Ijooilwill Zierikzee kreeg zijn zwembad OVERDENKING Bang voor Moeder! HET JONGE GESLACHT ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 12 juni 1959 NO. 18579 wethouder en de tot duiken geneigde raadsleden gereed om te water te gaan. De onderste foto toont de elementairste fase van de duik, die de burgemeester als eerste maakte. (Eigen foto's). Twee beelden van de ingebruikneming van het zwembad te Zierikzee, dat officieel werd ge opend door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Op de bovenste foto staan burgemeester, Trein overreed kind RUURLO, 11-6. - Een vierjarig jongetje, Bernhardus Jansen uit Ruurlo, is vanmorgen omstreeks kwart over tien tussen Ruurlo en Vorden gegrepen door de trein Winterswijk-Apeldoorn. Hij was op slag dood. Het jongetje was met andere kin deren aan het spelen in de „Meene" onder Ruurlo en schijnt plotseling uit de roggevelden de spoorbaan te zijn opgelopen. De trein had 18 minuten vertraging. Ingezonden mededeling In kader Phel-feesten Motorraces Etten Zondag 14 juni 1.30 uur Senioren en junioren om kamp. van Nederland ook: BROMFIETSRACES voor het eerst in ons land Moderne mens is slaaf van zijn agenda en levenspatroon" Belangwekkende causerie over „Recreatie en gezondheid" öcfcsegoKSeöc? 's-GRAVENHAGE, 10-6. Mevr. mr. Chr. de Ruy ter-de Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hield voor „De Stichting Bevordering Hygiënische Gewoon ten" in de Haagse dierentuin een voordracht over recreatie en ge zondheid. Zij zeide, dat de moderne mens een slaaf van zijn agenda en le venspatroon is. Hij kent geen rust meer. Zelfs in vrije tijd en vakantie neigt hij steeds meer naar een ge jaagde eenzijdigheid. Een uur nut teloos niets doen is hem een gruwel. Hij moet altijd „iets" doen. Het is voor het lichamelijk en geestelijk welzijn echter nuttig en nodig, dat vrije tijd en vakantie besteed wor den aan „het opbouwen van wat verloren ging", het re-creëren. Daarom zijn inspannende en overvulde vrije en vakantiedagen bepaald niet gunstig voor herstel van lichamelijk en geestelijk even wicht. De grote eenzijdigheid van welhaast ieder beroep en iedere werkkring vergt in het belang van de gezondheid tegenwicht in recre atie, liefst in de vrije natuur, in parken en in groene stadsranden. De kunst van het „nutteloze niets doen" moet hervonden en onder wezen worden, zo meent mevrouw de Ruyter. Indien daarmee op de lagere scholen een begin wordt ge maakt leggen we een goede basis voor een psychisch gezond geslacht De voorzitter van de stichting de Het ongeluk met het marinevliegtuig Alle gewonden overleden 's-GRAVENHAGE, 11-6. Luite nant ter zee-vlieger Landsdaal, ser geant vlieger-telegrafist Gabeler, sergeant-vlieger S. Bruin en ser geant-vliegtuigmaker Kosten zijn vannacht in ht ziekenhuis te Goa overleden. De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea heeft inmiddels aan de familieleden van de slachtoffers, alsmede aan de marine luchtvaart dienst zijn deelneming betuigd met het smartelijk gebeuren. Naar aanleiding van het ongeluk deelt de minister van Defensie mee, dat naar gebleken is de P 306 on derweg van Ceylon naar Karachi een motorstoring kreeg. De com mandant, luitenant ter zee vlieger der tweede klasse O C. P. A. M. Landsdaal, heeft getracht op één motor een noodlanding te maken op het vliegveld te Goa, welke helaas is mislukt. Ingezonden mededeling BI N N ENVERI NGBED heer E A. Schüttelheim, directeur jeugd vorming en volksontwikkeling O.K.W. heeft nogmaals het belang van het volhouden van hygiënische levensgewoonten bij sport, spel, kamperen en andere vakantiebeste dingen, besproken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft