Verwacht wordt dat heden (vrijdag) middag conferentie wordt beëindigd Ernstige relletjes tussen blanken en Bantoes in Zuid-Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brits vorstenpaar naar Canada Strop voor Nederlandse slepers -"fcVvv ANJERA|CTIE 1959 Z.LM.-landbouwtentoonstelling te Aardenburg geopend DE KERNWAPEN BESPREKINGEN VRIJDAG 19 JUNI 1959 No. 18583 115e jaargang ziERimnwniwsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1r- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vïh. Lekenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Geneefse conferentie Geen kansen meer op accoord GENEVE, 19-6. Andrei Gromyko, de Russische minister van buiten landse zaken, zal naar verwachting vrijdagmiddag een einde maken aan de ministersconferentie in Ge- nève door het westelijke voorstel tot een voorlopige regeling voor Berlijn te verwerpen. In westelijke kring verwacht men algemeen, dat het Russische ant woord negatief zal zijn en dat er voor de vier ministers niets anders overblijft dan te bepalen, hoe zij de conferentie zullen beëindigen. De drie westelijke ministers de Amerikaan Herter, de Brit Lloyd en de Fransman Couve de Murville zijn, naar gemeld wordt, voorstanr der van een reces van een maand. Van communistische zijde wordt vernomen dat de Russen niet tegen een beëindiging van de conferentie zijn, maar wel tegen een verdaging zolang er geen aanwijzingen zijn dat het westen tijdens het reces zijn standpunt zal wijzigen Gromy ko is volgens communistische krin gen voor het houden van een top conferentie. Hervatte ontwapeningsbesprekingen De Russische minister zou aan vankelijk donderdag zijn mening over het westelijke voorstel gege ven hebben, maar hij heeft nog overleg met Moskou gepleegd. LONDEN, 18-6. Koningin Eliza beth en Prins Philip zijn donderdag met een „Cornet" straalvliegtuig uit Engeland vertrokken voor een reis van zes weken naar Canada. De koningin en president Eisenhower zullen op 26 juni de nieuwe Sint Laurens-zeeweg bij Montreal offi cieel openen. In communistische kring voor spelt men dat Gromyko het weste lijke plan zal afwijzen omdat het naar zijn mening een bestendiging van de bezetting van west-Berlijn betekent. In dezelfde kring zei men donderdag, dat Gromyko de laatste dagen belangstelling had getoond voor een hervatting van de ontwa peningsbesprekingen die in 1957 zijn afgebroken, maar dat het wes ten nog geen enkele toezegging op dat punt had gedaan. Amerikaanse scholieren naar Nederland ROTTERDAM. 18-6. De vereni- ging tot uitwisseling van scholieren en studenten „American Field ser vice International Scholarships" in Nederland, wacht een druk zomer- pi'ogramma. Ook dit jaar zullen honderden Amerikaanse leerlingen van middelbare scholen, die in juli en augustus bij particulieren in twaalf Europese landen en in Pa kistan gastvrijheid zullen gaan ge nieten, alsmede vrijwel alle Euro pese deelnemers aan dit bekende uitwisselingsprogramma, die naar de Verenigde Staten zullen ver trekken en uit Amerika terugkeren weer via Nederland reizen. Veenbrand bii Wierden duurt voort ALMELO, 18-6. Nog steeds duurt de heide- en veenbrand, die in de gemeente Wierden al bijna 500 ha. heeft geblakerd, voort. Nog altijd zijn militairen, die regelmatig wor den afgelost, bezig met blussings- werkzaamheden. Tegen het mid daguur leek het vuur af te nemen, doch mede door de sterker wor dende wind, laaide het in de na middag op verschillende plaatsen telkens weer op. Aangezien de wind ook enigszins is gedraaid, verplaatst het vuur zich langzaam in zuidelijke richting naar de spoorbaan Almelo-Zwolle. v "2 De