Minister Luns geeft vernietigende analyse van Russische bedoelingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Starre houding van oktober 1955 versterkt Geruchten over koning Boudewijn Atlantisch congres te Londen Olie bedreigt Zweeds strand VERLOOFD BELGISCH VORSTELIJK PAAR MAAKTE ZEGETOCHT DOOR BRUSSEL Britse oorlogspelgrims in Nederland ZAL VIER-MOGENDHEDENCONFERENTIE VASTLOPEN Strijd 0111 de worstkaas Chroesjtsjef heeft eigen optimisme HET LOONOVERLEG TUSSEN REGERING EN GEORGANISEERD BEDRIJFSLEVEN Blikseminslag veroorzaakte brand in duinpan van Rijksdomein -MAANDAG 8 JUNI 1959 No. 18576 115e jaargang ZIERIKZEESdEBNIEtlWSBODE AbONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- Der stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikxee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. Ö1110-2110, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft op het te Londen gehouden Atlantisch congres het woord ge voerd over de huidige stand van zaken in de buitenlandse politiek. Minister Luns noemde het een feit, da de Sowjet-Unie de starre en onbuigzame houding van okto ber 1955 heeft versterkt en dat ook op militair terrein de Russische houding verre van geruststellend is, gezien de opmerkingen van de Russische leiders met dreigemen ten over vernietiging van het Wes ten. Voorts zijn de door de Russische regering bepleite voorstellen niet alleen gericht op de verzwakking van het westen in politiek opzicht, maar ook op het afbreuk doen aan Komt van een huwelijk een huwelijk? BRUSSEL, 5-6. - Prinses Paola Ruffo di Calabria is vrijdagavond per vliegtuig op het vliegveld van Brussel aangekomen, waar zij door haar verloofde, prins Albert, werd begroet. Het paar stapte onmiddel lijk in de sportauto van de prins, doch vlak bij het vliegveld werden zij opgewacht door een menigte van circa vierhonderd juichende men sen. Het duurde een kwartier voor het paar zijn reis naar het paleis van Laeken kon vervolgen. Intussen blijven in Brussel ge ruchten de ronde doen over een( op handen zijnd huwelijk van ko ning Boudewijn. De koning heeft onlangs in Amerika verklaard, dat hij hoopte de Belgen een jonge ko ningin te geven. In hofkringen in Brussel weet men van niets. Een populair Brussels weekblad publi ceerde vrijdag echter een grote foto van prinses Maria-Theresia van Bourbon-Parma met als onder schrift: „Wij zullen spoedig een ko ningin hebben". Het blad schrijft uit „betrouwbare bron" te hebben vernomen, dat de koning voor het einde van het jaar zal trouwen. LONDEN, 5-6. Koningin Eliza beth van Engeland heeft vrijdag te Londen het Atlantische congres ge opend, waaraan 650 afgevaardigden uit veertien Navo-landen deelne men. Zij verklaarde, dat de bevolking van de Atlantische gemeenschap behoefte heeft aan een duidelijk- omlijnde politiek. Het welslagen van het congres zou daarom afhan gen van de eenvoud van zijn aan bevelingen en de duidelijkheid van zijn denkbeelden. Allen die tot twisten geneigd zijn, riep zij op zich te bedenken en te trachten het eens te worden. STOCKHOLM. Vlak voor het begin van het vakantieseizoen wordt het strand van Zweedse badplaatsen aan de Straat van Oeresund tussen Denemarken en de westkust van de provincie Ska- ne bedreigd door grote hoeveelhe den olie die afkomstig zijn van de Russische tankboot Friedrich En gels die enkele dagen geleden bij Linhamn, in de buurt van Malmoe, is vastgelopen. Sommige der olie vlekken zijn wel tien km. lang, en honderd meter breed en meerdere centimeters dik. Het strand van sommige plaatsen, die door tien duizend envakantiegangers worden bezocht, heeft reeds ernstige scha de opgelopen en daar het olie van een zware teerachtige soort be treft is het schoonmaken van het strand een moeilijk karwei. Een gedeelte van de olie van het ge strande schip is in andere boten overgepompt, maar daar verschei dene tanks van