LEXINGTON Oosterland ziet geen (financiële) kans industrieterrein aan te leggen Winnaars Prijsvraag naar Londen U doel toch ook mee STAD EN PROVINCIE STAD EN PROVINCIE Gemeenteraad bespreekt de houding van de jeugd Onder voorzitterschap van wnd. burgemeester M. J. Zeijler, verga derde donderdagavond de gemeen teraad van Oosterland. Enige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen De begroting van gemeente en wo ningbedrijf werd vastgesteld. De gewone dienst heeft een tekort van f 3.000,- (inkomsten en uitgaven f 637.426,46). Het nadelig saldo van de kapitaalsd. bedraagt f209.108,69. (inkomsten f 2.414,037,83, uitgaven f 2.623.146,52). De baten en lasten van het woningbedrijf bedragen f 49.841,15. Inkomsten en uitgaven kapitaalsd. woningbedrijf f 14.951,68 Besloten werd tot benoeming van de heer Knuijt, onderwijzer aan de o.l. school in tijdelijke dienst, tot onderwijzer aan deze school in vaste dienst. Aan het* hiervoor in aanmerking komende gemeentepersoneel zal evenals vorige jaren, een duurte- toeslag worden verleend als voor schot over het le en 2e halfjaar van 1959. Subsidie rundveefokdag Een bedrag van f 25,- werd be schikbaar gesteld als subsidie voor de te houden rundveefokdag van de Bond van Veehouders op Sch.- Duiveland. Subsidieverzoeken van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme, de Centrale'en Ka tholieke militaire tehuizen en de federatie van verpleeginrichtingen langdurige zieken werden afgewe zen. Vastgesteld werd een nieuwe overeenkomst met de N.V. Des tructor „Zeeland". Besloten werd tot vaststelling van de naam „Polderweegje" voor het doodlopende weeg je van de Lage Rampertseweg tegen de Ram- pertsendijk aan. De onderzijde van de zeedijk naar Viane zal voortaan heten „Oostersteinweg". De voorzitter deelde mee, dat de grond rond de bijna gereed geko men Herv. Kerk te Sirjansland door de gemeente in orde zal wor den gemaakt. Op de plaats van het gazon van de Chr. kleuterschool komen betontegels. Schouwen-Duiveland iu 1934 In het nummer van 18 juni 1934 gisteren 25 jaar gele den troffen wij het volgen de nieuws van Schouwen-Dui- veland: RENESSE De burgemeester dezer ge meente, de heer W. H. Schol der, herdacht zijn 50ste ver jaardag. De gemeentenaren betuigden op duidelijke wijze hun sympathie op deze dag voor de eerste burger der ge meente. BROUWERSHAVEN De raad der gemeente heeft zich met een dringend tele gram gericht tot de minister van economische zaken over de ernstige toestand, waarin de garnalenvisserij als gevolg van de crisis is komen te ver keren. ZONNEMAIRE De oude muziektent is door B. en W. voor de prijs van f 21,50 verkocht. ZIERIKZEE Het gemengd koor „Amicitia", o.l.v. mej. J. Steenbergen, ont ving een mooie legpenning, geschonken door Z.K.H. Prins Hendrik, als le prijs in de 4e afdeling die het koor op het met Hemelvaartsdag gehouden concours wist te behalen. Stijgend gebruik van conserven in Nederland ZWOLLE, 18-6. De omzet van groente-conserven is in ons land geweldig toegenomen. De laatste twintig jaar is hij verdubbeld en daardoor is het concervenverbruik gestegen tot 20 procent van de to tale groentenconsumptie. Bij de conservenindustrie is vooral vraag naar augurken, bonen, doperwten, penen, prei, selderij en spinazie. Van de verse groenten zijn bij de consument bijzonder populair ge worden bloemkool, komkommers, prei, sla, spruiten, tomaten, uien en witlof en de vraag neemt nog voortdurend toe. De secrearis-generaal van de V.N. is van mening, dat