Nederlandse sleepboot Loire was het eerst ter plaatse bij de gebla kerde Ocean Layer, het op één na grootste kabelschip ter wereld, dat midden op de Atlantische oceaan tussen Quessant en de Azoren in brand was geraakt. Het Duitse schip Flauia had de bemanning overgenomen en het kabelschip voorlopig op sleeptouw genomen. Er was echter een sleepcontract gesloten met de Duitse sleper Wotan, die drie uur later dan de Loire arriveerde. De Loire is inmiddels naar Maassluis terug gekeerd. - Foto: de sleepboot Wotan neemt de Ocean Layer over van de Flavia. M.s. maakt „Sibajak laatste reis ROTTERDAM, 18-6. Met onge- veer 750 passagiers aan boord zal het m.s. „Sibajak" onder comman do van kapitein J. C Flach dinsdag 23 juni uit Rotterdam vertrekken voor zijn laatste reis naar Nieuw Zeeland en Australië. Daarna zal het ruim dertig jaar oude schip, zoals bekend, uit de vaart worden genomen. Onder de passagiers zijn 45 Fin nen en zestig buitenlandse emigran ten van de I.C.E.M. (Intergoveme- mental Committee for European Migration) te Genève. Daarbij be vindt zich een aantal Hongaarse en Joegoslavische vluchtelingen uit een kamp in Salzburg. In South ampton komen nog bijna 150 Engel se passagiers aan boord. Veel wasmachines niet geaard ROTTERDAM, 18-6. Een onder- zoek door het gemeente-energie bedrijf te Rotterdam, ingesteld in 15.000 willekeurig gekozen wonin gen, leerde dat in deze huizen 3.450 wasmachines aanwezig waren. Van dit aantal, alle electrische, waren 650 niet van een deugdelijke aard- verbinding voorzien, zodat ze een gevaar voor de huisvrouw zouden kunnen opleveren. Het G.E.B. gaat dan ook een actie voeren voor de deugdelijke aardverbinding. Deze zeer recente foto van het koninklijk gezin werd door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bemhard Fonds en de andere fondsen, waarvan Z.K.H. Prins Bemhard regent is. Voor miljoenen aan landbouwwerktuigen aanwezig OOSTBURG, 18-6. De landbouw in Zeeland concentreert zich mo menteel te Aardenburg ter gelegen heid van de driedaagse tentoonstel ling van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, die daar op de ter reinen van de Elderschans is inge richt. Donderdagmiddag is op het nabijgelegen sportterrein de offi ciële opening verricht door de voor zitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze uit Poortvliet. Na een bezichtiging van de grote tentoonstelling, waar o.a. voor zes miljoen gulden aan landbouwwerk tuigen is geëxposeerd, opende de heer Geuze in de St. Baafskerk te Aardenburg de algemene ledenver gadering van de Z.L.M. Na de afwerking van de agenda hield drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T I voor Zeeland, eer. in- leiding over het onderwerp: „Bo ven en beneden de Schelde". Na afloop ontving het gemeente bestuur van Aardenburg bestuur en genodigden. Kantoren, huizen en winkels gingen in vlammen op DURBAN, 18-6. Blanke iqv^pners van Durban in Zuid-Afrika verla ten hun huizen als gevolg van rel letjes, die donderdag de gehele dag hebben geduurd en waarbij twee Bantoes zijn gedood en vele Ban toes en twee politiemannen zijn gewond. De politie, die met de hetogers vocht bij het licht van brandende kantoorgebouwen, winkels en hui zen, vuurde verscheidene malen om de Bantoes in Cato Manor en Ches- terville terug te dringen. De betogers gooiden met stenen, staken gebouwen en autobussen in brand en wierpen versperringen op Blanke journalisten werden on der bedreiging met de dood dooi de Bantoes weggestuurd. Naar gemeld wordt, vesspreiden de onlusten zich naar andere de len van de zuidkust van Natal. De ongeregeldheden begonnen toen een menigte