Jonge in beeldende kunstenaars intieme raadszaal van exposeren Burgh Gemeente Kerkwerve weert kleinvee en rundvee uit kom der gemeente Afrastering tussen volkstuinen en sportterrein De raad der gemeente Kerkwer ve kwam dinsdag 16 juni 1959 on der voorzitterschap van burgemees ter S. Francke in openbare verga dering bijeen. De voorzitter deed mededeling van de ingekomen stukken, waar bij zich bevonden de door G.S. van Zeeland goedgekeurde raadsbeslui ten betreffende grondruil (kerkter- rein) met de Ned. Herv. gemeente te Kerkwerve en de verkoop van diverse percelen erfpachtsgrond. De verordening schoolgeld kleu teronderwijs werd gewijzigd met betrekking tot de vrijstelling van de verplichting tot het betalen van schoolgeld. Terzake van het storm- vloedwederopbouwplan is door het Rijk een vergoeding toegekend van f 180.049,04. Door de voorzitter werd verslag uitgebracht over de vergaderingen van het algemeen bestuur van het ziekenhuis Schouwen-Duiveland te Noordgouwe, van de vleeskeu ringsdienst, van de Beatrixschool en van de centrale werkplaats voor minder validen. Besloten werd met de N.V. Des tructor Zeeland een overeenkomst aan te gaan voor het ophalen van destructiemateriaal. Verhoging wethouderssalarissen Met het voornemen van G.S. van Zeeland om de jaarwedden van de wethouders te verhogen kon de raad zich verenigen. Verzoeken om subsidie van de Centrale voor Ka tholieke Militaire Tehuizen, van de stichting Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland, van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme en van. de Federatie van verpleeginrichtingen voor lang durig zieken werden afgewezen. De voorzitter deelde mede, dat de verbetering van het havenpla teau werd uitgevoerd door de fir ma's Offringa en de Oude en de Jonge. In verband met het ophalen van het huisvuil vestigde de heer A. G. Kloet er de aandacht op dat stor ting wellicht nabij- Flaauwers zou kunnen geschieden. Besloten werd medewerking te verlenen voor een ruimere huis vesting van het hoofd van de open bare lagere school. Het verzoek van de heer L. J. de Wit om de bermen van de Oudeweg te mogen pachten, werd ingewilligd. Tussen de volkstuinen en het sportterrein zal een afrastering ge plaatst worden om overlast van uitlopende ballen tegen te gaan. De heer Feijtel deelde mede, dat de sportvereniging bereid is het plaat sen van een afrastering achter het voorste doel te verzorgen als de ge meente daarvoor de materialen ver strekt, welk aanbod gaarne werd aanvaard. Tevens verzocht de heer Feijtel de reeds geplaatste afraste ring achter de doelen te verhogen. De voorzitter zegde toe dit te zullen bezien. Met de ontwerp huurovereen komst vooor de verhuur van het sportterrein aan de sportvereniging W.I.K. kon de raad zich verenigen. De huurprijs zal f 200 per jaar be dragen. De heer den Boer stelde de vraag of het niet beter zou zijn geen huur in rekening te brengen en dan ook geen entree te heffen. Aange zien de sportvereniging tegen het voorgestelde bedrag geen bezwaar had gemaakt werd de huursom op f 200 bepaald. Aan het verzoek van de sport vereniging om het sportterrein ook op de 2e paasdag, hemelvaartsdag en 2e pinksterdag te mogen gebrui ken, zal worden voldaan, mits in de nabijgelegen kerk geen kerkdienst wordt gehouden. In verband met ontvangen klachten besloot de raad de po litieverordening in dier voege te wijzigen, dat het verboden is, behoudens toegestane uit zondering, binnen de bebouwde kom schapen, geiten, varkens of rundvee te houden. Tweede gemeentewerkman Met betrekking tot het voorstel om over te gaan tot het oproepen van een tweede gemeentewerkman vroeg de heer A. G. Kloet of twee werklieden in vaste dienst wel no dig zijn. De heer van der Linde zei het gewenst te achten, om indien onder de sollicitanten geschikte krachten uit de gemeente aanwezig zijn, daaruit een keuze te doen. Overigens verenigde de raad zich met het voorstel. De rekening 1957 van het Burger lijk Armbestuur werd goedgekeurd. De gemeenterekening 1957 werd voorlopig vastgesteld, wat de ge wone dienst betreft in ontvangst op f 