DVtW In gedachtenraam van zomerfeesten is weer het woord openluchtspel gevallen Tien jaar geleden kon het Zierikzees' onovertrefbaar evenement in de lokale sfeer ZIERIKZEE, 11-6. Er is op de jongste vergadering van midden standers, onder auspiciën van de Vereniging „Zierikzee Ontvangt Vreemdeligen", een goed woord gesproken, nlopenluchtspel of wil men het algemener: een festiviteit in de lokale sfeer, met gebruik making van de historische schoonheid van de stad. Dit woord was ons uit het hart gegrepen. Het sluit direct aan bij hetgeen eerder op deze plaats niet zonder hartstocht is bepleit. Het is een fout ding als men tekort zou willen doen aan voorstellingen, te geven door van elders aan te trekken gezelschappen. Dergelijke voor stellingen doen het ook wel, maar ze zijn niet uniek. Ze kunnen elders ook worden gezien en gehoord. Het „andere" echter dat de vreemdeling aanspreekt, ligt vlak bij de hand. Het wacht slechts op initiatief, op een goede regisseur met ideeën en op de bereidwilligheid van een vaste groep uit de burgerij om mee te doen. Festiviteiten in de lokale sfeer. Wie daarover begint zit al weer in die wonderlijke sfeer van tien jaar geleden, toen alles leek te kunnen te Zierikzee. Nog maar vier jaar was de oorlog voorbij en misschien was het juist dat weldie her innering aan de ontbinding en de chaos die men overstemd wilde zien door een tintelend feest, dat de har ten kon opbeuren. Laten we overi gens niet al te optimistisch worden bij de terugblik in het verleden en de zaak niet idealiseren. Er is toen ook aan getrokken moeten worden. Het was vaak 1 pet inspiratie en 99 pet. transpiratie, maar het unie- Ingezonden mededeling official;^... dealer: Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 Verkoop en service PREDIKBEURTEN voor zondag 14 juni Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. C. J. v. Royen te Scheemda; Gast- huiskerk: 10 uur dhr. A. van Pel, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 u. dhr. K. Sybranda. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9.30 uur ds. Groot. Noordwelic: 7 uur ds. Buinink. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: elf uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Du- vekot. Noordgouwe: 10 uur kand. J. C. Schooneveld. Dreischor: 10 u. ds. Swaak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur ds. Bezemer, 6.30 uur ds. v. Dieren. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Joh. Poort, legerpred. te Tilburg. Sint Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. A. van Rees, theol. candidate te Amster dam. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Snoeij te Dinteloord. Renesse: 7.30 uur ds. Th. Vollenhove te Bolnes. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Th. Vollenhove te Bolnes. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur dr. B. A. Knoppers, em.-pred. te Soest. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. Spoelstra te Tilburg. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. J. D. Koers te 's-Gravenhage (voorber. H.A.). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. W. A. Zijlema, em.-pred. te Hooge- veen. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Zijlema. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 u. leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad (bev. ouderl. en diaken). Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). ke - waar Zierikzee als 't waren voor is geschapen - is toen gebeurd. De gebeurtenissen weggesloten in het nevelig schimmenrijk van de eeuwenoude historie, werden tot nieuw leven gewekt en aan „cou leur locale" geen gebrek. De wijd gemutste en roodgekouste melk boer stapte op zijn melkwagen, de groenteboer droeg zilveren gespen aan zijn schoen en de dames - mid deleeuws of Mozartiaans van mo desnit - waren schoon in de ver rukkelijke en fantasierijke ver momming, die tegen de grijsbestof- te gevels der oude stad, voor het oog alleen maar echt kon zijn. Nuchter blijven Nuchter blijven is intussen wel nodig. Zierikzee heeft het een jaar later met het openluchtspel nog eens geprobeerd. Het spel werd wel een succes, maar de financiële re sultaten waren niet van die aard, dat herhaling mogelijk bleek. Dat zal straks anders moeten worden. Langzaam aan moet het openlucht spel groeien naar een evenement, dat landelijke aandacht krijgt. Het is niet de enige kans voor Zierikzee, maar wel