Z0NNE BRILLEN *88 Wandelen WERK EN B EDRUFS iKLEDING BEDRIJVEN DOEN TE WEINIG Na langdurige diskussie verleent Renesse's raad f 750,- subsidie aan V.V.V. Gebrek aan geldmiddelen beletten veel te doen Ondér voorzitterschap van bur gemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens kwam de volledige raad in openbare zitting bijeen. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering deelt de voorzitter mee dat aan de firma Schutte en Ooihorst, Ambt Delden, opdracht is verstrekt de gebleken gebreken aan de gemeentewonin gen aan de Capelweg te herstellen. Goedgekeurd door G.S. werd de verhuur van percelen grond aan de heren Matthijsse, Verton, v. Kloos ter en Boot. Het waterschap Sch.-D'land stelt het gemeentebestuur voor als laat ste bijdrage, daar binnen afzienbare tijd het beheer der wegen zal wor den gereorganiseerd, voor verbete ring van het achterste deel van de Loane een bedrag van f 1485 be schikbaar te stellen, waarmee de raad accoord gaat. Aan de commissie Schoolsport dag wordt voor de op 10 juli a.s. te houden sportdag te Burgh een subsidie van f 66 verstrekt. Aan de bond van veehouders op Schouwen- Duiveland wordt een subsidie van f 10 toegekend. De V.V.V.lsubsidle-aanvraag Naar aanleiding van de reeds in de vorige vergadering behandelde subsidie-aanvraag van de plaatse lijke V.V.V. zegt de voorzitter dat de door de vereniging ter hand ge stelde lijst met de opgaaf der con tributies het college van b. en w. niet heeft kunnen doen besluiten over te gaan tot het geven van een gunstig advies om over te gaan tot het verlenen van de gevraagde f 1000 subsidie. In totaal wordt er een bedrag van f 1200 aan contri butie geïnd waarvan op een twee tal uitzonderingen na f 10,- per lid wordt bijgedragen. De voorzitter zegt dat wanneer de grote bedrijven slechts f 10 over hebben voor het belangrijke werk van V.V.V. men toch moeilijk kan verlangen dat de gemeente een bijdrage van f 1000 gaat geven. De heer Stevense wai. het eens met de voorzitter, dat de inkomsten der contributies over het geheel genomen te laag zijn. Het grootste probleem vond hij echter de leden dat bedrag te laten be talen wat zij naar de hand van van hun inkomen eigenlijk zouden kun nen doen. De heer Stevense zegt dat reeds herhaalde malen door het be stuur van V.V.V. pogingen zijn aan gewend om tot een betere contri butieregeling te komen. De grote bedreven Voor wat de grote bedrijven be treft is hij de mening toegedaan dat deze reeds veel doen voor de mensen die zij hebben terwijl een behoorlijk bedrag moet worden af gedragen aan de belasting en niet te vergeten de investeringen welke moeten worden gedaan. De taak van V.V.V. zag hij in het bieden van service aan de vreemdelingen die naar Renesse willen komen waarmee 90 pet. der onkosten die de vereniging maakt zijn gemoeid. De taak welke V.V.V. vervult acht hij voor Renesse in zijn geheel bij zonder belangrijk. Het college stelt voor een subsidie te verlenen van 25 pet. op de geïnde contributie met een minimum van f 400,-. Het ge stelde percentage kan dan een sti mulans zijn de contributies te gaan opvoeren. Gedacht werd daarbij aan Haamstede dat f 200 geeft met het door het college genoemde per centage. De heer Stevense zegt dat men zich niet moet spiegelen aan een andere gemeente, waarbij hij het bedrag van f 400 te laag vindt, reden waarop hij het voorstel niet kan steunen. De heer Blom zegt dat de bijdragen van de bedrijven treurig zijn, daar V.V.V. hier prak tisch niets van kan doen. Met de