Wervelwind verwoestte Borculo Stranddag Landbouwscholen te Haamstede en Zierikzee gaan samenwerken Wijziging van onderwijsprogramma oorzaak Er valt in de toekomst een sa menwerking te verwachten tussen de landbouwscholen te Haamstede en Zierikzee. De laatste jaren vol trekken zich bij het land- en tuin- bouwonderwijs ingrijpende veran deringen. Dit is wel noodzakelijk, daar ook de problemen, waarmede de land- of tuinbouwer te maken heeft op zijn bedrijf, op steeds meer verschillende terreinen komen te liggen. Voorheen werd op de lagere land en tuinbouwscholen in de eerste klas twee-en-een-halve dag les ge geven en in de overige klassen één dag. In deze korte tijd kan niet aan alle onderdelen van het bedrijf vol doende aandacht besteed worden, te meer daar hiervoor ook een de gelijke ondergrond van algemene ontwikkeling noodzakelijk is. Om toch het doel te kunnen be reiken, is uitbreiding van het aan tal lesuren nodig, terwijl ook ver schillende nieuwe vakken inge voerd moeten worden. Een totaal nieuw vak hierbij is de handvaar digheid, die vooral ten doel heeft zelf kleine reparaties te kunnen uitvoeren, waarbij de nadruk valt op timmeren en metselen, beton werk, solderen, al naar de omstan digheden in de streek dit vereisen. Hiervoor is een goed ingericht lo kaal nodig met werkbanken en het nodige gereedschap. Dit vergt hoge kosten. Om dit op Schouwen-Duiveland ook te krijgen hebben de besturen van de lagere landbouwschool te Zierikzee en de lagere landbouw school te Haamstede besloten tot samenwerking. Dit zal tot gevolg hebben, dat de landbouwschool te Zierikzee moet uitgebreid worden met enkele lokalen. Deze school is vorig jaar met het nieuwe leerplan begonnen, maar het onderwijs heeft nu nog plaats in verschillende gebouwen. Bij deze lokalen is ook begrepen het handvaardigheidslokaal. Daar om zal het onderwijs in de eerste en tweede klas van deze scholen zodanig gegeven worden, dat het zowel voor land- als tuinbouwers geschikt is. Dit kan echter in de derde en vierde klas- niet meer. In de eerste en tweede klas is er vijf dagen per week school; in de derde klas vier dagen en in de vierde klas drie dagen. De toestand per 1 september De toestand komt er dan met in gang van 1 september a.s. zo uit te zien: Leerlingen, die land- of tuinbou wonder wijs willen volgen en van :dezesde, felas-van de la gere school zijn overgegaan na'ar de zevende, komen in de eerste klas Frambozen zijn er weer KAPELLE, 8-6. Reeds heel wat kwekers hebben maandag op de veiling in Kapelle-Biezelinge fram bozen aangevoerd. Dat is vroeg want over het algemeen komen de frambozen eerst in de laatste helft van juni. Het vorig jaar begon de aanvoer van dit produkt in Kapelle op 20 juni. Het is het ras Malling Promise dat op het ogenblik reeds rijp gaat worden. Dat is in Zeeland ook het meest geteelde ras. Zeker 90 pet. van de aanplant bestaat uit Malling Promise. De prijs van de eerste kwaliteit frambozen liep van 58 tot 90 cent per doos van 200 gram. Laat Eilandman maar een ge woon dagjesmens zijn, ondanks de psychologische bezwaren die er aan dit woord kleven. Hij is het geweest op de laatste gloeiende dag van de afgelopen betere periode. De zon stond 's morgens al fel op het strand te branden en er viel voor eerst niets beters te doen dan een heel eind langs de waterlijn te trek ken, waarbij men stuitte op talrijke bergeenden, die meesterlijk pedant het strand reliëf zaten te geven. Er was aan fotograferen niet te den ken, want de vogels gingen op een paar honderd meter al op de wie ken, ook al zaten ze met de rug naar je toe. Snapt men zo niet. Kwallen waren uitermate talrijk vrienden, op het strand. Witte, blauwe, maar ook paarse en deze tint leek opvallend veel op een sei zoen-modekleur. Tussen de houten omtuining vlak tegen de duinen was het heet tot zeer heet. Vloei stoffen werden lot lauwe drankjes, terwijl het zand als kokende lava aanvoelde. Tegen de middag deed een (zeer) dreigende bui vloek- zwarte wolken