DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zwakke verwachting in het westen dat het toch komt tot topconferentie Russen willen eigen positie verbeteren MAANDAG 15 JUNI 1959 No. 18580 115e jaargang ZIERIKZEEÜdEWNIEQWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES! Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I \r oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannowokkcn 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenmon Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 MUNCHEN, 14-6. Bondskanse lier Adenauer heeft zondag op een bijeenkomst van de Beierse afde ling der christen-democratische party te München verklaard, dat de conferentie tussen Oost en West te Genève tot een klein succes zou leiden „juist genoeg dat er voor de Sovvjet-Unie een topconferentie mogeljjk wordt gemaakt". De toespraak ging voornamelijk over buitenlandse kwesties. Ade nauer gebruikte dikwijls een uit drukking van de overleden minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, door te spreken van de gevaren van het „atheïstische communisme". LONDEN, 13-6. Premier MacMil- lan van Engeland heeft op een bij eenkomst van de conservatieve partij gezegd, dat de westelijke mi nisters nog trachten met hun Rus sische collega's tot overeenstem ming over Berlijn te komen. De premier toonde zich niet al te pes-^ simistisch. „Maar wij moeten wel bedenken, dat de toestand in Berlijn gevaar lijk kan worden als de Russen hun standpunt niet aanzienlijk wijzi gen", zei hij. Wil Moskou geen ontspanning? HOBOKEN, New Jersey, 13-6. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, heeft over de rede die Gromyko donder dag in Genève hield, gezegd: „Het schijnt dat Gromyko niet zo erg graag een topconferentie wil. An ders zou hij niet die tactiek hebben gebruikt. Ik geloof dat de Russen niet naar een conferentie gaan om de spanning te verminderen, maar alleen om hun tactische en strate gische positie te verbeteren. Dat is de kern van de huidige moeilijk heden", aldus de ambassadeur, die met de „Westerdam" voor verlof naar Nederland vertrok. bü Prins Bernhard NAVO-oefening 's-GRAVENHAGE, 12-6. Z K.H Prins Bernhard is per vliegtuig van de marineluchtvaartdienst aange komen op het vliegveld Lista in zuid Noorwegen ter bijwoning van de Navo-oefening „Fairwind 4". Vandaar werd de Prins per heli kopter overgevlogen naar Hr. Ms. Karei Doorman, welk schip in Na- vo-v'erband opereerde voor de kust van Noorwegen. Engelse bezorgdheid Nederlandse bevolking LONDEN, 12-6. Het onafhanke- lijke Britse weekblad „The Econo mist" schreef zaterdag in een arti kel, gewijd aan de overbevolking in Nederland, onder meer: „Een ieder, die ogen heeft om te zien, moet zich ongerust maken over de bevolkingstoename in Nederland. Enkele sombere voorspellers voor zien zelfs dat de bevolking en de industriebedrijven in dit land bin nen enige tientallen jaren meer op eengedrongen zullen zijn dan thans in New York, Tokio of Londen het geval is". In het artikel wordt ook gespro ken over de „schrikbarend snelle groei van de Nederlandse bevol king". Afschuwelijke politieke moord te Parijs Bruidegom neergeschoten PARIJS, 13-6. Een jonge Alge rijnse Mohammedaan is zaterdag door terroristen, ernstig gewond toen hij bij de ingang van een R.K. kerk in Parijs voor fotografen po seerde met zijn Franse vrouw. Hun huwelijk was zojuist kerkelijk ge sloten Er was daarvoor een speci ale toestemming van het Vatic aan verkregen De aanslag is gepleegd door twee Algerijnen, die op een scooter kwa men aanrijden. De bruidegom viel levensgevaarlijk gewond neer met een kogel in het hoofd. Een van de aanvallers is door het publiek gegrepen en danig toegeta keld. De politie slaagde er met veel moeite is hem te ontzetten en te arresteren. De politie-auto werd door het publiek gekanteld. De tweede Algerijn kon ontkomen. GENEVE, 15-6. Vandaag is de zesde week ingegaan van de con ferentie te Genève. Volgens vele waarnemers zal dit de laatste week worden. Maar niemand is op het ogenblik in staat te voorspellen wat er uiteindelijk uit de bus zal ko men. Een beperkt akkoord? Uit stel? Slechts een volkomen misluk king schijnt onwaarschijnlijk, en wel omdat geen der partijen de verantwoordelijkheid hiervoor zal willen dragen. Het zou overigens niet volkomen juist zijn te beweren dat de be sprekingen weer op hetzelfde punt zijn aangeland, waar vandaag de ministers op 11 mei, de openings datum van de conferentie, startten. In de loop van de besprekingen zijn grondslagen van .eei^-mogelijke regeling van de kwestie-Berlijn duidelijk in het licht gesteld. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heeft deze grondslagen vrijdag nog eens opgesomd.' vermindering van de westelijke troepen in west-Berlijn. stopzetting van de vijandige pro paganda en activiteit over en weer oost- en west-Berlijn en een Russische garantie voor de vrije toegang van het westen naar west- Berlijn. Het Berlijnse bezettingsstatuut Geen ingewijde heeft ooit ver wacht dat de conferentie meer zou Het stakende deel van de be manning van het Italiaanse passa giersschip „Federico C" is vrijdag ochtend door de politie van boord gehaald. Het gaat om 190 van de 290 man. Het schip ligt in Genua. Het is een van de grootste Italian- se lijnboten (23.000 ton). WASHINGTON, 13-6. Adlai Ste venson, die twee keer democra tisch kandidaat is geweest voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, heeft op een persconferentie verklaard: „De Russen stellen onze vastbeslotenheid in Genève op de proef. Ik verwacht dat de confe rentie verdaagd zal worden zonder dat iets positiefs is bereikt, 'maar met genoeg resultaat om een top conferentie te houden." VANDAAG GING GENEEFSE CONFERENTIE DE ZESDE WEEK IN Onbekend waar het op uitlopen zal opleveren dan een akkoord op deze beperkte basis. Maar bij de onder handelingen hierover is men steeds weer gestoten op de principiële kwestie: moet het huidige bezet tingsstatuut van Berlijn gehand haafd blijven tot de hereniging van Duitsland een feit is geworden, of moet dit statuut worden opgehe ven? M.a.w. moeten de westelijke troepen al dan niet in west-Berlijn blijven? Volgens een oud gezegde pioet men om een hinderpaal heentrek ken als men hem niet overwinnen kan. Als men het in Genève hierop houdt, zullen de ministers een ma nier moeten vinden om om deze hinderpaal heen te trekken. Men heeft in het westelijke kamp de in-> druk dat Gromyko, gezien zijn jongste voorstellen, nu niet bepaald" genegen ig®>m met geduld een der gelijke weg te zoeken. Hond naar verbeteringsgesticht LONDEN, 13-6. Het gerechts- hof van het Engelse graaf schap Durham heeft een hond veroordeeld tot opslui ting in een „gesticht voor heropvoeding van misdadige honden". De hond had enige tijd geleden te Chester-le- Street een schaap doodgebe ten. De plaatselijke magis traat veroordeelde het beest onbarmhartig tot de dood, doch zijn baas ging in hoger beroep bij het gerechtshof van het graafschap. Na een roerend pleidooi van de ver dediger, die wees op het vroeger zo blanke strafregis ter van de hond maakte de rechter van het graafschap de doodstraf ongedaan. Hij volgde het advies van een vertegenwoordiger van de dierenbescherming op en be paalde dat de dader naar een verbeteringsgesticht moet worden gezonden. Parijse mannequins op Rode plein MOSKOU, 13-6. Het verkeer hield stil en tallozen keken hun ogen uit toen een twaalftal Parijse manne quins in de laatste creaties van Dior ten behoeve van westelijke fotografen paradeerden op het Rode plein. De elegante cocktail- avondkleding ontlokten uitroepen van bewondering bij het poseren t'egen de achtergrond van de kleu rige kathedraal. „Is dit werkkleding?" zo vroeg een Rus. Zijn eenvoudig geklede gezette vrouw zuchtte peinzend zonder commentaar. Alle 12.0110 toegangsbewijzen voor de vier shows van Dior in de Russische sportclub zijn verkocht tegen prij zen tot ongeveer 24 roebel (twin tig gulden). GROTE BRAND TE CULEMBORC VERWOEST BELANGRIJKE INDUSTRIE Ook zware schade aan andere bedrijven CULEMBORG, 13-6. B(| een grote I brand die vrijdagnacht in Culem- borg heeft gewoed, is de Siaps ver warmingsindustrie. waar de brand ontstond, een volkomen ruïne ge worden. Verschillende industrieën in die plaats hebben een gevoelige klap toegebracht gekregen. Het vuur sloeg over naar de meubelfabriek „Het Centrum" en richtte ook daar grote schade aan. Voorts brandde een aardappelop- slagplaats van de heer Hollenga uit en kreeg Spoor's- mosterdfa- briek zeer aanzienlijke schade. Huizenhoge vlammen rezen op bo ven de industriewijk en met zware explosies ontploften acyteleenfles- sen. De tegenover de fabrieken ge legen huizen moesten in allerijl worden ontruimd, waarbij de be woners via de achtertuinen een goed heenkomen zochten. De brandweren