388.614,15, en in uitgaaf op f 390.098,31, alzo met een nadelig slot van f 1.484,16 en wat de kapi- taaldienst 'betreft in ontvangst op f 920.273,30 en in uitgaaf op f 1.152.326,29, alzo met een nadelig slot van f 232.052,99. Vastgesteld werd de 6e wijziging van de begroting 1958. In de rondvraag vestigde de heer Feijtel er de aandacht op, dat som mige volkstuinen niet goed worden onderhouden. De voorzitter deelde mede, dat*dit de aandacht van bur gemeester en wethouders heeft. In ernstige gevallen zal de pacht be ëindigd worden. Op een vraag van de heer van Kooten deelde de voor zitter mede, dat de herstelde kerk muur opzettelijk iets lager is ge maakt. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Concert „ApoKo" In de muziektent op de Markt zal de muziekvereniging „Apollo" zaterdagavond 20 juni a.s. een con cert geven. Het uit te voeren pro gramma luidt: 1. Hunter, mars, Ton Kotter; 2, Blumenfest, J. Meister; 3. Ouver ture Militaire, J. Pala; 4. In de Ardennen, P. B. Bisselink; 5. De Gladiator, Sousa; 6. Beatrice, A. Delbecq; 7. National Emblem, T. C. Bagley; 8. pauze; 9. Imperial Echoes, A. Safroni; 10. Egerlander Polka, E. Spieier; 11. Vaandelwals, P. B. Bisselink; 12. Westkapelle- mars, P. de Rooy; 13. Hitparade no. 2, van Holland; 14. Sons of the Braves, T, Bidgood. Herv, Vrouwenvereniging Woensdag maakte de Hervormde Vrouwenvereniging „ISLOK" te Brouwershaven haar jaarlijks reis je per autobus van de R.T.M. Be gunstigd door fraai zomerweer vertrok het gezelschap naar Breda, waar de koffie wez-d gebruikt. Via Tilburg en Vught ging het naar Den Bosch toe, onderweg genietend van het—fraaie natuurschoon. Het voornaamste be?pek gold Huize Doorn. De maaltijd gebruikten 'de dames te Zeist en in Utrecht werd gelegenheid geboden wat te win kelen. De terugreis leidde via Gouda, waar stadhuis en waag de belangstelling kregen. Over Rot terdam keerde het gezelschap vol daan huiswaarts. De chauffeur, de heer Mol, kreeg een dankwoord voor het veilig vervoer en zenn toe lichtingen onderweg. DREISCHOR Concert „Cresendo" Het harmoniegezelschap „Cres cendo" zal zaterdagavond a.s., om half acht, een concert geven in de muziektent. De leden van de muziekver eniging zullen zaterdagmiddag a.s., in het kader van de oud-papier actie, papier e.d. ophalen bij de bewoners in de polder. Over enige weken zal de ophaling geschieden in het overige deel van de ge meente. De bouw van de nieuwe open bare lagere school vordert gesta dig. Het hoogste punt werd be reikt. OUWERKERK Opbrengst collekte De collecte voor de vereniging „Het Hogeland" te Leeuwarden heeft in de gemeente Ouwerkerk opgebracht f 105,05. Waarneming aan o.l.-school De heer M. G. N. de Pree kan wegens ziekte zijn werkzaamheden als onderwijzer aan de openbare lagere school niet verrichten. De functie wordt thans waargenomen door de heer A. Buijsse uit Nieu- werkerk. Nog geen jonge zwaantjes De verwachting als zouden bin nenkort jonge zwaantjes rond zwemmen in de kreek, is op niets gegrond, want zwanen moeten drie jaar oud zijn, om te kunnen voort telen. De zwanen uit de kreek zijn nog maar nauwelijks twee jaar oud. Het broedsel kan dus niets worden. Een legsel blijkt trouwens al verloren te zijn, zoals de ge meentewerkman heeft kunnen con stateren. NIEUWERKERK Laatste seizoens-bijeenkomst bejaardensociëteit Woensdag j.l. werd in „Ons Dorpshuis" de laatste bijeenkomst van dit seizoen voor de bejaarden gehouden. Ds. M. G. Westerhof sprak naar aanleiding hiervan een toepasse lijk woord en sloot met gebed, waarna een vers van de Avond zang werd gezongen. De presidente van het dames comité, mevr. van Eeten, deelde mede, dat het nieuwe seizoen op de eerste woensdag van september weer zal aanvangen en hoopte dat het allen gegeven mag zijn dan weer tegenwoordig te kunnen zijn. Namens de bejaarden dankte de heer J. L. van der Have, mevr. van Eeten en het comité voor de ge zellige middagen die altijd werden georganiseerd. Een woord van dank past ook aan mevr. Stoutjes- dijk-van der Wielen, welke met de dagelijkse leiding belast is geweest Weer negermeisje aangerand in V.S. BENTON, 18-6. In Benton (Ar- kansas) zijn twee mannen - 26 en 21 jaar - gearresteerd omdat zij zaterdag een 21-jarige negerin had den verkracht. Zij bekenden onmid dellijk. 