Conferentie zal tegen het einde van de week eindigen f DE ZIERIKZEESCHE COURANT Slepend gesprek in Genève DINSDAG 16 JUNI 1959 No. 18581 115e jaargang mnmHWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 12 cent. Losse nummers 10 ci. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 com.) f 1t- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Geen oplossing in zicht GENEVE, 15-6. De ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" hebben maandag, ten huize van de Fransman Couve de Mur- ville, een besloten bijeenkomst ge had. Tevoren had de Britse minister Selwyn Lloyd, zijn Amerikaanse en zijn Franse ambtgenoot ingelicht over het resultaat der besprekin gen, die hij in het afgelopen week einde te Londen met premier Mac Millan heetf gevoerd. In westerse kringen verwacht men algemeen dat de conferentie tegen het einde van deze week zal eindigen, zonder dat er veel vor deringen zijn gemaakt in de rich ting van een oplossing van de vraagstukken van Berlijn, de Duit se hereniging en de Europese vei ligheid. Het is waarschijnlijk dat Gromy- ko zich krachtig zal verzetten tegen elk westers initiatief om de be sprekingen te verdagen, zonder dat overeenstemming is bereikt over het houden van een topcon ferentie door de regeringsleiders. Gemeld wordt dat de Russische afvaardiging bezig is met het op stellen van een ontwerpverklaring, die na het beëindigen der bespre kingen zou moeten worden uitge geven en waarin de „grote vier" de plechtige verzekering zouden geven om, in afwachting van het houden van een topconferentie, niets te ondernemen, dat de toe stand in Berlijn slechter zou kun nen maken. Westerse verklaringen Van Franse zijde wordt verno men dat Gromyko hardnekkig op RELLETJES IN INDIA TRIVANDRUM, 16-6. De centrale regering van India heeft de secre taris-generaal van de regerende congrespartij naar de deelstaat Ke rala gezonden om de omvang van het verzet tegen de gekozen com munistische regering vast te stel len. In vier dagen tijd zijn er bij ongeregeldheden elf doden geval len. Ook zijn er eenheden van het leger naar Kerala gezonden om de eigendommen van de centrale re gering te beschermen. Er zijn circa 450 arrestaties gemeld. Betogingen in Kongo BRUSSEL, 15-6. Ongeveer 200 Kongolezen hebben maandag toen de Belgische minister voor Kongo, van Hemelrijck, te Oesoembara aan het Ganganjikameer aankwam, een betoging gehouden waarbij zij „on afhankelijkheid" riepen. De politie te Boekavoe heeft vijf blanken in hechtenis genomen in verband met incidenten die zich daar zaterdag bij aankomst van minister van Hemelrijck afspeelden. Zeventig blanken wierpen toen met rotte tomaten naar van Hemelrijcks auto. Overstromingen in het Alpengebied LONDEN, 15-6. Door twee nieuwe verdrinkingsgevallen in opper-Oos- tenrijk is het dodencijfer van de jongste overstromingen in het Al pengebied van Oostenrijk en Beie ren maandag tot vijf gestegen. In zuid-Duitsland zijn nog ver scheidene dorpen door 't water ge ïsoleerd, maar Oostenrijk baadde maandag weer in het zonlicht. Wel is er nieuwe regenval voorspeld en rijst het peil van de Donau door de sterke regenval van de laatste dagen nog, maar de zijrivieren zak ken gestadig en het trein- en weg verkeer is nagenoeg weer normaal. ALGERIE ALGIERS, 15-6. Volgens officiële cijfers hebben de Franse strijd krachten in Algerië in de week van 8 tot 14 juni 591 opstandelingen ge dood of gevangen genomen. Aan Franse kant werden 47 man ge- dood. Verder zijn in een gevecht dat maandag in het bergachtige gebied nabij Tiaret in west-Algerië ein digde, 43 opstandelingen gedood. zijn verleden week gedane voor stellen is teruggekomen. De wes terse ministers poogden vergeefs tot een afgebakende bespreking van het Berlijnse vraagstuk te komen. Van westerse zijde wordt verno men dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten niet willen dat de conferentie eindigt, zonder dat zij de openbare mening in de wereld hebben ingelicht over hun standpunt met betrekking tot het Berlijnse vraagstuk. De drie westerse ministers zijn dan ook voornemens dinsdag een stuk op te stellen, dat in feite een hernieuwde weergave zal zijn van Selwyn Lloyd's