Zu/eder\s Bestseller De Koningin der tandpasta's Het belastingregister: Vijver te Schuddebeurs VADERNACHT Van een zorgwekkende toestand in Nederland kan nog niet worden gesproken ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 19 JUNI 1959 No. 18583 Luchtincideiit bij Korea MIGS VALLEN AMERIKAANS VLIEGTUIG AAN WASHINGTON, 17-6. - Mig- straaljagers hebben op ongeveer 150 km ten oosten van de Noord- koreaanse stad Wonsan, boven in- ternationale wateren, een aanval ondernomen op een vliegtuig van de Amerikaanse marine, waarvan één lid van de bemanning zwaar gewond werd, aldus heeft het Ame rikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. De piloot van het Amerikaanse marinevliegtuig, dat dinsdag bij Korea werd aangevallen door Mig- straaljagers, heeft woensdag ver klaard dat voor de aanval geen waarschuwing was gegeven. De boordschutter had gerappor teerd dat twee Mig's naderden. Generaal De Gaulle voor Algerijnse onafhankelijkheid BEIROET. 18 juni. Volgens het Libanesche blad „Daily Star", heeft de patriarch van de Libanese ma ronieten, mgr. Paul Meoedzji, in een vraaggesprek met een verte genwoordiger van een niet met name genoemd tijdschrift, dat in New York verschijnt, verklaard, dat de Gaulle in een gesprek met hem heeft gezegd, dat hij bereid is de Algerijnen onafhankelijkheid te verlenen, mits de onderhandeling hierover gevoerd worden door wet tige vertegenwoordigers van het Algerijnse volk en mits er een volksstemming onder auspiciën van de V.S. aan voorafgaat. Lt.-gen. Calnieijer staatssecretaris Luitenant-generaal buiten dienst M. R. H. Calmeyer wordt staats secretaris van defensie. HU zal worden belast met de zaken van land- en luchtmacht. Zyn benoe ming is spoedig te verwachten. De kapitein ter zee P. S. J. de Jong, die ook al$ staatssecretaris van Defensie was aangezocht en die zou worden belast met marine zaken, heeft bedankt. IIy hoopt weer het commando over de on derzeebootjager Gelderland te gaan voeren. Ingezonden mededeling .ito., I Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 Verkoop en service Toen de piloot zich ervan bewust was dat zijn vliegtuig werd aange vallen, gaf hij de boordschutter op dracht te vuren. Door een fout in het verbindingssysteem bereikte deze opdracht de boordschutter niet. Voordat hij kon vuren deden de Mig's opnieuw een aanval, waar door de boordschutter werd ge wond. De commandant van de marine strijdkrachten in Japan, vice-admi- raal Frederick Withington, zei dat dit de eerste keer was dat een van zijn vliegtuigen na „een van deze moorddadige aanvallen" is terug gekeerd. KORTE BERICHTEN •i" HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De 32-jarige V. J. L. van de Scheldoekshaven in Den Haag is tengevolge van een ongeval met zijn scooter om het le ven gekomen. Hij passeerde ver moedelijk met te grote snelheid de brug in de Leyweg nabij de Wor- merveerstraat. Beide wielen raak ten van de grond, L. raakte de macht over het stuur kwijt en viel op de weg Hij werd met een her senschudding opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal, waar hij is overleden. KAPELLE. Op Zuid-Beveland en dan in het bijzonder in het gebied rond Kapelle-Biezelinge, is op het ogenblik de pluk van frambozen volop aan de gang. Nog nimmer tevoren is deze pluk zo vroeg be gonnen. Normaal begint deze om streeks eind juni. In Kapelle-Bie zelinge werden vorige week reeds heel wat frambozen aangevoerd. Deze werden toen nog allemaal gekocht voor de binnenlandse markt. Deze week is men begonnen met het veilen van frambozen voor de industrie. 