Vooruitzichten niet beter dan twee weken geleden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower over topconferentie DONDERDAG 18 JUNI 1959 No. 18582 115e Jaargang ZIEKIKZEESCHESNIEOMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 oom.) f 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v^h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 WASHINGTON, 17-6. President Elsenhower heeft woensdag op zyn persconferentie gezegd, dat de vooruitzichten voor een topconfe rentie ongelukkigerwijze niet beter waren dan twee weken geleden. Op de ministersconferentie in Genève scheen, zei hij, zo er al geen impasse heerste, van Russi sche zijde geen bereidheid te be staan om zaken te bespreken die men kon beschouwen als mogelijk heden voor vruchtbare onderhan delingen aan de top. Als er maar enige redelijke voortgang te be speuren zou zijn die een topcon ferentie zou rechtvaardigen, zou hij de gelegenheid nooit van de hand wijzen. Eisenhower gaf dit ant woord op de vi'aag, of het feit dat de Sowjets hun „ultimatum" ten aanzien van Berlijn niet hadden ingetrokken, betekende, dat hij geen onderhandelingen aan de top zou aangaan over andere kwesties zoals ontwapening en opschorting van kernproeven. Pogingen op hoog niveau. Eisenhower zei nog, dat de ver eiste voortgang, die een topcon ferentie mogelijk zou maken, niet verbonden behoefde te zijn aan het sluiten van een akkoord over de eigenlijke kwestie-Berlijn. Hij schikte de komende reis van vice- president Nixon naar Moskou en het bezoek aan de V.S. van de Sowjet - Russische vice - premier Frol Kozlof onder de pogingen die nog op hoog niveau gedaan moe ten worden om de voornaamste problemen tussen het westen en de communistische wereld te regelen. Hij zei dat Kozlof, die eind deze maand in de V.S. verwacht wordt om de Russische handelstentoon stelling in New York te openen, op het Witte Huis zou ontvangen. Het Britse streven Op de vraag wat hij dacht van het Britse streven naar een top conferentie, koste wat het koste, zei Eisenhower, na zijn bekende opvattingen over de rol van on derhandelaars op de diverse ni veaus nogmaals uiteengezet te. heb ben, dat hij geen enkel nut zag in een topconferentie wanneer de weg daartoe door de ministersconferen tie niet toereikend geëffend was. Er was in de wereld een mening aan het ontwikkelen, dat de rege ringshoofden dingen tot stand zou den kunnen brengen die niet op andere wijze te bereiken waren. Maar in de traditionele diploma tie zorgt de minister van buiten landse zaken of ambassadeur voor het mechanisme waardoor men tot overeenkomsten kan geraken, al dus Eisenhower. Bij een dictatuur was er slechts een man die uit eindelijke besluiten kon nemen. En nu was de naar zijn mening valse leer aan het opkomen dat de ge hele diplomatieke procedure her zien moest worden teneinde bij voorbeeld zo om de maand een topconferentie te kunnen houden. Ernstige overstro mingen in China |Half miljoen mensen in actie PEKING, 16-6. Een half miljoen mensen zijn ingeschakeld om maat regelen te treffen ter voorkoming van overstromingen na zware re gens in de pronvincie Foekien (zuid China). De provincie Foekien grenst aan het belangrijke rijstgebied van Kwangtoeng waar hulpploegen vechten tegen de zwaarste over stromingen sedert tien jaar waar door meer dan een half miljoen h a. getroffen zijn. Volgens het Volksdagblad houden de boeren de wacht bij de vallei van de Gele rivier in de provincies Honan en Sjantoeng waar zware hagelbuien vorige week de oogst zouden heb ben