vrijdag jl. gehou den toespraak en dat een soort westers „politiek testament" van het Geneefse overleg zal zijn. Het zou de bedoeling zijn dit document op de besloten vergadering van woensdag a.s. aan Gromyko te overhandigen. RECHTSTREEKSE RUSSISCH-AMERIKAANSE ONDERHANDELINGEN GENEVE, 15-6. Maandag is te I vice-president Nixon 24 juli Genève van communistische zijde aan Moskou brengt, vernomen, dat de Russen de mo- gelijkheid van rechtstreekse onder handelingen met de Amerikanen overwegen, indien het overleg te Genève geen concrete resultaten zou opleveren. Er zal gelegenheid hiervoor zijn wanneer de Sowjetrussische vice- premier Kozlof eind juni de Ver. Staten bezoekt en er doet zich een nieuw mogelijkheid daartoe voor bij het bezoek dat de Amerikaanse Hongersnood op Bali DJAKARTA, 15-6. In de plaats Kloengkoeng, in zuidoost Bali, zijn 171 mensen gestorven tengevolge van een hongersnood, die bij 200 andere inwoners ondervoeding ten gevolge heeft gehad. Dit is heden medegedeeld door Gusti Made Mu dera, hoofd van plaatselijk bestuur. Hij heeft aan de centrale regering een dringend beroep gedaan voor hulp aan de slachtoffers. PLUISJES BARNEVELD, 15-6. Sinds vrijdag wordt op nagenoeg de gehele Veluwe en in de Gelderse vallei, zelfs tot over de Utrechtse heuvelrug in het Sticht, overlast onder vonden van grote zwermen zaadpluisjes. Men ziet ze vliegen is een gezegde, dat in dit geval een letterlijke betekenis heeft gekregen, want de kleine witte wolach tige pluisjes zijn sinds vrij dag nog niet uit de lucht ge weest. De pluisjes dringen zelfs de huizen, binnen. Op sommige plaatsen langs de IJsselmeerkust bereikte de stroom van pluisjes zo nu en dan zulk een dichtheid, dat het van verre soms leek of het sneeuwde. Men neemt aan dat de pluisjes afkomstig zijn van de rietvelden, dis tels en onkruid van de nieu we Zuiderzeepolder. Van die richting uit worden de pluis jes namelijk vanuit het IJs- selmeer door de wind naar het binnenland meegevoerd. Aan deze bezoeken wordt, nu de Geneefse besprekingen verleden week een ongunstige wending heb ben genomen, een toegenomen be tekenis gehecht. Dreigende Franse spoorwegstaking gaat niet door PARIJS, 15-6. De Franse vak bonden hebben maandagmiddag besloten dat het spoorwegpersoneei vandaag (dinsdag) niet gaat staken* Verder zei de minister, dat de volgende week een speciale com missie bijeen zal komen om te spre ken over de mogelijkheid van ver hoging van de doelmatigheidspre- mies voor spoorwegpersoneel. Eventuele verhoging zal dan bij het begin van het volgende financiële jaar van de spoorwegen ingaan. Hij gaf, naar hij zei, de toezegging, dat de speciale sociale zekerheids maatregelen gehandhaafd zullen blijven. De vakbondsleiders zijn na het onderhoud met de minister bijeen gekomen en zullen de minister la ter hun beslissingen meedelen. Stijgend alcoholgebruik in Nederland en de overige wereld Tolerantie onderwerp van gesprek op congres ZWOLLE, 14-6. De Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken heeft te Zwolle een congres gehouden dat ivas gewijd aan de grote tolerantie van alcoholgebruik in alle kringen van onze samenleving. Het congres werd door ruim 300 deelnemers bij gewoond. Nadat zes groepen over dit onder werp uitvoerig van gedachten had den gewisseld, gaf de heer P. de Vries, hoofdbestuurslid van het N.V.V. een samenvatting van het besprokene om vervolgens een aan tal stellingen toe te lichten en te verdedigen Tot 1937 daalde het al coholgebruik voortdurend. Maar zodra de malaise over haar hoogte punt heen was steeg het drankge bruik, meer gespreid over de be volking, aldus dhr. de Vries. Het aantal verslaafden is meer dan ver dubbeld en internationaal is er een zelfde tendens. Als oorzaken noem de spreker o a. de gestegen wel vaart, prestige-overwegingen, het massale toerisme naar het buiten land en de invloed van de reclame. Tolerantie ten aanzien van drank gebruik is niet alleen bij de ouders maar ook in de kringen van onder wijzers, leraren, jeugdleiders, maat schappelijk werkers, artsen en le den van de rechterlijke macht toe genomen. „De overheid schiet even eens voortdurend tekort", aldus spreker, onder meer door 't schen ken van alcohol bij recepties. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zijt gij alleen, denkt dan aan uw gebreken, zijt gij in gezel schap, vergeet dan die van anderen! Het aantal doden tengevolge van de overstromingen in Hongkong is maandag tot 43 gestegen. De regens die de overstromingen veroorzaken, namen maandag in hevigheid af. Officieel worden er nog vijf men sen vermist. Bos- en heidebrand ROSMALEN, 15-6. Hedenmiddag omstreeks zes uur is brand uitge broken in de bossen bij de Malis kamp, gelegen onder de gemeente Rosmalen. De brandweer uit Ros malen heeft het vuur met zand ge blust. De brand kon namelijk met neveltankwagens moeilijk worden bestreden. Twee hectare bos en heide zijn verloren gegaan. Ook langs de rijksweg Den Bosch-Nij- megen heeft een brand gewoed. Hier kon men de brand met nevel tankwagens meester worden. Een klein oppervlak bos en heide ging hier verloren. In beide gevallen is de oorzaak van de brand onbe kend. Nieuwe zuivelfilm 's-GRAVENHAGE, 15-6. In het Seinpost-theater te Scheveningen is vanmiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, bij wie zich bevond de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mr. V. G. M. Marijnen, de nieuwe nationale zuivelfilm „Hol land Cum Laude" ten doop gehou den. De film is in opdracht van het te Rijswijk gevestigde Nederlands Zuivelbureau vervaardigd door Joop Geesinks „Star Film". Het is de bedoeling dat deze film in de komende jaren ons land als zuivel - land in vele landen zal helpen ver tegenwoordigen. Dr. Lübke kandidaat voor presidentschap Westduitse BONN, 15-6. Dr. Heinrich Lübke, minister van voedselvoorziening, landbouw en bosbouw, is gekozen tot kandidaat van de christen-de mocraten voor de functie van pre sident van de Duitse Bondsrepu bliek, aldus heeft een der „kies mannen" van de partij na de heden gehouden bijeenkomst voor de kan didaatstelling meegedeeld. Zestig leiders van de partij wa ren maandag in de kanselarij te Bonn voor de kandidaatstelling bij eengekomen. Dit was nodig gewor den doordat Bondskanselier Aden auer, die er aanvankelijk in toege stemd had kandidaat te staan, van zijn besluit was teruggekomen en besloten had Bondskanselier te blij ven. Adenauer had als voorzitter van de partij de bijeenkomst van heden belegd. Volgens de mededelingen van Paul Bausch, een der „kiesman nen" hadden Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, Krone, de fractieleider van de christen-democraten, een aan wij zing voor de kandidatuur van de hand gewezen. Toen was Lübke voorgesteld en dit was eenstemmig aanvaard. Man sloeg overboord en verdronk WORMERVEER, 15-6. Vanmid- dag omstreeks twaalf uur is de 56- jarige schipper M, van Weelden uit Werkendam van zijn aan de oever van de Zaan bij Wormerveer gemeerd schip overboord geslagen. Een ambtenaar van gemeentewer ken van Wormerveer, de heer J. M., die vanuit zijn kantoor aan de overkant het ongeluk zag gebeuren sprong de schipper na en slaagde er in hem op de wal te brengen. Langdurig toegepaste ademhaling bleeft vruchteloos. De drenkeling werd naar het Gemeenteziekenhuis in Zaandam vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Knaap verongelukt ROTTERDAM, 15-6. Op de Briel- selaan te Rotterdam is vanmiddag de 12-jarige Jurrien van der Veen uit.de Zuidpolderstraat om het le ven gekomen. De jongen passeerde op zijn fiets een geparkeerde auto, toen hij weer voorbij gereden werd door een vrachtauto met aanhang wagen. De jongen begon te slinge ren, viel en kwam onder de aan hangwagen terecht. In het Zuider ziekenhuis constateerde men de dood. Luisteraars en kijkers 's-GRAVENHAGE, 15-6. Op 1 juni bedroeg het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen 2.548.734, tegen 2.538.717 op 1 mei. In het zelfde tijdvak steeg het aantal tele visietoestellen van 465.504 tot 477.996. Op 1 juni waren er 499.711 aan geslotenen op het draadomroepnet, tegen 501.438 op 1 mei. Enorme brand in Canada OTTAWA, 15-6. Een felle brand heeft maandag een aanzienlijk deel van het stadje Lanark in de Cana dese provincie Ontario op 55 km. ten zuiden van Ottawa in de as gelegd, zo is uit de Canadese hoofd