PIERRE AUGUSTE RENOIR I Pleidooi voor afzonderlijk departement van volksgezondheid HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 16 JUNI 1959 No. 18581 Algemene Vergadering Federatie Ziekenfondsen UTRECHT, 13-6. In Utrecht is de algemene vergadering van de fede ratie van door verzekerden en me dewerkers bestuurde ziekenfondsen gehouden. De voorzitter, de heer A. J. van Leusen, arts, gaf in zijn ope ningsrede een overzicht van de huidige situatie van het zieken fondswezen. Hij constateerde, dat de lang ver beide ziekenfondswet ook in 1958 niet is verschenen. Gevreesd moet De jeugd en het sparen Nieuwe zilvervloot-campagne Ten behoeve van het Ideaal- spaarplan „De Zilvervloot" is een nieuwe voorlichtingsactie ingeluid. Ongeveer 200.000 jongeren van 15 tot 21 jaar, die sinds 1 januari 1958 in loondienst zijn gegaan, ontvan gen een brief van de staatssecreta ris van Algemene Zaken. In die brief wordt gewezen op de moge lijkheden die het Ideaal-spaarplan biedt. Een week later wordt hun vanwege het ministerie een tweede brief toegezonden die in aansluiting op de eerste, nog wat nadere bij zonderheden geeft en een opwek king bevat om met de Zilvervloot in zee te gaan. Tenslotte krijgen zij in de derde week een eenvoudige, geïllustreer de brochure, die met name gaat over de betekenis van eigen bezit. Deze actie wordt, evenals die van het vorige jaar, gevoerd in onder linge samenwerking tussen de lan delijke spaarinstellingen en de overheid. Lag de vorige keer het accent op de algemene benadering, thans valt de nadruk op de persoon lijke benadering. Het is de bedoeling om nog in de loop van dit jaar ook de aandacht te vragen van de daarvoor in aan merking komende leerlingen van onderwijs instellingen worden, zo zei hij, dat als gevolg van de regeringswisseling opnieuw vertraging zal ontstaan. In aanmer king nemende, dat van een zieken fondswet mede een oplossing van het probleem van de vrijwillige verzekering moet worden ver wacht, met name door een premie heffing naar draagkracht, betreur de hij dit uitstel ten zeerste. Hij sprak de hoop uit, dat de al nijpen der wordende situatie voor de minst draagkraehtigen voor de re gering echter een stimulans zal zijn om tot spoedige indiening van een wetsontwerp te komen. In dit verband stipte de heer van Leusen ook de recente meningsver schillen aan over de vraag aan welk ministerie onder het nieuwe bewind het beheer van de afdeling volksgezondheid dient te worden toevertrouwd. Tegenover deze - zijns inziens - onverkwikkelijke strijd stelde hij dat de gezondheids zorg en het zieken fondswezen het meest gebaat zouden zijn met een afzonderlijk departement van Volksgezondheid. De federatie heeft van meet af aan hiervoor gepleit en de urgentie van zulk een afzonder lijk ministerie is, volgens hem, door de ontwikkeling van de pro blematiek eerder toe- dan afgeno men. ROTTERDAM Het 9315 br.t. me tende Engelse m.s. „Argobeam", komende met stukgoed van Gibral tar, liep de Nieuwe Waterweg bin nen. Rustig werd naar Rotterdam opgestoomd, maar toen het schip daar aangekomen was bleek men zich in de haven vergist te hebben. De lading was niet voor Rotterdam bestemd maar voor Kiel. Laconiek heeft de kapitein zijn schip toen laten draaien. Daarna ging het op Kiel aan. NIJMEGEN. Bij het lossen van steenkolen uit een rivierschip aan het Maas en Waalkanaal naar de laadbakken van de P.G.E.M. (Pro vinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij) is de 33-jarige Leo Lieskamp dodelijk verongelukt. DE GOUDEN COBRA 19. Steeds verder slaat de vuurzee om zich heen op Abdullah's schip. Felgele vlammentongen lekken langs de bollende zeilen, vreten zich snel een weg omhoog langs de geteerde touwen van het want „Ze gaan in