'Het meisje, dat uit Little Rock afkomstig is, verklaarde tegenover de politie dat de beide mannen haar waren komen halen met een auto om kinderen op te passen. Zij hadden haar echter meegenomen naar een afgelegen plek waar zij hun misdaad 'begingen. Ingezonden mededeling WIE IS DE BÉSTE KRUIDENIER? ZIET U ZELF MAAR.. NOTITIE .DAT IS DEjfrOOU KRUIDENIER! Rijksuniversiteit te Utrecht heeft nieuwe koepel en telescoop Kijker bedoeld voor foto-elektrisch werk UTRECHT, 18-6. Op de sterren wacht van de Rijks Universiteit te Utrecht zijn vanmorgen in aan wezigheid van een klein aantal ge nodigden de nieuwe koepel en de spiegeltelescoop in gebruik geno men, die op de Oostertoren van het bolwerk zijn geplaatst. DE ZIERIKZEESE AVONDVIERDAAGSE Fraai wandelweer troffen de loners op de tweede en derde avond Vrij warm weer werkte blaarvorming „in de voet" LAND- EN TUINBOUW Minder belangstelling lager landbouwonderwijs PURMEREND, 17-6. In verband met de sterk teruglopende belang stelling voor het lager landbouw onderwijs heeft de minister van Volkshuisvesting de gemeente Pur- merend meegedeeld niet akkoord te kunnen gaan met de bouw van een nieuwe lagere landbouwschool in deze gemeente. De raad had hier voor reeds een krediet van ruim 9CQ 000 gulden beschikbaar gesteld. BREDA, 17-6. Van de beeld houwwerkenexpositie in de open lucht, in Etten gehouden ter gele genheid van de. luchtvaartfeesten, is bij het scheiden van de markt, toch nog een beeld gestolen. Toen maandagmorgen de beelden in vrachtauto's werden geladen, werd het werk „De Vogel" van J. Gros- ii (waarde f 3000,-), dat in het plantsoen aan de Julianalaan had gestaan, vermist. Op de tweede en derde avond van de Zierikzeese Avondvier daagse dinsdag en woensdag was het fraai wandelweer en voor al woensdag was het op sommige gedeelten van het parcours vrij warm, zodat er onderweg verschei dene mantels, jassen en eventueel andere overtollige kledingstukken werden uitgetrokken. De tweede avorid bleek, dat de, lste tocht voor enigen te zwaar: was geweest, want enkelen kwa men niet op. Vroeger dan maari- dag kwamen de deelnemers bin nen, waarbij bleek, dat er geen uitvallers waren, hoewel er wel enige blaren te verzorgen waren geweest. Ook nu waren groot en klein getracteerd door de VéGé en wel op koek en limonade. Woensdag, de derde avond, kwa men er ook enkelen niet op, maar minder dan dinsdag. Ditmaal had den de lopers enigszins pech, door dat een stuk dijk was opgebroken, waardoor zij een omweg moesten maken en langs de Verbrande Man via de Leverdijk naar Zierikzee terug kwamen. Het was dan ook pl.m. kwart voor 9 dat de eersten en 10 uur dat de laatsten hun kaart kwamen inleveren. Deze tocht bleek ook vrij zwaar te zijn ge weest, want de voetenverzorgsters hadden het druk met opgelopen, blaren wegwerken, waarbij er één zo hardnekkig bleek, dat er zelfs een foto van genomen moest wor den. Ook deze avond ontbraken de tractaties niet, want de firma's M. C. Papeveld, Jac. v. d. Valk en VéGé zorgden er voor, dat naast de voeten, ook tanden en kauwspie ren in beweging kwamen. De B.B.- auto's waren ook weer aanwezig, wat voor het onderhouden der ver bindingen en het doorgeven van berichten van groot nut en gemak bleek. 1* l De laatste dag. En zo is het heden (donderdag) avond alweer de laatste van deze Vierdaagse. Via Het Vrije en de Nooddam gaan de groten over de Grachtweg en Zandweg naar Kerkwerve en Schuddebeurs. De kleinen wandelen langs het Rode Kruis-ziekenhuis naar Schudde beurs, vanwaar groot en kléin ge zamenlijk naar de Blokweg trek ken. Bij de Sandströmweg wordt gewacht op „Kunst en Eer" en zul len de diverse vaandels en club- vlaggen de groepen completeren. Door de Nobelpoort gaat het via de Korte Nobelstraat, Water molen, Verrenieuwstraat, Melk markt, Dam, Korte Sint Janstraat, St.