vanmiddag in het Bouwcentrum te Rotterdam de tentoonstelling „Ook de boerderij verandert", die tot omstreeks 1 de cember a.s. te zien zal zijn, ge opend. LEEUWARDEN. De 45-jarige J. Poot uit Leeuwarden, die op woens dag 28 mei voor de rechtbank al daar terecht stond wegens het te vondeling leggen van een baby te Amsterdam en het plegen van ver schillende oplichtingen, is conform de eis veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. P. heeft tegen dit vonnis hoger be roep aangetekend. AMSTERDAM. De twee poëzie prijzen, elk ten bedrage van f 1500, die de gemeente Amsterdam be schikbaar heeft gesteld voor twee in 1958 door Nederlandse auteurs gepubliceerde bundels poëzie, zijn toegekend aan resp. Jan G Elburg voor zijn gedichtenbundel „Hebben en Zijn" en aan Jan Hanlo voor zijn bundel „Verzamelde gedichten" De jury bestond uit de hren Remco Campert, Maurits Mok en Adriaan Morrien. 's-GRAVENHAGE. De 69-jarige mevrouw J. Hunte Leedig-Doras uit 's-Gravenhage is op de hoek van de Statenlaan en de Frederik Hen driklaan aangereden door een be stuurder van een bromfiets, de 53 jarige W. G., eveneens uit 's-Gra venhage. De bromfietser reed in de richting Frankenslag, toen mevr. Hunte Leedig plotseling midden over de wegkruising overstak. Zij werd overgebracht naar het zieken huis, waar zij enige tijd later aan haar verwondingen overleed. Op ongeveer hetzelfde tijdstip ge beurde er een ongeluk in de Kijk- duinsestraat bij de verbindingsweg naar het kampeerterrein, waarvan het slachtoffer eveneens overleed. Het was de 59-jarige bromfietser G C. Westeijn. HAZ ET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Hebt u niets vergeten? Lukas 12 16-21. Vele mensen zullen, wat hun overtuiging ook mag zijn, pogen om goed te leven. Dat betekent toch een levenswijze, waarin men ver antwoord leeft, waarin men recht vaardig wil zijn tegenover zichzelf en tegenover de medemens. Dat is heel juist. En het ware te wensen dat elk mens dit zou nastreven. Werkelijk de persoonlijke verant woordelijkheid in deze wereld te iien, en die ernstig te nemen, is beslist geen gemakkelijke opgave. Dat vraagt inspanning van de mens. De man die Jezus ons in deze ge lijkenis tekent is zo iemand, die ujn verantwoordelijkheid en zijn Laak kent. Het is ook een verstan dige man. Hij ziet dat de oogst die hij van zijn land verwacht, zeer overvloedig zal zijn. De schuren, die hij heeft, zijn beslist te klein om die voorraad op te slaan Daarom neemt hij het besluit om de oude schuren af te breken en grotere te bouwen. Hij wil niet dat er iets van ie oogst verloren gaat. Ons oordeel over deze man kan toch niet anders zijn dan: iemand die in verant woordelijkheid vooruit durft te zien. Iemand die heel bewust leeft en zijn taak in het leven ernstig neemt. Het is een juiste beslissing die hij neemt, maar bij lange na geen gemakkelijk besluit. Er wordt verder geen kwaad woord over hem :ezegd. Wij lezen niet, dat hij alleen maar aan zichzelf denkt, en niets aan de armen geeft. Kortom deze man leeft werkelijk verstandig en in verantwoordelijkheid. Zo iemand plegen wij toch een goed mens te noemen. Toch noemt God hem een dwaas. Dat is een hard woord. En het gaat ijnrecht in tegen het oordeel dat wij ons over die man vormen. In Gods ogen ontbreekt er namelijk iets zeer belangrijks in zijn leven. Hij heeft God vergeten. Op aarde heeft hij zijn plicht gedaan, maar hij heeft geen rekening gehouden met God. die van de mensen vraagt dat hij Hem in zijn aardse leven dient. Wij leven in onze tijd erg gehaast en vlug. Wij zijn druk bezig met vele dingen, en zullen onze verant woordelijkheid tegenover onszelf