neergeslagen. De bladen in Peking melden voorts overstromingen in de cen trale provincie Hoepeh, de provin cies Kiangsoe en Tsjekiang aan de oostkust en in sommige gebieden ten zuiden van de Jangtse. h Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft woens dag een resolutie gepubliceerd waarin de rassenpolitiek in Zuid- Afrika „moreel onverdedigbaar en een belediging voor de waardigheid van alle mensenrassen" wordt ge noemd. VERDER PRATEN IN GENEVE GENEVE, 17-6. Gromyko heeft de westelijke voorstellen, niet ver worpen, aldus heeft een Franse woordvoerder gezegd over de ge heime bgeenkomst die de minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Sowjet- Unie, Herter, Lloyd, Couve de Murville en Gromyko - woensdag middag te Genève hebben gehad. De onderhandelingen zullen, aldus de woordvoerder, donderdagmid dag ten huize van Gromyko wor den voortgezet, eveneens op een besloten bijeenkomst. De Rus heeft niet laten blijken, welke houding hij dan zal aannemen. Een Britse woordvoerder zei, dat Gromyko op de bijeenkomst van woensdagmiddag, die 35 minute? heeft geduurd, enkele korte, inlei dende opmerkingen heeft gemaakt over de westelijke voorstellen voor een tijdelijke regeling voor Berlijn die dinsdagavond aan de Russische delegatie waren overhandigd. Gro myko behield zich het recht voor commentaar te geven. Het is daar om, dat de ministers donderdag verder gaan praten, aldus deze Britse woordvoerder. Bultige Chinezen ROTTERDAM, 17-6. Recher cheurs van de Rotterdamse politie hebben gisternacht in de binnenstad twee Chine zen staande gehoudenomdat zij vonden dat deze zonen van het hemelse rijk een bultigeindruk maakten. Zij namen hen mee naar het bureauwaar bleek dat zij op het lichaam grote hoe veelheden opium verborgen hadden. In totaal was het negen kilo, met een „zwar te" waarde van f 9.000. De Chinezen zijn de 30-jarige fitter Than Shih Yip en de 48-jarige timmerman Ah Syung, beiden uit Bombay en opvarenden van het Engelse m.s. „Devanha", dat gisteren weer uit de Waal haven vertrokken is. Zij zijn de opium in Rotterdam - te verkopen. Volgende week woensdag, 24 juni, wordt in Sotheby's veilinghuis aan de New Bond street in Londen, Pieter Paul Rubens altaarstuk „De aan bidding der Wijzen" geveild. De uxaarde van. het schilderij wordt geschat op ongeveer 1.500.000 gulden. Er gaan geruchten, dat het stuk als bij voorbaat naar een Amerikaanse kunsthandel gaat en dat heeft de ge moederen in beroering gebracht. Twee parlementsleden zullen er in het Lagerhuis op aandringen het kunstwerk in het land te houden. De Na tional Gallery wil het ook hebben. Hierbij komen dan nog de nodige particuliere verzamelaars. - Het schilderij is het voornaamste stuk van de vermaarde collectie van wijlen de hertog van Westminster. Het doek is bijna drie meter hoog en 2Vi meter breed. Rubens kreeg er in 1634 920 florijnen voor. TWEEDE KAMER Mogelijkheid gewenst uitzending dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea Bezwaren bij de socialisten Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de vergadering van de Tweede Kamer is woensdagmiddag aan de orde gesteld het wetsontwerp wij ziging van de dienstplichtwet en de wel voor het reservepersoneel der krijgsmacht. De voorgestelde wijzi gingen zijn nodig wegens het ver vallen van de artikelen 198 en 199 van de grondwet. Deze artikelen zijn komen te ver vallen bij de rijkswet van 23 aug. 1956 (St.b. 435). Artikel 198 be paalde onder meer, dat de dienst plichtigen ter zee bestemd waren om te dienen in en buiten