Ministers der „Grote Vier" besluiten conferentie op te schorten tot 13 juli DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'Unieke verkeerskruising MAANDAG 22 JUNI 1959 No. 18584 115e jaargang MRIKZEEMOeWNIEIIWSBODi; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Genève mislukt Er kwam geen wijziging in Moskou's starre houding GENEVE, 20-6. De ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, de Sow jet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk, hebben vrijdagavond, na zes weken van besprekingen over Berlijn, die geen resultaten hebben opgeleverd, besloten hun overleg tot 13 juli a.s. op te schorten. Hun plaatsvervangers zijn zater dagochtend vroeg bijeen gekomen voor het opstellen van het slot- communipué. Daarna werd een vol tallige vergadering, met deelneming van de afgevaardigingen van oost en west - Duitsland, gehouden, waarop de conferentie werd ver daagd. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben vrijdagavond in een gemeenschappelijke verklaring ge zegd, dat de door Gromyko gedane voorstellen geen wijziging hebben gebracht in het tevoren door de Sowjet-Unie ingenomen standpunt. De drie westerse ministers zijn onder de gegeven omstandigheden van mening, dat het aanbeveling verdient de besprekingen geduren de bepaalde tijd op te schorten, hetgeen de Sowjet-regering in de gelegenheid zal stellen de westerse voorstellen nader te bestuderen. Verder zijn de westerse regeringen dan in de gelegenheid hun eigen positie nader te overwegen, dit speciaal in het licht van de vrijdag door de heer Chroesjtsjef afgelegde verklaring en haar verband met het toekomstige verloop van de onderhandelingen, aldus de wester se bekendmaking. De westelijke visie Omtrent het jongste Sowjet-voor- stel wordt gezegd, dat, ofschoon hierin de aanvankelijk voorgestel de tijdslimiet van een jaar voor het bereiken van een oplossing van het Berlijnse vraagstuk tot anderhalf jaar is verlengd, de Sowjet-Unie niettemin de vrijheid heeft om, na afloop van deze periode eenzijdige stappen te nemen. Bovendien blijkt er duidelijk uit dat het de bedoeling van de Sowjet Unie is dat de westerse mogend- Prinses Beatrix erecommancleur Johanniter Orde s'-GRAVENHAGE, 19-6. Het was doodstil in de Ridderzaal, toen prins Bernhard er gistermiddag zijn voor hem geknielde dochter, prinses Bea trix, driemaal met een smal zwaard op de linkerschouder tikte. Die rid derslag betekende het hoogtepunt in de samenkomst van de ridders der Johanniter-orde in Nederland, waardoor de Prinses als ere-com- mandeur in de orde was geïnstal leerd. Prins Bernhard verrichtte de in stallatie in zijn functie als land commandeur van de Johanniter Orde in Nederland, te midden van een luisterijk gezelschap, dat Ko ningin Juliana en prinses Irene on der zijn gasten mocht tellen. De oude Ridderzaal bood een schitterend schouwspel door de fraaie costuums der rechtsridders en van de vertegenwoordigers van de Britse, Duitse, Zweedse, Zwit serse en Hongaarse takken van de orde, als ook door de uniformen der Johanniter-helpsters. heden, met het tekenen van een overeenkomst dienaangaande, zou den toestemmen in de opheffingen van hun rechten in Berlijn en het prijs geven van hun verantwoor delijkheid voor het handhaven van de vrijheid der west-Berlijners. In het voorstel wordtgezegd, dat de „Grote Vier" 't Berlijnse vraag stuk gedurende of aan het einde van de periode van anderhalf jaar opnieuw kunnen gaan bespreken. Doch de westerse mogendheden zouden, indien na