Onderdelen van het Nederlandse leger gaan begin juli naar Frankrijk Westen vraagt waarborgen voor tot stand komen regeling Berlijnse kwestie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Genève in eindstadium Tweemaal één wordt één DINSDAG 9 JUNI 1959 No. 18577 115e jaargang ZIERIKKWBNIEOVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bi] vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- Der stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Onontbeerlijk element voor te houden topconferentie GENEVE, 8-6. Van betrouwbare z|jde is te Genève meegedeeld dat het Westen maandag z|jn stand punt kenbaar heeft gemaakt aan de Russen over de waarborgen die het Westen eist voor het tot stand komen van een regeling van de kwestie-Berl\jn en de concessies die het hier tegenover wil stellen. Men zou de Russen hebben dui delijk hebben gemaakt, dat dit standpunt een onontbeerlijk ele ment moet zjjn voor een slotcom muniqué, door beide partijen on dertekend, dat het houden van een topconferentie in de loop van de zomermaanden rechtvaardigt. Het westen zou twee waarborgen van de Russen hebben verlangd en wel: 1. erkenning van de westelijke bezettingsrechten en 2. een verkla ring dat de Russen de vrije toegang tot Berlijn vanuit west-Duitsland waarborgen. Volgens diplomatieke waarne mers is het tot nu toe nog niet ge bleken dat de Sowjet-Unie deze be zettingsrechten zal erkennen en waarborgen. Het standpunt van het westen is op papier vastgelegd on aan de Russen overhandigd. In de tekst zou ook staan dat eerj even tuele regeling van de kwestie-Ber- lijn in elk geval van kracht moet zijn tot de Duitse hereniging een feit is geworden. Westelijke concessies Het westen zou voorts bereid zijn tot de volgende concessies: 1. beperking van de propaganda in west-Berlijn en van hetgeen de Russen ondermijnende activiteit hebben genoemd, mits daarte- Betoging van woedende Italiaanse boeren MARIGLIANO, 8-6. Tweeduizend boeren uit de omtrek zijn maandag naar Marigliano bij Napels getrok ken om te protesteren tegen de lage aardappelprijzen. Zij staken het ge meentehuis in brand, sneden tele foondraden door en richtten weg versperringen op. De betogers waren voorzien van stokken, stenen en stukken gereed schap. Zij konden tenslotte door dé politie, die versterking gekregen had, worden verdreven. Een aantal hunner werd aangehouden. Aan beide kanten vielen gewonden, doch geen ernstige. Generaal Anastasio Somoza, be velhebber van de nationale garde van Nicaragua, heeft maandag in Managua bekendgemaakt dat de rebellen „militair geliquideerd" zijn. Volgens een mededeling van „Antara" heeft Indonesië twee grote nieuwe leningen verkregen van Rusland en van de Ver. Staten. genover soortgelijke maatrege len in oost-Berlijn worden ge nomen; 2. vaststelling van een „plafond" voor de westelijke troepen in west-Berlijn; aanvaarding van Oostduitsers als agenten van de Russen voor zover het de verantwoordelijk heid van het geallieerde mili taire vervoer naar Berlijn be treft. Voorts zou het westen ook heb ben voorgesteld een commissie van de grote vier in te stellen met mo gelijke deelneming van vertegen woordigers van oost- en west-Ber lijn, die dan toezicht zou kunnen houden op de naleving van de re geling inzake Berlijn. Conflict in de NAVO AMERIKAANSE A-BOMMENWERPERS VERLATEN FRANSE VUEGVELDEN PARIJS, 8-6. Tweehonderd Ame rikaanse atoombommenwerpers hebben in het afgelopen weekeinde vliegvelden in Frankrijk verlaten. De opperbevelhebber van de NA- VO-str|jdkrachten, generaal Nor- stad, heeft besloten dat deze vlieg tuigen in een ander NAVO-land zullen worden gestationeerd in ver band met het feit dat Frankrijk nog niet heeft ingestemd met de voorwaarden waaronder atoom bommen in Frankrijk kunnen wor den opgeslagen. United Press International en Reuter meldden gisteren dat de achtergrond van dit conflict wordt gevormd door Frankr|jks wens, te beschikken over eigen atoombom men en over Franse straalbom- menwerpers die deze bommen kun nen vervoeren. Volgens het Amerikaanse pers bureau U.P.I. zou Frankrijk zelfs geen bijdrage tot de NAVO meer willen leveren, zolang de bondge noten, de Verenigde Staten en Gr.