de boten", schreeuwt één der matrozen van de „Zee koningin", die, na Arams bevel om alle zeilen bij te zetten, nu snel inloopt op het brandende schip. En inderdaad, met behulp van hijs touwen hebben Abdullah's mannen de sloepen gestreken en één voor één springen zij van de railing in de dansende bootjes. Maar niemand bemerkt de kleine meisjesgestalte, die zich daar hoog in het want wanhopig vastklemt aan de touwen. Schroeiend hete rookwolken slaan over haar heen. Met een verbijsterde, niet begrijpende blik staart zij door de nevels naar haar trouwe schip, dat eerst nu - te laat - te hulp schijnt te willen komen. Dan voelt Ambre een hevige duizeling opkomen.... de rookwolken dreigen haar de adem af te snijden.... Langzaam verslapt de greep van haar handen om de hete touwendan stort zij omlaag langs het smeulende want ULFT. Het tweejarig zoontje van de familie Menke uit Ulft is bij een ongeluk om het leven gekomen. Het kind kwam bij het spelen te vallen en kwam met het hoofdje te recht onder het wiel van een pas serende orgelwagen. Daarbij liep het ernstige hoofdwonden op. Kort na het ongeluk is het kind over leden. AMSTERDAM. Voor het eerst is een nieuw motorvrachtschip van de K.N.S.M. in de haven van Amster dam aangekomen en gemeerd aan de Levantkade Het is het motor schip „Mithras", dat na een ge slaagde proeftocht op de Eems door de heer M. C. Kieft, een der direc teuren van de rederij, van de bou wers E. J. Smit en Zoons Scheeps werven N.V. te Westerbroek in Groningen, werd overgenmoen. OSS. Bij een brand in het dorp Vinkei (gemeente Nuland) is een vijfjarig meisje, het oudste kind' van het gezin van de gemeente-ar beider H. Bos, in de vlammen om gekomen. Het kind lag boven ziek te bed toen kort na het middaguur in het woonhuis brand uitbrak. Baanbrekend schilder licht van zon en „Hier dan", kreet .een opgewon den stem door de stille bossen van Fontainebleau. En voor de ogen van de verbaasde wandelaars sprong een jong 'artiest achter zijn schil dersezel vandaan en sloeg een kri tiserend voorbijganger in 't gezicht. Met moeite wist de kunstschilder Diaz de kemphanen te scheiden. De slag bij Fontainebleau in 1860 mag minder bekend zijn dan de slag bij Nieuwpoort in 1600, zij heeft niettemin de stoot gegeven tot de erkenning van Pierre Augus- te Renoir, de schilder van zon en licht, want daar, in die fleurige bossen, kreeg de jeugdige Renoir van die bemoeizieke voorbijganger èn van zijn bemiddelende collega de goede raad niet zoveel sombere kleuren te gebruiken. Zij waren het die hem wezen op het vele licht, dat het landschap kenmerkte. De kritiek werd door de 19-jarige schilder geaccepteerd. Hij dacht er over na en besprak het gebeurde met zijn vrienden Monet en Bazille. De kunstbroeders vuurden elkaar en anderen aan en het kwam zover, dat de heren al het sombere oude werk kapotscheurden en een nieuw (schilders)leven begonnen Zij zou den wel eens laten zien, dat er nog wat anders te koop was dan de don kere taferelen uit een vervlogen tijd. Modern, maar arm Het enthousiasme van de „revo lutionaire" jongelui bekoelde wel enigszins, toen bleek dat niemand voor hun stukken ook maar enige belangstelling koesterde. Hun werk werd door het kunstminnende pu bliek miskend, veracht en ver guisd. Renoir werd straatarm. Slechts met hulp van thuis en van ,een paar vrienden kreeg hij te eten. Toch hielden hij en zijn moderne kunstbroeders vol. Steeds weer stuurden zij hun stukken in naar de jury van de Parijse Salon, maar ook steeds weer kregen zij nul op het request Geen van hun doeken kon de toets der critiek van de in een geijkt traditionalisme vastge roeste kunstcritici doorstaan. Toen in 1870 de Frans-Duitse oor log uitbrak, leek het einde van Re- noirs