anderhalf jaar nog geen overeenstemming was be reikt, na deze periode moeten on derhandelen zonder enig recht ten aanzien van Berlijn of de toegang tot deze stad te kunnen doen gel den, aldus de westerse verklaring. Typisch west-Duits commentaar over Genève BONN, 20-6. Onder de Nieuwe Hoop", wijdt het west- duitse christen-democratische blad „Kölnische Rundschau" een hoofd artikel aan de verdaging van de conferentie te Genève. Volgens het blad zou instemming met de jongste Russische voorstel len, die slechts erkenning van het oostduitse bewind beogen, neerko men op zelfmoord. „De Russen Wreedheden in Tibet GANGTOK, 21-6. Volgens berich ten uit Tibet hebben Chinese troe pen in Lhasa een hoofdkwartier van de opstandelingen ontdekt. Hoge Tibetaanse regeringsfunctionarissen en handelaars zijn gearresteerd. Zij worden berecht door een Chinees militair tribunaal in Lhasa. De ver oordeelden worden behandeld met een roodgloeiende ijzeren staaf op de nekwervels tot de dood erop volgt. Vijf miljoen Chinese kolonisten zijn al naar Tibet gebracht en vier miljoen zullen er nog naar toe gaan, aldus de Dalai Lama. Hij verklaarde dat de Chinezen op grote schaal propaganda voeren voor de volkscommunes. De mensen in Lhasa zijn in drie groepen verdeeld, zo vervolgde hij de eerste omvat de mensen die al naar China zijn gedeporteerd of nog daarheen gebracht zullen wor den. De tweede bestaat uit mensen die gevangen zijn genomen en in de verschillende militaire hoofdkwar tieren van de Chinezen in Lhasa worden vastgehouden en de derde omvat mensen die slechts het aller slechtste voedsel krijgen en zelfs dit nog niet als zij hun dagelijkse vracht aarde niet hebben ver sjouwd. De Dalai Lama verklaarde dat hij toen hij nog in Tibet was, landher vormingen had willen invoeren maar dat de Chinezen hem dit be let hadden. De Chinezen hebben zich zelfs niet ontzien om Boeddha een „reactionair element" te noe men, aldus de Dalai Lama. T ypograf enstaking in Engeland LONDEN, 21-6. Twee honderd duizend typografen zullen vandaag (maandag) in geheel Engeland het werk neerleggen als gevolg van een geschil over loonsverhogingen en werktijdverkorting. Hoewel de Lon- depse dagbladen, de meeste Schotse kranten en die uit Manchester niet onder de staking vallen, zullen toch 1100 provinciale kranten niet verschijnen. Ook vele tijdschriften en enkele regeringsuitgaven zullen niet uitkomen. Het geschil treft ook comerciële drukwerken als advertentie-vouw bladen en verpakkingskarton. kop [schijnen dit gelukkig te begrijpen 1 en blijken er helemaal niet op te rekenen, dat wij zonder meer in het aas bijten. Het feit, dat nie mand ondanks het ontbreken van resultaat bereid is om de verantwoordelijkheid van een eventueel mislukken van de con ferentie op zich te nemen, wettigt nieuwe hoop". „Der Mittag" een blad dat dik wijls de mening van de industri ëlen uit het Roergebied weergeeft, schrijft, dat het uitstel van de con ferentie beschouwd kan worden als een nieuwe concessie van het wes ten. CHINEZEN VERNIETIGEN TIBETAANSE VOLK Reeds 65.000 mensen gedood MUSSOORIE, 20-6. De Dalai Lama heeft zaterdag op zijn eerste persconferentie, na zijn vlucht uit Tibet, de Chinese communisten be schuldigd van pogingen om het Ti betaanse volk te vernietigen. Hij zei, dat hij pas naar Tibet zal te rugkeren als de Tibetaanse rege ring weer de rechten en bevoegd heden krijgt, die zij voor 1950 be zat. Zoals bekend zijn de Chinese communisten in 1950 Tibet bin nengevallen. In 1951 tekenden communistisch