„gezondheid' -i HOND ZOOGT GEITJES Vaderdag: geknipt om te KIEKEN HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 JUNI 1959 No. 18582 In Engeland zijn ongeveer 220.000 arbeiders bij gesehillen betrokken Typografen willen looncorrecties LONDEN, 17-8. In Groot-Brittan- nië zijn circa 220 000 arbeiders bij arbeidsgeschillen betrokken. Zij staken, bereiden een staking voor of zijn uitgesloten. De Leiders van bijna 200.000 ty pografen hebben een verzoek van de werkgevers om het geschil over lonen en arbeidstijd aan arbitrage te onderwerpen, afgewezen Vijf duizend bedrijven zullen mogelijk moeten sluiten. De besprekingen om een zeven weken oude staking van 1750 ketelmakers van een scheepswerf te Birkenhead te be ëindigen zijn dinsdag mislukt, na dat de directie een aanbod van de vakvereniging tot een voorwaar delijke werkhervatting had afge wezen. De Standard Motor Company heeft geweigerd 117 ontslagen ar beiders, die meer loon eisen, terug te nemen. Mogelijk zal hier 10.000 man personeel in staking gaan. Industrie-staking De British Motor Corporation heeft dinsdag bijna 3 000 arbeiders van. twee fabrieken naar huis ge zonden als gevolg van een staking van 600 kraanmachinisten en chauf feurs van haar carosseriefabriek te Birmingham. Dit aantal zal moge- DE ONDERWIJZERS- SALARISSEN 'S-GRAVENHAGE, 16-6 Mevr. Tellegen-Veldstra, lid van de Tweede Kamer heeft aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Kan de minister ook mededelen, waarom de salaris-regeling voor leerkrachten, werkzaam aan opleidingsscholen voor kleuterleidsters, nog steeds niet tot stand is gekomen, terwijl op daartoe gestelde vragen in juli 1958 de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a.i. ant woordde dat de concept-salarisre geling „binnenkort" in de commis sie voor georganiseerd overleg aan de orde kon worden gesteld? 2. Kan de minister ten naaste bij zeggen, wanneer de vaststelling van deze salarissen tegemoet gezien kan worden, aangezien de hierbij be trokken leerkrachten nu al bijna 4 jaar werkzaam zijn zonder een vastgestelde salarisregeling? DE VIJFDE MEI IN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE, 17-6. Mr. G. Ch. Aalders heeft hedenmiddag het jaarlijkse congres van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd), dat te Groningen wordt gehouden, geopend met een rede, waarin hij o m. te kennen gaf, dat de vereni ging het nog steeds als haar taak ziet om te blijven ijveren voor de vijfde mei als nationale feestdag. Daarom zal aan dit veertiende con gres een resolutie worden voorge legd, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, dat bij het onderricht op de lagere en middel bare scholen meer aandacht wordt besteed aan de betekenis van de bevrijdingsdag. In de resolutie wordt met de meeste klem verzocht, dat de viering van de vijftiende be vrijdingsdag op 5 mei 1960 op de zelfde wijze door de overheid ge stimuleerd en mogelijk gemaakt zal worden, als dat in 1955 het ge val was. De vereniging refereert ziclv daarbij aan de toezeggingen, die door de vroegere minister-pre sident, dr. Drees, zijn gedaan. lijk spoedig met 1600 worden uit gebreid. Bij de Rover autofabriek in Bir mingham is 250 man in staking ge gaan wegens een loongeschil. Bij de Mulliner carosseriefabriek te Birmingham zijn 300 employé's naar huis gezonden als gevolg van een proteststaking van 24 uur door onderhoudspersoneel. De bouw van een raffinaderij bij Milford Haven ligt stil door een staking van 55 man, die zonder op gaaf van reden het werk hebben neergelegd. Marine krijgt geschenken van sjali DEN HE.UDER, 16-6. De com- mandant van smaldeel I kapt. ter zee A P. Ferwerda heeft in aan