Geneefse conferentie wankelt thans op de snede van het mes DE ZIERIKZEESCHE COURANT TREIN GREEP AUTO VRIJDAG 12 JUNI 1959 No. 18579 115e jaargang ZIERIKHMMIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per weak 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannowekken 11, Zlerikxee, Postbus nr. I, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Herter had gesprek met Gromyko Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zij, die over het geluk kla gen, moeten beginnen met over zich zelf te klagen. Dreigende spoorweg staking in Frankrijk GENEVE, 11-6. „De heer Herter heeft donderdag met instemming van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Engeland om 16.00 uur de heer Gromyko bezocht, om hem ervan op de hoogte te stellen dat de ministers de ontwikkeling op de conferentie in de af gelopen paar dagen ernstig inzien en om te spreken over de invloed die deze ontwikkelingen hebben op de onderhandelingen in de toe komst". Aldus luidde de korte verklaring die met Instemming van de Amerikaanse, Britse en Franse delegaties werd uitgegeven. Na het bezoek van minister Her ter aan minister Gromyko dat een uur en drie kwartier geduurd heeft, bracht Herter verslag uit aan zijn westelijke collega's. Van Russische zijde werd mede gedeeld, dat beide staatslieden „het werk van de conferentie in Genève" bespraken. Op een vraag aan de Britse woordvoerder of Herter en Gromy ko een mogelijk reces of voortzet ting van de besprekingen door plaatsvervangers bespraken, ant woordde hij: „Er is niet gesproken over een reces of over plaatsver vangers. De komende dagen zullen beslissen over de afloop van de conferentie". Geen geheime besprekingen Gevraagd of verdere geheime be sprekingen tussen de vier ministers op het programma staan, antwoord de de Britse woordvoerder: „Neen". In westelijke kringen werd mee gedeeld, dat Herter het standpunt Prinses Paola in uitbundig Luik LUIK, 11-6. Prinses Paola en haar verloofde, prins Albert, zijn don derdag in Luik uitbundig ontvan gen. Het leek wel of heel Luik op de been was toen het jacht met de prins en prinses meerde aan de Maasoever in de stad Men schatte de wild enthousiaste menigte op circa een half miljoen. Mensen uit alle lagen van het volk boden de prinses bloemen aan. De prinses maakte een verontwaardigd gebaar in de richting van de politie toen deze kinderen met bloemen in de armen tegenhield. Vliegende schotel LONDEN, 11-6. De Britse vliegen de schotel heeft donderdagmiddag een proefvlucht boven de Solent, een zeearm tussen het eiland Wight en Engeland gemaakt. De vlucht duurde twintig minuten. Het toestel dat zich op dertig centimeter boven de zeespiegel op een luchtkussen voortbewoog, werd begeleid door talrijke vaartuigen. De snelheid van de vliegende scho tel was niet groter dan die van een wandelaar. innam dat het westen niet bereid is te onderhandelen onder bedreiging Volgens deze kringen had Herter sedert woensdag een vliegtuig ge reed staan voor het geval hij naar Washington zou willen terugkeren Een Westduitse woordvoerder zei tot verslaggevers dat de conferentie thans in een stadium is dat „een schatting over de afloop een kwes tie van dagen is". Herter had Gromyko ronduit meegedeeld dat de besprekingen van de komende dagen zouden be slissen over de afloop van de con ferentie. Toch nog praten? Een Franse woordvoerder deelde mede, dat Gromyko zijn standpunt donderdag niet had gewijzigd. Een Russische woordvoerder zei: „De conferentie duurt voort". Gevraagd naar de mogelijkheid van een reces of het afbreken van de conferentie na het jongste gesprek tussen Herter en Gromyko, zei hij: „Dat is een volkomen onbegrijpelijke vraag". De Russische minister had Her ter meegedeeld, dat er nog