Gromiko vraagt terugtrekking troepen uit west-Berlijn binnen een jaar Marinevliegtuig verongelukt in Indiavier slachtoffers DE ZIERIKZEESCHE COÜRAH1 Bezoek rusthuis „Duinoord" Rusland's laatste woord? Financiën en Economie DONDERDAG 11 JUNI 1959 No. 18578 115e jaargang ZIERIKHMKNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 37677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Van Nieuw Guinea op weg naar huis Mislukte noodlanding na motorstoring 's-GRAVENHAGE, 10-6. BU de stad Goa in India is vanochtend een vliegtuig van de Nederlandse marine verongelukt, waarbU vier doden en vier ernstig gewonden z(jn te betreuren. Naar cle Marinevoorlichtings dienst mededeelt, kreeg het toestel, een Martin Mariner amfibievlieg- tuig, dat van Nederlands Nieuw- Guinea onderweg was naar Neder land, vanochtend om half elf sto ring aan een van de motoi'en. Het toestel moest bij Goa een noodlan ding maken. Deze noodlanding liep verkeerd af en het toestel veron gelukte. Het vliegtuig was opge stegen van Negombo op Ceylon en zou landen te Karachi. De Marinevoorlichtingsdienst be richt verder, dat bij het ongeluk de volgende vier personen om het leven zijn gekomen: luitenant ter zee waarnemer tweede klasse M. J. A. Baarspul; luitenant ter zee tweede klasse oudste categorie J. Quispel; sergeant vliegtuigmaker A. Dijkema en korporaal vliegtuig maker L. Bemer. Bij het ongeluk zijn ernstig ge wond: luitenant ter zee vlieger tweede klasse oudste categorie P. A. M. Landsdaal; sergeant vlieger S. Bruin, sergeant vlieger telegra fist C. N. Gabeler en sergeant vlieg tuigmaker C. Kostez'. Personalia der slachtoffers De heer Landsdaal is gehuwd en woont in Biak. De heer Bruin is eveneens gehuwd, hij is 31 jaar en woont in Oosterhout. Eveneens ge huwd zijn de heer Gabeler, wo- Herter spreekt vandaag met Gromyko GENEVE, 11-6. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, zou donderdag een onder houd hebben met zijn Russische collega, Gromyko, om te trachten te verhinderen dat de Geneefse conferentie op een mislukking uit loopt, aldus is in de nacht van woensdag op donderdag kort na middernacht te Genève vernomen in conferentiekringen. Strijd in Nicaragua MANAGUA, 11-6. De strijd in Nicaragua duurt nog voort. Woens dagmiddag is gemeld dat felle ge vechten werden geleverd bij de Rio Sucio. Als gevolg hiervan hebben de ambassadeurs van de centraal- Amerikaanse landen in Managua hun poging om verdere strijd te voorkomen opgegeven. De ambas sadeurs hebben zich evenwel be reid verklaard verder te bemidde len als de partijen dat wensen. nende te Den Haag, 36 jaar, en de heer Koster, 36 jaar en wonende te Katwijk aan Zee. De heer Quispel was gehuwd en woonde te Biak; hij was 31 jaar. De heer Baarspul was ongehuwd, 24 jaar en woonde te Utrecht. De heer Bemer woonde te Katwijk aan de Rijn, was gehuwd, 31 jaar en de heer Dijkema was eveneens ge huwd, woonde te Katwijk aan de Rijn en was 30 jaar. VREDE TUSSEN ADENAUER EN ERHARD NA KRITIEKE BIJEENKOMST „Verwachtte u «tan iets anders"? BONN, 10-6. - De Westdultse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft woensdagavond meegedeeld dat hg vrede had gesloten met dr. Ludwig Erhard, de voornaamste tegenstan der van zgn besluit om kanselier te blijven. Toen Adenauer een kritieke bij eenkomst van de christen-demo cratische fractie naar de Bondsdag verliet, vroeg een verslaggever de kanselier of hij vrede had gesloten met dr. Erhard. Hij antwoordde: „Ja, natuurlijk, verwachtte u dan iets anders?" Erhard en Adenauer verlieten sa men de kamer waar vergaderd was en hielden stil om glimlachend te poseren voor de fotografen. De