aandrijven, die in het water als koolteer weerspiegel den. Ver aan de horizon schoten felle schichten door het zwerk, maar de „laatste gloeiende dag (zie boven) was mild en het werd toch weer heetjes op het strand, met als tegenhanger uiteraard het verkoelende water. Bij de punt van Westenschouwen stond een vol maakt roerloze en (bijna) volmaakt aangeklede man in dit verkoelende water. Hij was in een bevroren dabberhoudingen ondanks het buitelen als dolfijnen in de golven van vele lieden, moet deze man de verkwikking van een dag aan zee, het sterkst hebben ervaren. Hij stond als aan de zeebodem genageld en mogelijk staat hij er nog. EILANDMAN. te Zierikzee, Hebben ze de zevende klas doorlopen of na de zesde klas nog een jaar elders schoolgegaan, dan kunnen ze dit jaar nog als overgangsmaatregel in de tweede klas komen. Na de tweede klas moet een keuze gedaan worden, welk Onderwijs men wil volgen. Het onderwijs voor de landbouw- richting blijft - als voorheen - te Zierikzee, het tuinbouwonderwijs voor de derde en vierde klas te Haamstede. Hier zal een lokaal voor vakvaardigheid bij gebouwd worden. Dit vak behandelt de prac- tische werkzaamheden, alsmede de techniek; werking en gebruik van machines. De leerlingen die reeds op school zijn, zullen het oude leerplan blij ven volgen zoals het was toen ze op school kwamen. Men kan inlichtingen vragen of zich laten inschrijven bij de hoof den van beide scholen, onverschil lig welke richting men later wil volgen. J. R. de Boer kringlioofd B.B. Sch.-Duiveland In de vacature, ontstaan door de benoeming van de heer A. Rottier als hoofd van de Bescherming Be volking te Terneuzen per 1 juni jl., is door de Kringraad thans be noemd als kringhoofd voor de Kring Zeeland 6 Bescherming Bevolking Schouwen-Duiveland, de heer J. R. de Boer. De heer de Boer werd geboren op 24 november 1925 tc Brouwers haven. Na zijn schooltijd trad hij in 1945 in Dordrecht in dienst bij de Rijkswaterstaat, bij welke dienst hij tot mei 1956 in verschillende rangen achtereenvolgens werkzaam was in Dordrecht, Utrecht en Den Haag. Per 1 mei 1956 is hij over geplaatst naar de afdeling Brand weer van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Van juli 1946 tot juli 1950 is hij in militaire dienst geweest. Op 1 december 1947 werd hij benoemd tot reserve tweede lui tenant der infanterie. Thans is hij reserve-kapitein der grenadiers. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE H.L.O.-proeven Het comité voor Schouwen-Dui veland van de Nat. Vereniging tot Bevordering van Harmonische Li chaamsontwikkeling (H.L O.) zal op de vrijdagen 12, 19, 26 juni en 3 juli, telkens van zeven tot negen uur des avonds op het sportpark „Bannink" gelegenheid geven tot het afleggen van de verschillende proeven. Ve len, vooral de volwassenen, hebben na hun schooltijd niets meer aan lichaamsontwikkeling gedaan. Zij krijgen nu de gelegenheid te onder zoeken of zij nog altijd „mee kun nen doen". Scholieren kunnen de proeven op hun scholen afleggen. BURGH Groot kamp in de Koebel" In de loop van maandag arriveer den in de „Koebel" een 150 leer lingen van de Bisschoppelijke Kweekschool „Saint Jean Baptiste de la Salie" uit Oudenbosch. Daar het onmogelijk is om een dergelijk aantal in de „Koebel" te herbergen werd ook de Blokhut van de Pad vinders ingeschakeld Bovendien werden rond de blokhut nog een aantal tenten geplaatst. Daar de jongelui gekomen zijn om van de natuur te genieten, was de eerste dag van hun verblijf, vanwege de harde wind en later regen, al een danige teleurstelling. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 16 juni a.s. (7.30 uur) wordt een openbare vergadering van de gemeenteraad gehouden. Op de agenda komen o.m. voorstellen tot het aangaan van een geldlening t'b.v. de bouw ener nieuwe open bare lagere school, aankoop meubi lair voor kleuterschool, verhoging subsidie Ver. B. en S. en verlenging van een kasgeldlening met de ge meente Haamstede. Nieuw cafétaria officieel in gebruik genomen Zaterdag vond onder grote be langstelling de officiële ingebruik neming plaats van het nieuwe café taria „De Zoórn" van de heer C. Veerhoek. De opening werd ver richt door de loco-burgemeester wethouder M. de Roo, die met de op een kussen door het dochtertje van de heer Veerhoek aangeboden sleutel de deur opende. De heer de Roo prees de doortastendheid van de heer Veerhoek die met het ope nen van deze moderne zaak, mede gezien het nog steeds toenemende vreemdelingenverkeer in de ge meente, een juist begrip heeft ge toond voor de tijdsomstandigheden. Speciaal door de ruime parkeer plaats die voor het cafétaria aan wezig is noemde hij het een aan winst voor de gemeente. Namens de plaatselijke middenstandsbond bood de voorzitter, de heer N. A. Krijnse Locker zijn gelukwensen aan. De architect, de heer L. Beije te Veere sprak woorden van dank voor de goede samenwerking tus sen principaal en aannemers, waar bij hij de heer Veerhoek geluk wenste met zijn aanwinst. Het ge heel maakt een prima verzorgde indruk. Vooral de kleurencombina ties doen het uitstekend in het in terieur. Behalve vele gelukwensen werd de eigenaar nog tal van bloe men aangeboden. BROUWERSHAVEN Geslaagd voor het vakdiplo ma Beroepsgoederenvervoer dhr. N. van der Wekken R.J.zn te Brou wershaven. Het examen werd ge houden op 3 juni te 's-Gravenhage. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1959. Geboren: 2. Cornelia Johanna, d. van J. van de Sande en C. J. Dorst; 19. Cornelia Aaltien Marjon, d. van M. H. van der Linde en Jozina S. Blankert, geb. te Zierikzee. Overleden: 2. Dingenes Pieter de Bakker, 71 j., echtg. van J. J. van der Have. Ingekomen: 12. Laurus J. de Ja ger van Wolphaartsdijk; 12. Jacoba C. Klompe, e v. L. J. de Jager, van Wolphaartsdijk; 15. Klasina van der Nagel, e. v. H. Boot, van Valken burg (Z.H.). Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der rijks politie zijn inlichtingen te verkrij gen voor de volgende gevonden voorwerpen: 1 motorvoetsteun, 1 zonnebril en 1 vetspuit. SIRJANSLAND De heer P. Minderhout alhier is benoemd tot boswachter in het Goois Natuurreservaat. BRUINISSE De heer J. Swagerman, onder wijzer aan de o.l.-school te Bruinis- se is in gelijke betrekking benoemd te Woerden. KERKNIEUWS Geref. Kerken, Nieuwerkerk (Z.) Bevestiging en intrede kand. A. Heuzeveldt Kandidaat A. Heuzeveldt zal zon dagmiddag 14 juni a.s., om half drie te Abbenbroek en om vijf uur te Zwartewaal, na 's morgens om tien uur in een gecombineerde dienst te Zwartewaal te zijn be vestigd door ds. H. J. Riphagen uit Barendrecht, intree doen als pre dikant van de Geref. Kerken van Zwartewaal en Abbenbroek in de classis Brielle. De Geref. Kerk van Abbenbroek is vakant geweest sinds september 1937 en die van Zwartewaal sinds 1 april 1955, toen aan ds. L. van der Lugt, die thans te Zeist woont, op ruim 68-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Kandidaat Heuzeveldt werd op 6 november 1933 in de geref. pas torie van Nieuwerkerk (Sch.- Duiveland) geboren. Zijn vader, ds. M. Heuzeveldt, overleed 7 septem ber 1956 en diende de Geref. Ker ken van Nieuwerkerk (1931-1936),. Hazerswoude (1935-1946) en onge veer tien jaar die van Slikkerveer. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), pass. 8-6 Li zard naar Rotterdam. Kenia (t.), 9-6 te Trinidad. Limburg, 9-6 te Hamburg. Mosselzaadvisserij op Groninger Wad ging uit als een nachtkaars Doorzetters vingen nog wel wat De moss'elzaadvisserij op het Gro ninger Wad, welk zaad moest wor den uitgezaaid op de percelen in Zeeland is met ingang van zaterdag 6 juni gesloten, nadat de banken ongeveer drie weken geopend wa ren geweest. Eigenlijk is deze zaadvisserij uit gegaan als de bekende nachtkaars. Was er op het Friese Wad zaad in overvloed, welk zaad moest worden gebruikt om de percelen in het noorden te bezaaien, de voorraden op het Groninger Wad waren mi niem zodat de ene kwekef na de an dere besloot om wanneer hij een maal in Zeeland zijn zaad had ge