de sterkste troefkaart. Zover moet het inderdaad nog eens komen en dan niet eenmaal per week, maar zes opvoeringen achter elkaar in het „warme" seizoen. De sfeer van toen Om nog eens eenmaal de sfeer „van toen" in herinnering te roe pen, citeren wij uit het verslag van het openluchtspel in de onvergete lijke week in 1959: deze gedragen schoonheid, dit van duizenderlei gevoelsstem- mingen en gewaarwordingen door weven spel, in een bijna volmaakte muzikale omlijsting, wie had het kunnen vermoeden Hier was de historische bezinning in de schoon ste denkbare vorm. De adem der eeuwen was gedurende drie uren voelbaar en het pulserend hart van de tijd zichtbaar in de eeuwenoude stad, die generaties zag komen en gaan ,in het nooit aflatend con junctuur-ritme van opgang en neergang. Historie met de contras terende elementen van opperste vreugde en peilloos leed, van ge dragen vrede, die de hoogste wijs heid wist te vatten in het toeven aan de geopende deur in de van stilte doorzinderde avond, slechts met het geluid van de wacht die hakklikkend heen en weer liep over de wallen en het weemoedig caril lon dat helder tinkelde uit de toren, maar ook van uitspattende harts tochten van oorlog en oproer, als rook en vlammen de trieste symbo len waren van strijd en haat, die in tomeloos geweld een uitweg zochten in de gepijnigde stad". 4 Teveel citeren zou te ver voeren. Als gezegd, wil Zierikzee tot een werkelijk evenement komen in de toekomstdan een OPEN LUCHTSPEL! Twee leden van de acht van „Esperia" uit Turijn zijn woensdag tijdens een trainingstocht op de Po verdronken. De boot sloeg ten ge volge van de heftige stroming om en slechts de stuurman en zes roei ers zagen kans zwemmende de oever te bereiken. Nieuw kinderwagenhuis betekent belangrijke verfraaiing van Visslop Loco-burgemeester UI. C. Verheljen opende nieuwe zaak ZIERIKZEE, 11-6. Bij de inge bruikneming van Verhage's Kin derwagenhuis aan het Visslop kan geconstateerd worden dat dit zo be kende en populaire straatje een aanmerkelijke verfraaiing heeft on dergaan. Verhage's Kinderwagen huis heeft zich gevestigd in het oude winkelpand Visslop no. 12, dat hiertoe een opvallende gedaante wisseling heeft ondergaan, in een betrekkelijk kort tijdsbestek. De officiële opening van de zaak vond donderdagmorgen plaats en werd verricht door loco-burgemees ter M. C. Verheijen. De gemeente was voorts vertegenwoordigd door de secretaris de heer R. van Om meren. De heer Verheijen verrichtte de opening door het ontsteken van de verlichting en het openen van de gordijnen. In een toespraak stelde de loco-burgemeester o.a. dat het uiterlijk van het Visslop met het gereedkomen van deze verbouwing aanmerkelijk is verbeterd. De voor zitter van de Middenstandscentrale, de heer J. C. v. d. Doel, voerde hierna het woord' en bood een oor konde aan Aanwezig waren voorts de heer M. C. Doeleman, voorzitter van de afdeling Zierikzee van de Kon. Ned. Middenstandsbond en tal van genodigden. Stijlvol interieur De ingrijpende verbouwing welke plaats vond heeft geleid tot een bij zonder stijlvol interieur. Mede door de talrijke tentoongestelde artike len werd het oude pand herschapen in een „paradijsje" voor moeders en kinderen. Een fraaie blikvanger TONEEL EN FILM „Spaanse driften" - Franse film met Brigitte Bardot in Concertzaal Tweede film: „De zwarte baretten" De grote troefkaart van de Fran se film: Brigitte Bardot, is de top- topfiguur in de film „Spaanse drif ten", die in het a.s. weekend te zien zal zijn in de Concertzaal te Zie rikzee. B.B. is als altijd het hartstochte lijke meisje, dat ditmaal wordt meegesleept in een maalstroom van avontuur als zij haar vakantie gaat doorbrengen bij haar oom en tante in Spanje. Haar oom is graaf de Ribera, een wreed landheer voor wie geen vrouw veilig is. Om hem heeft een meisje uit het dorp zich het leven benomen. Ursula (B B.) komt juist aan als een broer van het meisje, Lamberto, zijn zuster komt wreken. Met behulp van een bediende wordt hij echter buiten gevecht gesteld. Ursula wordt op slag op Lamberto verliefd en ook haar tante Florentine voelt zich tot hem aangetrokken. Terwijl in het dorp feestelijkhe den aan de gang zijn vermoordt Lamberto de graaf. Als de politie hem wil arresteren, helpt Ursula hem ontvluchten en hierbij groeit een sterke liefde tussen hen. De film heeft een tragisch einde als Ursula door de politie wordt neer geschoten bij