de Rus zijn lekge- raakt verwacht men dat er nog wel meer olie zal komen aandrij ven. de westelijke defensie. „Daartoe worden allerlei zogenaamde demili- tarisatieplannen door de Russen en hun satelleiten gelanceerd die alle gemeen hebben dat west-Duitsland op de een of andere wijze op zijn minst in militair opzicht van ons bondgenootschap wordt afgeschei den". Minister Luns voegde hieraan toe dat de hoop moet worden gekoes terd, dat de Sowjet-Unie eens tot het inzicht zal komen, dat op lan ge termijn haar belangen beter ge diend zijn door het wegnemen van de bestaande politieke spanning in midden-Europa dan door het laten voortbestaan daarvan. Minister Luns besloot zijn toe spraak met de vaste overtuiging uit te spreken, dat het bondgenoot schap alle moeilijkheden zal over winnen, indien het er in slaagt de zwakheden weg te nemen, die in- haerent zijn aan alle vormen van samenwerking tussen vrije en ge lijkwaardige partners. Zeer enthousiast publiek verbrak afzetting BRUSSEL, 7-6. Honderden en thousiaste Belgen z\jn zondag door de afzetting van de politie gebro ken toen prins Albert en ztfn ver loofde, prinses Paola, zondag door de straten van Brussel reden. Prins Albert en ztfn verloofde reden zondagmiddag van het ko ninklijke paleis te Laeken dwars door Brussel naar het stadhuis, waar te hunner ere een officiële receptie gegeven werd en volks dansen werden gedemonstreerd. Direct nadat de open wagen het paleis had verlaten, begon het ge juich van- de menigte. Drommen mensen drongen op om een glimp van de prinses en de prins te kun nen zien. De auto stopte voor het gedenkteken van wijlen koningin Astrid, de moeder van prins Albert, die zoals bekend na een auto-on geluk in de armen van prins Leo pold overleed Prins Albert was toen pas één jaar. De prins, die za terdag zijn 25ste verjaardag heeft gevierd, en prinses Paola legden een krans aan de voet van het mo nument. Zij bleven enige ogenblik ken in stille overdenking voor het monument staan. Daarna keerden zij terug naar de auto. Onmiddel lijk barstte het gejuich weer los. Bij het graf van de onbekende soldaat werd nogmaals stilgehou den. Hier legden de prins en zijn verloofde eveneens een krans. Na deze plechtigheid doorbrak de me nigte weer de afzetting. Prins Al- bert en prinses Paola konden maar nauwelijks hun wagen bereiken. Vandaar ging de tocht verder door het oudste deel van Brussel, de wijk „De Marollen". Men had hier vlaggen - zowel van België als van Italië - vastgebonden aan de lijnen die gebruikt worden voor het dro gen van vis. Onder bloemen bedolven Bij een van de oudste kerken van Brussel, de Kapellekerk, stopte men opnieuw. Twee meisjes - een in Italiaanse klederdracht en de ander in Belgische - boden de prinses hier bloemen aan. De tocht ging verder. Het gejuich van de menigte werd overstemd door het gebeier van de klokken van meer dan 12 kerken. Verschillende malen moest de auto NIJMEGEN, 7-6. Vanmorgen wa ren bijna honderd Britse oorlogs pelgrims bijeen op het Britse oor logskerkhof, „Jonkerbos" in Hatcrt bij Nijmegen, waar zij een doden herdenking hebben bijgewoond. Hierbij heeft pater drs. V. Beukers herinnerd aan de offers, die jonge Engelse soldaten hebben gebracht voor de vrijheid van Europa. Na gezang en gebed, legden En gelse en Nederlandse mannen en vrouwen bloemen op de graven en klaprooskransjes voor het kruis- monument. In het Oemoemboe Loe-reser- vaat in Zuid-Afrika zijn zondag bij een gevecht tussen twee stammen acht inheemsen gedood en talr'ke gewond. De autoriteiten hebben een detachement politie naar het reser vaat gezonden om verder bloedver gieten te verhinderen. stoppen door het opdringen van de menigte. Vrouwen en kinderen ren den naar de wagen om bloemen aan te bieden. Verscheidene kinderen kusten de hand van de prinses. Toen de Wagen eindelijk het stad huis naderde, waren prins en