gemeente is het precies eender ge steld, aldus de voorzitter. Ten bate van de vreemdelingen moet er veel gebeuren, maar gebrek aan geld middelen beletten dit nu eenmaal. Zoals het nu is is het niet verant woord; er moet een bepaalde drang zijn. Voor uitbreiding van de geld middelen van V.V.V. dacht hij o.m. aan het opvoeren van de strand- pacht. De heer Stevense stelt voor het minimum bedrag op f 750 te stellen, wat door de raad met de stemmen van de beide wethouders M. de Roo en J. Padmos en de heer J. Westhoeve tegen wordt aan vaard. Zonder op- of aanmerkingen wordt de overeenkomst Destructor Zeeland vastgesteld. Op voorstel van b. en w. wordt aan de heer J. Waalbeek financiële medewerking verleend (f 500) voor aansluiting op het waterleidingnet. Voor de bouw van een dubbele bungalow werd aan de heer L. Ver- seput t.z. een perceel grond aan de Zeeweg verkocht groot 1245 m3. voor f 4,85 per m2. Op voorstel van b. en w. wordt overgegaan tot intrekking der ver ordening als bedoeld in art. 10 der Drankwet, inhoudende dat in de omgeving van het strand geen ver gunning mag worden verleend. Ifet verlichtingsplan Gezien de ervaring bij de bouw van een zomerwoning aan de Schol- derlaan wordt op voorstel van b. en w. overgegaan tot aanvulling van art. 7 van de Bouwverordening waarbij het voortaan verboden zal zijn anders dan aan een bestaande woning te bouwen. Aan de heer J. Goedbloed wordt toestemming verleend op gemeente grond een vulput te plaatseen voor een op zijn eigen terrein te plaat sen benzinepomp. Door de aangebrachte wijzigingen (uitgaven) op de gewone dienst 1958 is een nadelig saldo van ruim f 9000 ontstaan. In verband met de te verwachten uitgaven voor de aanleg van het sportterrein en het plaatsen van de zuiveringsinstallatie heeft G.S. ge adviseerd het verlichtingsplan voorlopig maar ten dele te doen uitvoeren. Besloten wordt met de verlichting van de Loane, Wilhel- minaweg en Lindelaan nog wat te wachten. Bij de rondvraag stelt de heer Goossens voor, nu het wachthuisje voor de bus aan de Vroonweg komt ie vervallen, dit te plaatsen op het terrein van de heer L. A. Bakker die genegen is hier grond voor af te staan. De voorzitter zegt toe dit te zullen bekijken. Verder vraagt hij of het niet mogelijk is in de Moolweg een max. snelheid in te voeren daar hij met het steeds toe nemende verkeer hier straks grote ongelukken ziet gebeuren. De voor zitter zegt dat dit niet mogelijk zal zijn. De heer Westhoeve zou graag de mogelijkheid onderzocht willen zien de voetgangers een wandelweg op de naast de Moolweg gelegen polder aan te brengen, daar dit toch gemeentegrond is. Weth. de Roo zegt dat deze polder is ver pacht en dat het rijden met grote snelh'eid strafbaar is. De monopolieheffingen 's-GRAVENHAGE, 15-6. De mi nister van Landbouw en Visserij ziet geen aanleiding op dit moment de afschaffing van de egalisatie- heffingen op geïmporteerde granen op te heffen. Hij zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Borst, die de minister ondermeer had gevraagd of de sinds januari gestegen mono polieheffingen de concurrentieposi tie van Nederland op de internatio nale bacon- en eiermarkt niet bijna onmogelijk maakt. ZIERIKZEE Brandsirene ging voor proef Maandagmiddag heeft de brand sirene op proef „gegild", in verband met de wijziging, die zich binnen kort zal voordoen m.b.t. de brand melding. Deze wijziging wordt op zijn beurt noodzakelijk in verband met een vrij ingrijpende verande ring der politiële dienst hier ter stede, waarover