bijeenkomst duurde veertig minuten. Door de gesloten deuren hoorde men anplaus voordat de le den van de fractie glimlachend en pratend de kamer verlieten. Verklaring De woordvoerder van de partij, Willy Rasner, deelde later op een persconferentie mede, dat de vol gende verklaring eenstemmig door de aanwezigen, met inbegrip van Adenauer en Erhardt, was aan vaard: „De christen-democratische frac tie naar dè Bondsdag verwelkomt de verklaring van de federale kan selier dat er geen sprake was van diskwalificatie ten aanzien van prof. Erhard. De fractie uitte haar volledig ver trouwen in prof. Erhard. Zij uil te haar spijt over verklaringen die zijn prestige zouden kunnen scha den". Russische nota aan Italië LONDEN, 11-6. De Sow jet-Unie heeft woensdag de Italiaanse stel ling verworpen dat de aanleg van Amerikaanse lanceerbanen voor raketten in Italië een binnenlandse aangelegenheid is, aldus heeft ra dio-Moskou woensdag gemeld. In een nota aan de Italiaanse re gering zegt de Russische regering „Het is duidelijk dat de aanleg van 'oases voor raketten met- een reik wijdte van 1.000 kilometer de na tionale veiligheid van andere Euro pese landen in gevaar brengt en daarom in geen enkel opzicht kan worden beschouwd als een binnen landse aangelegenheid van Italië". President Soekarno van Indonesië is in Japan aangekomen voor een veertiendaags officieel bezoek. - De foto laat zien hoe hij bij zijn aan komst op het internationale vliegveld van Tokio werd begroet door keizer Hirohito. Moordenaar Maas ter dood veroordeeld ANTWERPEN, 10-6. Het Hof van Assisen van Antwerpen heeft de 37-jarige Louis Maas uit Essen ter dood veroordeeld wegens moord op de 22-jarige verpleegster mejuffr. Maria van Steensel uit Kalmthout. Na drie kwartier te hebben be raadslaagd, heeft de jury bevesti gend geantwoord op de twee vra gen die haar waren gesteld. Louis Maas heeft op 10 juni 1958 het meisje met messteken gedood in het nationaal natuurreservaat van de Kalmthoutse heide. Volgens de verklaring van de veroordeelde was hij van huis ver trokken met het voornemen de eer ste vrouw die hij tegenkwam te do den. Hij had met voorbedachte rade een mes meegenomen dat hij van te voren had geslepen. LOOS ALARM 's-GRAVENHAGE. Avond lijk Den Haag stond gedeel telijk in rep en roer toen een half dozijn brandweerwa gens, ladder- en takelwagens alsmede een groot aantal politie-auto's met huilende en loeiende claxons met enorme snelheid nacCr het K.L.M.-gebouw raasden. Nieuwsgierigen stroomden te hoop om te kijken, wat er aan de hand ivas. Het ver keer bij de nieuwe Witte- brug was in een oogwenk gestremd. Politie en brand weer snelden te hulp om een alarm, dat een volbeladen personenauto in de Konin ginnegracht zou zijn gereden en onder water verdwenen was. Niemand ter plaatse kon echter inlichtingen ge ven, zodat de conclusie .,loos alarm" alras getrokken kon worden. Woedend rukten de vijftig a zestig commandan ten en manschappen weer in. Een Russische expeditie heeft in Straat Davies, ten westen van Groenland, nieuwe rijke visgron den ontdekt. Het expeditieschip „Moeksoen" heeft daar reeds vang>- sten van twaalf ton per dag ge boekt, zo meldt het officiële Sow- jet-persbureau „Tass". Het aantal werklozen in de Ver enigde Staten in mei is met 238.000 verminderd tot 3.389.000. Het aan tal werknemers nam met een mil joen toe tot het record voor een minimaal van 66.016.000. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 Arbeid en plichtsbetrachting zijn de grondslagen van het ware, innige geluk. Gelijk gemeld hebben de 70 leerlingen van de kleuterschool te Haam stede, een bezoek gebracht aan de bejaarden van het rusthuis Duinoord. De 98-jarige Opa Verton zat - 7iiet bloemen in de hand - naast Trudie Kouwen en Elsje den Boer en vond het die middag maar ivat gezellig in het rusthuis. NATIONALE CALVIJNHERDENKING AMSTERDAM, 10-6 In de Wes- terkerk te Amsterdam is vanavond een nationale Calvijnherdenking gehouden - voorbereid door een in terkerkelijk comité - die o.m. werd bijgewoond door de minister van Justitie, mr. A. W. C. Beerman, en mr. W. M. Morren, directeur der afdeling onderwijs der gemeente Amsterdam namens de burgemees ter. Verder door talrijke predikan ten, hoogleraren en leden van de Oecumenische Raad. In zijn openingswoord memoreer de dr. E. Emmen, secretaris-gene raal der Ned. Hervormde Kerk, dat Johannes Calvijn 450 jaar geleden in de Franse stad Noyon werd ge boren, en 400 jaar geleden de defi nitieve uitgave van zijn levens werk de „Institutie van de Chris telijke Religie" in Genève h'et licht zag. „Het was de hervorming van Calvijn, die de stoot gaf tot ver nieuwing van het kerkelijk leven in Europa. Hij behoort tot een van on ze gewichtigste erflaters", aldus spreker. Wilhelminapolder werd koninklijk GOES, 10-6. De echtgenote van de minister van Landbouw, mevr. W. G. M. Marijnen-Schreurs, heeft vanmiddag het nieuwe dorpshuis te Wilhelminadorp geopend. Deze of ficiële gebeurtenis vormde het hoogtepunt van het 150-jarig be staan van de Wilhelminapolder, het grootste particuliere landbouwbe drijf van ons land. Des morgens waren het hoofdbe stuur, de eigenaren en de genodig den officieel ontvangen? waarna met herauten te paard voorop een tocht door het dorp werd gemaakt. Nadat mevrouw Marijnen het dorpshuis officieel had geopend, deelde de Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die met zijn echtgeno te de feestelijkheden de hele dag bijwoonde, mede, dat de maat schap de Wilhelminapolder voort aan het predikaat „koninklijk" mag voeren. De directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van der Plassche, reikte aan vijf arbeiders, die 40 jaar in dienst van de polder waren, de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. Veertien mille gestolen ARNHEM, 10-6. Twee broers, respectievelijk uit Eist en Nijmegen zijn door de recherche der rijkspo litie aangehouden op het vermoe den dat zij ongeveer f 14.000 bij een bejaarde heer in Lathum hebben gestolen. De broers kwamen regelmatig aan huis bij de landbouwer, die re laties onderhield met hun zuster in Arnhem. Zij haalden het geldbedrag bij de boer uit het geldkistje, waarin zich in totaal f 30.000 bevond. Dodelijk ongeluk in kazerne AMERSFOORT, 10-6. In de Juli- ana van Stolbergkazerne te Amers foort is vanochtend een ongeluk ge beurd dat het leven heeft gekost aan de 25-jarige dienstplichtige sol daat J. Th Bik uit Arnhem. Soldaat Bik, die ongehuwd was, was van de school geneeskundige dienst en werd opgeleid tot reserve-officier. Het ongeluk gebeurde op de par keerplaats van de chauffeurs com pagnie. Soldaat Bik stond exercitie te geven aan collega's met de rug gewend naar een aantal auto's. De chauffeur van een van deze auto's reed bij een manoeuvre achteruit en raakte soldaat Bik met zijn drie tonner. De soldaat was op slag dood. Perk-herdenking in Dordrecht DORDRECHT, 10-6. De herden- king van de honderdste verjaardag van de geboortedag van de dichter Jacques Perk heeft vanavond haar hoogtepunt gekregen met de ont hulling van een gedenksteen in de zijgevel van het gebouw van de Amsterdamse Bank in de Dordtse Breestraat. Op deze plaats heeft Perks ge boortehuis gestaan. In de gedenk steen zijn, behalve de vermelding van het historisch feit, ook