lost, maar niet meer terug te keren. Toch kan worden gezegd, dat de doorzetters, zij die drie weken lang bleven vissen nog wel eens geluk hadden, en soms zaad van goede kwaliteit ontdekten en op hun per celen konden uitzaaien. En al is nu de mosselzaadcampag ne geëindigd, toch vertoeven velen nog in het noorden omdat door de inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district opnieuw een aan tal percelen werd vrij gegeven voor de mosselteclt. Dit betekent nu dat practisch iedere kweker, al-' thans wat Bruinisse betreft, een nieuw perceel toegewézen kreeg. Deze nieuwe percelen moeten worden schoongevist en sommige kwekers hebben in de verwachting een nieuw perceel toegewezen te krijgen een voorraad mosselzaad gevormd dat nu op het nieuwe per ceel wordt uitgezaaid. AMSTERDAM, 9-6. In de maan dag gehouden jaarlijkse algemene vergadering van de Verenigde Co öperatieve Suikerfabrieken U.A gevestigd te Dinteloord, heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, mede gedeeld, dat de produktiecapaciteit van de wereldsuikerindustrie sinds 1955-'56 van ruim 39 miljoen ton ruw is gestegen tot een geschatte hoeveelheid van meer dan 50 mil joen ton ruw in 1958-'59. In het laatste campagnejaar be droeg de toeneming 11.7 pet. De voorlopige uitzaaicijfers voor 1959 vertonen voor Europa een stijging van ruim 5 pet. t.o.v. 1958, waarvan het grootste deel echter voor reke ning van de landen achter het ijze ren gordijn komt. Onder normale omstandigheden moet de met meer dan 2 miljoen ton gestegen wereld voorraadpositie echter zorg baren en paralelliteit tussen produktie en afzet zal versterkt nagestreefd moe ien worden. Vertraagde inzending Daar in de toekomst rekening zal moeten worden gehouden met gro tere jaarlijks te verwerken hoeveel heden suikerbieten, werd door de algemene vergadering aan het be stuur machtiging verleend het jaar lijks te investeren bedrag te verho gen. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Zierikzee Veiling van 8 juni 1959 Aardappelen (nieuwe) f 32; Aard beien I f 119-121, id. II f 75-89; Doperwten f 65; Peulen f 180-182; Rabarber f 19-23; Waspeen f 49; Bloemkool A f 22-44, id. B f 18-22, id. C f 16," id. stek-afw. f 4-15; Komkommers A f 46-60, id. B f 40- 51, id. C f 29-38; Kropsla I f 8, id. II f 3-5; Bospeen f 36-52; Boskro- ten f 30; per 100 kg., stuks, bos. Aardbeien I p.d. f 0,20-0,30 ,id. II p.d. f 0,14-0,16. De eerste doperwten werden aan gevoerd door dhr. J. de Munnik te Haamstede. De eerste kroten door dhr. J. A. ten Haaf, Zierikzee. Verenigde Coöp. Suikerfabriek Dinteloord Ir. M. A. Geuze over de wereldsuikerindustrie „Byblyven" is zeer noodzakelijk PREDIKBEURTEN Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 11 juni, 's avonds 7.30 uur: ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken' OOSTERLAND. Donderdag 11 juni: 2.30 uur huwelijksinzegening; 7 uur ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel. De balans per 30 september 1958 en de exploitatierekening 1958-'59 werden ongewijzigd goedgekeurd, waarmede o.a. het voorstel van het bestuur om de balanswaarde van de post terreinen, gebouwen en ma chines van f 3 438.906 terug te bren gen op f 2.000.000 werd aangeno men. Oude Twentse havezathe afgebrand Groot cultuurhistorisch verlies ALMELO, 9-6. In de afgelopen nacht is een groot deel van een van de laatste havezathen van Twenthe door brand verwoest. Tegen half twaalf maandagavond brak, waar schijnlijk door kortsluiting, brand uit op het landgoed „Herinckhave" te Albergen, gemeente Tubbergen. Het vuur werd ontdekt door twee Hengelose kooplieden. Er werd on- middelijk alarm geslagen. Zeven slapende mensen bevon den zich in het huis, namelijk de 85-jarige douairière Th. Von Bön- ninghausen Ridder de Van der Schueren; haar kleinzoon Lotha, oud 15 jaar; dr. Wiemeyer en zijn echtgenote en het echtpaar Van dei- Sluis met een acht weken oude baby. Met moeite, maar nog juist op tijd, konden allen zich in veilig heid stellen. De achterzijde van de zeven tiende eeuwse havezathe brandde weldra als een fakkel. Enkele uren hadden de brandweren van Tub bergen en Almelo nodig om het vuur te bedwingen. De havezathe moet als verloren worden beschouwd. Het oudste deel brandde geheel uit en het uit 1742 daterende frontgedeelte werd on- Verwachting tot woensdagavond: KOEL Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer; overwegend matige westelijke wind en koudere nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 8.20, onder 23.21. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.58. Maan op 9.24, onder 23.51. Eerste kwartier 14 juni te 6.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 juni 5.36 v.m. 11 juni 6.09 v.m. BROUWERSHAVEN: 17.46 n.m. 18.20 n.m. 10 juni 11 juni Doodtij: 16 juni. 5.08 v.m. 5.44 v.m. 17.29 n.m. 18.09 n.m. herstelbaar beschadigd. Van de in ventaris ging zeer veel verloren. Daarbij waren waardevolle schil derijen en een uitgebreide zestiende eeuwse bibliotheek. G.J.V. te Haamstede bracht weekeinde door op „Hedenesse" (Z.-Vl.) Leden van de G.J.V. te Haam stede hebben het weekeinde door gebracht in het vakanie- en confe rentie-oord „Hedenesse" in Zeeuws Vlaanderen. De jeugd arriveerde daar rond zes uur in de middag en maakte kennis met de leider wika T. Dalis. Na de maaltijd werd het weekend geopend door de voorzitter de heer W. Jonker, die wees op de vor- mingstaak van de christelijke jeugd. Na dit ernstig woord werd gevolksdanst. Tot slot werden be sprekingen gevoerd over de op zondag te houden kerkdienst in het kamp. In deze kerkdienst mediteer de wika Dalis over: „De gelijkenis van de verontschuldigingen". Spr. wees op het belang de mensen uit te nodigen tot het feest te geven door de Heer. Twee groepen voer den een spel op, waarin twee ge lijkenissen werden verbeeld. In de middaguren volgde een interessan te bespreking over het onderwerp: „Jongens en meisjes". In de avond uren werd gemusiceerd, gewandeld en gespeeld. Na gemeenschappelijk zingen sloot Ine van Waveren met het lezen van 1 Joh. 1 1 t m. 4 en dankgebed. De voorzitter dankte wika Dalis voor de ontvangst. Ten slotte werd nog een avondwande ling gemaakt. Een geslaagd week end vond hiermee zijn einde. Herinnering aan natuurramp Ergens in de Achterhoek ligt een heel oud stadje. Ge zoudt het er vandaag niet meer afzien, dat het zo'n eeuwenlange historie achter zich heeft liggen. En geen wonder: de meeste huizen, die er nu staan, zijn nog slechts luttele tientallen jaren oud. Want in 1925 onderging het stadje een radicale verjong ingskuur, ja, werd als het ware volledig herbouwd. En dat was niet de eerste keer. Wie de geschiedenis raadpleegt, kan immers vinden, dat in het jaar 1348 de bisschop van Utrecht, Jan van Arkel, opdracht gaf om heel Borculo plat te bran den. Maar wij beperken ons tot de meer recente historie en wat er toen gebeurde, kan iemand al de haren te berge doen rijzen. Het was maandag 10 augustus 1925, midzomer, wat drukkend, maar overigens viel er niets bijzon ders te melden. In de late namid dag echter werd het bepaald som ber, zeg maar gerust donker. Er zat iets dreigends in de lucht. Een nachtelijk duister spreidde zich over het niets vermoedende Borculo en de wijde omgeving. En het werd stil, angstaanjagend stil. Tegen zevenen werd de inkt zwarte lucht plotseling doorkliefd door enkele felle bliksemstralen Temidden van de Egyptische duis ternis naderde uit het zuidwesten een grijsgele trechter, die snel dich terbij komend het hele stadje als het ware scheen te willen opslok ken. Allen hebben wij wel eens ge hoord van een cycloon, een wèrvel- storm of hoe we een dergelijk na tuurverschijnsel ook mogen noe men. Maar we achtten dat iets uit. verro landen, Japan of Amerika of dergelijke. Maar wie was er in het Borculo van zomer 1925 op bedacht, dat zo iets ook in Nederland zou kunnen voorkomen? Do wervelstorm Een cycloon is een windhoos, een draai- of wervelwind, die met enonne snelheid en kracht als een trechter of