en tegenover onze medemens wel kennen. Het leven neemt ons ech ter dikwijls zo sterk in beslag, dat ook wij God voorbij dreigen te le ven. Iedereen heeft van God gehoord, kent in elk geval iets van Zijn boodschap. U weet het dus wel wat God van u vraagt Maar hebt u misschien ook vergeten met God werkelijk rekening te houden, en Hem te dienen? Z. W. S. D. Veertig jaar Algemene Nederlandse Bond van gepensioneerden Ontwerp Pensioenwet urgent UTRECHT, 11-6. De Algemene Nederlandse Bond van gepensio neerden viert vandaag in Utrecht zijn 40-jarig jubileum. Enkele hon derden leden van de bond hebben vanmorgen de bijzondere algemene vergadering bijgewoond en 's mid dags aangezeten aan een feeste lijke maaltijd, waarna het bestuur een receptie hield. Ik vind Klaasje als een klein hoopje ellende in een hoekje zitten. Ik houd veel van Klaasje, omdat hij werkelijk zo'n aardig kereltje met zo'n in-goed hartje is. Alleen heb ik soms het gevoel, dat hij niet he lemaal aan zijn trek komt. Er kan iets bedrukts, iets neerslachtigs over hem zijn, dat zeker niet bij een gezond kind van acht jaar past. Klaasje wordt in veel dingen ge remd, dat staat voor mij vast En ik heb ook wel een vermoeden van wat de oorzaak is. Deze dag is het al heel erg met hem gesteld. Weggedoken in zijn hoekje kijkt hij met betraande oogjes op, als hij me de kamer hoort binnenkomen. Even gaat er een schok door hem heen, alsof hij iemand anders verwachtte. Maar als hij ziet dat ik het ben, glijdt er een flauwe trek van verlichting over zijn gezichtje. „Wat is er jochie? Heb je het zo zwaar?" „O tante Marcelle, ik heb zo iets ergs gedaan", zucht Klaasje. Ik heb hem op mijn schoot ge trokken en stilletjes afgewacht Ik wist, dat het er uit meost, omdat het voor hem alleen veel te zwaar woog. En het kwam er ook uit. Het trieste verhaal, dat hij me deed kwam hierop neer: uit de kast met het beste servies had hij per onge luk een heel mooi kopje gebroken. Hij wist niet, hoe lang het nog du ren zou voor het ontdekt werd. Maar als het uitkwam, dat hij het gedaan had, zou moeder hem iets vreselijks doen, dat wist hij zeker. „Maar Klaasje, maak je het niet nog erger door het stil te houden?" Twee grote verschrikte ogen kij ken me aan. „Je vertelt het haar toch niet? Je mag het niet vertel len, hoor! Ik ben zo bang voor moeder Is dit niet het meest trieste, wat een kind kan zeggen? Is het niet het toppunt van droefheid, als een kind bang voor moeder moet zijn? Zo bang, dat het dingen voor haar moet verbergen, dat het stiekem wordt, wellicht leert liegen? Ligt deze angst voor moeder niet als een loden last op de kinderziel? Dit ene zinnetje leerde me opeens de kern begrijpen van Klaasjes geremdheid, van zijn neerslachtige bedruktheid. Bang voor moeder.En waar om? Ja, Klaasjes moeder is een strenge vrouw. Ze zal heus wel van hem houden en het beste met hem voor hebben. Maar ze eist het vol maakte van hem. Kan hij daaraan niet altijd voldoen, maakt hij fou ten, of is hij gewoon maar ondeu gend, zoals ieder kind op zijn tijd is, dan volgt er niet alleen straf, maar ook nog een hele boetpredikatie, waarbij Klaasje diep doordrongen raakt van het verfoeilijke van zijn gedrag. Tenslotte gaat hij een heel verwrongen beeld van zijn eigen kleine wezen zien in de spiegel, die hem „tot heil van zichzelf" herhaal delijk wordt voorgehouden. Zijn moeder moest hij wel be schouwen als de onwrikbare macht, die in haar torenhoge onkreukbaar heid pal tegenover hem stond. Hoeveel gelukkiger zou zij Klaas je maken en hoeveel meer zou ze bereiken, als zij eens naar hem af daalde; als zij de humor in het kin derleven verstond en daarvan blijk gaf. Als zij in