's-GRAVENHAGE. Op het Spui te 's-Gravenhage zijn twee perso nen aangereden door een tram van lijn 8, die reed in de richting Bier kade. De tram werd bestuurd door de 36-jarige B. W. van M. uit Den Haag. Deze voetgangers staken al pratende het Spui over zonder op het verkeer te letten, kwamen plotseling van achter een auto te voorschijn en werden toen door lijn 8 overreden. De ene voetganger overleed ter plaatse. De andere werd met een hersenschudding en een hoofdwond naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht en daar op genomen. De overledene is de heer E. Roosingk, 58 jaar en van beroep huisknecht. UTRECHT. Op de rijksweg tus sen Zeist en Utrecht is de 22-jarige A. van H. uit Utrecht met een per sonenauto tegen een lichtmast ge reden. Hij werd op slag gedood. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. STOCKHOLM. Weet u, welk hoek op het ogenblik in Zweden het meest wordt gelezenU mag eenmaal raden. En inmiddels stel len wij een tweede vraag: weet u, hoeveel uw buurman verdient? De meubelhandelaar Meyer met zijn vijf kinderen en de bankier Smit met zijn elegante vrouw en Indiscreet? Geenszins. Wanneer u in Zweden zoudt wonen, kreeg u het antwoord op deze vragen zon des uitstel. Door even een dik, rood boek, van 600 bladzijden op te slaan, het enige boek in Zweden, dat met een verzegelde omslag wordt verkocht, opdat niemand er gratis een blik in zal kunnen wer pen. Een boek, waarnaar op het ogenblik in ruim 8000 winkels meer vraag naar is dan naar Pasternak's „Dr. Schiwago", hoewel het twee maal zoveel kost. En toch is deze verkoopprijs van 52 kronen niet te hoog, gemeten aan het stille genoe gen, dat de lezing van het inkom- stenregister van de Zweedse belas tingdienst verschaft. Deze belastingkalenderkomt ieder jaar in de lente uit. De eerste oplage is steeds uitverkocht, voor dat het boek nog in de handel ver krijgbaar is. Alle bankinstellingen, warenhuizen, de meeste kooplieden en tienduizenden anderen 'zijn op dit bijna anderhalf kilo zware boek om zo te zeggen geabonneerd. In hun bibliotheken vindt men alle jaargangen, een Winkler Prins van de welstand, een naslagwerk over geluk en pech van de Zweed. Klachten U kunt zich voorstellen wat de arme redacteur van dit boek ieder jaar heeft uit te staan, wanneer zijn telefoon door ontevreden lezers witgloeiend wordt gebeld. Het is overigens komisch, dat de meeste klachten niet komen van hen, die menen, dat hun inkomsten te hoog zijn getaxeerd, maar juist van hen, die geloven, niet voor vol genoeg te zijn aangezien. Bijzonder rabiaat zijn echter de teleurgestelde burgers, die er tegen protesteren, dat zij in het geheel niet in dit adelsboek van de belas tingbetalers zijn opgenomen, omdat zij, volgens de officiële schatting minder dan 2000 kronen per maand hebben verdiend. Bij gebrek aan plaatsruimte wordt namelijk het minimum-inkomen, dat recht geeft op een plaatsje in deze merkwaar dige ,Almanach de Gotha' in gelijke tred met de geldontwaarding van jaar tot jaar omhoog geschroefd. Vijftig jaar geleden, toen een vin dingrijke man er voor het eerst toe over ging uit de gegevens der Zweedse belastingdienst, die voor iedereen ter inzage zijn, een boek samen te stellen, was een maande lijks inkomen van 250 kronen vol doende om tot de geldaristocratie te worden gerekend. En waarom protesteren de men sen eigenlijk? Men zou toch menen, dat zij blij moesten zijn om in de anonimiteit van een lage belasting klasse te kunnen verdwijnen. De „belastingkalender" vormt echter een soort getuigenis van krediet waardigheid. Wil men geld lenen, een auto of een duur televisietoe stel op afbetaling kopen, de geld schieter behoeft slechts de „kalen der" er op na te slaan om te we ten, of hij zijn kapitaal inderdaad kan riskeren. Gegarandeerd juist Alle opgaven zijn gegarandeerd juist. In alle delen van het land verzamelen vlijtige lieden, meestal boekhouders, in hun vrije tijd de gegevens bij de belastingkantoren. Zij krijgen voor iedere naam on geveer een kwartje. Zij mogen nie mand overslaan en hun opgave dient de officiële schattingen van de gemeentelijke en rijksambtena ren der belastingen te omvatten. Natuurlijk komt het voor, dat een opgewonden