slurf in een bepaald ge bied, een enkele tientallen of hon derdtallen meters brede strook, over de aarde veegt en dan ook alles meesleurt wat hij op zijn weg ontmoet. Het begin van de hoos van 1925 lag in noordoost Brabant. Hij ging dwars door de Achterhoek heen en vond in Borculo zijn kern, zijn dieptepunt. Daarom werd dit stadje oök verreweg het zwaarst geha vend. Terwijl de donder ratelde en de bliksemschichten de lucht door kliefden, nam de razende cycloon alles op wat los, maar ook wat vast was. Dakpannen, schoorstenen, ja hele daken werden afgerukt, muren stortten in, tafels en stoelen, bed den en kasten werden opgenomen hoog in de lucht en tientallen me ters verder weer neergeslingerd. Beide kerktorens kwamen met da verend lawaai naar beneden. Ongekende krachten Van de kracht van een dergelijke cycloon kunnen we ons haast geen voorstelling vormen. Bomen van een meter dik werden afgedraaid alsof het lucifershoutjes waren .Er gens in een schuur stond een auto gestald, die honderden meters ver der in een weiland werd terug ge vonden. De trein, die ongeveer om zeven uur uit Borculo naar Ruurlo was vertrokken, ontspoorde even bui ten het stadje. De locomotief werd door de cycloon eenvoudigweg op getild van de rails en onder aan de dijk neergekwakt. En intussen klonk in Borculo zelf te midden van het geraas der ver woesting het angstige gegil der ver bijsterde bewoners en het gekerm der vele zwaar- en licht gewonden. Maar ondanks de uitgebreidheid dor verwoestingen had alles zich toch binnen enkele minuten afge speeld. Na de ramp Burgemeester Jhr. ir. R. R. L de Muralt stelde onmiddellijk de Ne derlandse regering op de hoogte van het gebeuren. Hij vroeg om hulp, bij voorkeur van geniesolda ten. Die kwamen de volgende dag en begonnen onmiddellijk met het opruimingswerk. Maar intussen hadden de bewoners voor de nacht reeds ergens een geïmproviseerd onderdak moeten zoeken, want er was vrijwel geen huis te vinden, dat onbeschadigd bleef. Bovendien wa ren velen doorweekt, omdat onmid dellijk na de windhoos het water als bij bakken uit de hemel 'kwam en in de van daken beroofde huizen vrij kon neerstromen. Het Algemeen Handelsblad meld de: „De twee kerktorens waren fi naal afgeknapt, zwaar geboomte lag geveld dwars over de wegen, een fabriek stond in brand, er waren 4 (drie?) doden en ongeveer tweehon derd gewonden. Van de 5.000 inwo ners (de buurtschappen rondom Borculo meegerekend) werden er 2.000 dakloos, er was geen elek trisch licht meer en geen telegra fische of telefonische verbinding. In de loop van dinsdag ging het bericht van de ramp als een lopend vuur door Nederland. Toen bleek, dat ook elders de storm tragische gevolgen had gehad. Bij Cuyck wa ren drie gehuchten weggevaagd en op verschillende plaatsen waren mensen door vallende muren ge dood. Ook het Brabantse dorp Zee land werd zwaar geteisterd. Hulpverlening Burgemeester de Muralt schatte de schade op vier miljoen. Hij richtte onmiddellijk een comité van huisvesting op en leidde persoon lijk het opruimingswerk Twee da gen na de ramp brachten H.M. de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan de getroffen gemeente en later kwam ook Prins Hendrik. Heel Nederland leefde mee. Al- lerwege werden hulpacties op touw gezet, zelfs in het buitenland. Op 17 augustus installeerde minister Jhr. de Geer het Nationale Steuncomité Stormramp. Zo werden de talloze hulpacties gecoördineerd. Het co mité ontving in totaal f 3.037.425 en het gaf hiervan f 3.011.137 uit, Het batig saldo werd ter beschikking gesteld van het Rode Kruis. En dat kwam twee jaar later goed van pas, omdat 1 juni 1927 opnieuw een windhoos over Nederland trok, met name over de provincies Over ijssel in Gelderland. Men kreeg in dat jaar een bedrag van twee mil joen gulden bij elkaar. Het restant hiervan legde de basis voor het Na tionaal Rampenfonds, dat. bij de stormramp van 1953 van zulk een enorme betekenis is gebleken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2