stad vernomen Maandagavond woedde de brand nog steeds. Toen waren twaalf gebouwen geheel verloren gegaan en stond nog een tiental in lichterlaaie. Volgens de politie waren de bestrijders de brand niet meer meester en was de brandweer van omliggende plaat sen, ook uit Ottawa, te hulp ge roepen. Een sterke wind wakkerde het vuur nog aan. Lanark heeft een inwonertal van 33.143. Wijziging netnummer telefoonnet Rotterdam Ingaande 27 juni a.s. te 24 uur moeten de abonnees van de tele foonnetten in de sectoren Goes, Kruiningen, Middelburg, Hulst, Terneuzen en Zierikzee het verkor te netnummer 010 i.p.v. 01800 kie zen om de abonnees van het lokale net Rotterdam te bereiken. VISSERIJBERICHTEN Openstelling mosselseizoen Het voornemen bestaat het mos selseizoen open te stellen, vanaf 1 juli 1959. Dit betekent dus dat van die datum af de mosselkwekers die over leverbare mosselen beschik ken, deze weer aan het Bedrijfschap kunnen leveren, terwijl het Bedrijf schap zijn bestellingen ontvangt van de handelaren. De eerst voor levering in aanmer king komende mosselen schijnen die van de Oosterschelde te zullen zijn, zodat Zierikzee wellicht m'et de eer zal gaan strijken de eerste aanvoeren te kunnen gaan verzor gen. De ministersconferentie VANDAAG BEPAALT WESTEN DEFINITIEF STANDPUNT TEN AANZIEN VAN BERLIJN GENEVE, 16-6. De westelijke mi nisters komen hier vandaag (dins dag) bijeen om, naar uit gewoon lijk betrouwbare bron wordt ver nomen, het definitieve standpunt van het westen ten aanzien van Berlijn te bepalen. Dit zal dan woensdag aan de Russen worden meegedeeld als laatste poging om te komen tot opbouwende onder handelingen. Verwacht wordt dat de westelijke ministers zich zullen baseren op hun bekende standpunt, nl. het recht om in Berlijn te zijn en vrije toegang tot de stad te hebben, een beperkte vermindering van hun troepen in de stad, instelling van een commissie van vier ter behan deling van klachten over overma tige propaganda en ondermijnende activiteit en het behoud van hun rechten in Berlijn totdat Duitsland herenigd is. Volgens welingelichte bron heeft de Rus Gromyko maandag gewei gerd zijn voor het westen onaan vaardbare voorstel in te trekken, Ook prins Albert en prinses Paola zijn aan het Brusselse stadhuis „aangeplakt"d w.z. dat hun officiële huwelijks aankondiging op 't bord geprikt is. Talrijke in woners van de hoofdstad verdrongen zich bij het stadhuis om de aankon diging met eigen ogen te zien (foto links). De rechter foto toont het jonge paar tijdens de vrolijke, spontane in tocht in Oostende. Ook hier viel het een harte lijke en enthousiaste be groeting ten deel. dat beperking van de westelijke rechten in Berlijn tot een jaar be helsde. Hij zou hebben geopperd dat de conferentie zijn voorstel en dat van het westen tezamen be sprak. Men acht het waarschijnlijk, dat de westelijke ministers zullen be sluiten een verdaging van de con ferentie voor te stellen. Engeland zou van mening zijn dat men het, alvorens uiteen te gaan, eens moet worden over het houden van een topconferentie. Amerika en Frankrijk daarente gen zouden onder de gegeven om standigheden niet veel voor een topconferentie voelen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROSMALEN. Op de rijksweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen onder Hintham is een luxe auto in bot sing gekomen met een uit tegen overgestelde richting komende truck met trailer. De personenauto kwam tegen een woonhuis terecht en werd zwaar beschadigd. De bei de inzittenden, de 33-jarige heer Arnolds uit Son en zijn 24-jarige echtgenote, werden ernstig gewond naar het Grootziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht Me vrouw Arnolds is da^r overleden. De toestand van de lieer Arnolds is zorgwekkend. ROTTERDAM. In het Havenzie kenhuis te Rotterdam is overleden de 66-jarige grondwerker J. D. Baks van de Zestienhovensbkade. Hij werd op een terrein bij de Gies- senweg overreden door een vracht auto. 's-GRAVENHAGE. De voorzitter van het Europese parlement, Ro bert Schuman, is maandagavond in Den Haag gearriveerd, waar hij enige dagen zal verblijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1