prin ses bedolven onder de bloemen. Op het stadhuis stelde burgemeester Lucien Cooremans de prins en de prinses voor aan de Belgische mi nisters. Na afloop woonden de ver loofden de voksdansuitvooring bij. NEW YORK, 8-6. De „New York Times" meldt uit Genève dat wes telijke diplomaten zich afvragen of de vier-mogendhedenconferentie zal vastlopen. De Amerikaanse en de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Her ter en Lloyd, zijn er in de afgelo pen dagen niet in geslaagd hun Sowjet-collega Gromyko af te brengen van zijn eis dat da bezet- tingsstatus van west-Berlijn wordt beëindigd. Als hij hieraan vast houdt, zit er niets anders op dan overeenstemming- te bereiken over een slotcommuniqué en te vertrek ken, zo schrijft Drew Middleton, de correspondent van „New York Times" in Genève. Volgens hem zijn de enige opti misten in Genève de Russische di plomaten. Die voorspellen „bevre- Haaien op de kust IJMUIDEN, 5-6. Niet alleen Dense, Westduitse en Neder landse vissers blijken op de zandspiering dicht bij onze kust te jagen. Ook haaien hebben nu de achtervolging ingezet. Enkele grote haaien hebben deze jacht echter met de dood moeten bekopen doordat zij verstrikt raakten in de netten van de kotters. Te IJmuiden voerde de kot ter H.D. 57 twee haaien van elk 200 kg. en 4Y: m. lengte aan. De Westduitse kotter „Seemöwe" bracht in Den helder een haai van 2 meter lengte aan wal. En tenslotte werd het record geslagen door de Helderse kotter H D. 67 die voor een haai van 5 meter lengte zorgde. De drie grootste roofdieren brachten elk ongeveer 250 gulden op en zijn bestemd voor de ex port naar België, waar voor al hotels goede afnemers zijn met het oog op de bereiding van haaievinnensoep. Tweede Kamerleden in Spanje MADRID, 6-6. De acht ledeni van de Nederlandse Tweede Kamer, die een bezoek aan Spanje brengen, zijn vandaag, komend uit Andalu- sië, in Madrid gearriveerd. Zij wer den ontvangen door de burgemees ter van de stad en door de Spaanse minister van buitenlandse zaken, de heer Castielle, en brachten een bezoek aan het Spaanse parlement. Sombere klanken uit Genève Dit nummer bestaat uit 6 pagina's KOPENHAGEN, 6-6. Een Deens staatszuivelstation heeft de eerste Deense worstkaas geproduceerd. Deze bijzondere kaassoort zal in de komende weken worden beproefd op haar concurrentievermogen met de Nederlandse worstkaas - vrijwel de enige die op het ogenblik op de wereldmarkt wordt aangevoerd. De nieuwe kaas zal de concurrentie op zowel de binnen- als de buitenland se markt moeten kunnen v. eer- staan. Het experiment is een onderdeel van een aantal proefnemingen om een groter afzetgebied te scheppen voor de Deense kaassoorten, door het uitbrengen van een grotere se lectie. Op het aartsbisschoppelijk pa leis te Mechelen is verklaard, dat de primaat van België donderdag 2 juli te elf uur in de Sint Goedele het huwelijk van prins Albert en prinses Paola zal inzegenen. BOEDAPEST, 6-6. Chroesjtsjef heeft voor zijn vertrek uit Boeda pest tegen een correspondent van het Hongaarse persbureau y M.T.I. gezegd, dat de internationale toe stand nu beter is dan drie jaar ge leden. Ook over Genève was hij opti mistisch gestemd en laakte het „pessimisme uit de westelijke lan den". Chroesjtsjef zei niet te willen wijken voor westelijke druk om tot een akkoord te komen waarbij het bezettingsbewind in west-Berlijn gehandhaafd wordt. Hij achtte een totstandkoming van een Duits vre desverdrag een grote stap naar de beëindiging van de koude oorlog. De Russische premier drong voorts nogmaals aan op het hou den van een topconferentie, daar zijns inziens alleen de regerings hoofden de belangrijkste interna tionale vraagstukken kunnen op lossen. 