Europa. Artikel 199 schreef voor, dat de dienstplichtigen, niet vallende on der artikel 198, zonder hun toe stemming niet dan krachtens een wet naar Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen mochten wor den gezonden. Artikel 33 van de dienstplichtwet vormt echter een beletsel voor hetgeen met het schrappen van artikel 199 van de grondwet werd beoogd. Immers, het eerste lid van artikel 33 van de dienstplichtwet heeft nagenoeg de zelfde inhoud als het vervallen grondwetsartikel. Het onderhavige wetsontwerp heeft ten doel dit beletsel weg te nemen. De wijziging van de wet voor het reserve-personeel der krijgsmacht sluit hierop aan. De heer Roosjen (A.R.) verklaart dat het ontwerp voor hem geen moeilijkheden oplevert. Het is duidelijk, dat na een grondwetswijziging organieke wet ten wijziging moeten ondergaan. De heer Roosjen verklaart zijn stem te zullen geven aan het wetsontwerp. De heer Wierda (Arb.) zegt, dat het van principieel belang is, dat geen gedwongen uitzending van dienstplichtigen plaats vindt zon der hun toestemming (buiten het kader van de NAVO en ter vervan ging van af te lossen onderdelen), zolang er voldoende vrijwilligers zijn. De uitzending van dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea moet zijn onderworpen aan een effec tieve controle van de Staten-Gene- raal. De wijziging van de dienst- pichtvvet kan niet los worden ge zien van de politieke strijd om Nw.- Zweedse meisjes in Nederland AMSTERDAM, 16-6. Twee Zweed- se meisjes, de 17-jarige gymnasi aste Kerstin Lindström en de 13- jarige Ellinor Roxman, maken op het. ogenblik in ons land uitstapjes naar allerlei bezienswaardigheden. Deze aantrekkelijke achtdaagse reis viel de meisjes ten deel in een opstelwedstrijd, die begin van dit jaar voor schoolgaande jeugd was georganiseerd door de in Stock holm gevestigde vereniging Zwe- den-Nederland als onderdeel van enige manifestaties, waarmee ter gelegenheid van het 40-jarig be staan dezer instelling speciaal de aandacht op Nederland werd ge vestigd. Kerstin en Ellinot schre ven het beste opstel over ons land en wonnen daarmede een vlieg reis je. In Franse militaire kringen in Algiers heeft men woesdag de me ning verkondigd dat de Algerijnse verzetsstrijders die de laatste tijd zware verliezen hebben geleden op militair terrein, nu zullen trachten Frankrijk op economisch gebied schade te berokkenen. Kind verdronken APELDOORN, 17-6. Vanmiddag is het vierjarig zoontje van de fa milie Meijer in Apeldoorn verdron ken in een waterreservoir achter de wasserij van de vader aan de Holt- huizerweg. Hel ontzielde lichaam pje van het kind werd door een werknemer ontdekt, toen deze zijn fiets in de nabijheid van het reser voir wilde stallen. Bos en heide afgebrand APELDOORN, 17-6. Bij een brand is vanmiddag tussen Beekbergen en Ugchelen in de buurt van de ge meentelijke stortplaats voor huis vuil, weer vijf hectaren bos en hei de verloren gegaan Bij het eerste alarm spoedden zich de brandweer korpsen uit Apeldoorn, Ugchelen en Beekbergen, en de bosbrand- weergroepen uit Ugchelen en Beek bergen naar de plaats des onheils. Burgers verleenden hier assisten tie en met name talrijke scholieren, die de vrije woensdagmiddag had den, weerden zich kranig. Het vuur, aangewakkerd door een vrij straffe wind, verspreidde zich snel in het kurkdroge hout. Niettemin slaagde men er in de brand vrij spoedig te bedwingen. Duitse tank opgevijzeld ROERMOND, 16-6. Tegenover Roermond, even beneden de ver- keersbrug over de Maas, heeft een bok van de