de oplos sing op lange termijn van het pro bleem der Arabische vluchtelingen slechts kan liggen in de economi sche ontwikkeling van het gehele midden-oosten, zodat de vluchte lingen door dit gebied kunnen wor den opgenomen. Dit zou toevloed van buitenlands kapitaal nodig maken en een gemakkelijke ver plaatsing van kapitaal en arbeid in de verschillende landen. De voorzitter kon geen optimis tisch geluid laten horen betreffen de het industrieterrein. Het bouw rijp maken van dit terrein blijkt by nadere berekening n.L veel te duur te komen, zodat hiervan zal moeten worden afgezien. De rondvraag. Bij de rondvraag zei de heer Bolle (s.g.p.), graag te willen zien, dat de café's op zondag gesloten worden. Bovendien zou de heer Bolle geen dansvergunning meer willen verstrekken. De voorzitter deelde hierop mee, dat voor café sluiting op zondag geen verorde ning bestaat. De dansvergunningen worden door een andere instantie afgegeven. In dit verband werd hierop ter sprake gebracht het veelvuldig cafébezoek door de rij pere jeugd, wat unaniem door alle raadsleden werd afgekeurd. Wet houder Bakker wees er op, dat men zich beter op het sportterrein met gezonde sport kan ophouden dan zijn tijd in een café door bren gen. Ook de toenemende banaliteit en vernielzucht van de jeugd wer den genoemd. De raad ging hierop in besloten zitting. BRUINIS8E Noordstraat belangrijkste verbinding met Uitbreidingsplan-west Lastige „flessenhals" in Lange Ring De Noordstraat zal in de toe komst een der voornaamste ver bindingswegen zijn, die toegang geeft tot het nieuwe gedeelte van Bruinisse, dat zolang de daar tot stand komende straten nog geen na men hebben, officieel bekend staat als Uitbreidingsplan West. In deze straat zijn nu door de P.Z.E.M. enige nieuwe lichtmasten geplaatst, een belangrijke verbete ring. Een andere belangrijke ver betering in de gemeente is zeker ook de verbreding van de Lange Ring, een straat waar dagelijks de R.T.M.-bus verschillende keren zich doorheen moet wringen, al blijft het jammer dat voor de „fles- Ingezonden mededeling .De prijswinnaars v.J.n.r. L. C. JansonVlaardingen H. NieuwlandDelft MevrC. Hesse-Loopeker Amsterdam Mevr. A.W.M. Moeskops- Gerritzen, Den Haag C. Vermeulen, Den Haag Mevr. G. Kist-BlomHoorn Ds. C. R. H. ter Haar Romeny, Leiden Mevr. W.'van Slooten-Willems van Beveren, Amsterdam Schiphol, 17 juni De achtwinnaars van de maand mei in de grote Lexing ton prijsvraag vertrokken per speciaal Lexington- vliegtuig naar Londen. U ziet ze hier voor het vlieg tuig, vóór het vertrek van Schiphol. in de maand juni om een kans te maken op de tweedaagse vliegreis naar Parijs in juli a.s. Vraag een afdruk met de speciale voorwaarden aan LEXINGTON - POSTBUS 305 - DEN HAAG. Ofschoon alge meen bekend, vestigen wij er nog speciaal de aandacht op, dat deze prijsvraag eindigt 31 augustus 1959. Tot 31 augustus a.s. kunt u dus blijven inzenden. In september worden dan de 8 prijswinnaars hekend gemaakt van de maand augustus, maar tevens de winnaar van de hoofd prijs: DE REIS NAAR AMERIKA (NEW YORK) MET 10- DAAGS VERBLIJF EN ALGEHELE VERZORGING VOOR TWEE PERSONEN. HAAMSTEDE Nieuw kampeerterrein „Ginsterveld' nadert zijn voltooiing Bedryven gereed om gasten te ontvangen Het nieuwe kampeerterrein „Gin- sterveld", eigendom van de heer J v. d. Graaf te Haamstede, nadert zijn voltooiing. Dit terrein - 2Vz ha. goot - is gelegen ten zuiden van de kampeerterreinen van boerderij „Pimmelaar", tegenwoordig „Duin