's-GRAVENHAGE, 6-6. Heden morgen is in hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage de door de rege ring in de Tweede Kamer aange kondigde bespreking gehouden tus sen de regering en het georgani seerd bedrijfsleven over de uit gangspunten voor de invoering van de gedifferentieerde verbetering van lonen en/of andere arbeids voorwaarden. Deze bijeenkomst werd voorgeze ten door de vice-minister-president drs. H. A. Korthals. Van de zijde van de regering namen verder de ministers van Rooy, Zijlstra, van Aartsen, de Pous en Marijnen en de staatssecretarissen Schmelzer en Veldkamp aan het overleg deel. Van de zijde van het georganiseerd bedrijfsleven waren een vijftiental centrale organisaties, benevens do Stichting van de Arbeid1, vertegen woordigd. De bespreking, welke van vertrouwelijke aard was, nam de gehele morgen in beslag. Verschillende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven stelden aldus de rijksvoorlichtingsdienst, op open wijze een belangrijk aantal vragen, waarop van regeringszijde werd ge antwoord. Hierbij werd door d'e vi ce-minister-president uitdrukkelijk vastgesteld dat de regering in dit onderhoud van het georganiseerd bedrijfsleven niet heeft gevraagd een uitspraak over de door de re gering geformuleerde uitgangspun ten, maar dat zij van de vertegen woordigers van de organisaties ver wacht heeft een commentaar op het eerste gezicht, waarmede de rege ring bij haar nadere positiebepaling - voorafgaand aan de toezegging aan de Tweede Kamer van de door haar toegezegde nota - rekening zal kunnen houden. digende ontwikkelingen" woensdag of donderdag, doch zij zeggen te vens dat de Sowjet-Unie niet van plan is haar eis op te geven dat de westelijke mogendheden hun troe pen uit west-Berlijn terugtrekken, aldus Middleton. Om één procent LONDEN, 6-6. De secretaris generaal van de internatio nale federatie van vrije vak verenigingen, de heer J. Ol- denbroek, heeft zaterdag op het Atlantisch congres te Londen verklaard, dat indien de vrije landen één procent van hun nationale inkomen zouden reserveren voor de hulp aan minder ontwikkelde gebieden, deze in staat zou den worden gesteld zich op economisch en sociaal terrein te ontwikkelen. De heer Ol- denbroek zei, dat deze bij drage - neerkomend op on geveer 5.500 miljoen dollar - voor de levensstandaard in de ontwikkelde landen niets zou betekenen. „Thans is het echter zo, dat het westen nog steeds zijn levensstandaard verbetert en de minderont- wikkelde gebieden achteruit gaan". Daden van moed en liefde bewijzen de waarde der men sen. a Canada zal in 1961 een kunst maan lanceren in samenwerking met de Verenigde Staten, aldus heeft de Canadese minister-presi dent, Dicfenbaker, zaterdag te Prin ce Albert in Saskatchewan bekend gemaakt. a De echtgenote van een Russische diplomaat in Londen mevrouw Ni- na Dmitrieva heeft toestemming verkregen om in Engeland te blij ven, zo is in Londen bekend ge maakt. De landbouw en de regeringsverklaring 's-GRAVENHAGE, 6-6. Het da gelijks bestuur van het Landbouw schap heeft zich gewend tot de mi- nister-president en tot de minister van Landbouw met een brief, waar in gezegd wordt, dat de passage over het landbouwbeleid in de door de regering in de Tweede Kamer afgelegde verklaring, ernstige on gerustheid heeft gewekt in de krin gen van het georganiseerde agra rische bedrijfsleven. Deze ongerustheid vindt haar oorzaak in de weinig positieve be woordingen, waarin aandacht is gewijd aan het agrarische struc tuurbeleid, voorts in het onvermeld laten van de bijzondere positie van de agrarische bedrijfstak in het verband van het loonbeleid en ten slotte in de onzekerheid die de re geringsverklaring laat bestaan met betrekking tot de te voeren land- bouwprijspolitiek en het garantie- beleid. MEER DRINKWATER VOOR ROTTERDAM ROTTERDAM, 6-6 De gemeente Rotterdam is voornemens de drink watervoorziening uit te breiden met een tweede waterwinwerk, waarvoor gedacht is aan het eiland de Beerenplaat onder de gemeente Oud-Beijerland. Aangezien het