een poging tot over meestering van Lamberto. Een le ven zonder Lamberto behoeft zij niet meer te vrezen „Zwarte baretten" Tweede film van deze week is „De zwarte baretten" met o.a. Vic tor Matura en Leo Glenn. Deze film is de verfilming van de gigan tische strijd in de Tripolitaanse woestijn, het epos van de tanksol daten Thatcher en Noakes, die na herhaaldelijke pogingen uit een Duits-Italiaans gevangenenkamp weten te ontvluchten. In een Duit se tank vindt de ontsnapping plaats en een verschrikkelijke slag ont brandt als zij hiermee tussen een Duits en een Engels tankleger te recht komen. In bioscoop hotel Bom te Haam stede wordt deze week vertoond de hierboven besproken film „Spaanse Driften". ROTTERDAM. De 11-jarige Jo hanna Yvonne Vielvoye is bij het oversteken van de Koninginneweg aangereden door een personenauto. Het meisje werd naar het Zuider ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zij was overleden. 's-GRAVENHAGE. Bij de Nieuw- Guinea-expeditie zijn nu twee heli kopterbemanningen elk drie man sterk, van „Aero-Contractors" in functie, zodat het vliegbedrijf met de beide helikopters weer volledig kan worden uitgevoerd. Ingezonden mededeling heeft alles mee SPORT VOETBAL MEVO I/II-Nieuwdorp I/II Zaterdagmiddag 3 uur a.s* spelen het eerste en tweede elftal van MEVO in het sportpark „Bannink" hun 3e nederlaagwedstrijd en wel tegen Nieuwdorp I en II. Nieuw- dorp I, dat uitkomt in de 4e klasse zaterdagmiddagcompetitie en daar als 2e eindigde zal voor MEVO I wel te sterk zijn en ook de reserves van MEVO zal wel een zware wed strijd wachten. Bij gunstig sport- weer mogen echter wel mooie wed strijden worden verwacht, waaraan de voetballiefhebbers hun hart kunnen ophalen. Brouwershaven I/II-Kruiningen I/II Zondagmiddag spelen het 1ste en 2e elftal van Brouwershaven thuis een vriendschappelijke wedstrijd en wel tegen het 1ste en 2e elftal van Kruiningen. Hoewel de bezoe kers wel de sterksten zullen blij ken, kunnen mooie wedstrijden te gemoet worden gezien, die zeker goede belangstelling zullen trekken. vormt de fleurige volière met tro- p;sche vogeltjes tegen de achter wand. Geestig is de volière in de vorm van een kinderwagen, waarin twee kanaries het overigens wel zonder luiers af kunnen. De wan den bestaan uit gebogen vakken zachtboard, geschilderd in lichte moderne pasteltinten. Het geheel is vooral stijlvol en sfeerbevorderend als de indirecte verlichting wordt ontstoken. Met deze verbouwing hebben de Zierikzeese ambachtslieden een goed staaltje van hun kunnen ge toond. Het was de fa. van Ruijswijk die het timmerwerk verzorgde, schilderwerk: fa. Hagesteijn. ver lichting: fa. Anker, vloerbedekking (linoleum): fa. Lokker, metselwerk: fa Kloote, sanitair: fa. Wisse. Gelijk oversteken ROTTERDAM, 11-6. Als cm- gelijke partijen stonden ze gisteren tegenover elkaar, welhaast onder toezicht van Vrouwe Justitia in Rotter dam, die haar weegschaal in evenwicht tracht te houden. Hij, de gescheiden echtge noot, samen met zijn vader, en zij, de gewezen vrouw, niet alleen vergezeld van ma en stiefpapa, maar ook nog van haar vriend, met diens broer ais extra versterking. Men had hier op de hoek van de Noordsingel afgesproken om een ondertekende acte van berusting af te geven in ruil voor een koffer met kleren van de vrouw. De man zei: Gelijk oversteken, niet waar? Maar de vrouw wen ste eerst de koffer met kle ren te hebben. Het werd ru zie en daarna vechten, met het gevolg dat de man, een bankwerker, bewusteloos op het slagveld achterbleef, nog in het bezit van de ongete kende acte van berusting, maar niet berustend in het feit dat hijzelf zodanig ge tekend was, dat hij eerst in het ziekenhuis Bergweg en later nog in het oogzieken huis een behandeling moest ondergaan. Schouwen-Duivelandse Suortspiegel Zaterdag belangrijke korfbalontmoeting tussen Burgh en ee- meeuwen. a SVOWK heeft kleine kans op zege tegen DES. Maandag start de Zierikzeese Avondvierdaagse. Voortzetting nederlaagvoetbaltoernooi van MEVO op het sportpark Bannink' KORFBAL. In de le klas van de SDKB staat zaterdag de belangrijke wedstrijd tussen Burgh en Zee meeuwen op het programma. Na een minder sterke start zijn beide teams de koploper DSS nu tot op één punt genaderd. Wie deze semi- plaatselijke ontmoeting gaat win nen valt moeiljjk te voorspelleii daar beide twaalftallen in de laat ste wedstrijden uitstekende resulta ten wisten te boeken