van Culemborg, Geldermalsen en Beusichem heb ben het vuur met 25 stralen be streden. Vele particulieren assis teerden bij het reddings- en blus- singswerk. De gevolgen De brand heeft naar schatting vijftig arbeiders werkloos gemaakt. In Culemborg, waar men toch al kampt met een nijpend tekort aan ruimte om industrieën onder te brengen, heeft men er in de verste verte nog geen idee van, waar men de getroffen bedrijven tijdelijk zou kunnen huisvesten. De schade die door de brand is aangericht, is bij benadering nog niet vast te stellen. Zeker is dat zij in de tonnen loopt. Siap's industrie en de meubelfa briek „Het Centrum" zijn verze kerd tegen brand- en bedrijfs schade. Nader wordt vernomen, dat ook een in de buurt gelegen schuim- rubberfabriek en een volkswagen garage glasschade opliepen. De brand is ontdekt door twee politie-agenten, die om drie uur aan een ronde begonnen en die bij de S>ïap's industrie een grote rook ontwikkeling zagen. Wat de oor zaak van de brand is geweest, is nog niet bekend. BIJ HET BADEN TE VER IN ZEE Twee meisjes en een man verdronken aan het strand te Cadzand CADZAND, 13-6. Bij het baden op het strand te Cadzand zijn za terdagmiddag omstreeks vijf uur drie personen om het leven geko men, twee meisjes van respectie velijk 13 en 14 jaar en een 30-jarige man. De meisjes waren zaterdagmid dag met een groep jongeren naar het vormingscentrum „Hedenesse" gekomen om daar een weekend door te brengen. Zij waren met hun leidsters vertrokken naar het bad- strand te Cadzand om daar strand- spelen te houden. Er stond een vrij stevige golfslag een landwind. Waarschijnlijk zijn de meisjes onbekend geweest STERKE DRANK WORDT DUURDER 's-GRAVENHAGE. In verband met de verhoging van de prijzen van de grondstoffen heeft de fede ratie van slijtersorganisaties de slijters geadviseerd, de prijs van alle in Nederland geproduceerde sterk alcoholhoudende dranken met ingang van 15 juni met tien cent per liter te verhogen. Vijftig jaar luchtvaart in Nederland ETTEN-LEUR, 13-6. Bij het mo- nument op de Klappersberg in de gemeente Etten-Leur, dat herin nert aan het feit dat daar op 27 juni 1909 graaf de Lambert, op uitnodi ging van de industrieel S. Heerma van Voss, voor het eerst in Neder land opsteeg met een vliegtuig zwaarder dan de lucht, is heden middag dit voor de luchtvaart in Nederland belangrijke - gebeuren herdacht in een samenkomst die was belegd door de samenwerking van het gemeentebestuur van Et ten-Leur en het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart Bij het monument zijn verschillende rede voeringen gehouden. Na een kranslegging namens het provinciaal bestuur van Noord- Brabant, het gemeentebestuur van Etten-Leur en de K N.V.V.L., werd de plechtigheid besloten met een kort défilé van vliegtuigen. met de gevaren ter plaatse en heb ben zij zich te ver in zee begeven, D'e 13-jarige M. Weststrate uit 's Heer Arendskerke op Zuid Be veland en haar 14-jarige vriendin H. Eversdijk, eveneens uit 's Heer Arendskerke, verdwenen in de gol. ven. De 30-jarige heer C Ossewaarde uit 's Heer Arendskerke, een echt genoot van een der leidsters, begaf zich onmiddellijk in zee, maar voor de ogen van zijn vrouw verdronk hij eveneens De stoffelijke over schotten zijn tot dusver nog niet ge. borgen. Verdwenen sergeant heeft zich gemeld 's-GRAVENHAGE, 14-6. Volgens mededeling van de Voorlichtings dienst van de luchtmacht heeft de sergeant-vlieger M., die op 6 juni na een aangezegde straf van zijn post verdween, zich zondagmorgen om zeven uur weer bij de vlieg basis Woensdrecht gemeld. De Kon. marechaussee heeft hem in voor lopig arrest gesteld. Aan het ongeoorloofd afwezig zijn van de sergeant-vlieger ging een reeks moeilijkheden vooraf, begin nende met de verdenking, dat hij na een noodlanding een vliegtuig onbeheerd zou hebben laten staan, gevolgd door het vermoeden, dat hij aan een dagbladcorrespondent gegevens over deze affaire zou heb ben verstrekt. Toen hem op 6 juni acht dagen arrest werd aangezegd, verdween hij van zijn basis, doch poogde zich later schriftelijk met zijn commandant in verbinding te stellen. Of hieruit verder contact voortvloeide is niet bekend. De aankomst van de Belgische minister van Kongo Van Hemel rijck, en van de gouverneur-gene raal te Boekavoe, zaterdagochtend is met incidenten gepaard gegaan Op de lange weg van het vliegveld naar het stadscentrum reden vele particuliere wagens langs de offi ciële stoet met de bedoeling het verkeer te belemmeren. 