Adenauer ziet af van kandidatuur voor presidentschap B. en W. geven toelichting van de onwelriekende op vraagstuk grachten DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAAT VAN BELEG IN ECUADOR DE „DISCOVERER 3" BERLIjNSE KWESTIE IN KRITIEK STADIUM GEKOMEN? Herclassificatie van 99 Nederlandse gemeenten VRIJDAG 5 JUNI 195Ö No. 18575 115e jaargang /IF RIKZEE SCHEmNIE UWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- oer stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Etzel nieuwe kandidaat voor CDU? BONN, 4-6. Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft besloten af te zien van de kandidatuur voor het presidentschap. Dit heeft het Westduitsc persbureau D.P.A. don derdagavond gemeld. D.P.A. meldt verder dat de mi nister van Financiën, Franz Etzel, de kandidaat van de christen-de mocratische part(j zou z(jn. Op 1 juli zal een opvolger van president Theodor Heuss worden gekozen. Adenauer, die begin april zijn voornemen om zich kandidaat te stellen had kenbaar gemaakt, is sindsdien met de meerderheid van de christen-democratische parle- mentsfractie. in conflict gekomen over de keuze van zijn opvolger als bondskanselier. Hij had Etzel deze functie toegedacht, maar de meerderheid der fractie wenste de minister van Economische Zaken, Erhard, als opvolger. Willy Rasner, secretaris van de christen-democratische bondsdag fractie, zei in antwoord op vragen van journalisten dat het waar is dat Adenauer kanselier wil blijven en zijn kandidatuur voor het pre sidentschap wil opgeven. Hij wei gerde bijzonderheden te geven, maar zei dat men op de bijeen komst van de parlementaire fractie de kwestie grondig zal bespreken. Verrassing Een welingelichte christen-de mocratische zegsman zei dat de meerderheid van de parlements- fractie niet gelooft dat Adenauers besluit juist is. Voor de meesten GUAYAQUIL, 4-6. Bij wanorde lijkheden in Guayaquil, de voor naamste haven van Ecuador, zijn in de nacht van woensdag op don derdag twintig personen gedood en een vijftigtal gewond Dit gebeurde toen gepeupel gebouwen in brand stak en winkels plunderde. Militairen patrouilleerden don derdag in de straten van Guaya quil, waar een algeheel uitgaans verbod is afgekondigd. Voorts is in geheel Ecuador de staat van beleg afgekondigd. Gedurende de wanordelijkheden is het hoofdkwartier van de gehei me politie in het centrum van de ongeveer een kwart miljoen inwo ners tellende stad verbrand. Hier bij werden 69 gevangenen, onder wie zeven vrouwen, in vrijheid ge steld. Opa vestigt vliegrecord LOS ANGELES, 4-6. De 56- jarige Amerikaanse „vlie gende grootvader", M. Con rad, heeft het afstandsrecord voor lichte eenmotorige vliegtuigen geslagen door in 58 uur en 36 minuten bijna 12.400 km. zonder tussenlan ding af te leggen. Hij was dinsdag in een „Piper Co- manche" uit Casablanca ver trokken en vloog over de Atlantische oceaan en het Amerikaanse continent naar Los Angeles waar hij don derdag aankwam. Conrad stapte vermoeid maar met een brede glimlach uit zijn toestel. Hij had het record dat vorig jaar door de Ame rikaanse vlieger Pat Boling ongeveer 11.000 km. - was gevestigd, ruim geslagen. WASHINGTON, 4-6. In een offi ciële bekendmaking, die donder dag door de leiding van de lucht basis Vandsnberg in de Amerikaan se staat California is uitgegeven, wordt verklaard dat het „bijna ze ker" is dat de woensdag jl. met een raket gelanceerde satelliet „Disco verer 3'" in de dampkring is terug gekeerd en verbrand. was het nieuws als een volkomen verrassing gekomen. In het algemeen trouwens sloeg het nieuws te Bonn als een poli tieke bom in. Herman Hoecherl, voorzitter van de Beierse afdeling van de christen-democratische par- lementsfractie, sprak van een ramp. Fritz Erler, vice-voorzitter van de sociaal-democratische parlements- fractie, zei dat de berichten aan tonen hoe groot de verwarring in de christen-democratische partij is over de kwestie van de opvolging van Adenauer. Ook op het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken is men verrast. Erhard en Adenauer verschillen in hun opvattingen over de poli tiek ten aanzien van „klein Euro pa". De eerste sprak het vorig jaar in artikelen en openbare toespra ken zijn