Bantoevrouwen vermoedelijk uit wraak omdat de politie een grote hoeveelheid klan- destien gestookte drank vernie tigd had, een bierhuis in Cato Ma- nor bestormde. Toen de politie ar riveerde, voegden de Bantoeman- ncn zich bij hun vrouwen en ten getale van meer dan 5.000 gingen zij de politie met stenen en fles sen te lijf. Charge van politie De poliitie, gebruikmakend van machinepistolen en geweren, drong de menigte terug tot in de omlig gende heuvels. Daar gooiden de betogers met stenen naar een ge meentebus. In Cato Manor zijn twee Ban toes gesneuveld. Het bierhuis waar de strijd is ontbrand, is tot voor lopig hoofdbureau van de politie ingericht. In Cato Manor kwam het ook in januari 1949 tot ongeregeldheden. Toen vielen Bantoes de Indische gemeenschap aan. Mannen werden gedood, vrouwen verkracht en hui zen in brand gestoken. Bij die ge legenheid vielen er meer dan 142 doden en meer dan duizend ge wonden. Vrijdagochtend vroeg was alles rustig in Cato Manor. Toestand verergert. LONDEN, 19-6. Volgens de laatste in Londen ontvangen berichten ver keert Durban nagenoeg in een staat van beleg. Vijftigduizend Bantoes zouden zich vandaag gekeerd heb ben tegen politie en leger. De on lusten zouden zich uitbreiden. Tot dusver zijn er drie Bantoes als ge sneuveld opgegeven, maar volgens de meeste waarnemers is het aan tal slachtoffers waarschijnlijk veel groter. Moskou houdt vast aan het vetorecht GENEVE, 18-6. De Sow jet-Russi sche afvaardiging naar de bespre kingen over een eventueel staken der proefnemingen met kernwa pens, die te Genève door vertegen woordigers van de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en Groot-Brit- tannië worden gevoerd, heeft, naar van conferentiezijde wordt verno men, verklaard dat Rusland in een verdrag, dat hierover zou worden gesloten, ook bij de behandeling van financiële en begrotingsaange legenheden zijn recht van veto wil handhaven. De Verenigde Staten hadden voorgesteld besluiten van de zeven man sterke commissie van toezicht en van een conferentie van verte genwoordigers van staten, die een verdrag zouden hebben onderte kend, rechtsgeldigheid te verlenen, indien zij met twee derde meerder heid waren genomen. Bij een hernieuwd treffen tus sen aanhangers van verschillende sectes in Frans Congo zijn in totaal honderd mensen gewond. De politie kondigde een avondklok af. m De Belgische kappers hebben donderdag de Paola-haarstijl ge lanceerd ter ere van prinses Paola van Italië, die op 2 juli met prins Albert in het huwelijk treedt. Eredoctoraat voor prof. Oud BERLIJN, 18-6. Wegens zijn ver diensten voor het wetenschappelijk onderzoek van het feitelijke poli tieke leven, heeft de voorzitter van de internationale vereniging van gemeenten, de Rotterdamse hoog leraar en oud-burgemeester prof. mr. dr. P. J. Oud, donderdag te Berlijn een ere-doctoraat aangebo den gekregen van de wijsgerige fa culteit der vrije west-Berlijnse universiteit. Jaarvergadering K.N.A.C. Snellere aanleg van wegen nodig DEN HAAG, 19-6. Tijdens de jaarvergadering van de Kon. Ned. Automobielclub K.N.A.C. in het Scheveningse Kurhaus heeft de voorzitter Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen opnieuw een lans gebro ken voor snellere en betere finan ciering en aanleg van wegen en van verkeersvoorzieningen in de grote steden. Een drastische aanpak wordt ook in toenemende mate be pleit door handel en industrie, aan gezien de nationale welvaart ge remd dreigt te worden door achter stand in wegverbindingen. Spr. klaagde over de hoge fiscale rech ten op automobielen, die daarmee het twijfelachtige voorrecht genie ten