China en Tibet een overeenkomst, waardoor buiten landse zaken en defensie in han den van de Chinezen kwamen en Tibet autonoom bleef op het ge bied van binnenlandse aangelegen heden. Hij deelde mede, dat er sinds 1956 meer dan 65.000 Tibetanen door de Chinezen zijn gedood, dat er meer dan 1.000 kloosters in Ti bet zijn verwoest en dat er een groot aantal, Tibetanen naar China is gedeporteerd. Zware overstromingen in China PEKING, 21-6. Miljoenen Chine zen vechten thans tegen de moge lijk zwaarste overstromingen sedert een eeuw, die veroorzaakt zijn door het wassen van rivieren, zo meldt Nieuw China". Een eindeloze stroom vrachtwa gens, treinen en schepen hebben materiaal vervoerd naar de dijken van de westelijke en noordelijke ri vieren en naar de delta van de Pa relrivier. In de delta zijn reeds over een oppervlakte van bijna 600 km dijken gelegd. Record hengelaar IJ MUIDEN. Sinds vorige week kent men in IJmuiden de „Scharrenvanger van Den Haag". Het is de Haagse hengelaar H. van der Does, die het heeft gepresteerd om met één hengel driehonderd scharren buit te maken bij de Zuiderpier bij IJmuiden. Het record behaalde hij toen hij 400 scharren ving. In vier visdagen bereikte hij een ge middelde van driehonderd scharren per dag. Ook an dere hengelaars hebben veel succes, maar de heer van der Does is recordhouder. De vangsten bij de IJmuidense pieren zijn de laatste dagen plotseling zeer groot. Er zwemmen grote scholen schar en in de avonduren wordt er veel horsmakreel, bot en paling gevangen. Meisje sprong in paniek uit auto GRONINGEN, 20-6. In een zie- kenhuis te Nice (Frankrijk) is vrij dag het 20-jarige meisje A. Smilde uit Groningen overleden. Het meisje was met een vriendin op vakantie in Frankrijk Onge veer 50 km buiten Nice vroegen en kregen de meisjes woensdag een lift van een Algerijn. Onderweg hebben de meisjes getracht de Al gerijn tot stoppen te bewegen, maar hij gaf aan hun dringende verzoek geen gehoor. In paniek stemming is daarop een der meisjes uit de wagen gesprongen. Ze smakte op de straat en kreeg een schedel basisfractuur. Zewerd naar het ziekenhuis te Nice overgebracht, waar ze vrijdag aan de gevolgen /an de val is overleden. De politie heeft inmiddels de Algerijn weten te achterhalen en gearresteerd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Volgens het Italiaanse blad Gior- nale d'Italia verwacht prinses Gra cia van Monaco een derde kind. In het centrum van Los Angeles in Californië is een ingewik keld verkeerskruispunt gemaakt om een eind te maken aan de veelvuldige verkeersopstoppingen. In de binnenstad rijden naar schatting per dag 3 miljoen motorvoertuigen over de wegen en snelwegen. Los Angeles is thans op twee na de grootste stad van de Verenigde Staten. AANRAZENDE TREIN IN ZUID-DUITSLAND SCHEURT AUTOBUS OPEN Negen-en-dertig mensen werden gedood LAUFFEN, 21-6. Een verschrik kelijk ongeluk heeft zaterdagna middag in de Zuidduitse staat Württumberg aan 39 mensen het leven gekost. Een volle bus van een streek- dienst werd op een bewaakte over weg door een aanrazende trein ge grepen en opengescheurd. Van de overige passagiers wer den 33 gewond - twee van hen be zweken later aan hun verwondin gen - en slechts twee (een man en een kind) werden licht geblesseerd. De chauffeur behoorde tot de om gekomenen. Er waren geen slacht offers onder de inzittenden van de trein. De officier van justitie in Heil- bronn heeft op een persconferentie meegedeeld dat de spoorbomen niet voldoende gesloten waren