Rijkswaterstaat uit de rivier een Duitse tank opgehaald, die hier waarschijnlijk bij gevech ten in 1944 te water is geraakt. Het gevaarte, dat veertig ton weegt, is vanmorgen naar het ter rein bij de sluis overgebracht en daar nader onderzocht. Het bleek, dat er zich nog stoffelijke resten van de bemanning in bevonden, Ook was er nog munitie in de tank SOESTDIJK. Prins Bernhard zal zaterdag a.s. naar Parijs vertrekken om de op deze dag beginnende vr- gadering van de „Federation Eques- tre Internationale" (internationale ruitersfederatie) bij te wonen. Ook zal Prins Bernhard 'bij de aan deze vergadering verbonden Europese hippische springkampioenschappen zijn. Guinea. Er is alle reden om de wij ziging even te laten rusten en een aanpassing van de dienstplichtwet op rustige wijze te voltooien, waar bij het zenden van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea een aparte be handeling vereist. De politieke bezwaren tegen de wijziging van de dienstplichtwet zijn, dat deze wijziging een instru ment is in de Nieuw-Guinea-poli- tiek van de regering. Indien de re gering omstandigheden bekend zijn die de wijziging thans rechtvaardi gen, dan zal sprekers fractie deze gaarne vernemen. Zoals het wets ontwerp er thans ligt, zijn er bij sprekers fractie onoverkomelijke bezwaren. De heer N. van der Veen (P.SJP.) is van oordeel, dat dienstplicht on zedelijk is en dus afgeschaft zou moeten worden. Hij keert zich met felheid tegen het aanhangige wets ontwerp. Kosters verdienen te weinig UTRECHT, 16-6. „Het salaris van de kosters is niet op peil". Dit ver klaarde de heer P. de Vries, voor zitter van de Protestants Christe lijke Vereniging van Kosters in Nederland, vanmorgen in Utrecht bij de opening van de negende al gemene vergadering van deze orga nisatie. Arrestatie na vondst van lijk ASSEN, 17-6. Donderdag jl. is in de Beilervaart het lijk van de 67- jarige C. Meerink te Blokzijl ge vonden. Voor de justitie is deze vondst aanleiding geweest een uit gebreid onderzoek in te stellen naar de oorzaak, waardoor M. om het leven is gekomen. Maandag is door de officier van justitie te Assen geleid de 41-jarige handelaar H. M. uit Annen (gem. Almelo), omdat uit het onderzoek is bewezen dat M. vermoedelijk het laatst contact met de overledene heeft gehad. SCHOORL Het 1%-jarig jonge tje Simon Tiemersma uit Leeuwar den is vanmidag in Schoorl tegen het achterwiel van een juist ver trekkende autobus opgelopen en kort daarop aan een schedelbasis- fractuur overleden. Hij was even aan de aandacht van zijn moeder ontsnapt. Het gezin Tiemersma was in Schoorl met vakantie. Het 1.636 ton metende Britse vrachtschip „Springdale" dat met een lading hout op weg was van Zweden naar Kiel, is donderdag morgen in de Botnische Golf, circa 110 km. ten zuiden van Umea, in moeilijkheden geraakt. De machi nekamer staat vol water. Het schip dat circa 18 man aan boord ;heeft, heeft SOS-seinen uitgezonden. De liefde voor de vrijheid is de liefde voor anderen, de lief de tot de macht is de liefde voor onszelf. STAD EN PROVINCIE BURGH Uitstapje Reisv. „Ons Genoegen" De leden van de reisvereniging „Ons Genoegen" maakte vorige week 'hun tweedaagse uitstapje. De eerste keer werd voor een kopje koffie tussen Dordrecht en Rotter dam gestopt, waarna werd doorge reden naar Leiden, waar een direc tielid van Harteveld's Geneversto- kerijen gereed stond om het gezel schap het bedrijf te tonen. O.a. werd met grote aandacht een beton- kelder met 80.000 liter jonge gene- ver bekeken. Ook een houten vat met 57.000 