tot de meest luxueuse voorwer pen in het land te behoren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In plaats van ons te bekla gen dat wij niet alles bezitten, waaraan wij behoefte hebben, is het beter dankbaar te zijn, dat toy niet alles krijgen, wat w(j verdienen. Fraaie gidseublokhul verbrand GROESBEEK, 18-6. In het dorp Groesbeek ten zuiden van Nij megen, is hedenavond een blokhut van de gidsen door brand totaal verwoest. De brandweer stond machteloos tegen het vuur, dat binnen de drie kwartier dit hoofd kwartier in de as legde. Het ge bouw werd als uniek in ons land beschouwd. Het was opgetrokken in de stijl van een originele Drentse schaapskooi en heette „de Boo". Zeer veel gidsentroepen en wel pen uit ons land hebben er hun vacantiekamp gehad. Over de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. De schade bedraagt ongeveer 35 tot 40.000 gulden. De Nederlandse Joiigerenraad 's-GRAVENHAGE, 18-6. De Ne- derlandse Jongeren Raad houdt za terdag 20 juni in het Zalencentrum te Rotterdam een nationale jonge ren conferentie over 't onderwerp-; „De gemeenschappelijke markt en de vrijhandelszone mede in ver band met het leven van de mensen in Europa". Mr. S. C. Homan, hoofd van de hoofdafdeling algemene in- en uitvoer en O.E.E.S. van het mi nisterie van Economische Zaken en prof. dr. Th. Keulemans, lid van het hoofdbestuur van de Europese beweging, zullen dit onderwerp in leiden. De bijeenkomst zal gepresideerd worden door de heer Th. Booy, voorzitter van de Nederlandse Jon geren Raad. Bij het zwemmen verdronken NIJMEGEN, 18-6. Hedenmiddag is in de Waal onder het Betuwse Gent bij Nijmegen de 16-jarige J. P. uit Angeren bij het zwemmen verdronken. Hij was met drie vriendjes van gelijke leeftijd uit gegaan om een bad te gaan nemen in de Waal. Bij het zwemmen ver dween hij plotseling in de diepte en kwam niet meer boven. Van middag omstreeks 5 uur heeft de rijkspolitie te Nijmegen het stof felijk overschot geborgen. RECHTZAKEN Atrs pleegde abortus criminalis AMSTERDAM, 18-6. De 60-jarige hoofdstedelijke arts P. F. H. Mathyi heeft vandaag voor de rechtbank te Amsterdam twee jaar gevange nisstraf met aftrek der vier maan den preventieve hechtenis en ont zegging van de uitoefening van zijn beroep als geneeskundige voor de tijd van vijf jaar tegen zich horen eisen ter zake van 3 hem ten laste gelegde gevallen van abortus crimi nalis bij drie ongehuwde meisjes. De ingreep bij een harer was dode lijk: het 21-jarige meisje is op de onderzoektafel ten huize van de arts overleden. „Deze behandeling is een beest achtig schandaal. Bij de lijkschou wing is een ware ravage in het lichaam van het meisje geconsta teerd. Zij is overleden aan grof mechanisch geweld", zo merkte de president mr. J. Knottenbelt, wat heftiger dan gewoonlijk op. De arts ontkende in dit geval en in een ander de meisjes te hebben behandeld. Hij had slechts gecon stateerd dat de abortus reeds aan de gang was door ingrepen die hij niet had verricht. Een geval gaf hij volmondig toe. In alle drie gevallen had de arts zich laten betalen met 500 gulden. „In Nederland is volgens deskun digen een dergelijke ingreep door een huisarts zonder assistentie en zonder de moderne hulpmiddelen van een ziekenhuis levensgevaar lijk. Dacht u dat specialisten zulks thuis doen? Hoe haalt u het als huisarts dan in Uw hoofd?" zo merkte de president op. De kandidaat van de regerings partij Fianna Fail, de Valera, is bij een woensdag gehouden verkiezing tot president van de Ierse republiek gekozen als opvolger van de 76- jarige O'Kelly.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1