voorkeur uit voor de dooi de Britten gepousseerde vrijhan delszone, terwijl Adenauer gehael achter de gemeenschappelijke markt der zes staat. Etzels opvat tingen komen overeen met die van de bondskanselier. Oostduitse leiders naar Moskou GENEVE, 3-6. De Oostduitse partyleider Walter Ulbricht en pre mier Otto Grotewohl zullen maan dag aan het hoofd van een dele gatie naar Moskou vliegen, zo wordt in gezaghebbende kringen in Ge- nève vernomen. De leider van de Oostduitse de legatie, Bolz, vertrekt na de ple naire vergadering van de ministers van vrijdag naar Berlijn, om ver slag uit te brengen. Het is nog niet bekend of hij meegaat naar Mos kou. Diplomatieke waarnemers zien hierin een bevestiging van de op vatting, dat de Geneefse confe rentie bij de behandeling van de Berl.ijnse kwestie een kritiek sta dium heeft bereikt. De Sowjet-pre- mier Chroesjtsjef is op het ogen blik in Boedapest, doch hij kan ge makkelijk bijtijds in Moskou terug zijn als hij persoonlijk met Ulbricht en de zijnen wil spreken. De troepensterkte in Berlijn In Genève verluidt voorts, dat het Westen een voorstel overweegt om de westelijke troepensterkte in Berlijn, op het ogenblik circa 11.000 man, enigszins te verminderen. Woensdag werd vernomen dat de westelijke ministers op een ge heime vergadering tegenover Gro- myko hadden verklaard, dat er een maximum voor de sterkte der wes- Bij baden verdronken DEVENTER, 4-6. De 23-jarige Wolf uit Vaassen, werkzaam aan de opbouw van de Deventer kermis, was vanmiddag met een collega aan het baden in de IJssel, tussen twee kribben. W., die de zwemkunst niet mach tig was, is de dupe geworden van de verraderlijke stromingen bij die kribben. Hij is verdronken. T.b.c.-explosie in Drunen DRUNEN, 4-6. Bij een routine- onderzoek op de lagere scholen te Drunen, enkele weken geleden ge houden, is plotseling een aantal ge vallen van t.b.c.-besmetting aan het licht gekomen. Aan een vijf tiental kinderen is een rustkuur voorgeschreven, terwijl vijf kinde ren reeds in een sanatorium zijn opgenomen. Dr. W. Wijk van het medisch centrum in Waalwijk, die de lei ding heeft van het onderzoek, spreekt van enkele ernstige infec ties, die reden geven tot grotere waakzaamheid. Ongeval met trekker ELSPEET, 4-6. Vanmiddag is de 28-jarige R. Scheurink uit Terwol- de in Elspeet verongelukt. S. be stuurde een trekker, waarachter een met klei geladen wagen was gekoppeld. Hij kwam hiermee uit het bos en moest bij het afdalen van een heuvel remmen. De zware kleiwagen duwde de trekker omver, waarbij S. onder het voertuig te recht kwam. De bijrijder wist bij tijds van de trekker te springen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. S. was ongehuwd doch zou volgende week in ondertrouw gaan. telijke bezettingstroepen zou kun nen worden vastgesteld. Over het nieuwe voorstel, waarmee het Wes ten in de buurt zou willen komen van Gromyko's plan voor „symbo lische" troepen in west-Berlijn, zou nog overleg worden gepleegd met de Westduitsers. Gromyko's plan voorziet echter ook in legering van Sowjet-troepen in west-Berlijn, doch daar voelt het Westen niets voor. 80 jaar luchtpost BAARLE-NASSAU, 4-6. Me de naar aanleiding van de PH-EL-feesten in Etten (N. B.), waar men komende week herdenkt dat vijftig jaar ge leden de eerste machine, zwaarder dan lucht, een vlieg demonstratie boven Ne derlands grondgebied gaf, xuordt morgen (vrijdagavond) in Baarle-Nassau herdacht dat daar 80 jaar geleden de eerste luchtpost arriveerde. In november 1870 daalde in Baarle-Nassau namelijk een ballon, opgestegen uit het belegerde Parijs. Deze bal lon had belangrijke officiële post aan boord. In totaal stegen drie ballons met luchtpost uit Parijs op. WERKLOOSHEID VERMINDERD 's-GRAVENHAGE, 5-6. Het aan- tal werkloze mannen in mei is ge daald van 54.182 tot 41.687. De ge registreerde arbeidsreserve, die be halve de werkloze mannen ook de werknemers omvat die op aanvul lende werken zijn geplaatst, nam af van 72.596 tot 53.796. Ofschoon deze daling voornamelijk het gevolg is van het voortschrijden van h'et sei zoen, was daarnaast de invloed van de verder aantrekkende conjunc tuur op de arbeidsmarkt duidelijk waar te nemen, zo zegt