haar liefde voor het kind ook eens onverstandig durfde zijn. Als Klaasje niet meer bang voor haar hoefde te wezen. Het is niet met angst, dat wij ouders onze kinderen moeten rege ren, maar met het scheppen van die sfeer van veiligheid, waarin het kind zich vrij voelt om zich aan ons begrip en onze edelmoedigheid over te geven. MARCELLE. De voorzitter van de bond, de heer G. de Noo, verklaarde bij de opening van de algemene vergade ring, dat de Algemene Nederlandse Bond van gepensioneerden in 1958 reikhalzend heeft uitgezien naar het wetsontwerp, dat de suggesties en wenken van het eindrapport van de inmiddels ontbonden staats commissie voor de pensioenwetge ving moet belichamen. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe rege ring de toegezegde spoed zal be trachten met de indiening van het ontwerp. De heer De Noo deelde mede, dat het bestuur van de bond na de verschijning er van een extra algemene vergadering zal beleggen, om van gedachten te kunnen wis selen over hetgeen wordt voorge steld. De Algemene Nederlandse Bond van gepensioneerden telt momen teel ongeveer 64.000 leden. De voor zitter herdacht de 2.700 leden, die in 1958 overleden zijn. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Provinciale veekeuring Uitslag van de veekeuring ge houden op donderdag 11 juni jl., in de Zuidhoek te Zierikzee. Ie kalfskoeien: la prijs Herta, eig. L. C. Bolijn; lb prijs Mike 4, eig. G. v. d. Welle; 2e prijs Anna, eig. M. Uijl; 3e prijs Geesje 20, eig. G. A. Kloet. 2e kalfskoeien: la prijs Richtje 69, eig. L. C. Bolijn; lb prijs An nie, eig. G. A. Kloet; lc prijs Dora, eig. M. J. Schouls; ld prijs Cora 2, eig. J. v. d. Welle; 2e prijs Bonte Jantje 11, eig. M. Uijl. 3e kalfskoeien: 2e prijs Hennie, eig. L. C. Bolijn. 4e kalfskoeien: la prijs Cora, eig. L. C. Bolijn; lb prijs Reintjes Pietje 29, eig. G. v. d. Welle; 2a prijs Do- nia Hinke, eig. M. J. Schouls; 2b prijs Grietje 3, eig. G. v. d. Welle. Oudere koeien: la prijs Mike 3, eig. G. v. d. Welle; lb prijs Beatrix, eig. M. Uijl; lc prijs Suze 9, eig. L. C. Bolijn. Een mooi bedrag aan geldprijzen was beschikbaar gesteld door o.a. de Kring der Z.L.M., de afdeling der Z.L.M., de V.Z. en een boom- kwekersbedrijf. De gemeente Zie rikzee stelde het terrein beschik baar. Zes dieren werden gebrand als S.- en R-koe. SOESTDIJK. H.M. de Koningin heeft op paleis Soestdijk de presi dent en de rechters van het Hof van Justitie van de Europese Ge meenschappen en de advocaten- generaal van dit Hof ontvangen. GRONINGEN. De Nederlandse vereniging van ex-politieke gevan- genen houdt op 17, 18, 19 en 20 juni in Groningen een congres, dat door ongeveer 350 personen zal worden bijgewoond. Onder hen bevinden zich afgevaardigden van zusteror ganisaties in België, Duitsland. Frankrijk en Italië. Ingezonden mededeling 1 X per week naar de BIOSCOOP Ingezonden mededeling De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdagochtend vanaf de lanceerbasis te Kaap Canaveral, in Florida, een „Thor"-raket gelan ceerd, die 8.850 kilometer verder, in de omgeving van het in het zui delijke ged'eelte van de Atlantische oceaan gelegen eiland Ascension, moet neerkomen. FEUILLETON ,Ik had al lang gevreesd, dat het verlangen naar je ouders te groot zou worden, Pierre. En inderdaad is het ijs overal sterk. Maar denk er om, dat je de goede richting houdt, want je ziet nergens een lichtje en er ligt een vracht sneeuw". Vol vreugde om de verkregen toe- kleedde Pierre zich aan. Hij had' nog een paar goed onder houden leren laarzen en een leren jas. Als hij stevig doorstapte zou hij geen last van de kou hebben. Hij stak de huissleutel-bij zich en be gaf zich