ech ter, mocht het plan doorgaan, nog wel tot 1965 zal duren voordat dit nevenbedrijf in werking kan ko men, achten b. en w. van Rotter dam vergroting van de capaciteit nodig van het bestaande drinkwa terbedrijf aan de Honingerdijk, waarvan de maximum capaciteit op het ogenblik rond 70 miljoen ku bieke meter per jaar bedraagt, het geen voor de toekomst niet meer toereikend wordt geacht. Voor die capaciteitsvergroting vragen b. en w. van de raad een bedrag van een miljoen gulden. Hulp daagde van alle kanten op BURGH-HAAMSTEDE, 5-6. Tij dens een kort maar hevig onweer is vrijdagmiddag de bliksem inge slagen in een duinpan van de Rijksdomeinen, nabij de oude een denkooi en de Westerse laagte, ten zuiden van het Suikergat. De brandweer werd gewaar schuwd door de dienstdoende licht- wachter van de vuurtoren, de heer J. Straaijer. Hierop begonnen de klokken van Haamstede te luiden. De brandweer rukte dadelijk uit, doch bij de vuurtoren aangekomen bleek er van brand niets te be speuren. De brand was echter vlak bij het strand ontstaan, doch de manschappen begaven zich in de verkeerde richting en passeerden de plaats des onheils op enige honder den meters. De natuur kwam echter te hulp. Een plotselinge stortbui bluste toen nl. het vuur. De zeer vermoeide brandweer lieden werden na een lange tocht bij de uitkijktoren door de brand weerauto opgevangen. Ook de tal rijke vrijwilligers - gewapend met. spaden en hakmessen - hebben een vergeefse reis gemaakt, welke ein digde met een nat pak en een slecht humeur. AMSTERDAM. Op een in de Westhaven liggend Duits sleepschip is de tweejarige Thomas Burghardt - die vastgebonden zat in een op een luik staande tafelstoel - met stoel en al in een 3% meter diep ruim gevallen. Het jongetje werd naar het Weesperpleinziekenhuis overgebracht, waar bleek dat het gelukkig slechts een polsfractuur had opgelopen. GRONINGEN. De 6-jarige slecht horende jongen L. Roorda te Gro ningen, is door een truc overreden. Plet kind was op slag dood. De jongen heeft waarschijnlijk de truc niet horen aankomen en stapte, toen deze ongeveer een meter van hem verwijderd was, plotseling de rijweg op. De chauffeur kon hem niet meer ontwijken en de jongen werd door het voertuig gegrepen. Een oppervlakte van 500 m2 bleek bij Rader onderzoek te zijn ver brand. De opziener van de domaniale duinen, de heer N. H. Lysen, die onmiddellijk na de brand zijn maatregelen trof, was zeer onder de indruk van de talrijke vrijwil ligers die aan de oproep gehoor gaven. De duinen werden voor een grote ramp behoed door de regen bui. Een bizonderheid is ongetwijfeld dat een zilvermeeuw uit de ver brande duinpan thans weer op zijn nest is teruggekeerd en zelfs tij dens de brand zijn nest niet heeft verlaten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TONGEREN. Twee Haagse da mes, de 63-jarige mevrouw Bak- ker-Tibbel en de 48-jarige me vrouw Hirsch-van Voorst, zijn om gekomen bij een verkeersongeval op het kruispunt van de wegen Hasselt-Maastricht en Tongeren- Maaseik te Veldwezelt in België, nabij Maastricht. ALTEVEER. In Alteveer, gem. Onstwedde,. is de 41-jarige motor rijder W. Schut tegen een perso nenauto, bestuurd door H. P. uit Alteveer, gebotst, die onverwacht van links de weg overstak. Hij werd daarbij op slag gedood. MAASTRICHT. Uit Maastricht is vrijdag de jaarlijkse Limburgse bedevaart naar Lourdes vertrok ken met 1700 pelgrims, bij welke 500 zieken, die in twee speciale ziekentreinen worden vervoerd. Dit aantal van 500 zieken, waarvan 320 bedlegerige patiënten in het hospi taal van Lourdes zullen worden overgebracht, is het grootste aan tal dat tot nu toe in de lange reeks van ruim dertig jaar Limburgse bedevaart werd vervoerd. Het spoorwegongeluk van vrij dagavond bij Sao Paulo in Brazi lië. heeft zes en vijftig doden ge- eist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1