om de buschauffeur duidelijk te maken dat hij moest stoppen. Hij zei dat Minimumprijsregeling voor zacht fruit 's-GRAVENHAGE, 21-6. Met in- gang van maandag 22 juni treedt voor een aantal zachtfruitproduk- ten weer een minimumprijsregeling in werking, met de bedoeling een bodem in de markt te leggen in dien de afzet moeilijkheden mocht geven. De prijsregelingen worden vastgesteld door de produktencom- missies van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen voor de betreffende produkten Voor Bramen geldt dit jaar een minimumprijs van '40 cent per kg. Vergoeding bij eventuele doordraai bedraagt voor de kwaliteiten 1 en 2 f 0,32 per kg. of zoveel meer als het doorgedraaide produkt op brengt, echter ten hoogste f 0,40 per kg. Er zal dit jaar op de bramen geen heffing worden ingehouden. Ook voor rode bessen is dit jaar geen heffing vastgesteld. Wel voor frambozen en zwarte bessen, na melijk voor beide produkten 2 cent per kg. D.eze heffing dient om eventuele doordraai te vergoeden. De minimumprijs voor frambozen is f 0,60 per kg. en de vergoeding voor de kwaliteit 1 en 2 eveneens f 0,60. Voor afwijkende kwaliteit is de vergoeding f 0,15 per kg. bij doordraai. Voor rode bessen is de ophoud- en vergoedingsprijs f 0,30 per kg.' en voor zwarte bessen f 0,60. Koeien ernstig mishandeld PURMEREND, 21-6. De heer S. Doets te Edam heeft dit weekeinde gemerkt dat van twee van zijn koeien, die graasden in de Purmer onder Edam enige spenen zijn af gesneden. De politie stelt een on derzoek in naar dit ergerlijke staal tje van dierenmishandeling. De koeien, die niet dagelijks gemolken worden, hebben vermoedelijk enige dagen met de verwonde uiers in de weide rondgelopen. maandag zal worden besloten of een arrestatiebevel tegen de baan wachter zal worden uitgevaardigd. Volgens het voorlopig onderzoek treft de treinbestuurder geen blaam. Noch zou het overbelasten van de bus, die slechts 59 mensen mocht vervoeren, een beslissende factor zijn bij het komende onder zoek. In de bus zaten 71 personen. Delft ziet „Victoria Regia" DELFT, 21-6. In de cultuurtuin voor botanische gewassen der tech nische hogeschool te Delft bloeit thans de „Victoria Regia", ongeveer een maand vroeger dan in andere cultuurtuinen in ons land. De „Victoria Regia" wordt dit jaar voor de eerste maal in Delft gekweekt. Zij werd in maart van dit jaar gesnoeid en in april gepoot in een elektrisch verwarmd bas sin. Men kan veel gemakkelijker twee mensen uit elkaar bren- gen dan ze verzoenen. Vergadering Eerste Kamer -GRAVENHAGE, 20-6. De le- den van de Eerste Kamer zijn bij eengeroepen voor een vergadering op dinsdag 30 juni, des namiddags te half twee. Onder meer nomt daarin aan de orde de algemene wet inzake rijksbelastingen. BOSBRANDEN TE SOEST SOEST. In twee bospercelen te Soést, eigendom van deze gemeente, zijn vrijdagmiddag branden uitge broken. De eerste brand begon om streeks twee uur in een perceel vliegdennen aan de Foekenlaan. Een vrij grote oppervlakte bos ging daar verloren. Toen de brandweer arriveerde brak achthonderd meter verder een nieuwe bosbrand uit, die door spoedig ingrijpen tot een oppervlakte van vijftig vier kante meter beperkt kon blijven. Vermoed owrdt, dat beide branden door een pyromaan zijn aangesto ken. Een verdachte wordt op het politiebeureau te Soest vastgehou den. De brandweren van Soest en Soesterberg, die met nevelspuiten werkten werden bij het blussen ge assisteerd door een groep van veer tig vijftig militairen, die bij Soestduinen aan