hoeve" geheten. Er is veel werk verricht om de oude boomgaard, waarop dit terrein is gelegen, zo goed mogelijk in orde te maken om de kampeerders een 100 pet. genot te verzekeren. Op het terrein is een houten bank ge plaatst, waarin de eigenaar dit sei zoen komt te wonen, en verder een kampwinkeltje. Indien de plannen doorgaan komt hier een groot per manent gebouw, waarin alle acces soires voor de kampeerder het vol gend jaar bekomen kunnen worden. Ook de service kan via een derge lijk gebouw beter gegeven worden. Voor dit seizoen is het kamp goed bezet, o.a. wordt het tentenkamp gereed gemaakt van de N.C.S.V., het kamp van de Ned. Chr. Studen tenvereniging, dat vorig jaar nog bij Pimmelaar stond, doch nu in Ginsterveld" wordt opgebouwd. In onderverhuur zal dit kamp o.a. gebruikt worden door de Evangeli- scher Deutscher Jungeren Gemein- schaft. Tussen de in verval geraak te fruitbomen zit men hier heerlijk uit de wind achter de diverse wind schermen. De zg. Zigeunerkampen van deze N.C.S.V. beginnen op 16 juli. Een kampeerboerdery Een kampeerboerderij is ook de boerderij van de heer C. de Boer, die zijn gehele landbouwschuur an nex wagenschuur heeft omgebouwd tot diverse woon-appartementen, alle voorzien van aardige vogelna men en keurig ingericht met vasté wastafels enz. Reeds maandag komt hier een school uit Dordrecht met 100 leerlingen van een hopenlijk füne vakantie genieten. Het onder dak dat de leerlingen hier vinden is tot in de puntjes ingericht. De „Koebel" wordt deze week in genomen door een 50-tal meisjes van een huishoudschool uit Vlis- singen, die des avonds heel wat drukte op het dorp brengen en die overdag wel, in verband met het vaste weer, zeer bijzonder van het strand genieten. Te Westenschou- wen zijn het meer de particuliere kampeerders, die hier hun tenten hebben opgeslagen, waaronder nu reeds vele Duitsers. Uit alles blijkt, dat alle bedrij ven gereed zijn om de zomergasten met de meeste zorg te ontvangen. PARIJS, 18-6. De bekende vlieg tuigconstructeur Andrei Tupolev heeft op de Parijse luchtvaartsalon verklaard, dat Rusland technisch in staat is een supersone verkeers vliegtuig te bouwen, waarvoor een snelheid van 3.000 kilometer per uur mag worden aangenomen. De bekende Amerikaanse film ster van de oude garde Ethel Bar- rymore is donderdag in de ouder dom van 79 jaar te Hollywood overleden Ethel en haar beide broers John en Lionel Barrymore stonden bekend als „het koninklijk gezin" van Broadway. BURGH Muziek en zang op de tent Bij gunstig weer zullen de Kon. 'harmonie „Witte van Haemstede" de zangvereniging „Nu met Hope" en het kinderkoor „Westelijk Schouwen" aanstaande zaterdag avond ioder afzonderlijk een con cert en wat zangnummers ten het populaire genre, zodat 'n groot aantal belangstellenden verwacht mag worden. BRUINISSE De collecte voor de A.V.O., die landelijk gevoerd wordt onder het motto „Geeft wat uw hart u in geeft", heeft te Bruinisse f 266,04 opgebracht. Plannen tot uitbreiding van zaak Dat ook onze plaatselijke zaken lieden volledig op de hoogte willen blijven met de ontwikkeling van de moderne verkoopmethoden, is ons wederom gebleken. Wij doelen hiermede op de plannen van de heer A. de Koning, om zijn levens middelenzaak, die hij gezamenlijk met zijn brood- en banketbakkerij exploiteert, aanmerkelijk te gaan vergroten. De winkel krijgt een geheel an der aanzien, omdat U straks via de ingang aan het Kerkplein, de win kel kunt binnen stappen, waar de artikelen zodanig zijn