binnenkort uitvoe riger mededelingen zijn te ver wachten De wijzigingen impliceren voor wat betreft de brandmeldin gen, dat deze voortaan zullen gaan geschieden via het Corneliahuis aan de Oude Haven. De heer C. J. van der Maas, alhier, werkzaam bij het Algemeen Ziekenfonds .Schouwen-Duiveland', slaagde één dezer dagen voor het examen „Kennis der Sociale Ver zekeringswetgeving", afgenomen door de Stichting Opleiding Sociale Verzekering te Amsterdam. Als gevolg van de Zierikzeese Avondvierdaagse hebben de koeien langs de route de week van hun leven. Ze gaan gewoon mensachtig te keer, zodra het kleurige lint van tippelaars aan komt kronkelen over de wegen. De koeien snuiven een pietsje zenuwachtig en gaan dan op de loop, want dit aardige ver- zetje wekt de grootste beroering. Eén gaat altijd voor. Dat is de meest op sensatie beluste, de dapperste ook waarschijnlijk en misschien voor de boer wel de las tigste. Hij verbeeldt zich (wellicht) stier te zijn in een Spaanse arena, snuift vervaarlijk, gooit zijn staart de lucht in en begint te rennen.Een zinloze bezigheid, want het prik keldraad of het schrikdraad vormen een onoverkomenlijke hindernis. De joligsten onder de wandelaars maken „boe"-geluiden en de koeien horen daar wel wat in. De domste feageert er op en de geluidsvoor dracht van deze misleide, brengt andere - zelfs zeer verre - koeien er toe hun bosgeluiden over de vel den uit te stoten. Zo wandelt men kennelijk in een agrarische streek. De zon doet een ander en kleuriger duit in het wandelzakje. Tussen massale wolken door schiet zij even vonken op de Ouwerkerkse kreken. Het geeft het landschap iets impo- nerends en wijde akkers mengen veelsoortig groen in het palet. Wie daarnaar kijkt vergeet de koeien wel even. Op een „stoomfiets" of in een auto, ziet men dat niet. Op nieuw leren kijkendat is wel licht de diepste betekenis van wan delen. De zere voeten vergeet men er (soms) door. EILANDMAN Bettewaerdse dijk (en weg er overheen) wordt onderhanden genomen Gedachte tot afgraving liet men schieten (Van onze redakteur) De Bettewaerdse dijk, vooral zo bekend geworden na de stormramp van 1953, ondergaat in de naaste toekomst een belangrijke verbete ring. Naar bestek van de Nederl. Heide Maatschappij zal de dijk enigermate worden afgeplat, ter wijl de weg een betere fundering krijgt en zelf ook wordt vernieuwd Het werk wordt uitgevoerd door de firma J. van 't Verlaat en zou nog dit jaar gereed komen. Met de in dit verband noodzakelijke grondwerken is inmiddels een be gin gemaakt. NED. HERVORMDE DELTA-CONFERENTIE Belangwekkend betoog over: Schouwen-Duiveland in overgangstijd Gevolgen van Deltaplan onder de loupe Maandag 15 juni werd in het Herv. Verenigingsgebouw te Zie- rikzee een bijeenkomst gehouden van ambtsdragers en genodigden, onder leiding van ds. F. H. Lands man, voorzitter van de Commissie voor Deltazaken van de Neder landse Hervormde kerk. Drs. H. D. Scholten, directeur van de Stichting voor Practische Psychologische Arbeid, sprak over „Schouwen-Duiveland in over- ganstijd". Schouwen Duiveland wordt eiland af. Vooral na de Franse revolutie is het een statisch gebied geworden, met weinig ex pansie-mogelijkheden. Spr. ging de voordelen en de nadelen van het Delta-plan na. Hij concludeerde, dat het in economisch opzicht bij zonder gunstig zal werken. Maar zal het ook gunstig zijn voor het leven van de kerk? De konsekwenties voor kerkewerk. het De tweede spreker was ds. I. P. C. van 't Hof, Hervormd predikant te Rithem. Zijn