burger zich beklaagt; omdat zijn chef door het verrader lijk boek is ingelicht over zijn grote bijverdiensten. Of ook, dat een gescheiden man boos is, omdat zijn gewezen echtgenote, op wier alimentatie hij juist had. beknib beld, ontdekt heeft dat zijn zaken in het geheel niet zo slecht gaan. Dreigementen en pogingen tot om koping baten niet. Niemand, die meer dan 25.000 kronen per jaar verdient, ontgaat zijn lot. Niemand, behalve de ko ning, wiens apanage toch bekend is. De koninklijke prinsen, die ge huwd zijn met niet-adellijke vrou wen en daardoor hun koninklijke voorrechten hebben verloren, staan onder de eenvoudige familienaam Bernadotte naast kooplieden en schildersbazen. En zo hoort het ook in het democratische Zweden. Ingezonden mededeling heeft alles mee In de verstilde ochtend, Zon over opalen water, De zachte huiver van de wind Brengt tot vereenzaamd lispelen Do bladeren der broze populieren Die vangen 't eerste prille licht. (Eigen foto). Later zonnezinderen over hel verre Jand Dat uitbreekt tussen 't uitgeschulpte groen En vóór, het sneeuwig halzerekken van de zwanen in hun ijdel drijven, De slag der vogels in het dieper bos, De gorgelende vreugd' om nieuwe dag. B. d. V. ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Ir. M. A. Geuze over de droogte, E.E.G. en de regeringsverklaring AARDENBURG, 18-6. De periode van droogte die op het ogenblik in ons land heerst maakt nu al zeker, dat sommige opbrengsten van la'nd- bouwprodukten niet meer zullen kunnen meevallen. Zou er in de na bije toekomst geen regen van be tekenis komen, dan valt te ver wachten dat in ieder geval voor ons eigen land sommige overschotpro blemen waarover men zich niet ten onrechte zorgen maakt voorlopig in een ander licht zullen komen te staan. Dit is de mening van ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, vandaag uitgesproken in de alge-, mene vergadering van deze maat schappij te Aardenburg. In zijn rede besteedde ir. Geuze onder meer aandacht aan de pro blemen der Europese integratie. Sprekende over de Nederlandse houding jegens de E.E.G. merkte hij op, dat het veel beter is als rea list op zakelijk terrein te streven naar het bereikbare dan in de strijd voor het principieel wense lijke steeds weer ouder te gaan. De regeringsverklaring Over de regeringsverklaring merkte ir. Geuze op, dat deze ver klaring wat de landbouw betreft wel zeer kort was en dat eigenlijk datgene wat er niet in stond be langrijker was dan wat er wel in stond. Het ontbreken van een struc tuurparagraaf heeft bij ons, aldus spreker ,dan ook vragen opgeroe pen. De voorzitter sprak voorts zijn Dé 27ste Een Canadese boerin heeft donderdag haar 27ste kind gekregen. Moeder (48) en zoon maken het goed. De Amerikaanse jach tbommen'werpers LONDEN, 17-6. De Britse minis ter van landsverdediging, Duncan Sandys, heeft woensdag, in ant woord op een vraag, in het Lager huis verklaart, dat indien de Ame rikaanse jachtbommenwerpers, die thans zijn gestationeerd, in Frank rijk, naar Engeland zouden worden overgebracht, ze in noodgevallen slechts dan vanuit Britse basis zou den kunnen opereren, indien hier toe door de Britse en de Ameri kaanse regering gezamenlijk werd besloten. Jongen gestikt in boordeknoopje ROTTERDAM, 18-6. De 7-jarige Everhardus Steenhorst uit de Mid- delharnisstraat te Rotterdam is gistermiddag door verstikking om het leven gekomen. Toen hij aan het spelen was kreeg hij het erg benauwd en zijn moeder bracht hem in allerijl naar de St. Clara- stichting, waar men operatief in greep. Het was evenwel al te laat, want het ventje overleed in het ziekenhuis. Het bleek, dat hij een plastic boordeknoopje in de lucht pijp had. Kennelijk had hij dit bij het spelen in de mond gestopt. ongerustheid uit over het probleem van de agrarische overschotten, en in het bijzonder over de recordom- vang van de graanvoorraden in de vier grote