steeds een basis voor onderhandelingen bestaat. Voorts had Gromyko ge zegd dat de westelijke mening vol gens welke de Russische voorstel len een „ultimatum" waren, „vol komen onjuist" was. Opgemerkt werd dat Herter blijkbaar erkende dat de Russische voorstellen „con structief" waren en dat daarover verder zou kunnen worden onder handeld. WAANZINNIGE VEROORZAAKTE ONTPLOFFING IN STATION TE BOSTON Zeven-en-dertig mensen werden gewond BOSTON, 12-6. De politie van Eoston is op zoek naar een „waan zinnige bommenwerper", die ver antwoordelijk wordt geacht voor een bomontploffing in een spoor wegstation in de stad, waardoor 37 mensen zyn gewond. Juist toen een trein over een viaduct het bovengrondse station binnenreed, deed zich een ontplof fing voor in een bagagekluis, waar door het gebouw werd verwoest en een tiental mensen van het perron af op de lager gelegen straat wer den geslingerd. Drie der gewonden, o.w. een man van 80 jaar, zijn er ernstig aan toe. Een kapitein van de politie verklaarde later ervan overtuigd te zijn, dat de ontplof fing is veroorzaakt door een gek. Als er gewonden overlijden, zal dat moord zijn. Door het geweld van de ontplof fing werd de straat onder het via duct versperd door brokken steen. Tot ver in de omtrek sprongen ruiten. De politie zoekt o.a. naar een vroegere verpleegde uit een inrich ting voor geesteszieken, die boven aan de lijst van verdachten staa1.. In de afgelopen maanden heeft dz politie verscheidene malen een ano nieme waarschuwing ontvangen, dat op het station een bom was geplaatst. Steeds bleek het een „grap" te zijn. Donderdag, toen het bittere ernst was, was er niet ge waarschuwd. Duiker dook naar camera GLASGOW, 12-6. - Een duiker heeft donderdagavond te Oban in west-Schotland een kostbaar film apparaat van een Nederlandse stu dente opgevist". De studente, de 28-jarige mej. Lucy Schouten te Alkmaar, ver toeft drie weken in west-Schotland om te filmen. Donderdag liet zij, toen ze te Oban aan boord van een schip ging, haar camera tussen het schip en de wal vallen. Gelukkig kon een duiker binnen een kwar tier de camera, die een drieduizend gulden kost, uit het zeven meter diepe water opduiken. De bevelhebber van de Navo-strijdkrachten, generaal Lauris Norstad, heeft in Parijs een défilé afgenomen van studentenweerbaarheidskorp- sen. Aan het défilé namen de studentenweerbaarheden uit Amsterdam, Groningen, Leiden, Utrecht en Delft deel. - Foto: generaal Norstad in specteert de Nederlandse studentenweerbaarheid. Op een onbewaakte overweg bij Amersfoort is een auto door een trein gegrepen. De wagen werd als het ware in tweeën gescheurd; het deel waarin de bestuurder zich bevond werd over een afstand van enige honderden meters voortgesleurd. De stoffelijke resten van de chauffeur - een Amersfoortse dierenarts - moesten met snijbranders uit de ver wrongen wrakstukken van de auto verwijderd worden. Vrouw praat raket stort neer NE WYORK, 11-6. Een vrouwe lijke functionaris van een taxibe drijf te San Diego in Californië heeft, toen zij met een kortegolf- zender een mededeling doorgaf aan een taxi, een Amerikaanse raket voortijdig in de ruimte doen ont ploffen. De radio-installatie die voor de raket werd gebruikt, had dezelfde frequentie als die van de taxi-on derneming. Raketten hebben ge woonlijk een apparaat waarmee ze door middel van een radiosignaal kunnen worden vernietigd. Dit is meegedeeld op een beslo ten bijeenkomst van geleerden uit dertien landen die donderdag in het hoofdkwartier van de Verenig de Naties te New York is gehouden. Naar verluidt, heeft de groep ge leerden aangedrongen op interna tionale maatregelen ter voorkoming van dergelijke gevallen in de toe komst. De wereldfruitoogst ROME, 11-6. De voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties verwacht dat de we reldfruitoogst in de komende vijf jaar groter zal zijn. Alleen voor sinaasappelen wordt tegen 1965 een toeneming verwacht van 50 60 procent. Verwacht wordt dat het verbruik van citrusfruit een stij ging van 20 30 procent te zien zal geven, hetgeen betekent dat de vooruitzichten volgens de genoem de organisatie wijzen op lagere prij zen en ernstige afzetproblemen. De produktie van sinaasappelen en mandarijnen welke in 1957/58 reeds een record bereikte, zal waarschijn lijk in 1965 in de Middellandse zee landen en Zuid-Afrika minstens 5,5 miljoen ton bedragen. Een Rembrandt ontdekt? LONDEN, 11-6. Veertien dagen geleden heeft de Brit Leslie Hand voor een kunsthandelaar een schil derij van 18.000 gulden gekocht in het veilinghuis Sotheby te Londen. Donderdag verklaarden de des kundigen die het doek hadden schoongemaakt, dat het een zelf portret van Rembrandt was, dat ge makkelijk twee ton had kunnen op brengen. Het schilderij is volgens Hand ge schilderd in 1628 of 1629. Rem brandt was toen vooraan in de twintig. a Het Westberlijnse stadsparle- ment heeft zich donderdag uitge sproken voor verkiezing van de nieuwe Westduitse president in Berlijn. In een resolutie wordt ge zegd, dat Berlijn in de huidige po litieke toestand meer dan ooit er kenning als hoofdstad behoeft. In Wenen is donderdag de 59- jarige Berlijner Ernst Walter aan gekomen, die met een houten kruis van twee meter over de schouder een pelgrimstocht te voet van Ber lijn naar Jeruzalem maakt. Hij maakt de tocht uit dankbaarheid, omdat hij de oorlog heeft overleefd. Walter verwacht in augustus vol gend jaar in Jeruzalem te zijn. P.T.T.-personeel adresseert aan Tweede Kamer 's-GHAVENHAGE, 11-6. De bond van Nederlands P.T.T.-personeel „Ons Belang", die, zoals bekend, niet in het georganiseerd overleg is vertegenwoordigd, heeft in een adres, aan voorzitter en leden van de Tweede Kamer, naar aanleiding van de regeringsverklaring be zorgdheid uitgesproken over de te verwachten ontwikkeling. In het bijzonder van het sociaal- economische beleid, de „vrijere loonvorming", huurverhoging, af schaffing van consumentensubsi dies en inkrimping van de over heidsuitgaven, verwacht de bond een verslechtering van de positie van het overheidspersoneel. Melkautomaat te Apeldoorn APELDOORN, 11-6. Als eerste in ons land is een Apeldoornse zuivel fabriek (de coöperatieve melkin richting „Mariëndaal") overgegaan tot de aankoop van een Engelse melkautomaat, door middel waar van het publiek op elk ogenblik van de dag gekoelde, in papier verpakte melk kan krijgen. De automaat is bij wijze van proef bij een benzinestation ge plaatst en het ligt in de bedoeling wanneer er voldoende belangstel ling voor blijkt te bestaan, meer van dergelijke automaten in Apel doorn te plaatsen. De inhoud van de automaat word t geheel automatisch gekoeld en be staat maximaal uit 180 pakjes van een kwart liter melk. Wanneer men een kwartje in de automaat gooit valt er na vijf tellen een pakje melk uit. Straks steeds meer D.A.F.-jes EINDHOVEN, 11-6. De produktie van de DAF-personenauto's komt volgens een zegsman van het be drijf geleidelijk aan beter op gang. Nieuw personeel en nieuwe ma chines alsmede de elektronische be werkingsmethoden bereiken zo langzamerhand het punt, waarop tot volle produktie kan worden overgegaan. Ook met de toeleve ring van onderdelen, welke niet in eigen bedrijf worden vervaardigd, loopt het na aanvankelijke strub belingen thans vlotter. Een dagpro- duktie, gebaseerd op thans ruim tien procent van de voorgenomen jaarproduktie van 50.000 personen auto's komt thans de fabriek uit. Deze aanlopende produktie kan, nu de wisselvalligheden van alle