onderwerp was: „De konsekwenties voor het ker kewerk". In de hele wereld, ook in Zeeland, is een opdringen van de mobiele maatschappij. Het Del taplan schept dit proces niet, het is er al. Het Deltaplan zal het wel bevorderen. Wat is nu het gevolg voor het kerkewerk? Vanuit de Bijbelse verkondiging wees spreker op vier punten: de kerk is gewend aan telkens nieuwe dingen, de kerk is vrij zich naar bevind van zaken te bedienen van allerlei vormen, de Drie Zeeuwse veerdiensten leverden ruim drie miljoen verlies P.Z.E.M. boekte winst Middelburg,15-6. Uit de jaar- stukk envan de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland over het jaar 1958 blijkt, dat de drie veer diensten over de Westerschelde een totaal verlies hebben opgeleverd van f 3.195.155,66. Het veer Vlis- singen-Breskens had een exploita tietekort van f 1.558.728,22, de dienst Terneuzen-Hoedekenskerke van f 278.625,77 en de dienst Krui- ningen-Perkpolder van f 1.357.801,67 Het verlies op deze veerdiensten over de Westerschelde van ruim drie miljoen wordt gedragen door het Rijk. De veerdiensten over Oosterschelde leverden een totaal verlies van f 514 082,44. Dit verlies wordt door de prov. Zeeland gedra gen. 't Veer Zierikzee-Katseveer had een verlies van f388.928,02; het veer Kortgene-Wolphaartsdijk f 79.437,94; het veer Veére-Kam- perland f '45.716,48. Het totale ver lies over 1958 voor de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland be draagt derhalve f 3 709.238,10. De N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij heeft een winst gemaakt over 1958 van f 894.951,95, (vorig jaar f 1.140.334). In het eigen verzorgingsgebied is de levering gedaald met 1.7 pet tengevolge van een geringe afname van stroom door een grootverbrui ker. kerk moet weerspiegelen de wijze waarop God leeft met de mensen, het moet komen tot dienen. Er is geen reden tot wanhoop en angst, alleen reden tot hoop, bezonnen heid, dienstbetoon. Nog kan worden vermeld, dat een fraaie kleurenfilm gedraaid is: „En de zee was niet meer". En dat aan de gedachtenwisseling door velen op een levendige manier werd deelgenomen. Meisje gleed van band en verdronk DORDRECHT, 15-6. De tienjarige Ada Bres uit Dordrecht is zondag middag bij het strandje aan de Noord in Papendrecht verdronken. Het meisje liet zich op een auto band op het water drijven. Op een gegeven moment gleed zij echter van de band af en verdween in de diepte. Onmiddellijk nadat men het on geval had ontdekt is men gaan dreggen. Vanmorgen was het stof felijk overschot van het meisje nog niet gevonden. Aanvankelijk is nog wel eens met de gedachte gespeeld - zo verne men wij - de Bettewaerdse dijk af te graven. Gezien binnen het ka der van het zgn. tweede waterke ringsstelsel, zou afgraving een verhoging van de Vierbannen- dijk zeker noodzakelijk hebben gemaakt. Afgraving zou bovendien veel grond hebben vrijgemaakt, waarvoor geen duidelijke bestem ming zou zijn geweest. Men is dus van deze gedachte afgestapt. De Bettewaerdse dijk krijgt nu een belanrgijke opknapper en de weg er overheen wordt ook breder. Wanneer het wegdek onderhanden wordt genomen, zal de dijk plaat selijk voor verkeer worden ge sloten. HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, <vaar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren v.