liter oude, had de volle aandacht. Na een aangeboden ont haal, vertrok het gezelschap naar Utrecht, waar het hotel Piet Kraak werd bezocht. Te Apeldoorn werd overnacht. De volgende dag werd de omgeving van Arnhem en Nij megen, waaronder het Openlucht museum bezocht. Via Berg en Dal ging het op Breda aan, waar men de maaltijd gebruikte. Te ongeveer 12 uur arriveerde het gezelschap te Burgh. Een woord van dank kreeg de chauffeur voor zijn uitstekende toelichting en rijcapaciteiten. HAAMSTEDE Geslaagde schoolreis Begunstigd door prachtig weer maakten de leerlingen van de 4e, 5e, 6e en 7e klas van de Christelijk Nationale school vorige week hun schoolreisje, met als hoofddoel de residentie, Den Haag. Natuurlijk stond op het programma een bezoek aan „Madurodam", waar de kinde ren zich als reuzen gevoelden en niet uitgekeken kwamen. Na gege ten te hebben in de speeltuin „De Bataaf", volgde een bezoek aan het panorama „Mesdag". Via de Sche- veningse boulevard belandden zij tenslotte in de grote speeltuin „Drievliet", waar de kinderen bij zonder genoten. De vrolijke troep arriveerde des avonds half negen weer bij de school. RENESSE Filmvoorstelling in Dorpshuis Zaterdag wordt in het Dorpshuis de film „Schenk Mir Dein Herz" vertoond, met de bekende zanger Rudolf Schock, bekend uit de suc cesfilm „De levensroman van Ri chard Tauber". De film „Schenk Mir Dein Herz" munt uit door fraaie kleurenopnamen uit het zon nige Italië, mooie muziek en zang, spanning en romantiek. BROUWERSHAVEN Drumband Apollo" bij inkomst tippelaars Evenals voorgaande jaren zal de drumband van „Apollo" uit Brou wershaven ook hedenavond zijn medewerking verlenen bij de mas sale binnenkomst der Avondvier daagse te Zierikzee. KURKDROOG MOS EN GRAS Grote brand verwoestte vele hectaren bos en hei Bos werd smeulende vlakte De brandweren van Zeist, Soest, Huis ter Heide. Bos cn Duin, Bilt- hoven en militaire mobiele een heden hebben hedenmiddag de strijd aangebonden tegen een hard nekkige bosbrand, die in Biltho- ven ontstond, zich via kruinen van bomen snel verplaatste naar Den Dolder, waar het vuur voedsel vond in het kurkdroge mos en gras, vliegdennen en opgaand hak hout en in een minimum van tijd een bosperceel van honderd meter breedte en achthonderd meter diepte tot een smeulende, walmen de vlakte maakte. Boven deze vlakte cirkelde een „Harvard" van de luchtbasis Soes- lerberg, die via de verkeerstoren in verbinding stond met de mobi lofoonwagen, die dicht bij het ter rein was gereden, waardoor de lei ding onmiddellijk attent kon wor den gemaakt op mogelijke uitbrei ding van de brand. De algehele leiding was in han den van ir. Overbeek van de tech nische bosbrandweer. Kilometers brandslang Het getroffen terrein ligt om sloten door de Pleineslaan, de Dol- derseweg en een bospad, dat pa rallel loopt met de Soestdijker- straatweg. Vele kilometers brand slangen moesten worden uitgelegd om de spuitgasten dicht bij de vuurhaard te kunnen brengen. Mi litaire instanties leverden auto's met pompen, die het water voort stuwden en druk gaven. Ongeveer 150 manschappen van de Luwa, onder leiding van eerste luitenant P. E. de Rooy, begonnen een brandgang te graven. De soms ver rassend draaiende wind dreef de rook laag onder de bomen en soms over de huizen. De nabijheid van woningen maakte extra voorzie ningen noodzakelijk. Aangekoppel de brandslangen lagen gereed om bij het minste gevaar de woningen nat te houden. De nablussing zal veel tijd in beslag nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1