het oefenen waren. Na ongeveer drie kwartier waren de branden bedwongen. Nog geen beslissing in vervoer Amerikaans legermateriaal ROTTERDAM, 20-6. Naar aan- leiding van het vorige week afge sloten contract, waarbij de over slag te Rotterdam van 800.000 ton goederen, bestemd voor het Ame rikaanse leger in west-Duitsland, voor de periode 1 juli 1959 tot 30 juni 1960, werd geregeld, wórdt van de zijde van het Amerikaanse leger vernomen, dat het vervoer naar de plaatsen van bestemming van de goederen nog niet geregeld is. Vervoersbedrijven zullen hierop kunnen inschrijven, waarna een beslissing zal worden genomen. De mogelijkheid bestaat dus, dat het transport zowel via rail en weg dan wel via het water, zou kunnen geschieden, aldus de mededeling van Amerikaanse zijde. REDE PROF. DR. J. ZIJLSTRA Economisch-financiële situatie niet zonder beloften en gevaren Verrassingen blijven bij de voortduur mogelijk UTRECHT, 20-6. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft vanmiddag in Utrecht een redevoe ring gehouden voor het partij con vent van de Anti-Revolutionaire partij. Hierin zei hij onder meer, f dat de economisch finariciële situ- atie van het ogenblik niet zonder beloften, maar aan de andere kant ook niet zonder gevaren is. Minister Zijlstra constateerde met dankbaarheid, dat Nederland de perikelen van de bestedingsbe perking te boven is. Hij verklaarde echter met nadruk, dat men goed moet inzien dat de financiële eco nomische toestand in Nederland ons nog wel eens voor verrassingen zou kunnen plaatsen. Ten aanzien van de vraag, of in flatoire gevaren ons bedreigen, zei prof. Zijlstra, niet zonder zorg te zijn. Men moet, naar zijn mening, goed in het oog houden wat in de achter ons liggende jaren is ge beurd en zich daarbij bezinnen op de vraag, hoe soortgelijke moeilijk heden in de toekomst kunnen wor den vermeden. Het inflatiegevaar Wanneer het schip van staat weer in de inflatoire situatie van 1956 terecht zou komen, behoeft men niet de illusie te koesten, dat het nieuwe kabinet het vier jaar zal volhouden, aldus minister Zijl stra. Het gevaar van overspanning of inflatoire ontwikkeling ligt, vol gens hem, binnen het realiseerbare en daarmee zal rekening moeten worden gehouden. Hij betoogde, dat het systeem van de vrijere loonvorming alleen kan slagen als het bedrijfsleven zijn nieuwe verantwoordelijkheid met terdaad kan dragen en zich, met name wanneer het gaat spannen, zich niet laat beïnvloeden door de situatie van het ogenblik. Met betrekking tot de positie van de overheidsfinanciën zei minister Zijlstra, dat hij zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat in de na-oorlogse jaren in Nederland te veel de gedachte is gegroeid, dat de staat, financieel gesproken, alles kan. Hij bestreed deze opvatting ten stelligste. Twee jongens in zwembad verdronken ST. OELENRODE. 21-6. Na slui- ting van het natuurbad „De Kiene- hoef" te St. Oedenrode vanavond te 20.30 uur bemerkte men dat van twee jongens kleding was achter gebleven. Na dreggen vond men in het bad de lichamen van de 14-jari- ge van de Heijden uit S.. Oeden rode en van een tot nu toe onbe kende ongeveer 20-jarige jongeman, die een hoofdwonde had. Vermoed wordt daarom dat deze jongeman op een of andere wijze met het hoofd tegen een betonnen paal te recht. is gekomen, zich aan de 14- jarige jongen heeft vastgeklemd en toen bewusteloos is geraakt. Er zijn vandaag meer dan 6000 bezoekers in het bad geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1