wezigheid van de commandant van Hare Majesteits kruiser „De Ruy- ter" aan de sergeant hofmeester en sergeant kok van de oorlogsbodem een zilveren sigarettenkoker met het wapen van Iran overhandigd, en aan acht hofmeesters een Zippo sigarenaansteker, eveneens met het Iraanse wapen. De geschenken zijn afkomstig van de sjah van Perzië. Deze heeft aan boord van „De Ruyter", die geëscorteerd werd door de onderzeeboot jagers „Lim burg" en „Drenthe" de reis van Aarhus naar Amsterdam gemaakt voor zijn officieel bezoek aan Ne derland. Wetenschap en Techniek iMechanisme voor rechtstreekse benzine-inspuiting. PARIJS, 17-6. De autofabriek Citroen heeft voor het eerst in Frankrijk een mechanisme voor rechtstreekse benzine-inspuiting ge toond, dat was aangebracht op een 6-cylindermotor van 5 liter, die in een vrachtwagen van 5% ton was ingebouwd. Dit mechanisme ver vangt de klassieke carburateur en steunt op octrooien, die tussen 1942 en 1947 door de fabriek zijn aan gevraagd De rechtstreekse inspui ting van brandstof in de cylinder maakt belangrijke vorderingen mo gelijk op het gebied van het ren dement van benzinemotoren Er kan gebruik gemaakt worden van zeer arme mengsels van lucht en benzine. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een acetyleency- linder is bij een Amsterdamse fir ma (Loos en Co.) ontploft. Hierbij werd de 53-jarige D. Stofberg, die bezig was de spanning op te ne men, ernstig gewond. Zijn linker been werd afgerukt De gewonde is in het Binnengasthuis opgenomen. VEENDAM. Een Deens sport- vliegtuig heeft ten noorden van Meeden in Drente een noodlanding gemaakt in een roggeveld. Het vliegtuig werd licht beschadigd, de twee inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel was onderweg van een Deens vliegveld naar Eelde en had benzinegebrek gekregen, doordat men de koers naar Eelde w kwijtgeraakt. ROTTERDAM. De 53-jarige J. O. de Weerd te Rotterdam is door een verkeersongeval om het leven ge komen. Hij reed op zijn fiets gelijk op met een bestelauto. Ter hoogte van het Mathenesserplein ging hij zonder richting aan te geven links voor de auto langs. Hij werd aan gereden en liep daarbij een sche- delbasisfractuur op. Bij aankomst in het Westerziekenhuis bleek, dat hij was overleden. HEERLEN. In het ziekenhuis in Sittard is overleden de 38-jarige J. H. Wanten uit Sittard. Hij is de vorige week donderdag op de 455- meter verdieping van de Staatsmijn Maurits bekneld geraakt tussen een transportband en een luchtschot in de galerij. Dinsdag is hij aan de opgelopen verwondingen over leden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. NIJMEGEN. De politie te Nij megen heeft bekend gemaakt, dat in het begin van deze maand in 't toilet van een hotel-restaurant in Nijmegen een blijkbaar dood-gebo ren kindje is aangetroffen. Men heeft volgens de commissaris blijk baar gepoogd het lichaampje via het watercloset te laten verdwijnen BREDA. De vereniging van Pool se oudstrijders in Nederland die on langs een landelijke vergadering heeft gehouden heeft in een reso lutie een dringend beroep op de westelijke mogendheden en met name op de regering van Nederland gedaan. Om de sinds 1945 de facto bestaande Oder-Neisse lijn, thans ook de Jure te erkennen als de de finitieve en rechtvaardige grens tussen Polen en Duitsland. Lederprijzen in het westen stijgen Rusland voert schoenproduktie op UTRECHT. 