nieu wigheden wel zo ongeveer uitge schakeld zijn, in do komende maan den geleidelijk worden versneld. Een Iraakse rechtbank heeft woensdagavond vier officieren van het Iraakse leger ter dood veroor deeld wegens deelneming aan de mislukte opstand te Mosoel tegen de regering van generaal-majoor Abdoel Karim Kassem, aldus heeft radio-Bagdad woensdag gemeld. PARIJS, 11-6. De Franse rege ring heeft donderdag de leiders van de vakverenigingen van spoorweg personeel laten weten dat zij de spoormannen zal gelasten aan het werk te gaan als de voorgenomen staking van acht uur, volgende week dinsdag, wordt doorgezet. De Franse wet staat een derge lijk optreden van de overheid toe en arbeiders die zich niet aan het bevel storen, zijn strafbaar. Aardwolf in Zeeuwscli-Vlaanderen VLISSINGEN, 11-6. Gisteren middag is de veertien dagen gele den uit de dierentuin te Lokeren ontsnapte aardwolf in de polder bij Nieuwersluis bij Breskens na een grote drijfjacht door rijkspolitie en burgers door een karabijnschot ge dood In de nacht van maandag op dinsdag werd aan de zeedijk een geheel verscheurd kadaver gevon den van een schaap en uit de sporen bleek dat dit niet het werk was van een hond maar van een wild dier. Verborgen onder een heg na bij een hoeve trof men een groot gedeelte van het verscheurde schaap aan en verderop in het riet bleek ook een groot deel verborgen te zijn. Vier man van de rijkspoli tie uit Breskens betrokken de wacht bij de schapenbout onder de heg doch zij slaagden er ni'et in het roofdier onder schot te krijgen, zo dat het met zijn buit kon verdwij nen. In de loop van vanmiddag werd een grote drijfjacht georgani seerd in de polder Nieuwersluis tij dens welke de politie er in slaagde het dier met een karabijnschot te doden .Tot laat in de avond was het toen feest in Nieuwersluis. Het was dan ook een hele opluchting voor de bewoners. ONGELUKKEN OP DE WEG LOMM. In het plaatsje Lomm (noord-Limburg) zijn twee wagens, die uit tegenovergestelde richting kwamen, tegen elkaar gebotst. De twee inzittenden van de uit de rich ting Venlo komende auto, de 17- jarige W. van Leerdam en de 27- jarige H Philipsen, beiden uit Ven lo, werden in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De heer Philipsen, die gehuwd is, overleed kort na het ongeval. ROTTERDAM. Op een onbe waakte overweg vlak bij Poorters haven tussen Hoek van Holland en Maassluis, is de 57-jarige uitvoer der C. W. Wielaar, wonende aan de Fenaconiusweg te Maassluis, onder de trein geraakt, die van Hoek van Holland onderweg was naar Maassluis. De man reed op zijn bromfiets, werd honderden meters meegesleurd en was op slag dood. VENLO. De 22-jarige M. Adema uit Venlo is in het St. Jozefzieken huis te Venlo overleden, nadat zij op een rotonde te Venlo als duo- passagiere van een bromfiets door een vrachtwagen met aanhangwa gen was gegrepen en daarbij ernstig gewond raakte. EINDHOVEN. De twaalfjarige wielrijder K. Bakkinga uit Eindho ven is op de Frankrijkstraat aange reden door een landbouwtractor met twee aanhangwagens. De jon gen is vermoedelijk onder een der aanhangwagens geraakt en was op slag dood. De politie onderzoekt nog de juiste toedracht van het on geval. Internationale lucht vaart tentoonstelling te Parijs PARIJS, 11-6. Vrijdagmorgen opent de minister van defensie van Frankrijk officieel de 23ste inter nationale luchtvaarttentoonstelling op Le Bourget, maar donderdag middag reeds waren meer dan dui zend Franse en buitenlandse jour nalisten getuige van een kleine plechtigheid, waarmede deze jubi leumsalon (want het is vijftig jaar geleden, dat de eerste tentoonstel ling op luchtvaartgebied in Parijs haar poorten opende) werd inge wijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1