kunstenaarsloopbaan hele maal gekomen. Maar hij werd inge deeld bij een reserveregiment van de cavalerie en vond in de ritmees ter en diens echtgenote gewillige objecten voor zijn portretstudies. Uit de duisternis naar 't licht In die moeilijke dagen moest Pierre Auguste wel eens terugden ken aan zijn eerste betrekking. Om dat hij met elk krijtje, dat hij te pakken kon krijgen, elk leeg plekje voltekende, zond zijn vader hem naar een atelier, waar hij porcelei- nen theekopjes en zijden waaiers moest beschilderen. Hij dacht ook terug aan een wat zonderlinge Zwitser, die in Parijs triomfen vierde en in zijn atelier een heel stel jongelui had verza meld ,aan wie hij de beginselen der edele schilderkunst 'bijbracht. Ook de jonge Renoir toefde korte tijd in déze kring en hij moest, evenals de anderen, naar geest en smaak van de tijd al spoedig alle mogelijke sombere en donkere taferelen uit de gescheidenis schilderen. Samen met zijn vrienden trok Renoir naar het bos van Fontaine bleau, om er te schilderen „naar de natuur". De meisjes wilden wel poseren en het groene decor van de prachtige natuur zorgde voor een kostelijke achtergrond. Zo schilder de Renoir bv. zijn vriendinnetje Lise, met vlashaar, een bos bloe men in haar schoot en een vrolijk hoedje boven haar zonnige ge zichtje. Daar ontstond de beslissen de vechtpartij. Aline en Gabrielle Toen de vrede eenmaal een feit was geworden, braken voor Renoir betere tijden aan. Optimist pur sang als hij was, besloot hij voort aan niets anders meer te schilderen dan de zon en het licht. De rest van zijn doeken 'had hij vernietigd en wij kennen van Renoir derhalve enkel werken vol blijheid en licht en in totaal slechts één winterland schap. Hij erkende niets anders dan de schoonheid van het leven. Voor de tweede Salon zond Re noir vijftien werkstukken in en voor de derde twee en twintig. De Parijzenaars waren woest bij het aanschouwen van dit revolutionaire werk. Slechts één man schold niet bij het bezoeken van de tentoon stelling: Victor Chocquet. Van zijn moeizaam opgespaarde duiten had hij een particuliere kunstverzame ling aangelegd van allemaal mo dernen: Manet en Monet, Renoir en Cézanne. De richting, die wij van daag het impressionisme noemen, werd door hem als kunstkenner het eerst verdedigd en beschermd. De tweede, die „er wel iets in zag", was de kunsthandelaar Paul Durand-Ruel. Hij reisde met een hele verzameling imprsessionisti- sche werken naar Amerika, stelde ze daar ten toon en.oogstte suc ces. De doeken gingen grif van de hand. Schilderen met de schouder Renoir schilderde en schilderde, allemaal zon en vrolijkheid, bloe men en licht en in een kleuren scala, waar de Parijzenaars van duizelden. Tal van Parijse schonen verschalkte hij om model voor hem te staan en zo ontmoette hij ook bij het schilderen van een roeiersfeest het meisje Aline Charigot. De twee konden het goed met elkaar vinden en het draaide uit op een- huwelijk. Aline schonk aan Pierre Auguste drie zonen: Pierre, Jean en Claude. Omdat het werk haar toen wat te veel werd, zag zij uit naar een kin dermeisje. Het werd het vijftienja rige nichtje Gabrielle Renard, een frisse boerenmeid met zwart haar en een tamelijk brede mond. Re noir was „weg" van haar, een mo del om van te watertanden. Dat was nog eens wat anders dan de met dikke lagen poeder en crème besmeerde gezichten van de Parijse salondames Gabrielle's huid „ab sorbeerde licht", evenals die van Aline, vond de kunstenaar. En Gabrielle is het meest be roemde model geworden, dat de ge schiedenis van de schilderkunst kent. Toen haar meesteres stierf, bleef zij de huishouding waarnemen en pas na de dood van de meester trouwde zij met een Amerikaanse schilder .Maar intussen danken