16-6. Op een in Utrecht gehouden lunchbijeenkomst van het Bedrijfschap voor de Le- derwarenindustrie heeft de heer J. G. Hilhorst, adjunct-directeur van de Koninklijke lederfabriek „Ois- terwijk" de hoge leder- en grond stof fenprij zen toegeschreven aan de opvoering van de schoenproduktie in Rusland. De schoenproduktie van Rusland wil men in 1961-1962 opvoeren tot 550 miljoen per jaar. Het is ook Rusland dat hel groot ste deel van de huidenproduktie in Argentinië opkoopt. De zakelijke interesse van Rus land komt, volgens de heer Hilhorst wel op een heel ongunstig moment. In Argentinië is de veestapel onder bewind van president Peron sterk ingekrompen doordat meer aan dacht aan de industrialisatie werd besteed Onder het bewind van de nieuwe president wordt de veestapel weer opgebouwd met het gevolg dat er minder slachtingen worden ver richt dan normaal het geval was. Er mag in Argentinië gedurende Ingezonden mededeling twee dagen per week niet worden geslacht. Van de acht miljoen huiden die Argentinië jaarlijks produceert, verwerkt het zelf een miljoen, ter wijl Rusland er 4,5 miljoen voor zijn rekening neemt, zodat er voor het westen slechts 2,5 miljoen over blijven. SPORT KORFBAL S.D.K.B. NOAD-MEVO 4-0. NO AD kwam zaterdagavond uit stekend voor de dag door het ster ker geachte MEVO met 4-0 te ver slaan. P. van Hattum zorgde al spoedig voor 1-0. De oranje-hemden waren zeer actief. De sterke aan- valstroef T. Simmers werd echter door J. de Bil volkomen in bedwang gehouden. Nog voor de rust bracht de snelle de Rijke de stand met een fraai schot op 2-0. Na de rust bleef NOAD de sterkste. Na tien min. zorgde mej. Dorst voor 3-0. Enige ogenblikken later werd het door J. Slager Sr. 4-0. Het leek er op dat de blauw-witten een grote zege gingen behalen. Toen echter bij een onbeduidend incident de MEVO- aanvoerder zich met de leiding ging bemoeien werd hij door de ar biter prompt het veld uitgezonden. Met hem verlieten toen ook de 'elf overige spelers en speelsters het veld. Zo kwam met nog 27 min. te spelen een vroegtijdig einde aan deze wedstrijd. Dit ontijdig beëin digen zal voor MEVO ongetwijfeld nog wel gevolgen hebben. DOSKO/VELO-JUNIORES BURGH-JUNIORES 0-4 Het is Burgh gelukt de DOSKO/ Velo-ccmbinatie de eerste neder laag toe te brengen. Toch waren de eerste twee doelpunten voor de combinatie en wel door Corn, den Boei'. Beide doelpunten werden echter terecht afgekeurd. Na 25 min maakte mej. N. Renters voor Burgh 0-1. Twee min. na rust zorg de Nico de Graaf met een schitte rend schot voor 0-2. Schoten aan de andere kant van Plandsoen, Hart en mej. Berrevoets misten op een haar de korf. Het werd 0-4 door mej. N. Priester en de snelle Jan Everse. De combinatie had echter door het vertoonde spel wel een tegenpuntje verdiend maar de stand bleef ongewijzigd 0-4 in het voordeel van Burgh. NATUURZUIV OPWEKKEND VERKWIKKEND OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad Heden (donderdag)avond zal een openbare vergadering worden ge houden van de gemeenteraad. De agenda vermeldt o.a. vaststelling van de gemeentebegroting en be noeming van een tijdelijke onder wijzer tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare- lagere school te Oosterland. Beschikt zal worden over subsidie-aanvragen van de Bond van Veehouders op Sch.-D., het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcoholisme, de Centrale van Kath. militaire tehuizen en van de Federatie van verpleeginrichtin gen voor langdurige zieken. Verder wordt voorgesteld de volgende naamgeving van wegen: op de Rampert: Polderwe'egje, onderkant zeedijk: Oostersteijnweg. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Krimpen a.d. IJssel: L. Verseput, kand. te Zonnemaire. Beroepen te Boven-Hardinxveld: W. L. Tukker, Rotterdam; te Am sterdam (Parkkerkgemeente): P. H. Quartel, Delfshaven. Aangenomen naar Maastricht (vac. A. Klamer) (toez): J. van Oyen, legerpred. te Roosendaal; naar Eist (U.): A. Stekelenburg, Linschoten. Bedankt voor Ommen (vac. J. C. Koolschijn): A. J. de Jong, Sche- veningen; voor Oud-Beijerland: P. de Jong, Kootwijk. Zoals reeds gemeld bezit de heer M. Beije te Sirjansland een vriendelijke hond, die zich heeft ontfermd over twee geitjes. De hond - zelf van jongen beroofd - zorgt voor zijn pleeg kinderen met een roerende zorg. Verwijderen de geitjes zich een beetje te ver, dan volgt een zacht janken om de diertjes weer bij zich te krijgen. De foto is gemaakt op het erf van de familie Beije. De vrouw des huizes had de handen vol hond en geitjes in de juiste pose te krijgen, want voor vreemden is de hond in zijn huidige positie wel wat wantrouwend. (Eigen foto). Ingezonden mededeling JONKER FOTO TOE STEL ZEQT: Sto i (en... om foto-artikelen te gevent) s MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 16-6. Aanvoer 3248 stuks vee (weektotaal 5147 stuks) t.w.: 225 vette koeien en os sen; 620 stuks gebruiksve^; 590 vette kalveren; 136 graskalveren; 598 nuchtere kalveren; 55 varkens; 28 biggen; 60 paarden; 5 veulens; 235 schapen en lammeren; 667 wei- delammeren; 29 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,10-3,50, f 2,90-3,10, f 2,85- 2,90; vette kalveren f 2,80-8,00, f 2,60-2,80, f 2,30-2,40; slachtpaar- den f 2,30-2,10-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-400-300; nuchtere kalveren f 80-70-50; schapen f 110-90-80; weidelammeren f 75-65-55; kalf- en melkkoeien f 1250-1000-900; vare koeien f 925-800-700; vaarzen f 920- 1-600; pinken f 625-525-400. 's-GRAVENHAGE. Voor het eerst sinds meer dan tweehonderd jaar, naar aangenomen mag worden, is thans weer een Nederlands orgel geplaatst in een Duitse kerk. In de Kreuzkirche te Lingen/Ems, West- Duitsland, is een mechanisch sleep- laden orgel van de Zaanse orgel bouwer D. A. Flentrop overgedra gen aan de Evangelisch-Lutherse gemeente in deze plaats. De Neder landse orgelbouwer, 'die in de 16e eeuw Europese roem had bereikt, werd in het eind van de 17e eeuw verdrong door een Duitse meester. Êen leger is duur Rollend materieel voor één divisie kost f 70 miljoen OIRSCHOT, 16-6. Bij een moder ne gemotoriseerde infanterie-divi- sie behoren niet minder dan 2600 voertuigen, jeeps, mobiele werk plaatsen, artillerietrekkers, ambu lance-auto's, takelwagens, genera torwagens, munitiecarriers, radar voertuigen enz., waarbij dan nog 1700 aanhangwagens komen, zodat de totale waarde van dit rollend materieel 70 miljoen gulden be draagt. Uiteraard zijn de tanks en de ge vechtswagens hierbij niet begrepen. Dit en nog veel meer wetenswaar digheden over het voertuigenpark van de Nederlandse landmacht ver namen de journalisten heden op een persconferentie die in de legerplaats Oirschot werd gehou den. Luit. kol. ir. H. A. Rodrigo van de generale staf die dit meedeelde, zette verder nog uiteen dat beper king van het aantal typen voer tuigen lot het hoogst noodzakelijke het uitgangspunt is bij het beleid van de legerstaf. Het Nederlandse militaire voertuigenpark is opge bouwd, zo zeide hij, op de algeme ne eisen die in Nato-verband zijn geformuleerd en waarbij een stan daardfamilie van voertuigen is op gesteld die gebaseerd is op het draagvermogen. FEUILLETON HOOFDSTUK 6. Tot aan de lippen. Die laatste zomer op „Stadzicht" was er een om nooit te vergeten. De spanning steeg ten top. Het ge hele eiland was al lang spergebied, de hele provincie werd het ook. Van vele kameraden hoorde Pierre, dat zij een goed heenkomen hadden ge zocht buiten het eiland en buiten de provincie. Voor hem was het dubbel uitkijken, want het wemelde hier nu van de uniformen. Op de studeerkamer van meneer van Dale hing een reusachtige landkaart, door Pierre met Oost- indische inkt nauwkeurig op schaal getekend, want als werktuigkundig M.T.S.