- Brittannië, weigerachtig blijven Frankrijk deelgenoot te maken van hun atoomgeheimen. Frankrijk wenst een stem te heb ben b|j het beslissen over het ge bruik van niet-Franse atoombom men die in Frankrijk z|jn opgesla gen en over het gebruik van raket ten die van raketbases in Frank rijk zouden worden gelanceerd. Eenzaam avontuur SALZBURG, 9-6. De 15-ja- rige Ursula Bauer uit Salz burg heeft een angstig, een zaam avontuur overleefd. Zij was vrijdag 29 mei alleen een wandeling in de bergen bij Salzburg gaan maken. Onderweg gleed zij uit en kwam op een over een kloof hangend rotsblok terecht, vanwaar zij echter geen kans zag de weg terug te klimmen. Negen dagen heeft zij moe derziel alleen op dat rots blok gezeten. Zij hield zich in leven met wat mos dat op het rotsblok en de bergwand groeide. Zondag werd zij bij toeval ontdekt en kon een inderhaast georganiseerde reddingsexpeditie haar uit haar benarde positie verlos sen. Zij was volledig uitge put. Bij Oldebroek verbrandde 200 hectare beplanting Schietoefeningen oorzaak In verschillende delen van ons land hebben gisteren hevige bran den gewoed, die ruim 220 hectare bos en heide verwoestten. Op de Oldebroekse hei deed een ongekend grote heidebrand gisteren 200 hec tare beplanting in vlammen op gaan. Omstreeks half twee brak de brand uit op de schiethei, die een onderdeel is van de Oldebroekse hei, toen daar oefeningen aan de gang waren. Gezien de grote droog te van de afgelopen dagen waren DUITSLAND IN EUROPA In verband met de - op zijn eind lopende - besprekingen ie Genève, hierbij een overzichtskaart van de huidige positie van Duitsland in Europa. Het gespleten Duitsland vormde en vormt inzet van de onder handelingen tussen oost en west. schietoefeningen met fosfor- rookgranaten verboden. Men werk te daarom met brisantgranaten, die geen vuur, maar alleen scherven geven. Niettemin hebben deze gra naten het vuur veroorzaakt op een manier die volgens de deskundigen nog duister is. Een sterke wind wakkerde het vuur aan. Tank doodde militair 'S-GRAVENHAGE, 8-6. Tijdens oefeningen van het elfde bataljon zware tanks in kamp Vogelsang in Duitsland is vanmiddag omstreeks half één de 20-jarige ongehuwde dpi. huzaar Th. H. Verbeek uit Eindhoven door een ongeluk om het leven gekomen. Huzaar Verbeek zat als enige in een jeep, die opgesteld stond achter een Centurion-tank. De tank begon plotseling achteruit te rijden en raakte daardoor de jeep. Huzaar Verbeek was op slag dood Naar de oorzaak van het on geval wordt nog een nader onder- zoe kingesteld. T Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Met geweld kan men palei zen verwoesten, maar nog geen varkensstal opbouwen. In het gemeentedok vier te Rotterdam is een indrukwekkende groep deskundigen maandagochtend begonnen met het aan elkaar passen van het oude achterschip en het bij Boele's scheepswerven te Bolnes ge bouwde nieuwe voorschip van het Zwitserse schip „Nyon" geeft een beeld van dit unieke karioei. Kustvaarder liep op pier van Ijinuiden DEN HAAG, 9-6. De Nederland se kustvaarder „Navis" is vanoch tend vroeg bij het uitwijken voor een tegemoetkomend schip op de Noorderpier van IJmuiden gelopen. Het 498 ton metende schip is la ter vlot gekomen, doch dreigde te zinken. Met behulp van de sleep boot „Simson" is de „Navis" op het strandje binnen de pieren gezet. De „Navis" voer voor Kamp's Scheepvaart te Groningen. Tien jaar padvinrlsters- buitencenlrum BAARN, 8-6. Zaterdagmiddag is te Baarn het tienjarig bestaan her dacht van „Buitenzorg", het bui tencentrum van het Nederlandse Padvindsters Gilde. Padvindsters, afgevaardigd uit alle districten van het land, geno digden en hoofdbestuursleden woonden de feestelijkheid bij. 's Avonds werd op het terrein een groot kampvuur gehouden, dat door v'eel padvindsters uit de omtrek en ver daarbuiten werd gemaakt. Prinses Marijke met haar groep bevond zich ook onder de aanwe zigen. Prinses Paola is maandag voor gesteld aan kardinaal van Roey die op 2 juli 'het huwelijk van prins Albert en prinses Paola zal inzege nen. De kardinaal onderhield zich in de troonzaal van het aartsbis- De foto schoppelijk paleis ruim een half uur met het prinselijk paar. La Courtine wordt standplaats van onze militairen EPE De gemeentebesturen van Apeldoorn, Epe, Heerde, Hattem en Voorst zijn tot overeenstemming gekomen omtrent de stichting van een Oostveluwse Rijwielpaden-Or ganisatie (OVRO), die aanleg, ver betering en onderhoud van 128 km. fietspaden in dit drukbezochte toe ristengebied zal verzorgen. APELDOORN, 8-6. Tijdens een hedenmorgen in Apeldoorn gehou den persconferentie hebben luite nant-generaal P. Gips, comman dant van het eerste legerkorps en z|jn sectiechefs nadere -bijzonder heden verstrekt over de oefeningen van onderdelen van dit legerkorps in de periode van 1 juli tot 31 ok tober in Frankrijk en in het bij zonder over het vervoer van de troepen van Nederland naar Frank rijk, het verbl|jf in het kamp dat gelegen is in het plaatsje La Cour tine