het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid in een toelichting. Dit blijkt onder meer hieruit, dat het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer van. de geregistreerde ar beidsreserve van mannen een forse daling vertoonde van 72.000 tot 65 000 Een andere aanwijzing, al dus het ministerie, wordt gevormd door een toeneming van het aantal openstaande aanvragen van werk gevers, die uit het seizoen alleen niet te verklaren is. DALEN. De 73-jarige klompen maker W. Alferink in Dalen is be wusteloos gevonden bij een hooi berg naast zijn woning in de Bente. De man was bezig geweest om de hooiberg af te dekken. Veronder steld wordt, dat hij hiervan is af gevallen A. overleed ter plaatse zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, naar naderhand bleek, aan een gebroken nek. De Franse begroting voor 1960 zal liggen op een niveau van niet meer dan omstreeks 64 miljard frank, zo heeft de Franse staatsse cretaris van financiën, Giscard Destaing, op een persconferentie medegedeeld. Deze begroting zal echter in de nieuwe „zware" fran ken luiden, zodat het genoemde be drag ongeveer overeenkomt met 6.400 miljard huidige frank. Op Schiphol wordt hard gewerkt aan de aanleg van de nieuwste start baan van 3300 meter, een omvangrijk werk, dat eind april 1960 moet worden opgeleverd. Het aanleggen van deze baan geschiedt in gedeelten, omdat vrij vele huizen en boerderijen van het dorpje Rijk moeten wor den onteigend om daarna gesloopt te worden. - De foto toont het werk aan een deel van de baan, dat recht op twee huizen uitkomt, welke zullen moeten verdwijnen. Gewijzigde indeling richtiyn van 1 juli a.s. 's-GRAVENHAGE, 5-6. Een com missie bestaande uit vertegenwoor digers van de Stichting van de Ar beid, het college van Rijksbemid delaars, de ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, en van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, is naar vernomen wordt, na een on derzoek naar de tot dusver gehan teerde normen voor de gemeente classificatie en de daaraan te ver binden consequenties, van oordeel dat op dit ogenblik 99 gemeenten (of gedeelten daarvan) voor een herclassificatie in aanmerking ko men. De commissie heeft 372 ge meenten aan een onderzoek onder worpen. De aldus gewijzigde indeling zal, volgens een dezer dagen te publi ceren beschikking van het. college van Rijksbemiddelaars, van 1 juli 1959 af als richtlijn mogen worden aangehouden bij de indeling der gemeenten in klassen van collec tieve arbeidsovereenkomsten en bindende regelingen. Bij afzonder lijke beschikking zal het college van Rijksbemiddelaars dienover eenkomstige wijzigingen aanbren gen in zijn beschikking betreffende de compensatiebijslag huurverho ging 1957. Het onderzoek der commissie heeft betrekking op de technische aspecten van de gemeenteclassifi catie. Op de herclassificatie van verscheidene gemeenten en ten slotte op de loonpolitieke aspecten van de gemeenteclassificatie. Over de eerste twee onderwerpen heeft de commissie rapport aan genoemde instanties uitgebracht. Binnenkort zal de Stichting van de Arbeid rap port uitbrengen over de loonpoli tieke aspecten van de gemeente classificatie. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie, die met zijn minister van defensie Malinofski een be zoek van tien dagen aan Albanië heeft gebracht, is uit Tirana naar Boedapest vertrokken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De jeugd stempelt de mens evenals de morgen de dag ver. kondigt. ZIERIKZEE De zwemwedstrijden in „De Val" De Zeeuwse technische commis sie van de Kring Zeeland der K.N. Z.B heeft voor de wedstrijden van morgen, bij de opening van het zwembad „De Val" tegen de Schie- damse zwemclub de volgende ploeg geselecteerd. 100 meter vrije slag: dames W. de Bruijn, Bruinvis, Sas van Gent; T. Daalhuyzen, S.Z.V., Souburg; heren: J. Dirkse, Luctor, Middelburg; P. Rotte, Luctor, Middelburg. 200 meter schoolslag: dames: I. Baart, Bruinvis; A. de Wispelaere, Zeehond, Vlissingen; heren: R. de Braai, Schelde, Terneuzen; I. Sin- ke, Zeehond. 100 meter rugslag: dames: I. Baart, Bruinvis; A. Camper, Luc tor; heren: P. Rotte, Luctor; F. van Giezen, Luctor. 