zodat het aan spanning zeker niet zal ontbreken. DSS krijgt bezoek van Stormvogels en wij geloven dat de Nieuwerker- kers er wel in zullen slagen beide puntjes in de wacht te slepen. Unitas geven wij in Zierikzee de beste kansen tegen Zwaluwen te meer daar de thuisclub de puntjes nog best kan gebruiken. Velocitas gaat met de beste papieren op eigen terrein de strijd aanbinden met Brouwershaven. In de 2e klas zal Burgh II er wel in slagen tegen KIK de puntjes thuis te houden. MEVO staat voor een lastige op gaaf bij het bezoek aan NOAD en het is nog lang niet zeker of de oranjehemden met de volle winst huisiuaarts zullen keren. WIK zal er te Kerkwerve wel in slagen de volle buit op DOSKO te veroveren, terwijl SVOWK een kleine kans maakt op zijn eerste zege nu DES op bezoek komt. In de 3e klas A is er voor Stormvogels II weinig kans op een succesvolle afloop nu de strijd tegen Burgh III gaat. Renesse zal er goed aan doen de reserves van Zeemeeuwen, ondanks de min der goede resultaten welke de kam pioenen van verleden jaar tot nu toe boekten, te onderschatten daar de meeuwen anders wel eens voor een verrassing zouden kunnen zor gen. Zwaluwen II, dat vorige week tegen Zeemeeuwen zo uitstekend voor de dag ktoam, geven wij ook de beste kansen tegen Velocitas II. In de 3e klas B gaat Unitas II in de plaatselijke derby tegen de re serves van MEVO met de beste kansen van start. DES II maakt ivel een kansje op een puntenver deling tegen DSS II terwijl NOAD II favoriet is in de ontmoeting te gen WIK II. In de junioren groep A zal Renesse alle zeilen moeten bijzetten om Zeemeeuwen A van het lijf te houden. Zwaluwen maakt thuis een uitstekende kans op de winst tegen Stormvogels terwijl Burgh B avel meester zal blijven over Zeemeeuwen B. Burgh A gaat op bezoek bij de DOSKO-Velo com binatie, die dit seizoen uitstekend voor de dag komt, hoewel de pro- duktiviteit soms nog wel eens wat te wensen overlaat, iets wat bij Burgh nu juist niet het geval is, waardoor wij de bezoekers dan ook in deze ontmoeting de beste kansen geven. In groep B kan SVOWK zich aan de leiding handhaven door thuis van NOAD te winnen. WIK en MEVO zijn na aan elkaar ge waagd, zodat een gelijk spel hier zeker tot de mogelijkheden behoort. DSS kan een kleine zege behalen op het bezoekende Brouwershaven. WANDELSPORT. Maandag wordt er aveer gestart met de Zierikzeese avondvierdaagse, waarvoor de or ganisatoren weer een prima par cours hebben uitgezet. De liefheb bers van de wandelsport, die onge twijfeld in grote getale aan de avondvierdaagse zullen deelnemen, zijn hierbij weer in de gelegenheid met volle teugen van hun sport te genieten. VOETBAL. Morgen, zaterdag middag speelt MEVO II en II de vorige week reeds aangekondigde wedstrijden op het sportpark voor haar nederlaagtournooi. De gasten die over een tweetal uitstekende elftallen beschikken, zullen zich hierbij wel het sterkste tonen. Zon dagmiddag ontvangen Brouwersha ven I en II twee elftallen van „Kruiningen" voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd. Ongetwijfeld een nuttige oefening voor de Brouwse voetballers en voor het voetbalminnend publiek mooie wedstrijden. DE GOUDEN COBRA 17. Uit het venster van een kajuit op Adbullah's schip klautert een slanke meisjesgestalte. Een l^ort ogenblik zweeft ze, de vingers om de rand van het wandrek geklemd, boven de golven. Dan trekt ze zich met haar uiterste krachten op en grijpt de touwen van het want. Behendig klimt Ambrc langs het deinende touwwerk. Ter hoogte van de grote ra houdt zij stil en kijkt om naar het naderende schip. En plotseling maakt de blijde lach op haar gezicht plaats voor een uitdrukking van stomme verbazing. „De zeilen.fluistert Ambre verbijsterdde zeilen wor den gereefd! Wat bezielt hen? Waarom komen zij ons niet achter op, om te enteren en mij te redden....?!" Ook Ares, Abdullah en Merlin hebben vanaf het achterdek ge zien hoe hun achtervolgers de zeilen innemen.... Daar laten zo warempel het fokkezeil vallen", zegt de moor verrast, ,.het lijkt wel, of de moed hen plotseling in de schoenen zinkt!" „Dat moet ik Ambre gaan vertellen", gnuift Merlin. Haastig daalt hij de trap af, schuift de grendels van Ambre's kajuitsdeur en werpt de deur op. Met een kreet van ontzetting deinst hij achter uit. Een verzengende vuurgloed slaat naar buiten. hete vlam men lekken langs zijn kleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6