op pad. Eerst liep hij de boomgaard door, toen waadde hij door de sneeuw van dé verlaten tuin tot hij bij de sloot kwam achter de meidoornheg. Zonder zich te be denken stapte hij op de sneeuw die op het ijs lag maar hetzelfde ogen blik lag hij languit in de witte mas sa. Onder de sneeuw was het ijs spiegelglad en daarop had hij niet gerekend. Voorzichtig stond hij op, klopte de sneeuw van zijn kleding en vervolgde zijn weg over het achter de tuin gelegen bouwland. Dat was echter voor de vorst ge ploegd1 en bijna onbegaanbaar. Koppig hield hij vol tot aan de volgende sloot. Hier was hij voor zichtiger. Zonder te vallen kwam hij aan de overkant en nu was hij terechtgekomen in een stuk wei land, waar hij flink kon doorlopen. Boven de sneeuw hing een lichte nevel en nergens was een lichtje te zien. Steeds stapte hij door, naar hij meende in dezelfde richting, maar toen hij op zeker ogenblik weer over een sloot was gegleden, kwam hij tot de conclusie, dat hij zich op een landweg bevond, die hij absoluut niet kon herkennen. En dat betekende, dat hij in de witte wereld was verdwaald'. Even bleef hij staan nadenken. Er waren twee mogelijkheden. De eerste was het spoor terug te vol gen en dus onverrichterzake huis waarts keren De andere was deze landweg af te lopen tot hij een punt van 'herkenning vond. Hij besloot tot het laatste. Het weggetje bleek al spoedig naar een boerderij te voeren, die hij weldra herkende. Ze lag tussen die van zijn ouders en het dorp en dus was hij toch niet al te ver af gedwaald. Maar hij besloot nu de openbare weg te blijven volgen en in geval van nood zich te verdedi gen. Dit laatste was echter niet no dig ,want zonder één levend wezen te ontmoeten bereikte hij het ouder lijk huis. Hij besloot niets te ver tellen over zijn avontuurlijke tocht en alleen te zeggen dat hij binnen door was gekomen en dat hij dat later nog wel eens zou doen, nu hij de weg zo'n beetje kende. Zijn komst wekte grote consternatie. Vader en moeder veronderstelden, dat hij op de vlucht was en hij had heel wat werk om uit te leggen, dat dit niet het geval was. Toen dat duidelijk wae, schudde vader vast besloten het hoofd. „Je moet het zelf weten, Pier, maar dit is toch werkelijk niet no dig. Het gaat ons best cn als jij daar 31 niets bijzonders hebt, moet je je niet in gevaar begeven". „Maar als die jongen nou eens naar huis wil?" opperde moeder. „En als hij binnendoor goed de weg weet is er toch geen gevaar bij?" Vaders oude wrevel kwam op eens weer boven. „Dan moest hij het zelf maar weten, maar als hij hier gebleven was was al die gek heid niet nodig geweest. Van buur man Geschiere moet er niet één naar Duitsland toe en hij heeft toch ook twee zonen in de leeftijd van Pier". Pierre lachte grimmig. „Maar hij heeft driemaal zoveel land als u, vader. Als dat niet zo was zaten Kees of Piet ook al lang in Duits land". Hierna golfde het gesprek lange tijd heen en weer. Ook de oorlogs kansen kwamen ter sprake. Duits land was op de terugtocht in Rus land en ieder was het er over eens, dat dit het begin was van het einde. „Ik help het je wensen", zei va der droogjes, maar toen zijn zoon het onderwerp Corrie aansneed schudde hij het hoofd. „Ik heb er volstrekt geen bezwaar tegen dat ze af en toe hier komt, Pier, want ze doet heel veel voor je. Maar als ik jo een goede raad mag geven: wacht nu eerst eens meteen verloving tot de tijd weer wat nor maler is. Ik ben nog altijd van me ning, dat zij niet het meest geschik te meisje voor je is Bleek van verontwaardiging sprong Pierre op. „En dat zegt u terwijl zij alles voor mij doet? Hoe kunt u (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5