100 meter vlinderslag: dames: T. Daalhuyzen, S.Z.V.; A. de Wispe laere, Zeehond; heren: W. de Vries, Bruinvis; Th. Vervoren, Luctor. 5 X 50 meter vrije slag estafette: dames: T. Daalhuyzen, S.Z.V.; W. de Bruijn, Bruinvis; H. de Vries, Bruinvis; A. Camper, Luctor; A. de Wispelaere, Zeehond; heren: P. Rotte, Luctor; J. Dirkse, Luctor; A. Sempon, Bruinvis; J. Sempon, Bruinvis; C. Wagenaar, S.Z.V. Waterpolo: uit de volgende zwem mers zal de waterpolo-ploeg wor den vastgesteld: A. Koene, W. v. d. Steen, C. Wagenaar (S.Z.V.), F. van Giezen, P. Rotte, J. Dirkse (Luctor), A. Sempon, J. Sempon en W. de Vries (Bruinvis). RENESSE Strand wordt gereed gemaakt Nu het badseizoen met rasse schreden nadert, heerst er momen teel op het strand grote bedrijvig heid met het treffen van de nodige voorzieningen. Donderdag zijn op de laagwaterlijn de waarschuwings boeien geplaatst. Ook de wissel cabines aan de duinovergangen Loane, Scholderlaan en Moolweg, welke gratis gebruikt kunnen wor den, zijn weer opgesteld. Het aan tal badhuisjes is dit jaar weer be langrijk uitgebreid. Niet minder dan 65 zullen er worden geplaatst. Nu er door de Rijkswaterstaat een model-duinovergang is gemaakt aan de Hoogenboomlaan, is het niet langer toegestaan dat de strand huisjes over de anders gebruike lijke overgang bij de Moolweg ge bracht worden. Een en ander vergt nog al heel wat meer tijd, daar men nu op laag water is aange wezen. Reactie op verzoekschrift uit burgerij ZIERIKZEE 5-6. Wij vernemen dat het college van b. en w. een schrijven heeft ontvangen wit de burgerü over het vraagstuk der onwelriekende grachten.' In het schreven, dat door een aantal woordvoerders is ondertekend, stelt men dat de toestand der grachten wegens vérgaande vervuiling - als gevolg van inbreng door de riolen - bepaald onhoudbaar is geworden, inzonderheid voor de bewoners die dicht in de nabyheid van de grach ten zgn gesitueerd. Het college heeft als gevolg van dit schrijven, met degenen, die als spreekbuis van de ergst getroffen groep der burgerij optreden, een uitvoerige bespreking gehad, waar uit is gebleken dat deze netelige zaak in een impasse verkeert, als gevolg van de enorme investering, die een complete rioolwaterzuive ring zou vergen. Men moet in dit verband denken aan een bedrag in de orde van f 1 miljoen. Uiteraard waren reeds lang tevoren bij b. en w. deze hoge kosten bekend, als ge volg waarvan men heeft uitgezien naar een goedkopere mogelijkheid. Gedacht werd daarbij aan toepas sing van de zg. Pasveer-methode, een systeem dat ongeveer zou neer komen op een vierde van bovenge noemd bedrag. Intussen is echter van deskundige zijde gewezen op het trieste feit, dat de Pasveer-me thode voor een stad als Zierikzee niet of nauwelijks bruikbaar zal zijn. Het college verwacht dan ook dat een hierover ingewonnen rap port negatief zal zijn, zodat de ge meente hard toegroeit naar het mo ment, dat gelden moeten worden gefourneerd voor een complete zui vering. Geen lapmiddelen Tijdens de bespreking werden al lerlei mogelijkheden geopperd, maar als vaststaand kan wel wor den aangenomen, dat lapmiddelen zullen neerkomen op goed geld naar kwaad geld gooien. Met name ver wijdering van de poel(en) der onge rechtigheid verder van de stad, zou nog weer een zeer aanzienlijk be drag vergen, gesteld al dat daór- door op te roepen weerstanden kunnen worden overwonnen. Ver hoging van het zuivere waterpeil in de grachten, is door het optre den van tegendruk in de rioolbui zen niet mogelijk. Slechts verstop pingen zouden het gevolg zijn. Het college heeft de vertegenwoordi gers te verstaan gegeven, dat zij bij de voortduur ten zeerste diligent is t.av. het onderhavige vraagstuk. Toegegeven werd dat de huidige toestand, uit een oogpunt van volksgezondheid, eenvoudig niet langer-bestendigd mag en kan wor den. De rioolgemalen zijn gereed en het wacht alles op de zuiverings installatie. Met des te meer klem zal het dagelijks bestuur der ge meente bij „Den Haag' dan ook aandringen op het scheppen van een financieringsmogelijkheid voor een installatie. In hoeverre de noodzaak bestaat het streven van het college van partikuliere zijde te ondersteu nen, zal - naar verwacht wordt - spoedig genoeg blijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1