wij aan haar verblijf in huize Renoir een kostelijke serie naaktstudies, die heel de ontwikkeling van jong meisje tot rijpe vrouw weergeven. Schilderen met de schouder Toen Renoir eenmaal 40 jaar werd, was zijn naam gevestigd. Hij -ondernam tal van grote reizen en kon zich permitteren een huis te bouwen te Cagnes aan de Franse Rivièra. Bij de villa „Les Collettes" staande in een paradijs van bloe men en licht, liet hij een geheel van glazen wanden voorzien prieel zet ten. Dat werd zijn werkplaats. Helaas, na zijn 50ste jaar werd de kunstenaar steeds meer gekweld door gewrichtsreumatiek. Al spoe dig kon hij zich nog alleen maar met krukken voortbewegen, maar gezeten in zijn rolstoel werkte hij door. Toen hij 70 jaar was geworden, weigerden zijn vingers langer de dienst. Renoir liet het penseel vast binden aan zijn pols en werkte door. En toen zijn hele arm het op gaf, kon hij het penseel nog slechts hanteren door bewegingen te ma ken met zijn rechterschouder. Maar zelfs toen heeft hij nog meesterwer ken gewrocht als „Het meisje met de mandoline". De eerste wereldoorlog brak uit, twee van Renoirs zonen werden zwaar gewond, zijn vrouw stierf van verdriet, maar de kunstenaar zelf beleefde nog de vrede. Nog eenmaal werd hij, gezeten in zijn rolstoel, door vrienden gereden door de zalen van het Louvre. Op 'het punt staand, voor de zoveelste maal een vaas kleurrijke bloemen met het penseel te vereeuwigen, werd hij op de 2de december van het jaar 1919 in de tuin van zijn villa te Cagnes door de dood over vallen. Schouwen-Duivelandse Soortspiegel •j. In de 1ste klasse der S.D.K.B. gaat Burgh ernstige bedreiging f. vormen voor DSS. Onprettig verloop van de wedstrijd 't* NOAD-MEVO. In de 3de klasse bood Zeemeeuwen II hard- nekkig tegenstand tegen Renesse. Delta-Sport behaalde weer uitstekende resultaten KORFBAL. In de le klas van de SDKB is Burgh er in geslaagd de belangrijke wedstrijd tegen Zee meeuwen in een 2-1 overwinning om te zetten. Burgh, dat door beter veldspel de overwinning volkomen verdiende, gaat nu een ernstige be dreiging vormen voor DSS. Unitas kon zich via een 6-3 overwinning op het bezoekende Zwaluwen wat van de laatste plaats verwijderen. DSS stuurde Stormvogels met lege handen naar huis terug (4-0), ter wijl Velocitas en Brouwershaven de puntjes eerlijk deelden (2-2). DSS Burgh Zeemeeuwen Brouwershaven Velocitas Unitas Zwaluwen Stormvogels 10 8 2 0 18 46-18 10 8 1 1 17 50-20 10 7 1 2 15 49-20 10 2 4 4 9 2 3 4 9 2 16 10 2 17 10 1 1 8 8 26-45 7 25-35 5 20-36 5 20-41 3 15-43 In de 2e klas boekte SVOWK door DES met 4-2 te kloppen zijn eerste overwinning in dit seizoen. De kans om de laatste plaats te verlaten is door deze zege nu nog volop voor de Ouwerkerkers aanwezig. WIK kwam in de afgelopen week uitste kend voor de dag. Nadat woensdag avond eerst NO AD met 2-1 aan de zegekar werd gebonden moest za terdag DOSKO met 3-0 zijn meer dere in WIK erkennen. Bij NOAD- MEVO ging het er nu niet bepaald prettig naar toe. Toen de Zierik- zeeënaars 25 min. voor tijd een 4-0 achterstand hadden en een van haar spelers naar de kleedkamer werd verwezen achtten zij de tijd gekomen vroegtijdig het speelter rein te verlaten. Burgh II WIK NOAD MEVO KIK DES DOSKO SVOWK 8 7 0 1 14 46-18 9 6 0 3 12 27-15 9 4 3 2 11 25-15 7 5 0 2 10 24-13 4 2 0 2 7 12 4 9 12 6 9 117 4 4 19-30 4 13-35 3 13-40 Zoals verwacht bood Zeemeeu wen II tegen het nog steeds zonder verliespunten zijnde Renesse hard nekkig tegenstand in de 3e klas A. Uiteindelijk slaagden de bezoekers er in met een 5-4 zege huiswaarts te keren. Velocitas II behaalde zijn eerste overwinning door Zwaluwen II met 1-0 te kloppen. Burgh III kon Renesse door een 4-0 zege bij Stormvogels II op de voet blijven