-er kon hij tekenen. De kaart besloeg de hele wand en omvatte geheel Europa. Met spelden ston den de posities van de verschillen de fronten aangegeven en het was een dagelijkse sport om met be hulp van een stoel en naar aanlei ding van de jongste berichten de kaart bij te werken. Daarbij gaf van Dale, die vele streken van Europa uit aanschouwing kende, uitvoerig commentaar. Toch was Pierre nog steeds scep tisch. Het eiland, eigenlijk de ge hele provincie, maakte deel uit van de Atlantikwall. Zeker, die kon vanuit het zuiden steeds verder op gerold worden Maar dan kwam je voor de grote rivieren te staan. De I Schelde was ook zo'n obstakel. Daar kwam je immers nooit overheen. En dat betekende, dat de grote aan val vanuit zee gedaan moest wor den. Ieder wist hoe zwaar de dui nen versterkt waren. De ontknoping was dan ook zeer verrassend. Van alle kanten rukten de geallieerden op, in het zuiden tot aan de Schelde, vanuit Noord- Brabant tot in Zuid-Beveland en ten slotte ook weer over de Schelde bij Vlissingen en nog vanuit zee bij Westkapelle. Droeve, bange dagen waren het, toen de dijken stuk gebombardeerd werden en het eiland langzaam maar zeker begon onder te lopen. Groot was de verwarring want nie mand wist hoe het met de familie op andere plaatsen gesteld was. Die laatste weken was Pierre geen gevangene meer. Al lang was het duidelijk, dat dit eiland niet meer te houden was en bij die we tenschap paste iedereen zich aan. De bevrijding verliep in étappes. Eerst het zuiden van het eiland, toen de hoofdstad, later ook de rest. Toen het zover was, had Pierre al lang weer een kijkje genomen in de stad. „Stadzicht" stond op een kleine hoogte en was juist vrij ge bleven van het alles verwoestende zeewater. Daarom hoopte hij, dat ook het Vroonhof gespaard zou zijn. Dat stond nl. ook op een tamelijk hoog punt. Met behulp van de oude tuinman had hij een drijvende bak gemaakt, die inderdaad als roeiboot dienst kon doen. Daarmee begaf hij zich naar de stad, zodra dat mogelijk was. De verwarring was er ontzet tend. Op de markt zaten en stonden 35 grote groepen Duitse soldaten, die krijgsgevangen waren gemaakt. Rondom wemelde het van gealli eerde soldaten en ondanks de ramp heerste er een feeststemming. Het eerste wat Pierre deed was een be zoek brengen aan tante Jo, omdat Corrie de laatste week niet meer op „Stadzicht" was verschenen. En daar wachtte hem een wonderlijke ontmoeting. Nadat hij op de deur had ge- gebonsd, werd hem door Corrie open gedaan en even later lag ze in zijn armen. Tranen stroomden haar over de wangen, van blijd schap, dat hij ongedeerd bij haar was. Zacht streelde hij heur haren en eerst wist hij niets te zeggen. Toen begon hij haar wat te kalme ren. „Kom nou, Corrie! Zó erg was het toch niet dat je mij in een week niet hebt gezien! Er zijn wel men sen die. „Dat weet ik ook wel, lieveling. Maar het was zo erg met die bom bardementen en de beschieting en het water! Als ik maar bij je was geweest, dan had ik het niet zo erg gevonden". „Maar er is werkelijk niets ge beurd. Zelfs „Stadzicht" ligt nog helemaal droog, het huis tenminste. Als we vlug een noodkade maken houden we het water er wel buiten" „Dat kan me niet schelen. Maar dat we dit allebei heelhuids over leefd hebben, Pierre! Dat wij er nog zijn en nog met elkaar mogen leven! God is goed voor ons. „Je hebt gelijk, Corrie. Daar dacht ik al niet eens meer aan! Maar wees dan ook blij en lach weer eens tegen me. Ja, zo is het goed. En hoe is het hier?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5