exportlanden: de Ver enigde Staten, Canada, Argentinië en Australië. Nationale velddag Leger des Heils BAARN, 18-6. Duizenden heil soldaten hebben vandaag te Baarn de velddag 1959 van het Leger des Heils bijgewoond. Vorig jaar re gende men er weg, nu zouden de deelnemers weggestoven zijnzo niet alle voorbereidingen getrof fen waren om het stofeuvel in het bos te bestrijden. De grote wapenschouw stond dit jaar onder leiding van commis sioner en mevrouw William J. Dray, chef staf van het internatio nale hoofdkwartier te Londen. De muziekkorpsen van Almelo en Zutphen met een groot koor van verenigde zangbrigades, verleende medewerking aan de grote bijeen komst die 's morgens werd gehou den. Op de podiums, die op ver schillende plaatsen in het bos wa ren aangebracht traden het jeugd- divisiekoor „Zuid-Nederland", de gitaarbrigade uit Harlingen, de Iris Ahlberg-vendelgroep uit Utrecht op. Bijna zonder onderbreking wer den er verschillende activiteiten in de grote, de kleine tent en op deze podiums uitgevoerd. Het slot van deze velddag werd gevormd door de verlossingssamenkomst. De schooljeugd en de periode 1940-45 's-GRAVENHAGE, 17-6. Het Eer- ste Kamerlid de heer Gielen heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vol. gende schriftelijke vragen gesteld 1. Heeft de minister kennis ge nomen van de berichten in de Ne derlandse pers, waaruit zou kunnen blijken, dat de schooljeugd slechts een zeer geringe kennis bezit van de geschiedenis van onze vrijheids strijd tussen 1940 en 1945? 2. Indien de minister deze be richten in het algemeen niet onjuist acht, is hij dan niet van oordeel, dat hier van een betreurenswaar dig tekort moet worden gesproken, omdat deze periode, zowel histo risch als pedagogisch, een bijzon dere waarde heeft? 3. Is de minister bereid-te over wegen, welke middelen hem ten dienste staan om in bedoeld tekort te voorzien, en wil hij het resultaat, hetzij als antwoord op deze vragen, hetzij op een later tijdstip, mede delen? 4. Zou naar 's ministers oordeel tot die middelen ook kunnen beho ren een onderzoek - in te stellen door de inspecties van de verschil lende soorten van onderwijs? Zou een ander middel niet kunnen lig gen in het op geëigende wijze steu nen van boekuitgaven, films en filmstrips, welke op onze vrijheids strijd betrekking hebben? Als het zondag vaderdag is Komt daarvóór de vadernacht, En die wordt in grote spanning Stevig dromend doorgebracht; Wat zou vader nóu-es krijgen, Toch geen sokken en een das, Die zo steevast bij hem horen Als het venster bij het glas? Pa droomt van een grasmachine, door hem hijgend voortgeduwd: Asjeblieft, een kop en schotel, Waar hij altijd zo van gruwt; Want een hele mooie grote Is al na een maand kapot, Maar een heel klein lelijk eendje Blijft een jaar of drie aan bod. Nou krijgt vader visioenen Van een dure radio: Ingebouwd een platenspeler, Twijfelachtig als cadeau; Kinders heel de dag aan 't draaien, Pat en Boris, rauw en gaar, Alle wereld-huilebalken Alle, Frankie's door elkaar. Wacht-es-even, nou heeft pappie Toch een nieuwe fiets gehad; Zondagsmiddags moet hij rijden, Zijn gezin wil wel-es wat; Kom vooruit, nou eens niet lezen, Windje tegen, hoge brug, Heel galant zijn vrouw nog duwen Met de tong haast op zijn rug „Toe jó", maakt zijn vrouw hem wakker, „Hier je thee met een beschuit!" En - gelukkig vier paar sokken: „Zoek de mooiste er maar uit!" JAAP MIJDERWIJK. AMSTERDAM. De Belgische am- bassadeur heeft in het Tropenmu seum te Amsterdam de expositie „Congo Contrasten" geopend. Deze t.m. 17 augustus a s. durende zo- mertentoonstelling van het mus'eum is gewijd aan de Belgische Congo en Ruanda-Urundi. De opzet is een inzicht te geven, in de ontwikke ling van de inheemse bevolking, vooral in cultureel en sociaal op zicht. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Reisje Vrouwenbond P.v.d.AJ De Vrouwenbond van de afde ling Zierikzee van de Partij van de Arbeid maakte dezer dagen een geslaagd reisje naar Rotterdam. In het bedrijf van de firma Ter- meulen volgde een ontvangst en werd een door de directie aange boden kopje koffie gebruikt. Van zelfsprekend werd hierna van de gelegenheid gebruik gemaakt om te winkelen, terwijl na de middag een kijkje werd genomen in de diergaarde Blij dorp. Aan het slot van de dag ge bruikte het gezelschap een geza menlijk diner, waarna in de tou ringcar op de thuisreis dank werd gebracht en een geschenkje over handigd aan mevr. van den Berge- Indenbosch voor het vele werk dat zij altijd voor de Vrouwenbond verzet. Voldaan arriveerde men omstreeks half tien weer in Zie rikzee. OUWERKERK Tentconcert Boerenkapel Onvoorziene omstandigheden voorbehouden is de Boerenkapel voornemens zaterdag 19 juni a.s. te concerteren in de tent. HILVERSUM. In het R.K. zieken huis te Hilversum is op 58-jarige leeftijd overleden de directeur van Radio Nederland Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. De heer van den Broek werd begin april in het ziekenhuis opgenomen. Ingezonden mededeling Tube 95-70d De droogte Wel ongunstig effekt in sommige delen des land 's-GRAVENHAGE, 18-6. Blykcns de laatste gegevens, verzameld door het ministerie van landbouw, heeft de droogte van de laatste weken enig ongunstig effect op de oogst in sommige delen van het land. Van een algemeen zorgwekkende toestand kan echter allerminst ge sproken worden. Het droogte-effect is zeer plaatselyk en betreft ver schillende producten. In de vollegrondstuinbouw ziet men over het algemeen, ondanks veel gieten met dc daarbij komen de arbeidskosten, in vele gevallen een duidelijke achterstand in de groei. Veel kersen in de streek van Kesteren en bij voorbeeld bij Bun- nik en Odijk, vertonen een matige tot slechte groei, waarbij kleine kersen „noodrijp" worden. In Lim burg ziet men hetzelfde beeld, de stand van frambozen en bessen is matig, doch die van bramen daar entegen buitengewoon goed. Aan gezien de tuinbouw in Duitsland en Engeland, onze grote buiten landse afzetgebieden, ook van enige droogte te lijden heeft, vertonen de Nederlandse prijzen van groenten en fruit een onmisbare neiging tot stijgen. Op het kasgoed heeft de waterschaarste geen invloed. Grasgroei staat stil De groei van het gras staat in vrijwel het gehele land stil, behal ve in het westen, waar de weilan den er zelfs beter bij staan, dan in het waterrijke Friese Greiden- gebied. Hoe hoger echter de wei degronden liggen, .hoe schraler en kaler liggen deze er bij. Sommige weilanden maken een afgebrande indruk. Over het algemeen kan echter geenszins over „verschroei de aarde" worden gesproken. In enkele gevallen hebben de boeren het vee "moeten opstallen of inscha- ren op voor hooiland bestemde weiden. Dit kan in de komende winter in sommige streken leiden tot tekorten aan ruwvoeder van eigen grond, hetgeen extra kosten voor de daardoor getroffen vee houders zal meebrengen. Begin mei echter was de gras- groei bijzonder goed, zodat tot ein de mei, toen de droogte voelbaar werd, een zeer grote en mooie hooi oogst kon worden binnen gehaald. Hierdoor kan op het ogenblik het lokaal optredende tekort aan ruw voeder worden opgevangen. In de akkerbouwgebieden staan de wintergranen er goed voor, be halve de winterrogge op hoge gronden, die plaatselijk te lijden heeft. De stand van de zomergra nen daarentegen is dun en schraal Het haver- en gerststro blijft kort en zal dit jaar mede door optre den van luis geen hoge waarde kunnen hebben. Ook peulvruchten als groene erwten en schokkers (voor uitvoer) staan plaatselijk schraal. Het vlas op de zware klei gronden van west-Brabant en Zee land Jieeft nogal wat te lijden ge had, zodat een matige oogst ver wacht wordt. De aardappeloogst staat er als geheel niet ongunstig voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5