-Domusstraat, Korte Groendal, Kraanplein, Havenpark N.Z., Ha venplein N.Z. (dus langs de Beurs) naar „Concordia", waar de onder scheidingen zullen worden uitge reikt. Het comité doet een drin gend beroep op het publiek, vooral in de Blokweg en in de straten de baan vrij te houden voor de lopers De koepel, gebouwd door Werk spoor, is gemaakt van plastic en is aan de binnenzijde bespoten met eendikke laag asbest. Deze voor het eerst toegepaste constructie, heeft onder andere het voordeel van goede warmte-isolatie. De telescoop heeft een spiegel van 40 cm., geslepen op het Yerkes Observatory te Chicago. De mon tering is ontworpen en uitgevoerd door de heren N. van Straten en J. van den Broek in de eigen in strumentmakerij van de Sterren wacht. De constructie, die sterk van de gebruikelijke afwijkt, ver gemakkelijkt in hoge mate het werk van de waarnemer. De kijker is in de eerste plaats bedoeld voor foto-electrisch werk aan veranderlijke sterren. Men kan daarbij gebruik maken van een enkele en een dubbele fotometer, ontworpen door dr. de Jager. Al dus wordt met moderne middelen het onderzoek voortgezet, dat prof. A. A. Nijland en dr. L. van der Bilt jaren geleden aan de Utrechtse Sterrewacht hebben uitgevoerd. WAT UQT DE RILT Verwachting tot donderdagavond: Zonnige perioden Droog weer met zonnjge perioden. Dezelfde of iels la'gare temperatu ren, Overwegend matige wind tus sen west en noord. 19 juni. Zon op 4.19 onder 21.03. Maan op 19.18, onder 3.28. Volle maan: 20 juni te 21.00 uur. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 juni 1.22 v.m. 13.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 juni 1.02 v.m. 13.34 n.m. Springtij 25 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-6. Voor de kust van Noorwegen ligt de kern van een diepe depressie, die op het noorde lijk deel van de Noordzee tijdelijk westerstorm bracht. De depressie trekt langzaam in noordoostelijke richting weg. Tegelijkertijd breidt een rug van hoge luchtdruk zich over Engeland en onze omgeving uit. In verband met deze ontwikke ling wordt de kans op regen op nieuw zeer klein en zal er weinig bewolking zijn. In de temperatuur komt over het algemeen slechts weinig verandering. De wind zal overwegend matig zijn uit richtin gen tussen west en noordwest. Koninklijk bezoek aan Groningen GRONINGEN, 18-6. H.Mide Ko- ningin zal ter gelegérihéid van ttët'1 69ste lustrum der Rijksuniversiteit te Groningen op-25 juni a.s.'een be zoek aan Groningen brengen. Scheepvaar tbericht en Bloemfontein, 18-6 te Aden. Samarinda, 17-6 te Port Elisabeth. ZWARE BOS- EN HEIDEBRAND TUSSEN WIERDEN EN NIJVERDAL Reeds 400 hectare in de as gelegd ALMELO, 18-6. Hoewel het zich gisteravond liet aanzien dat een bos- en heidebrand, die gisteren tussen Wierden en Nijverdal woed de, was bedwongen, lekten van morgen vroeg weer vlammetjes over de heide. Daarmede was 'be wezen, dat het hier niet alleen een oppervlaktebrand betrof, maar te vens een veenbrand, die zich on der de grond voortzet. Deze bran den hebben de eigenschap, by het ondergaan van de zon in hevigheid af te nemen en bij zonsopgang weer heviger te worden. Ook vandaag zijn de militairen van de vliegbasis Twenthe weer bij het blussingswerk met vuur- zwepen, brandschuivers en schop- Dorpse hoekjes gaven volop schilderstof (Van onze verslaggever) Voor de erste maal in de historie van Schouwen's parel Burgh, is in de kleine maar intieme raadszaal van het vriendelijke gemeentehuis een tentoonstelling ingericht van beeldende kunst: schilderijen en teke ningen; Öet unieke van deze gebeurtenis wordt nog onderstreept door het feit, dat het merendeel van de geëxposeerde werkstuSicn, nog druipend van de verf, is opgehangen. De schilderijen zijn nl. de spontane resultaten van een goed ge slaagde werkweek die in de gemeente is doorgebracht door de derde klas van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten, afdeling tekenen en schilderen te 's-Gravenhagc. De studenten vonden rond en in het dorp prachtige objecten voor hun kunstzinnige ijver, welke in de goede banen werd geleid door de leraar de heer W. Sclirofcr. De tentoonstelling werd woens dagmiddag geopend door burge meester