enkele regels uit Perks gedicht „Hemel vaart" gegrift. Het herinneringste ken werd in het bijzijn van diverse letterkundigen onthuld door mada me J. de la Sainte Croix-Marquez uit Parijs, een van de Franse leden van het geslacht Perk, van wie er verschillende bij de plechtigheid aanwezig waren. Voorstel lijkt volkomen onaanvaardbaar GENEVE, 10-6. Woensdag is te Genève vernomen dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, een beroep heeft gedaan op de westerse mogendheden om hun troepen in west-Berlyn binnen een jaar terug te trekken. De westerse staten hebben - naar verluidt - verklaard dit een on aanvaardbare suggestie te achten, daar het zou betekenen dat het Westen onder een ultimatum zou moeten onderhandelen. De Amerikaanse woordvoerder Berding verklaarde dat Gromyko dit voorstel woensdag jl. heeft in gediend. „Het is voor het Westen volledig onaanvaardbaar", zei hij. „Wij kunnen er slechts op specu leren dat Gromyko zijn voorstel heeft gedaan, wetend dat het on aanvaardbaar was voor het Wes ten, om een mislukking der Ge neefse besprekingen te veroorza ken", aldus Berding. Hij verklaarde verder dat Gro- myko's voorstel inhield dat oost en west-Duitsland in de termijn van een jaar zouden onderhande len over het sluiten van een vre desverdrag en hereniging. Gromyko zou zijn voorstel in de voltallige vergadering van woens dag herhalen. Berding zei ook nog dat het geen zin heeft de Geneefse besprekingen op basis van Gromyko's jongste voorstel voort te zetten. Geleidelijke beëindiging bezettingsstatus Gromyko had gezegd dat Rus land niet op een onmiddellijke be ëindiging van west-Berlijns bezet tingsstatuut zou staan, maar zich tevreden zou stellen met een tijde lijke handhaving van bepaalde be zettingsrechten in west-Berlijn voor een jaar. In die tijd zou een ge mengde commissie van west- en oost-Duitsland op pariteitsbasis aan de hereniging werken, tot overeen stemming proberen te komen over de beginselen van een vredesver drag en vergemakkelijking van het contact tussen de beide Duitslan- den. Gromyko had er de nadruk op gelegd dat indien het Westen niet op zijn voorstel inging, Rusland er niet mee zal instemmen dat het huidige bewind in west-Berlijn be staan blijft. De produktie van Rusland en de Ver. Staten CAMBRIDGE, 11-6. De Ameri kaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken, Douglas Dillon, heeft donderdag in een toespraak op de universiteit van Harvard ver klaard dat de Sowjet-Unie in circa 25 jaar dezelfde industriële produk tie kan bereiken als de Ver. Staten, als de huidige ontwikkeling onver anderd doorzet. Dan zullen de com munisten hun systeem als een „wonderplan" voor snel slagen kun nen aanbevelen aan de volken der minder-ontwikkelde gebieden en er grote invloed mee uitoefenen, zo waarschuwde hij. Daarom moeten de Ver. Staten middelen vinden om hun economi sche groei, die voor de Ver. Staten op vier procent per jaar wordt ge raamd tegen zeven tot negen pro cent voor de Sowjet-Unie, te ver snellen. Albert Hegn had gunstig jaar AMSTERDAM, 11-6. 1958 is voor Albert Heijn N.V. te Zaandam een gunstig jaar geweest. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winst rekening heeft de exploitatiewinst f 12.662.122 (f 10.595.166) bedragen. Na ruime afschrijvingen ad f 6 794 168 (f 5 715.761) en reserve ringen, resteert een winst van f 2.780.603 (f 2.155.347). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 12 pet. (11 pet.). Hierdoor ont vangen de winstdelende klanten obligaties dan iVz pet. (7 pet.). Alle bedrijven hebben tot het gunstige resultaat bijgedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1