32 Chinezen zijn in de afgelopen drie dagen in Hongkong om het le ven gekomen tengevolge van de zware regenval en de daarmee ge paard gaande overstromingen en grondverschuivingen. Verdronken bos BERGEN OP ZOOM. Bij het graven van de vaargeul van de toekomstige Theodorusha- ven te Bergen op Zoom is men gestuit op de overblijf selen van een bos. Dit ver dronken bos is aangetroffen in de twee meter dikke veen laag, die men onder het Noordland aan het graven is. De boomresten komen nog betrekkelijk gaaf met de baggermolen naar boven. Het stuktrekken van die boom- resten vormt de eerste stag natie bij de aanleg van de eerste fase van de Theodo- rushaven. Dit nummer bestaat uit pagina's 't Is wonder dat hij vrienden heeft, Die altijd neemt en nimmer geeft. Vader redde kind, doch verdronk zelf BOXTEL, 14-5. De 37-jarige heer E. van den Besselaar uit Boxtel is zaterdagmiddag na het redden van zijn 9-jarig zoontje verdronken. Hij was met de jongen gaan vissen in de Beerte. De jongen tuimelde op een gegeven ogenblik in het ter plaatse zeer diepe riviertje. Zijn vader sprong hem meteen na, greep hem en slaagde er in zijn kind bo ven water te houden. Te hulp ge schoten vissers staken de jongen een hengelstok toe, waaraan hij op de wal werd getrokken. Plotseling verdween de vader toen onder wa ter. Hij is daaruit levenloos opge haald. Vroeg huwen in V.S. WASHINGTON, 14-6. In 1958 was de gemiddelde leeftijd van de hu wenden in de Verenigde Staten 18 jaar, aldus een statistisch overzicht van een demografisch studiecen trum in Washington. In een windtunnel van het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart in de V.S. wordt lucht met supersonische snelheid gebruikt voor het nemen van proeven met de modellen van projectielen en ruimtevaartuigen. In de wanden van de tunnel zijn 4.700 gaten aangebracht voor het stabiliseren van de lucht stroom. JAARVERGADERING „PRO JUVENTUTE" Probleem der „nozems" crisissymptoom van onze cultuur In arbeidsproces geen plaats voor jeugdbehoeften ZWOLLE, 14-6. Het Nederlands verbond der vereniging „Pro Ju- ventute" heeft gisteren zijn jaar vergadering gehouden. Daarin is medegedeeld dat in het afgelopen jaar onder toezicht van „Pro Ju- ventute" 12.800 kinderen stonden, die afkomstig waren uit 8.000 ge zinnen. Onder toezicht van 6.000 particu liere gezinsvoogden stonden 10.350 kinderen uit 6.300 gezinnen en 74 beroepskrachten hielden toezicht op 2.480 kinderen uit 1.800 gezin nen. Onder gezinsvoogdij, waren ruim 11.000 kinderen en vrij patro naat 1.400. Ongeveer 7.000 kinderen verbleven thuis, 1.000 in pleegge zinnen, 2.Ü00 waren ondergebracht in inrichtingen en 400 elders. De heer D. Q. R. Muloch Houwer, secretaris-generaal van de „Union Internationale de Protection de 1' Enfance" te Genève hield tijdens de bijeenkomst een inleiding over hét bedreigde kind. Hij besprak on der meer het probleem van de „nozems". Onderzoekingen door jeugdpsychiaters in Duitsland heb ben uitgewezen, aldus spreker, dat er geen reden is de „halbstarken" tekortkomingen aan te wrijven als wilszwakte, ongeïnteresseerdheid en type massaprodukt, dat geen morele waarden en autoriteit er kent. Maatschappij probleem In wezen is hier spra"ke van een probleem van de maatschappij, van een confrontatie met een crisis in onze cultuur. Wij beschouwen de vijftien- tot twintig jarigen ten on rechte als volwassenen. Wij zetten de jongelui van deze leeftijdsgroep in een vertechniseerde wereld, ne men het op in een arbeidsproces waarin geen plaats is voor jeugd behoeften als hang naar romantiek en verbondenheid met de natuur. Ofschoon hier kan worden gespro ken van bedreigde jeugd, was spre ker van oordeel dat er geen direct verband bestaat tussen jeugdcrimi naliteit en „halbstarken", al zal deze groep bij structuurveranderin gen het. eerst, tot a-sociale daden komen. Spr. wees op de noodzaak deze jongelui te laten kennismaken met de romantiek van het doen. Ook voor „Pro Juventute" ligt op dit. terrein een taak, aldus de heer Mulock Houwer. APELDOORN. Van 12 tot en met 14 juni is op paleis Het Loo een conferentie gehouden van de „In ternational Council of Christian Leadership", waarvan Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Wilhel- mina ere-presidente is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1