*. ZIERIKZEE TELEFOON 2255 De duivensport op Schouwen-Duiveland Weersgesteldheid en wind van grote invloed op de uitslagen Het is bekend, dat de weersge steldheid van veel invloed kan zyn op de uitslagen van duivenvluch ten. Dat ook de wind een woordje meespreekt zal eveneens ieder dui delijk zyn, maar misschien weet niet ieder dat de windrichting een rol speelt wanneer men ook de uit slagen vergelijkt. Dit wordt wel duidelijk als men de uitslagen van twee achtereen volgende weken naast elkaar legt. Bij een westelijke wind blijken de uit Duitsland komende duiven eerder in Midden-Zeeland dan in Noord-Zeeland te arriveren. Dit blijkt namelijk als men ziet dat de eerste plaatsen in de vlucht uit bijna alle worden ingenomen door duiven uit Zuid-Beveland en Tho- len. Eerst als no 68 uit. dat con cours arriveert een duif uit Drei- schor. Bij een iets zuidelijker wind richting een week later bij het concours uit Troisdorf is de heer Ph. Steketee van de „Bruse Trek ker" als no. 33 van het concours de eerste van het gehele eiland, spoedig gevolgd door een duif van dé heer C. de Jonge (no. 38). Had de prijswinnende duif van Het concours uit Niederlahnstein een snelheid van 1155.70 meter, die van de heer C. Bal uit Sirjansland als no. 1 van De Bruse Trekker, had een snelheid van 1072.30 meter Bij het concours Troisdorf had de winnende duif een snelheid van 1132,70 meter, de eerst aankomende duif van de Bruse Trekker vloog 1072.60 meter per minuut. De gehele uitslag was als volgt: Niederlahnstein: C. Bal, Sirjans land 1; J. L. Nieuwersteeg, Brui- nisse 2; H. C. Noordhoek, Sirjans- and 3; J. Folmer, Nieuwerkerk 4, 7 en 13; T. Dalebout, Nieuwerkerk 5 en 14; Ph. Steketee, Bruinisse 6, 9, 10 en 19; C. de Jonge, Bruinisse 8, J8 en 20; A. J. IJzeJenberg, Brui nisse 12, 15 en, 16; A. de Koning, Bruinisse 17. r,Troisdorf: Ph. Steketee, Brui nisse 1 en 12; C. de Jonge 2; P. Zandijk, Sirjansland 3 en 10; T. Dalebout, Nieuwerkerk 4; A. de Koning 5; H. C. Noordhoek 6, 7 en 8; J. Bal, Sirjansland 9 en 11; A. J. IJzelenberg 13. Scheepvaartberichten Arendsdijk, 14 te Rotterdam. Bonita, 15 te New York. Esso Nederland (t.), 14 te Rotter dam. Langkoeas, 15 te Koh Si Chang. Musilloyd, 14 te Bremen (13 van Rotterdam). Ternate, 14 te Semarang. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 15-6. (Officieuze noteringen per 100 kg). Voedergranen - alles af. Zomergerst, naar kwaliteit, f 25- 26; haver, ongepunte, op monster, naar kwaliteit f 24,00-26,00. Peulvruchten, franco Rotterdam: groene erwten, op monster f 30,00- 51,00, schokkers f 45,00-84,00, br. bonen, boerenschoon f 80,00-100,00. Veemarkt ROTTERDAM, 15-6. Aangevoerd 1899 stuks vee, t.w.: 1128 vette koien en ossen en 771 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,10-3,55, f 2,90-3,10, f 2,85- 2,90, varkens (levend gew.) f 1,76- 1,74-1,70. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week, handel kalm, prij zen vrijwel gelijk aan vorige week dinsdag, prima's boven notering. Varkens: aanvoer even ruimer, handel redelijk, eerste en tweede kwaliteit prijshoudend, derde kwa liteit niet geheel prijshoudend, pri ma vleesvarkens boven notering, zware varkens van f 1,64-1,65 per kilogram. Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E Veiling van 15 juni Aardappelen (nieuwe) gr. f28.00- 30,00, poters-kriel f 15,00, aardbeien I f 99,00-118,00, II f 45,00-70,00, waspeen f 50,00, rabarber f 16,00- 17,00, peulen f 165,00, doperwten f 50,00; per 100 kg. Bloemkool A, B, C f 10.00-15.00, komkommers A f 22,00-34,00, B f 19,00-22, C f 11,00-18,00, kropsla I f 6,00-7,00; per 100 stuks. Bospeen f 30,00-45,00, boskroten f 18,00-19,00, per 100 bos. Aardbeien I f 0,17-0,21, II f 0,11- 0,16 per doosje. SPORT KORFBAL NOAD II-WIK II 1-0 Tegen de reserves van WIK speelden de NOAD-reserves een aardige partij korfbal. Vooral de wederopname van Steenland bleek een goede versterking voor de blauw-witten te betekenen. Vooral het aanvalsvak deed het uitstekend en Steenland. en Goudzwaard scho ten er lustig op los. Na twintig mi nuten had Goudzwaard met een van zijn befaamde schoten succes (1-0). Meerdere doelpunten werden ver wacht maar toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot was in de stand geen verandering meer ge komen, zodat NOAD een weliswaar kleine maar verdiende overwinning had behaald. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zomeravondcompetitie C.W.S.-Provinciale Waterstaat 2-1. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht uit Pont Sint Maxan- ce. Afstand 276 km. Los om 7.15 u., aankomst le duif 12.24 uur. J. Verwest 1; W. v. d. Ende 2, 5; J. Wiltenburg 3, 6, 7, 9; H. Koster 4, 8; Feleüs-Hagesteijn 10; C. Krij ger 11, 12. Donderdag a.s. van 18 uur tot uiterlijk 19 uur inkorven voor Chateauroux. ADVERTENTIES Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en over- rgootmoeder, MARIA HENDRIKA VAN DONGEN-BOUWMAN, eerder weduwe van Joost Botbyl, in de ouderdom van ruim 81 jaar. Brouwershaven C. BOTBIJL J. BOTBIJL- VAN NIEUWENHUIZE Zonnemaire: J. VIERGEVER Renesse: C. H. BERREVOETS- VAN DONGEN J. P. BERREVOETS Scheveningen: M. SCHAAP VAN DONGEN M. F. SCHAAP Klein- en achterkleinkinderen Renesse, 15 juni 1959. Condoleantie-adres: Hogezoom 21 M. H. BOTBIJL L. BOTBIJL-LINDERS betuigen hiermede hun har telijke dank voor de vele blij ken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Ellemeet, juni 1959. Voor: ZONNEHOEDJES Zomersokjes Shorts Blousjes Truitjes „Het Kleuterbuis" L. Nobelstr. 10, Zierikzee Eet van de week eens KABELJAUW Het smaakt verrukkelijk en is rijk aan vitaminen. Beleefd aanbevelend, G. J. WILBRINK Korte St. Janstraat 5-7 Tel. 2923 - Zierikzee „Sperwer"-kruidenier L. C. Hoogerhuis Renesse RECTIFICATIE In de maandag j.l. geplaatste advertentie van Stouten's Paarden- en Varkensslagerij te Oosterland stond: 500 gram magere speklappen voor 138 cent. Dit moest zijn: 128 cent. D. H. DE KUP tandarts te Haamstede en Brouwershaven donderdag 18 juni GEEN SPREEKUUR Vrydag en zaterdag 19 en 20 juni AFWEZIG. ZIERIKZEE Ouden van dagen (boven 65 jaar), die wens endeel te ne men aan een UITSTAPJE naar Alphen aan de Rijn (Vogelpark) op dinsdag ?0 juni a.s., worden verzocht zich vrij dag 19 juni van 2 tot 4 uur te melden aan het Burger Wees huis, Poststraat 45. Het Bestuur. OUD-GEREF. GEMEENTE BRUINISSE Donderdagavond 18 juni, half acht: de heer J. SLAGER uit Stavenisse. Te koop: Gebruikte „Passap" handbreimacine Naaimachinehuis A. DE JONG Schuithaven 10 Zierikzee - telefoon 2338 De zaak met de meeste service. SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1.20. Te koop: Ford Perfect 1950, ook in ruil mogelijk. L. Kaashoek, Schuit haven 12, tel. 2167. Jonge haantjes, grote geiten- bok, 10 jonge hennen en HM. W. snelbrommer. 's Avonds na 6 uur. L. Kootstra, Eikerzee. Jawa C.Z., goed lopend. Prijs f 285,-. Garage C. v. d. Bout. tel. 2464, Zierikzee. Gebruikte „Passap" handbrei machine. Naaimachinehuis A. de Jong, Schuithaven 10, Zie rikzee, tel. 2338. Sterke jongens- en meisjes fietsjes. Garage C. v. d. Bout, Mol 11, tel. 2464, Zierikzee. Te huur: Gasgeysers. Plaatsing gratis. Smederij Kesteloo, Nieuwer kerk, telef. 01114-226.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3