Jhr. A. van Citters, in te genwoordigheid van een klein aan tal genodigden, de heer Schrofer en echtgenote, de echtgenote van de burgemeester, wethouders en de raadsleden. Burgemeester van Citters was zeer verheugd deze tentoonstelling van schilderijen uit de directe om geving te kunnen inleiden en con cludeerde dat Burgh en omgeving toch wel zeer de moeite waard zijn, gezien de aantrekkingskracht uitge oefend op de jonge beeldende kun stenaars. Jhr. van Citters vond het vooral een voordeel dat de bevol king nu kan zien hoe het vertrouw de landschap door de kunstenaars is gezien eni vastgelegd. De bevol king heeft overigens reeds twee jaar geleden met enige meisjes studenten van de groep kunnen kennismaken, die toen een gedeelte van de houten gemeentewoningen hebben opgeschilderd. De burge meester hoopte tenslotte dat de tentoonstelling veel bezoek zal mo gen trekken en een groot succes zal mogen worden. Een vjjf en twintig werkstukken In totaal worden een 25 werk stukken geëxposeerd. Zonnige land schappen, de molen, de vuurtoren, de duinen etc. vormen de onder werpen die door de groep heel ijve rig en met veel gevoel voor kleur en nuancering zijn aangepakt. Heel mooi en gevoelig van behandeling zijn „De Vertonsweg" en „Gezicht op Haamstede" van Krijn Giezen, die twee jaar geleden de Marisprijs heeft gewonnen. Experimenteel ge richt, krachtig en expressief is het werk van Peter Struijken, een neef van de ex-minister. Sterk'en ge voelig is ook het werk van Hannie Bal. De Burghse ingezetene mevr. de wed. Bakker-de Fouw is door de studenten meermalen, in Thoolse klederdracht geportretteerd, o.a, door de heer Schrofer en de Burgh se leerlinge Cora van Citters, die tot een heel gave oplossing van deze moeilijke opgave wist te komen. De tentoonstelling vormt een zeer a^jtfekkelijk geitel en zal onge twijfeld weerklank^ vinden bij de bévblking, door 'Öë'-aik'wijls 'fraaie oplossing die door de jonge kun stenaars van bekende plekjes is ge geven. De werkstukken zijn alle te koop en reeds op de eerste avond werden enige stukken verkocht. pen betrokken. 'Zifniakën deeVifft van de 931ste afdeling lichte lucht doelartillerie, van' dë1 Koninklijke- Luchtmacht en van de 15e afdeling lichte Lua uit Eefde. Deskundigen trachten voorts het vuur te stop pen door het stichten van tegen- branden. De Nederlandse Heide- Maatschappij werkt met bulldozers en een diepploeg. Thans zijn door de brand, die door de grote droogte veroorzaakt is, ongeveer 400 hectare bosjes en heide in de dS' gelegd. Ook zijn tientallen hazen en enige reeën omgekomen. Het front van de brand was gistermiddag 4 tot 5 km. breed. Gemeenteraad Zjerikzee Op de agenda van de raadsver gadering, te houden op 23 juni a.s., komt verder voor een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. M. J. T. van Velthoven, als typiste bij de centrale dienst „Noord-Zeeland". Iderii tot het vaststellen van een vakantierege ling voor de slagers. De heer L J. v. d. Houten bood de gemeente het pand Lange Groendal 20 te koop aan. Ter vlottere realisering van het saneringsplan, stellen b. en w. voor dit pand aan te kopen. Een verzoek is ontvangen van de heer C. J. H. Scheuermann het perceel sectie A, no. 87 (77 m2.) te kopen, voor de bouw van eerngarage annex apotheek. Aanvraag voor verkoop van een deel van het industrieter rein kwam binnen van de Coöp. Telersvereniging „Schouwen-Dui veland" G.A. Grondruil is nodig in verband met een onjuiste erfschei- ding tussen de openbare weg en de lagere landbouwschool. Voorgesteld wordt het. personeel der gemeente een duurtetoeslag. te verlenen, overeenkomstig de richtlijnen van de minister. Tenslotte wordt voor gesteld de toegangsweg naar het zwembad de naam „Galgelaantje" te verlenen, zulks naar de nabij gelegen Galgepolder. .v Dc strijd in Laos M PEKING, .18.-6. In 'I zuid-oosten van de provincie Xieng Khoang in Laos zijn op het ogenblik gevech ten gaande tussen de regerings troepen van Laos cn de strijd krachten van de Pathet Lao, zo bericht het persbureau Nieuw- China.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2