opgesteld, dat U zichzelf kunt bedienen. De heer de Koning vertrouwt hiei'mede aan een bestaande be hoefte te voldoen. Om zijn klanten tijdens de verbouwingspeiiode vlot te kunnen bedienen, in de weken die aan de opening van zijn nieuwe zaak voorafgaan, is een noodwin- kel geplaatst op het open terrein aan de Lange Ring. senhals" in deze straat geen oplos sing mogelijk is. De derde verbete ring is ongetwijfeld de demping van de sloot aan de Dorpsweg langs de woningen aan de ingang van het dorp, vooral omdat het water uit deze sloot dikwijls verontreinigd was door afvalstoffen van een in de nabijheid gevestigd sproeibe- drijf. De verbetering van het wegdek van de Dorpsweg, een zeer noodza kelijk karwei, heeft wel de aan dacht van het gemeentebestuur, maar stuit voorlopig nog af op fi nanciële bezwaren. Ingezonden mededeling JlnmniTere huid? Babyderm-zeep DREISCHOR Officiële opening benzinestation De loco-burgemeester van Drei- schor zal morgen (zaterdag)middag het nieuw opgerichte benzinesta tion aan de Stoofweg alhier offi cieel openen. Het station is inge richt door de Benzine- en Oliemaat schappij Broere N.V. te Dordrecht en zal worden geëxploiteerd door de heer J. M. Lokker. NOORDGOUWE Eerste prijs in brei-wedstrijd Bij de gehouden breiwedstrijd, uitgeschreven door het Internatio naal Wolsecretariaat te Amsterdam, behaalde Janny Rotte, leerlinge van de o.l.-school alhier, de le prijs in haar klasse in de provincie Zee land. Scheepvaartberichten Bloemfontein, 18 van Aden naar Karachi. Langkoeas, 17 van Bangkok naar Tandjong Priok. PREDIKBEURTEN voor zondag 21 juni. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur H.A. en 7 uur ds. Bezemer. Gasthuis- kerk: 10 uur dhr. M. A. Slaager, hulppred. te Engelbert (Gr.). Kerk- werve: 10 uur ds. v. d. Grift. Se- rooskerke: 2.30 uur ds van der Grift. Burgh: 10 uur ds. Swaak. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 u. ds. van Liere. Noord- welle: 10 uur ds. van Liere. Eiker zee: 10 uur ds. van den Ban. Brou wershaven: 10 uur ds. Groot. Zon- nemaire: 10 uur ds, Duvekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 uur ds. v. d. Brink. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 16 uur ds. Duyvendak, 2.30 uur ds. Bezemer. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Goudzwaard, IJs- selmonde. St.-Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds van Dieren (bed. en dankzegging H.A) Lutherse Kerk Geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. M. den Boer, Voorschoten. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Joh .Heule, Rotterdam Renesse: 7.30 uur ds. Heule. Scha- rendijke: 10 en 2.30 uur ds. J. Spoelstra, Tilburg. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Zon- nemaire: 10 en 2.30 ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur ds. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Tiemersma. Bruinisse: 10 en 5 uur cand. W. Haverkamp, ber. pred. te Anna Jacobapolder. Anna Jacoba- polder: 10 en 2.30 uur ds. Wiele- maker (bed. en dankz. H.A.) Geref. Kerken (vry gemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur lees dienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesd., 2.30 u, ds. Molenaar, Leiden. Oos terland: 10 en 6 u. ds. Molenaar, Leiden, 2.30 leesdienst. St.-Philips- land: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst, 23 juni: 7.30 uur ds. Bel, Krabben- dijke. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Gercf. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel „*t Wapen van Burgh"). Verwachting tot zaterdagavond: Iets warmer Koude nacht met kans op nacht vorst; morgenmiddag iets hogere temperaturen en zwakke wind. 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 20.24, onder 4.20. 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 21.20, onder 5.21. 22 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 22.05, onder 6.29. Volle maan: 20 juni te 21.00 uur. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 juni 2.23 v.m. 14.56 n.m. 21 juni 3.18 v.m. 15.46 n.m. 22 juni 4.09 v.m 16.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 juni 1.58 v.m. 14.30 n.m. 21 juni 2.50 v.m. 15.21 n.m. 22 juni 3.40 v.m. 16.11 n.m. Springtij 25 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-6. Het K.N.M.I deelt mede: In onze omgeving is een hoge- drukgebied tot ontwikkeling geko men, dat zich slechts langzaam in oostelijke richting verplaatst. In verband daarmede houdt het droge en zonnige weer aan, waarbij de temperatuur de komende dagen een stijging zal ondergaan. Van nacht zal het echter evenals de afgelopen nacht opnieuw koud worden, waarbij plaatselijk nacht vorst niet is uitgesloten. Een depressie voor de Noorse kust verwijdert zich langzaam ver der van ons land, terwijl de trek- snelheid van een lagedrukgebied midden op de oceaan eveneens ge ring is. Beide luchtdruksystemen zijn voor het weer in Nederland van geen betekenis. Ingezonden mededeling Parasiterend koekoeksjong OOSTERLAND, 19-S. In een slootkant bij de tramhalte ontdekte een koekoek, dat een kwikstaartenpaartje vijf eitjes in een eigen nestje had gelegd. De koekoek volg de de akelige neiging van de soort en deponeerde ook een ei in het kwikstaartennest. Gevolg was dat het broedsel van de kwikstaartjes is ver dwenen en het koekoeksjong het in het nest alleen voor het zeggen heeft. Het is een pracht-exemplaar, dat - er overigens allerminst op ge steld is, dat vreemden hun hand, naar het nest uitsteken. Hij reageert daarop met een venijnige pik. Intussen heeft het kwikstatraenpaar ont dekt dat de jonge slokop on verzadigbaar is. TONEEL EN FILM Twee K.L.M.-films by Carillon Films in produktie Bij Carillon Films te Rijswijk is men thans bezig met de vervaar diging van twee kleurenfilms voor de K.L.M. Beide films, „De Passa gier" en „Reizigers van nu", wor den geregisseerd en geproduceerd door Ted de Wit, resp. naar scena rio's van Munroe Schott en van een groep medewerkers van Carillon Films. „De passagier" behandelt de ser vice, die de K.L.M. in de gehele wereld biedt. Acteurs uit Neder land, o.w. Jan Lemaire sr., Heieen van Meurs en Sacco van der Made en uit 't buitenland o.a. uit Japan, Turkije en Siam, treden in deze film op. De opnamen geschieden in Nederland, op Schiphol en in de Cinetonestudio's, voorts te Ankara, Cairo, Bangkok, Tokio, New York en Leopoldville. De vertoningsduur zal circa een half uur zijn en men rekent erop, het werk aan het eind van dit jaar gereed te hebben. Reizigers van nu" vergelijkt het comfort van het reizen per vlieg tuig in deze tijd met dat van het reizen per trekschuit honderd jaar geleden. Kleurenopnamen worden hier gecombineerd met beelden van oude gravures, waartoe opnamen verscheidene musea zijn ge maakt. Riek Schagen, Frans 't Hoen, Eric Plooyer en andere ac teurs treden in dit filmverhaal op. Deze film zal een vertoningsduur van twintig minuten hebben; men verwacht, dat zij eind september gereed zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2