volgen. Renesse Burgh III 6 6 0 0 12 27- 8 6 5 0 1 10 25- 5 Brouwershaven 11 6 2 2 2 6 11-15 Zwaluwen II 6 2 1 3 5 12-13 Zeemeeuwen II 6 2 1 3 5 17-18 Velocitas II 6 1 1 4 3 6-19 Stormvogels II 6 0 15 1 5-25 In de 3e klas B werd in de afge lopen week een dubbel programma afgewerkt. DSS II kon hier de lei ding van Unitas II overnemen. De Nieuw erkerkers wonnen eerst met 5-2 van NOAD II waarna zij te Sir- jansland tegen DES II met 1-1 ge lijk speelden. Unitas verloor bij DES II met duidelijk verschil (5-1) maar van de MEVO-reserves werd met maar liefst 10-1 gewonnen. NOAD II kon zich in het leidende peleton handhaven via een be nauwde 1-0 overwinning op WIK II. DSS II 6 4 1 1 9 16- 8 Unitas II 7 4 1 2 9 18-12 DES II 8 2 4 2 8 16-13 NOAD II 7 3 1 3 7 10-12 WIK II 5 1 1 3 3 3-4 MEVO II 3 0 0 3 0 1-16 In de junioren groep A boekte Renesse in de afgelopen week een dubbele overwinning. Nadat eerst van Zeemeeuwen B met 7-0 te Haamstede werd gewonnen verloor Zeemeeuwen A te Renesse met 4-1. Burgh A behaalde de volle winst op het B-team (0-3) terwijl Zwalu wen door Stormvogels met 2-1 te kloppen zijn eerste zege kon boe ken. Burgh A DOSKO/Velo Renesse Zeemeeuwen A Zwaluwen Stormvogels Burgh B Zeemeeuwen B 7 7 0 0 14 42- 4 5 4 10 6 3 2 1 6 2 0 4 6 12 3 7 115 4 10 3 3 0 0 3 10- 2 25- 6 15-20 7-19 5-27 9-15 1-20 In groep B kon SVOWK dank zij een 2-0 overwinning op NOAD de leiding in handen houden. Brou wershaven dat bij DSS een moei zaam bevochten 1-0 zege wist te be halen blijft de Ouwerkerkers ech ter van nabij volgen. WIK en ME VO deelden de puntjes broederlijk door precies eender te eindigen als zij waren begonnen (0-0). SVOWK 5 3 2 0 8 15- 3 Brouwershaven 5 3 11 7 11- 3 NOAD 4 2 0 2 4 5-5 MEVO DSS WIK 3 111 4 10 3 5 0 2 3 6-14 VOETBAL. MEVO leed in haar nederlaagtoernooi een onverdiende 2-1 nederlaag tegen het in de 4e klas KNVB zaterdagvoetbal uitko mende Nieuwdorp. De reserves van MEVO slaagden er in Nieuwdorp II met 3-0 te kloppen. Brouwershaven speelde zondag een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Kruiningen welke de thuisclub in een fraaie 5-3 overwinning wist om te zetten. De reserves van Brouwershaven daar entegen trokken met 5-2 aan het kortste eind. De beslissing voor de promotie naar de 3e klas KNVB Zuid I is thans gevallen. Halsteren, dat met 6-2 van Hilvaria won, en RKVVU, dat Lewedorpse Boys in eigen huis met 5-1 versloeg, zullen in het a.s. seizoen in de 3e klas mo gen uitkomen. Halsteren RKVVU Lewedorpse Boys Hilvaria 5 4 0 1 5 3 2 0 5 113 5 0 14 8 15- 7 8 15- 5 3 8-16 1 7-17 ATLETIEK. Bij de atletiekwed strijden te Leiden slaagden enige meisjes van Delta Sport er weer in uitstekende resultaten te boeken. Ester Schot gaat nog steeds door met het verbeteren van Zeeuwse records want deze maal moest het Zeeuwse record kogelstoten meisjes A er aan geloven. Al met al geven de uitstekende prestaties van de Delta Sport-leden hoopvolle ver wachtingen voor de komende Zeeuiose kampioenschappen. Bij de schoolwedstrijden welke zaterdag te Roosendaal werden gehouden slaagde de Openb. Ulo uit Zierikzee er in beslag te leggen op de le prijs van de Ulo-scholen, terwijl het Pro fessor Zeemanlyceum op de 3e plaats eindigde bij de lycea. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Dantumawoude: J. Brons, em.pred. te Scherpenisse. Beroepen te Ee (Dr.): D. F. van der Staat, Bierum; te Zeist (vac. A. Duetz): P. Klap, Lfcmele; te Johan- nesga-Delftstrahuizen (toez.): D. van Boven, Tricht (Betuwe). Aangenomen naar Wassenaar (vaa dr. H. J. Honders): J. J. J. Franck, Utrecht. Bedankt voor Benthuizen: T. Langerak, Vinkeveen. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam-Kralingen: J. P. Geels, Haarlem-centrum en P. N. Ribbers, Noorderschut (Dr.). FEUILLETON Corrie was opeens vuurrood ge worden. ,.Dat is gemeen! Dat be staat niet! Zoietstoen herin nerde zij zich opeens wat er in het verleden was gebeurd en barstte zij in snikken uit. Maar ze bedwong zich spoedig. „Je hebt gelijk, Pierre. Misschien is hij ook wel tot zoiets in staat. Neem me niet kwalijk dat ik „Natuurlijk niet. Hij is tenslotte je broer en' nogmaals: ik heb het maar van horen zeggen". „Vanavond komt moeder en ik zal informeren". „Met deze kou en nu er sneeuw ligt?" „O ja, ze is al twee keer thuisge bleven. Vanavond komt ze vast. Als het waar is zal ze het wel toegeven. Maar 't gaat er natuurlijk om. of mijn broers weten waar ik ben. Weet je, ik had met moeder afge sproken dat ze dat niet zou zeggen, ik bedoel waar ik overdag werk. Dat ik bij tante Jo woon weten ze natuurlijk wel". Hij dacht even na. „En 't is na tuurlijk de vraag of hij uit het feit dat jij hier werkt ook zou conclu deren dat ik er tevens moet zit ten". „Dat lijkt mij ook niet erg waar schijnlijk. Pierre, maar ik zal er naar vragen". De volgende morgen had zij uit gebreide informaties. Het bleek bij de van Dijks thuis allesbehalve ro zengeur en maneschijn te zijn, zo als ze met veel moeite uit moeder had gekregen. Die had^ als rechtge aarde boerin, het geharrewar thuis steeds zoveel mogelijk verzwegen tegenover anderen, maar nu was het er uit gekomen. Zij, de moeder, had voet bij stuk gehouden en steeds ronduit gezegd, dat de ande ren Corrie de deur hadden uitge jaagd. Nog meer had ze eraan toe gevoegd. Als Corrie straks, na de oorlog, met Pierre wilde trouwen zou ze dat van harte toejuichen en als de anderen wilden, konden ze het ook nog zover laten komen, dat ze bij haar dochter in ging wonen. Dat was natuurlijk maar groot spraak geweest, maar het had' grote indruk gemaakt. Vader was .er ge heel door van zijn stuk gebracht, want niets vreesde hij meer dan geklets in de buurt. En zijn gezin was indertijd met die strafzaak toch al zo druk besproken. Jan en Izak hadden de schouders opgehaald en geen wonder, want die hadden tenminste goed geluis terd. Straks na de oorlog, had moe der gezegd. Nou, dat kon nog wel even duren. Tot zolang behoefden ze zich er dus niets van aan aan te trekken! Tot zover waren beide broers het eens geweest. Maar nu kwam het mooiste nog. Bij de laatste paarden- 34 vordering in de stad, had Jan het klaargespeeld buiten schot te blij ven. Met kunst en vliegwerk had hij de drie merries die ze hadden, in het stamboek kunnen laten in schrijven of hij had er valse papie ren voor op de kop weten te tikken, dat wist Corrie's moedfer niet pre cies. Maar het resultaat was, dat uit de hele buurt vrij veel paarden waren gevorderd voor de Duitse weermacht en dat de van Dijks niet één paard behoefden te missen. Toen dit verschijnsel zich herhaal de, zette het kwaad bloed in de buurt en enkele nijdassen hadden aan Jan gevraagd hoe hij dat hao klaargespeeld. Met gewone, wat op schepperige manier van spreken had Jan geantwoord: „Och ja, je moet een beetje vriend zijn van de hoge heren, dan lukt dat wel!" Prompt hadden de anderen, afgun stig als zij waren, het bericht ver spreid, dat Jan kwalijke relaties onderhield met de bezetters en nog veel meer werd er bij gefantaseerd. Alsof hij soms had moeten vertel len dat hij met valse papieren had gewerkt. En dat was alles, behalve dan dat Izak de praatjes ook ge loofde. Want Izak is een kletsma joor en daarom had Jan dit zaakje alleen bekokstoofd, zonder zijn va der of zijn broer er in te kennen. En vandaar dat het tussen beide broers ook kat en hond was, sinds die dag. Na deze verhalen kon Pierre voorlopig weer rustig slapen op „Stadzicht". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5