alsmede het oefenschema van de gevechtstroepen der eerste en vierde divisie. Luitenant-generaal Gips vertelde allereerst dat het Duitse leger, dat sterk is gegroeid, thans zelf weer wenst te beschikken over het kamp Sennelager en de Nederlandse pa rate troepen, die hier in groter ver band werden geoefend, dus naar een ander oefenterrein moesten omzien. Het nieuwe oefenterrein Dit werd uiteindelijk gevonden in Auvergne nabij Clermont Fer- rand. Het grote voordeel van La Courtine, waar het kamp zal wor den opgeslagen, is, dat ook buiten het manoeuvreterrein, dat een op pervlakte heeft van 6.200 ha, ge oefend kan worden. Een oefening waarbij tanks, infanterie en artil lerie tezamen over een diepte van 50 km opmarcheren, zoals in La Courtine zal geschieden, is in Ne derland bv. ondenkbaar. Bovendien zullen gelijktijdig vier infanterie- bataljons, een tankbataljon, een af deling artillerie en een verken ningsbataljon aan de manoeuvres kunnen deelnemen. Het terrein ligt achthonderd meter boven de zee spiegel in een gebied waar duizen den jaren geleden vulkanen ont stonden, en dat tal van door diepe dalen gescheiden heuvels, uitge strekte bossen en verraderlijke moerassen telt. Het is juist daarom zo geschikt als oefenterrein, omdat het een geheel ander karakter draagt dan hetgeen de Nederlandse soldaat In eigen land gewend is. De eerste eenheden De eerste eenheden zullen op 2 juli uit de legerplaats Oirschot ver trekken. Die dag wordt 300 km af gelegd, waarna in Mourmelon (Frankrijk) gebivakkeerd zal wor den. De volgende dag wordt dan ophieuw 300 km afgelegd, waarna wordt overnacht in Bourges. De derde dag wordt door een heuvel achtig landschap langs serpentine achtige wegen La Courtine bereikt. De legering in Courtine geschiedt in stenen gebouwen en kan, indien nodig, worden uitgebreid met ten ten. De logiesgebouwen bestaan uit twee verdiepingen. Hierin vindt Mr. S. Sybrandy secr. Zeeuwse C.B.T.B. LEEUWARDEN, 8-6. Het hoofd- bestuur van de Zeeuwse Christelij ke Boeren- en Tuindersbond heeft mr. S. Sybrandy te Leeuwarden, adjunct secretaris van de Friese C B.T.B. tot secretaris van deze bond benoemd. Mr. Sybrandy, die sinds 1 april 1956 in dienst is bij de Friese C.B.T.B heeft deze be noeming aanvaard en zal per 1 augustus a.s. in Zeeland in dienst treden. men acht grote kamers, waarin 28 militairen zullen worden onderge bracht, twee kleine kamers voor 12 militairen en zes kamers voor on derofficieren; verder: bureaus, ma gazijnen en wasgelegenheden. De luchtlijn Amsterdam-Warschau 'S-GRAVENHAGE, 8-6. Ter ge- legenheid van de opening van de luchtlijn Amsterdam-Warschau v.v. door de Poolse luchtvaartmaat schappij L.O.T. zal op 17 juni a.s. een gezelschap autoriteiten uit Ne derland als gast van deze maat schappij naar Warschau vertrekken voor een driedaags bezoek. Israël heeft Libanon meegedeeld dat het bereid is een Libanese lich te bommenwerper die op 27 mei ge dwongen werd te Haifa te landen, vrij te geven, aldus hebben Isra ëlische ambtenaren maandag te Tel Aviv meegedeeld. Volgens de amb tenaren is het besluit bedoeld als een teken van goede wil. Eerder hadden de vijf bemanningsleden reeds toestemming gekregen naar hun- land terug te keren. Landbouwschap over investeringsprogramma en loonvorming Het Landbouwschap geeft de re gering zeer dringend in overweging t.b.v. de reconstructie van het plat teland een investeringsprogramma van ongeveer f 125 miljoen per jaar (overeenkomende met een opper vlakte van circa 50.000 hectare per jaar) tot uitvoering te brengen. Voorts vraagt het Landbouw schap aandacht voor de bijzondere problemen, die bij de door de re gering aangekondigde invoering van de gedifferentieerde loonvor ming voor de landbouw rijzen. Het wil hierbij wijzen op hetgeen in het advies van de Sociaal-Econo mische Raad inzake het in 1959 cn 1960 te voeren sociaal-economisch beleid hierover wordt gesteld. Deze passage luidt: „In een stelsel van gedifferentieerde loonvorming moet, voor wat de agrarische be drijfstak betreft, er rekening mede worden gehouden dat voor een aantal agrarische produkten door de overheid een garantiebeleid wordt gevoerd op basis van kost prijsberekeningen, waarin de pro- duktiviteitsstijging automatisch is verdisconteerd". Het Landbouwschap acht het na melijk van groot belang, dat een verdere verbetering in de verhou ding tussen de lonen en overige ar beidsvoorwaarden in de agrarische sector en die in de overige sectoren van het bedrijfsleven ook in de toe komst blijvend wordt nagestreefd en mogelijk gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1