ons staat óók alles onder water. Trek je laarzen hier maar uit, het is nu toch een rommeltje in huis". Pierre gehoorzaamde en liep toen snel door. In de grote achterkamer trof hij een toneeltje, dat alleszins te vergelijken was met wat hij zo juist bij tante Jo had gezien. Even later lag hij in moeders armen. Toen begroette hij vader, die stug voor zich uit zat te staren en nau welijks op zijn groet reageerde. „Maar vader, alles is toch wel goed?" ,Goed? Noem jij dat goed als alles vernield en weggespoeld is? Jongen, je weet niet wat je zegt De plek waar je geboren bent zal je niet eens meer terug vinden". „De stroom stond recht op het huis", legde tante Lein zakelijk uit. „De dijk werd op nog geen vijfhon derd meter afstand stuk gegooid. Dat kostte de ramen. Toen het wa ter kwam stroomde het al direct vlak langs het huis en het vrat zich een geul door de grond. Het was al gauw te zien, dat er van het huis niets meer overblijven zou. Toen moesten je ouders wel weg. Net op tijd kwamen ze in het dorp aan, maar dat ligt niet hoog en het werd al spoedig duidelijk, dat het daar allesbehalve veilig was. Vandaar dat ze hier op aan kwamen". „En is er nog wat gered?" „De paarden, het vee en wat huis raad dat nog op de wagen geladen kon worden", antwoordde Pierre's vader, de schouders ophalend. Toen verzonk hij weer in droefgeestig gepeins. „En waar kom jij nu vandaan?" vroeg moeder belangstellend. Pier vertelde zijn wederwaardig heden van de laatste dagen. „En hoe is het nu met de van Dijks?" vroeg moeder aarzelend. „Ik bedoelhoe zijn ze nu tegenover jou?" „O, dat is nu in orde", antwoord de Pierre opgewekt. „Weet je, moe der, alle boeren zijn toch net een der. Eerst moet het water tot aan de lippen staan, figuurlijk dan, voor ze hun ruzies en veten vergeten. Nu hebben ze geen lust meer om ons het leven zuur te maken, nu hun eigen leven eveneens zuur gewor den is, geloof ik". „Ik geloof, dat God ons eerst alles moet afnemen voor wij beseffen dat het alles geleend goed was", zei Marle opeens ernstig. „En wie dat 37 beseft, die voelt zich geen heer of heerser meer, maar alleen rent meester. En die staat ook niet mij len ver verheven boven alles wat toevallig een beroep heeft dat door sommige mensen voor heel wat minder wordt versleten". „Goed zo, Marie" zei oom Eine, die tegelijk met haar man binnen gekomen was1 „Zo mag ik het ho ren. Maar 't is een les, die wij geen van allen graag leren". „Tegenwoordig is het zo ver ge komen, dat jonge mensen lesjes gaan uitdelen aan oudere mensen", zei tante Lein opeens scherp. „Mij heugt nog de tijd, dat jongeren zwegen als ouderen praatten". Een daverend gelach was het ant woord. „Geloof je dat zelf, moe der?" vroeg oom Eine lachend. „Voorzover ik mij kan herinneren babbelden wij als kinderen overal doorheen en hielden wij alleen on ze kiezen op elkaar als het zover kwam dat er een pak rammel dreig de. En dan nog wat. Deze mensen zijn jong, dat is waar. Maar als ze een verstandig woord zeggen wil ik als oudere er ook nog best naar luisteren. En wat Marie zei was méér dan een verstandig woord: een wijs woord". „Misschien zou je anders praten, als er van jouw zaak ook eens niets was overgebleven", bracht Pierre's vader in het midden. „O, ik weet het wel, er valt voor jou ook al sinds lang niets meer te verdienen en het zal nog wel even duren ook, voor het weer goed is. Maar wij zijn alles kwijt, grond, gebouwen, oogst (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5